Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2001) Kendek válasza andris1602 (#1999) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mondjuk telepítsd a lubuntu-restricted-extras nevű csomagot.

<-ƘƘ->

(#2002) #16695808 válasza andris1602 (#1999) üzenetére


#16695808
törölt tag

vlc player a szoftközfonban van.

(#2003) mAtech


mAtech
aktív tag

Sziasztok!
Azzal küzdök, hogy a monitorom felbontása Lubuntu 10.04 alatt ne ugorjon állandóan 1280*1024-re. Hiába állítom be a monitorbeállításnál az 1024*768-at akkor is újraindításkor visszaáll a legnagyobbra. Milyen konfigfájlt kell szögelni? xorg.conf-ot nem találtam.
Köszi,
A.

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#2004) hcl válasza mAtech (#2003) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kell neki csinálni xorg.conf -ot :S Az újabbakban alapból nincs.

Mutogatni való hater díszpinty

(#2005) n00n válasza mAtech (#2003) üzenetére


n00n
őstag

Milyen videokártyád van? Hol állítod be a felbontás, a videokártya szoftverében vagy a Lubuntu beállításai között.

(#2006) mAtech válasza n00n (#2005) üzenetére


mAtech
aktív tag

Ezer éves gép. Riva TNT2 M64:)
Felbontást a Lubuntu monitor settings menüjében történik.

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#2007) Kendek válasza mAtech (#2006) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Vagy max. egy parancs az egész, csak be kell állítani automatikus indításra.

xrandr --output VGA --mode 1024x768

<-ƘƘ->

(#2008) Rimuru válasza mAtech (#2006) üzenetére


Rimuru
veterán

Mikor beállítod ne az alkalmazásra menj hanem a mentésre és akkor bekerül az autostart-ba is (ez csak a te felhasználódra lesz érvényes).

Vigyázat, csalok!

(#2009) mAtech válasza Kendek (#2007) üzenetére


mAtech
aktív tag

colomb2: mentés gomb nincs. Csak OK vagy bezárás.

A megoldás az lett amit mondtál annyival módosítva, hogy --output VGA-1 opcióval beírva.
Kiegészítettem az: /etc/xdg/lxsession/Lubuntu/autostart fájlt a te általad javasolt sorral és újraindításkor már ment is.

Csak tudnám, hogy miért ennyire bonyolult :)

[ Szerkesztve ]

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#2010) Rimuru válasza mAtech (#2009) üzenetére


Rimuru
veterán

Pedig elvileg kéne lenni, videó. Amúgy ez is ugyan azt a parancsot futtatja le mint amit beírtál.

Vigyázat, csalok!

(#2011) mAtech válasza Rimuru (#2010) üzenetére


mAtech
aktív tag

És valóban ott kéne lennie. Akkor nem értem nálam miért nincs...

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#2012) tvse1995


tvse1995
senior tag

Sziasztok,
van egy kis problémám.
Pendrive-ról telepítettem 12.04-et egy satellite l300-as gépre.
Fel is települt működik minden, vagyis majdnem minden.
Indulásnál ha a hdd-ről bootol akkor csak villog egy kis vonal a bal felső sarokban és nem indul el. De ha a pendrive-ról bootolok akkor simán elindul és ha kihúzom a pendrive-ot akkor sincs semmi baj.

A segítséget előre köszönöm. :)

(#2013) Kendek válasza tvse1995 (#2012) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Indítsd el a rendszert, majd add ki a következő parancsot:

sudo grub-install /dev/sdX

Ahol is a /dev/sdX a merevlemez. A gond ott van, hogy a telepítő a pendrive MBR-jébe telepítette a rendszerbetöltőt.

<-ƘƘ->

(#2014) tvse1995 válasza Kendek (#2013) üzenetére


tvse1995
senior tag

Kiadtam a parancsot és kéri a jelszót de amikor írnám be akkor nem jelennek meg a karakterek a képernyőn. :F
Bocs a noob kérdésekért.

(#2015) hcl válasza tvse1995 (#2014) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát nem is fognak :) Írd csak be, veszi az :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#2016) n00n válasza tvse1995 (#2014) üzenetére


n00n
őstag

Ez egy biztonsági feature, azért van, hogy ne láthassa aki a hátad mögött van, hogy hány karakter a jelszavad. :) Nyugodtan gépeld csak és a végén üss entert.

