Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14701) Lompos48 válasza totya694 (#14700) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Yeah!

Úgy csinálsz, mint a divatbemutatókon. Ebbe a cuccba, melyik manöken illik? :D

(#14702) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#14701) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meg különben is, elektroncsöves teafőző... ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14703) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Ismerősömnek van egy vezeték nélküli telefonja, de nem kapcsol be. Szétszedve láttam, hogy az egyik alkatrész olyan mintha rozsdás lenne. Erről lenne szó (már megtisztított állapotban). A 100uf/10v kondi mellett. Ki szeretném cserélni, de sajnos nem tudom, hogy az micsoda, valaki felismeri esetleg? :)

Köszi

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#14704) pumi1980 válasza Dr. Romano (#14703) üzenetére


pumi1980
tag

Az X1 pozícióban lévő alkatrész egy kvarckristály.
Le kellene olvasni róla a működési frekvenciát, és hasonlóra cserélni.
Pl .: [link]

[ Szerkesztve ]

(#14705) Peter789 válasza Dr. Romano (#14703) üzenetére


Peter789
senior tag

ez egy mezei SMD tokos kvarc - bár csúnya kívülről, de nem hinném hogy a működésében akadályozná...

viszont kérdés hogy mitől rohadt így össze, miközben mellette semmi nyom - lehet kidurrant a kondi oldala és leköpte az elektrolittal ?

[ Szerkesztve ]

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#14706) Lompos48 válasza Dr. Romano (#14703) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem biztos, hogy az az alkatrész hibás mégha rozsdás is. Valószínűbb, hogy az a "lé", amiben a kvarc megfürdött vagy ami korrodálta, alá is folyt, meg még ki tudja hová és mást is korrodált vagy megszakított. Szereld ki a delikvenst és nézegesd meg alaposan a környékét.

Bocs', Peter789 nagyjából megelőzött. :R

[ Szerkesztve ]

(#14707) Lompos48 válasza Peter789 (#14705) üzenetére


Lompos48
nagyúr

ez egy mezei SMD tokos kvarc...

Hát éppen ellenkezőleg, mivel lábai vannak lyukba forrasztható, tehát nem S(surface)M(mounted)D(device). :N

(#14708) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Köszönet az infókért :R

pumi1980
Nagy nehezen leolvastam, de a tetején csak ennyi áll: CMT-BBASK3 Ebből lehet következtetni valamire?

Peter789 és Lompos48
Jó kérdés, hogy mitől lett ilyen állapotban én sem értem, bár kb felette helyezkedik el a ház elem fedőjének az egyik rögzítő pontja, így ott bejuthatott végül is bármi, ha a fedő nélkül használták. A mellette lévő kondi az rendben van.
Holnap tejesen szétszedem és alaposan megnézem a nyák túloldalát is :K

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#14709) Lompos48 válasza Dr. Romano (#14708) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egyetlen találat van elsőre (aztán több is) a CMT-BBASK3-ről a neten, ami szerint

13.824 мгц azaz MHz :)

[ Szerkesztve ]

(#14710) And válasza Lompos48 (#14707) üzenetére


And
veterán

Ez nem így van: ezek nem through-hole lábak, hanem felületszerelt technológiához készült kivezetések. Az SMD-kvarckristályok ilyen 'lábakkal' vannak kialakítva.

(#14711) Lompos48 válasza And (#14710) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mintha nem értenék egyet veled... :N mert... vagy inkább... :R

[ Szerkesztve ]

(#14712) And válasza Lompos48 (#14711) üzenetére


And
veterán

SMD-tok HC-49 low profile (a linkedről): [link].
Hagyományos (TH) HC-49: [link].
A telefon nyákjának fotóján szerintem az első látható.

