Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37501) Cucuska2 válasza teleahocipöm (#37500) üzenetére


Cucuska2
őstag

De milyen programról van szó?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#37502) teleahocipöm válasza Cucuska2 (#37501) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Most legutóbb a LibreCad.

(#37503) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Az a helyzet "sudo apt purge xy" sem törölt ki mindent, mappák, fájlok maradtak megint, tehát ha egyesével nem törölgetünk és se a Synapticban való törlés, se purge, se autoremove nem törli ki egy adott alkalmazás összes szemetét, akkor mi a megoldás. Szerintem lényegtelen a program neve, mert ahogy néztem több törölt alkalmazásom után is maradtak fájlok, mappák.

(#37504) stopperos válasza teleahocipöm (#37503) üzenetére


stopperos
senior tag

Az apt és társai csak az alkalmazást törlik, a generált user data az megmarad a home könyvtáradban.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#37505) I02S3F válasza stopperos (#37504) üzenetére


I02S3F
őstag

És home-ból nincs joga törölni?

(#37506) growler válasza teleahocipöm (#37503) üzenetére


growler
őstag

Admin. jogosultsággal megnyitott fájlkezelővel kritikus rendszerfájlokat / könyvtárakt
is tudsz törölni - ezzel tönkretéve a rendszert - nem hogy alkalmazások után maradt
fájlokat, mappákat.

(#37507) stopperos válasza I02S3F (#37505) üzenetére


stopperos
senior tag

Az apt az csak azokkal a fájlokkal foglalkozik, amit ő feltelepített. Ha te az alkalmazással új adatot generáltál (létrehozol egy dokumentumot, képet), vagy első indulásnál készít egy beállítófájlt, az meg fog maradni az alkalmazás törlése után is.
A Windows sem töröl ki minden adatot, csak keress bele a registry-be vagy a C:\Users\{felhasználóneved} mappába. Az alkalmazás felkínálhatja hogy ő maga után még takarít valamennyit, de ez nem a megszokott működés.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#37508) I02S3F válasza stopperos (#37507) üzenetére


I02S3F
őstag

Király! Köszönöm!

Akkor ezért lenne elvileg haszna a takarító programoknak, ha nem tennék tönkre az adott rendszert azzal, hogy - a rendszer működése szempontjából - szükséges fájlokat is törölnek.

(#37509) teleahocipöm válasza growler (#37506) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Az volt a gond tegnap, hogy nem tudtam rendszergazdaként megnyitni semmit a fájlkezelőben, furcsa is volt, mert korábban ezzel nem volt gond. Ma már sikerült.

(#37510) teleahocipöm válasza stopperos (#37507) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Még korábban -jó pár éve- azt olvastam valahol, hogy milyen jó a linux, mert nem hagy maga után szemetet, nem úgy mint a Win, ezek szerint ez nem igaz.

(#37511) stopperos válasza teleahocipöm (#37510) üzenetére


stopperos
senior tag

Kevered a dolgokat, a rendszert nem szemeteli tele, csak a saját kis szemétdombod, a home könyvtáradat. Én kb nagyobb ubuntu kiadások környékén kitakarítom a felesleget parancssorból midnight commander-rel, és minden rendben van. De ha ez nem megy, akkor törlöd a régi felhasználód és csinálj egy újat.
A mostani rendszeremet 12.04-gyel telepítettem, azóta minden LTS frissítést megcsináltam (do-release-upgrade), a merevlemezről ssd-re költöztem (dd), majd a rendszer (xfs) és a home (xfs) partíciót zfs fájlrendszerre költöztettem. Közben kétszer gépet is cseréltem alatta (amd->intel->intel). De nem kellett újratelepítenem a rendszert, lényegében az eredeti, csak frissítve.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#37512) Cyrin válasza teleahocipöm (#37510) üzenetére


Cyrin
addikt

nézpont kérdése, kinek mi a szemét. ha letörlöd a programot, és aztán később pl mégis felrakod, a beállítások megmaradnak. a homeban meg azt törölsz amit akarsz.

