Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4251) didyman válasza net84 (#4247) üzenetére


didyman
őstag

ULN2803, ULN2804. Kis helyen elfér, egyszerű, működik.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4252) didyman válasza _Petya_ (#4248) üzenetére


didyman
őstag

Most hogy gondolod? Két klímát kell kapcsolni? Ekkor még előnyös, ha az egyik bekapcsolására ráhagysz pártized másodpercet RC-időzítéssel pl. Vagy akkor hogy kapcsolod a két tápágat? Ott nem gond, ha az egyik előbb kapcsol, mint a másik..

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4253) _Petya_ válasza didyman (#4252) üzenetére


_Petya_
őstag

Üdv!

Igen, egy portlábról szeretném mindkét tápágat kapcsolni, ezért kelett volna 2 áramkörös relé, de mivel csak 1 áramkörös van, így kettőt használnék belőle. De akkor ez így jó, köszönöm!

Az itt:[link] található optocsatolós 1 tranzisztoros áramkört szeretném megépíteni. Ez jó lesz ehhez a reléhez?

Esetleg használhatok ULN2803-at a tranzisztorok helyett? Esesetben hogyan kössem az IC-t az optocsatolókhoz illetve a relékhez?

Petya

[Szerkesztve]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4254) net84 válasza And (#4250) üzenetére


net84
őstag

a soros bekötést elvetettem
párhuzamosra kötöm a kékeket 1db előtét ellenállattal, és a zöldeket egy másik ellenállattal szintén párhuzamosra

didyman - köszi, egyszerű és tetszik is, de ekkora helyem sincsen már :(

Javaslat arra, hogy ne kelljen sok plusz alkatrészt felzsúfolnom, hanem pl csak egy tranzisztort, de akkorát, hogy elbírja a ''rendszer'' a ledeket???
...esetleg annyi változás, hogy előfordulhat, hogy csak 5V/500mA lesz a tápenergia

vagy ami még eszembe ötlött, hogy 9V-os elemről (vagy akkuról) táplálnám meg az áramkört - ez jobb vagy rosszabb???

[Szerkesztve]

Read only...

(#4255) didyman válasza net84 (#4254) üzenetére


didyman
őstag

40107 lesz akkor a barátod, de ez csak nyelni tud-136mA-ig, vagyis a LED-ek másik lába a ''+'' táp felé néz.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4256) didyman válasza _Petya_ (#4253) üzenetére


didyman
őstag

BC547 helyett inkább BC639 (lábkiosztás eltér), plusz a dióda mellé egy 47nF-os kondi is jól jön. ULN2803 is használható, de szerintem itt nincs rá szükség, ha csak két relé van, ez kevesebb helyen elfér. Az IC bekötése triviális, TTL jelet fogad, a kimenete pedig a táp pozitív ága felől használható, az IC-ben egy darlington tranzisztor lakik, a föld felé zár.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4257) _Petya_ válasza didyman (#4256) üzenetére


_Petya_
őstag

Üdv!

Összedrótoztam EAGLE-ben a leírásod alapján a cuccot, véleményezést kérnék.

(8 db ilyen lesz a párhuzamos porton, a 12V-ot a gép tápegységéből vezetem ki)

Ez így működőképes, és biztonságos lesz?

png: [link]
EAGLE sch:[link]

szerk: ja és az opto az 4N25, csak rosszat választottam ki az EAGLE-ben..

Petya

[Szerkesztve]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4258) kem válasza kem (#4249) üzenetére


kem
addikt

nos? :))

Köszi!

(#4259) Ja no válasza kem (#4258) üzenetére


Ja no
aktív tag

''normális'' páka szokott kelleni hozzá.
A mini-USB csati smd vagy furatos?

(#4260) kem válasza Ja no (#4259) üzenetére


kem
addikt

nem igazán látom, de talán smd, mert a nyák másik oldalán a memória chip van.

Köszi!

(#4261) Ja no válasza kem (#4260) üzenetére


Ja no
aktív tag

Lehet hogy egy páka kevés lesz hozzá, mert ezeknél az fémház 4 helyen is le szokott lenni forrasztva a panelhoz, plusz a lábak. Ilyen ónfelitató rézharisnya azért nem árt ha van kéznél, letisztítani a footprintet, mielőtt az új csatit ráteszed.
//De régebben hirdete magát egy topictárs, aki minden ilyen alkatrészcserét vállalt alaplapokon, hátha ezt is hamar összedobja.//
BTW, mini-USB csatit hol vettél hozzá?

(#4262) kem válasza Ja no (#4261) üzenetére


kem
addikt

Még sehol, egy másik eazközből szerelném ki, vagy keresnék egy szervizest.
Köszi a válaszokat!

Köszi!

