Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#89051) macilaci78 válasza eastsider (#89040) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én ilyen harmonikás flexicsővel használom a konyhai mosogatót kb 5 éve, semmi baja., Szifon nincs is, ezt meghajlítottam U-alakba, hogy legyen "bűzzár" és a két aknát összekötő PVC-csőhöz egy elszakadt cipőfűzővel odakötöttem, hogy ne lógjon.
Ami a lefolyó lyukain lefér, azzal eddig semmi gond nem volt. Választáskor arra gondoltam, hogy ha eltömődne, leveszem és csak végigtolok rajta egy seprűnyelet, de nem volt erre szükség.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#89052) bitpork


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Szasztok mögin!
Épület vizesedés a kérdés. Van egy 1920ban épült 60 cm vastag falas házrész. A fal belső szerkezete ismeretlen jelenleg számomra. A konyhában dohos szag van. A falakon nincs semmi nyoma a vizesedésnek. Létezik technológia a vizes fal kiszárítására és szigetelésére? Ha igen akkor honnan indul árban és időben egy ilyen művelet?

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#89053) Morris válasza runner 125 (#89050) üzenetére


Morris
veterán

Hát nekem radiátoros fűtésem van csak és 36-38 fokos vízzel fűtök.
Én nagyon meg vagyok elégedve a jelenlegi rendszeremmel. És nincs benne semmi komolyabb szabályzás. Csak a kazán, a termosztát meg a radiátorok.

(#89054) Ispy válasza runner 125 (#89050) üzenetére


Ispy
veterán

Köszi!

Igen, kevés radiátor lesz, 3 hálószobába 1 darab és a nappaliba a terasz mellett 2 darab, meg a fürdőben egy törölközős , az egyes megoldás jónak tűnik, szóval akkor azt fogom majd kérni, hogy így alakítsák ki.

Ezt a port keveri dolgot meg nem értem, a radiátor is pont ugyanúgy keveri, sőt ahogy olvastam a neten, talán még jobban is, hiszen az alacsony hőfokon tartott padlófűtés nem tudja megemelni a port, bár mindenfélét olvasni. :)

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#89055) Nerazim válasza runner 125 (#89050) üzenetére


Nerazim
őstag

Kollégám építkezik. Ő neki azt mondta a gépész, hogy mivel alacsony hőmérsékleten megy a padlófűtés, ezért a port se emeli meg annyira. Nem tudom mennyire lehet igaza.

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#89056) Ispy válasza Morris (#89053) üzenetére


Ispy
veterán

Hát én meg nagyon nem, a nappaliban van egy termosztát, ha a fürdőben meleget akarok, akkor a nappaliban lerohad rólam a gatya, ha meg jó idő van a nappaliban, akkor hideg a fürdőben, szobák dettó.

Igaz ez 12 éves lakás és az sem biztos, hogy jól kalkulálták a radiátor teljesítményét anno, de ha már van lehetőség most beleszólni, nem akarok kockáztatni, hogy esetleg 2-3 év múlva kiderüljön, hogy nem elég az egy termosztátos megoldás.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#89057) Nerazim válasza Morris (#89053) üzenetére


Nerazim
őstag

Szia!
Ha jól tudom neked 3 tagos a radiátorod. Nekem csak 2 tagos van azzal is le lehet menni ennyire a víz hőfokkal? Nem kapcsolgat így sűrűbben a kazán pl nagyobb hidegben? Födémen mennyi hőszig. van neked?

Be my computer.. Baby I'm a user!!

(#89058) eastsider válasza macilaci78 (#89051) üzenetére


eastsider
nagyúr

köszi az infókat! :) akkor ez így teljesen jól működhet

(#89059) pjen válasza Morris (#89053) üzenetére


pjen
félisten

Azt még valószínű,hogy szakember csinálta.A cső keresztmetszetekkel,és a radiátorok nagyságával szépen be lehet szabályozni a fűtést.Apró korrigálást a radi szelepek is tudnak.

(#89060) YAS-dude válasza bitpork (#89052) üzenetére


YAS-dude
őstag

Az a 60cm vastag fal és a téglából épült állítás nekem nehezen fér össze.

(#89061) bitpork válasza YAS-dude (#89060) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Mint írtam számomra ismeretlen. Mivel öreg legalább vegyesben reménykedem.

