Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14101) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#14098) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt túlzásnak tartom már. Ágoston könyv mennyit ír?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14102) totya694 válasza CPT.Pirk (#14101) üzenetére


totya694
őstag

Akkor nem túlzás ha valakinek vannak 500VA-s trafói elfekvőbe.

Üdv:Attila

(#14103) pumatom válasza Peter789 (#14094) üzenetére


pumatom
aktív tag

Köszi! :R

(#14104) Atos23 válasza CPT.Pirk (#14082) üzenetére


Atos23
senior tag

Volt egy adovevom anno, SE-600, Nixie csovekkel.

Valoban szep volt, de mokas volt, hogy a telen 5-10 fokos adoszobaban addig nem volt kijelzese a csonek, mig be nem melegedett az egesz keszulek belseje 10-15 fokosra :) Persze ez nem a cso hibaja volt, de ennyi emlekem maradt meg roluk :)

(#14105) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#14101) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Jól írják akkor a weben. :(((

[ Szerkesztve ]

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#14106) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#14105) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nyakamat rá, hogy egyikünk se hallaná ki az eltérést a 2 darab 160VA és az egy 60VA-s trafó között. Nekem nincsenek profi hangfalaim, amin ilyen dolog esetleg hallható lenne, de szerintem neked sem. Nem is beszélve a fülről.

Atos23: az klassz műszer lehetett. Egyszer még csinálok valamit Nixie csövekkel.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14107) totya694 válasza CPT.Pirk (#14106) üzenetére


totya694
őstag

Jó reggelt!
1980-ba hozott apukánk egy Nixi csöves asztali órát a volt SU-ból és az óta is megy folyamatosan,hibátlanul.ilyen működés közben(kölcsön kép)

Üdv:Attila

(#14108) Lompos48 válasza totya694 (#14107) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez nem Nixi! Valami fluoreszcensz izé. Kisebb feszültségen működik. A Nixie fénye mindig a sárga-vörös sávban világít, mert neonnal van töltve.

[ Szerkesztve ]

(#14109) totya694 válasza Lompos48 (#14108) üzenetére


totya694
őstag

Igazad van :R
Később már rájöttem,hogy helytelen a megnevezés.Az tévesztett meg,hogy azokban az órákban nem 1db lapos kijelző van ha nem 4db nagyobb cső és középen 1 kisebb és 190V-ot igényel.
Az első képen látható csőhöz hasonlók vannak benne(no meg egy rakás TTL IC)

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#14110) Speeedfire válasza CPT.Pirk (#14106) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Nem tudom, de kicsit elgondolkodtató. :U

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#14111) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem, ide, is beírom, hátha javított már valaki ilyet.
Netbook billentyűzettel kapcsolatos.
Miért sípolja ki a BIOS? Mikor bekapcsolom az eszközt, csilingel a két hangszóró, míg el nem kezd bootolni a rendszer. Windows alatt olyan hangot ad, mint mikor a hangerőcsúszkára kattintok és ezt gyorsan ismételve. Olyan, mintha be lennének ragadva a billentyűk. Nincsenek beragadva, ki is lett takarítva. Miért lehet ez? Meg lehet valahogy javítani?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14112) totya694 válasza PH-User (#14111) üzenetére


totya694
őstag

Nos lehet egy olyan gond is ha ki volt takarítva a bill és rosszul lett visszadugva(srégen) a szalagkábel akkor okozhat ilyen problémát.Azt kellene megnézni első körden.
A billentyűzetbe a takarítás általi fizikai behatások is okozhatnak gondot.Kölcsön bill-el meg kell nézni mit csinál.stb-stb

