Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14651) Lompos48 válasza PH-User (#14650) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Legvalószínűbb, hogy (csak) cserealkatrésznek, ha egyáltalán rá tudsz jönni, hogy egy kütyüben pont az a hibás. Kevés esély van valamit "köré" építeni.

(#14652) moha21 válasza Czmorek (#14649) üzenetére


moha21
addikt

Hát figy, ha megkapom a melót akkor lesz hol és mivel forrasztani Pesten, szívesen kicserélem. De ezt maximum a hétvégéig tudom még meg.

(#14651) Lompos48 : Jah elég "cél hardver".

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14653) PH-User válasza Lompos48 (#14651) üzenetére


PH-User
addikt

Köszi a választ, akkor számomra értéktelen.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14654) Jarod1 válasza Czmorek (#14646) üzenetére


Jarod1
addikt

optikai egér?

(#14655) Czmorek válasza moha21 (#14652) üzenetére


Czmorek
aktív tag

-Okés. Pü-ben írj ,hogy mikor jó neked.

-Igen mind optikai. 2db Ms IntelliMouse Exp. 3.0, meg egy noname.

(#14656) zka67 válasza PH-User (#14650) üzenetére


zka67
őstag

Mi az a takony, amivel néha az elektronikai panelek le vannak csepegtetve?

Régen viaszt használtak (főleg a tekercseknél), manapság FBS-t.

(#14657) PH-User válasza zka67 (#14656) üzenetére


PH-User
addikt

Köszönöm válaszod!
Akkor a hő oldja... :DDD

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14658) totya694 válasza PH-User (#14657) üzenetére


totya694
őstag

Régen is a trafók és tekercsek szigetelésére különböző lakkokat használtak.Voltak olyanok amik még 30-40 alatt sem kötöttek meg teljesen(még ma is ragadnak) meg voltak olyanok amik rövid időn belül keménnyé kötöttek.Lakkba mártás után kemencébe(általában elektromos sütőbe)rakták a tekercseket és ott a hő hatására a lakk folyékonyabb lett így minden hová be bírt folyni.
Sajnos az igazán jól lakozott trafót már nem lehet még 1x felhasználni/újra tekercselni(mert ha pl. lemezelt a trafó és befolyik a lemezek közé a lakk akkor azt már csak vandál módon lehet szétszedni.
Szigetelésre még használtak epoxigyantát ez olyan keményre kötött,hogy csak szét verni lehetett(ilyen gyantával voltak kiöntve pl. a Wartburg,Trabant,IFA beépített feszültségszabályzós generátorok feszültségszabályzója és persze sok más motor bizonyos elektromos egysége
A "bontható" kategóriába sorolhatnám a silikon alapú vegyületekkel(siloplast,FBS) kiöntött elektronikai egységeket babra munka de szét lehet csipkedni

Üdv:Attila

(#14659) totya694 válasza totya694 (#14658) üzenetére


totya694
őstag

Valaki meg tudja nekem mondani,hogy a PC mikrofon hogy van bekötve a 3,3mm-es jack belsejébe?

Üdv:Attila

(#14660) CPT.Pirk válasza totya694 (#14659) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csináld ezt meg hozzá, a szekrény tetejére dobott mikrofonnal is tökéletesen érteni fogják amit mondasz a szobában:

[link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14661) totya694 válasza CPT.Pirk (#14660) üzenetére


totya694
őstag

Köszi az infót.
A szakadt kábeles/csatlakozós mikrofonokból mindig kiveszem a mikrofont mielőtt kidobnám így azokból már van jó pár.Csak egyszerűbb volt 500Ft-ért újat venni de most nem veszek :N

Üdv:Attila

(#14662) atesss válasza Batman2 (#14585) üzenetére


atesss
addikt

Így is köszi az óriási segítséget. :R
Ha esetleg meg tudnád még nézni ezt az egyetlen dolgot a te papírodon, azt viszont nagyon megköszönném.

Neten próbáltam keresni, de nem találtam.
Nem is tudok pontos típusszámot, ezért is nehéz így sajnos.

(#14663) mezis válasza Czmorek (#14646) üzenetére


mezis
nagyúr

Lehet, hogy csupán a mikrokapcsolót nyomkodó műanyagba kopott bele egy mély árok.

