Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#30651) szabi325 válasza zazahoho (#30632) üzenetére


szabi325
tag

Szerintem arra gondolt hogy a windows telepítőbe mergelve van-e a driver, pl a Gigabyte -nak van ilyen toolja, lehet érdemes lenne megnézned hogy az ASUS -nak is van-e laphoz.

(#30652) dugo_ válasza szabi325 (#30651) üzenetére


dugo_
veterán

De ez csak a 10 éves Win7-hez kell.

(#30653) zazahoho válasza dugo_ (#30652) üzenetére


zazahoho
őstag

Másik gépben is lett próbálva, de ott sem ismeri fel csak a bios. Tulajdonos vissza küldi az iponba.
Köszönöm a segítségeteket. :R

Az idő nem magnószalag, amit oda-vissza lehet tekerni. (...) Az idő itt van. Használd ki.

(#30654) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Plextor M8PeGN SSD-ről ha eltávolítom a matricát ugrik a gari így van?
Vettem rá egy olcsó heatsink-et de sajnos semmit nem ér, mivel gondolom a matrica visszafogja a hőáramlást. "Sajnos" ITX lap hátulján van és kevés neki a hely, így nem rakhatok rá akármekkora bordát/ventit.

Az is eszembe jutott, hogy veszek egy EK hűtést mert az (képek alapján) normálisan odaszorítja a bordát a chipekre ellenben az olcsó kínai változattal..

szerk: mondjuk arra is gondoltam, hogy pluszban alulról ventivel feltolok neki egy kis kis friss levegőt...

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30655) t.imi


t.imi
addikt

Sziasztok!

4 év után újra pakolom a win 8.1-et egy Samsung 840evo 120gb-os ssd-re. Akkor ha jól emlékszem úgy ment az ajánlás, hogy 10% külön partició, 100, 300mb-ot meg a Windows csinálja.

Most,ha jól értelmezem, erre nincs szükség. Letöröltem minden particiót, maradt 111Gb a 120-ból. Ebből a win levett 100 illetve 300mb-ot.
Alignálás rendben.
Lapozó file kb 2Gb.
Maradt még teendőm?

Telefonról nyomom, nehézkes a keresés :(

(#30656) King Unique válasza t.imi (#30655) üzenetére


King Unique
titán

Ez UEFI boot mód szerinti install, ahol a 8.1 és a 10 is egyaránt létrehoz + 3 db kisebb partíciót a rendszer számára. Ezekből a lemezkezelő csak 2-t mutat, de a DiskPart, vagy külső particionáló program már mindegyiket. De amúgy ez egy GPT-s lemezen aztán totál nem számít, annál nincsenek olyan primitív korlátok, mint az elavult MBR-nél... Az alignálás szintén rendben lesz, azt a telepítésnél az újabb Windowsok már alapból helyesen csinálják meg. A szabad tárterület kérdéséről pedig a "Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?" cikkben le van írva a lényeg. De, ha nem lesz(nek) totál telemásolva a partíció(k), akkor nyilván amiatt sem kell aggódni. Ahogyan normál esetben a TRIM is működni fog, de azért egy SSDOK és / vagy HDS screenshotot be lehetne rakni ide.

Szóval elvileg nincsen kb. semmi teendőd. :N
Max. bizonyos esetekben a hibernálás letiltását és a lapozófájl méretének csökkentését szokták javasolni, de ezek is csak opcionálisak és nem kötelezőek.

[ Szerkesztve ]

(#30657) Emperor_ válasza t.imi (#30655) üzenetére


Emperor_
addikt

Hibernálást tiltsd le, ha nem használod!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30658) Emperor_ válasza Archttila (#30654) üzenetére


Emperor_
addikt

A boltot kérdezném meg.
A ház oldalát vonnám be a hűtésbe, ha kivitelezhető. Fém lemez az oldalára, valami rugalmas hőátadó közeg.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30659) Julot


Julot
aktív tag

Sziasztok!