(#37513) #40553216 válasza Cyrin (#37512) üzenetére


#40553216
törölt tag

Kiterjesztve a „ha letörlöd a programot”: ha a /home mappán kívül az egész rendszert letörlöd és/vagy újratelepíted, a beállítások pont ezért akkor is megmaradnak.

(#37514) baloo79 válasza #40553216 (#37513) üzenetére


baloo79
tag

Még ezt is kiegészítve:
Mindez persze csak akkor, ha külön partíción van a rendszer ( / ), és külön partíción van a /home ... ;)

(Lehet, hogy evidens, de gondoltam, biztos, ami biztos-alapon megemlítem.)

(#37515) #40553216 válasza baloo79 (#37514) üzenetére


#40553216
törölt tag

Jogos, mert félreérthető voltam.

(#37516) csixy


csixy
addikt

Hát megszenvedtem mire az ubi 20.04 x86_64 desktopoot felbarkácsoltam EFI telepítéssel  az nvme SSD-re. A linux mintet könnyebb volt becsapni. Ez annyira eltévedt, hogy még a grub-efi-amd64-bin csomagot sem tette fel. Az i386-pc mappa volt csak a /boot/grub mappában és úgy futott efi fw-vel. Persze magától nyilván nem bootolt. Másik telepített rendszer grubjával bootoltam be. Ez valami debian - ubi-linux mint sajátosság, hogy az EFI telepítés bootja nem akar az nvme SSD-re felkúszni, vagy csak az én SSD-mmel van baja? A gép egy hp 250 g7-es vas.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#37517) Tutu7030 válasza csixy (#37516) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nálam az Aspire 5 A515-43G-vel nem problémázott, igaz én a 18.04-ről frissítettem.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#37518) Cucuska2 válasza csixy (#37516) üzenetére


Cucuska2
őstag

Nekem ment gond nélkül.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#37519) lionhearted válasza csixy (#37516) üzenetére


lionhearted
őstag

A legkönnyebben úgy lehet eltévedni vele, ha a pendriveot, amiről telepítesz, nem UEFI módban bootolod... akkor nem fog tudni arról, hogy UEFI kell neki.

Egyébiránt tucatszor feltettem már UEFI módban, kb a 14es LTS-től kezdve. Alapvetően az NVMe se megy máshogy, mint a SATA, de igaz, hogy vannak alternatív lehetőségeid particionálásra (pl új namespace vagy más szektorméret).

Tegnap még működött...

(#37520) csixy válasza lionhearted (#37519) üzenetére


csixy
addikt

De UEFI módban botoltam és ezt a huncutságot az összes linux mint 20.04-es és az összes ubuntu 20.04.es distróval megcsinálta amit eddig próbáltam, Érdekes módon ugyanezt a rebornos telepítővel nem játzszottza el velem. Na itt a desktop cinnamon előtéttel. Így már meghagyom. :)

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#37521) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

Ubuntu szervert használok, amin konténerben futnak az alkalmazások. Hogy tudom elérni, hogy a következő parancsok minden induláskor lefussanak?
ip link add mac0 link eth0 type macvlan mode bridge
ip addr add 100.98.26.38/24 dev mac0
ifconfig mac0 up

[ Szerkesztve ]

(#37522) I02S3F válasza szuszinho (#37521) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem shell script készítés és annak beütemezése minden rendszer induláshoz.

(#37523) varga pista válasza szuszinho (#37521) üzenetére


varga pista
újonc

Még aktuális?
Ha a felsorolt parancsok eredménye kell, akkor nézd meg a /etc/network/interfaces leírását! Nem tudom fejből a szintaxist.

(#37524) Cyrin


Cyrin
addikt

kicsit váratlanul ért ma, hogy az Ubuntu nem tud DVD-t lejátszani alapól...

