Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43501) PHM válasza dewil666 (#43499) üzenetére


PHM
addikt

A bekeretezett alkatrész egy 0 ohmos áthidalás, ha sípol a multiméter,
az pont jó. Képről sajnos nem tudom a hiba okát megállapítani.
Egy új ventilátor vásárlása lesz a megoldás szerintem.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#43502) Kernel válasza dewil666 (#43499) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ha annyira ragaszkodsz pont ahhoz a ventilátorhoz (amit ilyenkor már kidobni szokás), esetleg másikból lehetne bontani alkatrészt, panelt. Ilyen építésbe rutinosabbak sem vágnak bele.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Kefe_nélküli_egyenáramú_motor

http://pcbheaven.com/wikipages/How_PC_Fans_Work/

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43503) Lompos48 válasza darvinya (#43500) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az aranyozoll lábaknak extrém körülményekre (katonai-, űrtechnika) gyártott alkatrészeknél van értelme.
Ha pedig a bennelévő anyagok minőségéről tárgyalunk, tippelj bár egyet! Én tudom mi és milyen van bennük.

(#43504) hcl válasza darvinya (#43493) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem tudom, elvileg az USB illesztő transzparens, ha a driver úgy van megírva. Szóval a programok LPT portot látnak. Amit eddig láttam, mind olyan volt...
De van a céges gépemen virtuál XP, meg van ilyen USB nyomiportom is, kipróbálom, ha tudom.

Másik. Ez van neki megépítve :
http://www.bsselektronika.hu/index.php?w=b0aUqWkiKi

Lehet ezt valamivel Win8-on használni? Az IC-Prog valamiért nem akarta az igazságot, nem tudom már, miért.

Mutogatni való hater díszpinty

(#43505) ffodi válasza dewil666 (#43499) üzenetére


ffodi
veterán

A bekeretezett alkatrész egy 0 Ω-os ellenállás, egy jumper, vagyis tekints rá úgy mint egy "folytatólagos" vezetőpályára. Épp emiatt, ha a multiméterrel rámérsz a két végére, akkor az az elvárás, hogy sípoljon, tehát azzal minden OK.

Most őszintén, szerintem nincs értelme ezzel sokat tökölni, utánépíteni meg főleg nincs.....be kell menni a boltba és venni egy másik ventit néhányszor 1k-ért. (vagy még ennyiért se) :)

Hopp kicsit lemaradtam a válasszal, nem láttam hogy van köv. oldal.... :B

[ Szerkesztve ]

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#43506) darvinya válasza hcl (#43504) üzenetére


darvinya
titán

Már említettem, hogy win8-ban nincs meg az ami a WinXP-n.
Ezen a képen is látszik:

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43507) hcl válasza darvinya (#43506) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Érteni. Főleg, hogy nincs vele tapasztalatom :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#43508) Astery


Astery
senior tag

Sziasztok! Elnézést ha a kérdésem nem ide való, akkor kérlek benneteket irányítsatok a megfelelő topicba. Szóval van egy mp3 lejátszóm (Philips GoGear) amihez nincsen hálózati töltő. Az usb csatlakozón keresztül lehet tölteni. Namost nekem szükségem lenne hálózatról is tölteni az eszközt. Vannak olyan telefon töltők (most már szinte mindegyik), amiknek a töltőfejéről leszedhető az usb kábel. Megpróbálhatom-e egy ilyen töltőfejre rácsatlakoztatni az mp3 lejátszót és így közvetlenül hálózatról tölteni? Csak azért gondolom mert a telefon is tölthető usb-n is meg 230 V-ról is. Ha ez a módszer működhet, figyeljek-e különösképpen a töltőfej valamelyik paraméterére? Köszönöm.

(#43509) hcl válasza Astery (#43508) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Természetesen. Az USB-n a lejátszó 5V-ot kap, az tök mindegy, hogy honnan jön az 5V, ha ott van, és megfelelő teljsítményű, akkor tölt. Ha meg a telefon tölt USB-ről, és elbírja a töltő, akkor az MP3-at is el fogja.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#43510) Kernel válasza Astery (#43508) üzenetére


Kernel
nagyúr

Noname töltőnél inkább arra érdemes vigyázni, hogy töltés közben ne csatlakoztasd a lejátszót semmi máshoz, például erősítőhöz, TV-hez, földelt eszközhöz.