(#14713) Lompos48 válasza And (#14712) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen, tökéletesen igazad van. Én a pumi1980 kommentjéből nézett linkre kezdtem az okoskodást, nem kellett volna. Annál igazam van/volt. :W :R

(#14714) pumi1980


pumi1980
tag

Szóval kell egy kvarckristály ami:
- 13.824 Mhz-es
- HC49/SMD [link] tokozású
- egy bolt ahol ez kapható is

Lompos48, And:
Igazatok van, természetesen SMD tokos a kvarc.

[ Szerkesztve ]

(#14715) cashback válasza totya694 (#14691) üzenetére


cashback
őstag

Elnapolom a projektet... elfelejtettem hogy holnap "munkanap" :W

Nem találtam bent hőlégfúvós cuccot... így marad a homemade. :)

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#14716) Peter789 válasza Dr. Romano (#14703) üzenetére


Peter789
senior tag

én is rágugliztam, és csak 1 orosz oldal hoz rá találatot - ezt a google translate elég zavarosan fordítja még angolra is, nem hogy magyarra - nem vagyok benne biztos hogy azt mondja hogy ez konkrétan 13.824MHz lenne

sehol nem találok ilyen értéket: lomex, elektrokontha, farnell, tme - egyik sem hallott ilyenről... a hqvideo-nál van egy ilyen órajelű SMD oszcillátor, de azt meg nem teheted a helyére

ha felette az elemtartó van, lehet egyszer kifolyt egy elem és ez annak a nyoma... forraszd le, óvatosan bújtasd ki a lábait a műanyag alátétből és úgy vizsgáld körbe - nézd meg hogy a lábak tövénél nem fogyott e el az anyag. azt nem hinném hogy a fémtok teljesen átrohadt volna, csak felületi rozsdának tűnik...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#14717) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Köszi srácok a segítséget. Ha van valami még írok :) :R

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#14718) malwy


malwy
senior tag

Üdv!
Tanácsot szeretnék kérni, hogy hogyan érhetem el a legjobb eredményt a nyákkészítés során.
Következő vegyszereim vannak:
TN 150 gyorsmarató
TN 160 kémiai ónozó
Akril lakk Spray
Plastik "alakkövető elektronikai védőlakk" (Cremolin) Spray

TN150 maratás --> TN160 ónozás --> akril lakkal befújás --> beültetés, szerelés, forrasztás-->Plastik lakkal befújás

Kihagyjam az akrilt vagy akármilyen egyéb javaslat?

Előre köszönöm válaszaitokat!
Üdv: Ákos

[ Szerkesztve ]

(#14719) Peter789 válasza malwy (#14718) üzenetére


Peter789
senior tag

ennyi vegyszer, macera... lassan olcsóbb lesz ha profikkal legyártatod! 2 oldalas, furatgalvános, forrasztásgátló lakkos ~11*14-es nyákból asszem 2-3 darab, 4 fóliával, cnc marással nem volt 10e... ha neked nem kell 2 oldal és lakk, marás akkor valószínűleg alig pár ezres, és a legtöbb cég tuti vállal postázást is...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#14720) And válasza malwy (#14718) üzenetére


And
veterán

Gyorsmarató: felesleges. Házilag is összehozható (víz, sósav és hidrogénperoxid), de egyszerű vas-III-kloriddal is marható.
Kémiai ónozó: véleményem szerint sz@rt sem ér, próbálkoztam már vele, de a felület nagyon vékony és sérülékeny lesz, valamint idővel csúnyán feketedik.
Akril lakk: használható, elvileg forrasztható is, csak kicsit büdös. Helyette felületvédelemre TN170 forrasztólakkot javasolnék (ami gyakorlatilag gyanta alkoholos oldata) vékony (!) rétegben, mert különben ragadóssá válik, nem tud kiszáradni.
A gyártatás is alternatíva lehet, a közelmúltban rendeltem tőlük egy minimális gyártási méretű egyrétegű panelt (sok kicsi montírozva, ezt ők is megoldják) lötstop réteggel, nagyjából 7e forintba került.

