Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37951) Synaptic válasza Frawly (#37949) üzenetére


Synaptic
senior tag

Őszintén örülök a sok segítségnek :R a linux alatt el is kell.

1996 ban kerültem a mostani munkahelyemre. Kezdetben Unix szervereink voltak betárcsázós 2400-14400kbs modemekkel. Telt múlt az idő beköszöntött Novell kora hozzánk is, W3.11 és W95 kliensekkel és pár NT4 szerverrel karöltve . 2000 után cserélődött a szerverpark és országos hálózatunk lett windows os alapokon. Ma kb 1000-1500 kliensünk van megyénként.
Ezt csak azért írtam le , mert tisztában vagyok mi a root felhasználó a és cpslck sincs beragadva. :)

A linux viszont nem szeret engem. Kb 20 alkalommal telepítettem ilyen-olyan linuxot al elmúlt 2 hétben. Volt olyan disztro amit többször is. A legfurcsább az egészben hogy sima, next-next-finish es telepítésnél sem volt mindig egyforma a végeredmény. Nincsenek nagy elvárásaim a linuxxal szemben .Kis video+böngészés+1-2alap játék.
Nem hinném hogy ehhez a hármashoz linux alatt , minimum programozónak+matematikusnak és atomfizikusnak is kell lennie az embernek. Bár az is lehet hogy ezen negatív tulajdonságai miatt kerüli minden olyan ember aki ragaszkodik a feltelepítem és működik dolgokhoz.
De nem hagyom magam eltántorítani bár néha-néha rezeg a léc :))

-Peace-

Most Manjaro-Xfce van fent és most ez talán működik.

[ Szerkesztve ]

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#37952) ubyegon2 válasza Synaptic (#37951) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem alakul ez, 6 éve nulla unixos ismerettel az akkori nem ennyire felhasználóbarát disztrókkal szerinted könnyebb volt? Akkor nekem is volt olyan hardverem, amivel a legtöbb disztró nem szimpatizált, semmi gond, megyünk tovább. ;]

Nem hinném hogy ehhez a hármashoz linux alatt , minimum programozónak+matematikusnak és atomfizikusnak is kell lennie az embernek.

Tényleg nem, ha én nulla számtech ismerettel is megoldottam.

mert tisztában vagyok mi a root felhasználó a és cpslck sincs beragadva.

Arra emlékszel, hogy telepítéskor az adataid és jelszavak megadásánál adtál-e meg külön root és user jelszót vagy bepipáltad a "használja ugyanazt" sort? Hülyén hangzik, de egy telepítésen végig lehet menni elég gyorsan next-next-finish módszerrel, mint ha Windows lenne, meg lehet kicsit lassabban, minden sort értelmezve. Később ez meghálálja majd. Itt van ez a root és user jelszó dolog is, persze több disztrónál ezt kivették a nokedli userek kezéből és csak egy jelszót kell megadniuk. Nem piszkálásképpen mondom, de az elején ugyanígy járnak azok, akik felsorolják milyen unixos meg szerverüzemeltetős előéletük van. ;] Mert úgy ugranak neki, hogy ez nekik ujjgyakorlat, hiszen.....ilyenkor a Linux tanít. Ez van. :D Fog ez menni.

kerüli minden olyan ember aki ragaszkodik a feltelepítem és működik dolgokhoz.

Vicces, de igen sok telepítésen túl vagyok már, feltelepítem és működik. Ennyit számítana az, hogy nulláról indul az ember és így is áll a dolgokhoz? Egy modern desktop Linux már-már tökéletes, annyi baja persze van, hogy qrvára nem Windows és nem szerverOS. Nagyon nem az.

[ Szerkesztve ]

(#37953) Dave™ válasza Synaptic (#37951) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én Surface Pro-val kezdtem a Linuxos pályafutásom, még a wlan sem működött normálisan (a vicc az, hogy Windowson sem volt sokkal megbízhatóbb, mert valami gagyi Marvell vezérlőt sikerült belerakniuk). Aztán valahogy minden egyre simább lett, a legutóbbi épített gépemen meg a mostani Ryzenes mini PC-n minden flottul megy Manjaro-val, már-már unalmasan simán.

