Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42001) kpityu2 válasza makoj30 (#41999) üzenetére


kpityu2
őstag

Nekem bevált a Lubuntu, ez is Qt alapú mint a KDE-s Kubuntu és a legtöbb csomagját onnan veszi. A *.deb fájlokhoz a GDebi csomagtelepítőt szoktam használni. Tedd fel, hátha rajtad is segít.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#42002) ldave válasza makoj30 (#41999) üzenetére


ldave
félisten

Én a Steam-et deb fájlból telepítettem, nem volt gondom az install során.

A Slime draws near! Command?

(#42003) makoj30 válasza lck (#42000) üzenetére


makoj30
aktív tag

Köszi.

Solust próbáltam,az nem akar menni a gépen.

Manjaroból melyik felület a jó? (Aláírásomban szereplő gépre menne)

MX linux miben jobb?

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#42004) lck válasza makoj30 (#42003) üzenetére


lck
senior tag

Elsősorban Plasmát javasolnám, föleg ha van windows-os tapasztalatod.

(#42005) lck válasza makoj30 (#42003) üzenetére


lck
senior tag

Nem úgy van hogy jobb vagy rosszabb. Minden azon múlik kinek mi jön be. Azt isteníti. :) Én pl. a rolling disztrókat szeretem, de ez semmit nem jelent abból a szempontból, hogy "jobb" vagy "rosszabb".

(#42006) hcl válasza kpityu2 (#41997) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Igen, ezt írtad már :)
Nem fog örökké menni az se :)

@makoj30 : Létezik, de nekem az App Center kb. a felesleges macerának tűnik... De milyen .deb-et akarnál?

Mutogatni való hater díszpinty

(#42007) makoj30 válasza hcl (#42006) üzenetére


makoj30
aktív tag

Google Chrome,Steam meg társai....de inkább maradok Windowsnál...

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#42008) hcl válasza makoj30 (#42007) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Letöltötted, és úgy akarod telepíteni? Nem úgy kell :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#42009) kpityu2 válasza hcl (#42006) üzenetére


kpityu2
őstag

Öregszem. :) Egy darabig még jó lesz. Még szerencse, hogy szóba hoztátok a Pro-t, meg hogy 5 eszközig ingyenes, gyorsan aktiváltam is. Észre se vettem, hogy fél éve nem frissíti magát rendszer csak a custom repóból származó dolgok frissültek.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#42010) makoj30 válasza hcl (#42008) üzenetére


makoj30
aktív tag

Hogy kell akkor?

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#42011) ldave válasza makoj30 (#42010) üzenetére


ldave
félisten

Nem tudom ez infó-e számodra, de az új App Centerben, amikor keresel, lehet állítani, hogy snap vagy debian csomagokat listázzon-e:

A Slime draws near! Command?

(#42012) tordaitibi válasza makoj30 (#41999) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Majd itt jól megint virtuálisan főbelőpnek de a gyári az semmire se jó.
Kell egy féltucat mert amit ez egyik nem talál azt a másik igen, amit az egyik nem pakol fel azt a másik igen.

Nekem "csak" a gyári, a Synaptic, a Gdebi, a Snap tároló, egy külön Software nevű, a Discover, egy Plasma minapp kezelő és még valami nemtudommi nevű van.
És még ott terminál. :)

Uby légyszi te nagy Mintes vagy, jeleznéd a készítők felé hogy a legfelhasználóbarátabb disztró nem hajlandó külső .deb fájlokat felpakolni, és ezzel nagymértékben rontja a felhasználói élményt, annyira hogy a kérdező kolléga már más disztró felé érdeklődik. :) :K :D

(#42013) hcl válasza makoj30 (#42010) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Úgy is mennie kéne, csak nem az alkalmazásbolttal, hanem a filekezelős installerrel, vagy snapből.
Ha nem megy, akkor parancssor.
BTW ja, ha maga a hrome, akkor tényleg .deb-et töltesz le, csak azt nem tudom, mennyire az alkalmazásboltnak kéne nyitnia, hanem a Gdebi-nek pl. (a filekezelőben jobb katt rajta, telepítés, ha van ott ilyen).