Valószínű, hogy polisztirolból van, észter hígítóban feloldasz polisztirolt, feltöltöd az árkot, vársz egy hetet és ismét jó lesz. (Előtte teszteld azért a mikrokapcsolót.)

mezis

(#14664) moha21 válasza mezis (#14663) üzenetére


moha21
addikt

Hmm ezt még nem is néztem soha, thx az infot! :R

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14665) Hunter2


Hunter2
addikt

tudtok ajánlani valami jó fluxot?

Illetve mi a különbség közöttük?

(#14666) Czmorek válasza mezis (#14663) üzenetére


Czmorek
aktív tag

Hmm.
Megnézem burkolat nélkül őket. Köszi!

(#14667) Jarod1 válasza Hunter2 (#14665) üzenetére


Jarod1
addikt

az injekciós az flux zselé, a másik a dobozos a gyanta szerű pákahegyek tisztításához..

(#14668) ChrYsler


ChrYsler
aktív tag

Sziasztok!

Egy kis szakértelemre lenne szükségem.
Van egy Genius SP-HF 2000A típusú hangszóróm. Az utóbbi időben egyre sűrűbben csinálta, hogy csak a bal oldal szólt. Ilyenkor az erősítős (jobb) oldalon lévő főkapcsolót lekapcsoltam, majd vissza, és a hang megjött a jobb oldali hangszórón is. Ezt már jó ideje játszotta (nem mindig), már kezdett idegesíteni, ezért úgy döntöttem szétszedem, hátha csak kontakt-hiba, átforrasztom és kész. Na persze.

Szétszedtem, átnéztem a NYÁK részt, az alkatrészeket, a csatlakozásokat, de nem láttam semmi különöset. Mindenesetre a kapcsolónál újraforrasztottam a kábeleket. Összeszereltem, de azóta nincs hang a jobb oldalon, és a kapcsolgatással sem jön vissza! :W
Pontosabban csak nagyon-nagyon halkan szól a jobb oldal, amíg a bal normális hangerővel. Én nem értem mi változott, vagy épp most mehetett végleg tönkre az egyik alkatrész, ahogy szétszedtem? Nem tudom mit csináljak. :(

Már széthúztam a csatlakozókat is, amik a NYÁK-on vannak, kimértem minden kábelt, kondenzátort, valamint átforrasztottam az alkatrészek lábait is. Semmi változás. :O

Tudna valaki segíteni, hogy hol lehet a hiba?

ChrYsler

(#14669) _seth_


_seth_
veterán

Ezzel kapcsolatban ötlete van valakinek?

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#14670) PHM válasza _seth_ (#14669) üzenetére


PHM
addikt

4-22 W-os gyújtókat használj.
A 4-65 W-osak valahogy nem szeretik begyújtani a sorba kapcsolt csöveket.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14671) _seth_ válasza PHM (#14670) üzenetére


_seth_
veterán

Eddig ugyanezek a Tungsram 4-65-ös gyújtók voltak, vagyis másik kettő de azokkal működött, megnézem van-e itthon 4-22-es, remélem lesz, 1 van tuti, más nem kiszedek valamiből :D

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#14672) PHM válasza _seth_ (#14671) üzenetére


PHM
addikt

Jó pár, különböző fajta ilyen gyújtót próbáltam anno.
10-ből 9 nem, vagy csak nagyon nehezen gyújtotta be a sorba kötött
18 W-os fénycsöveket. Fene tudja, miért.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14673) _seth_ válasza PHM (#14672) üzenetére


_seth_
veterán

Nekem 2x15W van, itthon nem találtam sajnos, tescoba elgurulok, hátha....

Másképp be lehet ezt kötni?

[ Szerkesztve ]

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#14674) PHM válasza _seth_ (#14673) üzenetére


PHM
addikt

"Másképp be lehet ezt kötni?"
Igen, elektronikus előtéttel.
Erre a célra alkalmas például egy elhasználódott 18-20 W-os
kompakt fénycső elektronikája is.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14675) totya694 válasza ChrYsler (#14668) üzenetére


totya694
őstag

Még az is lehet,hogy csak egy egyszerű kábel szakadások van.Mérd ki azt a kábelt amivel össze van kötve a PC a Genius-sal.De mérés közbe tekergesd a kábelt.
Ha valahol szakadt akkor mint egy kapacitás(kondenzátor ként viselkedik) a kábel.
Tehát ha szakadt a kábel és a két vége elég közel van egymáshoz akkor még át tud menni a jelnek 1 része.

