Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39001) tvamos válasza Frawly (#38999) üzenetére


tvamos
nagyúr

Minden hiba megszunt. Megegyszer koszonom a segitseget!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39002) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Sziasztok! Van egy 5vról indítható linuxos mini pcm, Szeretnék egy olyan megoldást, ami nem helyhez kötött, pl egy torrent szervert ami elférne egy kis dobozan a háti táskában.
Az ötletem a következő:
kellene egy powerbank ami adná az áramot a kijelző mentes panelnek ami 5V és linux operációs rendszerű.
kellene egy 4g lte vevő amin a telekom korlátlan netét használhatnám, vannak napi szintű olcsó korlátlan netjei. pl egy napra 900ft.
A gondom az, hogy az otthoni internetem nagyon lassú, a telekomé 100gyorsabb ha van lte.
Tudok egy helyet házon kívűl, ahol fullos a térerő és legalább 100as a letötlés :).
Hogy gyúrhatnám össze ezeket a dolgokat egy dobozba, úgy hogy kívülről ne lássa senki
de én hozzáférhessek mondjuk mobilról távvezérléssel? Ez helyettesítené a kijelzőt, pl a telefonom.
rá dugnék a gépre egy 1tb ssdt aztán az adott helyen az 1 napos korlátlan nettel ami kellene letölteném, :). A rendszer egésznap el lenne egy powerbankal... Nem érdekelne a történet, ha jó netünk lenne... De kellene pár játék program stb.
Sztetek megoldható lenne? :((( :) .

(#39003) tordaitibi válasza Marcsello31 (#39002) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ízlések és pofonok de én nem így oldanám meg az biztos.
Dobozba a telekom modem, mellé egy AP client módba, és lankábellel bemennék a házba.
Ha nagyon messze van, és esetleg a modemnek van külső antenna csatlakozója, akkor egy wireless yagival vagy lapantennával belőném a házba a wifit.
Munkahelyemen 100 méternél messzebb van a wifi hozzáférési pont, bokrok, 2 fal+20 centi grafitos hőszigetelés és egy wireless yagival tökéletes a vétel.

A modem meg a mini pc saccolásom szerint minimum 5 wattot kérne, azaz 1 ampert.
Egy napos folyamatos működtetéshez így 25-30Ah akku kéne, ezt egy powerbank nem fogja tudni kiszolgálni.

Ha telefonról vezérelnéd, ezt nem értem, akkor Te bennt vagy a házba a gagyi neteddel, ezen keresztül lépnél ki a netre, onnan a Telekom modemen érnéd ek a pc-t, és full remote kéne ahogy értelmeztem, azaz képernyőtartalom átküldése is?

(#39004) togvau


togvau
senior tag

Van egy ubuntu 20.04-es minigépem, server változattal, tehát gui nélkül.

A fő problémám az, hogy brutális cpu használatok vannak random, úgy hogy semmit se csinál. Felugrik 30-50-100% okra, és percekig pörög, akár minden mást belassítva, néha percekre leesik a cpu használat az indokoltra, majd újra túráztatja.
Se a top-ban se a htopban, se a ps auxban nem látszik semmi, csak a kis cpu használatú normál alkalmazások.
Próbaképp az eredeti 18.04-ról is upgradeltem 20.04-re, de ugyanaz, sőt így már a DNS dolgok is eltörtek, még a hivatalos repositoryk címét se tudta resolveolni, resolve.conf-ba írtam be egy google dns-t amivel végre már megy, de ott is írja kommentben, hogy nem szabad bele írni, mert felülírja, de a resolved-be írt dns-ek-re tojik, systemd-resolved restarttal is.
Hogy lehetne rendbehozni? Mi ez a fantom terhelés, honnan jön?

hitler, sztálin, micro usb

(#39005) Marcsello31 válasza tordaitibi (#39003) üzenetére


Marcsello31
őstag

Akkor szerinted ez a megoldás hülyeség. De jól értelmezed amúgy ,ezt szerettem volna.
Vagy, van egy inteles tabletem arra rá teszem a linuxot usb hubon a modemet, aztán kész.
sajnos nagyon messze van a háztól a jó térerő a telekomnál, az megoldhatatlan hogy ott hagyom majd otthon nyomkodom távollétben, Köszi a választ! Akkor járhatatlan, valami jobbat kell kitalálni.

