Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38351) lev258 válasza tvamos (#38348) üzenetére


lev258
veterán

A laptop bluetooth képes? Mert az internet szerint ennél a típusnál egyes gépekbe nem rakták bele.
Más bluetooth eszközöket pl. telefont érzékel?
(A 20.10 csak jövő nyárig támogatott.)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38352) tordaitibi válasza tvamos (#38348) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Véletlenül nincs hardveresen kikapcsolva a BT?
A laptop gombjaival?

sudo rfkill list all

Ez mit mutat?

(#38353) I02S3F válasza tvamos (#38346) üzenetére


I02S3F
őstag

Szia! Ezt láttad?

(#38354) tvamos válasza lev258 (#38351) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen, a masik gepet, meg a telefont latja.

(#38353) I02S3F válasza tvamos (#38346) üzenetére
Ezt nem vettem eszre meg, de kiprobalom.

Az egeret nem latja, de a masik szamitogepet, meg a telot igen.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38355) #68216320


#68216320
törölt tag

Sziasztok.

Volna egy problémám a géppel (20.04, de régebbi verziókkal is ugyanez volt anno).
Beállítás szerint 1óra tétlenség után megy sleep módba a gép. Ezt meg is teszi rendben, vissza is jön ahogy kell.
A problémám az, hogy mondjuk zenehallgatás nála tétlenségnek számít és simán sleep-be megy, miközben a Strawberry folyamatosan játsza a zenéket.
Valahogy meg lehetne csinálni, hogy ne csak az egérmozgást figyelje mondjuk, hanem a hangot is?
Elég bosszantó, hogy nem hagyhatom magára a gépet hogy zenéljen, miközben valami mást csinálok.

(#38356) growler válasza #68216320 (#38355) üzenetére


growler
őstag

Szia!
Régebbi kiadáson a "Caffeine"-t használtam - úgy nézem elérhető 20.04-re is.
[link]

(#38357) #68216320 válasza growler (#38356) üzenetére


#68216320
törölt tag

Köszi. Fél megoldásnak jó, de azért nem az igazi.
Ha be van kapcsolva és mondjuk valóban tétlen a gép akkor nem fog kikapcsolni. Már, ha jól értem a leírást.

(#38358) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Megint itt vagyok...
Az a hibajelnseg, hogy probalom installalni parancssorbol a Cura 4.8-at, de nem sikerul.
Elindul a program, de parancssorban ezti urja a telepites vegen:
qml: TableViewSelection: index out of range
qml: TableViewSelection: index out of range

Ez azert nem jo, mert nem meg az indito menuben.
Probaltam a telepitot elinditani ebbol a muon valamibol, de az nem is latja.

Van erre valami megoldas?

Bocs!

Hogy tudnam azt megoldani, hogy a gepen minden felhasznalo, (az is, aki nem sudo) is tudja ezt futtatni?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38359) lev258 válasza tvamos (#38358) üzenetére


lev258
veterán

Valószínűleg a telepítés módja segíthet, ha nem akarsz manuálisan jogosultságokkal szórakozni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38360) tvamos válasza lev258 (#38359) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hat, ezt nem ertem, amit irsz.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38361) lev258 válasza tvamos (#38360) üzenetére


lev258
veterán

A legtöbb program, amit normál módon telepítünk, sudo nélkül is elfut. Szóval kérdés, hogy te mit csináltál és hogyan.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38362) cigam válasza tvamos (#38358) üzenetére


cigam
félisten

Miért nem a "konténer"es verziót telepíted?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38363) tordaitibi válasza cigam (#38362) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Erre en csak annyit hogy,
a konteneres csomagoknak nagyon meg van nyirbalva a jogosultsaguk, alig latnak ki a sandboxukbol.
Pl egy snapes vagy flatpakos Vibernel futottam bele hogy kepet csatolni csakis a /home alol lehet, nekem meg mindenem a hattervinyon van. Ergo nalam hasznalhatatlan volt. Allitolag megvan a modja hogy tovabb lasson az orranal de a fene se bibelodik vele. Ment helyette a normal Viber es azota beke es nyugalom van.
Nem azt mondom hogy ugy sz....ar ahogy van mert atlagusernel minden a home alatt van ergo hasznalhatoak de ahol elter az atlagtol ott nyekk. Biztonsag szempontjabol vitathatatlan a konteneres megoldas, ez igaz.