(#2017) andris1602 válasza Kendek (#2001) üzenetére


andris1602
aktív tag

szia
köszönöm a választ. megpróbáltam telepíteni a csomagot, a telepítő megállt félúton, és hiába vártam, nem csinált semmit. -.- aztán újraindítottam a gépet.. azóta a csomakezelő sem indul el, hibaüzenettel kilép.. :( lehet h sikerült a 2. nap elb*sznom? :( ezt hogy lehet helyre hozni?
üdv

(#2018) Kendek válasza andris1602 (#2017) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A félbehagyott telepítés folytatásához add ki a következő parancsot:

sudo dpkg --configure -a

Esetleg hátha valami olyan nyűgje van, utána add ki a következőt is, biztos ami biztos:

sudo apt-get install -f

Ha hibát ír ki, akkor pedig azt mutasd meg nekünk, különben találgatni nem nagyon fogunk.
De egyébként valóban, a VLC enélkül is lejátszik szinte mindent, így érdemes lehet azt használni.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#2019) andris1602 válasza Kendek (#2018) üzenetére


andris1602
aktív tag

a panacsokat bemásoltam, bevette, semmi nem történt, a csomagkezelő nem fut.. a hibaüzenet:

E: A dpkg megszakadt, saját kezűleg kell futtatnia a(z) „dpkg --configure -a” parancsot a probléma megoldásához.
E: _cache->open() failed, please report.

amúgy, azért vállalkoztam a csomagos dologra, mert a lubuntu sotware center-ben csak azok az alkalmazások elérhetőek, amik amúgy is telepítve vannak.. a keresőbe beírtam h vlc, semmit nem dobott ki.. megpróbáltam letölteni egy vlc to linux csomagot a netről, de nem tudtam felrakni, merthogy nem debian csomag... -.-

ötlet? :) am köszi a segítséget!!!

(#2020) Kendek válasza andris1602 (#2019) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ne ezt másold be, hanem a parancsok kimenetét. Az semmit sem mond, hogy futtasd a már amúgy is megadott parancsot...
A VLC pedig ott van a Universe tárolóban. Ha nem lenne, akkor pipáld be a szoftverforrásoknál, majd frissítsd a csomaginformációs adatbázist. Utána már telepíteni tudod a Szoftverközponttal is.

<-ƘƘ->

(#2021) #40553216


#40553216
törölt tag

Üdv!
A flashvideókat böngészőkben szakadozott hanggal játssza le a FF és a Chromium is. Alsa-plugin, gondolom. Csak nálam, vagy másoknál is?

(#2022) tvse1995 válasza n00n (#2016) üzenetére


tvse1995
senior tag

Beírtam és ezt a hibaüzenetet kapom:
/usr/sbin/grub-probe: hiba: cannot stat '/dev/sd'.

(#2023) andris1602 válasza Kendek (#2020) üzenetére


andris1602
aktív tag

2 napja láttam először életemben közelről linuxot. :) szóval, ha a parancsok kimenete alatt Te azt érted, hogy beírom a futtatásba, és mit dob ki, akkor már az előzőben leírtam, hogy semmit. beírom, ütök egy entert, és eltűnik a futtatás ablak, + nem történik semmi... ha másra gondolsz, légyszives gyépésebben magyarázd el, elég láma vagyok még. :)

a másik dologgal most dolgozom... egyenlőre a frissítéskezelő is azért szekál, hogy félbemaradt egy frissítés.. most fut az "inteligens" frissítés.. :)

(#2024) Kendek válasza tvse1995 (#2022) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez nem varázsparancs, az eszköz pontos nevét add meg, pl. /dev/sda vagy /dev/sdb, stb.. Mivel a pendrive is csatlakoztatva van, vagy az egyik, vagy a másik lesz az. Csekkold le, hogy melyik, aztán add ki helyesen.

(#2023) andris1602: A parancsokat a terminálemulátorba kell begépelni. Az pedig egy alkalmazás, megtalálod terminál néven az alkalmazások között.