Egy - számomra - érdekes, furcsa (?) hibába botlottam. Ha berakok egy NVMe SSD.-t az alaplapba, akkor a PCIe x16 1.-es slotban használt videokártya Display Port kimenetén nincs kép. DVI-on van. Normális ez? Gigabyte H170-D3H alaplap legfrissebb bios-sal. Valamint az is furcsa, hogy az amúgy nem raides alaplapban a Win10 Pro ( Hard Disk Sentinel ) RAID tömb részeként látja (azaz ezért nem látja ) az NVMe-s SSD.-t. Ez most alaplap hiba, kompatibilitási probléma vagy az SSD problémás?

Köszönöm a válaszaitokat!

Üdv,
Julot

[ Szerkesztve ]

...nincs tökéletes ember, csak tökéletes szándék!

(#30660) ElGatto


ElGatto
aktív tag

Hello!

A napokban vásároltam egy Samsung 860 EVO 250 Gb SSD - t.
A következő értékeket mértem nála, amiket kicsit alacsonynak találok. Mi lehet a gond?

köszi

(#30661) Sub-ZeRo válasza ElGatto (#30660) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

AHCI-ben van a sata belőve?
Sata 3-ba van dugva?

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#30662) Doky586 válasza ElGatto (#30660) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Gyorstalpaló? SSDOK hol maradt?

(#30663) ElGatto válasza Sub-ZeRo (#30661) üzenetére


ElGatto
aktív tag

szia, a samsung magician szerint achi activated, az sata 3 csatlakozáshoz gondolom szét kell szednem a gépet és az alaplapról megbizonyosodni ugye nincs más megoldás? sata 2 vel hozná ezt az értéket?

máris töltöm ezt az ssdok-ot is

[ Szerkesztve ]

(#30664) Archttila válasza Emperor_ (#30658) üzenetére


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Igen elkepzelheto, hogy ez lesz a jarhato ut, mivel a haz oldala lepattinthato, a tavolsag pedig (szemre) nincs egy centimeter, sot!
Persze kerdes, h van-e ertelme ilyen vastag hovezetot alkalmazni... es ha van akkor milyet?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30665) Coolmat válasza ElGatto (#30663) üzenetére


Coolmat
őstag

Szia!

Az alaplapodon 2 Intel SATA3_0, SATA3_1) és 2 Asmedia SATA3 (SATA3_A1, SATA3_A2) csatlakozó van, az SSDOK szerint pedig utóbbiak valamelyikébe csatlakoztattad az SSD-t (erről meggyőzödhetsz a BIOS-ba belépve is), amivel lassabb mint az Intelessel. Dugd át az egyik Intel SATA3 portba az SSD-t, és nézd meg úgy mit produkál :)

(#30666) t.imi válasza King Unique (#30656) üzenetére


t.imi
addikt

Nagyon köszönöm a gyorsat! :R

Rapid mode engedélyezve, Samsung Magician 5.2.0 van fent, teljesen más mint a régebbi. Felajánlotta a 11Gb partició létrehozását, le is okéztam.
Rengeteg funció nem is aktív, gondolom az AMD / Asmedia driver gond miatt. Pedig fent van az alaplapi chip driver. Asus m5a97 evo 2.0-s lap.
A partition alignments nálam GPT, nem MBR.
Hibernálás alapból nem volt aktív :)
Tele nem lesz tolva, szerencsére van hová pakolni.
Mit felejtettem el? :B

SSDOK 1
SSDOK 2
HDS
Samu magic
Samu magic hiba

(#30667) Frawly válasza t.imi (#30666) üzenetére


Frawly
veterán

A képeid alapján a hibernálás nincs kikapcsolva. A napokban itt írtam egy másik kollégának, hogy hogyan kell kikapcsolni.

A beállítások amúgy jók. A GPT sem baj, még kicsivel előnyösebb is lehet a boot előtti gyorsabb detektálás miatt, mint az MBR. Az a 11 gigás partíció nem tudom minek. Vagyis azt értem, hogy az a ~10% hely azért lett meghagyva, hogy ne teljen be teljesen az SSD, hanem legyen mozgástere a wear levelingnek, de hogy ezen az üresen létrehozott részen minek kell partíció? Persze ártani sem árt, csak épp sok értelme nincs.

