Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37851) Synaptic


Synaptic
senior tag

Hidjétek el nem az a gond hogy az egységsugarúaknak( pl mint nekem) hogy sokszor kell bepötyögni a jelszót , hanem a teljesen "átláthatatlan" minden disztroban teljesen másnéven futó alkalmazások tömkelege , az alapvető beállítások hollétének nem ismerete , valamint a rengeteg apró bug ami megkeseríti pl. az én életem is.

1 hete kezdtem el szórakozni a linux-al hobbi szinten. Már 4 distro-t kipróbáltam de barkácsolás nélkül egyikben sem ment pl. a Nas könyvtárainak felmeppelése. Egyikben sem működik ill. meg sem jelenik az egér görgetési sebességének állítási lehetősége. Nálam mindegyikben hanyattesik a 450 -es Nvidia driver még az egyel régebbi csont nélkül megy.

Ezek kis dolgok de nagyon sok embert elriasztatnak.

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#37852) májkimiki válasza ubyegon2 (#37850) üzenetére


májkimiki
őstag

Ubi! Ne bántsd Tibit, légyszi!
Speciális felhasználói igényei vannak mind Linuxon és mind Windowson.
Nem csak itt, máshol is látom a ténykedését. A problémáinak az összhalmazát teljesen megértem. Sem Linuxon, sem Windowson nincs default megoldási javaslat az igényeire. Ettől fogva Mi, Ti, Te és sokan mások hiába próbálunk meg segíteni neki. Ha a specifikus környezeteivel Mi nem vagyunk kompatibilisek.
Elméletileg tudnánk, hogy elméletileg hogyan kéne működni a dolgoknak, csak hát pont ott Ő nála teljesen más szitu van.
Azt sem lehet elmondani, hogy tátott szájjal várja a sült galambot. Mert utána megy a dolgainak rendesen.

(#37853) tordaitibi válasza ubyegon2 (#37850) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Neked fáj hogy én élek?
és bátorkodtam itt kérdezni?
A blogom látom mély nyomokat hagyhatott, vagy azóta is naponta elolvasod, akkor viszont tetszik..?

Hónapok óta békésen együttélek egy XUbuntuval amit hülyére hekkeltem, gyilkolom, direkt szadizom, ráhúztam egy teljes KDE Plasmát és hibátlanul teljesít, a blogomat updatelni fogom mert meglett az oka a 2 év Linuxos szívásaimnak.
NEM ÉN voltam az oka, mert ezt megkaptam többek között tőled és sok mástól is hogy aki született hülye az maradjon Winen, nem kell annak Linux hanem hardveres probléma volt.
Nem kell Windiszkréten halvány betűvel célozgatnod, naponta használom és ezt sose titkoltam sehol.

A keyringeket mindegyiken ki lehet kapcsolni, Debian alatt a gnome-keyring-daemont kellett meghekkelni és még volt valami, már nem emlékszem.
A Chrome az külön állatfaj, erre is halványan emlékszek valamelyik fórumról hogy ezt mondták.
Én Operázok, az a kikapcsolás uán soha nem kérte.

Szerk, köszönöm a "védelmet" :) , meg tudom védeni magamat de nagyon jólesett.

[ Szerkesztve ]

(#37854) ubyegon2 válasza májkimiki (#37852) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogy bántom én, inkább finom vagyok vele, mióta azt mondta, hogy én nem segítek neki csak más, kizárólag b*sztatom és elüldözöm. No ehhez azért pofa kell, mert szerintem aki igényli, még ő is anno, annak kisebb novellányi hsz-t összeírogatok kib*szásként. Neki is írtam jópár hsz-t, még Manjaron is, pedig azt nem igazán ismerem. Egy dolog, hogy nem bírja a stílusomat, de attól még ilyet állítani.....a blogját meg sokan olvasták, egyszerűen az abban leírtak alapján nem értem, mit keres a Linux-ban még? Bőven leírta milyen szar.

(egyébként sem ilyen nálam a bántás, sokkal mocsokabb szoktam lenni olykor) ;)

[ Szerkesztve ]

(#37855) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#37854) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kíváncsiságból megnéztem, a Manjaro topikban 98 választ kapott a kolléga összesen, abból én írtam neki 22 hsz-t (nem Manjarosként) mégis én voltam a főszemét mindig, mert én nem segítettem neki soha! Meg mindig én bántok mindenkit, na persze...... :K

no comment

(#37856) májkimiki válasza ubyegon2 (#37855) üzenetére


májkimiki
őstag

Ubi! Ez nem rólad szól! Hanem arról, hogy talál-e megoldást a problémáira a user.

(#37857) Formaster válasza Formaster (#37845) üzenetére


Formaster
addikt

ennyi

(#37858) Orgi válasza Sonja (#37819) üzenetére


Orgi
őstag

Nálam is jelzett, lement neked gond nélkül a frissítés? Laikus vagyok, nem merem, ha vmi elszáll nem tudom megjavítani...

(#37859) ubyegon2 válasza májkimiki (#37856) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, hogy nem, ezzel csak párhuzamra akartam rávilágítani, hogy áll a kolléga a Linuxhoz, amiket leír a blogjában és amit most itt:

Hónapok óta békésen együttélek egy XUbuntuval amit hülyére hekkeltem, gyilkolom, direkt szadizom, ráhúztam egy teljes KDE Plasmát és hibátlanul teljesít

Kifejezetten káros volt az a blog, mert sokakat elriaszthat, ahogy a kolléga végigsorolta, milyen szörnyűségekkel kell ott szembesülni a usernek, de ha ő ezt imádja csinálni, akkor miért kellett azt ott úgy előadni? No mindegy, látom nem ment át a lényeg. Felőlem azt használ mindenki, amit akar, csak akkor ne szarozza blogban. :(((

[ Szerkesztve ]

(#37860) ubyegon2 válasza Synaptic (#37851) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az gond, hogy sokezer app van? Nehéz rátalálni, az igaz, de ha ismered a Windowsos programot és beírod ide, feldob csomó alternatívát.

