Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62101) alvaro


alvaro
senior tag

Most NF2-es napok után újra 8088 a műtőasztalon.

Leltem egy 1984-es gyártású IBM XT-t, a ház hiányos, szétvert, a belső rész úszott a retekben, de az alaplap menthetőnek tűnt, és hát úgyis a belsőkre utazok főleg.

A lényeg a lényeg, működik. 64-256k-s a lap, benne is volt a 256k RAM, de csak 64-et számolt. Így persze DOS-ról szó se nagyon lehetett, viszont elindult a ROM BASIC :DDD

De megkerestem a hibás IC-t, kicseréltem, és most leszámolja a 256k-t, sőt a vele talált 8 bites memóriakártyával egyenesen 640-et. Ami jó, mert próbálgattam, nem sok minden akart futni 256k-val. Lehet ki kéne terjeszteni a szoftverbázisomat olyasmikre, ami képes erre a trükkre...

Viszont, van egy kis problémám. Nem tudom, van-e itt olyan elvetemült arc, aki 8088 Dominationt akart valaha valódi hardveren futtatni, jelentem én igen. Valamikor régen sikerült is, aztán ez elmúlt :F Most egy XT lapomon se megy éppen, legyen az eredeti 4.77 MHz-es vagy 10 MHz-es turbo... Fut, aztán a Bad Apple előtt szétfagy. Mintha múltkor rájöttem volna valami trükkre, de elfelejtettem, mi volt az :W

Valamint megpróbálom majd még egyszer felmásolni, hátha csak sérült, esetleg a SCSI vinyó szivat.

(Igen, VGA-val is futott, mivel úgysincs kompozit monitorom, ezért mindegy is. Elvesztem ezzel a színeket, de a Bad Apple rész pont ezért lenne jó, merthogy eredendően monokróm... De most nem indul az a fele, se Cirrus Logic GD5401, se ATI Graphics Ultra, se 8 bites Oak kártyával. Szerintem máshol van a baj.)

(#62102) alvaro válasza arn (#62068) üzenetére


alvaro
senior tag

Még szomorúbb a helyzet, különböző GUS-okkal nem csak modern (mármint P3 vagy K7) alaplapokban volt bajom (lásd ugye az RDRAM-os P3-at, mint arra rámutattál...), épp nemrég az egyik (VIA chipes VLB) 486-ban nem akart megszólalni egy 3.74-es Classic, sem egy Max, de PnP-vel ment gond nélkül. Valamelyik 286-ban meg jó volt a Classic, csak épp az ACE nem.

(#62103) r0b3r válasza alvaro (#62101) üzenetére


r0b3r
senior tag

Bacsis egyik gépén a tavalyi fülei partyn futott valami ilyesmi demo. :U
Kerestem honnan lehet letölteni ezt a 8088 Dominationt... ez tényleg 18Mb?? :DDD :DDD Kipróbálom elindul-e egyáltalán. :DDD

(#62104) alvaro válasza r0b3r (#62103) üzenetére


alvaro
senior tag

A'sszem nagyobb :F De mindenképp legalább akkora, hogy beterítsen egy korhű vinyót :DDD Nekem most 120 megás SCSI meghajtón van, MFM-re nem raktam föl, így nem is tudom.

Egyébként bámulatos, mire képes egy 4.77MHz-es PC-n. Basszus, a szerencsétlen 8086 Celeronnak :D minden memóriahozzáférés 4 ciklus, így van ~1MB/s sávszélesség. Optimistán, mert minden utasításbyte is ebből vesz el. Nesze neked, videó :DDD

[ Szerkesztve ]

(#62105) r0b3r válasza alvaro (#62104) üzenetére


r0b3r
senior tag

Gyorsan letöltöttem, kitömörítettem és úgy már tényleg 30Mb. :DDD Az XT-ben jelenleg csak egy 32Mb-os CF kártya van, ez eddig több mint elég volt mindenre is. :DDD Átmásolni neki sem álltam, viszont elindítottam hálózatról az XT-n. A 8088dom.bat indítása után a VGA és hk. teszt során leakadt azon, hogy nincs Sound Blaster hk. Utána kilépett... :DDD :O :DDD

Van valami trükkje, hogy elinduljon? Valami kapcsoló az indtófájl után, vagy ilyesmi? :U

A /q -val sem akar menni. :(

[ Szerkesztve ]

(#62106) r0b3r válasza r0b3r (#62105) üzenetére


r0b3r
senior tag

Nyehhh... Runtime error 202... :DDD remélem csak az azért, mert hálózatról próbálom futtatni. Na majd ha bekerül a végleges dobozába a gép, akkor kipróbálom vinyóról is. :B

ui.