(#4263) Jarod1 válasza kem (#4249) üzenetére


Jarod1
addikt

Wellerpáka minimum, pillanatpákával ne is próbálkozz!! xerintem ki tudod csak hegyes pákacsúcskel. mert nem furatszerelt xerintem..

(#4264) Jarod1 válasza _Petya_ (#4248) üzenetére


Jarod1
addikt

Ha egyszerre kapja meg tápot a 2 relé akkor egyszerre is kapcsol, de xerintem a klímában van olyan tápvédelem ami megvédi a gépet..

(#4265) net84 válasza didyman (#4255) üzenetére


net84
őstag

thx!
ha jól értelmeztem, akkor ezt nekem a 4017 helyett kellene beépítenem, és ez kis kicsike lenne :)
ezen a variáción még azért gondolkodok - esetleg megpróbálom az 1 tranzisztoros módszert összehozni :F

Read only...

(#4266) didyman válasza _Petya_ (#4257) üzenetére


didyman
őstag

Őőő...De minek akkor optikai leválasztás, ha úgyis a PC 12V-jából látod el a relét? Egy bármilyen bufferrel megtoldod a párhuzamos portot (lehet az LS245 is, abból minden háztartásban akad egy tucat :D ), a cucc engedélyező lábára raksz valami időzítést (bekapcsoláskor elég kézzelfoghatatlan a párhuzamos port állapota) és vezéreled vele a tranzisztort. A 4,7k maradhat, a tranyó bázisa és a föld közé pedig egy 1k-s ellenállat kerülhet még, habár az LS245 totem pole-ja egészen 0,4V-ig le tud mászni, ez kevés lehet a BC639 megfelelő zárásához.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4267) didyman válasza net84 (#4265) üzenetére


didyman
őstag

Emellé az IC mellé szükségtelen.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4268) net84 válasza didyman (#4267) üzenetére


net84
őstag

hűha! akkor egy kicsit lemaradtam... ha berakom az általad javasolt IC-t az általam használt 4017 helyett, akkor annak a kimenetét egyből felköthetem a ledekre :F

és ami nem igazán világos, hogy a led pozitív vagy negatív lábát kössem az IC kimenetére :F

[Szerkesztve]

Read only...

(#4269) didyman válasza net84 (#4268) üzenetére


didyman
őstag

Félreérthető volt, úgy gondoltam, hogy tranzisztor nem kell emögé már. A 4017 marad. A 40107 bemeneteit párosával össze kell kötni és a 4017 kimenetére huzalozni, a NAND kapuból így lesz inverter. A cuccot ''H'' szinttel meghajtva, a kimenetre aggatott LED világítani fog, amihez a LED ''+'' lábát a tápra kell kötni, másik lába az IC kimenetére kerül.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4270) _Petya_ válasza didyman (#4266) üzenetére


_Petya_
őstag

Üdv!

Erről az időzító részről tudnál írni bővebben? Az analóg dolgokhoz nagyon nem értek. Annyi azért tudok, hogy egy ellenllás és egy kondenzátor kell, de hogy ezeket hogyan kössem, és méretezzem, abban tudnál segíteni? 10-15 másodperces késleltetésre godoltam, ahhoz milyen értékek kellenek?

szerk: puffernek 74LS245-öt gondoltam, de ennek 5V kell, ezt is vezessem ki a PC-ből, vagy van belőle 12V-os változat?

Petya

[Szerkesztve]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4271) _Petya_ válasza _Petya_ (#4270) üzenetére


_Petya_
őstag

Megint próbálkozom, íme:

[link]

Szerinted így jó?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4272) Ja no


Ja no
aktív tag

ha még érdekes vkinek, lomexben a ''kukás'' részen van 30A-es relé, kétáramkörös, kisfesz.-ü tekerccsel. 340HUF/db

(#4273) didyman válasza _Petya_ (#4270) üzenetére


didyman
őstag

Az LS245-ből van CMOS változat is 3..15V tápfesszel, de a reléknek külső 12V-os tápot használsz?
Időzítő: 0,7*R*C a képlet, s-ban kapod az értéket, az ellenállás MOhm alatti érték legyen, inkább 100k. Alacsony szinten aktív engedélyezés esetén a kondi a táp és az En láb közé kerül, az ellenállás az En és a föld közé.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4274) didyman válasza Ja no (#4272) üzenetére


didyman
őstag

Látom, a Kollega is megállt azelőtt a doboz előtt :Đ

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4275) _Petya_ válasza didyman (#4273) üzenetére


_Petya_
őstag

Az LS245-ből van CMOS változat is 3..15V tápfesszel, de a reléknek külső 12V-os tápot használsz?

A reléket a PC táp 12 voltjáról hajtom meg.

A rajzzal más gond nincs?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4276) Ja no válasza didyman (#4274) üzenetére


Ja no
aktív tag

sőt, vettem is párat. :D
Gondolom simán 2kHUF az ára, ha nem ömlesztett áruként találok rá.