@Tordaitibi : Mert gondolom már eléggé EOL az a cucc ;)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#42014) makoj30 válasza hcl (#42013) üzenetére


makoj30
aktív tag

Nem talaltam az app centeren kivul gdebi menut.

[ Szerkesztve ]

MINISFORUM ELITEMINI HM90+NINTENDO SWITCH V2+NINTENDO WII+TELEKOM T-PHONE PRO 5G (6/128)+NINTENDO 2DS+LG 43UJ635V+SAMSUNG SYNCMASTER C24F390

(#42016) I02S3F válasza makoj30 (#42014) üzenetére


I02S3F
őstag

Sajna ez ilyen. Nem úgy működik, mint a win.:U

(#42019) hcl válasza makoj30 (#42014) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, nem külön menü. Utolsó emlékeim szerint rányomtam egy .deb-re, és a Gdebi nyitja defaultból.
Itt esetleg
Bár eddig ezt se kellett állítgatni. :W Kösz Canonical.

@Ubyegon2 : "Csak halkan jegyzem meg, hogy Ubuntu egy ideje nem engedi csak a snap csomagokat felrakni default..."
A következő telepítésem Debian lesz :K

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#42022) kpityu2 válasza makoj30 (#42014) üzenetére


kpityu2
őstag

Terminálba: sudo apt install gdebi . Vagy az App Centerben, ha ott is megvan és feltelepíted. Utána jobb egérgomb egy .deb fájlon, Más alkalmazások, megkeresed a GDebit (alighanem a Rendszereszközök közt lesz) és bepipálod, hogy mindig ezt használja. Pont mint a Windowsnál.

Én korábban Mate Mintes voltam, de idegesített a verzióeltérés a fő Ubuntu vonalhoz képest, az Ubuntu verzió meg mindig kellett a drivertelepítéseknél. Aztán Ubuntun is meguntam a dolgot mert sose tudtam megjegyezni a disztró nevét és megcsináltam a Terminált színes-szagosra. :D

[ Szerkesztve ]

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#42031) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Srácok a topik témája Ubuntu, kérlek a Mint vagy a kezdő topikban vitassátok meg ezeket, ne itt offoljatok!

⭐ Stella

(#42033) kpityu2


kpityu2
őstag

Van ötletetek, hogy miért nem látom a linuxos fájlkezelőben a Hálózatok alatt a Home Assistant samba megosztást? Maga a megosztás működik Ip címmel és hosztnévvel is, de a fájlkezelők (PCManFM-Qt és Dolphin) nem listázzák. Mintha nem működne a felderítés. A Windowsok és az Androidok azonnal megtalálják.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#42034) hcl válasza kpityu2 (#42033) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó kérdés, de egyszer tallózd ki, és add hozzá a bal oldali sávhoz.

Mutogatni való hater díszpinty

(#42035) kpityu2 válasza hcl (#42034) üzenetére


kpityu2
őstag

Persze, tudom használni, meg könyvjelzőzni is tudom, csak magától nem hajlandó megtalálni. Nem tudom ez mennyire általános jelenség illetve mi felelős érte.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#42036) hcl válasza kpityu2 (#42035) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

WINS, vagy DNS, szerintem.

Mutogatni való hater díszpinty

(#42037) tordaitibi válasza kpityu2 (#42033) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nagyon hülye tippnek tűnhet, de illusztrálom is :) , tegyél fel egy Thunar-t.
Énnekem ez a probléma évek óta megvan, a Dolphin semmit nem lát, a Thunar mindent.
Oka (számomra legalábbis) ismeretlen, kérdezgettem kb. 6 fórumon de senki se tudott megoldást így meguntam utánajárni miért ilyen buta a Dolphin hálózatfelderítése.