(#30668) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Normális az, hogy a profilomban lévő m.2 SSD idle alatt is konstans 60C? Most nézem, hogy teljesítmény centrikus energiamanagment van beállítva, amiben az ASPM "OFF" -ra van téve... nem lehet, hogy emiatt nem vesz vissza, vagy inkább ehhez ne nyúljak?

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30669) Doky586 válasza ElGatto (#30663) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Dugd át ASMedia-ról Intel aljzatba, utána új CDM és SSDOK.

(#30670) King Unique válasza t.imi (#30666) üzenetére


King Unique
titán

Tudom, hogy UEFI-s telepítés és GPT lemez, pont azért írtam azt, amit. Illetve annál pláne nem téma, hogy a telepítésnél hány db partíciót hoz létre a Windows, vagy utólag hányat kreál manuálisan a felhasználó. Az MBR lemezeknél vannak komolyabb korlátok, azoknál kell szükség esetén kiterjesztett, illetve logikai partíciókkal szórakozni.

Az SSDOK screenshot alapján a hibernáció aktív, de mint említve, nem feltétlen kötelező letiltani. Leginkább csak azért szokták, hogy ne foglalja feleslegesen a tárhelyet, ha egyébként nincsen célirányosan használva. De attól, hogy be van kapcsolva még nyilván nem fog tönkremenni az SSD, nem lesz rajta emiatt több 100 TB írás stb.

A többi dolog a képek alapján elvileg OK, az alignálás rendben van, a TRIM is aktív stb. Viszont a Magician nem létszükséglet, leginkább csak a firmware frissítéséhez szokás használni. A RAPID mód szintén nem létszükséglet, illetve amúgy is csak kamu értékeket ad és a memóriából foglal le egy részt, azt használja gyorsítótárként. Az OP-t szintén nem kötelező a szoftverrel külön lefoglalni, bőven elég, ha mindig van 10-15% szabad tárterület az SSD-n. De, ha olyan típus, amelynél már gyárilag le van foglalva, akkor azoknál elég kb. 3-5% is.

[ Szerkesztve ]

(#30671) ElGatto válasza Doky586 (#30669) üzenetére


ElGatto
aktív tag

Szuuuper:

Átdugtam és meg is van az eredménye!

Köszönöm!

(#30672) t.imi válasza King Unique (#30670) üzenetére


t.imi
addikt

Frawly köszi a szakértést is, csinálom :R
11Gb régi rendszeren is rajta volt, egy fene. Sok fölös cucc úgy sincs az ssd-n

Neked is köszönöm, jó, hogy vannak akik értenek hozzá :K
Magician-t még '13 végén raktam fel, azóta ott volt. Mondjuk sok olyan funkció volt Advanced módban, ami jól jött, legalább is a 13-as SSD ismeretek tekintetében. Hogy miért nem működik most, passz. Ha azt mondjátok, nem kell rágódni rajta, hagyom is.
4 év alatt 7%-ot romlott a kondició, majd meglátom a jelenlegi beállításokkal mennyit változik.

(#30673) Emperor_ válasza Archttila (#30664) üzenetére


Emperor_
addikt

Tennék kb 1 mm vastag kék termal gap-et (forrás: e-bay), egy 8 mm vastag vörösréz vagy aluminium lemezt, majd megint 1 mm vastag kék termal gap-et.
A lemez rögzítését kell valami módon megoldani, ha nem szorulna be az SSD és az oldallap közé.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30674) Frawly válasza t.imi (#30672) üzenetére


Frawly
veterán

Most már ha létrehoztad maradjon, szükség esetén tárolsz rajta valamit átmenetileg. Csak a logikáját nem értettem.