(#37954) oszi666


oszi666
őstag

Sziasztok
Ubuntu 18.04-re feltelepitettem az Anaconda-t, azonban amikor elinditom, a dockon nincsen ikon, csak egy üres négyzet. Igazából kifogástalanul működik, csak nagyon zavar h ikontalan a dolog.. ezen hogyan tudnék segíteni?

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#37955) tordaitibi válasza oszi666 (#37954) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A használt ikonkészleted nem támogatja.
Vagy válts ikonkészletet (én Gnome ikonkészletet használok és 3 alkalmazásomnak ugyanilyen fantom ikonja van) vagy próbáld meg magát az ikont valami neked tetszőre kicserélni ami meg is jelenik.

(#37956) ace05


ace05
senior tag

Még csak ismerkedem az ubuntu világával. Csináltam mdadm segítségével két meghajtóból egy 1 tb-os raid 0 tömböt. A problémám ezzel, hogy minden indításkor nekem kell felcsatolni a fájlkezelőből. Ez normális vagy valamit még nem állítottam be? És ha ezt meg szeretném osztani sambán keresztül, két felhasználóval, úgy nézem ez problémás, mert mintha csak egy felhasználónak csatolja fel, így a másiknak nincs hozzáférése. Ezt, hogy lehetne megoldani, hogy működjön? Két ubuntu felhasználó van, mind a kettő hozzá lett adva sambához smbpasswd paranccsal.

(#37957) Synaptic válasza ace05 (#37956) üzenetére


Synaptic
senior tag

fstab ?

A raid 0 szerintem nem a legszerencsésebb választás hálózati megosztás szempontjából .Ha az egyik borul fizikailag akkor a másik is meghal logikailag :) ) Inkább 2 meghajtó külön-külön becsatolva.

[ Szerkesztve ]

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#37958) I02S3F válasza Synaptic (#37957) üzenetére


I02S3F
őstag

Azért azt vedd figyelembe, hogy mindenbizinnyal otthon csinálja.

(#37959) Synaptic válasza I02S3F (#37958) üzenetére


Synaptic
senior tag

Ez addig ok , de a raid 0 -nak még ssd-k alkalmazásával sincs annyi sebesség beli előnye , nemhogy hálózaton keresztül.

[ Szerkesztve ]

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#37960) ace05 válasza Synaptic (#37957) üzenetére


ace05
senior tag

Mit csináljak az fstab-al?

Egyenlőre csak tanulom a használatát. Amire egyenlőre használnám a samba megosztást, az a biztonsági mentésnek a biztonsági mentése, így nem zavar engem a raid 0.

(#37961) I02S3F válasza ace05 (#37960) üzenetére


I02S3F
őstag

Esetleg, ha egybefűzés a cél, akkor arra jó az lvm is.

Synaptic: Értem! Igaz!

(#37962) Synaptic válasza ace05 (#37960) üzenetére


Synaptic
senior tag

A meghajtóidat tudod "felmountolni" a filerendszeredhez.

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#37963) ace05 válasza Synaptic (#37962) üzenetére


ace05
senior tag

Köszi a rávezetést így már jó lett.

(#37965) Synaptic válasza utpcat (#37964) üzenetére


Synaptic
senior tag

samba ?

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#37966) sonar válasza utpcat (#37964) üzenetére


sonar
addikt

Ha win10-ed pro verziós akkor inkább oszd meg nfs-en a kívánt tartalmat.
[link]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37968) Frawly válasza sonar (#37966) üzenetére


Frawly
veterán

Wow, ezt nem is tudtam, hogy a Win10 Pro már támogat NFS-t is. Kösz a tippet :R

(#37969) lionhearted válasza Frawly (#37968) üzenetére


lionhearted
őstag

Lassú, mint a dög...

Tegnap még működött...

(#37970) Frawly válasza lionhearted (#37969) üzenetére


Frawly
veterán

Elhiszem neked, de ez konkrétan mit jelent? A natív linuxos megoldáshoz képest kb. hány %-kal lassabb?

