Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4851) benneddeck válasza FehérHolló (#4850) üzenetére


benneddeck
tag

ez a nyomtatóport kábeles megoldás??
hallottam már vmi iesmiröl....
majd megprobálok keresni vki hozzáértőt...
azért köszi :R

''...Still Lowride in the West Coast...''

(#4852) Pulsar válasza CPT.Pirk (#4847) üzenetére


Pulsar
veterán

fesz. szab.-nak kéne, és mivel fontos lenne, hogy tized volt pontosan is be tudjam állítani, ezért gondoltam heliotrimmerre. Viszont ami otthon van ilyen potim azt kb 10 teljes fordulat van a két vége között. Ez sok. Az egy (vagyis háromnegyed) amennyi egy sima trim potin van, meg kevés. a kettő között szeretnék valami megoldást :) (jah, és én forgó potira gondolok, nem csúszóra)

(#4853) And válasza Pulsar (#4852) üzenetére


And
veterán

Legyen egyszerűen helitrimmer (helikális), a helio előtag valami egészen mást jelent ;). A szimpla hosszúkás helitrimmerek csúszóérintkerővel vannak ellátva, ettől függetlenül az állítócsavarjukat forgatni kell. Ha a sima potméter fordulata kevés, a helikálisé meg túl sok (a tengely menetemelkedésétől függően lehet akár 20 fordulatú is), nincs sok választásod. A (heli)trimmer amúgy sem gyakori használatra tervezett eszköz, egy 'profi' helikális poti meg nagy és drága. Használhatsz helyettük pl. két eltérő nagyságrendű potmétert sorbakötve, egy durva- és egy finombeállítót, mint egyes labortápegységeken szokás.

(#4854) MTbc


MTbc
senior tag

Sziasztok van egy abit lapom egy kondi púpos lett de itthon csak 1500uF van de a lapban 1000uF van.Nem lenne próbléma ha 1500Uf raknék bele?

(#4855) MTbc válasza MTbc (#4854) üzenetére


MTbc
senior tag

Légyszi, valaki? :R

(#4856) fero02 válasza MTbc (#4854) üzenetére


fero02
veterán

Én nem raknám bele...

(#4857) MTbc válasza fero02 (#4856) üzenetére


MTbc
senior tag

ok thanks

(#4858) vakondka válasza ahavasi (#4838) üzenetére


vakondka
őstag

Ide nézz be, itt vannak kapcsolóüzemű tápok. [link]
Ez konkrétan, amit belinkeltem 5V-on tud 18A leadni és mindez ajándék áron:2950+ÁFA !
(beragadt készlet)

https://toptarget.hu - Online Marketing Ügynökség

(#4859) SEK3


SEK3
tag

aki tudja...
a miértek világa:

1, mitől lehet, hogy a hi-fi rádiója súg, de megfogom az antennát és tisztán szól...? raktam ide is meg oda is, de neki én kellek...

2, Van egy UAA180-as IC-m, ami csodák csodájára működik... a doksijában azthiszem 10mA van írva ledenként. Tehát most az IC csak 10mA-t ad ki vagy ügyeljek, hogy ne terheljem le jobban?

3, Van egy AT( talán X is )tápom - nem próbáltam (régi). Ha belenézek látok egy kondit, ami nagyon ki van fordulva magából... Ha kicserélném vajon jó lenne? nem pukkadna ismét szét vagy próba szerencse? nem a hálózati oldalon, csak egy tizen pár voltos elkó

előre is köszi a helpeket, :R

(#4860) #96302336 válasza SEK3 (#4859) üzenetére


#96302336
törölt tag

1. normális antenna ajánlott, ami le van zárva 75 ohm-ra.
2: 12x10mA. Mivel akarod terhelni? az IC-t ledekhez tervezték.

(#4861) SEK3 válasza #96302336 (#4860) üzenetére


SEK3
tag

én is leddel, de van ami többet kér, mint 10mA

(#4862) #96302336 válasza SEK3 (#4861) üzenetére


#96302336
törölt tag

bírni fogja.