Cinnamonnál ott van az alap fájlkezelőben a NAS, csak be kell írni az azonosítókat, bár írták, hogy csak azonos hálózaton működik, én még nem próbáltam, van saját filemanagere böngészőben.

nVidiát nem ismerem, de azt azzal a verzióval tudod csak használni, amit ahhoz ajánlanak. Se régebbivel, se újabbal nem megy. Az egérgörgetés az ilyen, kell a konfigolásához külön kis appot feltenni.

Úgy néz ki a Linux egyébként, hogy vannak desktop Linuxok, amiket átlag user felrak és használ, ezek jórészéhez nem nagyon kell hozzá sem nyúlni, például ilyen a Mint Cinnamon.

Akinek nem elég egy fullos desktop Linux, az viszont bizony arra kényszerül, hogy elkezdjen megoldásokat keresni, viszont gyakorlatilag szinte mindent meg lehet oldani.

Szóval mindenki megtalálja a neki megfelelőt, a baj akkor van, ha valakinek spécibb dolgok kellenek és elvárja a home usereknek készült disztrótól, hogy minden pikkpakk működjön, ahogy azt Windowson megszokta. Nem fog, a Linux nem erről szól és ilyenkor kezdik el a Winesek szidni, hogy ez szar. Nem, ez pont így jó, minden home usereknek összerakott nagymama disztró csak egy plusz, hogy az is használhassa, aki totál nokedli hozzá. Sokan felrakják böngészőt használó nagyszülőknek ás ők gond nélkül használják.

A Linux nem Windows. Ez a mondat bár rövid, nagyon jól leképezi a lényeget, de ezt előbb-utóbb mindenki megérti. Másik közhely, hogy egyáltalán nincs ingyen a Linux, az időddel fizetsz érte. ;)

(#37861) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

6 hozzászólásom volt ebbe a topikba és máris belémkötöttél, nevesítve hogy tordaitibi
Nem szólítottalak meg, nem vártam nem kértem hogy szakamai segítséget adj nekem.
Miért kellett akkor magánemberként belémkötnöd megint?
Ugye azt megbocsátod és elnézed nekem hogy emellett nem megyek el birka módon hanem visszavágok.

Kedves Uborka, de nagyon kapóra jöttél nekem most.
Egy már-már baráti szívességet, segítséget kérnék tőled, mert szabadidőd a fotelba az van látom bőven.
Alább leírnám azokat a fórumokat ahol stabilan, évek, évtizedek óta aktívan fennt vagyok.
Mivel öregszem, úgy döntöttem kiadok több emlékkönyvet, először csak papírba de ha sikeresek lesznek akkor újranyomatom bőrkötésbe is őket.
Az egyik az eddigi 56 évem alatt a csajaimmal foglalkozna, ebben nem kérem a segítségedet mert ebben rutintalannak, kielégítetlennek látlak, így ebben nem tudsz segíteni hogy 70 vagy 80 barátnőm is volt eddig.

Viszont a másik kérésemben rutinos vagy, szeretsz topikokba adatokat számszerűsíteni, én hányszor kérdeztem, hányszor segítettek, külön kiemelve hogy Te hányszor segítettél.
Megadom az általam látogatott fórumokat tételesen.
Abban kérném építő jelegű segítségedet hogy ezekbe keresd meg hogy nekem hányszor, és én hányszor segítettem más emberkéknek.
Arra a statisztikára nincs szükségem hogy az én segítségeimat hányszor hánytorgattam fel, évek múlva is örök hálát elvárva és többször megemlítve faszagyerekségemet. Ez a szám nulla úgyhogy ezirányba nem kell keresgélned.
Nem kell tételesen, 2002-től mert elég hosszú táblázatot kapnánk, nem férne el 2 kötetbe sem,
elég csak annyi hogy Tordai Tibi eddig 20ezerszer szólt hozzá, ebből 685 Linuxos segítséget kért, a többit ő adta bármilyen témában.
Csak egy arányszámot kérek, pl. 2,2%.

Nem is annyira nekem hanem inkább Neked van erre úgylátom szükséged, bár ez sem zárja ki hogy amelyik Linux fórumba én megjelenek, ott az első hozzászólásom után máris megtalálj.
Hogy Neked ebbe mi a jó ezt nem tudom, talán pinahiány levezetése..? Van férfibe is baszatlan.
Csak jelzem hogy erre is léteznek szolgáltatások, bár fizetősek és Te ugye a free "szoftverek" híve vagy.

Itt a lista, a teljesség igénye nélkül.
PH,
Ubuntu Linux
Linux kezdőknek
Arch illetve Manjaro topik
(ez utóbbiakba baszom a csőrödet úgylátom)
Windows10
Android szakmai topik
Hobby elektronika
Opera böngésző
Kisfogyasztású számítógépek nyomában

Facebook:
Hobbielektronika csoport

Index:
Skoda Felicia klub
Rakéta kályha
Kondenzációs kazán
Hangfal építés
Puffer
Padlófűtés

hobbielektronika.hu:
Autó generátor problémák
Elektromos távirányítós kapu
Gázkazán vezérlő hibák
Keringető szivattyú
Kombikazán múködési hiba
LCD kijelzó vezérlése
Skoda Felicia elektromos hiba
LCD monitor probléma
D osztályú végfok építése
Professzionális hangosítás

linuxmint.hu

Ezen kívül 4 fórum ami eléggé magas szintű szakmai és zárt, nem adnám meg az elérhetőségeket:
1 rádióamatőr,
1 passzív és aktívházak tervezésével, kivitelezésével foglalkozó,
1 energetikai és napelemes rendszerekkel foglalkozó
és 1 autóvillamosságis fórum.
Ezekkel elleszel egy darabig és lekötöd a felém irányuló fölös energiáidat. Előre is köszönöm.

Ez az egész offtopik flame nem jött volna létre ha befogod a szádat és nem kötsz belém de született intelligenciádnál fogva nem tudod megállni.
Hallottam hogy nemrég megcsináltad az IQ tesztet és két mérés összeg 19 lett. Nem kell ezt szégyellni.
Sajnálom, komolyan.