Dolphin, hálózat nulla, csak a saját samba megosztásomat látja:

Thunar, mindent lát, a legfelső egy W10, alul a Windows hálózatba van még 2 darab W10+ egy házi szerver.

PCManFM-Qt, az enyém mindent lát, ugyanúgy mind a Thunar de az égvilágon semmibe nem tudok belépni mert nem a jelszókérő ablakot dobja fel hanem valami berber halandzsát hogy:
"A megosztások listájának lekérése meghiúsult a kiszolgálóról: Időtúllépés a kapcsolatban"

Persze te dinnye, ha adnál egy user-password ablakot akkor nem hiúsulna meg semmi.
Úgylátszik ez olyan mint a csomagkezelők, azokból is kell vagy 5 hogy normálisan menjen valamelyik. ;]
Fene érti ezeknek a lelkivilágát.

[ Szerkesztve ]

(#42038) cigam válasza kpityu2 (#42035) üzenetére


cigam
félisten

Mióta kivezették az smb1-et, azóta nincs igazán jó, stabil megoldás. Az smb1 szolgáltatása volt a "tallózás", hogy összeszedi, és kilistázza a hálózat gépeit. Az smb2-ben már nincs ilyen szolgáltatás.
Az is gond lehet, hogy nem vagytok ugyabban a worgroup-ban. A gép pl. "workgroup" nevű csoportban van, a HA meg "mittomén" nevűben.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42039) tordaitibi válasza cigam (#42038) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ehhez nem tudok hozzászólni mert tök vagyok eléggé,
de az akkor hogy van hogy a nyüves Win nast, okostévét, a hálózat összes routerét, minden más pc-t kilistáz?

(#42040) kpityu2 válasza tordaitibi (#42037) üzenetére


kpityu2
őstag

Nekem a Thunar se látja. :W
#42038 cigam
Felraktam valami wsdd meg wsdd2 démonkat amik elvileg ilyesmivel foglalkoznak, de semmi. A saját smb megosztást megtalálja a fájlkezelő de a másik gépét csak ha a szájába rágom. Workgroup van mindenhol, Win és Android egyből listázza ahogy bekapcsolom a szervert. Na, mindegy, majd megnézem valami live-al, hátha az én rendszerem ilyen béna.

#42039 tordaitibi Az SMB/CIFS a Win saját fájlmegosztási protokollja, még szép hogy látja. Meg amúgy is arra van kihegyezve az oprendszer, hogy minden változást észrevegyen. Gondolj bele, hogy a CD, USB eszközöket már az XP is azonnal felcsatolta, míg Linuxon kézzel kellett sokáig varázsolni.

[ Szerkesztve ]

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#42041) hcl válasza kpityu2 (#42040) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hmmm
A Windows valószínű valami hálózatfelderítést csinál, a Dolphinnak meg kéne egy címtárszolgáltatás (WINS vajon ezt csinálná, ha van?) amiből lekéri a neveket. (WINS szerver lehet akár a routered is.)

Amúgy (ha jól értem, KDE-n vagy, ha Dolphin-od van) :
@t430:~$ sudo apt list|grep kdenetwork-filesharing

WARNING: apt does not have a stable CLI interface. Use with caution in scripts.

kdenetwork-filesharing/jammy,now 4:21.12.3-0ubuntu1 amd64 [telepítve]

Ez megvan? Ilyet találtam, hogy ez nem volt a usernél.
Nálam pl. a Dolphin megtalál mindent, a smbtree nem, findsmb-m meg nincs. Windows sincs, WINS sincs. Viszont akadnak megosztások jópár gépen.

@tordaitibi : Kivéve, amikor nem látja, mert akkor kamillázhatsz, de nem lesz jobb :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#42042) hcl válasza kpityu2 (#42040) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Illetve ugyanabban a Reddit postban van még némi Samba konfig mókolás is, az is érdekes lehet.