(#4863) SEK3 válasza #96302336 (#4862) üzenetére


SEK3
tag

thanks.
nem mindegy mert így megspórolhatok 12 ellenállást, 12 drótdarabkát és 36 forrasztást :C

(#4864) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Üdv!

Ha nyákot akarok maratni, akkor ha a folyadékot egy vastagabb falu műanyag tálkába teszem, akkor annak a falát nemfogja kimarni vagy hasonló? Régebben láttam videót, akkor műanyag tálban volt szerintem. Arra gondoltam, hogy én is ilyen tálkában csinálom meg, ez mennyire megvalósítható, vagy milyen tálkában marassam a nyákot?
THX!

a nyákra alkoholos filccel próbálkozom majd meg, ezt menyire marná meg?

Na ez öcsém volt, az én nevemmel vandálkodick:((:D

[Szerkesztve]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#4865) becuszabi válasza Winner_hun (#4864) üzenetére


becuszabi
aktív tag

Az a marató szertől függ :)
A vas-klorid biztos, hogy nem fogja bántani sem a műanyagot (polietilén, pvc, polisztirol, plexi, stb.), sem pedig az alkoholos filcet (bár ez utóbbival tégy egy próbát, az Edding márkájú biztos, hogy jó, a többit nem ismerem)

"Aki szívből él, az élből szív"

(#4866) #96302336 válasza Winner_hun (#4864) üzenetére


#96302336
törölt tag

Vas-kloridot javaslom. Sokkal veszélytelenebb, mint a hidrogénperoxidos oldat, és az alkoholos filcet sem támadja meg. Csak lassabban dolgozik. De ezt egy kis melegítéssel felgyorsíthatod. Hidegen, kb. 15 perc az idő, melegen, kb 60 fokos hőnél 4-5 perc alatt kész. Feljebb ne melegítsd.
Ja, ha a ruhára fröccsen, abból soha sem fog kijönni a barna szín.

Bármilyen műanyag, vagy üveg edény jó. Fémedénybe viszont semmiképpen sem, mert megtámadja a fémeket.

Ja, és az oldat jó sokszor felhasználható újra. de fénytől védve tároljátok.

(#4867) Winner_hun


Winner_hun
félisten

:R

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#4868) becuszabi válasza Winner_hun (#4864) üzenetére


becuszabi
aktív tag

Az oldat mozgatása szintén sokat segít abban, hogy lerövidítse a maratási időt (ha sokat ázik a lemez, akkor egyrészt alámar a széleken és/vagy a vékonyabb védőrétegen is szépen lassan átmegy).
A vas-klorid egyébként frissen nem az igazi (kell némi feloldott réz, hogy egyenletesen dolgozzon...ha kell előkeresem, hogy milyen az ideális összetétel).

(ja és a ruhából is ki lehet venni a foltot, csak a v@nish és hozzá hasonló humbug dolgokkal kár próbálkozni :) )

"Aki szívből él, az élből szív"

(#4869) #96302336 válasza becuszabi (#4868) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ja ollóval kijön :K

Ha jól emlékszem 50% vasklorid kristály, 50% víz, ehhez kell 1-2% sósav. Jó, így nem pontos, de kb. ez az arány.
De lehet készre kevertet is venni, az a legkényelmesebb.

(#4870) Winner_hun


Winner_hun
félisten

[link]
[link]

Ezt a nyákot milyen kapcsolásra lehetne felhasználni?

[Szerkesztve]

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#4871) becuszabi válasza #96302336 (#4869) üzenetére


becuszabi
aktív tag

(az se rossz, de pl. a hidrazin-szulfát, oxálsav a ruhát meghagyja...csak ilyenekhez max. vegyészek juthatnak hozzá, mert jó erős mérgek)

Egyébként 30-35% az ideális töménység és literenként 12-15 g oldott réz jelenléte esetén mar egyenletesen
Persze NYÁK esetén ezek csak akkor igazán fontosak ha nagyon sűrű a mintázat.