(#14721) malwy válasza Peter789 (#14719) üzenetére


malwy
senior tag

Idézem: "Következő vegyszereim vannak."
Ezek mind vannak itthon. És nem egy-két darabot csinálnék a közeljövőben.

(#14720) And: A löttyök már meg vannak.
Ezekből kéne kihozni a legjobbat.

Amit csináltam az korábban ennyi volt: tn 150-->akril-->beültetés.
De most van kémiai ónozóm, védőlakkom is.

[ Szerkesztve ]

(#14722) And válasza malwy (#14721) üzenetére


And
veterán

"(#14720) And: A löttyök már meg vannak."
Nekem is. Attól még nem kötelező használni. Próbálkozz velük, aztán finomíts az eljáráson ha kell, máshogy úgysem fog menni. A kilós kiszerelésű vasklorid meg nem annyira olcsó mostanság, de fajlagosan valószínűleg jóval több panelre elegendő, mint bármi más.
Mod.: "És nem egy-két darabot csinálnék a közeljövőben."
Ha meg több darab kell, akkor különösen megéri a gyártatás: nem feltétlenül csak akkor, egyfajta PCB-ből kell sok, hanem bármit össze lehet montíroztatni a minimális gyártási méretre. Ilyen esetben fajlagosan a legolcsóbb, párszáz forintból kijöhet egy panel, és nincs macera az elkészítéssel, csak a tervezéssel (tervezni meg amúgy is kell). Utángyártatni pedig még olcsóbb, hiszen akkor már a gyártófilmeket sem kell újra elkészíttetni.

[ Szerkesztve ]

(#14723) malwy válasza And (#14722) üzenetére


malwy
senior tag

Oké, a maratással nincs gondom. És valóban olcsóbb úgy.
Tehát maratás-->ónozás (vagy ne ónozzak?)-->akril (vagy ne lakkozzak?)-->beszerelés-->védőlakk (tartósítás vagy fölösleges?)
Vagy netán sorrenden is változtassak?

Igen, a gyártatás is egy jó dolog, de első körben azt kihagynám. Majd következő körben tisztába rendeződök az árakkal.

[ Szerkesztve ]

(#14724) And válasza malwy (#14723) üzenetére


And
veterán

A gyantás védőlakkot forrasztás előtt érdemes felvinni, mivel a gyanta folyasztószer, könnyebbé teszi a forrasztást. Utána lehet akrillal lakkozni, de olyat én nem szoktam (ez persze egyéni szoc probléma).
Mint említettem, a kémiai ónozót meg inkább kerüld, mint a pestist. De ez is csak egy vélemény, legfeljebb majd rájössz magadtól. Elsőre én sem hallgattam a jó szóra, pedig előre szóltak ;]. A saját kárán mindig jobban tanul az ember.
Gyártás: lehet csak árajánlatot is kérni: weblapon gerber-formátumot becsatolod, részleteket beikszeled, gombot megnyomod, majd hamarosan válaszlevélben leírják, hogy ennyi és ennyi. A részleteket, extra kívánalmakat meg odaírod megjegyzésben vagy megbeszéled telefonon.

[ Szerkesztve ]

(#14725) malwy válasza And (#14724) üzenetére


malwy
senior tag

Tehát TN 170-et kéne beszereznem, és a kémiai ónozót, védőlakkot hanyagolnom, esetleg az akrilt is?

Akkor a kémiai ónozót bontatlanul inkább eladom/visszaviszem.

[ Szerkesztve ]

(#14726) malwy válasza malwy (#14725) üzenetére


malwy
senior tag

Megnéztem közben alaposabban is: Plastik=speckó akril. Sima akril meg volt itthon már, megnézem, mennyivel jobb a direkt erre a célra tervezett.