Üdv:Attila

(#14113) PH-User válasza totya694 (#14112) üzenetére


PH-User
addikt

Nem lett rosszul visszadugva, ez biztos.
Fizikai behatások alatt mit értesz?
Fogkefével volt a billentyű a réseknél kitakarítva. Nem hiszem, hogy az okozott volna ilyen gondot... Valami olyan kellene, ami kiviszi a koszt a billentyűk alól is.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14114) totya694 válasza PH-User (#14113) üzenetére


totya694
őstag

Pont erre gondoltam mert néha nagyon vékony gumi "hártya" közepén helyezkedik el a gumi érintkező és ezt a hártyát egy fogkefe sörtéje is felsértheti.Magyarán a bill marad a helyén és még rugózik is ahogy kel csak ép a belseje van beragadva.Ez olyankor fordulhat elő amikor már öreg ez a gumi vagy olyan anyag érte ami valamikor megmarta stb.
Húzd le egyszerűen a billentyűt a notiról és indítsd el.(max rádugsz addig egy USB asztali bill-t.)

Üdv:Attila

(#14115) PH-User válasza totya694 (#14114) üzenetére


PH-User
addikt

Az a gáz, hogy nem az enyém és eddig is ezt csinálta, mielőtt kiporoltam.
Csak random, mikor rájött akkor szirénázott.
Sikerült szétszednem darabokra és hát igencsak tele van kosszal, a fólia ép, nincs sehol megszakadva. Viszont 3 gumi bogyó el van öregedve és kiszakadva.
Azt szerinted lehet valamivel helyettesíteni?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14116) PH-User válasza PH-User (#14115) üzenetére


PH-User
addikt

*Desztillált víz árthat a fóliának?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14117) PHM válasza PH-User (#14116) üzenetére


PHM
addikt

Elvileg nem. Azért tisztítás után alaposan töröld le a fóliát.
Szerintem alkohollal jobb eredményt lehetne elérni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14118) PH-User válasza PHM (#14117) üzenetére


PH-User
addikt

Az nem fog feloldani semmit a fólián?
Van alkoholom kétféle. Töményebb és hígabb is.
Most takarítottam le a gombokat hideg zsíroldóval, teljesen tisztát lettek.
Van egy fekete műanyagpanel amin a kis gumi gombok vannak, azt is lefújhatom zsíroldóval?
A fóliát meg akkor alkohollal fogom átmosni.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14119) totya694 válasza PH-User (#14118) üzenetére


totya694
őstag

A vegyi anyagokat kerülni kellene a notinál.
Ügyesebb emberkék szoktak olyat cxsinálni,hogy egy másik rossz vagy hiányos billről kivágják ollóval azt a hártyás gumi érintkezőt és tesznek helyette rá a másikról
(kókányolás de a semmitől jobb)

Üdv:Attila

(#14120) PH-User válasza totya694 (#14119) üzenetére


PH-User
addikt

Ollóm van, másik rossz hiányos stb. billentyűzetem viszont nincs.
A műanyag panelre vannak ragasztva a gumibogyók, ezt a panelt is le szeretném takarítani, mert igen koszos. Első körben. Aztán pótolni a sérült bogyókat.
Erre kérdeztem a zsíroldót, hogy jó-e.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14121) totya694 válasza PH-User (#14120) üzenetére


totya694
őstag

Addig ne darabolj szét semmit amíg nincs pótanyag.
a gumi alatti lap takarítása megint csak egy érzékeny része lehet a dolognak.Soha nem mélyedtem olyan javításokba amivel esetleg árthatok is így ezért én ezt a megoldást(a kidarabolós átpakolósat) soha nem alkalmaztam.Inkább vettem olcsón német billzetet és felmatricáztam a szükséges betűkkel.