"Aki szívből él, az élből szív"

(#4872) becuszabi válasza Winner_hun (#4870) üzenetére


becuszabi
aktív tag

hmmm...két tranyó, egy poti, pár ellenállás és kondi...Macgyvernek ennyi bőven elég, hogy levegőbe repítsen egy hegyoldalt :D
...amúgy nem sok mindenre jó, de pl. feszültségerősítőt, feszszabályzót ki lehet belőle hozni (gombhoz keresed a kabátot? :) )

"Aki szívből él, az élből szív"

(#4873) #96302336 válasza Winner_hun (#4870) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ez, szvsz egy kulcstartó :)

(#4874) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lenne pár kérdésem.

Fater vett egy kis lcd-s zsebTV-t, de trafó nemvolt hozzá, amit találtunk, az meg éppen csak elvitte, szal ma vettem egy áramra erősebbet (régi 500mA, az új 1270mA, TV igénye 9.3V) Mint utóbb rájöttem, a nagyobb trafó nincs pufferelve, így szép lüktető egyenfeszt kapott a TV, ezt pár másodpercig tolerálta, aztán elment a kép, és kicsit füstszaga lett. Visszarakva a régi trafót bekapcsol, hang van, kezelőszervek működnek, de kép nincs, sejtésem szerint a képernyő háttérvilágítása ment ki, amennyire tudom, azt inverter működteti, azon a részen fém fedlap van a nyákon, de felforrósodik, és alóla jön az égett szag, de azt már csak holnap fogom tudni leszedni.

Szóval szeinrtetek találok alatta cserélhető alkatrészt? (mondjuk a TV nagyrészt smd cuccokból áll) Esetleg valami más háttérvilágítás beválhat? láttam videót, ahol zseblámpával világították át a képernyőt...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#4875) Hujikolp válasza #96302336 (#4873) üzenetére


Hujikolp
őstag

díszen kívül lehet még valamire használni?

A nyákmaratás tök jól sikerült, nem is volt vele különösebb probléma, talán még egy kicsit kelett volna erősebben rárakni azt az edding filcnyomot, de így is jó lett :K

(#4876) Pulsar válasza And (#4853) üzenetére


Pulsar
veterán

Hm... erre már énis gondoltam, de most hogy leírtad Te is, jó ötletnek túnik :) Köszi :R

(#4877) Picco


Picco
addikt

hali

24V 750mah DC-tapot lehet venni valahol?
esetleg milyen arban?
elore is kosz a segitseget

udv: Picco :)

**Escape from Tarkov EOD account elado!** It's gotta feel so good to moo as a cow. Probably feels really good to moo

(#4878) becuszabi válasza Picco (#4877) üzenetére


becuszabi
aktív tag

1-2k alatt meg lehet úszni (főleg használtan), a nagyobb teljesítményűeket borsos áron mérik, de pl. ez elég olcsónak tűnik és a teljesítménye is elegendő: [link]

"Aki szívből él, az élből szív"

(#4879) #96302336 válasza Picco (#4877) üzenetére


#96302336
törölt tag

Akármelyik elektronikai boltban kapható.
Vagy a conrad-nál de itt drága

[ Szerkesztve ]

(#4880) Gallaxis


Gallaxis
tag

Üdvözlet!
Segítséget szeretnék kérni,
Van egy EMG 1644 (DFT METER), TR 5260 tipusú frekvenciamérőm (?),
régi tipusú 8 digites NIXIE csöves.
Hogyan, mi módon lehet vele frekvenciát mérni (akár a hálózatot is) és mennyi lehet a
határfrekvenciája?
3 darab BNC aljzat van rajta.
Sajnos nincs hozzá semmiféle leírás és használati útmutató.
Megköszönném ha valaki tudna segíteni!