(#39006) tordaitibi válasza Marcsello31 (#39005) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Egy szóval sem mondtam hogy hülyeség, én már számtalanszor erőszakoltam meg mindenféle rendszert, nemcsak IT vonalon, pl. a saját fűtésrendszeremet mert megdöglött karácsonykor a cirkóm és a szükség nagy úr. Ha egy gázos-cirkós szaki meglátta volna, azonnal főbelő de fűteni kellett.
Csak azt írtam hogy máshogyan is lehetséges, talán egyszerűbben.

Pl. a melóhelyemen Voda és Tkom szinte nulla, nemhogy mobilnet de a gsm beszéd is akadozik.
Viszont a Digi meg hasít, a fene se érti ezt.
Így minden melós Digis szolgálati telefont kapott.
Ez egszerűbb volt, mint az eddig meglévő, folyamatosan döglődő, a Tkom saját telepítésű és jó sz...ar helyi gsm repeatere.
Csak arra célzok hogyha ennyire messze van, el is lophatják, télen megfagy a technika, stb.
Amúgy megvalósítható de a Linux távoli asztal elérést egyszer próbáltam, de helyi hálón sem sikerült, nemhogy távolról, ezért ebben nem tudok tanácsot adni.

A többi az gyakorlatilag dobozolás, mechanikai munka, madzagolás és a rendszer szoftveres beállítgatása, semmi több.

Jelenleg is mobilneted van a házba csak? Semmilyen madzagos szolgáltató nincs?
Háztetőn sem jó a térerő?
Létezik simes router, erre találták ki, és van külső gsm antenna csatija is, a router a padláson, az antenna kinnt.

(#39007) Marcsello31 válasza tordaitibi (#39006) üzenetére


Marcsello31
őstag

"Egy szóval sem mondtam hogy hülyeség, én már számtalanszor erőszakoltam meg mindenféle rendszert, nemcsak IT vonalon, pl. a saját fűtésrendszeremet mert megdöglött karácsonykor a cirkóm és a szükség nagy úr. Ha egy gázos-cirkós szaki meglátta volna, azonnal főbelő de fűteni kellett.
Ez azért kellemetlen tudott lenni, de a szükség nagyúr! Meg megfagyni sem akar az ember.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Amúgy megvalósítható de a Linux távoli asztal elérést egyszer próbáltam, de helyi hálón sem sikerült, nemhogy távolról, ezért ebben nem tudok tanácsot adni."
Én a cuccot nem hagynám magára, ott lennék akár ha kell egész délután vagy délelőtt, mikor jó az idő, vannak helyek ahol nagyon gyors a trékom, bár lehet hogy korlátoznak 1 idő után, mert hogy ne terheld a hálózatot jelszóval, de ki kel próbálni, 1 napra 3 napra 10 napra ad korlátlan opciót a telekom ha jól tudom. Ráadásúl helyenként 5gén.
Szóval nekem bármilyen megoldás jó, sztem sem lehetetlen, Azt tudtam írni amim jelenleg van.
Vagy tényleg fogom a tabletem, az egy inteles masina, rá tolom a windowst, aztán cső neki,
usb hubon keresztül tölteném valahogy power bankal, meg rá erőszakolnám a netet modemen keresztül :) Talán ez még egy egyszerűbb megoldás.
Vagy az 5V vackomat átalakítom hordozhatóvá, szerintem még a ceruza elemről is el menne, mivel egy tenyérnyi panelről van szó, Tényleg. Egy tölthető litiumos elemmel. A távollétet úgy értettem, hogy egy teamviewerrel oldanám meg, így telóról vezérelném a dolgokat a panelen, no mindegy, valami lesz, mert érdekel.
Bicajjal olyan helyekre el tudok gurulni, ahol full extra a térerő minden egyéb nélkül, még csak másokat sem zavarna.... :)

idézet:
Jelenleg is mobilneted van a házba csak? Semmilyen madzagos szolgáltató nincs?
Háztetőn sem jó a térerő?
Létezik simes router, erre találták ki, és van külső gsm antenna csatija is, a router a padláson, az antenna kinnt."