(#37971) sonar válasza lionhearted (#37969) üzenetére


sonar
addikt

Valóban?
Én pont az ellenkezőjét tapasztaltam.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37972) tusi_


tusi_
addikt

Halli

Tudna vki segiteni, hogy lehet fixalni a hangkimenetet?
Ez a hulladek atvalt allandoan a laptop hangszorokra es minden boot utan at kell manualisan allitani. Amellett minden video kezdeten szagadozik a hang, mire osszeszedi magat, baromi idegesito.
Sajnos nem tudok windozt tenni ra. A 18-as verzioval nem volt baojm, de automatikusan leszedte maganak ezt a kuka 20-ast, pedig le volt tiltva az upgrade....

eat, sleep, play, replay

(#37973) tordaitibi válasza tusi_ (#37972) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nekem Ubuntu, KDE, Pulse Audio,
Ez nekem bevalt, nalam bootnal jo, hdmi, de ha elmegy a monitor alvoba es ebredes utan rendszeresen az alplapi hangkartya lett az aktiv.
Ha nalad bootolaskor is az akkor a kulso eszkozt keson eszleli, akkor ezt tedd be egy kis scriptbe es autostartba.
Ha jol ertelmeztem a problemadat.
A kesesre is van megoldasom, elkuldi stand-by -e a hangkartyat es video inditasnal zavaroan behallatszik egy kattanas ahogy ebred az eszkoz.

pactl set-card-profile 0 output:hdmi-stereo

Ezt tedd autostartba, nalad lehet mas a kimenet.

(#37974) tusi_ válasza tordaitibi (#37973) üzenetére


tusi_
addikt

Köszi szepen, betettem :) Majd jelentek.. :R

eat, sleep, play, replay

(#37975) Frawly válasza tordaitibi (#37973) üzenetére


Frawly
veterán

Az a baj, hogy ezt nem elég betenni automatikus indulásba, hanem egy scriptnek folyamatosan kéne futni, és ha feléled az eszköz a monitor alvóból történő visszajövetele utána, akkor mindig újra le kell futtatnia.

(#37976) Prosectura2


Prosectura2
tag

Sziasztok,

crontabbal kapcsolatos kérdésem lenne. Feltelepítettem a HDSentinel Linux verzióját, amellyel tudok generálni egy html fájlt, amelyet a kívánt helyre elment. Ez így néz ki:

sudo home/prosectura2/hdsentinel-017-x64 -html -r /home/prosectura2/HDSentinel/HDSreport.html

Ezt futtatva lértejön a fájl, ha újra futtatom, frissül. Sudo nélkül nem megy, mert nem éri el a meghajtók adatait.

Beállítottam feladatként, hogy 10 percenként fusson le:
sudo crontab -e
*/10 * * * * /home/prosectura2/hdsentinel-017-x64 -html -r /home/prosectura2/HDSentinel/HDSreport.html

A feladat maga lefut, de nem hajtódik végre a parancs, nem jön létre friss html fájl.
Mi lehet a gond? Sajnos a cron logja nem árul el semmit, No MTA installed, discarding output a visszajelzés. Próbáltam pipe-al kinyerni az outputot ( a végére írtam, hogy >> /var/log/cronoutput.log 2>$1), létrejön a cronoutput.log, de üres, a mérete 0.
Próbáltam bash fájlba tenni a parancsot, hátha úgy kapok valamilyen hibaüzenetet, de semmi...

(#37977) cigam válasza Prosectura2 (#37976) üzenetére


cigam
félisten

Nézd át még1x, biztos nem írtad el az útvonalat, nevet? Pl. a példádban az egyik home előtt van / jel vagyis a gyökérkönyvtárból indul az útvonal, a másik esetben az aktuális mappából. (Amúgy van már 18-as is)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37978) tordaitibi válasza Frawly (#37975) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez igaz, azt nem tudom hogyan lehetne így megoldani.
Én évekig szenvedtem ezzel a bosszantó kis hibával,
nekem bootnál mindig a hdmi audioval indul de 10 monitor sleep-ből 3x átvált a belső hangforrásra.
Ezért a scriptet parancsikonoztam, a panelon figyel, és kapott gyorsgombot is.
Nekem ez bevált, sokkalta egyszerűbb egyet kattintani mint végigmenni a hangbeállításokon és visszakapcsolni a hdmi audiot.