Gallaxis

(#4881) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kicsit előrébb jutottam az LCD TV-mmel (gyanítom ez lesz az út vége is egyben), leszedve az inverter fém borítását, találtam alatta egy fém trafót, ami azóta nem melegszik, és nincs füst szaga, pluisz a kijelzőt tovább bontva látom, hogy a háttér fénycső világít szépen, szóval ez rendbenvan, de a kijelzőt nem tudom életre kelteni, ott teljes halál állapota áll fent. (magát az lcd-t 3 chip vezérli, olyanok mint egy processzormag)

Szóval szerintem innen már nincs javítható alkatrész, lcd-t sem lehet/érdemes utólag szerezni...

jah, inverter hány voltot ad ki? a multiméter 1600 körül méri, de kissé fájt, mikor az ujjam rossz helyre tévedt... ;] -és maradt egy kis fehér terület, ahol megcsapott... :O

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#4882) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ehh, ősszeraktam, és most jó :R

Többet nem szedem szét semmi pénzért sem! :))

mod: és jobb lett a vétel! :C

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#4883) Dr Smoke


Dr Smoke
aktív tag

Üdv!
Tud valaki notebook lcd-hez vezérlőpanelt csinálni?

(#4884) Macilaci457 válasza Dr Smoke (#4883) üzenetére


Macilaci457
őstag

ezzel már sokan próbálkoztak. Veszettfejszenyele.

(#4885) Macilaci457


Macilaci457
őstag

Segítségre lenne szükségem.
Tudja valaki, hol lehet megtudni hol van hiradástechnikai alkatrészbolt a közelben, ami pl. 11. ker, vagy csepel?

Megszűnt ahová mentem volna, és gőzöm sincs hol van a közelben másik. Ismerek még párat (Elektrokonta, Conrad), csak nincs kedvem odáig elutazni.

(#4886) LukE válasza Macilaci457 (#4885) üzenetére


LukE
veterán

Mikronika? H-1111 Budapest, Budafoki út 10/b
Vagy a budai skála mögötti utcában is van 1 pince meg egy nem pince elektro bolt.

Meg www.lomex.hu, csomagküldenek is. Ha több alkatrész kell, szerintem érdemes neten összerakni a listát, így biztos lesz ami kell (vagy legalább tudod, hogy mi van), és csak be kell slattyogni+átvenni a pakkot. (és tudtommal kontha is küld csomagot)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#4887) Macilaci457 válasza LukE (#4886) üzenetére


Macilaci457
őstag

nagyon köszönöm. A Budafokin jártam, de nem volt a helyén a bolt, amire emlékeztem (megszűnt?).

(#4888) Gallaxis válasza Gallaxis (#4880) üzenetére


Gallaxis
tag

Senki elektrotechnikus?

Gallaxis

(#4889) And válasza Gallaxis (#4888) üzenetére


And
veterán

Sajnos nulla információt lehet fellelni a neten arról a műszerről. Találhatsz valakit, akinek van valamilyen szervizkönyve v. leírása hozzá, bár szerintem ez nem a legmegfelelőbb fórum hozzá. A mérés vele különben nem lehet valami bonyolult, egy frekvenciamérő általában nem az. Valszeg. van neki egy 'alacsony' frekvenciás, meg egy előosztóval rendelkező bemenete. Sokminden kiderülne, ha belinkelnél néhány használható felbontású fotót az előlapjáról, olvasható feliratokkal.

(#4890) Gallaxis válasza And (#4889) üzenetére


Gallaxis
tag

OK! Köszi, megpróbálok képet csinálni. (bár halkan megjegyzem ezt a tipusú frekimérőt annó rengetegen használták v. még használják ma is,- és persze 60-70 évesek ilyen témában (is) ritkán fordulnak meg a PH-n).

[ Szerkesztve ]

Gallaxis

(#4891) Ja no


Ja no
aktív tag

tudja vki, hol lehet kapni "vákuumos csipeszt"? SMD beforrasztásához lenne ilyenre szükségem ott, ahol a csipesz már nem fér oda.

(#4892) vakondka válasza Ja no (#4891) üzenetére


vakondka
őstag

A gömb utcában van egy forrasztástechnikai üzlet.: [link]
A másik hely C+F, ahol jó eséllyel kapsz ilyet: [link]

https://toptarget.hu - Online Marketing Ügynökség

(#4893) Ja no válasza vakondka (#4892) üzenetére


Ja no
aktív tag

C+F-nél néztem, talán lesz nemsokára, de még sose volt nekik ilyen, csak komplett munkaállomással együtt.
A másikra rákérdezek, köszi.