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#89062) YAS-dude válasza runner 125 (#89050) üzenetére


YAS-dude
őstag

Nagyon jó a padlófűtés, ez a "felnyomja a port" vád teljesen légbőlkapott. Hálóba esetleg akkor raknék radiátort, ha a szoba alapterületének nagy részét lefedi egy tele aljú (tehát nem lábakon álló) franciaágy, meg ágyelő szőnyegek, akkor ott kevés lehet a szabadon maradt hőleadó felület. (80W/m2-t mondanak a padlófűtés teljesítményének).

(#89063) mezis válasza YAS-dude (#89062) üzenetére


mezis
nagyúr

+1 a padlófűtésnek (33 éves tapasztalat).
Elmúlt napokban nálunk járt ismerős panaszkodott, hogy naponta kell port törölnie. Radátoros fűtés, X emelet...

mezis

(#89064) Atomgeszi válasza pjen (#89038) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Hát itt most ennél nem, de amúgy rengeteg kérdésemnél írtam,hogy vidék, Mohács. :D

(#89065) Atomgeszi válasza macilaci78 (#89039) üzenetére


Atomgeszi
veterán

A nyitott polc sem rossz ötlet. Majd megkérdezem, hogy mi a helyzet a konyhával.

Amúgy nálam jelenleg ennyi a nyitási szög, ha addig nézem, ahol jelenlegi pozdorjánál futhat a szúnyogháló.
Persze ezen még lehet nagyobbítani, ha kijjebb kerül a gipszkarton(amúgy is akarok kábelt hozni a ferde mennyezeten szóval valamennyivel még jobban ki lehet majd nyitni. Ennyire kinyitva meg bőven jól szellőzik nekem.

A csomagos dologgal egyetértek. Pesten is el lehet annyit utazni, hogy egyáltalán nem éri meg elmenni önköltségen a boltba. Persze, ha valami élőben meg akarunk nézni, akkor jól jön, nekem marad a szállítás, meg a 14 napon belüli visszaküldés.

(#89066) mezis válasza Atomgeszi (#89013) üzenetére


mezis
nagyúr

Pl. így:
,[kép]

Az ablak középforgós, akár függőlegesre is kinyitható.

Ez most laza, téli állapot, tavasszal feszesebb lesz a gumi.
"Drónok" ellen (szúnyog, légy, darázs,...) elég a négy sarokba szemes csavar, lopakodó, mászó bogarak esetén L prifil mögött vezetném a gumit.

Nyáron nagy melegben pedig erősebb árnyékoló is pár mozdulattal felakasztható. (Nálam csak korlátozott mértékű lehet az árnyékolás a túlburjánzó növények miatt. :( )

[ Szerkesztve ]

mezis

(#89067) pjen válasza Atomgeszi (#89065) üzenetére


pjen
félisten

Enyém is ennyit nyílik. Elég ez.

(#89068) Ispy válasza Atomgeszi (#89065) üzenetére


Ispy
veterán

Nekem külső keretes szúnyogháló van a tetőablakoknál, amennyi nyílik az bőven elég, akkor sem nyitnám tágabbra, ha nem lenne ott szúnyogháló.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#89069) gerisz23 válasza runner 125 (#89050) üzenetére


gerisz23
őstag

Szobákban többnyire nem hidegburkolat van,ezért sem raknak padlófűtést.
Ahogy írta föccer is külön megy a két fűtés,szvsz puffer tartály nélkül is megy a padlófűtés külön termosztáttal,külön szivattyúval.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#89070) Met válasza bitpork (#89052) üzenetére


Met
Topikgazda

Kérdés honnan vizesedik.
Ahogy nézem lambéria van a konyhában, simán el tudom képzelni hogy amiatt csapódott le pára a falon a lambéria mögött és azt lehet érezni.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#89071) bitpork válasza Met (#89070) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Semmit nem tudni rola. Az is lehet h a lamberia pont azert van h elfedje. Megnezem a lakast penteken ha minden igaz de nem tudom jogy ellenorizni ezt.