Vinyóra átmásoltam a két kisebb "videót" az ot-t és leader-t. Elindult, de sztem ennek nem így kellene mennie. nagyon szaggat és a kép is szét van esve. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#62107) #68216320 válasza Frawly (#62099) üzenetére


#68216320
törölt tag

Sejtettem, hogy valami ilyesmi lehet a háttérben, köszi a megerősítést.

Más:
A tegnapi pakk része volt két 3GHz Prescott és két s478 alaplap. Az egyik egy Intel D865PERL, a másik egy Asus P4P800SE. Jelenleg az utóbbival próbálom a P4 CPU bajszát pödörni kicsit, de rettenetes ennek a lapnak a VRM része. Irgalmatlan nagy a vdrop. 3.6GHz-en hajtva a procit ~0.1V !!!
Ez nagyon-nagyon sok.
Ezek tényleg ennyire gázos lapok voltak? Mikor jött be a LLC?
Ha nem akarom, hogy terhelésnél 1.4V alá menjen a vcore, akkor idle már 1.5V-nál járok.

(#62108) frescho válasza Ranagol_5 (#62098) üzenetére


frescho
addikt

Elvileg szombat du jó, csak egy mosógépet kell elcipelnem.

alvaro: Ezért trükköztek ha lehetett karakteres grafikával. Máris kevesebb bájtot kellett megmozgatni.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#62109) Bile Demon válasza #68216320 (#62107) üzenetére


Bile Demon
őstag

2006-ban a P965-ös Core2 lapnál találkoztam először LLC-vel.

Egyébként nem a lap a gázos. Az Intel specifikációja szerint kell ilyen tápot adni a procinak. Terhelő áram növelésével csökkenteni a feszültséget a megadott karakterisztika szerint...
P4 idejében még betartották az alaplapgyártók.

Bruhe

(#62110) alvaro válasza r0b3r (#62106) üzenetére


alvaro
senior tag

Kicsit természetes, hogy szétesik, mert egyszerűen nem érnek rá mindent updatelni és a színek helyett is összevissza pixeleket láthatsz (ha nem kompoziton nézed). Nagy vonalakban kell látszania csak, mi történik ;]

[ Szerkesztve ]

(#62111) Ganz-[HUN] válasza #68216320 (#62107) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

Így van, LLC hiányzik belőle, illetve 3 fázisos az ASUS, és 2 fázisos az Intel alaplap, hogy elnézem.

Ha nem akarom, hogy terhelésnél 1.4V alá menjen a vcore, akkor idle már 1.5V-nál járok.
A feszültséget oda álltsd, ahol stabil, ne pedig oda amit látni akarsz :)
Ha a Linx, 3DMark, WinRar, SuperPi lefut, akkor nincs mitől félni.
3,6GHz pedig azért egy Prescottnál elég sok 478-nál szerintem annak a lapnak VRM hűtés nélkül. Valamit dobj rá szerintem a FET-ekre.

[ Szerkesztve ]

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62112) Ganz-[HUN]


Ganz-[HUN]
addikt

de akármi is történyjen, terhelés esetén:
80W-os TDP-vel számolunk, 53A szalad át a procin 1,5v-os vcore-rral számolva. És tuti hogy többet eszik mint 80W. Azért lesz feszültség esés bőven ilyen mértékű terhelésnél szerintem LLC nélkül, régi lapban, elég korai VRM-mmel, aminek a hatásfoka sem volt ugye teljen remek.

[ Szerkesztve ]

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62113) DarthSun válasza alvaro (#62102) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Kényes a GUS. Viszont amelyik lapban működésre tudtam bírni, ott már további gondot (timming) nem találtam. Classic, Max, PnP van, gamek, compok, legalábbis amiket én próbáltam/használok, rendesen szólnak. Szintúgy az SB sorozatnál is, annyi különbséggel hogy az SB nem válogatós, azonnal műkszik mindenféle lapban.