Értem nézegetem a routereket olyat keresek ami cserélhető antennás, és egy jó vételű antennával talán lesz valami de kétlem, mert a telefonom nem lát ott telekomot semmilyen képp :) irok még :D .

(#39008) tordaitibi válasza Marcsello31 (#39007) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Jaa leesett.
Hátizsákkal járkálsz és ahol gyors a mobilnet, ott lehúzod amit akarsz.

Telefon, otg, usb-to-m2 ssd átalakító?
Bár akkor meg nem tudod közbe tölteni.

Vagy az eredeti felállásod és így valahogy összehozni a telóra a mini pc távoli asztalt.
Hogyan, na arról gőzöm sincs... de érdekel a téma, utána fogok nézni.

Jééé... gyorsan ment, a szokásos alkalmazásokon kívül ez úgytűnik bolondbiztos és faék egyszerű, aki utálkozik a guglitól, annak any desktop, remmina, rdp, vnc-féleségek egyebek, de ez állítólag működik nyasztatás meg terminálozgatás nélkül is azonnal és konyhakész: [Chrome távoli asztal]

(#39009) Marcsello31 válasza tordaitibi (#39008) üzenetére


Marcsello31
őstag

:K Alakul, alakul, :K . Valahogy így képzeltem el a dolgot ahogy írod. :) .
Csak valahogy le kell egyszerűsíteni a dolgot, nem e tudom, hogy a tabletemmel megvalósítható e ez. annak elég erős az akkuja,
Bajom hogy jelenleg android fut rajta, nem tudom hogy az felismerné e a rá dugott usb 4g modemet? Ha olyan helyre mennék, magaslat, rét susnyás fasz tudja :D ahol senki sincs, csak én meg a térerő :D. Akkor végképp életképes a történet mert a kutyát sem fogja zavarni hogy picknikezés közben torrentezek ezerrel :D "vicceltem'.
VAgy az van, hogy használom az android tabletet, amiről le gyalulom az androidot, de annak van egy jó funkciója, akkor is megy ha kikapcsolom a kijelzőt, maga rendszer aktív, így, háromnapig el van, "tétlenül" teszteltem, ha rá teszem a winfost, az már nem ilyen, ha kikapcsolom a kijelzőt, kikapcsol a rendszer is, nincs szunyadós működő üzemmód. A linuxnál nem tudom hogy van e olyan mód, hogy sötét kijelző alatt is használhatod távolban a rendszert. persze lehet hogy van...
HA csak nincs mákom, és az android felismer néhány modemet usbn kersztül, vagy?! most jutott eszembe hogy hordozható wifi modem routert veszek, így wifin keresztül csatlakozik rá,
Addig világítana csak a kijelző míg beállítom a dolgokat, aztán táskába vissza és cső, a modem routert el helyzem valami magaslati helyen.
Szerintem megoldható, tablettel biztos. De az 5V linuxos panelem elférne egy könyv méretű dobozban is, hozzá csapnék pár tölthető ceruza elemt és kész, a linuxos panelemen android is futtatható. Nem csinálnék én ebből rendszert, csak néha, elkezdtem összeszedni a
hozzávalókat. :)
Próbálok úgy rendelni hogy ne utólag fogjam a fejem :).
Minden választ köszönök előre is! ha összeállt a rendszer mutatok képeket róla :D
De f@szom, pár utcával arrébb van már térerő fullosan nálunk nincs.
Mondjuk azt is ki próbálom hogy veszek egy parabola antennát, annak fókuszába raknám a modemet, s talán azzal messzebre is el látok :).
De a téma érdekel.

Hozzávalók amik kellenének:
Tablet vagy mini pc vagy amid van.
külső 1tb merevlemez hordozható változat.
usb hub, sok portos csatlakózóval
egy otg usb átalakító.
kábel,
antennás modem,
ennyi. :))

[ Szerkesztve ]

(#39010) Marcsello31 válasza Marcsello31 (#39009) üzenetére


Marcsello31
őstag

Pl modemnek ez elég olcsó és antenna csatlakozós, Szerintetek az android ezt felismerné ha otg hubon keresztül dugnám rá? :D Valaki már megnézte? Írom össze hogy mi az ami még kelhet.
[link]

(#39011) Véreshurka válasza Marcsello31 (#39010) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Nálam egy GL.iNet Mudi van arra ha járok kelek legyen mobilnetem. Ez mondjuk drága, de erre: [link1] vagy akár erre: [link2] is ránézhetsz. OpenWRT fut rajtuk, szóval lehet berhelni. AliExpress-en van, amazon.de-n elérhető de lehet van geekbuying eus-s raktáárban is vagy valami hasonló, ezeknek nem jártam utána.

