Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#13063) zsolabacsi


zsolabacsi
tag

Windows XP fut az SSD-n eddig elégedett vagyok vele.
Karbantartás végett fel is raktam a Diskeeper 11 progit viszont a beállításokban és használatban SSD vonatkozásásban kellene egy kis segítség.

Bodor : régebbi hszólásnál láttam hogy használtad esetleg tudnál segíteni mit és hogyan?

(#16721) Pityu. válasza ledgeri (#16720) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Ésaz nem gond hogy nem ír windows 8.1 kompatibilitást "Windows 2000, 2003, XP, Vista, 2008, Win7, and for X64."
És kérdés mit nevezel speciális igényeknek én mikor a diskeeper 2011 et használtam akkor annyi volt még plusz bekapcsolva rakjta ,hogy inteliwrite.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#16949) Emperor_ válasza bmakszim (#16947) üzenetére


Emperor_
addikt

Az XP nem támogatja TRIM parancsot.

Ezt a két fogalmat ajánlom még elolvasni:
TRIM
wear leveling

Olyan SSD-t ami XP alá való már csak használtan tudsz venni.
Ha újat veszel, akkor meg Neked vacakolni az SSD szintentartásával, pld O and O defrag 17.5-ig, diskeeper segédprogikkal.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#31582) Frawly válasza pibácsi (#31580) üzenetére


Frawly
veterán

Úgy tudom, hogy a Diskeeper használható. Minden olyan defrag progi, ami ismeri az SSD-ket, csak optimalizálja, trimmeli őket. Magad is tudod ellenőrizni melyik történik, ha tényleg csak trim megy le, az 5-30 mp. alatt lefut, a töredezettségmentesítés meg hosszabb idő.

Majd jelezz vissza működik-e, mert akkor más XP-seknek is ajánlani fogjuk ezt a megoldást a topikban, mint kipróbált módszert.

Ha nem menne, kipróbálhatod ugyanezen cég SSDKeeper termékét is. Én is szívesen tesztelném ezeket, de nincs XP-m.

[ Szerkesztve ]

(#31585) pibácsi válasza Frawly (#31582) üzenetére


pibácsi
senior tag

Szia Frawly!
Tulajdonképpen – ahogy a másik topikban is „beszélgettünk” erről, megvettem a Kingston A400 SSD-t az XP-re, tudván a hátrányokat – a TRIM hiányát és a kezdeti alignálást. Én a Paragon biztonsági mentésemet tettem rá és nem klónoztam. Először particionáltam, NTSC-re formattáltam, bár nem is kellett volna, mert később amikor ráhúztam a Paragon mentést, az úgyis annyit tett rá, amennyi mentve volt és le is választotta. (A partició maradéka üres). Az alignálás (eltolás) persze a régi HDD maradt és nem a szükséges 4K. Ezt nem sikerűlt még megoldani, de biztos találok valami megoldást, ha nem, akkor így marad. A TRIM a „Diskeeper” programmal szépen fut. Ez általában is jó a HDD-kre is, szépen rendbe szedi és a háttérben fut állandóan, szinte nem enged töredezettséget kialakítani. Ez direkt az SSD-re lett kikisérletezve a gyártó cég szerint, optimalizációra, de nagyon sok tapasztalatot írt le „Bodor” sok hozzászólásában, aki úgy látom, hogy szakértője a „Diskeeper” programnak és nagyon dicséri és ajánlja. Az automatára vonatkozó kérdésemet nem tudom neki feltenni, mert nem találom az oldalon.
A gyakorlatban minden további nélkül a particiónált, NTSC-re formattált SSD-re rátettem a Paragon visszaállítást (a Paragon progival), majd kihúztam az eredeti HDD „C”rendszert a SATA- ból és helyette betettem az így elkészített SSD-t, a megmaradt régit később egy másik SATA-ba raktam (rajta maradt a rendszer is, későbbi tartaléknak). Indítás után minden további nélkül beindúlt. Megy az összes meghajtóm. Feltettem a „Diskeeper”-t, átnéztem, beállítottam – bár nemigen kellett – és azóta fut. Határozottan gyorsabb a gépem, azt nem tudom, hogy az eltolás miatt mennyit veszítek, de már így is megérte, ha így marad. Ez az automata defrag zavar kicsit, de eddig az a meglátásom, hogy jobb, ha be van pipálva, mivel úgysem defragol, hanem optimalizál. Egy idő után, amikor az aut, defr. be volt pipálva észrevettem, hogy eltüntek a pirosak, pedig nem használtam a kézi optimalizálót. Így a TRIM megoldódni látszik. A HDD-knél természetesen automatán van és szép tiszták. Erről az új felállásról csináltam egy biztonsági mentést.
Hát „röviden” ennyi az első tapasztalatom.