Üdv:Attila

(#14676) ChrYsler válasza totya694 (#14675) üzenetére


ChrYsler
aktív tag

A bemenetet már más forrással/kábellel is lepróbáltam. Nem ott van a hiba.

(#14677) Hunter2 válasza Jarod1 (#14667) üzenetére


Hunter2
addikt

ezzel tisztában vagyok csak nem tudom melyek a jó márkáék illetve hogy ez az olcsó flux zselé mennyire használható.

(#14678) moha21 válasza ChrYsler (#14676) üzenetére


moha21
addikt

Hangszóró tekercsek? Vagy maguk a hangszórók?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#14679) _seth_ válasza PHM (#14674) üzenetére


_seth_
veterán

Aham, na olyan nincs kéznél, tecskóban gyújtó sem volt. Reggel majd leszaladok a világítástechnikai boltba a tetővel együtt és addig próbáljuk a gyújtókat amíg egy jó nem lesz.

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#14680) ChrYsler válasza moha21 (#14678) üzenetére


ChrYsler
aktív tag

Az sem. Felcseréltem próbaként a két hangszóró csatit, amik a NYÁK-ra kapcsolódnak. Ugyanaz lett az eredmény, csak fordítva: a jobb oldal szól rendesen, a bal csak egészen halkan.

Egyre gyanúsabb, hogy vagy az erősítő végfokok egyike szállt el, vagy a 2db. ismeretlen IC közül valamelyik, amik szintén a panelon vannak.. Ezek nem tudom mi célt szolgálhatnak.

Ki kéne forrasztgani és egyenként kiméricskélni az alkatrészeket. Nem sok kedvem van hozzá őszintén szólva...

[ Szerkesztve ]

(#14681) Lompos48 válasza totya694 (#14675) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tehát ha szakadt a kábel és a két vége elég közel van egymáshoz akkor még át tud menni a jelnek 1 része.

Sokkal inkább a diafónia (áthallás) miatt érkezhet valami a szomszéd csatornából. A két drótvég közötti kapacitás oly' kicsi, hogy ott csak a kábelTV jeléből jut (hatna) át észlelhető jel. Ha csak 1pF-ot feltételeznénk, akkor is 20kHz-en 8Mohm impedanciát termelne. De ez csak a felső határ frekvenciában, meg aztán a kapacitás is hol van még a pF-tól. :K

@ChrYsler : Egyébként segíthetne valami böngészhető fotó, hátha "látszik" valami bibi.

(#14682) cashback


cashback
őstag

Sziasztok.

Nem vagyok túlságosan otthon az elektronikában. Úgyhogy elnézést ha túl hülyeséget kérdeznék. :B :U

Lenne egy hibás alaplapom... úgy fest a dolog hogy ez sült meg rajta (FET, középen):

Ez áll rajta: APM2030N / RLC26
Elektronikai üzletben ezt a helyettesítőt találtam: FDD5690

Előfordulhat hogy van más alternatíva is? (és mi lenne az? :) )

Van egy pár hibás és/vagy régi cuccom itthon... és akad is pár FET rajtuk. :)
Pl. 8600GT vga, s478 - s370 alaplap... stb.

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#14683) cashback


cashback
őstag

Próbálok azért utána járni a dolognak, de nem tiszta miért is alternatívája az APM2030N-nek az FDD5690.
(kinézetre hasonlítanak, de tudásra ég és földnek tűnik, nekem)
Sztem ennyi erővel ez is lehetne: FDD8780

Itt ajánlja alternatíva ként, merthogy nem rendelhető: [link]

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#14684) Lompos48 válasza cashback (#14683) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Próbálok azért utána járni a dolognak, de nem tiszta miért is alternatívája az APM2030N-nek az FDD5690. (kinézetre hasonlítanak, de tudásra ég és földnek tűnik, nekem)

Inkább fordítva - föld és ég - mert az utóbbi tűnik sokkal robosztusabbnak. :)

Egyébként mindhárom típus használható a paraméterek alapján, a "legsoványabb" pont az eredeti.