(#37979) Prosectura2 válasza cigam (#37977) üzenetére


Prosectura2
tag

Itt írtam el, élesben mindenhol jó.

Próbáltam futtatni azt a parancsot, ami éppen aktuálisan nem futott le (szkript fájl, amiben a korábban próbált parancs volt, pipe-al egyetemben). Nem akart lefutni, mert nem volt hozzáférése a megadott log fájlhoz. Átállítottam, akkor a 2>$1-vel volt baja. Erre kitöröltem a végéről a pipe részt, csak a szkriptet hívtam meg. Ami már volt eddig is, de nem akart menni. Most megy :Y :Y :Y
Eddig nem értettem, miért nem megy, most nem értem, miért megy. A lényeg, hogy megy.

Köszi a linket, ránézek.

(#37980) ace05


ace05
senior tag

Tudnátok ajánlani valami alkalmazást, amit lehetne ütemezni, hogy lementsen egy mappát egy windows-os smb megosztásról ?

(#37981) sonar válasza ace05 (#37980) üzenetére


sonar
addikt

egyszeri időzítésre: at
periódikusra: cron vagy systemd timers

Mentésre: rdiff-backup, duplicity, rsync aztán ezt lehet még cifrázni amire igények vannak.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37982) cigam válasza ace05 (#37980) üzenetére


cigam
félisten

A beépített DejaDup nem jó? (Feltételezve, hogy az alap Gnome-os verziót tetted fel.)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37984) edari válasza utpcat (#37983) üzenetére


edari
őstag

B450-ről váltottam B550-re (chipset), és a pop_os-t nem érdekelte.

(#37985) Dave™ válasza utpcat (#37983) üzenetére


Dave™
nagyúr

Maximum akkor lehet gondod szerintem, ha az új lapban valami (alapból) nem támogatott hardver van, pl. valamilyen ritkább wifi vezérlő. Az alap dolgoknak akkor is mennie kell persze. Ha volt Windows licenced beaktiválva, azt viszont bukod, ne felejtsd ( ;] ).

(#37986) lionhearted válasza sonar (#37971) üzenetére


lionhearted
őstag

És @Frawly

Ránéztem a postodra, nem láttam benne eredményeket, viszont úgy tűnt, hogy hardveres (ARM?) NAS-sal dolgoztál. Nekem egy x86 DIY NAS-om van, ezzel próbálkoztam még jóideje, így pontos számokra nem emlékszem. De valamiért úgy rémlik, hogy ilyen huszonX MB/s jött össze. Natívan 70+ MB/s, SMB-vel pedig 90 MB/s is összejön. Gigabites hálózat, semmi komoly cucc, természetesen ugyanazon gép a kliens az eredményeknél.

Egy dolog biztos, valamiért dobtam az egészet a francba, és maradt az SMB utána.

Tegnap még működött...

(#37987) sonar válasza lionhearted (#37986) üzenetére


sonar
addikt

x86 alapú, meg 10Gbit. Mérést azért nem tettem bele mert folyamatosan használatban van és konzisztens mérést nem tudtam volna csinálni.
Sambánál is nagyon észrevehető volt az én környezetemben, hogy mondjuk SMB1-2-3.
Host OS CentOS 7.6, a kliensek Win10.
SMB3-mal csak úgy szárnyaltak. Hogy mire is gondolok itt ponotsan: megnyitsz egy megosztást ahol 10k+ egyéb könyvtár van kényelmesen pikk pakk tudsz tallózni. (itt 1Gigabit van) míg smb2 protokollal ez halál.
smb1 amit ha jól tudom NTLM-nek is hívank (bocs ha igy kora reggel BL után benézek vmit) szintén elfogadható sebességet produkált.

Én azt tudom mondani, hogy próbálgatni kell. Minél több solution-t ismer az ember annál bátrabban és gyorsabban talál rá a számára kedvező megoldásra.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37988) lionhearted válasza sonar (#37987) üzenetére


lionhearted
őstag

Eddig jó, csakhogy még ugyanaz a tapasztalatunk. Ehhez kellene szembeállítani, hogy a szárnyaló SMB3 hogyan viszonyul az NFS-hez, mert erről vannak más tapasztalataink. :) Vagy legalább is eddig úgy tűnt.

