Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23001) lev258 válasza Mtbsrác (#22998) üzenetére


lev258
veterán

Valamelyik topic-ban már kérdezted és akkor se értettem. Most legalább el tudtam indulni a leírtakból. Amit látsz érték, az valós, csak nem éppen azt mutatja, amit gondolsz. Így már tudom, nekem miért nincs beállítva, hogy mutassa.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#23002) Syl válasza Mtbsrác (#22998) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem tudom milyen logika szerint működik ez a VM kijelzés, de én ha elkezdem összeadni az értékeket simán megvan 12-14 giga a futó modulok virtuális memóriája. Holott nincs swap partícióm és csak 8 giga RAM (-512 mega VGA) van a gépben.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#23003) leslieke válasza Sonja (#22958) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Lassan kezdhetik újra az ABC-t. :)

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#23004) Neil Watts


Neil Watts
veterán

(Ennek az érdemi része talán mehetne az összefoglalóba, hátha másnak is hasznos)

Félig-meddig a Back to the Future margójára:

A hülyeség bizonyos szempontból mindig lenyűgözött, ha a saját hibámról van/volt szó méginkább, mert akkor legalább volt kit okolni. :)
Évekig úgy könyveltem el az Ubuntu verziókat (Windowshoz és ClearTypehoz szokott userként), hogy az általuk használt élsimítás/hinting technológia sokkal rosszabb mint a Windowson megszokott.
(számomra mindez így is van, a lényeg az, hogy pár év (! - na és itt jött a képbe tájékozatlanságom a témában :D) keresés után rátaláltam az):

Infinality

projektre.

A következőképp telepítettem 15.04-en:
(A WebUpd8 nyommán)

sudo add-apt-repository ppa:no1wantdthisname/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fontconfig-infinality

Ezek után a

sudo bash /etc/fonts/infinality/infctl.sh setstyle

parancsot alkalmaztam, ahol a 6-os gomb lenyomása állította be a Windows 7-ben megszokott font stílust.

Ezután a

sudo -H gedit /etc/profile.d/infinality-settings.sh

paranccsal megnyitottam szerkesztésre a konfigurációs fájlt, majd az

USE_STYLE="WINDOWS7"

beírásával módosítottam a változó értékét. (Megjegyzendő tény, hogy nagyon szépen kommentezett a fájl, jól átlátható)

Konklúzió: Vééééééééégre normális a font rendering! \o/

és hogy miért tettem a Back to the Future-re az utalást?
Érdekes látni, hogy éveken keresztül még csak nem is találkoztam ezzel a projekttel, említés szintjén sem.

Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#23005) Kendek válasza Dhampir (#23000) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Igen, tudom, azokat már régebben kijátszottam (a The Dark Descentet még Humble Indie Bundlevel vettem). Igazából az A Machine for Pigs-et is elkezdtem anno (mármint a Linuxos verzát) és most is megvan, emlékszem is, hogy hol akadtam el benne. Majd egyszer megpróbálom folytatni is. :)

<-ƘƘ->

(#23006) ubyegon2 válasza Neil Watts (#23004) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Bizony, mehetne! Amúgy milyen összefoglalóra gondoltál? ;]

Egy nagy kedvet érző hozzáértő fórumtárs valamikor azt mondta, írogatna ő szivesen egy jó vázlatot az összefoglalóhoz, de fényt kapott. Ha valaki jó Ubuntus és érezne indíttatást, összedobhatna egy használható összefoglalót vagy csak vázlatot, milyen témák legyenek, általános, ráépülve az Ubuntu.hu-ra a Mint topik mintájára vagy legyen erősebb, jobban rámenve a részletekre.
Valóban jó lenne egy brainstorming ez ügyben, mert ebben a topikban nem hivatkozhatunk arra, hogy miért nem olvasod az összefoglalót!

Font ügyben én, amikor először felraktam egy disztrót, egyből be tudtam lőni a betűket, azóta is szemgúvadást kapok, ha nagy ritkán w7-et kell néznem.
Másik ugyanilyen disztrómon az infinity van fenn, itt csak a cinmanós beállítású, valahogy túl éles az infi, de lehet, hogy csak szokni kell.