(#37525) csixy válasza Cyrin (#37524) üzenetére


csixy
addikt

Na szép. A Snapot erőltetik, oszt még egy DVD-t se lehet már működtetni. Frankó!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#37526) varga pista válasza csixy (#37525) üzenetére


varga pista
újonc

Ez most irónia vagy komolyan gondolod?
Utóbbi esetben: DVD-t lehet "működtetni", csak a videót tartalmazó DVD-k lejátszása okozhat néha gondot.

(#37527) stopperos válasza Cyrin (#37524) üzenetére


stopperos
senior tag

Jogi problémák vannak, még a tárolóban sem lehet a megfejelő csomag. Csak egy olyan csomag van, ami letölt egy külső helyen tárolt fájlt. Valahogy így

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#37528) Cyrin válasza stopperos (#37527) üzenetére


Cyrin
addikt

én is ezt a csomagot telepítettem, így működik...
de milyen gáz már ez...

(#37529) cigam válasza Cyrin (#37528) üzenetére


cigam
félisten

Hja kérem a licence/szabadalom nagy úr. Nem véletlen van még mindég külön bepipálandó tételként a multimédia kódek támogatás. Az mp3 támogatás is csak 2017 óta lehet benne alapból, mert akkor járt le a hozzá kapcsolódó szabadalom az USA-ban.
A CSS védelemmel ellátott DVD-k "kikódoló"ját sem tehetik disztribúció részévé, mivel ütközik az USA-beli DMCA-val.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37530) Eastman


Eastman
őstag

Üdv Uraim!

Az androidos telómon van egy olyan takarító-kereső program ami érzékeli és kilistázza a duplán (triplán) szereplő fájlokat a belső és cserélhető tárhelyeken. Vajon létezik ilyen az Ubuntumra is? Esetleg grafikus felülettel is? Ráférne a vinyóra egy helymegtakarítás.

Köszönettel: Eastman

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#37531) growler válasza Eastman (#37530) üzenetére


growler
őstag

Üdv. !
FSlint ? [link]

(#37532) ubyegon2 válasza Eastman (#37530) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Üdv!

Nem derül ki, hogy a szokásos rendszertisztító műveleteken túl vagy-e, de ha nem, érdemes lenne azokat is végigcsinálni. Sok esetben meglepő, bár logikus helyfoglalásokat szüntet meg, főleg ha nem friss rendszered van. Régebbi kernelek, frissítésre került csomagok, etc.

Baobab vagy ncdu programokkal meg tudod nézni hol van jelentős helyfoglalás és a klasszikus pucoló terminal parancsokat lefuttatod szükség esetén:

sudo apt autoremove
sudo apt clean
sudo apt autoclean

itt röviden megvan, mi mit csinál, persze ha nem ismernéd ezeket:

Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)

Ha nagyon bele akarnál mélyedni, van két parancssoros ill. GUI-s megoldást: (amit még az autoremove se távolít el)

deborphan
gtkorphan

[ Szerkesztve ]

(#37533) I02S3F válasza ubyegon2 (#37532) üzenetére


I02S3F
őstag

Az utolsó programot, amit linkeltél, azt milyen biztonsággal alkalmazhatom? Nem törik el semmit?

(#37534) ubyegon2 válasza I02S3F (#37533) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem ha nem 100%-ig látod át, mit honnan szed ki, inkább ne használd. Ezek az árva csomagfoszlányok szinte tutira nem okoznak gondot, helyet sem foglalnak. Nem érdemes kockáztatni. Anno kipróbáltam persze kíváncsiságból, de a napi használatban lévő rendszeremen nem fogom. Itt bőven elegendőnek tartom azt a pár ismert pucoló parancsot.

A Bleachbit-re is azt írták anno, hogy root alatt futtatva csak az használja, aki pontosan látja, mi történik. Mondjuk aki pontosan átlátja ezeket a folyamatokat, az meg nem fog ilyesmit használni, szóval......inkább éles rendszeren ne használd Te sem!

