Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#104251) pjen válasza Because (#104250) üzenetére


pjen
félisten

A villanyórád alatt hány plombált kismegszakító van és hány amperos?

(#104252) Because válasza pjen (#104251) üzenetére


Because
őstag

1db 25A

(#104253) Because válasza pjen (#104251) üzenetére


Because
őstag

a szekrény maga borzalmas, 4 lakás órája van bent emeltenként, vezetékek lógnak mindenfelé, ide van beköltözve a Digi, UPC, Telekom és a koaksz, optika is szabadon burjánzik

(#104254) Paul64 válasza Because (#104253) üzenetére


Paul64
tag

Tudom, hogy már késő, de senkiben nem merült föl a gyűlésen, hogy ez mekkora költséggel jár? Nekem azt az infót adták,hogy a bővítéshez szabványosítani kell a mérőhelyet. Ehhez kell egy szerződött szerelő. Maga a szabványos mérődoboz 30000Ft környékén van, plusz a munkadíj, stb.. Nálunk az idős hölgyekben szoktak hasonló ötletek felmerülni, de amikor a költségekre terelődik a szó általában meggondolják magukat.

(#104255) Because válasza Paul64 (#104254) üzenetére


Because
őstag

itt csak mi vagyunk csórók, jó nyugdíjjal rendelkező lakók vannak... mindig ezt mondjuk :D

RFID-s bejárati ajtó lett szavazva, mozgásérzékelős villanykapcsolás (a spórolás nevében :U de amikor a kiépítést végző gyereket kérdeztem szerinte mikorra fog megtérülni elnevette magát)

[ Szerkesztve ]

(#104256) pjen válasza Because (#104252) üzenetére


pjen
félisten

Az,hogy az óra szekrény milyen az nem a Te problémád.Azt a vastag fekete vezetéket kéne megmérni,hogy elég vastag e 25ampernek.Ha igen akkor csak simán fel kell tenni a lakáselosztóba egy 25 amperes küsmegszakítót,egy leágazást csinálni a bejövőtől.Aztán elvezetni önnállóan a tűzhelyhez.MBCU,MT,MCU,MKH 3x4mm csatornában.

(#104257) Because válasza pjen (#104256) üzenetére


Because
őstag

Köszi! földelést nem látok, de pl. a kád csak rá van kötve a vízvezetékre

(#104258) Paul64 válasza Because (#104257) üzenetére


Paul64
tag

A piros a földelés.

(#104259) Because válasza Paul64 (#104258) üzenetére


Because
őstag

jó, hogy vagytok :R

akkor bizonyára nem innen megy minden dugaszhoz... jó lenne az egész lakást újrahúzni, na majd egyszer :U

[ Szerkesztve ]

(#104260) fero02 válasza Because (#104252) üzenetére


fero02
veterán

Itt valamikor volt felújítás (még ha komolytalan is), mert YSLY vezetékeket látni. A számozott erek utalnak erre. Azért egy Ávk-t majd szereltess be.

(#104261) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A konyha-nappali két ablakán műanyag redőny van. Hajnalban átsüt rajta a fény, ami gáz mert a háló ajtaját szeretnénk nyitva hagyni (több és hűvösebb levegő, illetve a közös tereket klíma hűti a hálóban pedig nincsen).

-Kérdés, hogy alu redőny cserének lenne-e értelme?
-A hőszigetelő képessége is jobb mint egy műanyag redőnynek?
-Ha kérnék beleépített szúnyoghálót, az redőnyös egybeépítés esetén mennyire tökéletesen zár?
-A redőnyösök most nagyban dolgoznak, vagy még koronavírus frász van? Összecsapott munkát nem akarok, akkor inkább megvárom az őszt.
-BP-en kik ajánlottak? A lakás Zuglóban van...

[ Szerkesztve ]

(#104262) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Vízvezeték szerelőt kisebb munkára hol keressek?