(#14727) _ATi_1 válasza malwy (#14725) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Én is meg tudom erősíteni a kémiai ónozó semmire valóságát. Arról nem is beszélve, hogy nagyon nehéz forrasztani, sokkal nagyobb hőmérséklet kell neki. Én sem hittem, amíg nem próbáltam ki :)

(#14728) malwy válasza _ATi_1 (#14727) üzenetére


malwy
senior tag

De minek írják rá, hogy "rézfelületek védő ónozására, jól forrasztható bevonat". 10 emberből 1 elégedett vele, 2 semleges, 7 szidja, kb. ez az aránya a google-s találatoknak.

(#14729) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én nem bonyolítottam túl, TN-150 -el lemarattam, aztán lemostam, beforrasztottam a cuccokat, majd lefújtam TN-180 -al a nyákot. Olyan zöldes lesz a felület, kicsit foltosan rögzül a gravitáció miatt ha ferde a nyák, bármikor átforrasztható.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14730) _ATi_1 válasza malwy (#14728) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Én is pont ebben a reményben élve vettem. Aztán amikor kipróbáltam, jött a csalódás. Ment a kukába a nyák. Alig lehetett forrasztani, és csúnya feketés színe lett (nem a forrasztástól).

Maratni sósav+hidrogénperoxid vízzel hígított keverékében szoktam, mert gyorsabb, és nem fog be mindent a sárga vaskloriddal ellentétben.

[ Szerkesztve ]

(#14731) CPT.Pirk válasza _ATi_1 (#14730) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na igen, egy tekercs budipapírral és egy használt törölközővel mentem a vaskloriddal maratni, kellett is a felszerelés. ;]
Am. 5-10 perc alatt minden nyákom megvolt eddig, ha mozgattam a cuccban folyamatosan.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14732) malwy válasza CPT.Pirk (#14729) üzenetére


malwy
senior tag

Külföldi oldalakat meg hobbielektronikát olvasgatva az jön le, hogy a kémiai ónozó jó dolog, csak nem a szar magyar tn 160as.
Nagy különbség akkor nincs, mivel az eddigi maratás->akril->ültetés helyett akrilt kicserélem plastikkal.
Köszönöm a segítségeteket!
Üdv: Ákos

UI: Bár nem hagy nyugodni az ónozósdi:D

(#14733) _ATi_1 válasza CPT.Pirk (#14731) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Ha egyszer rámegy valami ruhaanyagra, akkor örökre ottmarad :D
Nekem akkor sikerült ennyi idő alatt kimaratni valamit vaskloriddal, ha felmelegítettem az oldatot. Hideg löttyel volt, hogy egy óráig sem történt semmi. (Ez is ellene szól, hogy melegíteni kell)

[ Szerkesztve ]

(#14734) CPT.Pirk válasza _ATi_1 (#14733) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez jó kérdés, nyáron marattam utoljára, kitettem a flakont az erkélyre és a nap melegítette. Majd ha maratni akarok, tegyem be mikróba? ;]

Am. jah, ha rámegy valamire, annak vége van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14735) malwy


malwy
senior tag

Itt van egy-két kardoskodó ember a kémiai ónozó mellett: TN 160 Hobbielekronika fórum

_ATi_1: "Hideg löttyel volt, hogy egy óráig sem történt semmi. "
Tisztított, normális nyers nyák, annyira csak nem szar az a "gyors"marató.

(#14736) _ATi_1 válasza CPT.Pirk (#14734) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Bár még tiszta volt a lötty maratás szempontjából, de már elég régóta állt a flakonban. Lehet, hogy ez miatt volt hosszú a maratás, meg talán mert tél volt és hideg :D
Ekkor volt, hogy 1 óra után meguntam és felmelegítettem kb 40-50 fokra. Onnan már csak 10 perc kellett neki.
Akkor is csak kényszerből használtam, mert nem volt hidrogénperoxidom.