A 4 év alatt 7% teljesen jó, még 52,5 év, mire leviszed 1%-ra. Annyit nem fog menni, előbb-utóbb kirohad alóla a vezérlő, de várhatóan az sem mostanában lesz, valószínű, hogy 3-4 évet is várni kell rá minimum. Vagy a gép rohad ki addigra, vagy olcsón veszel sokkal nagyobb tárterületű új SSD-t. Az én nem egészen egy éves MX300-amnak a jelenlegi statisztikáim szerint 104 éve van még mindig hátra a TBW limit eléréséig, de nyilván én sem számítok olyan hosszan a szolgálataira. Azért szoktam írni, hogy nem kell félni a TLC-től, átlag felhasználásnál az is elnyűhetetlen, nem kell kímélni.

[ Szerkesztve ]

(#30675) Frawly válasza t.imi (#30672) üzenetére


Frawly
veterán

Kicsúsztam a szerkesztési időből: az évi 3,1 TB írás elég alacsony, az napi 8,5 GB. A windowsos felhasználói átlag napi 20-30 GB, és még ezt is bőven kiszolgálják a TLC chipek, ezzel az átlaggal számolva is több mint 14 éve lenne hátra a meghajtódnak.

[ Szerkesztve ]

(#30676) dave0825


dave0825
őstag

Hű, olvasom itt a hsz-eket, és elég mélyen belemegy itt mindenki a dologba. Én WD Green 120GB-os SSD-t vettem a múltkor, formáztam, Win10 föl, és kész. Ezzel okozok kárt, hogy mást nem csináltam? Ki/bekapcsolni valamit, másik partíciót csinálni valaminek, kell ilyeneket feltétlenül? Csak Windows és pár naponta használt program (böngésző, víruskereső...) lenne rajt, minden más cucc (kép, zene, film, letöltések, telepített programok) HDD-n lesznek.
Még friss a Win, nem késő változtatni, ha valami lényegeset kihagytam. Most a HDD caddy-vel küzdök, nem látja a Windows. Van, hogy egyáltalán nem, de néha csak inicializálatlannak látja, szerintem a SATA csatlakozó halt meg a laptopban. Az optikai meghajtót sem látta mindig. :(

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#30677) Frawly válasza dave0825 (#30676) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem követtél el valószínűleg hibát. Ugyanúgy lehet használni, mint egy HDD-t. A TRIM bekapcsolt állapotát és a partíciók alignálását lehet esetleg ellenőrizni egyszer SSDOK-kal, de azoknak alapból jónak kéne lennie friss Win10-es telepítésnél. A hibernációt sem kell kikapcsolni, ha tényleg használod, egyébként csak azért kapcsoltatjuk ki, hogy ha egyszer nincs használva, ne foglalja feleslegesen a szabad helyet a sok gigás hiberfil.sys, annyival több hely marad a wear levelingnek. Semmilyen kímélő beállításra nincs szükség, amivel sok ilyen SSD „optimalizálós” cikkben hülyítik az embereket.

Szerk.: írod, hogy formáztad, és utána tetted fel a Win10-et. Azt sose értettem, hogy emberek miért particionálják és formázzák az új HDD-t, SSD-t a Windows telepítő indítása előtt? Nyilván bajt nem lehet vele csinálni, csak holt feleslegesnek tűnik, nyugodtan lehet ezeket a telepítővel csinálni, értelmetlen előtte még egy plusz kört futni. A telepítő tudja, hogy milyen partíciós táblatípus kell az adott bootolási módhoz, meg hogy milyen partíciókat szeretne létrehozni (pl. EFI, rendszerindítás), meg ügyel az alignálásra, így legalább ezeket nem lehet elhibázni. Ezért különösen melegen ajánlott lenne esetedben, mivel nem bíztad a telepítőre, hogy megnézd a partíciók alignálását.

A HDD caddyt most vetted? Figyelni kell, mert sok a bóvli kínai caddy, amit megveszel, berakod, és nem megy benne egy csomó minden. Valószínű az szar, és nem a laptop csatlakozója. Milyen laptop?