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#89072) eastsider válasza Atomgeszi (#89065) üzenetére


eastsider
nagyúr

nekünk ilyen volt [link]. teljesen jó cucc

[ Szerkesztve ]

(#89073) macilaci78 válasza mezis (#89063) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Én meg csak forgolódtam, mikor bekapcsoltuk a padlófűtést, hetek múltán volt az első éjszaka, amit végigaludtam. Hálószobába magamnak nem raknék padlófűtést, vagy legalábbis nem fő fűtési megoldásként.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#89074) fero02 válasza Ispy (#89044) üzenetére


fero02
veterán

Nem szar az. Nekem úgy van, hogy a 2 szobában (ahol nem lett bántva a padló) ott csak radiátorok vannak, az összes többi helységben (kivéve a wc) padló+radiátor. 2 termosztáttal van vezérelve: egyik a hálószobában, a másik a folyosón (kb a leghidegebb a lakásban). Ezen felül lehet még finombeállítást eszközölni a termofejes radiátorszelepekkel és a padlófűtés osztó-gyűjtő csapjaival.

(#89075) gabe_


gabe_
őstag

Nem a padlófűtés "emeli fel" a port, ez hülyeség, hanem ahogy járkál az ember az kavarja...
Ilyen szempontból szerintem tökmindegy a fűtés módja, ha poros a lakás, így is úgy is kavarogni fog a por, mert a benne élő emberek állandóan felkavarják. A fűtés erre csak minimálisan segíthet rá, mondjuk lassabban ülepszik vissza.

Sovány szakácsban sose bízz!

(#89076) philoxenia válasza gabe_ (#89075) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A padlón lévő port a radiátoros fűtés szignifikánsan kevésbé keveri föl, mint a padlófűtés ez biztos.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#89077) runner 125 válasza gerisz23 (#89069) üzenetére


runner 125
nagyúr

Laminált alá is letekerik már manapság a padlót, nálunk hidegburkolat csak a fürdőszobában van és tökéletes a padlófűtés és a hőérzet mindenhol.
Nyilván a hőt nem tartja olyan mértékben, mint a hidegburkolat és állítólag valamivel a hatásfoka is rosszabb, de szerencsére sem a számlán, sem a komforton nem vettükk észre.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#89078) Bacusuz válasza Ispy (#89056) üzenetére


Bacusuz
őstag

amikor radiátort vettem akkor arra valami vődületesen magas előremenővel számoltak a teljesítmény leadásnál a gyártók.
ezt érdemes belekalkulálni.
nálam 3 tagos radiátorok vannak emiatt, ezt javasolták, bár nálunk nincs padlófűtés

ÜDV! Bacusuz. Veszélyes környéken lakom. Ahányszor becsukom az ablakot, mindig odacsukom valaki kezét.

(#89079) Morris válasza Ispy (#89056) üzenetére


Morris
veterán

Érdemes kiszámolni mindenképpen. Én csináltam egy kis excel táblát. Abban számoltam mindent.
Érdemes előre kalkulálni a szigeteléssel is.
Amúgy én a túlméretezés mellett vagyok. Ha kicsi a radiátor, hiába forró a víz.
Viszont ha nagyok, akkor több víz fér bele, jobb a kond. kazán hatásfoka is, mert alacsonyabb hőmérsékleten megy. És kevesebbszer kapcsol ki/be.

[ Szerkesztve ]

(#89080) Morris válasza Nerazim (#89057) üzenetére


Morris
veterán

Igazából az a jó, ha minél több víz van a rendszerben.
Igen, nekem 3 tagos nagy radiátoraim vannak.
Próbáld ki, hogy tudja e tartani a kazán.
Nálam naponta 3x,talán 4x kapcsol a kazán még ezzel a kis hőfokú előremenővel is.
Födémen 25cm gyapot van.
Kb 10m2-en csak 15cm van. Azt még fel kell töltenem. Falakon 12cm fehér eps.

(#89081) Morris válasza pjen (#89059) üzenetére


Morris
veterán

A cső adott volt nálunk.
A radiátor méretezést én csináltam.
A radikat és a kazánt is én választottam, mindenféle szaki igénybevétele nélkül.
Itt kértem tanácsot a fórumban és az alapján döntöttem.

Valaki mondta itt, hogy x80-as szorzóval számol a légköbméterhez. Én is így számoltam.

Itt elérhető a excel tábla. Használjátok!