(#4277) LukE


LukE
veterán

Ha érdekel valakit, akkor a Ti-féle Tina-Ti a korábbi nagyon szőke helyett kijött egy sokkal használhatóbb verzióban. Eddig még nem sikerült lényeges korlátozást találnom benne. (bár kevesebb alkatrész van benne, és nem próbáltam beleimportálni a többi könyvtárat. Meg egy adag +funkció, amit jórészt nem használok. Az már határozott előrelépés, hogy több sch-t meg lehet nyitni.)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#4278) Jeti1


Jeti1
tag

azt szeretném tudni, hogy ez micsoda, mi ennek a neve? ---> [link]
tud valaki segíteni?

[Szerkesztve]

Ne várjunk a nevetéssel, amíg boldogok leszünk. Különben félő: meghalunk anélkül, hogy nevettünk volna. /La Bruyére/

(#4279) didyman válasza Jeti1 (#4278) üzenetére


didyman
őstag

Valami szöveg csak van hozzá valahol.. Link?

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4280) Jeti1 válasza didyman (#4279) üzenetére


Jeti1
tag

Annyit tudok talán, hogy valaki kapott ezért elismerést, meg valami cégnél készült, állították elő, s mikroelektronikával kell, hogy kapcsolatos legyen.
Gyakorlatilag ez nem sok minden, nincs szöveg. Ez a kép az össz és biztos információ, ebből kellene rájönni, hogy mi is ez.

[Szerkesztve]

Ne várjunk a nevetéssel, amíg boldogok leszünk. Különben félő: meghalunk anélkül, hogy nevettünk volna. /La Bruyére/

(#4281) LukE válasza Jeti1 (#4278) üzenetére


LukE
veterán

bipoláris tranzisztor :)
ez konkrétan az első működő (erősen ß verziós) tranyó lesz.

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#4282) Jeti1 válasza LukE (#4281) üzenetére


Jeti1
tag

Köszönöm szépen, sokat segítettél ezzel!

A tűs tranzisztor felfedezése, Bardeen, Brattain, 1947
1954: Első szilícium tranzisztor, Texas Instruments cég

már csak azt nem tudom, hogy akkor most melyik is a kettő közül mert egy anyagban mindkettőhöz ugyanaz a kép van rakva (15. és 16. dia): [link]

ha jol gondolom akkor a texas instrumentses, amihez Shockley neve tartozik

Ne várjunk a nevetéssel, amíg boldogok leszünk. Különben félő: meghalunk anélkül, hogy nevettünk volna. /La Bruyére/

(#4283) #96302336 válasza Jeti1 (#4282) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ez a tűs tranyó. ezért kaptak Nobel díjat.
Shottky-t ne hagyd ki.

[Szerkesztve]

(#4284) #96302336 válasza Jeti1 (#4282) üzenetére


#96302336
törölt tag

Wikipédia:[link]



''A tranzisztor kifejlesztését a Lucent Technologies kutatóintézetében, a Bell Laboratóriumban végezték el. A laboratóriumban három kutató (Walter Brattain, John Bardeen, William Shockley) 1934 óta kísérletezett különféle anyagokkal, amelyek kutatása során két olyan anyagot találtak, amelyek félvezető tulajdonságot mutattak. Ez a két anyag a germánium és a szilícium volt. Az első megépített tranzisztort germánium és aranylemez összepréseléséből hozta létre Walter Brattain 1947. december 16-án. Ez az első tranzisztort kísérletképpen egy korabeli csöves erősítő egyik elektroncsövének helyébe építették be, amelyet elsőként a vezetőség öt tagja előtt mutatták be, akik megbizonyosodhattak az új alkatrész működőképességéről. Az új eszközt 1948. június 17-én szabadalmaztatták. A tranzisztor nevet a távközlési részleg vezetője, John Pierce adta az alkatrésznek. A tranzisztor felfedezése kezdetben nem vert fel nagy port, lassan ment át a köztudatba, de végül is alapjaiban átalakította az elektronikai ipart. Walter Brattain és John Bardeen munkásságát később elismerték, és 1956-ban Nobel-díjat kaptak a találmányukért.''

[Szerkesztve]

(#4285) #96302336 válasza #96302336 (#4283) üzenetére


#96302336
törölt tag

Izé shockley :B

(#4286) Jeti1 válasza #96302336 (#4284) üzenetére


Jeti1
tag

William Shockley nem Bardeen menedzsere volt? Persze ez nem zárja ki, hogy segített a feltalálásban és ő is megosztott fizikai Nobel-díjat kapott.
Na de nem zaklatlak tovább a hülyeségeimmel. :)

Ne várjunk a nevetéssel, amíg boldogok leszünk. Különben félő: meghalunk anélkül, hogy nevettünk volna. /La Bruyére/

(#4287) _Petya_ válasza _Petya_ (#4275) üzenetére


_Petya_
őstag

Hello!