<-ƘƘ->

(#2025) tvse1995 válasza Kendek (#2024) üzenetére


tvse1995
senior tag

Működik, köszönöm szépen! :)

(#2026) fradi81 válasza #40553216 (#2021) üzenetére


fradi81
veterán

hello
Nálam most nem különösebben akad.

moto g72, Ninebot d28e

(#2027) andris1602 válasza Kendek (#2024) üzenetére


andris1602
aktív tag

koszonom a sok segitseget :) ez a terminal emulatoros dolog bejott, a csomagkezelo mar elindul.. a vlc-t meg nem sikerult feltenni, mert elment itthon a net (meg am valamiert elotte sem akarta magat frissiteni).. de holnap tovabb probalkozom. :)
udv :R

(#2028) God Vazzeg válasza Kendek (#2024) üzenetére


God Vazzeg
veterán

"Ez nem varázsparancs..." :DDD :C

(#2029) oncsi


oncsi
őstag

Sziasztok!

12.04-es ubi alá szeretnék egy a win-nél évekig használt progi Linuxos megfelelőjét.

RMClock.

[CPU Frequency Scaling Indicator]ez 50%-ban megfelelne, de az egyes frekikhez tartozó VCore feszeket is szeretném beállítani.
Win alatt az RMCklock-al beállítva, kb +1h aksiidőt is el lehet érni, a megfelelő feszek csökkentésével. Gondolom itt is menne ez, csak még nem tudom hogy hogyan.

[ Szerkesztve ]

Kinek csak kalapácsa van, mindent szögnek vél

(#2032) MacCaine válasza brozy (#2030) üzenetére


MacCaine
őstag

A parancssornál nincs egyszerűbb.

(#2034) MacCaine válasza brozy (#2033) üzenetére


MacCaine
őstag

Értem. Linuxot használsz. Van olyan eset, amire nincs grafikus megoldás, csak a terminál. Szokj hozzá.

(#2035) God Vazzeg válasza brozy (#2030) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Kendek bácsinak vesd fel, ha arra érdemesnek gondolja, bele rakja a programba! Amúgy szerintem is érdekes lehetőség, kellene mellé egy pipa, és kész :K

(#2036) Kendek válasza brozy (#2033) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Semmit, egyszerűen nem teljes még a magyarítás, ennyi.

(#2035) God Vazzeg: Hát, azért a "rendszermásolás" funkciónál elég érdekesen venné ki magát a "rendszermásolás nélkül" pipa. :DDD

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#2039) Kendek válasza brozy (#2037) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Igen, meg kell várni amíg valaki(k) lefordítjá(k), majd ugyancsak valaki(k) importáljá(k) az alkalmazásba. De tudod ez olyan dolog, ami rajtunk múlik. Ha kell, akkor ne más - ingyen - munkájára várjál, hanem tedd oda magad és segíts benne. Mielőtt azzal jönnél, nem, a fordítók sem fejlesztők, ugyanolyan hétköznapi emberek mint mi. Csak ők tesznek valamit a közösségért, és nem elvárják a munkát másoktól.

Amúgy nem, én még mindig nem tervezem ezt a GRUB-os dolgot (bár semmi sem elképzelhetetlen a jövőben). Ugyanakkor van már ilyen grafikus alkalmazás erre a célra, sokkal funkció gazdagabb mint amit én beépítenék. Jó ideje javasolgatod ezt a témát nekem, de vajon utána néztél-e, hogy milyen megoldások vannak a problémára?

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#2041) Noddy válasza brozy (#2038) üzenetére


Noddy
senior tag

Szokj hozzá...

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#2042) hcl válasza brozy (#2037) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amelyik felhasználó nem képes arra, hogy gondolkodjon, az nem hogy oprendszert ne használjon, de számítógépet se :D

Itt küzdök naponta olyan idióta libákkal, akik azt nem fogják fel, mi az a hálózati meghajtó. Nem tök mindegy, milyen oprendszert adsz neki?

És hát igen, ezt a cuccot nem pénzért csinálják (na jó, a Canonical igen, de ők sem ebből gazdagodnak meg :) ).
Nem mindig az ám a jó, ami csillivilli, de nem működik... Előbb-utóbb megtanulja az ember, hogy nem baj, ha randa, de működjön.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#2044) rybank válasza brozy (#2037) üzenetére


rybank
senior tag

Nem értek egyet ezzel a hsz.-al. Habár tényleg tanulni kell használni merőben más minőségű szoftvereket, és élményt kapunk. Nekem megéri, megérte.
A terminállal nekem is minden egyszerűbb és gyorsabb.