Üdv:Attila

(#14122) PH-User válasza totya694 (#14121) üzenetére


PH-User
addikt

Mint említettem már, nem az enyém.
Leírtam a tulajnak, hogy mennyi hozzá az alkatrész (15500Ft), erre azt mondta, hogy akkor ne cseréljem ki, adjam vissza. Csak így nem tudom hogy fogja használni, mikor a Win-be belépéskor is trrrrrrrrrrrrrrrr megnyomok egy pár gombot és abbahagyja.
Elvileg úgy kaptam meg, hogy ha cserélni kell valamit, akkor írjam fel és adja rá a zsetont.
Erről ennyit.
Egyébként egy FS Amilo Mini Ui 3520 masináról van szó.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14123) totya694 válasza PH-User (#14120) üzenetére


totya694
őstag

Sok bontásra hirdetett noti jött be a németektől és azok a bill-zetek olcsóbbak és "csak" rá kell rakni pár betű matricát 1-200Ft-ból.
Én egyszer egy elég egyedi távirányítót akartam kitakarítani és a mosószeres víz kivégezte.Direkt nem alkalmaztam komolyabb vegyszert és még is.No az óta kerülöm az ilyeneket.

Üdv:Attila

(#14124) totya694 válasza PH-User (#14122) üzenetére


totya694
őstag

Lehet már nem is akarja használni :B
Nekem is most hoztak egy notit,hogy adjam el alkatrésznek.Először amikor nálam volt a noti "csak" annyi baja volt,hogy elszállt benne a vezetékes LAN kártya.Elvitte ide-oda javíttatni a srác mondtak Neki 40-50.000-es javítási költségeket de érdekes,hogy már a noti el sem indul az aksit sem tölti és fele cucc hiányzik belőle (Hp 6720s)
Ja meg még egy rossz töltőt adtak neki vissza...
Az elébb szóltam Neki,hogy vigye vissza és balhézzon velük.

Üdv:Attila

(#14125) PH-User válasza totya694 (#14124) üzenetére


PH-User
addikt

Dehogynem akarják... Olyannyira, hogy a gyári akksit egy fél év alatt majdnem teljesen leölték, a töltőaljzat is hol érintkezik, hol nem... Ezen reggeliztek, ebédeltek és vacsoráztak.
Paprikamagot, hajat, szőrt, morzsát találtam a billentyűben.
Kitakarítottam, összeraktam, de semmi javulás az ügyben. :(

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14126) totya694 válasza PH-User (#14125) üzenetére


totya694
őstag

Még az is lehet egyéb DNS mintákat is találnál.
Mint fentebb is írtam én lehúznám a bill-zetet és ha akkor nem riszt a BIOS akkor kicserélni egy használtra.Amúgy meg ha "csak" ennyire becsülik a notit akkor úgy sem fog sokáig élni mert a szenvics mellé inni is kell és egyszer majd a kávé vagy tea is bele fog borulni.Sok noti belsejét láttam amivel cukros folyadék végzett de valami förtelem gyorsan ki tud végezni egy alaplapot a cukros folyadék.Volt,hogy gyerekek szilveszteri buliba beleöntötték a vörösboros kólát a notiba reggel 6-kor és 9-kor amikor ideértek vele(persze azonnal kikapták az aksit) és még is már zöld szulfátos volt az alaplap...
A BIOS elem 3V-ja viszont megtette a hatást...soha nem lett jó

Üdv:Attila

(#14127) PH-User válasza totya694 (#14126) üzenetére


PH-User
addikt

Meglehet.
Írtam már, hogy ha lehúzom, akkor nem magyaráz a BIOS, gyorsan be is kapcsol.
Szóval most kikötöttem és úgy összeraktam, b*ssza meg, ha nem akar rá áldozni.
Vegyen hozzá egy USB-s billentyűt és használja úgy, én többet nem tudok érte tenni.
4 ezer forint körül lenni itt, ha jól értelmezem: [link]
Lehet, hogy megkérdezem még egyszer tőle...

Az is szép lehetett..

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14128) Peter789 válasza PH-User (#14127) üzenetére


Peter789
senior tag

ebay-en is érdemes vadászni, akár új alkatrész is lehet olcsóbban, akár bontott használt...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#14129) totya694 válasza PH-User (#14127) üzenetére


totya694
őstag

Egy asztali bill-be lényegesen több morzsa fér és később támassza ki a billentyűket :P
Van még vagy 10-15db rossz noti roncsom amit én is pakolászok ide-oda de egyszer majd likvidálom már(P2-P3 stb.)

