Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#30851) meroly válasza Doky586 (#30848) üzenetére


meroly
veterán

Oke koszi ;)

Impossible is nothing

(#30852) Frawly válasza kriszitan (#30849) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor meg a gen2 az oka. Teljesen mindegy, a lényeg, hogy a gen3-as x4-es SSD-t nem tudja kihajtani, mert az menne szekvenciális olvasás/írásban ~3/1,5 GB/s-et is simán.

A bootolást viszont szépen megoldottad, ez nem jutott volna eszembe, hogy egy másik meghajtóra teszed a rendszerbetöltőt, az bootol, utána adja át a lantot az M.2 SSD-n lévő rendszernek. Ezt ajánlani is fogjuk a következő olyan embernek, akinek ilyen problémája lesz, mert lesznek még bőven ilyenek ebben a topikban, rendszeresen visszatérő téma.

OEM SSD-ket meg azért nem ajánljuk a Milyen SSD-t topikban, mert nem szokott hozzájuk terméktámogatás, új firmware lenni. Ráadásul más sem szól mellettük, mivel olcsóbbak sem szoktak lenni, mint a nem OEM modellek.

[ Szerkesztve ]

(#30853) Frawly válasza Doky586 (#30848) üzenetére


Frawly
veterán

Ebben igazad van, teljesen felesleges a defragot kikapcsolni, még ha extrém esetben be is van kapcsolva, SSD-n nem fut le. Legalábbis Win8-10-en biztosan nem, sanszos, hogy Win7-en sem.

(#30854) kriszitan válasza Frawly (#30852) üzenetére


kriszitan
csendes tag

Azért a PM961 meg a samsung 960pro között bőven van árkülönbség. Tudásban durván 5% eltérés van a kettő között. Firmware-t már adtak ki az OEM Samsugokra is, ha keresgélsz megtalálod, hogy van univerzális driver set az OEM-ekhez is. Ha sebességben kb 5% különbség van, minden másban viszont ugyanazt tudja, akkor nem tudom mi értelme van 20 ezerrel drágábbat venni. Az 5% fel se fog tűnni.
Nagyobb gond, hogy nem a firmware fog baszakodni, hanem a bios mindenkinél.
De már létezik több megoldás is rá, clover nélküli is pl : Hyper-V ( bár én ezt nem tudtam rendesen beállítani, sose használtam még. )

(#30855) kriszitan válasza kriszitan (#30854) üzenetére


kriszitan
csendes tag

Viszont SATA III-at már nem vennék, ha van M2 pcie gen 2-3 slot a gépben. Mert ég és föld. ( Pedig a 840 EVO se szar )

(#30856) Frawly válasza kriszitan (#30855) üzenetére


Frawly
veterán

Nem ég és föld a SATA-NVMe, csak akkor, ha olyan programokat használsz, amik ki tudják használni. Sima böngészés, játékok, irodai programok, filmnézés, zenehallgatás, meg egyéb olyan dolgok, amiket átlag felhasználó csinál a gépén nem ilyenek, ezeknél nem jön ki az NVMe előnye, ilyen célra pénzkidobás venni, ugyanazt nyújtja a SATA3 is sebességérzetre (értsd: nem benchmarkok, hanem tényleges felhasználói élmény, bootidő, programok betöltődési ideje), olcsóbban nyújt ugyanakkora tárterületet vagy ugyanazért az árért kapsz belőle nagyobbat. Főleg, ha a lap sem bootol róla, vagy nem tudja kihajtani, mert akkor még a felesleges pénzkidobás mellé felesleges önszopatás is. De aki videót vág, masszív virtuálgépezés megy nála, stb., annak megéri NVMe-set venni, fog tudni profitálni az extra sebességből, sávszélből. Minden attól függ, hogy mennyiért veszed, milyen gépbe lesz, milyen felhasználásra.