[ Szerkesztve ]

El Psy Kongroo

(#39012) Marcsello31 válasza Véreshurka (#39011) üzenetére


Marcsello31
őstag

Üdv! köszönöm a válaszodat! Megnézem a linkeket!
Nem túrom szét ezzel a topicot, mert igazából meg van hogy hogyan lesz már a dolog. Majd mutatok képeket! Ha kész lesz. :)

(#39013) tasiadam


tasiadam
veterán

Udv

Visszatero problemam van a HDDvel. Eddig nem talalta a bootolni valo filet, ujrahuztam es villog a kis bizbasz, fekete kep es ennyi. Eddig HDD-vel is jo volt az ubuntu, aztan SSD-vel megint nem all fenn ez a problema. Siman betolti az OS-t.
Remlik valami boot order, de csak 1 opcio van, ahogy lattam.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#39014) tasiadam válasza tasiadam (#39013) üzenetére


tasiadam
veterán

Megoldva, egy helyen nem neztem, ott volt a baj :D

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#39015) cimp


cimp
senior tag

Sziasztok!
Van egy mindenes (router, htpc, samba, ...) gépem ubuntuval. Van benne egy GeForce GTX 1050 Ti. Azzal küzdök egy ideje, hogy 455-tös drivertől kezdve, ha kikapcsolom a tévét, bekapcsolás után nincs kép. Billentyűre sem. Tehát ha bebootol akkor van, míg a tévét ki nem kapcsolom. Valaki találkozott már ilyennel?

Xiaomi Mi4 W. & Xiaomi Mi3 W. & Xiaomi MiPad & Xiaomi Mi2 & Xiaomi Redmi 1S & Xiaomi Piston & Xiaomi Piston 2 & Mi Headphones (Brutálisan gyönyörű hangzás!!!)

(#39016) lev258 válasza cimp (#39015) üzenetére


lev258
veterán

Nincs Nvidia-m, de sajnos zárt driverrel előfordulnak ilyenek. Ha 455 alatt jó, akkor ragaszkodj ahhoz. Idővel biztos javítják, de nem lehet megjósolni, mikor.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39017) cimp válasza lev258 (#39016) üzenetére


cimp
senior tag

Nem valószínű, hogy szándék lenne rá. Valami más lehet a háttérben, mert már 455 is rossz, és azóta kint van a 460, 465 is és minddel ugyanaz van. Valamit jobban átírhattak mint kellett volna és egy csillagállás is kellhet a jelenséghez. Láttam olyanokat, hogy a 4k-s felbontással bajok vannak, vagy másodlagos monitornál panaszkodnak hasonlóra... Visszaszoktam állni 450-re, de valami megoldás jobb lenne.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Mi4 W. & Xiaomi Mi3 W. & Xiaomi MiPad & Xiaomi Mi2 & Xiaomi Redmi 1S & Xiaomi Piston & Xiaomi Piston 2 & Mi Headphones (Brutálisan gyönyörű hangzás!!!)

(#39018) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Annyit olvasok itt az nVidia kartyakkal valo kuzdelemrol, hogy ugy gondoltam, idepofatlankodok, es megkerdezem, hogy milyen nVidia kartyat erdemes most vennem? Termeszetesen Ubuntut (illetve Lubuntut, ennek eleg egyszeruen nez ki a felulete, nekem ez tetszik) hasznalok. Azert kell az nVidia kartya, mert Cuda-t hasznalnek.
Eredetileg egy ilyen GT 1030-ra gondoltam, vagy egy ilyenre, de mar bizonytalan vagyok, mi a jo valasztas.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39019) cimp válasza tvamos (#39018) üzenetére


cimp
senior tag

Mi a cuda-ra szeretnéd használni? Tapasztalataim szerint nem túl cuda barát a rendszer. Van, de nekem eléggé alkalmazás spec sikerült elérnem. Lejátszáshoz mpv-vel 4k-hoz, átkódoláshoz ffmpeg.