Üdv:Attila

(#14130) PH-User válasza totya694 (#14129) üzenetére


PH-User
addikt

Az szép kis gyűjtemény! :DDD
10e-ért tudnék ebbe garanciával, most várom majd mit reagál a tulaj...

Peter789 - Néztem ott is, de nem túl nagy a választék. :(

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#14131) totya694


totya694
őstag

Ha valaki esetleg vágyat érezne egy csövesre

Üdv:Attila

(#14132) haromegesz14


haromegesz14
aktív tag

Üdv!

Elektronikával kapcsolatos szakkönyv érdekelne! Tudtok nekem mondani olyan könyvet, ami sokat segíthet olyan emberkének, aki teljesen zöldfülű a témában? ( Igen, Én :DDD ) Segítségeteket előre is köszönöm!

10 féle ember létezik, aki ismeri a bináris számrendszert, és aki nem!

(#14133) PHM válasza haromegesz14 (#14132) üzenetére


PHM
addikt

A Rádiótechnika és a Hobby elektronika régebbi számait javaslom,
én anno haszonnal forgattam őket.
Antikváriumban érdemes nézelődni, talán fellelhetők még komplett
évfolyamok.
Ugyanitt érdemes még az Elektronika sorozat köteteit is keresni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#14134) Atos23 válasza haromegesz14 (#14132) üzenetére


Atos23
senior tag

Toltsd le, vagy vasarold meg ezeket:
- Boriszov: A kezdo radioamator
- Aisberg: Ilyen egyszeru a radio.

Ezek regi konyvek, de ha elolvasod benne az elektromossag, elektronika, radiozas, erosites alapjait, akkor kesobb mindent lazan meg fogsz erteni az elektronikaban.

Ritka jo bevezeto konyvek.

(#14135) totya694 válasza haromegesz14 (#14132) üzenetére


totya694
őstag

Meg ott van még a Youtube.com sok sok videó van fent amin akár a forrasztási alapismeretektől a noti szétszedéséig sok minden fent van.Különböző áramkörök megépítve működés közben,építési tanácsok stb.

Üdv:Attila

(#14136) Batman2 válasza Lompos48 (#14108) üzenetére


Batman2
őstag

Olykor egész elmegy a lilásig is, ha kicsit megtuningolják higannyal !

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#14137) Batman2 válasza CPT.Pirk (#14106) üzenetére


Batman2
őstag

Egy darab 160W-osat ír !!
Csak az egyenírányítás van külön a két erősítő félnek !

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#14138) Lompos48 válasza Batman2 (#14136) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Úgy igaz. :R A higany az elektródok "sputtering" elleni védelmére szolgál. De színezik még kis hozzáadott argonnal is.

(#14139) Lompos48 válasza Batman2 (#14137) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha már úgy repkedtek/repkednek a százwattok a témában, akkor kuriózumként elővettem a fiókomból 2 darab egyenként 600W-os erősítő-chipet. Sajnos csak D osztályúak.
Mellette összehasonlításként nem villanymozdony, hanem öngyújtó terpeszkedik. :)

Ja, a neve: TAS563PHDR

[ Szerkesztve ]

(#14140) totya694 válasza Lompos48 (#14139) üzenetére


totya694
őstag

Szép kis jószág.
Nekem valahogy mindig előitéleteim voltak amikor meghallottam,hogy audió chip,audió processzor stb.

Üdv:Attila

(#14141) Lompos48 válasza totya694 (#14140) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Végülis az erősítő-chip nevet én adtam neki az előbb, hirtelen nem jött más elő a saját mass storage-ből. Nevezhető erősítő IC-nek... mert az. Lényegében a chip (morzsa) a benne levő szilíciumdarabka.