Ezeknél ugyanis elég gyenge minőségű a szigetelés a hálózattól, emiatt életveszélyes is lehet a fémrészek érintése, kárt is okozhat más készülékekben.

500 mA-es portról is működnek, miután ez szabvány. Ha a gyári töltője nagyobb áramú lenne, azt az USB-kábelen keresztül képes beazonosítani az eszköz, csak akkor terhelne rá nagyobb árammal.

De egyrészt gondolom nem tudod, hogy milyen volt a gyári, másrészt mindegy, mert így úgyis csak legfeljebb 500 mA áramot fog igényelni a lejátszó, amennyiben nem "látja" a saját töltőjét.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43511) Astery válasza Kernel (#43510) üzenetére


Astery
senior tag

Köszönöm. Amúgy "gyárilag" nincs hozzá se töltő, se kábel. Ez egy pendrive formájú lejátszó, töltéshez usb-re kell dugni. És nincs a leírásában semmi a töltőáramra vonatkozóan - nyilván mert az usb szabványnak megfelelő.

(#43512) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Segítsetek nekem értelmezni ezt az élesztési leírást az Ágoston könyvből, 163/165-ös oldal alja:

Azzal indít, hogy rövidre zárt bemenettel állítsuk be az alapáramot 100mA-re, majd folytatja:

"Ellenőrizzük le, hogy az alapáramig történő kivezérlésen tökéletes szinusz görbét kapunk-e.
Amennyiben a végtranzisztorok között nem túl nagy az eltérés, 100mA alapáramnál keresztezési torzítás már nem fordulhat elő."

Eddig még semekkora nyugalmi áramnál nem láttam a szkóppal keresztezési torzítást, 10mA-nál sem. A nyugalmi áramig történő kivezérlést pontosan hogyan érti? Ha ilyen 10-20mA az alapáram, akkor ez megugrik felfelé, mikor jelet kap az erősítő. Ha az alapáram 100mA, akkor csak pár mA-t változik a jel rákapcsolására.

Leginkább az a kérdésem, hogy mekkora értékre kellene belőnöm az alapáramot.

szerk: a JLH 75W-s azonos nemű tranyós kapcsolásról van szó.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43513) Kernel válasza CPT.Pirk (#43512) üzenetére


Kernel
nagyúr

Hol van beiktatva az ampermérő, a kollektorkörbe, vagy az erősítő tápágába?

Van olyan, hogy már 10 mA nyugalmi áramnál sem látszik / hallatszik torzítás, de tovább csökkenve előbb-utóbb kell lenni egy pontnak, ahol óhatatlanul megjelenik, fülre is hallhatóvá válik. Főleg halk beszédnél (pl. hírek a rádióból) lehet jól hallani, de halk zenénél is.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43514) CPT.Pirk válasza Kernel (#43513) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A tápkör + ágában van a műszer. A legkisebb teszt jel egyébként amit most be tudok adni, az 250mV, ezzel néztem, meg elmentem felfelé is.

Mondjuk van egy második műszer is, azt be tudom tenni a negatív ágba még.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43515) Kernel válasza CPT.Pirk (#43514) üzenetére


Kernel
nagyúr

Azzal beleméred az egész végfok áramfelvételét, míg maga a keresztezési torzítás a végtranzisztorok áramáról szól, bár voltaképpen mindegy. Változtatni így is, úgyis lehet.

250 mV viszont soknak tűnik, a keresztezési torzítást kisebb szinten lehet jól észrevenni. Ha alábbi rajzról van szó (amit keresővel találtam), ezen a 22k / 680 ohm negatív visszacsatolás állítja be az erősítést kb. 30-szoros értékre, ahol a 250 mV-ból már 8 V lesz a kimeneten.

Ekkora jelnél már nehezebb észrevenni azt a kis törést a nullátmenetnél, szemre is, fülre is, ami a B-E átmenetek 0,7 V-jának "átugrásakor" jön létre.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43516) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#43514) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem egyszerűbb szkóppal nézni a hullámformán a nullátmenetet egy generátorból ráadott jellel, jól kinagyítva?

