Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36001) lev258 válasza Formaster (#36000) üzenetére


lev258
veterán

Vannak olyan hálózati folyamatok, amik akár a teljes rendszert is belassíthatják, ha problémásak.
Ha utána akarsz menni, alaposan ki kellene elemezni a logokat, illetve megnézni, a programod nélkül is megtörténik-e ugyanez ennyi idő alatt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36002) cigam válasza Formaster (#36000) üzenetére


cigam
félisten

Lehet még driver hiba is (pontosan milyen chip melyik driverrel?), de ennyi idő alatt már igazán beletehettél volna egy másik hálózati kártyát...

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36003) Cyrin


Cyrin
addikt

Newer Nvidia graphics drivers are now available to users of Ubuntu’s Long Term Support LTS) releases, by default, no input required.

Users of any Linux distribution based on Ubuntu u18.04 LTS, such as Linux Mint 19.1, Zorin OS 15 and elementary OS, will be able to take advantage of this.

(#36004) #85289728


#85289728
törölt tag

Sziasztok!

18.04-et használok i3-as proccal. Kérdésem a következő: Az új processzor sebezhetőségek tekintetében mi a teendőm?

(#36005) growler válasza #85289728 (#36004) üzenetére


growler
őstag

Frissítsd a rendszert naprakész állapotra - beleértve a kernelt is.
Ezen kívül, ellenőrizd le hogy telepítve van-e az "intel-microcode".
A Synaptic-ban, vagy:
dpkg --get-selections | grep intel-microcode

(#36006) #85289728 válasza growler (#36005) üzenetére


#85289728
törölt tag

Köszönöm!

(#36007) #85289728 válasza growler (#36005) üzenetére


#85289728
törölt tag

Még azt kérdezem, hogy kb milyen hatásfokkal történik a védekezés? A ZombieLoadot is kivédi 100%-ban?

(#36008) lev258 válasza #85289728 (#36007) üzenetére


lev258
veterán

Igen, azt is.
Viszont megemlítik, hogy aki még biztosabbra akar menni, az inkább kapcsolja ki a hyper-threading-et.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36009) #85289728 válasza lev258 (#36008) üzenetére


#85289728
törölt tag

Köszönöm!

(#36010) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Olyat tapasztalt már más is, hogy Wine-on futó programok alkalmazás ikonjai nem jelennek meg a top panelen, hanem csak kapnak egy külön mini ablakot?

Ennek a helyzetnek a megoldására feltettem a topicons (redux) kiegészítőt, de ezzel meg azt értem el, hogy egyes alkalmazások a natív, más alkalmazások meg a topicons kiegészítőt használják. Így egy kicsit broken érzetet kelt. :DDD Külön érdekesség, hogy a flathub-féle Telegram a natív verziót választja, az ugyancsak flathub eredetű Dropbox meg a topicons-t.

(#36011) Frawly válasza #85289728 (#36004) üzenetére


Frawly
veterán

Semmi teendőd nincs, az Ubi is a kernellel default használja az összes sérülékenység elleni foltot. Mondjuk egy i3-as procit lehet jól lelassítanak ezek a foltok, bár ez attól is függ, hogy hányadik genes i3-ról beszélünk, mert egy 8-9. genes már elég erős, de egy 1-2. genes nem valami combos, elég nagy különbségek lehetnek közöttük procierőben.

Azzal sem árt tisztában lenni, hogy Linuxon eleve nem weboldalról telepítünk szutykokat, nincsenek vírusok, így az ilyen támadásoknak sem vagy úgy kitéve, mint Windowson, így ezek a sérülékenységek is kevésbé érintenek, és emiatt a foltozás sem olyan életbevágó, mint Windowson.