Jó amúgy az ötleted, lehet el is kezdem összegyűjteni az ilyeneket a leendő összefoglalóhoz! :)

(#23007) Kendek válasza ubyegon2 (#23006) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én úgy olvastam, hogy a topikgazdáknak kell rendben tartaniuk, fejleszteniük a topik összefoglalót (ha én az lennék bárhol, akkor nyilván szívügyemnek venném). Vagy nem így van? ;]

<-ƘƘ->

(#23008) ubyegon2 válasza Kendek (#23007) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Így van, a közösséggel szorosan együttműködve, mint ahogy az már meg is történt a két másik Linuxos topikban! Egyszerre hármat nehéz lenne ennyi változást lekövetve főleg! ;]

Attól, hogy a TG megcsinálja, még kérhet tanácsokat!

Egyébként nem a topikgazdának kell lennie a nagyon hozzáértőnek, így, ha valaki jobban ért hozzá és felajánlja a segítséget, akkor Te mit tennél? Márpedig mindenki tudja, hogy nálam sokkal tapasztaltabbak vannak itt, főleg Ubuntuban!

Mégis csak a Linuxos közösség érdeke az első, nem az, hogy márpedig én vagyok a TG, én fogom megcsinálni! Javallom a TG topikot, ha érdekel a téma, hogy a több, mint 200 topikgazda miként oldja meg ezeket a dolgokat!

Az abszolút kezdő Linuxos topikot is egy hozzáértő írta, én csak beszerkesztettem! :)

"rendben tartaniuk, fejleszteniük" - így írod, no ezt én is szívügyemnek tekintem! ;)

[ Szerkesztve ]

(#23009) Neil Watts válasza ubyegon2 (#23006) üzenetére


Neil Watts
veterán

A Téma összefoglaló fenti cuccra gondoltam ;]

Üdv. core2

(#23010) ubyegon2 válasza Neil Watts (#23009) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, csak nem olvastál bele, így idézek neked:

Egyéb tanácsok:

- grub bootmanager visszaállítsáa, pl. win telepítése után:

bebootolsz a live cd-ről (6.06 esetén ez a telepítő-cd)
nyitsz egy terminálablakot, vagy ctrl-alt-F1-gyel átváltassz a konzolra

sudo mount /dev/hdXY /mnt
sudo chroot /mnt
sudo grub-install hd0

Nem túl friss, mint látod, ezért kell teljesen újat csinálni!

Gondolom, ebbe már nincs értelme beleírni ezt a fontos témát sem!

[ Szerkesztve ]

(#23011) Kendek válasza ubyegon2 (#23010) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én nem használtam 6.06-ot, de gyanús, hogy ez a leírás nem működött volna ebben a formában (mintha hiányos lenne kicsit). És azt sem teljesen értem, hogy chroot után minek kell sudo-zni... De a lényeg, hogy tényleg idejétmúlt és ma már bizonyosan fals információkat tartalmaz az az összefoglaló.

<-ƘƘ->

(#23012) ubyegon2 válasza Kendek (#23007) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sorry, magamra vettem a dolgot, most esett le, hogy lev258 TG-re gondolhattál, mégis csak Ő a guru Ubuntuban, mint az a hivatalos Ubuntu.hu fórumban is látjuk! Én is benéztem nemrég oda, de intelligensék gyakorlatilag kiutáltak és azt mutogatták egymásnak, néz má' mit magyaráz ez a töki 5 hetes reg idejével! :D

Előbbi válaszom így érvénytelen! Teljesen egyetértünk abban, amit írsz. :R

Beszéljétek meg a továbbiakat lev258 TG fórumtárssal, mint hozzáértővel. :)

[ Szerkesztve ]

(#23013) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

A tisztánlátás érdekében bemásolom ide:

részlet a Topikgazda szabályzat-ból

TIR szerkesztése

1. Egyeztess a topiklakókkal, és ha van, a többi topikgazdával, ha szerkeszteni szeretnéd a TIR-t, ne légy partizán :) (persze helyesírási hibákat, nyilvánvaló tévedéseket, elírásokat, teljes elavulásokat javíthatsz).