(#43517) CPT.Pirk válasza Kernel (#43515) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen ez az. Most kidrótoztam a hangkártyámat a bemenetre, meg előszedtem jel generátor progit, így bármit elő tudok állítani. Sajnos kicsit gagyi a szkóp felbontása 1V alatt, de ettől függetlenül nem tudtam olyan alapáram értéket beállítani, ahol gond lett volna a nullátmenet környékén, vagy bárhol. Megnéztem különböző bemenő feszültségeken, de nem látok törést.
10mA alá nem tudok lemenni az alapáramnál, most ott is egy MJE340 tranyó van bent, a könnyebb szerelhetőség miatt.

Lompos48: ezt csinálom jelenleg.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43518) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

No az erősítőket beállítottam 65mA-re, aztán majd meglátjuk.

De visszatérve a Pioneer erősítőm előfok tápjára (ebbe az erősítőbe megy két panel a JLH-k közül), itt valami nem kerek nekem. Most így néz ki:

A diódák után nincs rendben a feszültség, az AC oldal rendben van. Merre keressem a hibát?
A pozitív ágban a brutális áteresztő tranyót cseréltem egy odaillőbb fél amperes típusra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43519) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#43518) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A diódák után nincs rendben a feszültség, az AC oldal rendben van. Merre keressem a hibát?

Mekkora az AC feszültség a BLU-GRN között?

Ha csak 49Vac, mivel a 4 dióda tulképp egy Geatz híd, akkor a 2x34V rendben van. Annál több NEM LEHET. Baj akkor van, ha a bemenet 98V.

(#43520) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#43519) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, 49V AC megvan, azt szorozva 1,41-el és osztva kettővel az 34.5V. De akkor a 63 és -63 -at mihez képest mérik?

Egyébként az alap probléma ezzel a táppal az volt, hogy volt egy rövidzár, aztán cseréltem a tranyókat. A meglátásotok szerint a fet mint áramgenerátor nem igazán megszokott megoldás ott a táp elején, az volt a javaslat, hogy hidaljam át a fetet egy 2k-s ellenállással. Nos próbálkoztam, de nem okozott semmit az áthidalás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43521) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#43520) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szerintem hibás a feszültségek címkézése. Állítom, hogy ha CSAK 49Vac van a BLU-GRN között, akkor a 2x63V lehetetlen.
A FETekkel ne foglalkozz, ebben az esetben nem észrevehető a szerepükben semmi előny egy-egy ellenálláshoz képest.

Ami jópofa, az a tracking üzemmód.

(#43522) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#43521) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, annyi van. Viszont a rajzokon konzekvensen 48, -48V van a tone ampnál is.

Mondjuk mindegy, de vajon hogyan menjek tovább? Pl. mivel kössem át a fetet? 1.4kOhmot raktam be a + ágbeli fettel párhuzamosan, de az nem csinált semmit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43523) tsu válasza CPT.Pirk (#43522) üzenetére


tsu
tag

Egyszer régen leírtam a kapcsolás működését.
[link]
A trafó középmegcsapolása (brown) a testpont, ehhez képest kell mérni 49 V AC-t a trafó másik két kivezetésén (blue, green), és a 220u-s szűrőkondikon a +-63 V DC-t.
A trafó green-blue kivezetese között 98 V AC-nak kell lennie.
A stabilizátor rész bemenetén kb. +-50 V-nak kell minimum lenni, hogy egyáltalán működjön.

[ Szerkesztve ]

×××

(#43524) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv!

Ma hozzám került egy 12V/9Ah-s "szünetmentes-akksi". 12,6V-ot mértem rajta, és kipróbáltam egy 12V 5W-os izzóval, dinamikusan felvillantotta, szóval gondolom rendben lehet. Mindenesetre feltettem töltőre, kezdetben 100mA-rel töltöttem, majd kb 20 percenként emeltem 100mA-t a töltőáramon, de így sem mentem 400mA fölé - nem kellett sietnem vele. Fel is töltött szépen kb 4 óra alatt, a töltő lekapcsolt, és a töltés után pár perccel 13,25V-ot mértem rajta.
Gondolom, holnap reggelre be fog állni az üresjárási feszültsége, de azért megkérdem, ez az érték normális (mármint, hogy ilyen magas)?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#43525) CPT.Pirk válasza tsu (#43523) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, köszönöm hogy linkelted.