Xiaomi Mi4 W. & Xiaomi Mi3 W. & Xiaomi MiPad & Xiaomi Mi2 & Xiaomi Redmi 1S & Xiaomi Piston & Xiaomi Piston 2 & Mi Headphones (Brutálisan gyönyörű hangzás!!!)

(#39020) lev258 válasza tvamos (#39018) üzenetére


lev258
veterán

Hardver értelemben olyat, ami neked kell. Szoftver értelemben meg mindegy. Menni fog, de ilyen dolgok előfordulhatnak.
(szarkazmus: A CUDA-hoz nem szükséges grafikus felület, szóval nincs probléma. ;] )

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39021) tvamos válasza cimp (#39019) üzenetére


tvamos
nagyúr

Jol van. Azt irja a software a minimum hardware requirements-nel, hogy "Nvidia GPU is required", es kesobb azt, hogy "requires a CUDA enabled GPU".

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39022) Dave™ válasza tvamos (#39021) üzenetére


Dave™
nagyúr

A GT1030 egy nagyon vérszegény kártya, nvenc sincs benne, ellenben egy integrált HD630 vígan tömörít hardveresen H264/HEVC-be, akár több szálon is.

(#39023) tvamos válasza Dave™ (#39022) üzenetére


tvamos
nagyúr

Vilagos. HD630-am sincs.
Lehet, hogy eleg nekem egy GT710 is akkor? Abban is van CUDA nem?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39024) cappa72 válasza tvamos (#39023) üzenetére


cappa72
nagyúr

Gt710-et ne vegyél szerintem.
Nekem volt, lassabb volt, mint az integrált alaplapi Intel (HD530).
Majd 10k-ért beszerztem egy használt Quadro K620-at, nekem házi használatra elég.
De a vége az lett, hogy a gyerekek játszani akartak, és Má$ operációs rendszeren a Fortnite jobban fut a GT1030-cal, így végül az lett a gépben.
De Ubuntu 20.04 Mate esetén sincs bajom a 1030-cal. Legalábbis amire én használom (r=1 user szinten, néha egy kis UrbanTerror), akka bőséggel elegendő.

Mondjuk a plot3d esetén pont a gt710 hozta a legmagasabb pontszámot.

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#39025) tvamos válasza cappa72 (#39024) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszonom! Akkor valoszinu a GT 1030 lesz. Meg eppen belefer a keretbe az is, de a jelenlegi arak mellett nem mennek feljebb.
Azon is gondolkodtam, hogy veszek valami hasznaltat, de ahogy nezem, azok beszippantanak 100-200-300W-okat, ez a 1030 meg 30W-ot. Azert se mindegy, mennyire hangos a gep.
De amugy persze, jobban orulnek egy RTX 3090-nek vizhutessel, csak hat na...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39026) cappa72 válasza tvamos (#39025) üzenetére


cappa72
nagyúr

Nagyon hasonló megfontolások voltak nálam is.
Se túl gyengét nem akartam, se túl drágát.
A k620 és a gt1030 is jó volt a low profile gépünkbe - nekünk ezt is figyelembe kellett venni. Rengeteg összehasonlító oldalt néztem, a PH! "milyen vedeókártyát vegyek?" topikot is boldogítottam, végül ez a két kártya volt ár/teljesítmény arányban a legjobb - számomra.
A gt1030 haználtan már olyan 25k körül van, és szépen lassan mintha az ára is menne fel (én még 20k-ért vettem 1 hónapja).
És bár aktív hűtésű mindkettő (igaz, a gt1030-ból létezik passzív is), egyátalán nem hangos alapjáraton.

De amugy persze, jobban orulnek egy RTX 3090-nek vizhutessel, csak hat na...
:DD

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#39027) tvamos válasza cappa72 (#39026) üzenetére


tvamos
nagyúr

Gondolkodtam a hasznalt kartyan, csak legutobb megegettem vele a kezem, most nincs kedvem 10 ezer sporolasert napokat szivni. Az uj meg garis, es a bolt is utba esik hazafele a cegtol. Legalabb setalok kicsit.
De azert alszok meg ra egyet... vagy inkabb 15-ot, fizetesig.