[ Szerkesztve ]

(#30678) dave0825 válasza Frawly (#30677) üzenetére


dave0825
őstag

Értem, megnézem majd, amit írtál, köszi.
Lehet, hogy nem formáztam, mert tudom, hogy Windows telepítőben is lehet, csak kb. egy időben vettem új külső vinyót is, azt biztos, hogy formáztam, ezért az SSD-ben nem vagyok biztos, lehet, hogy azt külön nem.
Lenovo G580-am van, már nem mai darab, és kapott már az élettől is, és tőlem is, úgyhogy tényleg valószínű, hogy az alaplalon lévő csatlakozó nem jó, talán forrasztás, vagy csak nem kontaktol rendesen, megnézem majd, talán ma.
Először eBay-ről rendeltem egy 1200 Ft-os caddy-t, aztán (talán ebben a topikban) írta valaki, hogy lehet, hogy az nem kompatibilis a géppel (pedig direkt arra kerestem rá), úgyhogy rendeltem itthonról 2800-ért Gembird-et, azt ajánlották a topikban, de azzal is ugyanolyan. Egyszer látta a lemezkezelő, de se a méretet, se mást, csak annyit írt, hogy nincs inicializálva, de nem is engedte, hibát írt. Kivettem, visszaraktam, utána már egyáltalán nem látta. Hallani lehet, hogy elindul a HDD, de nem látja a BIOS sem. Ha abba teszem az SSD-t, akkor azt nem látja. Az optikait visszaraktam próbaképpen, azt is hallanj, hogy megpörgeti, de nem látja azt sem a gép. Szerintem nem mindegyik pin érintkezik rendesen, megnézem majd.
A másik érdekesség, hogy a BIOS-ba se mindig enged belépni, alul az F2, F12-es infó sort sem írja bekapcsoláskor, talán 2x írta a 15-ből...

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#30679) Archttila


Archttila
veterán
LOGOUT blog (1)

Mondjuk érdekes, hogy az ASPM-ről eddig egy árva szó sem esett a topikban, és a kérdésemre sem jött semmiféle reakció pedig nálam BIOS-ba bekapcsolva mínusz 7-8C IDLE :)
Esetleg akinek konstans 60C körül van megpróbálhatja aktiválni!

[ Szerkesztve ]

Passionate about minimalistic software, the Linux philosophy, and having fun. SFF enthusiast.

(#30680) bencze


bencze
senior tag

Hali,
2 kérdésem volna. Van egy Lenovonak brandelt Toshibának kinéző ssd-m:

1. Ezt szeretném asztali pc-be tenni. Nem egy mai darab de ár / értékben verhetetlen mert ez ingyen van, hátha elmenne egy darabig. Milyen 3.5" keretet érdemes venni? Nincsen rajta csavarhely, szóval van olyan olcsó keret amibe bele lehet fogatni valahogy, vagy a sima "polcos" is elég, hogyan szoktátok rögzíteni?

2. Valami okból kifolyólag 50%-ot mutatott amikor utoljára megnéztem (most a notebook meghalt amiben volt és nincs jelenleg adapterem, hogy ránézzek, majd szerzek egy ubs-st vagy valami...). Ezt okozhatja az, hogy sokáig win7 volt rajta és az esetleg swapelt rá? Használati szokás infóm nincs, Édesanyám 4gb ramos notebookjában volt kb 5 évig. Van valami amit megnézhetek / tesztelhetek, hogy megbizonyosodjak, ez csak a használat és nem hiba? Gyerek gépébe menne költözzön le os-el a hdd-ről, de nem szívatnám feleslegesen ha rossz, de ha megy akkor ideiglenesen jobb lenne a hdd-nél egy időre...

[ Szerkesztve ]

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#30681) Doky586 válasza bencze (#30680) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

2010-ből való OEM ssd..?
Újonnan sem ajánlott nemhogy a múzeumból...

Jobban megérné egy FDD-t használni boot-drivenak, lehet hogy valaki még fizetne is érte ha elviszed és naponta használnád (te pedig kitolásnak éreznéd) :P

(#30682) Frawly válasza Doky586 (#30681) üzenetére


Frawly
veterán

Annyira nem rossz SSD az még. Ingyen ott elfekszik, miért ne hasznosítsák újra. Semmi akadályát nem látom. Az semmiképp nem baj, hogy Win7 volt rajta, meg a swap is azon volt. Lehet csak azért 50% a kondíció, mert már 5 éves drive és lehetnek rajta már nyugdíjazott szektorok.