Várom a statisztikát,
maradok továbbra is baráti üdvözlettel
Tordai Tibor

Miután ezek a hsz-ek feleslegesek, a modik nyugodtan törölhetik ezt, és ubinak a többi nem témába és szakmába vágó megnyilvánulásait.
Csak nem akarnék kussba maradni mert akkor totál elszáll emberünk hogy lám neki van igaza, meghunyászkodott a tibi.

[ Szerkesztve ]

(#37862) Frawly válasza Synaptic (#37851) üzenetére


Frawly
veterán

Sajnálattam olvasom, bár ezek nagy része tipikusan kezdős user errornak tűnik, ezekben mindenki belefut az első időkben. A legtöbb szoftver minden disztróban ugyanazon néven fut. A Gnome-ban van néhány kivétel, ahol szeretnek átnevezni, pl. a Nautilus a „Files / Fájlok”, a gnome-disks a „Lemezek / Disks” nevet kapja, ezt én se szoktam támogatni. De a többi egyezni szokott. Néha van annyi különbség, hogy az egyik disztrón a csomag nevében kötőjel van, a másikban alsó kötőjel, a harmadikban meg egybeírják a szoftver több elemű nevét, mikor csomagnévről van szó.

A NAS könyvtárak felmappelése gondolom SMB-vel van megoldva, ami egy windowsos protokoll, rohadt sokféleképpen lehet bekonfigurálni, szerver és kliens oldalon is, és a disztrókészítők nem tudják, hogy a te NAS-os milyen beállítással használja. Ők próbálnak a legtöbb esetben arra menni, hogy default Windows beállításokhoz igazodjanak, de az nem biztos, hogy a NAS-odhoz is jó lesz! Eleve Samba-megosztásnál már az se egyértelmű, hogy milyen protokollverziót használ.

Az egér görgetési sebességét attól függ milyen grafikus felületen kell állítani. Elvileg létezhetnek egerek, amiknél nem is lehet, mert a driver nem támogatja, bár kétlem, hogy esetedben ez forogna fent, nagyon valószínűtlen.

A 450-es NV driver megint olyan, hogy kéne tudni, hogy pontosan milyen GPU-d van, pontosan melyik disztró, melyik verzióját próbálod. Plusz ne feledd, hogy Linuxon nem az nVidia oldaláról töltögetünk drivereket, ez nem Windows!!!!!!!! A tárolóban lévő NV drivert használjuk, amit a csomagkezelővel rakunk fel, ez nagyon fontos, mert az passzol a disztróban lévő kernel, mesa, stb. verziójához. Még legjobb esetben hiába is való a 450-es driver a te kártyádhoz, meg rakod fel valahonnan, ha a disztróban régebbi kernel, vagy grafikus felület, vagy akármi van, akkor bugokat, fagyásokat produkálhat. Meg lehet köszönni az NV-nak, hogy a zárt drivereivel kell szórakozni, ilyen probléma nincs Intel és AMD kártyákkal, mert azok nyílt driverrel mennek, frissülnek a kernellel.

Szóval ezek a problémák megoldhatók, csak meg kéne írnod a GPU-d és az egérhez a géped vagy egered pontos típusát, disztró pontos verzióját és kiadását (pl. sima Ubuntu 20.04, ami alapból Gnome-mal jön). Ezek nagyon lényegesek ahhoz, hogy ezeket a problémákat el lehessen hárítani.

Azt látom egyébként az aláírásodban, hogy Ryzen 3900X és 1080Ti van, de nem tudom, hogy pontosan erről a gépről van-e szó, meg jelenleg pontosan milyen disztrót futtatsz. Gondolom Ubuntu 20.04, a default Gnome-mal, ez csak erős tipp lenne, de nem találgatunk, ez nem a jós és látóasszonyok topikja, hanem fórum szakmai topikja, amiben tisztázni kell a részleteket.

[ Szerkesztve ]

(#37863) Frawly válasza tordaitibi (#37853) üzenetére


Frawly
veterán

Én nem akarok beléd kötni. Azt senki nem tagadta, hogy nem lehet ezeket kikapcsolni, de akkor se jó ötlet kényszeríteni, mert sok kezdőnek ezzel felesleges fejfájást okoznak.

Az ilyeneket kulturált disztrón, pl. Arch, úgy oldják meg, hogy pl. az adott böngésző csak opcionális függőségként tartalmazza a gnome-keyringet, és a csomagkezelő telepítéskor írja megjegyzésben, hogy jelszavak kezeléséhez opcionálisan telepíthető, vagy ha mégis kötelező függőségnek kell, akkor meg települ, de alapból le van tiltva, és akinek kell, az engedélyezi magának. Ez így sokkal tisztább megoldás, mint beállításokat visszacsinálni.

Egyébként pont ez lenne a lényege az Archnak, meg a többi installer nélküli haladós disztrónak. Pont annak a rétegnek csinálták, akik már tudják mit akarnak a Linuxtól, milyen felületet, milyen csomagokat, milyen beállításokat, és nem egy kész rendszerből szedegetnek le sallangokat, meg csinálnak vissza beállításokat, hanem meg van fordítva az egésznek a filozófiája, és csak eleve azt teszik fel, ami tényleg kell, és azt úgy állítják be, ahogy kell, és így visszafelé nem kell semmit csinálni, meg gyomlálgatni. Eleve ezért nincsen installer sem, mert nem akarnak találgatni előre, hogy neked mikre lesz szükséged, meg hogyan akarod azokat beállítani, pont azért, hogy ha a találgatás rosszul sülne el, ne kelljen semmit visszacsinálni.

Egyébként meg innen is tudja magáról valaki, ha haladó disztrókra készen áll. Ha az Ubuntu, Mint, stb. telepítése után már fejből telepít magának egy csomó mindent, meg távolít el, meg sok beállítást kell visszacsináljon, meg hozzáad egy csomó PPA-t a frissebb verziók miatt, az már annak a jelzése, hogy nem ezek a kezdő disztrók valók neki, kinőtte őket.