Radiátor méretezés xls

[ Szerkesztve ]

(#89082) TeeJay


TeeJay
félisten

1-es sodrott réz kábel ereit mielőtt sorkapocsba kötném le szabad ónozni vagy csak csavarjam meg és mehet a sorkapocsba aztán húzhatom rá a csavart?
két 1,0mm2 kábelt szeretnék összekötni amin egy 20wattos LED reflektor lesz összesen semmi több
tehát 0,1A-t kell átvinnie sorkapoccsal

tudom érvéghüvely mindenre de sem hüvely sem fogóm nincs hozzá
forrasztópáka illetve ón az van

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#89083) pjen válasza TeeJay (#89082) üzenetére


pjen
félisten

Forraszd, azon a terhelésen, minden más a kontakt hiba melegágya.

(#89084) mezis válasza TeeJay (#89082) üzenetére


mezis
nagyúr

Igyekezz minimális ónt hagyni rajta. Az a legjobb, ha kivehető a szálak vonala.
Hosszabb távon olyan lesz mint az ALU vezeték: időnként lehet egy kicsit utánahúzni.

mezis

(#89085) philoxenia válasza mezis (#89084) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mennyire hosszú távon? Nekem van húsz éve így összerakott hosszabbítóm, több ezer wattos terhelésekkel, de nem akar lazulni.... :N

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#89086) mezis válasza philoxenia (#89085) üzenetére


mezis
nagyúr

5 - 10 év után nekem kellett utánahúznom. Lehet sok ón maradt rajta vagy előző alkalommal nem voltam olyan erőszakos mint a kérdező. :DDD ;]

mezis

(#89087) tomazin


tomazin
veterán

Kreatív ötleteket várok a lenti probléma megoldására.
Van egy fal (fekete), előtte kb. 5cm légréssel egy téglafal(piros). Ebben van 3 vakablak. A vakablakok tetejében lyuk, hogy fényt lehessen berakni. Fent a téglafal tetején van most egy lyuk, ahol hozzáférek a táphoz, ami 12vra transzformál és rossz. (zöld). A feladat, hogy 220at juttasak a lyukakba, a rossz tápot áthidaljam valahogy. Kivenni ennyire tudom, ugyanis a lemenő kábelekből 3ból 2nem engedi tovább, mert ahogy falaztak ráment a habarcs a kábelekre. Így a tápot kihúzni nem tudom, a kezem is csak éppen befért, hogy kitapogassam, hogy 3kábel van. Újat behúzni szerintem nem tudok, ugyanis nem fér el a kezem a lyukba így nem fogom tudni behúzni ha lelógatnék egy új kábelt, ill. ha lenne behúzószálam akkor sem tudnám szerintem kb. 2m-t feltolni a legalsótól (ha egyáltalán fel tudnám bármennyire, mert nem zárja el az útját a habarcs) Bár sarokban van, így lehet a merőleges falon fel tudom tolni.
Húzni próbáltam (kézzel), de meg sem mozdul a kábel.

[ Szerkesztve ]

(#89088) mezis válasza tomazin (#89087) üzenetére


mezis
nagyúr

kábel hosszabbítás Pl. WAGO-val

mezis

(#89089) ALI_G válasza csemberlen (#88966) üzenetére


ALI_G
veterán

Szia, kicsit késve, de ime a taviranyito: paradox REM 15
A kapu és a garázsajtók 433 Mhz-esek, azonban a fenti szerint 868 Mhz. Itt is 433-at ir. Talán ez nem is lényeg, inkább az hogy a kapu biztos nem ugrókódos.

(#89090) kasza blanka


kasza blanka
aktív tag

Üdv.

Ismerős új helyre költözik, ahol eddig csak cserépkályha volt, az is felújítandó, így korszerűsítés mellett döntöttek.
Gáz ugyan az udvarban, de a bevezetéssel, engedélyeztetéssel+kéménnyel lévő macera miatt elektromos kazánt akar. 2 szint, 210 légm3, 3x16A adott és új szigetelés is lesz a házon tavasszal. Ahogy néztem, a 210 légm3-hez 40W-tal számolva 8400w fűtési teljesítménygény jön ki, ami 20%-os ráhagyással számolva 10KW kb. HMV-t is ezzel szeretné megoldani (2 felnőtt, és majd 2 gyerekkel tervezve), ez mennyivel emelné meg a kazán igényelt teljesítményét?

Én említettem neki, hogy azért csak meg kéne gondolni azt a gázt, ha már ott van az udvarban, hisz a bővítés nem lesz olcsó. 16KW-os kazán már 3x23A-t kér, így minimum 3x32A kéne, ami 200e felett van.
Vagy ha rendesen szigetelve lesz a ház, akkor a 40-nél kisebb számmal is lehet számolni (pl 30W), és akkor 7.5KW+HMV.