Koszonom szepen a segitseget mindannyiotoknak!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39028) Gyick


Gyick
őstag

üdv!

Miért jelent meg nálam az ubuntu 20.04-en egy külön kde-beállitások(plasma) meg egy csomó kde connect program?Meg a processeknél is fut kded5,klauncher,kdeinit.Valamelyik program rakhatta fel dependenciaként?Tudtommal a Unity de-t használok nem a plasmat.Le törölhetem ezeket a synaptic-al?

[ Szerkesztve ]

(#39029) lev258 válasza Gyick (#39028) üzenetére


lev258
veterán

Gyakorlatilag biztos, hogy felraktál valamit, ami kde (qt) csomagokat igényelt. Én először a programot keresném meg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39030) aujjobba válasza Dave™ (#39022) üzenetére


aujjobba
addikt

De jo hogy irod, mar joideje kinlodok azon, hogy leforditsak egy ffmpeg-et, ami kihasznalja az intel quicksyncvideo-t hardveres decode/encode miatt, de sajnos sikertelenul, valami mindig elszall a folyamat kozben.

Nem tudna itt valaki forditani nekem egyet? Megkoszonnem szepen.
HEVC-be szeretnek leginkabb kodolni.

Celeron G4930 procim van, ha ez szamit.

(#39031) Dave™ válasza aujjobba (#39030) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ubuntun nem kell fordítanod jó esetben, csak az intel-media-va-driver-nonfree csomagot telepítsd.

(#39032) Gyick válasza lev258 (#39029) üzenetére


Gyick
őstag

Meg van.Azt már letöröltem.Utánna mehetnek ezek is?Azt hol tudom megnézni hogy pontosan miket rakott fel?

(#39033) aujjobba válasza Dave™ (#39031) üzenetére


aujjobba
addikt

Feltettem, de igy sem sikerul eletre kelteni.
-vaapi_device /dev/dri/renderD128
Ezzel a kapcsoloval probalkoztam, de azt mondja
No VA display found for device /dev/dri/renderD128.

(#39034) aujjobba válasza aujjobba (#39033) üzenetére


aujjobba
addikt

Sikerült végre, le kellett fordítani az ffmpeg-et is hozzá.
Ami fura, hogy csak root-ként futtatva működik, de legalább működik.

(#39035) lionhearted válasza aujjobba (#39034) üzenetére


lionhearted
őstag

Usert be kell léptetni a video groupba.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#39036) aujjobba válasza lionhearted (#39035) üzenetére


aujjobba
addikt

A render group-hoz kellett hozzaadni vegul.

(#39037) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok! Megint egy buta kerdes....
A gepemben (regi laptop) most ket 2 meghajto van, az egyiken (32GB) a rendszer, a masikon (kb. 40GB) a home. Most kaptam egy (hasznalt) 200-as SSD-t. Az lenne az elkepzelesem, hogy bootolok egy pendrive-rol. Az uj SSD-re dd-vel (dd if=/dev/sdx of=/dev/sdy) atturom a rendszermeghajto tartalmat, majd hozzaadok egy uj particiotaz uj SSD-hez, ami a home lesz, es oda siman atmasolom a mostani home tartalmat. Ezutan a /etc/fstab-ban atirom a UUID-ket az ujra, es boldogan folytatom a melot (hobbi projektek) ott, ahol abbahagytam.
Mukodhet ez igy? Szerintetek lehet valami hiba?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39038) tordaitibi válasza tvamos (#39037) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Attól függően hogy mbr vagy efi, ha nem másolod/klónozod/újratelepíted a grubot /mbr-t/efi partíciót akkor nem fog bootolni.
Külső eszközről igen mert elég neki ehhez a kernelt és az initrd-t megmutatni, ezekkel már elstartol de ez nem jellemző házi használatra.

Ezektől megmenekít a Sytembeck, elvileg tudja a komplett klónozást.
Azért írtam hogy elvileg mert ezt a funkcióját nem használtam még sose.