Egyébként funfact: SMB megosztás kívülről, VPN-en és LTE-n keresztül...na az a botrány, nem az SMB1. :D

Tegnap még működött...

(#37989) sonar válasza lionhearted (#37988) üzenetére


sonar
addikt

Sajnos az a gép nem tud smb3-at, így ott nem tudom tesztelni, de ott az nfs hozza érzésre az smb3 szintjét. (10k+ mappák tallózásánál nincsen megdöccenés)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37990) Frawly válasza utpcat (#37983) üzenetére


Frawly
veterán

Semennyire nem finnyás, főleg ha nem használsz zárt drivert, bár még az sem probléma, ha a zárt driverhez kapcsolódó hardver nem cserélődik. Magának az alaplapnak, procinak a cseréjére nem kényes. Ez nem Windows, hogy újra kell aktiválgatni. Megjegyezném a Windows is tudná, nem technológiai korlát, a MS csak szándékosan nehezíti meg a gépek közötti átjárhatóságot, hogy ne egyszerűsítse le a warezesek dolgát, hanem vegye meg mindenki az összes gépére a Windowst, pont ezért van korlátozva az USB-re telepítés is. Linuxnál nem érdekük, hogy kicsesszenek a felhasználóval, meg megvetessék, mivel úgyis ingyen van.

(#37992) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Egyetlen kis problémától eltekintve tökéletes a KXubuntum, azért KXubuntu mert eredetileg Xubuntu volt XFCE felülettel de rápakoltam egy teljes KDE felületet.
Az apró gondom, bár automatikus bejelentkezés van beállítva, a KDE indul bootnál mindig, nincs választómenü, mégis random 10-ből 2-3x kéri a jelszavamat indításnál.
XFCE-n, és KDE alatt is ki van kapcsolva a jelszókérés.
Miért kéri mégis néha?

(#37993) I02S3F válasza tordaitibi (#37992) üzenetére


I02S3F
őstag

Bejelentkezés előtt, vagy után kéri a jelszót?

(#37994) tordaitibi válasza I02S3F (#37993) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Előtt.
Pc indít, BIOS, Grub (W10 dualboot van, az Ubuntu az első, hagyom vagy enter), 3 másodperc és indul az Ubi, Ubuntu logó bejön, kis szünet fekete képernyővel, ezután ha jó jön a KDE logo, és dob az asztalra.

Ha nem jó akkor az Ubuntu utáni rövid fekete képernyő után jön a jelszókérő ablak, beírom, enter és jön a KDE logo majd az asztal.

Minden kulcstartó vagy mi a csoda, jelszótároló, a KDE Wallet is mind ki vannak kapcsolva.
Ésnem mindig csinálja, nincs benne rendszer, pl. volt áramszünet, ups nincs, leállt a gép és utána sem kérte, majd 5x nem kérte, majd egyszer csak egymás után 2-3x, majd megint nem stb.
Nincs logikája, pl. kéri-nem kéri ha közbe a W10 volt bootolva, vagy az Ubi indult csak 20x stb.

[ Szerkesztve ]

(#37995) ubyegon2 válasza tordaitibi (#37994) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Minden kulcstartó vagy mi a csoda, jelszótároló, a KDE Wallet is mind ki vannak kapcsolva.

Hasznos dolog ez, de nem sok köze van a jelenséghez, ott ugyanis login manager dolgozik! Mivel két felülettel dolgozik a disztró, ezek login managere okozhatja ezt az anomáliát, teljesen le kéne pucolnod az egyiket és csak a KDE login managere maradjon, ugyanis azt tudod GUI-ból konfigolni. (ha az fut persze)

Itt kéne utána körülnézned és letisztítani, amiről azt gondolod, hogy felesleges, sajna jobban nem ismerem ehhez a KDE-t, de tuti, hogy ezekből az irányokból célszerű támadnod!

Nekem egyszer Manjaro KDE-nél volt valami aktív adat az Új felhasználó résznél és az okozott talán wifi eléréssel kapcsolatos gondot....