[ Szerkesztve ]

(#23014) Neil Watts válasza ubyegon2 (#23010) üzenetére


Neil Watts
veterán

Az egyik updatet még jómagam raktam a fenti tartalomba, akkor (~2-3 éve) centire így nézett ki. Szerintem nem ördögtől való ha folyamatosan frissül az összefoglaló, nem pedig egyszer, de akkor nagy adagban. :)

Mindenesetre az igaz, hogy meg kellene határoznunk a főbb irányvonalakat. :)
Most nem Ubuntu előtt vagyok, így lehet kicsit kusza lesz.

- Lehetne egy pár mondatos "történelemóra" az elején a név jelentéséről és az eddig elért eredményekről, jövőbeli tervekről (ld. Ubuntu Phone, egységes működés minden eszközön, Unity...)

- Hol lehet beszerezni
-- Letöltési linkek (32/64-bit)
-- Canonical Store

- Telepítési kérdések
-Partícionálás
-- automatán
-- kézzel
-- SSD esetén
-- pl. dualboot kialakítása
-- SSD-re való telepítés
-- UEFI+GPT esetén

Ezután a specifikusabb dolgokra térhetnénk
- Ubuntu plusz (partner) repok engedélyezése (miért jó / mik az előnyök)
- Zárt driverek telepítése (AMD/nVidia)
-- automatikusan (Ubuntu által)
-- kézzel (terminál)
-SSD esetén fstab / fstrim szerepe

- nVidia Optimus

-Java/Flash/Silverlight (* Pipelight asszem', nem használom) telepítése
- AbevJava
- Infinality

Most hirtelen ennyi jutott eszembe.

Ödv. core2

[ Szerkesztve ]

(#23015) ubyegon2 válasza Neil Watts (#23014) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Teljesen jó ez az irányvonal :R , remélem mások is tudnak hasznos ötleteket hozzátenni, mert jó lenne egy valóban használható összefoglaló! Adtál munkát rendesen a fő TG-nek, én az SSD-s témákat vállalom és természetesen minden segítséget megadok az érdemi munkához is lev258 TG fórumtársnak! Kendek fórumtárs komoly tudása is hasznos lenne offenzíva helyett. :)

Most már lehet építeni az Összefoglaló-t.

A Mint topik mintájára lehetne akár linkesítve is, mivel az anyafórumon elvileg minden megvan, csak a szükséges témákat kéne összeválogatni. A Mint-nél működött, bár az a fórum még nem teljes és néha az az érzésem, hogy az anyatopikok nem annyira szeretnek minket, tisztelet a kivételnek.

[ Szerkesztve ]

(#23016) ubyegon2 válasza Neil Watts (#23004) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pont eltértünk a témától, itt az alap Mint 17.2 Cinnamonos font

ez meg az infinitys

FF-ban ugyanaz a Deja Vu Sans betűtipus van beállítva.

[ Szerkesztve ]

(#23017) Mtbsrác válasza Lathronos (#22999) üzenetére


Mtbsrác
senior tag

2gb ddr2 ram. De képileg így néz ki. KATT
Virtuális memória az az ami rohadt sok nem normál. Minden nagyon sokat használ belőle, legalább is kinézetre.

[ Szerkesztve ]

(#23018) Neil Watts válasza ubyegon2 (#23016) üzenetére


Neil Watts
veterán

Hm. Érdekes :)
Az alap élsimítással az (volt) a bajom, hogy (ugyan a FreeType és a ClearType is hasonló, utóbbival mégis több a hinting) Magyarán: Vegyünk egy rácshálót. ezen helyezzünk el egy w vagy á betűt. Mig a FreeType nem igazán tartja be a pixelhatárokat a betűknél addig a ClearType igen, ezért tűéles, nem pedig szőrös mint a gyári. Konkrétan az á, é, ű, ú betűkön 1 mikronnyi volt az ékezetek nagysága, most ez emgjavult.