(#14737) totya694 válasza _ATi_1 (#14736) üzenetére


totya694
őstag

Az 1970-es évekbe még lehetett kapni mezőgazdasági vegyszer boltokba vaskloridot 20-25kg-os zsákos kiszerelésbe is. ;] Meg gyógyszertárba is lehetett kapni de ott "csak" fél kg/fő mennyiséget lehetett venni.

Üdv:Attila

(#14738) malwy válasza totya694 (#14737) üzenetére


malwy
senior tag

Na az már elég gazdaságos lehetett.

BTW: Elkészítettem a panelt, ahhoz képest milyen szarul hánytam fel rá filccel suttyomban az áramkört, 3-4 perc alatt szobahőmérsékletű TN 150 simán lemarta. Befújtam Plastikkal, tökéletes.
Viszont mehetek ellenállásért, mert nem mindegy, hogy 22Ω vagy 22KΩ :W

[ Szerkesztve ]

(#14739) totya694 válasza malwy (#14738) üzenetére


totya694
őstag

Ha jól tudom őszi/tavaszi lemosó/fertőtlenítő permetezésre használták.A levél nélküli gyümölcs fákat bőségesen lepermetezik és a fa kérge alatt és a repedésekbe megbújó rovarok/lárvák kitelelését hivatottak ily módon megakadályozni(ha őszi a permetezés).

Üdv:Attila

(#14740) _ATi_1 válasza totya694 (#14739) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Nem tudtam, hogy permetezésre is használták. Nem lett tőle sárga színű a fa ? :D
Gyógyszertárban 6-7 éve még én is vettem, elég furcsán néztek és meg is kérdezték, hogy mire kell :)

(#14741) totya694 válasza _ATi_1 (#14740) üzenetére


totya694
őstag

De hogy nem.A rézgálictól meg kék színűek.Pár hónap alatt az idő eltünteti a fákról akár a sárga(mész+kén lé) és kék színt(rézgálic+mész)

Üdv:Attila

(#14742) totya694 válasza totya694 (#14741) üzenetére


totya694
őstag

Sajnos nem tudtam képet mellékelni de olyasmi kék színűek lesznek a fák a rézgálictól mint a lap alján az infópatika reklám logó ;]

Üdv:Attila

(#14743) _ATi_1 válasza totya694 (#14742) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Elég vicces lehet :D

(#14744) totya694 válasza _ATi_1 (#14743) üzenetére


totya694
őstag

Jól néz az ki csak szokatlan :-)
Valamikor sokat permeteztem és nem csak a fa lett szép kék ha nem az emberke aki permetezte a fákat:-)

Üdv:Attila

(#14745) mezis válasza totya694 (#14737) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Én úgy hallottam, hogy a képzőművészetben is használták. Évtizedekkel ezelőtt egy grafikus ismerősömtől kaptam egy zacskónyit. Az évek alatt aztán felvett minden nedvességet a környezetéből, ma már teljesen folyékony sűrű lötty.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#14746) malwy


malwy
senior tag

Durva miket lehet ezzel művelni akkor :C

(#14747) totya694 válasza malwy (#14746) üzenetére


totya694
őstag

Ha a lefolyóba öntik mert már "öreg" a lötty azért ott még tud csúnya munkát végezni....

Üdv:Attila

(#14748) weiss


weiss
addikt

Sziasztok! Van valakinek MIB-je WAGO eszközökhöz? Vagy esetleg ötlet, honnan lehetne szerezni?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#14749) totya694 válasza totya694 (#14747) üzenetére


totya694
őstag

Úgy látom mindenki épít/javít 1000-el és nincs is ideje ide írni ;]

Üdv:Attila

(#14750) szabifotos


szabifotos
senior tag

Nem tudom mennyire kapcsolódik a topichoz de: Nem tudja valaki, hogy a sima 75 ohmos coax kábel amit nethez tv hez használunk és az antennáknál (pl. wifi) használt vékonyabb coax között mi a különbség? ellenállásban meg stb?

A sima 75 ohm coax használható wifi antennánál vagy mi a különbség?

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.