Én Arch Linuxon egy i7-2620M mobilprocit (laptopban) használva letiltottam az összes ilyen sérülékenység elleni foltot az mitigations=off kerenelparaméterrel, igaz így elvileg sérülékeny a rendszerem, de csak ellenőrzött tárolókból telepítek, így olyan szutyok nem megy fel a gépre, ami ki tudná használni a sebezhetőségeket. Egyedül böngészőben futó JS kódok, de azok ellen a böngészőket magukat is foltozzák. De ilyen mitigations paraméter csak 5.2-es kerneltől elkezdve van, ami még alapból nincs Ubuntura, de az UKUU tárolóiból fel lehet tenni. Illetve régi kerneleken is ki lehet kapcsolni ezeket, csak egy rakás kernelparamétert kell megadni a rendszerindítóban átadva a kernelnek:
nopti nospectre_v2 spectre_v2_user=off spec_store_bypass_disable=off l1tf=off mds=off

[ Szerkesztve ]

(#36012) stopperos válasza Frawly (#36011) üzenetére


stopperos
senior tag

Amit írsz a kernelparaméterekkel kapcsolatban az nem igaz. Ubuntu (és nagyjából az összes linux disztribúció) esetében is elérhető a mitigations=off ha olyan kernel fut a rendszeren, amit május közepe után lett kiadva. Ezek ubuntu esetén:
* 4.4.0-148
* 4.15.0-50
* 4.18.0-20
* 5.0.0-15

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#36013) Frawly válasza stopperos (#36012) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, elvileg visszafelé portolták régebbi kernelekbe is, de ott nem garantálható, hogy épp olyan kernelt futtat és működni is fog ez a paraméter. Vagy fog, vagy nem. Persze ha nem működik, akkor még mindig letilthatók ezek a foltok darabonként, csak úgy elég sok kernelparamétert be kell adagolni. Erre lett a mitigations paraméter, hogy ne kelljen ezernyi másikat fejben tartani. Ráadásul a helyzetet rontja, hogy ezek a letiltós paraméterek maguk is folyton változtak az idők folyamán, főleg a Spectre v2-vel kapcsolatosak.

Kipróbálni persze ki lehet, a GRUB-ba felvenni a mitigations=off paramétert, majd utána gitről clone-ozott Speed47-féle Spectre Meltown Checker legújabb verzióját rendszergazdai jogokkal futtatva megnézni, hogy minden tiltva van-e. Néhány dolgot bekapcsolja jelez ennek a paraméternek az ellenére is, de a nagyja ellenőrizhető, hogy tényleg ki van-e kapcsolva.

(#36014) laszlohu


laszlohu
addikt

Újabb axn probléma :

[link]

Media not found

hibaüzi

(#36015) bringasisti


bringasisti
őstag

Üdv. Mindenkinek. Van egy HP nyomtató a típusa LaserJet M1132MFP. Linux PC-n szeretném használni. Valaki tud linket adni hogy mit töltsek le mert itt már 100 felé oldalt megpróbáltam és mivel nem értek hozzá + a gépi angol fordítás sokszor értelmezhetetlen csak vergődök

BENEFON DELTA--------N8

(#36016) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok! Olvastam, hogy a Debian default Wayland-ra vált. Érdemes Ubuntu alatt is beállítani? Veszthetek valamit? Olvastam, hogy még nem kiforrott. Ubuntu-n mikor lesz az a default? :R

(#36017) growler válasza I02S3F (#36016) üzenetére


growler
őstag

Nagyon úgy tűnik, hogy az Ubuntu 20.04 LTS-ben még nem lesz default.
[link]

(#36018) I02S3F válasza growler (#36017) üzenetére


I02S3F
őstag

A döntés hátterében nem tudom mi áll, viszont, ha a Debian-nál az az alapértelmezett, akkor baj nem lehet vele. Mivel Ubuntu alatt nem tudom hogy működik, ezért várok még véleményeket.

(#36019) cigam válasza laszlohu (#36014) üzenetére


cigam
félisten

Ez a Windows felhasználókat is érinti, nem Linux specifikus hiba.

bringasisti
Ezzel _talán_a nyomtatást megoldhatod, a többi felejtős.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36020) Cyrin válasza bringasisti (#36015) üzenetére


Cyrin
addikt

hplip telepítve van?

Ezeket tanulmányozd át:
Hplip támogatott nyomtatók
[plugin telepítése, ha kell]

(#36021) ubyegon2 válasza I02S3F (#36018) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

https://www.debian.org/releases/stable/amd64/release-notes/ch-information.en.html#apps-in-gnome-on-wayland

Nincs sok baj vele, csak annyi, mint az Ubuntunál, amikor default-tá tették. Itt is ugyanúgy választható az x, mint anno az említett disztrónál.