Most nézem, hogy valami a trafóval nem jó, mert csak a fele feszültség van meg a blue és green pontok között, továbbá a végfog tápnál is ugyanez a fél feszültség van csak meg. A trafó bemenetén megvan a 230V. A két rész között csak a primer kör teremt kapcsolatot, abban meg van valamilyen "wht" nevű, biztosítéknak jelölt cucc.

Mondjuk volt egy-két balf... megmozdulásom, amikor a szekunder oldalon kimenetek a biztosítékok fény és hang jelenség kíséretében még korábban...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43526) tsu válasza CPT.Pirk (#43525) üzenetére


tsu
tag

A trafón mérsz közvetlenül? Vagy a biztik után? Nem szakadtak?

×××

(#43527) CPT.Pirk válasza tsu (#43526) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, a primer oldali üveg biztosíték körül lesz a bibi. Az után mérve 100V ment a trafóra, a biztosítékon meg 30V AC-t mértem, pedig csak alig fél ohm az ellenállása. Remélem csak valami kontakt hiba volt, vagy valami ilyesmi. Holnap nézem tovább a primer dolgokat.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43528) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#43527) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Cccc, cccc! :Y

(#43529) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#43528) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

? :)
Tegnap előtt mikor mértem a primer kört, akkor még jó volt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43530) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#43529) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meglett a nagy titok nyitja, tönkrement a multiméterem. :DDD Konzekvensen bármit mérek vele, alig több mint a felét mutatja. Van itthon egy másik, de az is tönkrement, bár az már úgy került hozzám. :)

Minden esetre ettől még valamit csinálnom kell majd a táppal.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43531) hcl válasza CPT.Pirk (#43530) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor jó a szívatás, ha csavaros :S :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#43532) erikke17


erikke17
őstag

Üdv.

Van egy egybeházimozim Thomson DPL910VD nagyon régi már akkoriban elég vastag volt az árcédulája de még mindig helytáll és nem szeretném likvidálni egyenlőre. Utóbbi 1 hónapban olyat kezdett el, hogy kattog jó párat egy pár relé benne és vagy az első jobb és bal csatorna elnémul, vagy a két hátsó halkabb...

Kerestem hozzá service manual-t neten... Józan paraszti ésszel meg némi elektronikai ismeretséggel hobbi szinten ami belém ragadt :D Meg is találtam szerintem a kérdéses reléket erősítő oldalon. OSA-SS-212DM3
Ugyebár Stand-byból mikor bekapcsolom, tápegységben kattan egyet relé, tápon beállnak feszültségek majd kattannak avagy bekapcsolnak a kérdéses relék.

Érdekes addig kattog amig hideg a majd ha bemelegszik egy óra múlva már semmi baja. A subwoofer és a center is egy relén, az nem csinálja.

Feltettem Dropboxba service manual-t 15.-ik oldalon van az erősítő sematikus diagramja.[link]

Ez gondolom javítható, csak mennyire nehéz ilyen reléket beszerezni?

Előre is köszönöm :)

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#43533) Kernel válasza erikke17 (#43532) üzenetére


Kernel
nagyúr

Először a relé lábait kell megnézni, átforrasztani. Olyan szokott lenni, hogy elválik a forrasztás, de maga a relé nem szokott elromlani. (Érintkezők beégése is TV-ben jellemző, nem ezeknél.)

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43534) kovy79 válasza erikke17 (#43532) üzenetére


kovy79
őstag

Én még a relék behúzó ágainál is megnézném a feszültségeket, valamint azon a körön a kondikat.

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#43535) Sident96


Sident96
tag

Egy sínen megy egy 12V-os és azt hiszem 2A-es motorral vezérelt vágó szerkezet. A rendszer egy mosfettel működik. A probléma, hogy a motor túl gyenge alacsony fordulatszámon(egy fogaskerékkel és lánccal működik, és az egész rá van rakva egy sínre). Hogyan lehetne megoldani? Gondolom feszültséget kellene csökkenteni, úgy, hogy az áramerősség ugyan akkora maradjon. Az nem baj, ha a motor nem fog így legnagyobb sebességen működni. A sebesség 25%át használjuk csak kb.