A gyári élsimítás 1 hét után vérvörös szemmel ajándékozott meg (mint régen a CRT), ez remélhetőleg kíméletesebb lesz. :)

Mtbsrác: A Rendszerfigyelőnek nem érdemes (kizárólagosan) hinni, a top-nak már igen. Utóbbi 30 év alatt azért egészen kiforrott lett. :)

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#23019) ubyegon2 válasza Mtbsrác (#23017) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most nem ugrik be, mit jelentenek ezek az oszlopok, de szerintem elég, ha csak a valós memória használatot nézegeted. :) Amit látsz, az nem a valós virtuális memória. Nekem itt a swap:

Mint látod, épp nincs swap és most nézd meg ezt a képet

Ha nem akarod, hogy ez a dolog idegesítsen akkor vedd ki a beállításokból a virtuális memória sort és csak a valós memória használatot fogja mutatni! :) szerkesztés/beállítások/folyamatok

[ Szerkesztve ]

(#23020) Kendek válasza Mtbsrác (#23017) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Szerintem nézz utána, hogy mit jelent ez a virtuális memória. Mert oké, hogy bekapcsolsz valamit mert kíváncsi vagy, de minek ha nem vágod, hogy mi az?

<-ƘƘ->

(#23021) Neil Watts


Neil Watts
veterán

A virtuális memória a rendszerfigyelőben azon mennyiség melyhez az adott processznek hozzáférési joga van (reziden+osztott). de a shared memory meg megintcsak nem releváns, mert abba meg a library-k (progrtamok külső fgvkönyvtárai) szólnak bele.

Leegyszerűsítve. Remélem nem tévedtem túlságosan nagyot :)
Még egyszerűbben: Nem kell vele foglalkozni.

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#23022) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Kössz a válaszokat tényleg csak kiváncsiság képpen kapcsoltam be a vir. mem. részt. De látom másnál is hasonlóak, így nem is foglalkozok vele ki is kapcsolom belőle. Tudom hogy a valóssal kell foglalkozni. Core2 Okés minden így értem is és köszi az infókat :R

(#23023) Nagytoll


Nagytoll
senior tag

Hello! 15.10 wifi gondot megoldottam azzal, hogy feltelepítettem egy 14.04-et helyette, le is szedte a frissítéseket, de már kb. 5 perce csak újraindul, vagyis ubuntu felirat alatt mennek a pöttyök, ez normális?

(#23024) Rimuru válasza Nagytoll (#23023) üzenetére


Rimuru
veterán

Nyomj meg egy le vagy felfele nyilat akkor megjelennek az uzenetek amiket boot soran kiir (vagy kiszeded a splash es quiet kernel parametereket boot elott).

Vigyázat, csalok!

(#23025) whbear válasza Neil Watts (#23004) üzenetére


whbear
senior tag

Én használtam az infinalityt és voltak vele gondok. Pl Chrome néhány speciális karaktert nem jelenít meg, double commander összeomlik, procit tekeri. Én leszedtem és spammer ft által szerkesztett fonts.confot (hint on, rgb, slight) használom a Chrome fixszel, csak a 72-t átírtam 96-ra mert a Libreoffice kde alatt dupla méretű címsorral jelent meg. Szerintem tökéletesebb mint az infinality és nincs idegen csomag a rendszerben. Használok xfce és kde DE-t.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#23026) #40553216 válasza Kendek (#22991) üzenetére


#40553216
törölt tag

Én már öreg vagyok a komoly gépi játékokhoz. Inkább játszom a gyerekemmel akármi mást. ;)

(#23027) Dhampir válasza #40553216 (#23026) üzenetére


Dhampir
félisten

Tell Vilmost? :D

(#23028) RBJ


RBJ
addikt

Hmm most nézem a Kubuntu új irányvonalát dizájn ba. Még anno nem tudom mi volt az átlátszó nagy ablakba voltak az alkalmazásaim stilus volt. Ez tetszik az éles vonalakkal. Lehet kubi lesz a következő? :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#23029) #40553216 válasza Dhampir (#23027) üzenetére


#40553216
törölt tag

Azt azért nem. A szűkítés: „bármi mást, amit ő akar”. Meg nyílpuska nincs, csak íj. Azzal meg nem vagyok olyan jó. :DDD

(#23030) Rimuru válasza RBJ (#23028) üzenetére


Rimuru
veterán

Akkor barmelyik KDE5-os disztro lehet a kovetkezo. ;)

Vigyázat, csalok!