[ Szerkesztve ]

(#104263) pjen válasza joysefke (#104262) üzenetére


pjen
félisten

Arany oldalak.telefon könyv.internet stb

(#104264) Paul64 válasza Because (#104259) üzenetére


Paul64
tag

Régen csak a konyhában és a fürdőszobában volt divat a földelt konnektor. Akkor amikor még piros volt a védőföld. A piros vezetékek mellé a sínben jól látom, hogy be van kötve egy fekete is?

(#104265) Because válasza Paul64 (#104264) üzenetére


Because
őstag

igen be van kötve és az már réz és ahogy néztem az megy a nullához

[ Szerkesztve ]

(#104266) runner 125 válasza pjen (#104263) üzenetére


runner 125
nagyúr

Egyébként jelezném az illetékes topik gazdáknak, h a topikcím vége évek óta megtévesztő!

Annó egyszer már a javaslatom alapján a "Lakásfelújítás" kibővült, de a végén a szakember kereső rész a topik névben kezdetek óta jelen van. Viszont erre ez a topik legalkalmatlanabb.
Eleve hirdetni nem lehet, tehát ha még vannak is jelen szakik, kussban kell legyenek. Más felől manapság ki mer felelősséget vállalni, ki mer 100%-os lelkiismerettel ajánlani bárkit is?! Szerintem senki. Úgy ahogy én sem vállalnék más munkája után garanciát, felelősséget, más sem fog.
Tehát azt a részt szerintem egyszerűen törölni kellene. Mert idetéved az átlag PH-s user, és azt hiszi, h itt aztán minden ipar tisztességes, olcsó, megbízható szereplője jelen van, vagy ha nem is közvetlenül, de ajánlás útján... Az utóbbi években jó néhány ilyen kérdés született, amelyekre a válasz egyöntetően a: google a barátod, keress az aranyoldokon, vagy a telefonkönyvben és az interneten. :D Ezzel szerintem ők sincsenek előrébb és a topikra is nézve kellemetlen.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#104267) bazsimano


bazsimano
őstag

sziasztok! irtam a beazasrol...szoval ha valaki tudna ajanlani szakembert akivel elegedett volt, egy ilyen kisebb melora az irjon vagy privatba vagy itt...ahogy mondtam valoszinu, hogy parketta es jarolap felszedes és ujrarakas lesz a vege...ha megtlaljak a beazas/szivargs okat...
elore is koszonom!

(#104268) Paul64 válasza Because (#104265) üzenetére


Paul64
tag

Ennek én utána járnék a helyedben, mert nem érzem szabályosnak, bár régen olvastam erről. A fí relém mindenesetre leold, ha zárlatba kerül a nulla és a védőföld.

(#104269) pjen válasza Paul64 (#104268) üzenetére


pjen
félisten

Nem tudom hogy van szerelve maga a ház,de a Fi ez után következik.Tehát előtte közösítve a nulla és a föld a Fi után már szétválasztva.

(#104270) Paul64 válasza pjen (#104269) üzenetére


Paul64
tag

Ezzel a kötéssel csak az a bajom, hogy ha a mérő és a tábla között valahol megsérül a nulla vezető, attól kezdve a védőföld helyettesíti a nulla vezetőt. A téma elég zavaros.
Idézet "Az épületbe becsatlakozásnál az első fogyasztói elosztó táblánál kell kialakítani a PEN vezető szétválasztását N nulla- és Pe védővezetőre. Vagyis TN-C-S rendszert alakítjuk át TN-S rendszerré. Utána már nem köthetjük össze a nulla- és védővezetőt, mert rejtett nullázásnak számi." Ha már fázis, nulla, föld érkezik be a mérőszekrényből, akkor én azt feltételezném, hogy a szétválasztás már megtörtént.

(#104271) pjen válasza Paul64 (#104270) üzenetére


pjen
félisten

Igen,de ezért van a Fi relé.Ami a fázison bemegy a nullán kell kimennie.Ha megsérül a nulla az egyensúly felborul a Fi leold.