[ Szerkesztve ]

(#38364) tvamos válasza cigam (#38362) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mert az régi, a 4.8 jobb. Extraként benne van a nyomtatónk, így nem kell külön telepíteni. (Amit szintúgy nem tudom, hogy kell...) A konténerben 4.4 van, külsőben 4.7-et találtam.

(#38361) lev258 válasza tvamos (#38360) üzenetére
Szeretném ezt a 4.8-as verziót használni.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38365) lev258 válasza tvamos (#38364) üzenetére


lev258
veterán

Továbbra sem írtál semmit a telepítésről.
Leszedtem az appimage fájlt. Megkapta a futtatási jogosultságot és indul gond nélkül. sudo-t messziről sem látott. Szóval újra kérdem. Mit csinálsz?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38366) growler válasza tvamos (#38364) üzenetére


growler
őstag

Még reggel letöltöttem (kíváncsiságból) a 4.8-as verziót.
Kiderült hogy ez egy appimage - futási jogot adtam neki, ezután duplán rákattintva indult.
Szerk.: Bocs ! Megelőztek. :)

[ Szerkesztve ]

(#38367) lev258 válasza tvamos (#38364) üzenetére


lev258
veterán

Nem mellesleg a kolléga snap-es csomagja is frissül (a snap-ek ilyenek). A linken is decemberi dátum szerepel.
growler: Legalább más is megerősíti. :K

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38368) cigam válasza tordaitibi (#38363) üzenetére


cigam
félisten

Tudom hogy itt divat utálni a konténert, gyakran ignorálva vitathatatlan előnyeit. Egy 3D nyomató programnak milyen hátránya származik abból ha csak a home mappához fér hozzá? Miért gond, hogy a kismillió munkadarab mintából az éppen használni kívántat a "munka" könyvtárba kell másolni?
Nem mellesleg jó lenne a snap lehetőségeivel is megismerkedni. Még a nyomtató program leírásában is megemlítik, hogy a
sudo snap connect cura-slicer:mount-observ sudo snap connect cura-slicer:removable-media
parancsokkal hozzáférést adhatunk a külső meghajtókhoz. Hasonló módon lehetőség van a legváltozatosabb interfaceeken keresztül "mindenhez is" hozzáférést adni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38369) I02S3F válasza cigam (#38368) üzenetére


I02S3F
őstag

Gondolom csak annyi a baj vele, hogy bíbelődni szükséges vele.

(#38370) tvamos válasza lev258 (#38365) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ezt csinaltam, amit leirtal. De csak nekem indult el, mas felhasznalonak meg nem.

(#38368) cigam válasza tordaitibi (#38363) üzenetére
Ez nem gond, a /home-ban dolgozom.

(#38366) growler válasza tvamos (#38364) üzenetére
Nekem elindult, nem az volt a gond, csak masnak nem akart indulni.

Adtam neki tobb jogot, igy indul...

Csak most meg lefagy a gep, ha megy a cura...
De jo. Blender alatt is lefagy.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38371) cigam válasza I02S3F (#38369) üzenetére


cigam
félisten

Mivel nem? Az új autó(rádió) sem a kedved szerint van beállítva, kormány magagasság, üléspozíció, kedvenc adók, hangszín beállítások, párosítás a telefonnal,...
A programokat is bizonyos mértékig testre szabod. Ehhez néha több, néha kevesebb háttértudás szükséges. Legyen szó a háttérkép beállításáról, a böngésző nyitó oldaláról, vagy a 3D nyomatóprogram beállításairól.

Ha a gyártótól tölti le, az sem megy next-next-finish módjára, hiszen akkor nem fordult volna hozzánk a problémájával.