(#36022) I02S3F válasza ubyegon2 (#36021) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszönöm. Akkor nem váltok, noha sem Synaptic-ot, sem képernyőfelvevő programokat nem használok. :R

(#36023) bringasisti válasza Cyrin (#36020) üzenetére


bringasisti
őstag

Igen azt telepítettem megnézem mi írtál és jelentkezem. Addig is köszi a választ

BENEFON DELTA--------N8

(#36024) bringasisti válasza cigam (#36019) üzenetére


bringasisti
őstag

Köszi megnézem

BENEFON DELTA--------N8

(#36025) ubyegon2 válasza I02S3F (#36022) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit, de emiatt ne hagyd ki, ha amúgy váltanál. Loginnál simán tudod Xorg session-t választani.
Azt nehéz megérteni, miért váltottak át Debiannál. :( Anno az Ubuntu is hamar viszaváltott és az imént olvasottak szerint nem is sieti el még egyszer a dolgot.

(#36026) bringasisti


bringasisti
őstag

Hát szenvedek mint hangya a f@szával ez kicsit durva

BENEFON DELTA--------N8

(#36027) Frawly válasza I02S3F (#36016) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, érdemes Ubuntu alatt is használni. Sőt, Ubuntu alatt régóta default a Gnome3-nál a Wayland session. Lehet már most is azt használsz, csak nem tudsz róla. Ahhoz, hogy X.org-on fusson a Gnome3, ahhoz a login managerben a X.org Session opcióval kell kiválasztani.

Fedorán és Archon is rég default a Gnome3 Wayland, aztán váltott az Ubuntu is, most a Debian is meglépte.

(#36028) bringasisti


bringasisti
őstag

Megpróbáltam a kapott tanácsot megfogadni, de informatikai tudás hiányában elakadtak. Két probléma is jelentkezett: egyik esetben a hplip letöltése után azt a parancsot kaptam hogy : Nyissa meg a konzolt / terminált és a cd-t a telepítő letöltésének helyére ( pl. cd~/Desktop) írja be és futtassa ezt a parancsot. sh hplip-3.19.6run Mivel 1 napja van Linux és soha nem tanultam koromnak fogva számítástechnika téren semmit nem tudom hogy a fekete kocka benne egy - és > jel amire gondolnak. Másik verzióban beállítások,nyomtató feldob egy ablakot ahol alkalmazást keres a nyomtató számára meg is találja de a próba nyomtatás opció nem igazán sikerül.

BENEFON DELTA--------N8

(#36029) bringasisti válasza bringasisti (#36028) üzenetére


bringasisti
őstag

Eszköz URI nem tudom hogy a felkínált két lehetőség közül egyik se jó

[ Szerkesztve ]

BENEFON DELTA--------N8

(#36030) lev258 válasza bringasisti (#36029) üzenetére


lev258
veterán

Jó esetben már eleve telepítve van a rendszeren. A Nyomtatók menüpontot nézted, ott próbáltad hozzáadni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36031) bringasisti válasza lev258 (#36030) üzenetére


bringasisti
őstag

Igen de több Vári van : adja meg az eszköz URI -t a felkínált két lehetőséget kipróbáltam. Gyártmány modell esetén esetén a program automatikus keresése nem eredményes

BENEFON DELTA--------N8

(#36032) bringasisti válasza lev258 (#36030) üzenetére


bringasisti
őstag

Már itt vagyok elakad a hogy mikor a hplip lett letöltve akkor mint lehetséges nyomtató fel volt sorolva. Mikor a beállítások> nyomtató automatikus keresés sikertelen akkor feldobja hogy a lehetséges adatbázisból jelöljem ki. Itt viszont nincs felsorolva. Lehetőségként PPD fájl telepítése de az még nincs. A legnagyobb gond hogy felhívtam a vevő szolgálatot és megmondták hogy magasról leszarják a Linux támogatást

[ Szerkesztve ]

BENEFON DELTA--------N8

(#36033) lev258 válasza bringasisti (#36032) üzenetére


lev258
veterán

Maga a HP egy jó ideje foglalkozik vele. Vagy a hplip-en keresztül,vagy ppd fájllal. Persze nem minden típus támogatott. Én tegnap egy gyors kereséssel úgy láttam, a te típusod már évekkel ezelőtt is működött. Én a helyedben megnézném azokat a leírásokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36034) bringasisti válasza lev258 (#36033) üzenetére


bringasisti
őstag


Idáig jutottam de nem nyomtat.