Volna egy tanácsom: Mivel a FET a NYÁK valamelyik rétegének a rézfóliáját használja hűtőbordának, a lap meg eléggé meg van pörkölődve, kérdés, hogy ez a dolog működik-e majd a csere után. Meg kellene jól vizslasd, hogy nincsen(ek) a FET alatt még valami átmenetek is. Utána pedig egy hasonló paraméterekkel rendelkező nem SMD tokozásút tennél "légszereléssel", elfektetve a lappal párhuzamosan, akár kis hűtőbordával, mert a környezetét nézve simán elférne.

(#14685) cashback válasza Lompos48 (#14684) üzenetére


cashback
őstag

Közvetlen mellette van egy ér, ami lehetséges hogy sérült... (fet bal láb)
Ettől tartok én is a legjobban hogy ilyen hiba is benne van a pakliban.

Ez mondjuk jó ötlet ( Köszönöm :R ) hogy ide egy külön kis hűtő bordát beforrasszak.

Sajna csak sima forrasztó pisztolyom és pákám van otthon, de melóban majd szétnézek... biztos akad valahol egy. :)

Alkatrésznek még utána járok, hogy akkor melyik is lehetne... de akkor azt mondod elméletileg ez is megfelelne: FDD8780

Ilyen tuti van otthon. (hibás vga)

Köszönöm a segítséget. :R

[ Szerkesztve ]

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#14686) Lompos48 válasza cashback (#14685) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ettől tartok én is a legjobban hogy ilyen hiba is benne van a pakliban.

A legkellemetlenebb, ha nem veszed az ilyet észre, utána meg téped a hajad keresgélve egyéb hibákat. Főleg ha átmeneteknél a lyukgalvanizálás elválik belső réteg(ek)től.

...csak sima forrasztó pisztolyom és pákám van otthon...

Esetleg boldogul(hat)sz azzal is, elég "nagy" az alkatrész.

ez is megfelelne: FDD8780

Igen

...

Igazán nincs mit, csekély erőfeszítésembe került.

(#14687) totya694 válasza cashback (#14685) üzenetére


totya694
őstag

Sokat ne költs rá :N
1 próbát megér de nagyobb erőfeszítést nem.

Üdv:Attila

(#14688) cashback válasza Lompos48 (#14686) üzenetére


cashback
őstag

Akkor ok... megpróbálom azzal (FDD8780). Veszíteni semmit nem veszítek... az alaplap már így is halott. :D

Azért megpróbálok egy levegős forrasztót keríteni... ezek a fet-ek elég durván vannak "leragasztva". :(((
Félő hogy a pákával szétégetném a nyákot és azt is ami körülötte van... :U

totya694 Azért is érdeklődtem alternatíva utána, mert ha nem muszáj akkor még azt az 500-1000forintot sem igen költeném rá. Ha sikerül megcsinálni akkor hibajelzéssel tovább adom vagy megtartom pót alkatrésznek (mert már az új lapot beszereztem, csak szeretek ilyenekkel mókuskodni. :)) )

Késő délután nekiugrok... :DDD

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#14689) totya694 válasza cashback (#14688) üzenetére


totya694
őstag

Ha a FET forrasztása előtt hajszárítóval felmelegíted a környékét akkor még kisebb forrasztóval is nagyobb lesz az esélyed a leforrasztásra.Én már vettem le LAN chip-et alaplapról 1600W-os tescós hőléfújóval :B és most is megy a lap.

Ha viszont az a bizonyos FET a chipset-et látta el árammal(ami igen csak közel van neki) akkor lehet azt is kinyír(hat)ta.Láttam keresel olcsón Sempront.Én is csak ilyen és hasonló esetekre tartok egy Sempront.

Üdv:Attila

(#14690) cashback válasza totya694 (#14689) üzenetére


cashback
őstag

Jaja... nem igazán szeretném megkockáztatni hogy megsüssem a tökéletesen használható procimat (Athlon x2 5000 @ Phenom II x4 FX5000)

Gondolkoztam már rajta hogy beszerzek egy levegős forrasztót... csak mindig akkor jön rám az ilyen műszerészkedés amikor nincs rá keret... amikor meg van akkor meg eszemben sincs hogy kellene. :D

Megpróbálom a "ház hőlégfúvós" megoldást, ha máshogy nem megy. :)

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#14691) totya694 válasza cashback (#14690) üzenetére


totya694
őstag

Azért írtam a hajszárítót mert már az is nagy segítség ha nem 20 fokos a lap mert akkor nagyobb a hőelvonás és nehezebb rajta bármilyen forrasztást is végezni.