(#104272) Because


Because
őstag

Köszönöm, hogy így kitárgyaljátok!
Nem kell legalább mindent megennem amit a szerelő fog mondani :R

(#104273) Met válasza joysefke (#104261) üzenetére


Met
Topikgazda

Azért műanyagredőny és műanyag redőny között is van különbség.
A szobában Athenad redőny van, tökéletesen zár, a konyhában gagyi redőny van, nyeklik nyaklik, átdereng rajta a fény.
Ha jobb hőszigetelést akarsz akkor alu.
Ugyan mindenhol redőnybe épített szúnyogháló van de ha lehetne kivenném és fix hálót raknák be.
Le van engedve a háló, bogár szépen felmászik a hálón a tokba, átmászik a tengelyen és már a belső oldalon van. Idén is találkoztam pókkal a belső oldalon.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#104274) Paul64 válasza pjen (#104271) üzenetére


Paul64
tag

A mérőhely és a Fí relé közötti nulláról írtam és a Fí relé előtt közvetlenül közösített védővezető-nulla vezető kombóra. A fí relé, nem fogja tudni, hogy a védő vezetőn kapja a nullát, csak a védővezető funkciója szűnik meg. Több bekötési rajzot, képet néztem most, ahol már beérkezik a védővezető ott nem kötik össze a nullával. (Társasházra gondolok.)

(#104275) Paul64 válasza Because (#104272) üzenetére


Paul64
tag

Csak rákattantam a témára mert én is szeretnék tisztán látni.

(#104276) Met válasza runner 125 (#104266) üzenetére


Met
Topikgazda

Én inkább úgy értelmezném a szakember keresést, hogy pl. van itt villanyász? van ez a kapcsolom mit hova kössek többször volt ilyen. Van néhány villanyász, van egy ablakos és sok mindenhez is értő kolléga.
Hirdetni a topic címétől függetlenül sehol nem lehet a fórumba, arra ott a HA.
Viszont semmi nem tartja vissza a szakit hogy privátban ráírjon a userre...
A google a barátod nagyrészt azért a válasz mert hiába keres valaki pl. zalában szakit ha én pesti vagyok és itt tudok valakit.
De nekem mindegy mi a topic címe.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#104277) pjen válasza Paul64 (#104274) üzenetére


pjen
félisten

Én a Fi alapvetó bekötéséről írtam.Mint írtam nem láttam a házat.Bár sok helyen találkoztam ezzel a megoldással.

(#104278) Paul64 válasza pjen (#104277) üzenetére


Paul64
tag

Nekem pedig a fénykép alapján kételyeim támadtak, miután valaki "szakszerűen" összekötötte egy fekete vezetékkel a piros védőföldet a kék nulla vezetővel, valamint számozott vezérlő kábellel csinálta a vezetékezést. (Gondolom mert az volt ingyé.)Fí relét én is mindenképpen tennék.

[ Szerkesztve ]

(#104279) fero02 válasza Paul64 (#104274) üzenetére


fero02
veterán

Ezek a társas és emeletes házak 99%-ban földelt hálózattal lettek kiépítve. Utána, mikor a szolgáltatók elkezdtek áttérni a nullázott hálózatra, akkor annyit csináltak, hogy a fogadó szekrénynél, főkapcsoló után, kapcsoló térben (éppen ahol a legkönnyebb volt) összekötötték a 2 sínt, és innentől woálá, már nullázott (régiesen NEFH) is lett a hálózat. Ez jó földelés esetén és megfelelően biztosítás mellett mondhatni megfelelő védelmet adott, de az Ávk az igazi (persze csak ha működik is). Ezt ugye rengeteg helyen lesz@rják, mert "már 30 éve így van és eddig is működött" dumával elbagatelizálják a dolgot, holott az igények, előírások és a józan is megkövetelné az alkalmazásukat.