(#30857) Frawly válasza zeusz55 (#30847) üzenetére


Frawly
veterán

Ez itt OFF, mert nincs köze igazából az SSD-hez. Nem is értem hol a probléma, a C: meghajtó az SSD, a D: a merevlemez (megoldottad betűjelmódosítással), bootol a cucc. Minden oké, azzal nem kell foglalkozni, hogy a lemezkezelő hányadik lemeznek jeleníti meg. Gondolom a gépedet nem lemezkezelő futtatására tartod, hanem alapvetően mást csinálsz rajta.

(#30858) llacee


llacee
őstag

Sziasztok!

SSD-vel és virtualizációval kapcsolatos kérdésem van.
Ugye az a mondás, hogy nem célszerű az élettartamot tekintve nagyon telítve használni az SSD-t.
Mi a helyzet akkor, ha virtuális gépek vmdk vagy vhdx fix méretű file-jairól beszélünk.
Mondjuk 128GB SSD-n dolgozik 3 VM 3x20GB VHDX-fileban.
Ilyenkor a 20GB fileon belül forgalmaz, tehát ilyenkor mi a helyzet? Hamarabb tönkremegy ilyen felhasználás mellett?

Köszi!

(#30859) Frawly válasza llacee (#30858) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem megy tönkre. A betelítés a fizikai méretre vonatkozik, nem a virtuális lemezképfájlra. A lényeg, hogy a wear levelingnek legyen mozgástere, üres helye pakolgatni az adatokat, hogy egyenletesen fáradjanak a cellák. Tehát nem baj, ha mind a három virtuális gép tele van, csak az SSD-n maradjon 10-15% szabad hely legalább.

(#30860) Emperor_ válasza kriszitan (#30850) üzenetére


Emperor_
addikt

Ja, OEM az eddig nem esett le.
A CLOVER azért nem átlag usereneknek van.
Örülök, hogy sikerült végül megoldani.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30861) Emperor_ válasza zeusz55 (#30847) üzenetére


Emperor_
addikt

Ezért mondjuk írjuk, hogy telepítéskor az SSD legyen a legkisebb SATA porton. Igazából egy esetben lehet gondod, ha BIOS resetelődik és boot sorrend a HDD-re ugrik át.

Ezen szerintem most nem parázz, ha legközelebb újra telepítesz az SSD legyen a legkisebb SATA porton, a HDD-t húzd le és úgy telepíts!

(#30846) meroly
Szívesen :) !

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30862) llacee válasza Frawly (#30859) üzenetére


llacee
őstag

Köszönöm a választ! A lemezképfájl felépítéséből arra következtettem, hogy pl. a 20GB allokált lemezen is fenn kell tartani a 10-20 százalék szabad helyet, mert csak a vhdx-en belül jelöl ki cellákat.
Akkor költöznek a VM-ek :) köszönöm a segítséget! :R

(#30863) zeusz55 válasza Emperor_ (#30861) üzenetére


zeusz55
senior tag

Köszönöm a válaszodat! Így történt, az SSD a 0-ás porton van és volt is, telepítés alatt és kicsivel utána is le volt húzva a HDD táp és adatkábele. Azért nem is értem hogy alakult így, de akkor elengedem :) :R

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – =FOR SALE=

(#30864) Emperor_ válasza zeusz55 (#30863) üzenetére


Emperor_
addikt

Hm.
Akkor tényleg nem értem :F . Megnéztem nálam és a lemezkezelőben a 0 disk-en van, a legkisebb SATA portra dugott SSD. Infók az adatlapomon.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30865) meroly


meroly
veterán

Az lehet hogy az SSD miatt omlik össze néha a video? Inkább a HD vagy annál nagyobb, de sima is bepixelesedett már.
Mutatom mire gondolok:[kép]

Előtte ilyen gondom nem volt és több féle videót néztem, azok is.
A driverek, telepítés ugyanaz minden mint sima HDD-vel.

Impossible is nothing

(#30866) Emperor_ válasza meroly (#30865) üzenetére


Emperor_
addikt

Egy ssdok képet kérünk!

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30867) Frawly válasza meroly (#30865) üzenetére


Frawly
veterán

Másold át ugyanazt a videót HDD-re is és indítsd onnan. Szerintem csak újabb VLC-nek van valami codechibája, nem tetszik neki 1-2 videó kódolása, akkor szokott ilyen blokkosodás lenni. Nem hinném, hogy az SSD-vel van összefüggésben.