(#37864) ubyegon2 válasza tordaitibi (#37861) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs nekem veled semmi bajom, csak a blogoddal történő tobzódásod után nem értem, mit keresel itt? Ott leírtad egyébként, hogy ezekben a topikokban annyira nem segítőkészek az emberek, hogy 2 éve nem is jársz ide, holott csak a Manjaro topikban 100 hsz helpet kaptál és a blog előtti hetekben is írtál oda. Szóval a blogoddal arculköpöd az itteni Linuxos segítők nagyrészét, mint ha ők tehetnének a folyamatos bénázásaidról és mellesleg azzal a 2 évvel még igazat se mondtál. Miért írsz olyan blogot, amit azok is olvasnak, akik tudják, hogy tele van hamis állításokkal?

Az sem zavar, hogy szinte mindenki egyetértett, hogy használj inkább Wint és húzz el a Linuxból, ha csak szidalmazni tudod, még fizették is volna a licenszdíjat.

Engem rohadtul nem érdekel hány helyen írogatsz még, csak a Linuxos topikokkal foglalkozom és ott kifejezetten bosszant, ha megjelensz, a leírt okok miatt. A saját segítő hozzászólásaimat sem felhánytorgattam, csak jeleztem vele, hogyan állsz a segítőkhöz és magához a Linuxhoz, értem én, hogy semmi nem úgy jön össze, ahogyan megálmodod, de erről nem mások és nem a Linux tehet. Én csak örülök, ha bárkinek valamiben segítek, mert minden hsz-em megírása előtt utána nézek a dolognak és ezáltal tanulok egy csomó olyan dolgot, ami bővíti a tudásszintemet, ki tudja mikor kell olyan disztrót használnom, ami nem nagymama-disztró....ezért írtam még akkor is neked, amikor már elküldtél többször is melegebb éghajlatra. :DDD

Ezekkel a magánéletre célzó megjegyzéseiddel nem foglalkozom, magadat minősíted vele. ;) Az IQ-m meg fene tudja mennyi, de 70 alatti értékkel már önálló mondatokat nem képes megfogalmazni a delikvens, szóval biztosan nem 19. A hülye listáddal meg ne fárassz, annyira nincs sok szabadidőm. :N

Egyszóval újra leírom, hogy nem beléd kötöttem, főleg nem személyes jellegű tetüsködéssel, hanem a közösség elleni negatív tobzódásoddal nem tudok megbékélni. Szóval valóban felesleges volt ide bármit írnod. ;)

(#37865) Frawly válasza ubyegon2 (#37864) üzenetére


Frawly
veterán

Olvastam én is a blogot, de nem bántom miatta. Ez a véleménye, rossz volt a Linuxszal a tapasztalata. Nekem a blogból úgy jött le, hogy pont az a személete nem érett meg rá, amivel téged is csesztettelek folyamatosan az OFF topikban, ezeket a köröket nem is akarom lefutni a kollégával, sem ebben a topikban, sem a blogposztja alatti hsz.-ekben, mert eléggé unom már én is mindig ugyanazokat leírni.

Igaz nálad azért érett valamit a szemlélet, csak megakadtál ebben a fejlődésben, a kolléga viszont mintha el sem tudta volna kezdeni ezt a folyamatot. Ez az a szemlélet, ami fokozatosan alakul ki magától, és nem lehet senkire térítéssel megerőszakolni. Ez egy folyamat, amiben az ember szép fokozatosan vetkőzi le a windowsos megszokásokat, és türelem és nyitottság kell hozzá, kísérletezési kedv, konfigurációs-utánaolvasós munka beletétele. Akinél ez nincs meg, az semmit nem fog fejlődni, nem lehet ráerőszakolni, csak megutálja, meg elkönyveli, hogy ez így szar, és pattan vissza a Windows.

Egy dolgot furcsállok a kollégánál. A blogja szerint 2 év után adta fel a Linuxot, ami elég ritka, hogy valaki ilyen hosszú idő után dobja. Akinek nincs türelme hozzá, az már az első pár napban vagy hétben dobni szokta. Aki viszont 3-6 hónapot kibírja, hogy Linux a fő rendszere, az meg szokta szokni, és minél többet használja, annál kisebb valószínűséggel dobja. Vagy lehet 2 évet foglalkozott vele, de nem volt a fő rendszere, csak mellékhobbiként tolta, és amiért lehetett, mindig visszabootolgatott Windowsra. Ez utóbbi a fejlődést jól le szokta lassítani, ha menekülőutak vannak hagyva, és mindig-mindig visszatérés van Windowshoz.

Egyébként meg a Linux nem való mindenkinek. Nem is kell, hogy legyen. Attól senkinek nem lenne jobb, ha lenne 30-60% részesedése, és ebből is egy windowsos jellegű, bloat, zárt rendszert csinálnak. Maradjon csak az elterjedtsége 2-5%-on, de az a felhasználói tábor tudja használni, életben tudja tartani, és a minőséget tartsák, ne a népszerűséget, meg a számokat, meg a windowsos szemléleti felhasználók igényére butítás legyen a fő fejlődési cél. A Linuxnak már így is rosszat tett a népszerűsödés, egyre inkább viszik multik (Red Hat, Canonical) a bloatosodás, windowsosodás irányába, lásd Snap, konténerizált univerzális csomagformátumok, systemd, pulseaudio, Elektron-alapú bloatok, Gnome-KDE és nagyobb DE-k, tabletesített, butított felületek, flat dizájn, egyéb káros tendenciák. Nem, ne legyen népszerű, legalábbis ne ilyen áron. Ott van már a Windows, semmi értelme a Linuxból is n+1. Windowst csinálni, mert az a tömegelvárás. Aki ilyet akar használni, annak már ott a Windows, mai gépeken mindegyiken fut normálisan, hiszen kellően erősek és megfizethetőek hozzá a modern hardverek, 5 dolláért megvehető az eBayen egy kulcs hozzá, nem akadály gyakorlatilag senkinek. Azzal nem tesz senki szívességet a Linuxnak, hogy szenved vele.