(#39039) tvamos válasza tordaitibi (#39038) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem minden mbr.

Nem akartam volna újra telepíteni mindent. Piszok sok idő.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39040) suits


suits
tag

Hi!

A 21-es ubuntunak mennyivel nőt a helyigénye a 20-ashoz képest?Csak 12gb szabadhely van azon a meghajtón amire telepítve van azért kérdezem...

(#39041) stopperos válasza suits (#39040) üzenetére


stopperos
senior tag

Nem sokkal, szerintem 100 Mb körül lesz a folyamat végén a különbség. Ha megvolt a frissítés, akkor futtass egy sudo apt autoremove és egy sudo apt clean parancsot.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#39042) tordaitibi válasza tvamos (#39039) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Akkr ne telepíts hanem vagy klónozz, vagy,
telepíts egy UGYANOLYAN disztrót, teljesen frissítsd fel,
majd a régiről készíts egy Timeshift mentést,
és ezt a mentést húzd rá az új telepítésre. Ezt megteheted live rendszerről.
Így ugyanaz lesz minden.

Nekem így sikerült egy pendrájvra áttenni a komplett, belakott másfél éves rendszeremet.
Nem mondom hogy nincs közbe pár buktató de ha nekem sikerült ezeken úrrá lenni akkor másnak simán menni fog.
Fstab macera, esetleges grub újratelepítés, ilyesmi. De a megoldás valószínűleg jó mert hónapok óta így használom a portable Ubuntumat, frissít, szoftverezhető, minden ok.

(#39043) tvamos válasza tordaitibi (#39042) üzenetére


tvamos
nagyúr

Timeshift? Errol meg nem hallottam sosem. :o

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39044) tordaitibi válasza tvamos (#39043) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez egy komplett rendszermenő alkalmazás Linuxra.
Olyan mint a Windows beépített rendszervisszaállítása.
Csinál egy pillananatképet a rendszerről, és erre bármikor, bármilyen gebasz esetén vissza lehet állni.
Automatikusan teszi, bármilyen ütemezést beállíthatsz neki.
Nálam napi 1 mentés, és 2 darab mentési pont megtartása van beállítva.
Nemegyszer segített már, pl. valamit eltelepítgettem, és még+ jól el is állítgattam terminálba a Pulesaudióba.
(nem való nekem a terminál, mindig is hangoztattam :) )
Ezektől a mutatványoktól meghalt a mikrofonom, és a BT. mikrofon is.
1 nap guglizás meg fórumozás sem segített, nyomtam egy 2 napos visszaállítást a Timeshiftnek és problem solved.

Nem a Te kedvedért, hanem mert egy váratlan áramszünet ma 18.40-kor agyonvágta a pendrájvról futó Ubuntumat, gyorsan ráklónoztam a jelenlegi stabil endszeremet.
Megvolt hamar, azonnal bootolt, és ennyi.

Stabil rendszerről készíts egy TELJES Timeshift mentést egy olyan eszközre, lemezre, patíciór amit el tudsz érni majd a klónozandó gépről, nekem több lemezem és ezeken tucat partíció van+félmarék pendrájvom.
Neked a pendrájvot ajánlo,m, a menés akkora helyet igényel mint a mostani rendszered+legalább 30%
Vagyis ha most 50GB akkor kellegy 64-es pen.
Telepítsd fel a Timeshiftet, ere neten bőséges leírás van, és van disztró aminek benne is van a tárolókba.

Indítsd el. A beállításoknál add meg a pent mentési útnak, majd mindent jelölj be, mentse a /, a boot és a home helyeket is.
Beállítóablak:
Típus---rsync
Hely---itt megadod a pendrájvot
Ütemezés---tökmindegy mert egyszer használod, most
Felhasználók---itt hülyén lett lefordítva magyara, a JOBBOLDALT az "Alkalmazások kihagyása", itt mindent pöttyözz be. NE baloldalt! Mondom rosszul lett fordítva az applikáció.
Szűrők---itt mindent pöttyözz be a + jel alatt.
Misc-- nem érdekes,ne babráld.

Leokézod, visszadob a fóoldalra és itt katt a Létrehozás-ra.
indul a mentés.