(#30868) meroly válasza Emperor_ (#30866) üzenetére


meroly
veterán

Itt a kép: [kép]

(#30867) Frawly: már másolom.

[ Szerkesztve ]

Impossible is nothing

(#30869) meroly válasza Frawly (#30867) üzenetére


meroly
veterán

Igazad lesz, mert másik gépben HDD-n is ugyanúgy kockásodik.
Az a durva hogy régebbi videok is, évekkel ezelőttiek, szóval nem valami új codec, hanem úgy általánosságban a VLC vacakol.

Impossible is nothing

(#30870) Emperor_ válasza meroly (#30868) üzenetére


Emperor_
addikt

Minden oké az SSD körül.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30871) meroly válasza Emperor_ (#30870) üzenetére


meroly
veterán

Köszi hogy megnezted.

Impossible is nothing

(#30872) t420s


t420s
aktív tag

Üdv!

Kingston SSD manager percek alatt jelenít csak állapotot eddig 1 mp alatt jelentett? Ez rosszat jelent az ssd állapotára nézve?

Tehát Kingston SSD és telepítve a Kingston SSD manager (amolyan HDS Sentinel féle app). Ha elindítottam eddig azonnal 1-2 mp alatt már mutatta is az állapotot (minden oké minden zöld).
Most ha elindítom, akkor scanning in progress és percek múlva jeleníti meg az állapotot.
De továbbra is minden oké minden zöld.
HD Sentinelben dettó 100/100...

AKkor ez az egész jelent valami rosszat az ssd-re nézve? Miért nem ad azonnal állapotot?

(#30873) Emperor_ válasza t420s (#30872) üzenetére


Emperor_
addikt

Csak tipp:
Application és System LOG.okban nyoma van, ha az SSD elérésével gond van. Kezdeném a System.el.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30874) t420s válasza Emperor_ (#30873) üzenetére


t420s
aktív tag

na megvan az ok..... röhej....

a log szerint az ssd manager a device 2-ről kér állapotot és az nem ad....

mi a device 2? A device 1 az ssd maga, a dev2 pedig a most beszerelt sima mágneses hdd...
és arról kér ssd specifikus adatokat naná hogy nem kap és erre vár X ideig....

de hogy nem ismeri fel hogy adott hdd még csak nem is kingston gyártmány.... és van rpm értéke pl...
pfff....

[ Szerkesztve ]

(#30875) RockFonok


RockFonok
tag

Sziasztok!

Hamarosan el fog romlani szerintetek az új SSD-m?

Tegnap a töredezettségmentesítésnél rá nyomtam az optimalizás-ra akkor baj lesz hamarosan? de gyorsan le állítottam.

Windows 10-t használok.

Ma ez fogadott:
[link]

Előre is köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#30876) dugo_ válasza RockFonok (#30875) üzenetére


dugo_
veterán

Dehogy romlik el. Még ha le is futna, akkor sincs semmi baj. De egyébként a Win szerintem a 8-as verziótól kezdve el sem végzi a töredezettségmentesítést, ha SSD-t észlel.

[ Szerkesztve ]

(#30877) Sub-ZeRo válasza RockFonok (#30875) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Semmi baja nem lesz neki. Meg sem csinálja ssd-n. Nem kell ennyire parázni tőle... :U

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#30878) Frawly válasza RockFonok (#30875) üzenetére


Frawly
veterán

Win8-tól felfelé már biztosan nem töredezettségmentesíti, hanem optimalizálja a meghajtót, szerintem az egész partíción végigküldi a TRIM-et, és megtrimmeli azokat a cellákat, amelyek már törölt fájlokhoz tartoznak és még trimmeletlenek. Ezt a sebességéből is látod, mert végez vele pár másodperc alatt. Elvileg már a Win7 is így tesz, majd kipróbálom, ha lesz vele újra dolgom SSD-s gépen.