(#62114) arn válasza DarthSun (#62113) üzenetére


arn
félisten

Van ami szol p3ban, de pl a gus memteszt elhasal :) mmxen mar kesobb szall el, de ott sem szazas, dx4ben, socket5ben ok.

blasternel is korfuggo, kb az sb16ig eleg jol megy p3ban, ha 8tre veszed a 8bites kesleltetest (anelkul a jatekok fele meg se szolal). Sbpron ez se segit.

Nekem anno vmi csoda gusom lehetett, mert egeszen athlonig megvolt, demoshowkat nyomtunk rola eveken keresztul, sose emlekszem ilyen haklikra. Szvsz fugg a kartyatol, illetve, hogy az adott lap milyen orajelet, timingokat hasznal - valszeg epp mindig belenyultam. Majd abitban kiprobalom, mert a bxes korszakban nekem vegig az volt, az utolso isas lapom meg asszem egy epox kt133a volt.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#62115) #68216320 válasza Ganz-[HUN] (#62112) üzenetére


#68216320
törölt tag

Nem vagyok teljesen laikus a témában, de köszönöm az infot.
Azonban egy fontos dolgot említsünk meg, mert így a számolásod pontatlan.
TDP != Power Consumed
Ez pedig nagyon fontos, ha tervez az ember szerintem.
Persze értem, hogy valami alap kellett, de így nincs értelme számolni.

Másrészt a probléma a vcore számolással az, hogy 1mp átlagot vesz alapul. Ettől még lehetnek igen magas feszültség csúcsok. Bele se merek gondolni, hogy 1.5V esetén milyen fesz. csúcsok lehetnek :)
Scope-al meg lehetne nézni pontosan, de annyit nem ér a dolog már, hogy ennyire belemerüljek.
Mázli, hogy ezek már kb értéktelen cuccok, lehet velük anyagi veszteség nélkül kisérletezni.

Amúgy, ha jól nézem a vcore rész fet meghajtásáért egy adp3180 felelős. Namost ez a controller tartalmaz egy kompenzációs kört is, amit pontosan hangolva terhelés esetén lehetne csükkenteni a vdrop-ot. Gondolom nem vacakoltak vele, valami fix módon beállították ennek a munkapontját. Ezzel még lehet teszek egy kísérletet valamikor.

Update: Gondolom ennek a munkapontnak a bios-ból állítása lett később az LLC. (Bár gyanítom, hogy került még a körhöz egy limiter is)

A (power) fet-ekről pár gondolat: A lapon található fet-ek hűtésének az tenne a legjobbat, ha magát a lapot hűteném. Ugyanis néhány vga-ban használt front-on is fémtokozott darabot kivéve, a hátoldala fém csak, amit teljes felületében a pcb-re kell forrasztani. Ez adja le a hőt. A bakelit burkolat nagyon rossz hővezető, ezért azon lényegesen kevesebb hő távozik (alacsonyabb hőfok is mérhető), mint a hátoldalán. Persze nem azt mondom, hogy a front-ot nem érdemes hűteni, jobb ha nem reked meg ott sem a hő, de többet ér szerintem a közvetlen légkeverés. Pont emiatt jobb egy alaplapnak a top-flow hűtés (hűti a környező pcb-t is), mint a torony hűtés, ami a pcb sikja felett elfújja a levegőt. Bár a vrm borda ilyenkor jól jön, mert a tokozásról elszállítja a hőt amit a toronyhűtő elfúj, de a pcb-t semmi nem hűti ilyenkor, ami a fő melegedő alkatrész egy vrm alatt. (Néhány forró alkatrész esetén jól látni ennek a nyomait a pcb túloldalán. Az alkatrész körül minden rendben van, de a pacb hátoldala barnulni kezd)

De befejeztem, nem okoskodásnak szántam. Köszönöm, leülök magamtól :)

[ Szerkesztve ]

(#62116) #68216320 válasza #68216320 (#62115) üzenetére


#68216320
törölt tag

Úgy nézem már más is megcsinálta, amit akarok. (Asus P4P800SE vdrop csökkentés)
Na, így már még nagyobb a késztetés, mert úgy tűnik bevált a dolog.
[link]
Nem teljesen ugyanez a lap, de a vezérlő ugyanez.