Mondhatni ez a (Linux adta) választás szabadsága. Vagy telepít egy készre beállított verziót, és elfogadja, hogy az /etc/ mappából nem tolt be modelleket, vagy addig faragja a rendszert, míg be nem röffen a programja. Én úgy látom mindkettő esetben "bíbelődni szükséges", csak mással másképpen.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38372) lev258 válasza tvamos (#38370) üzenetére


lev258
veterán

Erre mit mondjak. Továbbra sem konkrétumokat írsz, hanem általánosságban mesélsz. Hogyan, miféle jogokat adtál (írd le úgy, hogy mi is pontosan értsük, követhessük)? Biztos, hogy a fagyásnak köze van hozzá? Ha igen, akkor valami jogosultság nagyon félrement.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38373) tvamos válasza lev258 (#38372) üzenetére


tvamos
nagyúr

Eloszor azt csinaltam, hogy file kezeloben jobb gomb, es beallitottam, hogy "Trust this executable".

Most meg bementem a terminalba, es oda bemasoltam, amit az askubuntun irtak.
sudo chmod valami szam, meg a file neve
A valami szam szerintem 777

Ilyen lett:
-rwxrwxr-x 1 tomi tomi 147M dec 18 21:52 Ultimaker_Cura-4.8.0.AppImage

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38374) lev258 válasza tvamos (#38373) üzenetére


lev258
veterán

Én is a Fájlkezelős megoldást használtam. Ez nem működött a többi felhasználónál? Ugye nem valami root fájlkezelőben csináltad? A Terminálos megoldásnál viszont jobban oda kell figyelni, könnyebb valamit elrontani (jobban kell érteni, mit csinál az ember).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38375) tvamos válasza lev258 (#38374) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem, nekik azt mondta, nincs jogosultsaguk. Akkor en beleptem parancssorba es atallitottam a jogosultsagot...

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38376) lev258 válasza tvamos (#38375) üzenetére


lev258
veterán

Elképzelhető, hogy adott felhasználó nem fér rendesen hozzá a többi felhasználó dolgaihoz. Ha nem akarsz mindenki mindenhez hozzányúlhat megoldást, legyen egy közös mappa, ami tényleg szabadon hozzáférhető.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38377) tvamos válasza lev258 (#38376) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszonom, igy lesz.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38378) tordaitibi válasza cigam (#38368) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem tudtam hogy itt divat utálni/mellőzni a konténeres megoldásokat, nem azért írtam róluk enyhén negatívan mert utálom, hanem nekem nem nagyon jöttek be, csupán ennyit szerettem volna leírni.

Feltelepítettem 8-10 ilyen alkalmazást és több GB helyet foglalnak, ezt is megértem, mindegyikbe minden benne van ami kell a futtatásához.
És nekem speciel ezzel sincs semmi bajom mert 1 terán garázdálkodhatnak.
De vannak sokan akik minimalisták/mazochisták :) és egy 20-30GB méretűre szabott partíció igen hamar betelik.
Ami viszont engem zavar hogy ezek mint meghajtók vagy partíciók, lemezekként jelennek meg némelyik programban, először igen elcsodálkoztam hogy 7 helyett egy rakás partíciónak látszó tárgyat mutatott.

Winen és Wine alatt 10-20 éves portable programokat használok, ha már konténeres megoldás akkor inkább appimage. Szerintem.

(#38379) Frawly válasza growler (#38334) üzenetére


Frawly
veterán

Ez igazából azért nem probléma, mert ma már SSD-knek nem kell töredezettségmentesítés, HDD-knek sem annyira életfeltétel, mióta sok mega cache-el vannak felszerelnve. Simán mennie kell Kubuntun az NTFS partícióknak. Viszont ha valaki már tartósan Linuxozik, átállt, már majd egy éve használja, annak azért viszont javaslom, hogy dobja az NTFS partíciókat. Minden kezeli ugyan, ha fent van az ntfs-3g csomag, 5.11-es kernelbe már kernelszinten lesz NTFS írás is implementálva, de Linux jobb teljesítménnyel, pattogósabban, kisebb prociterheléssel használja a saját fájlrendszereit. Ráadásul a Linuxnak az is az egyik fő előnye, hogy a fájlrendszerei jobbak, gyorsabbak, mint az NTFS bármikor is volt vagy lesz. Tehát az NTFS-hez egy szinten túl nem érdemes ragaszkodni, dobni kell, menteni kell a fájlokat egy másik lemezre, vagy online tárhelyre, és az összes NTFS fájlrendszertől megéri megszabadulni. Feltéve, hogy az ember már nem használ Windowst azon a gépen, vagy ha használ, akkor csak a Windowsnak 1 NTFS partíció legyen meghagyva, de nem több, a Linuxnak a saját linuxos partícióit és fájlrendszereit kell odaadni, adattárolásra is, nem csak rendszernek. De ezt csak akkor ajánlom, ha már valaki tartósan linuxos, míg nagyon kezdő, a váltás egy korai korszakában elmegy az, ha még egy ideig NTFS-t használ. Szuboptimális, de elmegy.