(#2045) BoB válasza hcl (#2042) üzenetére


BoB
veterán

Sajnos kicsit bronzy mellett kell állást foglalnom. Ugyan imádom az Ubuntut, de én nem vagyok átlag felhasználó. Az átlag felhasználónak fogalma csak alapvető dolgokról van. Ha valami gondja van, hív egy hozzáértőt. Ezzel nincs is gond.

De más rendszerek egyre felhasználóbarátabbakká kezdenek válni, és egyszerű emberkéknek ritkábban kell segítséget kérnie. Egyértelmű hogy azt a rendszert fogja választani ha van ilyen lehetősége, mivel ő sem szereti ha állandóan hívogatnia kell valakit.

A GNU/Linux elég zárt közösség, akik nehezen fogadják el azt az érvet hogy nem akarok évekig tanulni hogy használni tudjak valamit. Pedig el kellene ismerni hogy nem kell autó szerelőnek lenni ahoz, hogy valaki autót vezethessen. ("Amelyik felhasználó nem képes arra, hogy gondolkodjon, az nem hogy oprendszert ne használjon, de számítógépet se") És szükség van arra hogy autót az is tudja vezetni aki nem szerelő. Különben hogyan is várhatnánk az elterjedtség növekedését? Nem mindenki mérnök informatikus.

Ettől függetlenül nem csak ezért nem lesz elterjedt rendszer, hanem azért is mert az átlag emberek azt sem tudják hogy létezik. Nekik számítógép = windows. Jobban fogalmazva számítógép egyenlő azzal ahogy kinéz. Ők meg windowst láttak egész életükben.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#2047) Rimuru


Rimuru
veterán

brozy: Azt is tedd hozzá hogy desktopon alacsony a részesedése.

bob.zxr: Gondolj bele abba hogy mi lenne a véleményed a Windows-ról ha világ életedben Linux-ot használtál volna, vagy nem a Microsoft hanem az Apple termékei terjedtek volna el szélesebb körben.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#2048) Kendek válasza BoB (#2045) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Jó, hát nem titkolt tény, hogy a Canonical célja az Ubuntu felhasználók számának a további növelése. De erre azért van szükség, hogy a külső szoftverfejlesztők is komolyabban vegyék a rendszert. Ettől még a disztribúció lelkét a közösség adja továbbra is. Persze-persze van pár fizetett fejlesztő, ők teszik személyesen a legtöbbet, de hol lenne az Ubuntu, ha nem lenne aki fordít, aki hibákat jelent, aki javít, aki dokumentációt készít, aki csomagol, aki rendezvényeket szervez, aki rá épít, stb.. Azért látod magyarul a GNOME asztali környezetet, mert pl. Kelemen Gábor csak úgy hobbiból fordít (és persze a csapata). Vagy azért látod a KDE-t magyarul, mert Kiszel Kristóf is úgy akarja, csak úgy önszántából, ellentételezés nélkül. Mondhatok egyszerűbb példát is, mondjuk ha én nem lennék, akkor nem lennének a legfrissebb Gambas (rá lehet keresni) verziók elérhetőek az Ubuntu kiadásaira. Ilyen apróságok, amelyek megkülönböztetik ezt a nyílt forráskódú, szabad, és ingyenes operációs rendszert a többi, kereskedelmitől. A fanatikusok úgy gondolják, hogy a vérszívó, követelőző és tudatlan felhasználókra nem nagyon van szükség, csak hígul a felhasználói bázis. És bár nem ez a helyes gondolkodásmód, mégis a másik véglet sem igazán jó, mikor az ember csak akar, kér, panaszkodik, de tenni és adni meg nem szándékozik. Valahol a kettő között van a helyes út, nem kell feltétlen tenni érte, de el kell fogadni azt ami van. Lehet várni, hogy jobb legyen minden, de nem az asztalra csapva követelni.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#2049) MacCaine válasza brozy (#2037) üzenetére


MacCaine
őstag

Az a gond, hogy csak a desktop gépeket veszed számításba. Meg az, hogy nem veszed figyelembe, hogy ez a szofvert ingyen kapod.

A window$-t sem tanultad meg használni? Egyből mindent tudtál azzal az op. rendszerrel kapcsolatban? :F

(#2050) leslieke válasza MacCaine (#2049) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

:K Úgy bizony, ahogy mondod.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.