(#62117) jokeph válasza #68216320 (#62115) üzenetére


jokeph
nagyúr

+1. :C :R

FX rendszernél a CPU socketet hátulról is hűtőttem (az erős OC miatt). :K

X58-as HEDT lapnál (s1366) meg az egész lapot telibe, úgy hogy a fókuszban az északi híd volt (mint a platform legjobban melegedő alkatrésze), a VRM nem igényelt extra hűtést, azt megoldotta a toronyhűtő (Asus P6T Deluxe). :))

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#62118) hege8888


hege8888
aktív tag

Hello!

Szereztem DDR2 AMD only ramot, ami szépen muzsikál is nforce 650-es chipsettel. (Asus P5NE-SLI)
Kipróbálnám másik lapban is,(Zotac 9000 itx) de abban csak két foglalat van, és gondolom dualt erőltet, mert egy-egy slotban
mennek a ramok, csak ha fullra feltöltöm, akkor nem.
Arra kell(ene) lennie opciónak egy biosban, hogy single channelben kezelje a memóriákat, vagy ez gyártó/bios függő?

A másik:
Arn, ide linkelnéd a rivals-os excel táblád, mert a munkahelyen mentettem csak le.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#62119) DarthSun válasza hege8888 (#62118) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Arn rivals excel tábláját, meg a másikat is már belinkeltem az összefoglalóba.

(#62120) hege8888 válasza DarthSun (#62119) üzenetére


hege8888
aktív tag

:R

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#62121) jokeph válasza hege8888 (#62118) üzenetére


jokeph
nagyúr

No lám, jó tudni, hogy az nForce vezérlős lapok is megeszik... (Az intelesek biztosan nem).

AMD-s lapban ment nekem a dual-channel, de ott a lap nem sokat játszik, az IMC a CPU-ban van. :U

A mód sanszos, hogy a BIOS milyenségén múlik eme esetben... (kár hogy nincs 3 slot rajta !)

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#62122) Ganz-[HUN] válasza #68216320 (#62115) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

:C
Köszi az infót, és a korrektúrát! :R
Szép kis írás, érdemes az összefoglalóba beleírni a Hsz linkjét!

I summon the TOPICGAZDA :C

De vajon ugyan ilyen gány a P4C800? :F

[ Szerkesztve ]

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62123) #68216320 válasza Ganz-[HUN] (#62122) üzenetére


#68216320
törölt tag

"De vajon ugyan ilyen gány a P4C800?"

Ugyan, nem gány egyik sem szerintem. Ugyanúgy azon is lehet vdrop, vcore, vdimm moddolást csinálni. Bár szerintem ahhoz is elég max a vdrop korrekció. Már ha szükséges egyáltalán.

[link]

Jól emlékszem, hogy ez volt azaz időszak, amikor kezdtek nekilendülni a cpu fogyasztások? :)

[ Szerkesztve ]

(#62124) Ganz-[HUN] válasza #68216320 (#62123) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

Nekem az lenne a lényeg, hgoy 3,2-3,5-ön menjen benne a Northwood de még alap óra jelen is hibák armadájában úszok. Egy reinstallt fogok eszközölni nagyon hamarosan.

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62125) envagyok válasza Ganz-[HUN] (#62124) üzenetére


envagyok
veterán

Túl olcsó volt az a lap :))
Ráadásul Hintawr elég értő emberke.
Volt pár dolog amit előlem happolt el.
De ne legyen igazam :)
Nekem a p4c-ben a 3.4 ghz fesz emelés nélkül megvan.
Esetleg nézd meg az északi híd alatt a pasztát.

[ Szerkesztve ]

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#62126) #68216320 válasza Ganz-[HUN] (#62124) üzenetére


#68216320
törölt tag

P4C800 esetében 200MHz feletti FSB-nél is működik a PAT? Mert 865 chipset esetében ugye trükkös a dolog és P4P800-al már nem működik olyankor.
Mondjuk az már más dolog, h értelmét sem láttam, mert többet hozott a magasabb fsb, mint a PAT vagy mi igazából az Asus trükkje erre a chipsetre.

(#62127) Ganz-[HUN] válasza #68216320 (#62126) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

még a gép sem működik rendesen. :U
most írok mégegy XP-t DVD-re, és telepítek laposmaxtorra. Meglátom az eredményt.

[ Szerkesztve ]

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62128) #68216320 válasza Ganz-[HUN] (#62127) üzenetére


#68216320
törölt tag

Ajjaj. Hát mi van vele? Másik cpu-val is bolondozik?