Mutogatni való hater díszpinty

(#42043) kpityu2 válasza hcl (#42042) üzenetére


kpityu2
őstag

Köszi srácok, közben találtam egy jó kis cikket a problémáról: [link] Guglifordítva
Azt hiszem feladom a küzdelmet, mert túl sok protokol/megoldás küzd egymással és ilyen szinten nem szeretnék megismerkedni velük. Talán van disztó amiben megoldották, másikban meg nem. Maradok a könyvjelzőzésnél. :D

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#42044) cigam válasza cigam (#42038) üzenetére


cigam
félisten

+2 dolog eszembe jutot:
- régebben volt vmi trükközés, hogy nem az egész samba csomag volt fent, hanem csak egy smbclient (?) csomag ami valamilyen szinten biztosította a távoli hozzáférést Windows megosztásokhoz. Nem tudom mostanság mi települ alapból. Nálad fel van telepítve a teljes értékű samba? Fut is az smbd, nmbd service?
- Van tűzfal? Ki/be vannak engedve a megfelelő portok?

kpityu2
Néha én is nekifutok, hogy mitől műkodik, vagy éppen nem, de vagy nem azokat az eredményeket kapom, vagy nem is értem miről írnak. Gyakran Windows-on is problémás a hálózati erőforrások kilistázása. Egyik héten minen oké, a másikban csak a gépek harmada látszik, és olyan is van, 20-30mp-el később a többi is megjelenik egy varázsütésre.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#42045) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Egy "új" asztali gépet telepítenék épp, tesztnek lesz most rajta Win10 + Win11 + Ubuntu (eredeti terv szerint a legújabb LTS) is. Ld. a win-es topicban: [link]
Laptopomon 22.04.1 LTS-t használok.
Most látom viszont Wikipedia-n, hogy nemrég jelent meg a 23.10. Ami mondjuk nem LTS. De lehet mégis tennék egy próbát vele.
Valakinek van már tapasztalata vele ?

Illetve egy Ubuntu telepítésekre és hozzá a partícó felosztásra ugyan nekem van egy régi igazából nekem bevált kialakításom. De ez aztán lehet már elavult, vagy legalábbis lehetne fejleszteni.
Tudtok a témában valami jó leírást/videót ajánlani, hogy képbe kerüljek ?

(#42046) hcl válasza atesss (#42045) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Inkább az LTS. Rendesebben össze van rakva, a nem LTS-el akármi is lehet. És van is :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#42047) I02S3F válasza hcl (#42046) üzenetére


I02S3F
őstag

+1 Én a partícionálást a telepítőre bíznám az "Ubuntu telepítése a Windows mellé" opcióval. Csúszkán beállítod, hogy hogyan oszoljon el kettejük között a tárterület és kész, vagy előre szabadítasz fel üres particionálatlan helyet, megadod, hogy legyen ext4 és a / legyen a csatolási pontja és készen vagy!

(#42048) hcl válasza atesss (#42045) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Illetve, ha lehet, nem érdemes egymás mellé. Egy ami rendesen bootol, a többi virtuális. Sokkal kevesebb a hibalehetőség, és nem akadnak össze, amikor updatel valamelyik.

Mutogatni való hater díszpinty

(#42049) ldave válasza I02S3F (#42047) üzenetére


ldave
félisten

Én is így tettem a laptopomon, a 2TB-os ssd-re először ment a Win11, majd az Ubuntu telepítővel levágtam 100GB-ot a linuxnak. Jelenleg midkettő tökéletesen működik.

A Slime draws near! Command?

(#42050) cigam válasza atesss (#42045) üzenetére


cigam
félisten

Valószínűleg elavult, de ha nem mesélés el, hogyan mondjunk róla véleményt?
Annak is nézz utánna, hogy hogyan tudod vissza kapcsolni a bootprober-t. Mert nélküle nem teszi be a Windowsokat a boot menübe.

Teljesen felesleges 2 féle Windowst feltenni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.