(#38380) tordaitibi válasza Frawly (#38379) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Yes :)
+1

(#38381) tvamos


tvamos
nagyúr

Tudnatok abban segiteni, hogy allandoan lefagy a gepem, ha valami grafikailag erosebb dolgot csinalok. Gondolom az NVS 4200M miatt van megint. Az nvidia honlap a 334.21 drivert ajanlja hozza, de a taroloban a legregebbi driver 390. Megprobaltam telepiteni a drivert, de egy NVIDIA-Linux-x86_64-334.21.run file jon, telepiteskor ezt irja:
ERROR: Installation has failed. Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions on fixing
installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

Nem tudom, merre menjek tovabb... nekem az is jo, ha teljesen kikapcsolom ezt az nvidia dolgot, csak ne fagyjon le folyton a gep.

Most ez van a gepen:
lspci -k | grep -A 2 -i "VGA"
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF119M [NVS 4200M] (rev a1)
Subsystem: Dell GF119M [NVS 4200M]
Kernel driver in use: nouveau

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38382) I02S3F válasza tvamos (#38381) üzenetére


I02S3F
őstag

Tudomásom szerint tárolóból szükséges (grafikus) drivert telepíteni. Ha gond van vele, akkor az egyel régebbivel érdemes próbálkozni (szintén a tárolóból).

(#38383) tvamos válasza I02S3F (#38382) üzenetére


tvamos
nagyúr

Megprobaltam, amik ott voltak.
Most ujrakezdem a probalkozast elorol, es csak megprobalom kikapcsolni az nvidiat.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38384) I02S3F válasza tvamos (#38383) üzenetére


I02S3F
őstag

Van igp helyette, azért kapcsolnád ki? Vagy nem így értetted a kikapcsolást, hanem a driver leszedését értetted alatta?

(#38385) Merula Alba


Merula Alba
tag

Sziasztok.
Jelenleg ez a konfiguráció fut nálam:
[System]
OS: Ubuntu 20.04 focal
Arch: x86_64
Kernel: 5.9.0-15.1-liquorix-amd64
Desktop: ubuntu:GNOME
Display Server: x11
[CPU]
Vendor: AuthenticAMD
Model: AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor
Physical cores: 8
Logical cores: 16
[Memory]
RAM: 15.6 GB
Swap: 2.0 GB
[Graphics]
Vendor: X.Org
OpenGL Renderer: Radeon RX550/550 Series (POLARIS12, DRM 3.39.0, 5.9.0-15.1-liquorix-amd64, LLVM 10.0.0)
OpenGL Version: 4.6 (Compatibility Profile) Mesa 20.0.8
OpenGL Core: 4.6 (Core Profile) Mesa 20.0.8
OpenGL ES: OpenGL ES 3.2 Mesa 20.0.8
Vulkan: Supported
A gond az hogy van egy 1TB-os SSHD NTFS-re konvertálva ami eddig Win 10 alatt futott hibátlanul. Itt viszont nem tudom elérni az adatokat róla. Mert kimeneti/bemeneti hibát jelez. Csatlakoztatni engedi, és a S.M.A.R.T. adatok is rendben vannak.
Mi lehet a baj? Neten kerestem rá infót, de kifejezetten ilyen hibát nem találtam.

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#38386) Frawly válasza tvamos (#38381) üzenetére


Frawly
veterán

Ez milyen gép konkrétan? Azt értem, hogy NV 4200M, de milyen laptop, milyen proci, abba van-e valami másik GPU integrálva, nem amiatt fagy-e.

Egyébként a kimeneteiden látni, hogy nem jó, mert a nouveau (nyílt) drivert használja, nem a zártat. A 390-es driverág egyébként újabb, mint a 334-es, hacsak nem elgépelted, nagyon cselesen a főverzió száma is jelzi, hogy 390>334. De! Függ attól is, hogy mi van a főverzió mellett alverziónak, mert a 334-esnek, 390-esnek is vannak karbantartási kiadásai.