Más:
Tovább próbálgatom az öreg s754 vonalat a sempron 3100+ procival.
Egy Asus k8v-x se alaplapban van. Ez ugyebár via chipset-es, nem várható tőle semmi kiemelkedő.
Kellemetlen tapasztalat, hogy a 2db memória slotba 1-1 kétoldalas ramot pakolva, nem engedi a 400MHz sebességet csak 333MHz-nek tudja használni a proci IMC-je. Mint kiderült a probléma a kétoldalas ramokkal van, 4 csatorna már sok neki. Persze FSB emeléssel feltornázható a szokásos sebességre, de ez jól jellemzi a kezdetleges és korlátozott (eleve 64bites) memória használatot.
Viszont, mivel a memóriát/mem.vezérlőt akartam kicsit tesztelgetni, végül 2db egyoldalas kingston 512/400 modult tettem a lapba.
VDIMM állítás nincs a lapon, így meg kell elégednem a gyári feszültséggel, akármennyi is legyen. Elkezdtem emelni az FSB-t.
Végül teljesen leesett az állam, hogy egy mezei ddr400 ram 275mhz fsb mellett, 550MHz-en !!! zakatol.
WinXP betöltött, Aida64 ram sebesség mérés lefutott. Hirtelen, mivel más nincs most a gépen, az aida64 stabilitás tesztet indítottam el, jelenleg is fut. Persze közel sem biztos, hogy ez így teljesen hibamentes, de azt hiszem egy átlagos, 9-10 éves ram esetében ez is szép eredmény :)

Még annyit, hogy a teszt alatt az alaplapon kb. semmi vdrop nincs. Fene, hogy ezt rendesen meg tudták csinálni, a P4P800-at pedig nem.

[ Szerkesztve ]

(#62129) Ganz-[HUN] válasza #68216320 (#62128) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

Kellemetlen tapasztalat, hogy a 2db memória slotba 1-1 kétoldalas ramot pakolva, nem engedi a 400MHz sebességet csak 333MHz-nek tudja használni a proci IMC-je

Nabmeg majdnem kidobtam emiatt a lapot! (K8N)
Köszi :R :R :R :R

Edit: Hogy mi a baj a P4C-vel? Nos... Radeonokra allergiás, ami nagy baj nekem. Ráadásul egyszer kidöglött 0x00...F4-ggyel.

Edit2: Athlon 64-re próbáld ki az XP 64bit Editiont. Valamiért nagyon csipázom az S754-et. Szívem ügye, 478-ccal.

[ Szerkesztve ]

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62130) alvaro válasza r0b3r (#62106) üzenetére


alvaro
senior tag

...és, ott a pont!

Fogalmam nincs, mi a baja a komplett demóval, de külön indítva lefut a Bad Apple videó is.

(#62131) JSaN


JSaN
addikt

Sziasztok
Hetvegen elektronikai hulladek gyujtes volt falumba, en is vittem le par kacatot es ha mar ott voltam korulneztem es hoztam is regi PC-t. ;]
2 db bx/p2 konfig es egy 94/95 kornyeki 486DX ami full komplet volt, de nem mertem bekapcsolni mert van egy rakfeneje. A megfolyt aksikondi, rraktam fel par kepet [link] mentheto az alaplap? Erdemes foglalkozni vele? Szeretnem igy eredeti alapotaban be uzemelni, vesa cuccos rendszerem ez lenne elso.

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#62132) Bile Demon válasza JSaN (#62131) üzenetére


Bile Demon
őstag

Olyan szépek ezek a régi 486 alkatrészek...

A lap viszont elég reménytelenül néz ki.
Azért próbáld lemosni / semlegesíteni citromsavval (alkatrészek alatt nem igazán lehet rendesen kipucolni) aztán megnézni, hogy mennyire marta le a vékonyabb vonalakat, ahol nagyon zöld, alatta már lehet, hogy nincs is réz. :(

Bruhe

(#62133) flymi válasza JSaN (#62131) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Én nem vagyok jártas az ennyire régi cumók állapotát illetően, de ha az egészből csak az alaplap menthetetlen, szerintem már akkor is megérte elhoznod.
Majd frescho nyilatkozik, ő látott már hasonlóan ramaty deszkákat.