BENEFON DELTA--------N8

(#36035) Cyrin válasza bringasisti (#36034) üzenetére


Cyrin
addikt

amit írtam korábban a linkek azt írják ha jól kerestem ki a típusodat, hogy kell hozzá a plugin telepítése a nyomtatáshoz, az megvolt?

[ Szerkesztve ]

(#36036) bringasisti válasza Cyrin (#36035) üzenetére


bringasisti
őstag

Igen az megvolt

BENEFON DELTA--------N8

(#36037) bringasisti válasza bringasisti (#36036) üzenetére


bringasisti
őstag

Másik gond hogy új a gép és gyakran írja hogy " rendszerprogramhiba történt.

BENEFON DELTA--------N8

(#36038) Cyrin válasza bringasisti (#36037) üzenetére


Cyrin
addikt

Milyen linux ez?

(#36039) bringasisti válasza Cyrin (#36038) üzenetére


bringasisti
őstag


1 napja vagyok Linux rajongó, előtte Windows volt, most csináltam egy frissítést azóta nem akad. Van egy ablak a nyomtató beállítás PPD fájl telepítése. Ha rányomok akkor a letöltések > és ott a follow-me.ppd fájt korábban letöltöttem és hiába nyitom meg nincs olyan opció hogy futtatni tudjam. Sajnos én meg nem tanultam iskolába a számítás technikát. hplip-3.19.6.run is fent van

[ Szerkesztve ]

BENEFON DELTA--------N8

(#36040) bringasisti


bringasisti
őstag

Azt még elfelejtettem mondani hogy anyanyelvi szinten beszélek magyarul.....)

BENEFON DELTA--------N8

(#36041) Cyrin válasza bringasisti (#36040) üzenetére


Cyrin
addikt

próbáld ki a 16.04-es Ubuntu-t is, vagy a 18.3-as Linux Mint-et, talán az jobban kézreáll.

A 18.04.-essel nagyon sok gond volt a nyomtatók kezelésével, én is belefutottam, a linux fórumok is tele voltak vele, bár azóta már sokat javítottak rajta.

[ Szerkesztve ]

(#36042) bringasisti válasza Cyrin (#36041) üzenetére


bringasisti
őstag

Köszönöm hogy segítesz. Hogy tudom telepíteni a 18.3 verziót?

BENEFON DELTA--------N8

(#36043) bringasisti


bringasisti
őstag

64 és változatot néztem ki magamnak, elég lassan jön le

BENEFON DELTA--------N8

(#36044) Cyrin válasza bringasisti (#36043) üzenetére


Cyrin
addikt

64-es kell, pl cinnamon

(#36045) bringasisti válasza Cyrin (#36044) üzenetére


bringasisti
őstag

Ott tartok hogy nincs DVD olvasó és ezért pendrive a segédeszköz. Indítólemez készítése, bedugtam a gépbe újra indítottam, látja de csak nem fut. Megnyitás terminálban látja de mit kéne csinálni. Indítópultba nem mertem semmit írni meg nem is tudom mit kéne

[ Szerkesztve ]

BENEFON DELTA--------N8

(#36046) Cyrin válasza bringasisti (#36045) üzenetére


Cyrin
addikt

(#36047) I02S3F válasza bringasisti (#36045) üzenetére


I02S3F
őstag

A hibaüzeneteket kellene ide leírnod nekünk. Én csak azt ismerem, hogy megnézed mit ír ki. A logfájlok elérési útvonalát nem ismerem.

(#36048) bringasisti válasza I02S3F (#36047) üzenetére


bringasisti
őstag

Rendszerprogramhiba történt

BENEFON DELTA--------N8

(#36049) bringasisti


bringasisti
őstag

Az indítólemez készítése az megy, De ami alulra van írva " az Ubuntu erről a lemezről indul stb. És tárolás a fenntartott szabad helyen , mennyi van hátra csúszka nekem nincs. Próbáltam pertizánkodni a BIOS ban, mikor a pendrive kattintottam újra indult a gép, de a régi verzió.

BENEFON DELTA--------N8

(#36050) bringasisti válasza bringasisti (#36049) üzenetére


bringasisti
őstag


Ha ez jól fog működni küldök egy sört nektek mert már egy napja szenvedek.

BENEFON DELTA--------N8

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.