Elkészítettem a nyákterveket, vetnétek rá egy pillantást, hogy nem szúrtam-e el valamit? Ha jó, akkor küldöm gyártásra.

[link]
[link]

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4288) N!tRo


N!tRo
tag

Üdv!

Lehet nem jó helyen írok, de hirtelen itt találtam hasonló fórumot!
Helyzet az, hogy jövőhéten ZH-zok villanyból, és jó lenne ha érteném a lenti feladatot, illetve azt, hogyan kell megoldani!
Ha valaki tud segíteni, kérem írjon privátba, a feladat megoldásával kapcsolatban!

[link]

Köszi!

ui.: bocs, ha rossz helyre írtam, flame nem kell :-\

My Frist Android Logic Game -[ Frame It! ]- keresd az Android Market-en!

(#4289) Wolfff


Wolfff
csendes tag

Üdv

Van egy házi készítésű EAGLE fordításom érdekel valakit? :)

(#4290) didyman válasza N!tRo (#4288) üzenetére


didyman
őstag

Pedig valami majdnem kiszaladt belőlem, de végülis nem a vizsgád megoldását kéred. Viszont nem szeretném megoldani helyetted, így csak támpontokat adok, mert ha annyira nem érted, hogy miről szól a dolog, akkor vélhetően rossz pályát választottál (ezt most ne személyes dolognak fogd fel, mert nem annak szántam, hanem egyszerű, gyakorlati tapasztalatra alapozott tényszerűség):
Ohm törvénye itt is érvényes lesz, a cos wt-vel bolondítva. A kapcsolást célszerű két részletben taglalni: R1-C1, L-C2-R2 komplexumban. Így egy (kettő) viszonylag egyszerűen számolható áramosztód lesz. wC-t célszerűen átváltod impedanciába (reciprok), így minden adott lesz, Ig0 megvan, a feladat egyszerű. A fázorábra kicsit perverzen fog alakulni a TT tag miatt, de van benne egy kis könnyítés..

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4291) _Petya_


_Petya_
őstag

Hello!

Milyen csatlakozót ajánlotok a PC tápfeszültségének (5V, 12V, GND) kivezetésére, külső eszköz számára?

Olyan 3 pólusú csatlakozót keresek, amit házilag is lehet szerelni, ráfér mondjuk egy kártyahely takarólemezére, és bedugás/kihúzás közben nem csinál rövidzárat (mint pl. a jack) ?

Nagy teljesítményt nem kell átvinnie, ez nem szempont.

Köszönöm előre is!

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4292) didyman válasza _Petya_ (#4291) üzenetére


didyman
őstag

Tuchel jó erre a célra pl, kör alakú (egyszerű a helyét fúrni), csavarozható, relatív könnyen szerelhető.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#4293) #96302336 válasza _Petya_ (#4291) üzenetére


#96302336
törölt tag

PS2 csatlakozó. Kicsi is, olcsó is.

(#4294) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szisztok!

Mivel családi probléma let újabban a WC szellőztetése, beszerzésre került egy időkapcsoló, meg szereztem olcsón egy iszonyat erős Papst 230-as ventit. Kb. ha egy kapcsoló elindítaná, az már jó lenne. Tápot elvileg belehetne vinni a fal túloldalán lévő kapcsolóból, erre kellene valami kapcsolás, mert nem ismerem az időkapcsoló bekötését, valamint amit kitaláltam, arra valami villanyszerelő megmondta, hogy nemjó, meg hogy jön és beköti, de ezt még tavaj igérte... Szóval ittvan kép a cuccról: [link] , ebből kellene valamit csinálni.

[Szerkesztve]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#4297) Ja no


Ja no
aktív tag

Az utóbbi gányolásra jó. Az első arra se...

[Szerkesztve]

(#4298) _Petya_


_Petya_
őstag

Hello!

Az utóbbival már forrasztottam, nem egy nagy durranás. A nagyobb tesója már egy fokkal jobb (28003 asszem), abban csak a triak durrant el fél év után, és szarul volt beszabályozva gyárilag, teljesen felcsavarva sem volt elég meleg. Most direktben 24V váltóról hajtom, így egészen korrekt.

Az első meg látványosan hulladék.

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#4300) _Petya_


_Petya_
őstag

Az illető, akiét próbáltam jókat mondott rá, amatőr használatra szerintem jó lehet. Minőségileg nem nagyon bízom benne, mindenesetre legyen egy másik pákád, amivel ezt meg tudod javítani :DD

Amit ajánlanék, ha több pénzed van, és minőségit akarsz, akkor Weller-t vegyél, és akkor többet pákát nem kell venned, esetleg fűtőbetétet vagy hegyet hozzá.

Petya

[Szerkesztve]

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.