(#30683) sby75 válasza Emperor_ (#30621) üzenetére


sby75
tag

A béta HDS-sel 100/100 értéket kaptam az ssd-re, ez a probléma megoldódott. A másik gondom továbbra is fennáll, Klónozást elvetettem, tiszta telepítéssel próbálkozom. A biosban AHCI mód beállítva, a telepítésnél a képek szerinti állapot jelenik meg. Portok felcserélve, kábel cserélve semmi. HDD feldugott állapotában ugyanez a kép fogad viszont továbbenged és fel is telepíti a rendszert de akkor a 3. kép fogad ahol a winload.exe hiány van. Képtelenség hogy nem tudok egy OS-t feltenni a zsír új SSD-re. :W

Gigabyte EP45-DS3R, C2Q Q6600 G0, Nanya 4x2Gb 800Mhz, Chieftec GPS-450AA-101 A, HIS 5570 1Gb, Adata SU800 SSD 256Gb, Hitachi 500Gb, WD Blue 1Tb, Pioneer DVR-111D, Samsung SyncMaster940N.

(#30684) csixy válasza bencze (#30680) üzenetére


csixy
addikt

Rögzítsd oda valamihez pl. egy gyorskötözővel.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#30685) bobalazs válasza bobalazs (#26962) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

ocz vertex 3 a régi motoros:
41.1 tb írva; 1211 nap bekapcsolva;
91/100 SSD life left

(#30686) Doky586 válasza sby75 (#30683) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ott a piros X Törlés gomb hogy megoldja a problémád..

(#30687) Frawly válasza sby75 (#30683) üzenetére


Frawly
veterán

Milyen bootolási móddal telepítesz? A Win7 már elég régi, gondja lehet az UEFI-s telepítéssel. Próbáld meg Legacy módban kiírni a telepítőt, Legacy módban bootolni róla, és úgy telepíteni a Win7-et.

(#30688) sby75 válasza Doky586 (#30686) üzenetére


sby75
tag

Formázva,nyersen partíció nélkül, GPT, MBR, Win alatt lemezkezelőben...mindenhogy próbáltam. Ugyanezt kapom. Piros X-et meg már lassan a homlokomra fogom rajzolni :F

(#30687) Frawly: Pendrive-ról telepítek Win10-et, ezt raktam fel a HDD-re korábban hibátlanul.

Gigabyte EP45-DS3R, C2Q Q6600 G0, Nanya 4x2Gb 800Mhz, Chieftec GPS-450AA-101 A, HIS 5570 1Gb, Adata SU800 SSD 256Gb, Hitachi 500Gb, WD Blue 1Tb, Pioneer DVR-111D, Samsung SyncMaster940N.

(#30689) zoli 75


zoli 75
újonc

Sziasztok!

Van egy újonnan vásárolt laptopom, illetve egy szintén új Intel 540s 240Gb. M.2 slot-os Ssd-m.

Az SSD-t Linux Mint 18.3 live rendszer alatt írja, olvassa. Kipróbáltam külső meghajtóval is. Számomra megfelelő sebességgel, ráírt 22Gb-ot Ext4 fájlrendszerre, majd visszamásoltam a külső meghajtó (EXT4) egy másik mappájába, ahol szintén megnyithatóak voltak a fájlok.)

Win 10 alatt viszont akadozik illetve kicsit nagyobb fájlok esetén iszonyat lassú az olvasás!!!

Készítettem egy csomó tesztet az fórumon leírtak alapján, valamint a bios menüjét is lefotüztam. Képernyőképeket google driveba raktam kiadós terjedelme miatt:
https://drive.google.com/open?id=1M7T8FIeAgkQrvmhdp1XI9P2fqvI3uIQl

Ay Ssd-t linux alatt formáztam, mert windows alatt elakad feltehetően a lassú olvasás miatt.