[ Szerkesztve ]

(#37866) Dave™ válasza Frawly (#37865) üzenetére


Dave™
nagyúr

A Linuxnak már így is rosszat tett a népszerűsödés, egyre inkább viszik multik (Red Hat, Canonical) a bloatosodás, windowsosodás irányába, lásd Snap, konténerizált univerzális csomagformátumok, systemd, pulseaudio, Elektron-alapú bloatok, Gnome-KDE és nagyobb DE-k, tabletesített, butított felületek, flat dizájn, egyéb káros tendenciák. Nem, ne legyen népszerű, legalábbis ne ilyen áron. Ott van már a Windows, semmi értelme a Linuxból is n+1. Windowst csinálni, mert az a tömegelvárás. Aki ilyet akar használni, annak már ott a Windows, mai gépeken mindegyik fut normálisan, 5 dolláért megvehető az eBayen egy kulcs hozzá, nem akadály gyakorlatilag senkinek.

Nincs olyan, hogy a Linux bloatosodik, ez így teljesen értelmezhetetlen. Az Ubuntu szerintem is rossz irányba megy a Snap erőltetésével, de az még mindig nem egyenlő a Linux-szal. Az összes variáció és kombináció azért létezik a disztribúciókból, mert valakik megcsinálták, mások pedig használják. Ott van a lehetőség és a szabadság arra, hogy azt használj amit csak akarsz. Szerintem a legkevésbé sem lehet párhuzamot vonni a Windows-zal, ami gyakorlatilag egyféle megoldást kínál az ezernyi problémára, szemben a Linux a szinte végtelen variánsával. Az Electront nagyon könnyű félreérteni, illetve ha valaki csinál belőle pl. egy rendszermonitor alkalmazást annak valóban semmi értelme, de kicsitől a nagyig egészen kiváló dolgok hozhatóak ki belőle, szerintem zseniális már maga az elgondolás is, hogy egy web app legyen becsomagolva asztali alkalmazásba. Így van Linuxon is VS Code, Atom, Skype, hogy csak párat említsek - Electron nélkül nem biztos hogy vennék a fáradságot a támogatásra. Én is készülök egy Electron alapú alkalmazást fejleszteni, mert azzal oldható meg egy komplex probléma egyszerűen és elegánsan. Nem az eszköz a lényeg, hanem hogy mire használják. A flat dizájnt sem értem mi a bajod vele. Ez egy stílus, használhatsz helyette bármit, szerintem minden disztribúción elég nagy a szabadság ebben a kérdésben.

(#37867) Orgi válasza Orgi (#37858) üzenetére


Orgi
őstag

Végül is nem bírtam magammal, simán lement az upgrade, de hogy tudom a letiltott Opera és Vivaldi egyéb szoftverek frissítését újra engedélyezni? A grafikus felületen mindkettő mögött a "letiltva a focal változatra frissítéskor" szerepel...

(#37868) Cyrin válasza Orgi (#37867) üzenetére


Cyrin
addikt

Fel kell venni újra a ppa-kat. Vagy egszerűen újra telepíted öket, így automatikusan hozzáadja.

(#37869) Cyrin


Cyrin
addikt

Például
link

[ Szerkesztve ]

(#37870) Frawly válasza Dave™ (#37866) üzenetére


Frawly
veterán

A legtöbb minden, amit írtam, csak példa. Kivéve a systemd, mert az már nem kerülhető meg. Tudsz ugyan systemd-mentes disztrót használni, amin az initrendszer nem systemd lesz, de ahogy próbálsz olyan csomagot telepíteni, aminek a systemd a függősége (elég sok ilyen van, egyre több), úgy vagy nem fog menni, vagy fog, mert feltelepíti a systemd egyes komponenseit, elogind, stb., így viszont nem tudtad kikerülni, mert épp úgy futni fog a háttérben. Tehát magával nem a systemd-vel van, mert az önmagában még ilyen tetszés, nem tetszés, szimpátia alapon menne, hanem hogy mindenki elkezdte rá a programját dependelni, ezzel pedig rá van kényszerítve az emberekre, annak sem megkerülhető, aki meg akarja kerülni.

A többi dolog, amit még írtam, azok megkerülhetők. Még. De ha sokkal jobban elmegy a Linux ebbe az irányba, akkor már nem csak az Ubuntut fogja érinteni.

Ezzel az Electron-alapú alkalmazással meg az a baj, hogy neked kényelmes. A végfelhasználónak viszont nem biztos, hogy tetszeni fog. Meg részt veszel vele egy káros folyamat beindításában, mert pont a hozzád hasonló felfogású fejlesztők miatt egyre inkább minden Electron és JS alapú megoldás lesz, és ha ez kellően nagy méreteket ölt, akkor megint káros elbloatosodáshoz vezet. És ezzel még nem is az a probléma, hogy webes alapon írod, akkor használják böngészőben, és ne legyen hozzá natív app.

(#37871) Dave™ válasza Frawly (#37870) üzenetére


Dave™
nagyúr

A systemd nagyon megosztó, ám mégis szinte minden disztribúció átvette, szerintem vehetjük természetes evolúciónak is. Nekem nincs semmi preferenciám egyikkel sem, de szerintem teljesen jól működik és nem baj, hogy nem kell mindent fájlokban keresgélnem. Valamiért szinte mindenki átvette, az ultrakonzervatív Debian meg a külön utat járó Arch is, tehát nem lehet azt mondani, hogy a Red Hat lenyomta mindenki torkán. A Pulseaudio meg egy tök jó dolog, az Alsa minden, csak nem felhasználóbarát, és akkor ott vannak a PA szolgáltatásai is, pl. az audio stream átirányítás/küldés több eszközre. Az Electronnál még mindig az a helyzet, hogy a Skype meg hasonlók esetében vagy ez van, vagy semmi. Senki sem fog natívan fejleszteni egy alig mérhető rendszerre, így viszont egyszerre le tudja fedni mindhárom desktop OS-t. Szerintem ez egy hatalmas dolog. Úgysem futtatsz 1-2 Electron alkalmazásnál többet, ez 500MB-1GB RAM, nem hiszem hogy szűk keresztmetszet lenne 2020-ban, főleg hogy vagy ez van vagy semmi. A sima böngészőben futó webes alkalmazásoknál azért többet kapsz az Electronnal, mert itt flexibilisen tudod összerakni az egészet, van rengeteg modul a node.js-hez, elég csak a JS-t ismerni a backendhez stb. A legjobb része pedig, hogy még komoly tudás/tapasztalat sem kell hozzá, elég ha valamennyire ismered a webes technológiákat. Ha ez vigasztal, a hivatkozott fejlesztés egy célszoftver lesz egy szűk szegmens számára, nem fogsz vele találkozni :D