Ha kész, átszereled az új lemezt, bebootolsz szinte bármilyen Live linuxról.
A live rendszerre rátelepíted a Timeshiftet.
A liverendszer beépített lemezkezelőjével (gparted, disks, KDEdisk stb.) megcsinálod az új lemezen a neked tetsző partíció szerkezetet, arra nagyon ügyelj hogy ha eddig mbr volt akkor azt, ha gpt/efi akkor azt.
nálad mbr van ha jól emlékszek.

Elindítod a live rendszeren az előbb feltelepített Timeshiftet, a bejövő tündérnek kinyomod a szemét és ráböksz a Visszaállítás menüpontra.
Itt a logikát kell követned de adja is magát, kiválasztod hogy mit és hová állítson vissza.
A pendrájvról, pl. sdb1-ről a lemezre, annak megfelelő partíciójára, pl. sda1.

És most olyan jön amiben viszont nem tudok tanácsot adni, mivel én nem használom a klónozott rendszer grubját, én egy ventoy rendszert használok indítónk, az ő saját grubjába drótoztam bele a portable Ubuntut, sdc4 és a kernel és az initrd pontos verziójával egyetemben.

Szerintem neked az a pont kell hogy telepítse újra a grubot is és asszem van még egy pötty lehetőség, azt is be kell jelölnöd.
Ha kész, mindenből kilépsz, reboot, pendrájv kihúz és elindul a klónozott rendszered.

A Timeshift van annyira intelligens hogy fstab-ba az új uuid-t írja be, ezzel nem kell foglalkozni, és így, ha benntmarad is a régi rendszer lemeze, nem lesz uuid ütközés,
valamint átviszi a swapfájlt is, és természetesen használja is az új rendszer.

Egyetlen egy sor terminál nem kell, végig GUI alól simán meg lehet csinálni, célapplikációkkal.
Köszönet érte a Timeshift teamnak.
Gyakorlatilag dd-vel dolgozhat a szoftver szerintem de mégsem áll fennt a veszélye egy terminálos elírásnak, egy apró baki, pl. sda-sdb elírása és dd-nél ugrott is a partíció, vagy az egész lemez.

[ Szerkesztve ]

(#39045) tvamos válasza tordaitibi (#39044) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ertem. Regebben Clonezillat hasznaltam... manapsag meg semmit.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#39046) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Hali.

Anyósomék gépén frissítve lett az Ubuntu 18.04.5 LTS-re.
i5-2400
HD graphics 2000

Az a gond, hogy a HP Laserjet M1217 nfw MFP nyomtató nem megy.

Még a tesztoldal nyomtatása sem jó. Hplip 3.21.2 telepítettem autorunban. Viszont igy sem jó a nyomtatás.
A teszt oldal nyomtatás gondolkodik egy ideig, majd kiirja, hogy nyomtatás leállítva.

Mit ugykodjek még? Elég fontos lenne minél előbb kinyomtatni a dolgokat és így nem jutunk sajnos előre. :(
Köszönöm.

(#39047) lev258 válasza Atomgeszi (#39046) üzenetére


lev258
veterán

Az eredeti hplip nem volt jó?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39048) Atomgeszi válasza lev258 (#39047) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Eddig működött, csak miután le lett frissítve az ubuntu több év után, nem csinál semmit ez a nyomtató.
Igazából amikor kézileg a listából akarom kikeresni ezt a nyomtatót, akkor nincs is felsorolva.

(#39049) lev258 válasza Atomgeszi (#39048) üzenetére


lev258
veterán

Én most épp 16.04-en vagyok, itt Laserjet Professional m1217nfw MFP néven látom a listában.
Megnézhetnéd egy Live alól is, illetve a nyomtatást is lehet úgy intézni (most az a sürgős), a régi bevált rendszer segítségével.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39050) Cyrin válasza Atomgeszi (#39048) üzenetére


Cyrin
addikt

Csak a szokásos, frissítés után kikerül a listából.... Nem értem miért jó ez. Céges gépemet se tudom frissíteni, mert a 19-es mint még nyomtat, a 20-as nem. Tele vannak a fórumok a hasonló problémákkal.
Hplip-nek pedig vinnie kéne.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.