(#104280) Paul64 válasza fero02 (#104279) üzenetére


Paul64
tag

Tehát, ha jól értem, a lakáselosztóban nem szükséges (esetleg tilos?). Az Ávk beépítése pedig kötelező (lenne). :R

(#104281) fero02 válasza Paul64 (#104280) üzenetére


fero02
veterán

Mármint a nullázásra gondolsz?

(#104282) pjen válasza Paul64 (#104280) üzenetére


pjen
félisten

Ha átépítik a rendszert lehet kötelező,de egyébként nem kötelező.

(#104283) Paul64 válasza fero02 (#104281) üzenetére


Paul64
tag

A védővezető és a nulla vezető összekötésére a lakáselosztóban. Because lentebb feltett egy képet az ő lakáselosztójáról. Onnét kezdtem el témázni róla. Ha már egyszer közösítve voltak, akkor ha a két kötés között valahol megsérül a nulla vezető, attól kezdve a védőföld helyettesíti a nulla vezetőt. Ez nem túl egészséges dolog szerintem, főleg ha egy kb. 1,5mm2-es vezetékkel történik.

(#104284) tothjozsi96 válasza Paul64 (#104283) üzenetére


tothjozsi96
addikt

A védővezető is ugyan olyan keresztmetszetű mint a nulla, szóval szerintem teljesen mindegy.

A mi házunk 1970-ben épült, itt is szépen be volt húzva mindenhova a piros színű, földelésnek csúfolt vezeték. Nemrég volt szabványosítás, én bontottam ki a régi fa villanyóra szekrényt.
A piros csak össze volt kötve a nullával, 3 fázis volt és az egész házra jutott 3 kismegszakító. A gerincek 2,5-es Alu kábelek voltak. De nem volt vastagabb se a nulla, se a védőföld vezetéke, ami nem is létezett igazából. Legalábbis úgy értelmezem hogy a keresztmetszeten aggódsz.

(#104285) joysefke válasza Met (#104273) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Erről mi a véleményed, működhet?
https://youtu.be/62-okSkIP_Q?t=72

(#104286) fero02 válasza Paul64 (#104283) üzenetére


fero02
veterán

Ha máshol már megcsinálták a nullázást, akkor tilos újból nullázást csinálni.
Amit utána írsz nem jó. Ha tesz Ávk-t, akkor a N abba fog menni, a PE, pedig az elosztó PE sínjére. Ha a nulla elszáll, akkor egyszerűen nem lesz áram a lakásban. A védővezetőn keresztül, Ávk-val ellátott helyen nem tud kialakulni áramút. Ahol nincs Ávk, ott viszont igen.

(#104287) Met válasza joysefke (#104285) üzenetére


Met
Topikgazda

:K

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#104288) MittuDomain_


MittuDomain_
őstag

Sziasztok!

Vonalfolyóka help kellene az épített zuhanyomhoz.
Vannak-e ajánlott típusok, és főként elkerülendők? A 2% lejtés ami hivatalos gondolom kell. És figyeljek rá, hogy a kent szigetelést rendesen hordják fel két rétegben. De e mellett bármi más?
Sokat kínálnák ránézésre szifon nélkül, ez tényleg lehetséges? Vagy annyira rejtett, hogy nem látszik? A Geberithez külön meg kell venni, azt tudom, és ahol kicsi a bűzzár, még a vákuum is kiszívhatja, az alapvető kérdés tényleg az, létezik hogy ehhez pl. még külön vásárolni kell és nincs szettben? Vagy ez a kis rácsos rész már alapból a szifon? És ha igen, jó az?

Ezek mondjuk talán? sokkal? jobbnak tűnnek. Minden szó külön link. :B
Mondjuk pont a mofém kisebb kapacitású leírás szerint.

Amiket még tudok: legyen a folyókának rendes kapacitása (40-50l/perc), és igen jó burkoló kell hozzá hogy a lejtések jók legyenek.