Ötlet?

(#43536) darvinya válasza Sident96 (#43535) üzenetére


darvinya
titán

Hát ez elég zavaros:
A probléma, hogy a motor túl gyenge alacsony fordulatszámon…
Az nem baj, ha a motor nem fog így legnagyobb sebességen működni. A sebesség 25%át használjuk csak kb.…

Most az a baj, hogy lassan forog?
Vagy az, hogy nem egyenletesen?

Feszültség csökkentés nem jár áram növekedéssel.

Az meg pláne nem ilyen egyszerű futómacskát méretezni.
Függ önsúly és ez által a terhelhetősége, a szerkezet terheltősége, a sín típusa(fogasléces, dörzs kapcsolatos, stb.)

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43537) Sident96 válasza darvinya (#43536) üzenetére


Sident96
tag

A probléma, hogy alacsony fordulatszámon olyan gyenge, hogy a fogaskereket nem képes mozgatni, megakad a láncban.

Nem jár áramnövekedéssel, de a feszültségtől függ a sebessége. Ha jól tudom mosfet nagyobb feszültségen több áramot enged át. Tehát ha a mosfet után csökkentem a feszültséget, akkor jó lesz. De ez az utóbbi csak az én amatőr tudásom szüleménye. :) Lehet hogy teljesen butaság/félreértelmezett dologból fakad.

(#43538) erikke17 válasza Kernel (#43533) üzenetére


erikke17
őstag

Értem, igazából inkább elvinném szakihoz akinek meg vannak az ilyen művelethez a megfelelő eszközei. Nem kontárkodnék bele :D

Ezzel mondasz mondjuk valamit elvégre ha relé rossz lenne melegen se menne, esetleg forrasztás melegen ha kitágul és azért jó..

kovy79 - Ez is egy jó ötlet ahogy nézem rajzon a két első és hátsó csatorna reléinek behúzóágának része egy kondin van rajta 100nF 50V. Ez meg magyarázza azt, hogy miért csak a két első és két hátsó csatorna vacakol.. Mivel a center és subwoofer megint külön kondin van...

Egyébként ez elektrolit kondi lehet?

Köszönöm mindkettőtöknek! :)

[ Szerkesztve ]

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#43539) darvinya válasza Sident96 (#43537) üzenetére


darvinya
titán

Ha jól tudom mosfet nagyobb feszültségen több áramot enged át. Tehát ha a mosfet után csökkentem a feszültséget, akkor jó lesz.

Már itteni írásodban is ellent mondás van.

Mint írtam egy ilyen szerkezet külön kell méretezni.
Attól, hogy nagyobb áramot adsz neki, még nem fog működni.
Max. leégeted a motor tekercsét.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43540) Sident96 válasza darvinya (#43539) üzenetére


Sident96
tag

A FET lekorlátozza a motor áramát. Max annyit ad, amennyit elbír. Ha én azt mondom, hogy a fet utáni feszt. lekorlátozom, akkor lassabban megy a motor, de ugyan annyi árammal, mint a korlátozás előtt, tehát a korlátozás előtt ekkora sebességen gyengébb volt, mint most. Nem? ._.

(#43541) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Sziasztok!

Van egy termék nálam, aminek a vezérlő IC-je egy ATXMEGA32D4. Ennek az egyik lába tönkrement. Milyen programozóval lehet ebből az IC-ből kinyerni a forráskódot, hogy ha a helyébe egy másikat forrasztok, akkor utána azt fel tudjam programozni vele? Ha esetleg van védelem, attól még a teljes területet ki lehet vele olvasni és azt átemelni egy ugyan olyan vezérlőbe?
Nincs valakinek véletlen egy napra kölcsön egy ilyen programozója? :B Hálás lennék érte! :K

(#43542) darvinya válasza Sident96 (#43540) üzenetére


darvinya
titán

Nem, nem lesz több áram.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43543) Sident96 válasza darvinya (#43542) üzenetére


Sident96
tag

Nem. Pont, de a feszültség kevesebb lesz. X áram Y feszültség van. Feszültséget lekorlátozom. Akkor X áram Y/2 feszültség. Vagyis ugyan azzal az áramerősséggel lassabban megy. Nem? Ha nem, akkor miért nem?