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#62134) alvaro válasza JSaN (#62131) üzenetére


alvaro
senior tag

Sajnos azt kell mondjam, hogy én meg se próbálnám - más kérdés, hogy nekem van más 486/VLB lapom. A kártyák viszont szépek, sértetlenek, azokat megtartanám. SIMM30-as memóriákat is jó megőrizni szerintem. A procit nem tudom, micsoda, de talán azt is. Ráadásul az viszonylag ritkán romlik el.

(#62135) r0b3r válasza JSaN (#62131) üzenetére


r0b3r
senior tag

Még azért nem temetném, mert a zöldséget leszámítva szép állapotban van, főleg a többi alkatrész. Először is vágd le, vagy forraszd ki az akksit. Utána szedd ki az összes chipet, 10%-os ecetet neki ecseteléssel, majd egy alapos langyos vizes semlegesítő zuhany a végén. Ha ezek után még épek a rézvezetők, akkor szárítsd ki alaposan. :DDD Száradás után először mindenféle kártya nélkül visszarakott chipekkel, procival és egy bekötött speakerrel próbálnám ki, hogy egyáltalán csipog e hibakódot, ad-e életjelet. Ha igen, akkor mehet bele egy kevésbé féltett ISA VGA próbaként. :)

[ Szerkesztve ]

(#62136) Ganz-[HUN]


Ganz-[HUN]
addikt

Tudtátok hogy a Prescottok kupakja forrasztott? :DDD
Logoutos írás miatt egy párat delideltem, a prescottnak viszont lőttek :))

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62137) flymi válasza Ganz-[HUN] (#62136) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Ajjajj.
Miért baj ha fűt a presi? Egy ütős hűtő kell csak rá és kész.
Milyen cikk lesz?
Mondjuk a 4890K alá is elkélne egy kis friss anyag, de nem vettem észre, hogy nagyon megszaladtak volna a mag hőmérsékletek. A gyári paszta viszont gyanítom már keményre aszalódott így is.
Mondjuk egy hónapja kábé nem is terheltem ez igaz, de jön a nyár, a tetőtérben ilyenkor májustól októberig szauna van nálunk. Klíma kéne de hamar pici baba miatt is és a kiegyensúlyozott hőmérséklet miatt, meg nem is lehet rendesen aludni, kipihenni a fáradalmakat. Csak vergődés van.

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#62138) Ganz-[HUN] válasza flymi (#62137) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

Nekem nem baj ha fűt mert nem igen szoktam használni :P
Kép miatt akartam csak lekapni az IHS-t íráshoz.
Érdemes megfigyelni, hogy a WIllamette milyen tetűnagy chip.

[ Szerkesztve ]

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62139) flymi válasza Ganz-[HUN] (#62138) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

SL7PP van tesztlapban és egy tartalékban meg egy SL7E6 is, de emlékeim szerint egyik sem olyan kazán, mint bármelyik X2 vga. (9800gx2, 3870x2, 4870x2 és kistesóik, de még a gtx295 is durvább) Ha felezem a hőt a gpu-k száma miatt akkor sem ennyire drasztikus. Igaz én el vagyon látva egy raklapnyi hűtővel, van miből válogatni, de egy alu gyári semmiképp nem ajánlott egy csúcs P4-re. :N

Ha visszakapom a kocsim (összefosta magát), lehet én is elmegyek egyszer a kertvárosba körülnézni mit lehetne/érdemes menteni. Már csak kíváncsiságból is.
Mondjuk arra nem egészen emlékszem, hogy ez a "mentés" üti-e az eltulajdonítás esetét...

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#62140) frescho válasza flymi (#62133) üzenetére


frescho
addikt

Akksit leszedném, 2-3 helyen rámérnék és ha rendben az összeköttetés kipróbálnám.

- Ha nem indul akkor is menthető, de nem éri meg rászánni 1-2 óránál többet. Egy Acorn-t nekilátnék megpatkolni, de egy 486VLB lap simán pótolható.
- Ha indul, akkor ecet, fogkefe. Esetleg a foglalatokat kiszedni, hogy alatta is szépen le lehessen kezelni. Végül jól lemosni és hagyni kiszáradni.