[ Szerkesztve ]

(#37996) májkimiki válasza ubyegon2 (#37995) üzenetére


májkimiki
őstag

A LightDM-et le kéne szedni, vagy a Plasma-ét defaulttá tenni. Lenni kellet volna a Plasma telepítéskor egy login manager választónak. Azzal a kérdéssel, hogy maradjon-e a LDM vagy legyen a Plasma loginmanagere a default.
Legalábbis, ha Xubuntu desktop csomagot húzok egy másik DE-re. Akkor biztos van ilyen kérdés. Ellenben ha csak xfce4, xfce4-goodies van húzva. Az önmagában nem hozza a light dm csomagot.
Kérdés Tibi plasma csomit telepített vagy kubuntu dedktop csomagot. Utóbbi hozza a saját login managerét.

(#37997) ubyegon2 válasza májkimiki (#37996) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen, köszi a kiegészítést, a LightDM az XFCE default és SDDM a plasma default login managere és ahogy mondod, valóban egy karakteres ablakban intéződik az átállás. Ha ez nem volt az új login manager vagy a plasma felrakásánál, akkor célszerű leszedni a LightDM-et és újratelepíteni a SDDM-et, majd elvégezni az előbbi képen látható felületen a beállítást szükségszerűen. Biztos, hogy nem történt meg helyesen a login manager váltása.

Én anno plasma csomagot raktam fel Cinnamon mellé és nem a Kubuntu-t, mivel nem akartam semmilyen KDE-s részt, csak a plasma-t és így tökéletesen lecserélődött a login manager, ilyen kb a kinézete:

A Kubuntu saját login managerét viszont nem ismerem.

[ Szerkesztve ]

(#37998) tordaitibi válasza ubyegon2 (#37995) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És májkimiki,
igazatok lesz mert amikor a KDE Plasma felment, valóban megkérdezte melyiket akarom használni, a KDE hozta a SDDM-et magával.

Köszönöm a kezdő lökést, ezután keresgéltem és ez az oldal segített
Beállítottam a leírás alapján a SDDM-et alapértelmezettnek, ha jó lesz így akkor hurrá, ha néha így is kéri a jelszót akkor jelentkezek további tanácsokért.

Ezzel lehet lekérdezni az épp aktív login managert,

systemctl status display-manager

és ezzel lehet aktívvá tenni az SDDM-et:

sudo dpkg-reconfigure sddm

Gui alól nem lehet, legalábbis én nem találtam ilyen lehetőséget,

[ Szerkesztve ]

(#37999) ubyegon2 válasza tordaitibi (#37998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! És köszi, hogy leírtad mit csináltál és remélem ez a thread lezárása is lesz egyben. :K Sajna sokan csak annyit írnak be, hogy megoldódott. De egy probléma felvetése így zárul korrekten. Az alapján egyébként, amit írtál, igen valószínű, hogy nem jön elő a gondod újra, ha mégis, az már fejvakarósabb lesz. De a Te eseted is jó példa arra, hogy Linux alatt mindent meg lehet oldani, nem mindig egy-két lépéssel.... :D

Gui alól nem lehet, legalábbis én nem találtam ilyen lehetőséget,

Erre szerintem sincs GUI, de ez a parancs legalább helyrerakja a login konfigodat.

(#38000) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Üdvözlet!

Volna egy problémám, amit nem tudok megoldani, pedig sokat próbáltam.
Telepítenék egy programot, ami megköveteli a libwebkitgtk-1.0-0 telepítését.
A baj az, hogy a terminál nem hajlandó erre, mert nem találja:

handrx@roger:~$ sudo apt-get install -y libwebkitgtk-1.0-0
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
libwebkitgtk-1.0-0 csomag nem elérhető, de egy másik hivatkozik rá.
A kért csomag hiányzik, elavult vagy csak más forrásból érhető el

E: „libwebkitgtk-1.0-0” csomagnak nincs telepítésre jelölt verziója

Próbáltam megkeresni a .deb verzióját, hogy manuálisan telepítsem, de sehol sem találom.
Nem vagyok kezdő a Linux rendszerekben és a disztribúciókban (kb 10 éves múlt a rendszerekkel), de erre nem találom a megoldást.

Ubuntu verzióm: 20.04 64Bit
Kívánt program: Tizen Studio

Tudtok ebben segíteni?
Előre is köszönöm!

But who is watching the guardians?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.