[ Szerkesztve ]

(#4894) Mawyx válasza Macilaci457 (#4887) üzenetére


Mawyx
senior tag

Nem szűnt meg, itt van a helyén - hacsak tegnap óta el nem vontatták :U :D
Én is ezt a 3at javaslom, Mikronika, kis pince, Lomex

Egy nő gondjait amúgy sem megoldani kell, hanem meghallgatni./Eastman/ | Ami árammal működik, vagy rá lehet tenni egy számítógép tetejére, az informatikusi munka :)

(#4895) dvdbackuper


dvdbackuper
őstag

hy. van nekem egy ilyen 2x12V-os Puskás Tivadar-féle trafóm, 20VA-es. Egy Asetek pumpát hajtok vele, mert kipukkant a panelen egy smd tranyó, és csak később tudom kicseréltetni a melóhelyen, mert szabin vagyok...nos, a pumpát az egyik ágról táplálom, üresen 14V-ot ad le, terhelve 12V váltó fesz. van rajta. De a táp nagyon melegszik, igaz nem tűzforró, de félek, hogy egyszer megsül. A kérdésem, hogy ezt a 2x12 volt kimeneti feszt. lehet-e párhuzamosan kötni vhogy? Úgy, hogy mind2 felét használja a trafónak, és így nem melegedne annyira. Válaszaitokat előre is köszönöm... :R :R

(#4896) becuszabi válasza dvdbackuper (#4895) üzenetére


becuszabi
aktív tag

Ha ezek a trafók azok a bizonyos középleágaztatásos tekercselésűek, akkor szerintem nem. Ha rámérsz a két szélső kivezetésre, akkor ott valószínűleg 24(28) V-ot mérsz. Nem lenne jó dolog ezeket a vezetékeket összekötni.
Ha két teljesen különálló tekercsen jönne le az a 2x12V akkor lenne esély a párhuzamosításra.
Remélem jól emlékszem, de más (napi szinten rutinból elektronikával foglalkozó) emberek biztos jobban fogják tudni.

Egyébként mennyi áramot eszik a pumpa?

[ Szerkesztve ]

"Aki szívből él, az élből szív"

(#4897) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lenne pár kérdésem földhurok, stb. témakörben.

Adott a rendszer:

PC=========Erősítő1=Hangfalpár1
PC=========Erősítő2=Hangfalpár2
PC=========Erősítő3-Center

Szóval egy 5.1-es rendszert raktam össze, 3 erősítővel, mindegyiknek (a 3. genius 5.1 erősítője, a másik kettő hagyományos sztereo erősítő) egyazon PC adja a jelet árnyékolt vezetékpáron keresztűl, egy Creatíve hangkariból.
A probléma, hogy a gép zajai áthallatszanak, időnként már elég kis hangerőnél, és pl. mikor válltozik a gép terhelése, az visszahallatszik a hangfalakból.

Az erősítők mind földeltek, jelenleg nincsennek egymással összekötve, egyikbe tuner, cd és eqva csatlakozik, továbbá van digiTV, ami a monitoromba csatlakozik, meg egy videó, ami a digitv-vel van öszekötve.

Szóval mit lehetne tenni? A földhurok leválasztást megnéztem, úgy hogy a vezetékek egyik oldalán elvágtam az árnyékolást, de bármelyik oldalon vágtam el, roszabb lett, szóval most vissza van kötve...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#4898) fero02 válasza CPT.Pirk (#4897) üzenetére


fero02
veterán

És mi lenne a kérdés? :U

(#4899) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#4897) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az előbb rossz gombot nyomtam...
Ez már nem fért a modba:

Oh igen, és PC is földelve van, meg a hangcucc is, mindegyik egy-egy thrust állítólag zavarszűrős elosztóba dugva, azok külön konektorba.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#4900) fero02 válasza CPT.Pirk (#4899) üzenetére


fero02
veterán

Az nem lehet, h eleve zajos jel megy az erősítőre?

Láttam már jónéhány ilyet. Füles a fejemen, csönd és megmozdítod az egeret és hallod a sercegést. Vagy beteszel egy cd-t és pörgetésnél / olvassásnál szintén serceg.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.