(#23031) RBJ


RBJ
addikt

Valaki használ multisystem et? Érdekes ezzel csináltam multios pent. anno.
MOst meg nem tudja csatolni magának, állandóan más cimke névre vinnyog.
Hiába format usb , saját maga címkézi meg mégse jó. Már agylobb környékén vagyok.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#23032) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

Bocs, ha hülyeséget kérdezek, de nem vagyok egy nagy linux guru.

Kb. egy éve van a gépemen Zorin OS, jelenleg a 9-es, LTS verzió. Ennyi idő alatt a kb. 16 gigás partíción elérhető szabad terület folyamatosan csökkent, már csak 700 mega körül van.

Mi eszi meg szépen lassan a szabad területet?

Nem mentek semmit erre a "meghajtóra", programokat nem nagyon raktam fel a kezdetek óta, viszont rendszeresen telepítem a felajánlott frissítéseket.

Elképzelhető, hogy a frissítésekkel telt meg a vinyó? Vagy egyfajta rendszer-visszaállítási pontokkal / lemezképekkel, mint amilyeneket Win esetében szokott csinálni a rendszer? Hogyan lehetne kitakarítani a rendszerpartíciót?

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23033) kispx válasza St3ven (#23032) üzenetére


kispx
addikt

sudo apt-get clean paramcs mennyi helyett szabadít fel? Az apt cache-jéből törli a telepítőfájlokat.

(#23034) St3ven válasza kispx (#23033) üzenetére


St3ven
addikt

Köszönöm a gyors reagálást. Sajnos csak ~300 megát.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23035) growler válasza St3ven (#23032) üzenetére


growler
őstag

A megfelelően beállított "BleachBit" is sok felesleges kacatot kitakaríthat.
A lényeg: a "Szabad lemezterület" NE legyen bejelölve ! (a többi, - értelemszerűen.)
[link]
A másik: Synaptic beállítások. (ha van ilyened) a gyorsítótárakat törli, telepítés után.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#23036) ubyegon2 válasza St3ven (#23034) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[link] [link]

Ezeket tanulmányozd, de a két fontos parancs valóban a

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get clean

Bleachbit veszélyes is lehet. Ha túl sok régebbi kerneled van fenn, azt is ki kell takarítani, Synapticban megtalálod őket, Ubuntun nem tudom pontosan, hogyan lehet gui-s módszerrel csinálni, mint a Mint-nél itt:

Ha nincs külön /home partíciód, akkor azt is nézd át, lehet, hogy tele van mindenféle felesleges dologgal, amit törölhetsz.
A Baobab (Lemezhasználat-elemző) programmmal meg tudod nézni a meghajtók/mappák helyfoglalás, könnyebb rátalálni, hol a bibi!

[ Szerkesztve ]

(#23037) growler válasza ubyegon2 (#23036) üzenetére


growler
őstag

Az "Ubuntu Tweak" (grafikus) is segíthet, a régi kerneleknél is. (gondolom, felmegy a Zorin-ra)
(Legalább 1-2 régebbi kernelt érdemes meghagyni.)

(#23038) St3ven


St3ven
addikt

Köszi srácok.

growler

Synapticot beállítottam olyanra, mint a linkelt képen, nem sok változást hozott a szabad helyet tekintve.
Az Ubuntu Tweak programot sajnos nem találom, sem Szoftverközban, sem Synapticban. :(

ubyegon2

A Baobab progi nagyon hasznos! Ezeket a kerneleket kellene megtalálni, ugyanis a legnagyobb helyet foglaló könyvtárakban rendre előjön belőle 19 darab is, egyenként 100-150 megával (pl.: src 2,1GB; modules 3,3GB).
Viszont én nem találom őket olyan szépen felsorolva Synapticban. :(

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23039) gery2123 válasza St3ven (#23038) üzenetére


gery2123
őstag

Ubuntu Tweak saját honlapjáról tudod letölteni és telepíteni.
Mondjuk nekem elég fura hogy egy év alatt megette a partíciót. Nekem alig gyarapodik valamit.