Üdv:Attila

(#14692) Peter789


Peter789
senior tag

csak úgy magától sztem nem pukkan el egy ilyen FET, valószínűleg valami más okozta - pl kiöregedő elko kondik körülötte... esélyes, hogy hiába cseréled ki, a következő is hamar elég, szóval pénzt tényleg ne nagyon költs rá...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#14693) totya694 válasza Peter789 (#14692) üzenetére


totya694
őstag

Régebbi Asrock alaplapoknál sokszor lehetett látni,hogy a CPU környékén lévő FET-ek a sötét kékre lakkozott panelt barnára égették de attól még "mentek"
Fejből most meg nem mondom melyik típus volt az de fél év használat után szinte mindnél jelentkezett az elszíneződés.

Üdv:Attila

(#14694) oxox


oxox
addikt

Ave Guruk,

eleg elvetelt otletnek erzem, de hatha.

Nincs valakinek elado nixie oraja esetleg?
:R
oxox

Ki gépen száll fölébe.... SC2 nick: oxox character code: 698...dio3/ow: oxox#1525 + #21838

(#14695) totya694 válasza oxox (#14694) üzenetére


totya694
őstag

Retro cuccokat hirdető oldalakot tuti találsz ruszki Nixie csöves órá(kat) :K

Üdv:Attila

(#14696) totya694 válasza oxox (#14694) üzenetére


totya694
őstag

Igaz nem gyári "de" Nixie csöves óra

Üdv:Attila

(#14697) ChrYsler válasza ChrYsler (#14668) üzenetére


ChrYsler
aktív tag

Hát basszus... megoldódott a nagy rejtély!! :C

Gondoltam még egyszer végigcsipogtatom az egyes csatlakozásokat, hátha.. És meglett a ludas! Az egyik csatinál, ami a hangszóró RCA csatlakozásait köti össze a fő NYÁK-lappal, az egyik kábel nem sípolt. Hmm mondom, biztos a műanyag "takony" miatt, amit nem sajnáltak végig a panelokon, csatlakozóknál, mindenhol. Hát nem. Nem akart sípolni sehogy sem a műszer. Be is indítottam a hangszórót, küldtem rá inputot, majd összekötöttem a két nem csatlakozó pontot és láss csodát! Működött a másik hangszóró is!!! :DD

Íme a fő NYÁK, ahol a hiba volt (jobb oldalon):
NYÁK

És ez a két végén csatlakozós kábel, amiben az egyik tüske nem jól érintkezett a kis elemi kábelszállal:
Összekötő kábel

Ez a tüske a csatlakozóban:
Tüske

A már szétszedett csatlakozó:
Csati szétszedve

Bakker ezt nem gondoltam volna, hogy ilyen hiba előfordulhat egy olyan zárt rendszerben, ami nincs kitéve mozgásnak, ütésnek, minden le van benne fixálva, még extra ragacsokkal is, és a poén az, hogy nem is látszódott a hiba! A kis fekete kábelen rajta volt ez a fém tüske, mégsem volt köztük kontaktus!
Egy darabot nem kellett a kis kábelből levágnom, csak visszaszenvedni a szorítókarok közé, és megforrasztani. Hihetetlen! :W

Mindegy, működik, ez a lényeg.

Köszi mindenkinek a segítséget, aki foglalkozott a problémámmal! :R

ChrYsler

[ Szerkesztve ]

(#14698) totya694 válasza ChrYsler (#14697) üzenetére


totya694
őstag

Tőlem is kérdezték régebben,hogy miért nem veszek saru szorító fogót?
Hát most magad is rájöttél...

Üdv:Attila

(#14699) totya694 válasza ChrYsler (#14697) üzenetére


totya694
őstag

A járműveknél nem kevés gondot okoz(hat) a csúszósaruknál.Ott már Amperek is folynak...

Üdv:Attila

(#14700) totya694 válasza Lompos48 (#14686) üzenetére


totya694
őstag

Ezek is jól mutatnának?

Üdv:Attila

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.