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#104289) Paul64 válasza tothjozsi96 (#104284) üzenetére


Paul64
tag

Kérlek nézd meg a képet amit Because feltett, ott van átkötve.

(#104290) Paul64 válasza fero02 (#104286) üzenetére


Paul64
tag

Ez az, hogy neki van átkötés viszonylag vékony vezetékkel, Fí relé nélkül. Legalább eldőlt, hogy az enyém jól van megcsinálva. Kösz a segítséget.

(#104291) szotyika77


szotyika77
aktív tag

Sziasztok!

Van egy zártszelvényből készült fém szerkezetem, melyet tárolónak szeretnék használni, és szeretném OSB lappal bevonni. A kérdésem az lenne, hogy az OSB lapot simán hálózhatom és tapaszolhatom, hogy utána szin/nemesvakolat kerüljön rá, vagy nem árt hungarocellel bevonni előtte?
Csak tárolásra használnám, semmi különös nem lenne ott.

Illetve mivel beton alapon nyugszik az épület, és az OSBt leengedem a betonig, mivel tudnám vízállová tenni, hogyha esik az eső ne szivja fel a betonról a vizet?

Elöre is köszönöm a segítséget!

Üdv!

(#104292) runner 125 válasza szotyika77 (#104291) üzenetére


runner 125
nagyúr

2cm-es XPS-t tegyél rá, önmagában esélytelen hálózni, nem is nagyon tapad arra tartósan a ragasztó.

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#104294) lemmy71 válasza szotyika77 (#104291) üzenetére


lemmy71
őstag

cirka 10 centi széles nehézlemez csíkokat olvassz a betonra és arra enged rá az osbt. Én a helyedben nem szórakoznák xps -el meg ragasztóval nemesnakolattal, ha nem fontos a hőszigetelés. Valami tetőzsindelyt tennék az osb -re, olcsóbb és gyorsabb megoldás, rengeteg mintával és színben kapható, vagy valami famintás trapézlemezzel burkolnám. Azt egy az egybe rakhatod fel a zártszelvényre önmetszős csavarral.

(#104295) fero02 válasza Paul64 (#104290) üzenetére


fero02
veterán

Nincs neki átkötve!

(#104296) Paul64 válasza fero02 (#104295) üzenetére


Paul64
tag

Ő írta amikor rákérdeztem, hogy mi az a fekete vezeték a pirosok mellett. "igen be van kötve és az már réz és ahogy néztem az megy a nullához" Itt indult a történet.
Még egyszer kösz a segítséget.

(#104297) Because válasza Paul64 (#104296) üzenetére


Because
őstag

majd jövök infóval ha látta egy szerelő, már kíváncsi vagyok mit mond...

(#104298) tothjozsi96


tothjozsi96
addikt

Sziasztok!

Betonoszlopok között lettek kiöntve betonszegélyek.
Még nincs mindenhol kész, az egyik oszlopot odébb kellene tennem és a betonszegélyhez még ki kellene öntenem 40 centi szélességben betont.

Az egyik fórumtárs javasolta a tapadóhíd-at hogy így nem fog elválni a későbbiek során az utólag hozzábetonozott rész.

Nekem minimális mennyiségben volna szükségem tapadóhídra, tehát nem vennék 10 literes kiszerelésben, illetve azzal sem vagyok tisztában hogy pontosan nekem milyenre volna szükségem.

Milyen tapadóhíd-at ajánlanátok?

Köszönöm.

(#104299) szotyika77 válasza runner 125 (#104292) üzenetére


szotyika77
aktív tag

És ha XPS-helyett sima homlokzati 2cm-t teszek rá?

(#104300) szotyika77 válasza lemmy71 (#104294) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Köszi, a nehézlemez csík se rossz ötlet! Szeretnék nemesvakolatot mert kimaradt egy pár vödör, és szépen mutatna a füvesített zöld udvaron egy szép fehér tároló :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.