És ha már keresgélésben leledzem, ha valakit érdekel egy majdnem félezer oldalas könyv erősítőkről, ezt találtam: High Performance Audio Power Amplifiers. Érdemes böngészni.

(#14142) totya694 válasza Lompos48 (#14141) üzenetére


totya694
őstag

De ha úgy nézzük akkor is egy ici-pici hűtő felülettel rendelkező ák. ami méretéhez képest hatalmas tudásra képes.
A PC-k evolúciós ciklusában is az az időszak volt a legproblémásabb amikor 1x1cm-en feküdtek fel a CPU-k a hűtőn(S370,S462).A chip-ek sarkai letörhettek,túlhevültek stb.

Üdv:Attila

(#14143) Lompos48 válasza totya694 (#14142) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem szabad elfelejteni, hogy D osztályú. Érdemes megnézni az adatlapját is, ahol NYÁK-ot is mutat/magyaráz.

(#14144) #24889344


#24889344
törölt tag

1W-os power ledhez tud valaki vezérlőáramkört (lehet erősebb, több ledhez való is)? Vagy elég, ha stabilizált 3 - 3,5 V-ot adok neki (adatlap szerint 3,5 - 4V 350 mA) ?

(#14145) Lompos48 válasza #24889344 (#14144) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Előtétellenállás (vagy áramgenerátor) kell neki, mint itt már annyiszor és annyi ideig volt osztva a fórumban. Nem jó csak a stab. fesz.-ről etetni. A feszültségértékből (levonod belőle e dióda nyitófeszültségét) és a 350 mA-ből számítod ki Ohm törvénye alapján.

[ Szerkesztve ]

(#14146) #24889344 válasza Lompos48 (#14145) üzenetére


#24889344
törölt tag

Köszönöm a felvilágosítást. Utánanézek a keresővel is.

(#14147) CPT.Pirk válasza Batman2 (#14137) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igaz!

Furcsa is volt az ilyen mértékű túlméretezés, de nem gondoltam végig. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14148) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csinálom a saját PP kapcsolásomat vonali szintre, de most a Tina kicsit elgondolkodtat. A két piros téglalappal van gondom.

A bal oldali ugye a bemeneti csatoló kondi, és a rácslevezető ellenállás. A Tina szerint ezek helyetti rövid zár is jó, kihagyva a levezető ellenállást. Akár még igaza is lehet, nem mindig van ott az az ellenállás.

A másik téglalapban meg rövid zár van, oda jönne egy csatoló kondi, meg megint egy rácslevezető, de az meg beleszól az erősítésbe. Most nincs berajzolva, és vígan működik, valamint ahonnan lestem ilyen kapcsolást, ott sem tettek csatolást a két cső közé, csak összedrótozták. Szerintetek?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14149) totya694 válasza CPT.Pirk (#14148) üzenetére


totya694
őstag

A bal oldali bekarikázásnál szerintem rendbe van minden.
Ha Tina-ba van a létező összes kapcsolás akkor jogosan beleszólhat/felülbírálhat egy általad készített rajzot de ha csak félre akar vezetni akkor akkor a programok módosítása,eltávolítása rész ajánlom.(ez csak vicc volt)
Én egyszer kihagytam egy füles erősítőnél a rács ellenállást(mert a rajba nem szerepelt) és hamar rájöttem,hogy úgy sz..... volt az egész.Végül is ha úgy vesszük akkor volt mert maga a bemenet szabályzó poti töltötte be ezt a szerepet csak változott a rács ellenállás értéke....

Üdv:Attila

(#14150) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#14148) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Máshol nagyjából iyen kapcsolást használnak:

Ami nekem gyanús:
Mit mutat a Tina, mekkora a jobboldali trióda rács- és katódfeszültsége? Nekem erősen úgy tűnik, hogy a rács pozitívabb jóval, innen pedig rácsáram meg egyebek következnek...

A baloldalival szerintem minden ok.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.