(#37872) Frawly válasza Dave™ (#37871) üzenetére


Frawly
veterán

Épp ez az, hogy nem a Red Hat meg Poettering hibája. Ők csak megírták a systemd-t, senkinek nem írták elő a használatát. Ebben inkább a fejlesztők hibásak, hogy ha kell, ha nem, rádependelik a szutykukat, ezért nem tudta a Debian és az Arch sem kikerülni.

Az Electron appnál ha egy is fut, akkor is felkerülnek miatta és futnak a függőségei, amik shared library-k, csak egyszer töltődnek be, mindegy hány app használja őket, és amikor elkezdesz már 2-nél többet futtatni belőle, akkor már nem egyenes arányban növelik a memóriafogyasztást. Ettől még feleslegesen bloat, és egy veszélyes tendenciát indít meg. Hiszen neked meg Gipsz Jakab fejlesztőnek kényelmes, erre rákap Hobbifejlesztő Géza is, pedig nem is akarta eredetileg, de látja, hogy ti is azt használjátok, és megkívánja, ez meg beindít egy lavinát. Már így is elég baj, hogy Atom, Skype, Visual Code, Spotify, Discord, stb. mind Electron/JS alapú szutyok. Lényegében a Steam is.

Systemd-re is azért dependeli mindenki a programját, mert 1) kényelmes, 2) elterjedt. Mert eleinte mindenki úgy volt vele, mint te, hogy neki kényelmesebb használni. De most már, hogy szinte minden használja, most meg annak a végusernek rossz, aki meg nem tudja emiatt kikerülni. És nem, nem arról van szó, hogy X MB-ot eszik-e a memóriából, hanem egyrészt feleslegesen, másrészt valaki ki akarná kerülni és már nem tudja.

Pl. egy Gnome-nál, SwayWM-nél, Steamnél teljesen indokolatlan, hogy systemd-re dependelnek. De mégis így tesznek. Elég szomorú.

(#37873) Orgi válasza Cyrin (#37869) üzenetére


Orgi
őstag

Köszi, azt hittem a grafikus felületen semmissé tudom tenni ezt a letiltást, de a linkelt leírás alapján simán újra hozzá tudtam adni és az Operára is rá tudtam keresni.

(#37874) Cyrin válasza Orgi (#37873) üzenetére


Cyrin
addikt

grafikus felületen a szoftver és frissítéseknél törlöd a régi ppa-t, és aztán újratelepíted a honlapról letöltött deb file-t.

(#37875) Synaptic válasza Frawly (#37862) üzenetére


Synaptic
senior tag

Köszönöm :)

A nas mappelgetést az smb.conf -ban elhelyezett
client min protocol = NT1 vagy CORE oldotta meg.

A 450 es driver kubuntu és Manjaro alatt működik. Azért próbálom erőltetni
az újabbat , mert nem hiszem el , hogy ezen a konfigon beakad a kis ablakban előtérben futó vlc
, egy másik tetszőleges ablak megnyitásakor. Bár ez lehet a KDE bib-je is.

[ Szerkesztve ]

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#37876) Frawly válasza Synaptic (#37875) üzenetére


Frawly
veterán

Manjaro alatt szerintem azért működik, mert azon új verziós kernel és mesa csomag van. Míg Ubuntu-n a régi, igaz lehet frissíteni azon is az extra kerneles tárolóból. De NV kártyánál sajnos majdnem mindig ki vagy téve ennek a szopásnak, hogy nem tudsz tőle kernelt meg fontos rendszerkomponenst frissíteni, mert sorra eltöri majd a zárt GPU driverrel való kompatiblitást. Ezért kéne az NV-ának ezt a csak azért is zárt driver című szabadságharcot feladni, és beállni a többi gyártó után az opensource driveresek sorában.

Ugyanis Linuxon a legtöbb szoftvernek nem csak „sima” függősége van, hogy milyen csomagok kellenek neki, hanem még az is meg van kötve, hogy azokból min-max. milyen verzióval kompatiblis, ha a szükséges csomag fent van, de az vagy túl régi, vagy túl új, simán eltörhetnek dolgok, ami nálad bugként, fagyásként csapódik le. Sokan ezért is preferálják a rolling disztrókat, pl. Arch, Manjaro, Fedora, mert azon újabbak a csomagverziók és kisebb az esélye, hogy egy csomagfüggőség nem lesz jó elavultság okán. Ugyanis legtöbbször a régi csomag a probléma, az sokkal ritkább, ha azért bugzik, mert valami túl új verziós neki.

Egyébként jó driverrel próbálod elvileg, a GTX1080-as kártyákhoz elvileg a 450.8xxx-es driver való, de ha a disztrón vagy a disztró tárolójában túl régiek a csomagok, akkor lehet, hogy csak a 435-ös ággal fog jól menni. Így elsőnek mindig azt az NV drivert telepítsd, ami a disztró hivatalos tárolójában van.