Egyébként elméletileg ha egy nagyon régi programmal sikerrel le is futtatnál hagyományos 3rd party defragot, akkor is lefutna úgy, hogy az SSD-nek nem lenne semmi baja, csak kapna egy nagy adag felesleges felületátírást az egész partíción, ami nem hozna semmilyen gyorsulást, csak elpocsékolt írás lenne, de meg se kottyanna neki.

(#30879) #93794560


#93794560
törölt tag

Sziasztok!

Nem tudom, hogy melyik topikba írjam a kérdésemet, ez tűnt a legközelebb állónak a kérdésemhez.

Van egy kis gépem, amiben egy Sandisk DF4064-es eMMC van rendszermeghajtóként. Mivel OEM eszköz, ezért semmilyen szoftverrel nem tudtam lekérdezni a S.M.A.R.T. értékeket. Van rá valamilyen lehetőség, vagy szoftver, hogy megtudjam, vagy ez a cucc hardveresen egyáltalán nem közli, és így reménytelen a dolog?

Előre is köszi!

Bocs, ha rossz helyre írtam!

[ Szerkesztve ]

(#30880) dugo_ válasza #93794560 (#30879) üzenetére


dugo_
veterán

A Sandisk sajátja se látja? Ha ennyire OEM, akkor a gép gyártójánál kell nézelődni, ha ő nem írt hozzá supportot, akkor ennyi, más sem fog tudni.

(#30881) #93794560 válasza dugo_ (#30880) üzenetére


#93794560
törölt tag

A Sandisk Dashboard még az eszközt sem látja, nem hogy a SMART értékeket. Akkor ennyi, úgy látszik. :((

(#30882) Doky586 válasza #93794560 (#30879) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az eMMC inkább egy gagyi SD kártyának vagy pendrivenak megfelelő eszköz amiknek szintén nincs SMART értékük, nem összehasonlítható egy SSD-vel..

(#30883) #93794560 válasza Doky586 (#30882) üzenetére


#93794560
törölt tag

Azt tudom, mi az eMMC, csak azt gondoltam, hogy ha rendszermeghajtóként használják, valamilyen SMART értéket mér.
Ami pedig a teljesítményét illeti, nem olyan gagyi. Egy sima 5400-as HDD-t elvert a tesztben. A kép is le van mentve valahová, fejből most nem tudom az értékeket. A gèp is teljesen simán működik, nem áll meg gondolkodni. Egy SSD-vel nyilván gyorsabb lenne, de èn szándékosan vettem ilyen gépet, mert csak irodai szoftvereket futtatok rajta, és a netet használom.

(#30884) Doky586 válasza #93794560 (#30883) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak kíváncsiságból: mutatnál egy 3x1GB CDM mérést róla..? és SSDOK-t is ha felismeri.. :B [link]

[ Szerkesztve ]

(#30885) King Unique válasza RockFonok (#30875) üzenetére


King Unique
titán

Ez modern Windows 10, annál SSD-k esetében a meghajtók optimalizálása a töredezettségmentesítéssel! De erről már ebben a topikban is volt szó (példa). Tehát teljesen normális, ha időként lefut SSD-nél az optimalizálás, sőt akár manuálisan is le lehet futtatni.

[ Szerkesztve ]

(#30886) #93794560 válasza Doky586 (#30884) üzenetére


#93794560
törölt tag

Az SSDOK sajnos semmi infót nem ír ki, mert nem érzékel a gépben SSD-t. A Crystaldiskmark-ot majd megnézem.

(#30887) #93794560 válasza Doky586 (#30884) üzenetére


#93794560
törölt tag

A régi gépem HDD eredményeit nem találtam meg, de ezt a mostani 64GB-os eMMC-t megmértem.

SSDOK:

Úgy emlékszem, hogy az 1TB-os HDD szekvenciális eredményei 90MB/s körüliek voltak, a kis fájlok eredményei pedig nagyon gyengék.