A 486 még nem ördöglakat és még nem is ritka, de jó youngtimer építhető belőle.

szerk: r0b3r már leírta a teendőket :)

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#62141) JSaN


JSaN
addikt

Koszi infokat
Termeszetessen szeretnem megmenteni, nem dobom ki. Latszik rajta hogy az elozo 20 evet vedett helyen toltotte, alig volt por, csak a cpu ventin volt tobb. Az alkatreszek teljessen pattentek, alapossan at neztem oket, (latszik azert mar megerte elhozni) egyedul a lapon a hulye oxidacio a kondi korul, de ahogy neztem foleg a billentyu csatlakozora ment ra. Remelem mentheto, hetvegen kiforrasztom. Am ezeket a lapokat csak ugy tegyem bele egy lavor vizbe vagy csap alatt mossam? Sose csinaltam ilyet.
Tavaly volt elosszor elektronikai hulladek gyujtes falumban, volt vagy 40 PC :Y bontottam haverral vagy 3 oran at megalas nelkul. Sok mindent talaltam, voodoot is.
Iden nem volt sok gep kirakva, kb 5-6db, de talaltam voodoo3 3000 kartyat is, messzirol megismertem az alu bordajarol, de azert meglepodtem.

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#62142) flymi válasza JSaN (#62141) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Erről beszéltem, hihetetlen dolgokat találni még mindig!

frescho: neked a 486 youngtimer, nekem a 478 már oldtimer. Csak ennyi a különbség, de gondolom nem is nekem szántad a teendők listáját. :D

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#62143) DarthSun válasza JSaN (#62131) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

A VLB kártyák már jófogás, a CMD HDD/IO csatolóból van nekem is egy, remek kártya. A 9bites ramok meg ha jól nézem 4MB- osak, nagy kincs. A felületforrasztott akkuk sajnos sok alaplapot tönkretesznek.

(#62136) Ganz-[HUN] : én nem tudtam hogy van rögzítve, nem én vettem le, így kaptam, egy szépen delidelt 3GHz- es Prescott.

(#62144) Ganz-[HUN] válasza DarthSun (#62143) üzenetére


Ganz-[HUN]
addikt

ez egy SL7NV. Talán stepping válogathatja.

Furry /// Psszt, srácok, kértek egy kis szocializmust? - egy random ember a '18-as öszi mondoconon /// ThinkPad T480s, T60 15" FlexView IPS SXGA+ /// Asus P9X79-E WS, Xeon E5-1620v2, Noctua NH-D14, 980Ti, Sony DTC-ZE700 DAT, MX Master 2S, Shure SRH-440A, OLED ToTK Switch

(#62145) DarthSun válasza Ganz-[HUN] (#62144) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Lehet...mivel az enyémnek nincs meg a kupakja, csak annyit tudok amit a CPUz kiír : stepping 4, revision D0.

(#62146) frescho válasza flymi (#62142) üzenetére


frescho
addikt

Te írtad, hogy majd úgyis írom. 478 mint youngtimer? Kb. így mérem: youngtimer az amin nem fut el már egy friss linux distro. Oldtimer az ami basic prompttal indul és/vagy osztrák schillingért vásárlás után igyekeztek a honfitársaink szorgalmasan hazacsempészni. Amit ezek nem fednek le az a matuzsálem vagy "nagyvas" Mondjuk bajban vagyok, mert mondjuk a Nebulo-t ezek alapján nem lehet besorolni egyszerűen...

JSaN: [link]

https://frescho.hu

(#62147) flymi válasza frescho (#62146) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Egy kicsit mindenkinek más a retró. Nekem ez a s370-478. Meg ezek azok a platformok amik érdekelnek is ilyen téren. Vga vonalon is a 99-2004-ig amik jelentenek is valamit, bár az okát nem tudnám megmondani miért. Mx széria a szívem csücske és szinte bármi, ami 2002-ből való.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#62148) #68216320 válasza DarthSun (#62143) üzenetére


#68216320
törölt tag

Gondoltam én is próbálok egy prescott delid-et. Nos, nem kellett volna :D
Felül egy sl6vu, alul egy sl7nu. Utóbbin jól látszik a forrasztás.

És az is, ahogy az egész mag kiszakadt a pcb-ről :)

[ Szerkesztve ]

(#62149) arn válasza #68216320 (#62148) üzenetére


arn
félisten

miert? most lett negy procimagod :DDD

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#62150) #68216320 válasza arn (#62149) üzenetére


#68216320
törölt tag

Akkor még szétkapok egy prescott-ot, egymásra pakolva bele az alaplapra és kész a 4magos prescott :C

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.