Egyébként az NV oldala a 390.138-as drivert ajánlja, nem tudom Ubuntun benne van-e a tárolókban. Az Arch tárolóiban benne van, de az Arch az szar, instabil, nem LTS, nem corporate grade, nincs mögötte olyan fain kis support cég, mint a Canonical. Így Archot meg azon alapuló disztrót használni nem szabad, érdemes Ubuntun maradni, abból is valami ropogósan friss kis LTS-en, 18.04, vagy esetleg Debian 9.

(#38387) ubyegon2 válasza Frawly (#38386) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként jól mondod, ott van az a 18.04 tárolójában is. :K Meg 21.04-ig (Hirsuit) mindben.
Van, mikor tök felesleges ez az LTS szarozás és Arch azbezzeg téma. Most az volt.

(#38385) Merula Alba

A gond az hogy van egy 1TB-os SSHD NTFS-re konvertálva ami eddig Win 10 alatt futott hibátlanul.

A Win lezárta, ezért nem tudod használni Linux alatt. Akik ismerik a Wint, megmondják, mit kell kikapcsolni, ha addig nem jössz rá magadtól. :K

[ Szerkesztve ]

(#38388) lev258 válasza Merula Alba (#38385) üzenetére


lev258
veterán

Nem a Windows kavart be valamit? Ott próbáltad elérni?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38389) tvamos válasza Frawly (#38386) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez egy Dell Latitude E6420. Core i5 van benne, meg ez az NVS 4200M. Valahogy 19.04 alatt jó volt már egyszer... Csak már nem emlékeszem, mi volt a megoldás. Pedig akkor is küzdöttem vele pár órát.

Az úgy volt, hogy az nvidia oldalán ezt a 334-est írta, hogy támogatja a 4200-at.

20.04 LTS-t próbálom most.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38390) tordaitibi válasza Merula Alba (#38385) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha olyan Win alol vetted ki a lemezt amin nem kapcsoltad ki a Fast startup, gyors rendszerinditast akkor termeszetesen a lemez elerhetetlen mert most is a Win hasznalja, nincs lezarva a munkafolyamat.
Bitlockerre nem is gondolok.
Ezen a lemezen van maga a Win Is?
Nem hasznaltal jelszavas fiokot, vagy valami kulso titkositast?

(#38391) Merula Alba válasza lev258 (#38388) üzenetére


Merula Alba
tag

Nincs Win a gépen, nem tudom megnézni. Csak maximum egy másikon.

(#38387) ubyegon2
Köszönöm a tippet, ezen a nyomon talán el tudok indulni. :)

(#38390) tordaitibi
A Fast startup nem rémlik sehogy sem. De a Bit Locker biztosan nem volt bekapcsolva. Ezen a lemezen nem volt soha semmilyen oprendszer, csak tárolóként volt használva. Titkom pedig nincs. :B

[ Szerkesztve ]

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#38392) tordaitibi válasza Merula Alba (#38391) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Masik Wines gepen se fogod tudni akkor megnyitni ha a Gyorsinditas ment.
Pontosan ird le legyszi hogy volt a tortenet, a hdd kivetele.

Szerk, valami mas van nalad mert ilyenkor is olvashato a lemez, csak nem irhato.

[ Szerkesztve ]

(#38393) Merula Alba válasza tordaitibi (#38392) üzenetére


Merula Alba
tag

Ó.... Ez egy külön sztori. A kissebbik fiam játszott a gépen a Crash Bandicoot-al amikor váratlanul betoppant egy csapat vendég. Amíg beszéltünk velük (kb. 10 perc), addig a Win megadta magát. Állítólag egyszer csak újraindult, de nem töltött be többet rendesen. Telepíteni sem tudtam rendesen, mert vagy el sem jutott a telepítésig. Vagy telepítés közben fagyott le, vagy végigfutott, de nem indult el. Több Win is ki lett próbálva.
Na most annyit erről hogy ez hetekig húzódott a munkám miatt. Megelégeltem, és végigpróbáltam pár régi kedvenc Linux újabb verzóját. Párat telepítettem is ugyanarra az SSD-re mint amin a Win 10 volt, hiba nélkül lefutott. Az Ubuntu maradt, semmi bajom nincs vele, maximum annyi hogy a gyerek rágja a fülemet pár játék miatt. Az SSHD is javarészt játékokkal volt tele, de azért volt pár fontosabb dolog is rajta.