(#43544) Kernel válasza Sident96 (#43535) üzenetére


Kernel
nagyúr

Az a FET-es vezérlés minden bizonnyal pont úgy működik, mint az akkus csavarbehajtók "sípolós" vezérlése. Vagyis változó kitöltési tényezőjű négyszögjellel vezérlik a motort, amivel a hatékony szabályzás megoldható, a FET minimális melegedése mellett.

Ezzel pedig nem tudsz mit csinálni, a motornak ilyen a nyomatékgörbéje és kész.

A feszültség átlaga számít a motornak, vagyis például, amikor a négyszögjel átlaga 9 V-ra jön ki, az egyenértékű azzal, mintha DC 9 V-ot kötnél rá. Az áram meg nyilván annyi lesz, amit az a motor 9 V-ról kényszerűen felvesz (terheléstől is függően), azzal sem tudsz mit csinálni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43545) Kernel válasza Sident96 (#43535) üzenetére


Kernel
nagyúr

Vagy azt lehetne csinálni, hogy szükség van a fordulatszám érzékelésére, azt egy elektronikába visszacsatolni, ami igény szerint rászabályozna a motorra, amikor az le akarna "fulladni".

Ugyanakkor a szabályzás meggátolná azt is, hogy a terhelés csökkenésekor viszont felpörögjön.

Vagy röviden úgy is mondhatnám, hogy egy szervorendszert kellene kialakítani, illetve negatív visszacsatolást.

[ Szerkesztve ]

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43546) Sident96 válasza Kernel (#43545) üzenetére


Sident96
tag

Húúh, hát ezt nem értem. :)
Igazából, nem én építettem a rendszert, csak megkérdeztem esetleg van-e valami egyszerű módja, hogy jól működjön. Magasabb fordulatszámon tökéletes a rendszer. Csak egy plazmavágó van rászerelve, aminek lassan kell haladnia( lemez vastagságától függően).

De azért köszönöm. :)

Még ebayről várom a féláron rendelt mosfeteim, ha megjönnek végre lesz alkalmam motorokkal kisérletezni nekem is. :)

(#43547) Kernel válasza Sident96 (#43546) üzenetére


Kernel
nagyúr

Van még egy köztes megoldás is, amit például a kazettás magnók motorszabályzóiban is alkalmaznak, ami a motor – terhelés hatására növekvő – áramát érzékelve rádob még egy kis áramot, de csak módjával, meghatározott karakterisztikát követve, nehogy megfusson, túlszabályozzon.

Itt nyilván a fordulat stabilizálása cél (a tényleges fordulatszám érzékelése, visszacsatolása nélkül), de csak kisebb terhelésváltozást lehet ilyen módon kiküszöbölni.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#43548) darvinya válasza Kernel (#43547) üzenetére


darvinya
titán

Inkább arról van szó, hogy a plazma vágó egy 0.5mm lemeznél gyorsabban vágja át, mint egy 5mm-est.
Utóbbinál lassabban kellene haladni.

Szerintem ennél kicsivel bonyorultabb vezérlés kellene.
Ráadásul nem tudjuk pontosan milyen a futó mechanika, mert erről nincs szó, pedig fontos lenne. pl: dörzsis, fogasléces, vagy csigás.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#43549) Batman2


Batman2
őstag

Feszültség erősítésre, szint illesztésre alkalmas ez a kapcsolás:

Illetve milyen kapcsolást lehetne erre használni ?

1,9-2,5V-os jelet kellene 10-12V-os jellé alakítani !

A cél egy zümmer működtetése adott logika szerint, tehát nem kell nagy áramerő.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#43550) Den válasza Sident96 (#43546) üzenetére


Den
veterán

Ha rendszeresen csak negyed gázon megy, szerintem változtasd meg az áttételt, vagy cseréld ki a motort egy olyanra aminek kisebb fordulaton is van elég teljesítménye.

www.simson4t.hu

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.