(#37877) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kis segítség kéne nekem.
Írtam 4 kis scriptet a monitorom vezérléséhez, a ddccontrol vezérli i2c buszon a monitor brightness és contrast paramétereit.
A 4 kis scriptbe beírtam a 0, 33, 66, és 100% értékeit és egérkattal vagy hozzárendelt bill.kombinációval kénelmesen tudom szabályozni a fényerőt, a 4 fokozat nekem elegendő.
A ddccontrol viszont csak sudoval megy, ezért a scriptek így néznek ki:

#!/bin/bash
#vilagossag=100%
echo [ide jön a jelszavam] | sudo -S ddccontrol -r 0x10 -w 75 dev:/dev/i2c-4
sleep 1 ; echo [ide jön a jelszavam] | sudo -S ddccontrol -r 0x12 -w 90 dev:/dev/i2c-4

A baj az hogy több helyen olvastam hogy ez így nem jó mert a jelszavam titkosítatlanul tárolódik valahol.
Ezt hogyan lehet kiküszöbölni, hogy vagy ne látszódjon, vagy a ddccontrol sudo nélkül végrehajtsa?

[ Szerkesztve ]

(#37878) sonar válasza tordaitibi (#37877) üzenetére


sonar
addikt

Ezt így tényleg ne csináld!
sudoers-ről ezekszerint még nem hallottál, abban tudsz kiadni sudo jogokat úgy, hogy ne kérjen jelszót. Egy minta:
touch /etc/sudoers.d/mysudoers
tordaitibi ALL=(ALL)NOPASSWD: ddccontrol

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37879) tordaitibi válasza sonar (#37878) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Visudo-val akarnám, ez a biztos mert úgy olvastam ez nem engedi menteni ha rossz.
Hát tényleg nem engedi, fél órája nyűglődök vele, folyamatosan szintaktikai hibát ír.

tibi ALL=(ALL) NOPASSWD:ddccontrol

Ebbe hol a hiba, már megnéztem 2 weboldalon ahol ezzel foglalkoznak, ugyanez a szintaktika, mi a baja?
Már mindenhova szóközt tettem, elvettem a szóközt, mégse engedi.

[ Szerkesztve ]

(#37880) májkimiki válasza tordaitibi (#37879) üzenetére


májkimiki
őstag

A szintaktikád amit mutatsz eltér a sonar által mutatottal.

(#37881) tordaitibi válasza májkimiki (#37880) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

[link] itt úgy írja hogy all) és nopasswd között nincs szóköz, de kipróbáltam szóközzel is és a : után szóköz-nemszóközzel is.
Már egész kezemre áll a nano :) de ctrl-o, enter, ctrl-x után bedobja a szintaktikai hibát és nem menti.

tibi ALL=(ALL)NOPASSWD: ddccontrol

Válasz:

tibi@TibiXubuntu:~$ sudo visudo
[sudo] tibi jelszava:  
>>> /etc/sudoers: szintaktikai hiba near line 31 <<<
What now?

[ Szerkesztve ]

(#37882) májkimiki válasza tordaitibi (#37881) üzenetére


májkimiki
őstag

Egy sorba kéne szerintem.
sudo visudo /etc/sudoers

(#37883) tordaitibi válasza májkimiki (#37882) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A visudo ezt nyitja meg, nem kell az etc.

#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#
Defaults        env_reset
Defaults        mail_badpass
Defaults        secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin"
# Host alias specification
# User alias specification
# Cmnd alias specification
# User privilege specification
root    ALL=(ALL:ALL) ALL
# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL
# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL
# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:
#includedir /etc/sudoers.dl

Ez az a fájl, ugye?

(#37884) tordaitibi válasza májkimiki (#37882) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ahogyan Te írtad, úgy ez a válasz:

tibi@TibiXubuntu:~$ sudo visudo /etc/sudoers
[sudo] tibi jelszava:  
usage: visudo [-chqsV] [-f sudoers] [-x output_file]
tibi@TibiXubuntu:~$

Nem ez lesz a baja mert simán sudo visudo-val megnyitja a sudoers fájlt csak valamit nem jól írok be neki és nem hajlandó elmenteni.

(#37885) sonar


sonar
addikt

igen lehet használni a visudo-t is... A conf.d könyvtárak vannak álalában a custom configokra kitalálva. És akkor viheted a file-jaidat különböző rendszerek között. De ahogy jól esik.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37886) sonar


sonar
addikt

Egyébként meg a sudoers elején ott is van amit lentebb mondtam
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.

Ha nano-t szeretnél használni akkor a visudo előtt gépeld be ezt:
export EDITOR=nano

Mit irtál be pontosan?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37887) ubyegon2 válasza tordaitibi (#37881) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ddccontrol ?

Én nem tudom, mi ez, de ami a nagyobb baj, hogy a visudo sem.

tibi ALL=(ALL)NOPASSWD: ddccontrol

Vagy az ALL szócskát kell a helyére beírni vagy a pontos elérési utat. szerintem

Ezen link alapján valahogy így értelmezhető....ebben is valami hasonló van.

[ Szerkesztve ]

(#37888) sonar válasza ubyegon2 (#37887) üzenetére


sonar
addikt

Az ALL-ok jók (saját működő mintáimból ollóztam), de lehet, hogy a ddcontrol helyére full elérés kell.
Pl nálam így van megoldva a mountolás, és hasonló van az apt-re is
touch /etc/sudoers.d/mysudoers

Cmnd_Alias MOUNT = /usr/bin/mount
sonar ALL=(ALL)NOPASSWD: MOUNT

Cmnd_Alias UPDATE=/usr/bin/apt
# Allow members of group sudo to execute any command
sonar ALL=(ALL)NOPASSWD: UPDATE

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37889) ubyegon2 válasza sonar (#37888) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is ezt vettem ki a leírásokból, csak ugye az ALL az mindenre engedi, emiatt célszerű csak azt megadni, amit jelszó nélkül szeretnénk használni, de ilyen esetekben ez elérési úttal kell, hogy működjön, ahogy nálad is. De egyébként logikus is, hogy egy program neve nem elegendő ilyen esetekben, nem tud vele mit kezdeni a visudo. Nálad másképpen van megoldva, de ott is meg kellett adni az elérési utat egy másik sorban.

[ Szerkesztve ]

(#37890) sonar válasza ubyegon2 (#37889) üzenetére


sonar
addikt

Úgy is lehet, túrni kell kicsit a man oldalakat és az ember pikk pakk rájön ha érti a logikát.
Itt egy újabb működő minta amit a nagios-hoz csináltam
Itt az nrpe usernek kellett root jogot adni a storcli-hez, hogy a raid tömbök állapotát le tudja kérni.
nrpe ALL = NOPASSWD:/opt/MegaRAID/storcli/storcli64
Az nrpe ráadásul technikai user shell nélkül a sudo-val meg szépen hozzá tud férni ahhoz amihez kell.