Kérném a segítségeteket, hogy mekkora teljesítményű kazánra lenne szükség, és ehhez milyen teljesítmény bővítés szükséges. Ennek nagyságrendileg mi a költségvonzata, és mindent egybevetve (gáz és áramár közti különbséget, felülvizsgálatok, kéménybélelés stb) jó döntés-e, vagy mégis a gázt kéne bevinni az épületbe és azzal megoldani a fűtést.

Köszi

(#89091) tomazin válasza mezis (#89088) üzenetére


tomazin
veterán

nem tudom a táp alján lévő kábeleket megblankolni, mert éppenhogy beér a kezem. (ha megnézed a táp alján lévő fedőt sem tudom levenni)

(#89092) mezis válasza tomazin (#89091) üzenetére


mezis
nagyúr

Falbontás.

mezis

(#89093) tomazin válasza mezis (#89092) üzenetére


tomazin
veterán

2téglát 1óra volt kiszedni, úgy hogy oldalára állítva volt berakva és csak annyira falazta, hogy ki lehessen venni. ahhoz hogy hozzáférjek 2 fekvőt, rendesen habarcsoltat kellene kivennem.

(#89094) csemberlen válasza ALI_G (#89089) üzenetére


csemberlen
őstag

Hát ebben most nem tudok segíteni, azt hittem másfajta.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#89095) csemberlen válasza kasza blanka (#89090) üzenetére


csemberlen
őstag

Hosszútávon kb 3*annyiba kerül a nappali árammal való fűtés, és meleg víz. Lehet a mérőhelyet csak szabványosítással lehet bővíteni ha nincs műanyag szekrényben stb. Szóval valahol 5-8 év után már ráfizetéses lehet a villany.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#89096) gerisz23 válasza kasza blanka (#89090) üzenetére


gerisz23
őstag

Kevés lesz oda 10kW,20-30 körül lenne elég szvsz.De ezt érdemes megterveztetni.
Hosszú távon olcsóbb a gáz,ha nincs a villanyhoz napkollektor akkor nagyon nem éri meg.

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#89097) gerisz23 válasza tomazin (#89091) üzenetére


gerisz23
őstag

Ez alatt vannak a lámpák közvetlenül?Bálamadzagra kötözni vasgolyót,vagy valami nehezebb tárgyat amit letudsz lógatni alulra?

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#89098) PistiSan


PistiSan
addikt

Sziasztok!

Jelenleg a villanyórától jön egy mért fővezeték (remélem jó megnevezést használok) a mellette lévő lakáselosztó dobozba, ahol egy fi reléhez csatlakozik, majd utána egy csomó kismegszakítóhoz.
Az egyik kismegszakítóról megy a régi alumínium vezetékes melléképületekhez 1 kismegszakítóból közvetlenül az áram.
A házban mindenhol réz kábel van, a villanyóránál is cserélve lett minden 2 éve 32Amperre bővítés miatt.
Szeretném a melléképületi részeket külön fi relével ellátni.
Szerintem ehhez a villanyórától jövő "fővezetéket" kellene ketté osztani a 2 fi relé között, ennek mi lehet a szabványos megvalósítása? Egyáltalán jó az alap felvetésem?

Jelenlegi bekötés

Tervezett bekötés

Hogy szokták az ilyet megoldani, simán át kötik az első fi relé bejövő oldalát a másik fi felé bejövő oldalához?
Vagy kell esetleg ilyen "speciális sorkapocs" is?
Első keresésre ez jött velem szembe:
Fővezetéki leágazó sorkapocs

Az első kép szemléltei nagyjából a jelenlegi állapotot, a második pedig a tervezettet, nyilván a föld sín az első dobozban marad, onnan vinném el a vezetéket a melléképületig.

(#89099) philoxenia válasza kasza blanka (#89090) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Klíma.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#89100) Ijk válasza kasza blanka (#89090) üzenetére


Ijk
nagyúr

Elektromos kazán iszonyat sokat fogyaszt.
2 opciót látok, az egyik a gáz bekötés a másik klíma nagyobb helységekbe, kisebbekbe elektromos radiátor.
Ezekre kellene kalkulálni.

/人◕ ‿‿ ◕人\

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.