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

(#38394) tvamos válasza tvamos (#38389) üzenetére


tvamos
nagyúr

Na most... Az LXQt-s Ubuntu helyett megpróbáltam a gnome-os telepítőt. Ez le sem fut, de nem mondja meg, mi volt a hiba...
Az eredeti OS-t viszont letörölte.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38395) tordaitibi válasza Merula Alba (#38393) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kene egy Wines gep, vagy egy wines telepito es a chkdsk, check disk lefuttatasa a lemezen.
Ez olyan mint Linuxon a fsck.

[ Szerkesztve ]

(#38396) I02S3F válasza tvamos (#38394) üzenetére


I02S3F
őstag

"Az eredeti OS-t viszont letörölte." - Ubuntu és variánsai/sok más disztribúció esetében alapbeállítás a telepítőben, hogy "Minden törlése és telepítés". Én szoktam ezért előre szólni, figyelmeztetni fórumtársakat! Sajnos téged nem figyelmeztettelek/figyelmeztettünk.

Most már tudod, hogy így működik! Remélem _fontos_ adatot nem vesztettél!

(#38397) cigam válasza I02S3F (#38396) üzenetére


cigam
félisten

Mutass egy olyan operációs rendszert, aminek nem az az alap beállítása hogy a neki felkínált lemezt teljes egészében lefoglalja magának.

Az "Erase disk and install Ubuntu", és alatta a figyelmeztetés elég egyértelműen fogalmaz. (magyar fotót nem találtam) Aki pedig az első telepítésére készül, és nem olvassa el, és értelmezi minden egyes mondatát, az ne telepítsen. Sokan azt hiszik, hogy egy operációs rendszer telepítése csak annyiból ál, hogy "net-next-finish". Pedig nem.
Miért a mi felelőségünk ha nem olvas? Miért a mi felelőségünk, hogy nincs legalább 2-3 különböző mentése?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38398) tvamos válasza I02S3F (#38396) üzenetére


tvamos
nagyúr

Bocs! Tudtam, hogy le fogja törölni. Csak nem gondotam... hogy lefagy a telepítő félúton...

Most felraktam egy Peppermint nevű klónt, és indul, de az asztalkezelővel is fagy. Nem tudom mi lehet ez...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38399) I02S3F válasza cigam (#38397) üzenetére


I02S3F
őstag

"Mutass egy olyan operációs rendszert, aminek nem azt az alap beállítása hogy a neki felkínált lemezt teljes egészében lefoglalja magának." - Hát nem nagyon emlékeztem, de valóban! A w10 is ilyen.

"Miért a mi felelőségünk ha nem olvas? Miért a mi felelőségünk, hogy nincs legalább 2-3 különböző mentése?" - Igazad van! Én szeretem rá felhívni a figyelmet. Persze "sose a gép a hülye", de ha már hibázott, akkor én elmagyarázom, hogy mi volt a gond. Igen! Ha nem fogad meg tanácsot valaki, akkor az a hibázást nem teszi elkerülhetővé!

"Nem mellesleg véletlenül sem az ajánlott rendszert telepítette volna, hanem az egyik legnagyobb étvágyút. Szóval azt a kevés tanácsot sem fogadta meg." - Vagy tanul belőle valaki, vagy elkönyveli, hogy "a Linux szar". De ez utóbbi nem veszteség, mert úgyis energiát, újratanulást igényel egy Linux-ra váltás. Aki ezt nem fekteti be, az nem lesz felhasználó úgysem. ( Ezt most nemis tvamos fórumtársra írtam, hanem általánosságban!)

(#38400) Merula Alba válasza tordaitibi (#38395) üzenetére


Merula Alba
tag

Ha jól sejtem akkor "fel lehet oldani a merevlemez tartalmát egy másik Win-es géppel"? Marha jó lenne ha biztosra tudnék menni mielőtt kap egy format c:-ot. :) Elképzelhető hogy van rajta pár hasznos adat. :U

Ne dumálj, mert nem látok! :-P

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.