Üdv. Pibácsi

(#31637) Frawly válasza pibácsi (#31633) üzenetére


Frawly
veterán

Kösz szépen, végre valami használható adat. Ilyen kevés másodperc alapján biztosan trimel, nem defragol. Ezt sejtettük is, de nem ártott róla megbizonyosodni. Másnak is ajánlani fogjuk ezt a Diskeepert, aki mindenképpen SSD-n akar XP-zni.

(#31636) GoodOldTimes: nem kell aggódni, nincs annak az A400-nak semmi baja, csak újabb modell, és a hagyományos progik még nem ismerik, ezért rosszul értelmezik a SMART adatokat. Nézz rá a Kingston SSD Toolboxszal. Leglassabban az SSDOK fejlődik az SSD-adatbázis terén, a HD Sentinel kicsit gyorsabb e téren.

(#31691) pibácsi


pibácsi
senior tag

SziaFrawly!
"Kicsit" összefoglaltam az SSD-XP tapasztalást.
Leálláskor a leállás mentése 35-45 sec, de van, hogy több. Ez sok. Még akkor is, ha csak bekapcsolok, nem csinálok semmit és utána kikapcsolok. Ezután a leállási rész már kb.5-8 sec. Digi fényképek fényképezőgépről töltésekor sűtűn kirja, hogy „Windows – nem sikerűlt a késleltetett írás”. Ilyenkor van, hogy a képet nem viszi át. A PC-t ki kell kapcsolni, újra indítani, akkor megy. Ez még eddig sose jelent meg az évek során. Az AVAST-ot ujra kellett telepíteni, mert nem akarta frissíteni a vírusdefiniciókat. Az egyik alkalmazott Player- nél (AllPlayer) végzetes hibát jelzett és átállt csökkentett módra. Volt, hogy kékhalál. Egyébként az 50 frps - esetében ezen a playeren szebben fut a kép, mint az eredeti HDD-rendszernél. A nagyméretű (10-12Mp) képeket szépen bedobálja, kicsit talán gyorsabban, mint a HDD-nél. A videó fájlokat is szépen futtatja, bár itt nemigen van eltérés a kettő között. Az egyes meghajtókról való áttérés megnyitáskor SSD-vel gyorsabb, a HDD lassabb, de utána nincs sok eltérés. Nagyméretű fájlok (pl.50-60MB) másolása SSD-vel két HDD driver között sok esetben (de ugyanaz a fájl) pár másodperc és van, hogy 12-15sec. A Mozillát mindkettő símán nyitja, nincs nagy különbség a kettő között. A programok futtatása, feléledése között sincs sok különbség a gyorsaságban. Összességében a bootoláskori gyorsaság a feltűnő – a normál módú indulástól a HDD rendszer általában 1perc 55 sec. épűl fel, az SSD rendszer ugyanezzel mérve 35-55 sec. (Nyilván az én gépemet figyelve). Bár most találtam egy megoldást az XP-HDD gyorsításra és ez lehozta 58. sec- ra. De azért nagyon látványos a gyorsulás az SSD-n.
A gyorsaság több helyen is észrevehető, de nem is tűnik fel csak akkor, ha visszaállítjuk a HDD rendszert. Viszont a bizonytalanság vszínű a TRIM rovására írható, mivel az XP-nél ez nincs és csak a Diskeeperrel van némileg korrigálva. (de ez is sokszor alkalmazás hibával áll le). Ezután a kisérlet után – veszítve a gyorsaságot - visszaálltam az eredeti HDD-rendszerre, mivel az megbízható, stabil, az SSD marad tárolónak.
Üdv. Pibácsi

[ Szerkesztve ]

(#31694) Frawly válasza pibácsi (#31691) üzenetére


Frawly
veterán

Ott valami gáz van. A TRIM hiányától nem lassul be ennyire, főleg, ha a Diskeeper pótolja. A leállást úgy kell mérni, hogy nem csinálsz semmit, feláll a rendszer, mindent betöltött, és már kapcsolod is ki. Attól is függ, hogy mennyi RAM-od van, procira nem emlékszek milyen. Épp úgy, ahogy a boot 3× gyorsabb, mindennek legalább annyival gyorsabbnak kéne lennie, a Firefox betöltődésének is pl.. AllPlayer helyett az SMPlayert ajánlom mpv-alapon.

Húzd újra az XP-t, lehetőleg szerezz valami olyan SP3-as lemezképet, ami nem gányolt, de a SATA driverek bele vannak integrálva, vagy nLite-tal integráld bele azt a drivert, ami a lapodnak kell. Munka, de csak egyszer kell megcsinálni. Ezen a szinten már semmit nem veszítesz.