Egyébként meg a sudoers-ben benne vannak a path-ok szóval akár működhetne is ha a ddcontrol ott van valamelyikben.
Defaults secure_path = /sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37891) ubyegon2 válasza sonar (#37890) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként meg a sudoers-ben benne vannak a path-ok szóval akár működhetne is ha a ddcontrol ott van valamelyikben

Na látod, ez elkerülte a figyelmem, bár nem ismerem, mi az amit a kolléga próbál passw-mentesíteni, de lehet, hogy más helyen található....tényleg csak tippelni próbáltam, mert nem használok ilyen úri huncutságokat. :N

(#37892) tordaitibi válasza sonar (#37886) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

tibi ALL=(ALL) NOPASSWD:/usr/bin/ddccontrol

Így elfogadja és el is lehet menteni a sudoers fájlt.
De nem csinál semmit, a ddccontrol nem megy sudo nélkül ezután sem.
ddccontrol -r 0x10 -w 0 dev:/dev/i2c-4
Reading EDID and initializing DDC/CI at bus dev:/dev/i2c-4...
dev:/dev/i2c-4: Engedély megtagadva

Sudoval jó:
sudo ddccontrol -r 0x10 -w 0 dev:/dev/i2c-4
Writing 0x10, 0x00(0)...
Control 0x10: +/0/100 C [Brightness]

Szerk, reboot után sem megy.

[ Szerkesztve ]

(#37893) I02S3F válasza tordaitibi (#37892) üzenetére


I02S3F
őstag

És ha a /dev/i2c-4 - t bevennéd a sudoers fileba?

(#37894) tordaitibi válasza I02S3F (#37893) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Megpróbálom.
Nem tudom a pontos menetet csak tippelek, a sudo ddccontrol mivel emelt jogú, indulása után emelt joggal piszkálja a dev/i2c-4 kernel modult?
Mert akkor a sudoers-be megadva a ddccontrolt ugyanígy működnie kéne.
Ugyanennek a ddccontrolnak van egy gui-ja, az hogyan működik, mert az is működik. Elindítom és csúszkák huzigálásával állítom a fényerőt, kontrasztot.
Telepítettem, kétkattal elindítom és megy. Ott hogyan vannak a jogosultságok?
Ezeket csak kíváncsiságból kérdezem.

Kernelmodult betenni a sudoers-be nem baj?
Ha valamit nagyon elbaltázok, konzolról napok mire esetleg meg tudom javítani.

[ Szerkesztve ]

(#37895) growler válasza tordaitibi (#37892) üzenetére


growler
őstag

A ddccontrol-nak van grafikus felülete a gddccontrol.
Nem lenne egyszerűbb azt használni ?
Lehet hogy userként indítható.

[ Szerkesztve ]

(#37896) májkimiki válasza tordaitibi (#37894) üzenetére


májkimiki
őstag

A megírt kis szkriptekből kiszedted ezt a részt?
echo [ide jön a jelszavam] | sudo -S

(#37897) ubyegon2 válasza Synaptic (#37875) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látom gyökeret ver itt a kérdésed, nincs nVidia ill semmilyen VGA-m, de pár dolgot meg kell tenned, hogy akinek van, lássa a problémádat! Célszerű lenne pastebin-t használnod a kimenetekhez és annak a linkjét/linkjeit ide beraknod!

1.
VLC-t indítsd terminalból egy problémás mediafájl-lal, a terminal ki fog írni mindent, valószínűleg a hibát is.
2.
Ellenőrizni kell, milyen vdpau csomagok vannak fenn, kb itt a képen láthatóak.
3.
vdpauinfo kimenet is lényeges lenne. (vdpauinfo-t fel kell hozzá telepítened)
4.
ezeknek a parancsoknak a kimenetei is kellenek, amit itt felsoroltam.

Ha ezek megvannak, lehet továbblépni és így már hátha valakinek lesz használható tippje is.

Ja és a legelső, hogy a tárolóból tedd fel a zárt nvidia drivert! Azzal célszerű végigmenni a folyamaton először. Amíg ezek nincsenek meg, nem is említem a 3. fontosat, a kompozitort! (lehet, hogy az default jól van egyébként)

Ha ez így egyszerre sok, csinálhatod lépésenként is.

[ Szerkesztve ]

(#37898) tordaitibi válasza growler (#37895) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

De igen de azt hogyan bill. parancsozom? Nincs ilyen opciója a guinak hogy konfigurálható gyorsgombok, nagyon-nagyon egyszerű kis felület.

(#37899) I02S3F válasza tordaitibi (#37898) üzenetére


I02S3F
őstag

Még egy ötletem van! Csak a backlight-ot manipulálnád hotkey-ekkel? Mert arra én láttam kész szkriptet! Ez neked nem jó?

[ Szerkesztve ]

(#37900) tordaitibi válasza májkimiki (#37896) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igen persze, ez volt ez első miután sikerült a sudoers-be hozzáadni a ddccontrolt.

tibi@TibiXubuntu:~$ ddccontrol -r 0x10 -w 0 dev:/dev/i2c-4
Reading EDID and initializing DDC/CI at bus dev:/dev/i2c-4...
dev:/dev/i2c-4: Engedély megtagadva

DDC/CI at dev:/dev/i2c-4 is unusable (-3).
If your graphics card need it, please check all the required kernel modules are loaded (i2c-dev, and yo
ur framebuffer driver).
tibi@TibiXubuntu:~$

Ugyenez sudoval:

tibi@TibiXubuntu:~$ sudo ddccontrol -r 0x10 -w 0 dev:/dev/i2c-4
Writing 0x10, 0x00(0)...
Control 0x10: +/0/100 C [Brightness]
tibi@TibiXubuntu:~$

Azonnal végrehajtja.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.