A proci intel celeron - Apollo Lake – N3450 ami nincs benne az Ubuntu kernelben, ezért egy isorespin.sh nevű alkalmazással irtam bele. Ezt a rendszert viszont nem a groob hanem egy Refind nevű alkalmazással lehet inditani, ami nem alapértelzett a Linux Mint rendszerben. A rendszer hibája, vagy esetleg az én beállítási, telepitési hibáim miatt, de nem indul Linux Mint az Ssd-ről, csak az unetbooting-al megírt usb eszközről.

Az Intel SSD Toolbox alkalmazásával készült egy teszt a boltban is, ahol vásároltam az SSD-t, illetve azén gépemen is. Van eltérés a kettő között!
Szemmel ránézésre a:
Bit 14 - Ultra DMA Mode 6 Selected, 1
Bit 13 - Ultra DMA Mode 5 Selected, 0
pont forditva van bekapcsolva másik teszten.

Valamint szerepel benne 2 további sor is:
Controller, Name, SD-memóriakártyaosztály vezérlője
Driver Version, 10.0.16299.15
(Ezek is benne vannak a drive-ban)

Ha kell szívesen elvégzek további teszteket, ha laikus számára is érthető leírás van hozzá.

Előre is köszönöm a segítséget!
Én magam nem tudom mi a teendő.

Zoli

[ Szerkesztve ]

(#30690) Doky586 válasza sby75 (#30688) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"Formázva, nyersen"
Hát ez (is) baj. Nem kellene hogy ott legyen..!
Törlés után az üres (partíció nélküli) helyre kell telepíteni, hogy a telepítő úgy ossza be, állítgassa ahogy szükséges neki. Most több ellentétes utasítást adtál neki a partíció kézi létrehozásával.. :(((

[ Szerkesztve ]

(#30691) zoli 75 válasza zoli 75 (#30689) üzenetére


zoli 75
újonc

bocsi, egy másik kell ide.

[ Szerkesztve ]

(#30692) sby75 válasza Doky586 (#30690) üzenetére


sby75
tag

A helyzet így sem változott.
[kép]
[kép]
[kép]

Gigabyte EP45-DS3R, C2Q Q6600 G0, Nanya 4x2Gb 800Mhz, Chieftec GPS-450AA-101 A, HIS 5570 1Gb, Adata SU800 SSD 256Gb, Hitachi 500Gb, WD Blue 1Tb, Pioneer DVR-111D, Samsung SyncMaster940N.

(#30693) dugo_ válasza sby75 (#30692) üzenetére


dugo_
veterán

Próbáld meg egy Win10-zel is. Rögtön kiderülne, hogy a telepítővel vagy valamelyiköhardverrel van a gond.

(#30694) sby75 válasza dugo_ (#30693) üzenetére


sby75
tag

Ez win10-es telepítő. Ezzel telepítettem fel 1 hete USB-ről a HDD-re is a rendszert.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte EP45-DS3R, C2Q Q6600 G0, Nanya 4x2Gb 800Mhz, Chieftec GPS-450AA-101 A, HIS 5570 1Gb, Adata SU800 SSD 256Gb, Hitachi 500Gb, WD Blue 1Tb, Pioneer DVR-111D, Samsung SyncMaster940N.

(#30695) Doky586 válasza sby75 (#30694) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Milyen ssd, hova van dugva, milyen alaplap ?

(#30696) sby75 válasza Doky586 (#30695) üzenetére


sby75
tag

Adata su800, 1-2 van a 2db HDD a 3. porton az ssd, Gigabyte EP45-DS3R a deszka. Az adata saját toolbox progija egyáltalán nem látja az ssd-t win alatt.

Gigabyte EP45-DS3R, C2Q Q6600 G0, Nanya 4x2Gb 800Mhz, Chieftec GPS-450AA-101 A, HIS 5570 1Gb, Adata SU800 SSD 256Gb, Hitachi 500Gb, WD Blue 1Tb, Pioneer DVR-111D, Samsung SyncMaster940N.

(#30697) Viperator válasza sby75 (#30696) üzenetére


Viperator
őstag

Gigabyte EP45-DS3P alaplap (ilyen volt nekem, most Édesanyámnál van, 2008-ban vettem) - kb 7 éve vettem egy Kingston V+100 96GB SSD-t és most is vígan működik. Simán ment a telepítés, semmi gond.