(#31689) szkorhetz: szerintem simán tudod Bp-en gariztatni. Kéne hogy legyen szervizlistának a garipapíron. Előtte hívd fel a boltot. Bármi meghalhat, a Samsung is. Ha ez vigasztal, te vagy az első, akinél 860 EVO megdöglött is a fórumon. De 850 EVO-nál is csak 2-3 ember volt a max. itt az évek során. Az nem olyan rossz statisztika.

[ Szerkesztve ]

(#31700) Frawly válasza pibácsi (#31698) üzenetére


Frawly
veterán

Azért ha pénzt adtál ki az SSD-ért, adj neki esélyt. A HDD-n a régi rendszered megmaradhat, meg lemezképből is bármikor újra tudod húzni. Attól még ingyen van az SSD-re is újra tenni a Windowst és belakni, senki nem szakadt még bele. Ha más nem, tesztelésre is jó, ami azért is hasznos, mert ha az SSD-vel lenne baj, akkor kibukik, és minél hamarabb be tudod adni gariztatni. Annyira nem lehet fontos egy régi rendszer belakottsága, hogy cserébe egy új, gyorsabb hardvert inkább ne használj sehogy. Értem, hogy munka belakni, de annyira biztosan nem lehetetlenség. Nem is kell az egésszel 1 nap alatt meglenni, mindig csak azokat a programokat tedd fel és állítsd be, ami épp kell. Nem hinném, hogy egy nap alatt az összes programot használod. Esetleg minden hétvégén használgatod kicsit az újratelepített SSD-s rendszert, hétköznap meg komolyabb dolgokhoz maradsz addig a HDD-s rendszerednél, amíg a másik nincs teljesen belakva. Úgy veszem észre, hogy mostanában sok embernél a belakott rendszerhez való végletes ragaszkodás már egyfajta népbetegség. Előbb-utóbb HDD-n sem úszod meg az újratelepítést, meg a váltást az XP-ről.

Az MPC, VLC oké. Bár azokból is próbálj meg legújabb verziókat használni, MPC-BE 1.5, VLC 3. Az SMPlayer+mpv is ingyenes progi, nem szemeteli a géped, nem kell neki codecpakk meg egyéb baromság, visz minden formátumot elég kicsi erőforrásból. Az AllPlayert nem ismerem, de már a hangzása sem tetszik.

Az újratelepített SSD-s rendszeren teszt erejéig hanyagolnám a Diskeepert is. Abból hányas verziót használsz egyébként?

[ Szerkesztve ]

(#32966) Frawly válasza pibácsi (#32965) üzenetére


Frawly
veterán

Ha most meg van rendesen particionálva az SSD, akkor azzal nem is kell újratelepítéskor foglalkozni, újraparticionálni. Nyugodtan húzz rá egy SP3-as MSDN-es XP-t, ami az Intel SATA drivereket tartalmazza. Előtte a BIOS-ban győződj meg, hogy be legyen kapcsolva a SATA mód, ne IDE-ben hajtsd. A Diskeepernél jobbat meg nem tudok XP-re, ami tud TRIM-et. Néha gyári szoftverek tudnak, de Kingston SSD Toolboxban tudtommal még nincs manuális TRIM, de nem kizárt, hogy később tesznek bele ilyen funkciót. Pont az XP-sek miatt szoktak ilyet beletenni, hogy olyan OS-ek alatt is legyen TRIM, amik ezt alapból automatikusan nem támogatják.

Egy óvintézkedést nem árt még megtenni, az XP telepítés idejére lehúzni a HDD-t, utána vissza lehet kötni. Az újratelepítéstől függetlenül a HDD-n a mostani rendszered úgy is meg fog maradni.

Néhány XP-s manapság már a XP Embedded Posready 2009-es kiadás telepítésére esküszik, mert ez eleve az összes frissítést tartalmazza beépítve, de ezzel nincs tapasztalatom, rég nem XP-zek már.

(#33471) King Unique válasza Márton (#33469) üzenetére


King Unique
titán

Jól sejted, a Windows 7 nem tud ilyet, mivel a meghajtók optimalizálása és egyúttal SSD-knél töredezettségmentesítés helyett a TRIM futtatása a Windows 8-nál került bevezetésre (bővebben). Vagyis a modernebb Windowsok, a 8.X és a 10 tudják ezt natívan a beépített eszközzel.

XP-nél a TRIM pótlására itt a topikban is többször ajánlották már pl. az O&O Defrag (17) és a Diskeeper programokat. De akár más hasonló program is megfelelhet ilyen célra, illetve amelyik még működik XP-n.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.