(#30888) #93794560 válasza Doky586 (#30884) üzenetére


#93794560
törölt tag

Ez pedig egy 32GB-os Kingston microSD kártya:

(#30889) Doky586 válasza #93794560 (#30888) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nálam pedig így néz ki egy HDD: ;]

[ Szerkesztve ]

(#30891) Frawly válasza #93794560 (#30879) üzenetére


Frawly
veterán

Ördögöd van, mert sikerült a rossz topikba írni. Az igaz, hogy tágabb értelemben az SSD-k közé sorolják az memóriakártyákat, pendrive-okat is, mivel nincs bennük mozgó alkatrész (mint a HDD, FDD, ODD esetén, ergo ezért nevezik solid state-nek), de ez a topik a szűkebb értelmű SSD-knek lett létrehozva. Az MMC meghajtók nem támogatják a SMART-ot. Pedig nagyon hasznos lenne, hogy ilyen tárolóknál is le lehetne kérdezni a meghajtó állapotát és elhasználódottságát. Igazából ilyen SD, MMC, stb. csodákkal nem nagyon tudsz mit csinálni, ha belassul, elkezd adatot felejteni, írásvédetté válik, nem tudod formázni, dobja a szektorhibákat, fájlrendszerhibákat, akkor csak a kukába tudod kidobni.

(#30892) #93794560 válasza Frawly (#30891) üzenetére


#93794560
törölt tag

Sajnos eMMC topik híján ez volt a hozzá legközelebb álló. A sima pendrive-os témákhoz nem írhattam, mert annak ellenére, hogy memórialapú tárolóról van szó, mégis más, mivel rendszermeghajtóként használják, valószínűleg több írást visel el, mint egy sima pendrive.

(#30893) #93794560 válasza Doky586 (#30889) üzenetére


#93794560
törölt tag

Igen, az egy 7200-as HDD. Az apró fájlok írás-olvasási értékei itt sem túl jók. A Windows működésénél pedig ez utóbbi számít leginkább.

(#30894) negoro


negoro
csendes tag

(#30895) llacee


llacee
őstag

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy 240GB/80GB(foglaltság) mellett Win10x64 Asus Z87M-Plus alaplappal nem lassú pettyet a sebesség?
Gyárilag 450/450-re emlékszem...
Kingston SV300s3 240GB

(#30896) dugo_ válasza llacee (#30895) üzenetére


dugo_
veterán

Hozza a gyári értéket a spec alapján:
https://www.kingston.com/us/ssd/consumer/sv300s3_disco

Ennél volt, hogy szinkron nandról stikában átálltak a lassabb aszinkronra, lehet te épp akkor vetted, a korai szériák teljesítményére alapozva:

https://www.gamersnexus.net/guides/1360-kingston-v300-asynchronous-vs-synchronous-benchmark/Page-2

[ Szerkesztve ]

(#30897) Doky586 válasza llacee (#30895) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ezen kívül nem jól mértél (gyorstalpaló cikk) és ssdok képet se csatoltál..

(#30898) Emperor_ válasza llacee (#30895) üzenetére


Emperor_
addikt

SandForce.os vezérlője, tömörít.
Mérj a cikk alapján.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#30899) llacee válasza Emperor_ (#30898) üzenetére


llacee
őstag

Valóban nem olvastam, köszi! :R
Lemértem a cikk alapján és úgy már 500 körüli a teszt, de hálózaton át másoláson nem segít az továbbra is 200 körüli. Mindegy, akkor ez ennyit tud ezek szerint.

(#30900) Frawly válasza llacee (#30899) üzenetére


Frawly
veterán

Hálózaton azért lassabb, mert maga a hálózat sebessége a szűk keresztmetszet, még ha gigabites LAN-ról is nyomod, annak is a maximuma 125 MB/sec-nél van, de legtöbbször még azt sem éri el, közben meg az SSD tudna többet is, csak várakozgat, meg unatkozgat az idő nagy részében. Ha nálad mégis megy 200 megát, az akkor valami nagyon profi hálózat lehet, örülni kellene neki. Nyilván SSD sebességét tesztelni a memória való, mert az van olyan gyors, hogy nem lesz a sebessége limitáló tényező, és engedi az SSD-t kifutni.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.