-- PSN_ID: GerY2123

(#23040) #40553216 válasza St3ven (#23038) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali! Synapticban a „Telepítve” lehetőséget választod a listából, ott meg a görgetőt lehúzod a linux- kezdetű fájlokig.

A két legfrissebben (vagy a különböző főverzió számúakon) kívül a többit törölheted.

(#23041) growler válasza St3ven (#23038) üzenetére


growler
őstag

[link]
Gondolom, a 0.8.7-1 jó lesz.

(#23042) St3ven


St3ven
addikt

ubyegon2

A 2. linken lévő parancsokat végigvittem, egy valamit törölt le, szóval nem volt jelentős a változás.

gery2123 & growler

Nem merek nagyon telepíteni Szoftverközponton / Synapticon kívülről. Nem azért, hogy baja lenne a gépemnek, hanem hogy mindig minden biztosan kompatibilis legyen a rendszerrel.

tomtyi

Kösz, megvannak. A következőket akkor mondjuk a két legnagyobb sorszámú kivételével törölhetem? (Utolsó két számjegy, nálad 30 és 31, ha jól értelmezem.)
linux-headers-......
linux-image-......
linux-image-extra-......

Elég merésznek tűnik a dolog. :F

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23043) ubyegon2 válasza St3ven (#23042) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elég merésznek tűnik a dolog. :F

Nem használja már azokat semmi, nyugodtan töröld le. :K Lehet, hogy egy darabig el fog tartani, mire mindent leszedi, mert külön-külön lefuttatja a szükséges dolgokat a Linux ehhez, emiatt ne aggódj!
Máskor ne rakd tele kernelekkel a géped!

Az a 2. link csak a tanulás miatt került fel, egyszer hasznos lehet még a többi része is, nem csak az a két parancs, amit használtál!

[ Szerkesztve ]

(#23044) St3ven válasza ubyegon2 (#23043) üzenetére


St3ven
addikt

Máskor ne rakd tele kernelekkel a géped!

Rakja azokat magától! :DDD

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23045) growler válasza St3ven (#23042) üzenetére


growler
őstag

[link]
Törölhetném, de meghagyom vésztartaléknak. :)
Szerk. A gdebi-vel telepítheted. (ha nem indul, a Synaptic-ban törölheted )

De még mindig azt mondom,a jól beállított BleachBit sokat tud.

[ Szerkesztve ]

(#23046) St3ven válasza growler (#23045) üzenetére


St3ven
addikt

Értem, köszönöm neked is.

Már csak az nem világos, hogy a 4 legújabb linux-image és linux-image-extra mellett nekem nincsen a verziószámában azonos linux-header. Nálad a képen szépen megvan a 24-es végű mindegyik típusból.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23047) growler válasza St3ven (#23046) üzenetére


growler
őstag

Lehet hogy azért, mert Mint-et használok (17.2...17-ről frissítve) ? :)

[ Szerkesztve ]

(#23048) St3ven válasza #40553216 (#23040) üzenetére


St3ven
addikt

Ja, és az utolsó két kérdés:

1. Synapticban kiválasztás után Kijelölés eltávolításra (narancssárga) vagy Kijelölés teljes eltávolításra (piros) kell?

2. Utána kell valamit futtatnom az újraindítás előtt?

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#23049) growler válasza St3ven (#23048) üzenetére


growler
őstag

Szerintem a teljes eltávolítás.
Utána az "Állapot"-ra kattintva, megnézed vannak-e automatikusan eltávolítható
csomagok...ha igen:
sudo apt-get autoremove

(#23050) #40553216 válasza St3ven (#23042) üzenetére


#40553216
törölt tag

Extrém esetben a futó kernelt is törölheted. Ami be van töltve belőle, az addig fut, amíg le nem állítod az adott szolgáltatást vagy a rendszert.

Ahogy growler írta: teljes eltávolítás. De az automatikusan eltávolíthatóknál narancssárgával fogja kijelölni a hozzá tartozókat, azokat is pirosítsd nyugodtan!

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.