De lehet, hogy Win telepítés alatt előbb az SSD drivert kell telepíteni. (be tudod ágyazni a Win telepítő-be)

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#30698) Doky586 válasza sby75 (#30696) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem sok tippem van.
- húzd le a hdd-ket és az első helyére dugd az ssd-t
- bios bootmenüben az első helyre tedd az ssd-t és indításnál a bios boot-override menüben válaszd ki a pendriveot (uefi vagy legacy bootal)

(#30699) Frawly válasza Doky586 (#30686) üzenetére


Frawly
veterán

Óóó, baszki, tényleg ez lesz nála a hiba, csak most veszem észre! Nem tudom miért kell ilyen szűkszavúan írnod, először azt hittem, hogy a piros X-en azt érted, hogy zárja be ezt a figyelmeztetéses ablakot.

Már értem, a Törlés gombra gondoltál, ami mellett van egy nagy piros X. Valóban ez kell, mert létrehozott az SSD-n egy partíciót, ami elfoglalja az egész meghajtót, és a rendszer nem tud rajta sem EFI, sem rendszerindítós partíciót létrehozni! Tehát nem driver a gondja, mert látja az SSD-t, látja rajta a partíciót is, csak már mellette, előtte nem tud új partíciókat létrehozni, ezért nem engedi telepíteni. Törölni kell azt az egy szem partíciót, valóban.

Ezért írom százezredszer a kedves delikvenseknek, hogy ha rendszerlemeznek vettük, akkor OS telepítés ELŐTT NE FORMÁZGASSUNK már semmilyen lemezt, se SSD-t, se HDD-t! Egyszerűen balfékség, felesleges művelet, csak a szívás lesz belőle. A telepítőre kell bízni, hagyni neki, hogy hadd csinálja meg rendes alignálással azokat a partíciókat, ami kell neki, a kézi particionálás résznél csak annyira beavatkozni, hogy két partíciót csinálni, egyiket a rendszernek, másikat adatoknak, és utána a rendszernek létrehozottra kell a telepítést nyomni. Az alignálás sem csak az SSD-k sajátja, a modern HDD-k is 4K szektorosak, azoknál sem mindegy. A modern telepítők (Win7 és attól felfelé, meg modern Linux disztrók) eleve 1024K-s alignálással dolgoznak, ami megfelel a 4K-snak és 16K-snak is (ugyanis a legújabb 3D TLC-s SSD-knek már 16K-s alignálás kell, a 4K-s nem lenne elég).

(#30697) Viperator: a SATA-s SSD-knek nem kell driver. A Win7-8-10-be alapból beépített, MS szabványos AHCI driverrel menniük kell, teljes funkcionalitással, TRIM-estől, mindenestől.

[ Szerkesztve ]

(#30700) Emperor_ válasza sby75 (#30696) üzenetére


Emperor_
addikt

Több tipp már elhangzott, de leírom újra.

Az SSD-t ki kéne próbálni egy másik gépben, leformázni és egy HDS írás-olvasás tesztet ráküldeni. Evvel kiderül, hogy maga az SSD tényleg okés e.

A telepítőt USB2-es csatira kell dugni, egy USB2-es Pendrive-re.
A HDD-ket le kell szedni, csak az SSD legyen a legkisebb számú SATA porton.

A hibaüzenet alapján lehet, hogy valami BIOS beállítás nem tetszik a telepítőnek. Körül kéne nézni alaposan ott!

Próbáld meg azt, hogy az SSD van beállítva elsődleges BOOT eszköznek és a Pendrive-ot csak a boot menüben teszed meg annak az eszköznek, amiről boot-oltatni akarod a rendszert. (Doky586 ötlete, egyetértek :K )

Próbáld meg DVD-ről a telepítést!

Az adata saját toolbox progija egyáltalán nem látja az ssd-t win alatt.
Ez milyen gépben lett próbálva? Másik gépben is meg kell nézni.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.