Persze ez csak saját véleményem, ettől még mélyebb tisztításra, orphan file töredékek eltávolítására javasolják sok helyen.
Ubuntu 20.04-től meg már annyira megváltozott minden, hogy sok program csak snap-pal rakható fel.....egyre gázabb a helyzet.

Emiatt említettem előbbi kérdező ft-nak is, hogy ha nagyon bele akarna mélyedni, akkor vannak ezek, remélem ebből átment, hogy csak úgy ne ugorjunk neki! :K

[ Szerkesztve ]

(#37535) I02S3F válasza ubyegon2 (#37534) üzenetére


I02S3F
őstag

Király! Köszi!

(#37536) ubyegon2 válasza I02S3F (#37535) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, nagyon király dolgok ezek! Anno én komolyan próbálkoztam mindennel, hogy kinyírjam a Debian 8-at, szinte képtelenség volt, de ezeket a mai disztrókat már nem nagyon merném ugyanazoknak a tortúráknak kitenni. Persze akkor sem a Debian volt a fő rendszer, épp a dolgok kipróbálására volt tartva. ;] Szóval igazán nincs mit!

(#37538) Eastman válasza growler (#37531) üzenetére


Eastman
őstag

+ Uby

Köszönöm szépen! :R

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#37539) duo


duo
őstag

sziasztok! probalgattam a napokban a 20.04. xubuntu-core-t. régi acer extenza laptopon (c2d, ssd, 4gb ram) remekul megy. pedig nem is uefi modban van(az a gep nem tud ilyet)
***

mondom kiprobalom a "nagy"gépen is:
egy dell 7050micro 32 gb RAM, m2 ssd, 2,5ssd i5 6500T.

na ezen olyan botranyosan lassu pl a grub betoltodese indulaskor, mire képet kapok a monitorrol, hogy a regi gepen mar indul a Firefox mire ez meltoztatik megmocanni.
plusz, mikor a grubot szerkesztem h. 0s legyen a grub menu, es termeszetesen update-elem is (sudo update grub) akkor is mindig feljon a boot menu.
debianom is van, az nem csinal ilyet. csak ott meg olyan tearing van az igpvel (hd 530) hogy nagy.

kerdesem: elsiklottam valami felett, ez ilyen, vagy van koze ahhoz h 4k monitor van a gepre kotve es 4k ban is van a karakteres felulet.?(amugy csak full hd-ben tolom)

[ Szerkesztve ]

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#37540) duo válasza duo (#37539) üzenetére


duo
őstag

Újra fogom próbálni. debiannal is kicsit lassan kapta ossze magát a rendszer az elején, így a hardverre lezdtem gyanakodni. (regi-uj gep- hasznaltan vettem a napokban, aztan bovitettem a hattertarat, ramot.)
csinaltam egy bios frissitest azota gyorsan lefut a rendszerindulas, busteren, vélhetően a 2004-is jo lesz csak a grubra nincs ötletem.

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#37541) Játékos


Játékos
addikt

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy megoldható (relatíve egyszerűen) Linux alatt, hogy egy felhasználó éppen használja a gépet/rendszert, miközben az egy másik felhasználót kiszolgál távoli asztal formájában?
Előre is köszönöm a segítséget! :R

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#37542) tasiadam


tasiadam
veterán

Sziasztok

Tudtok mondani egy programot vagy valami mokat, ami a laptop cpu-janak a frekijet tudja managelni? Ubunturol ubuntu mate-ra valtottam, ott alig ment a cpu huto, most ssd-re raktam mate-t es majdnem mindig porog, holott nincs oka ra, firefox megnyitasa kozben.
Elotte bongeszesnel is csondes volt, most nem.
Filmezni VLC ajanlott tovabbra is? Es az SSD miatt trimelest csinalja magatol?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#37543) #40553216 válasza Játékos (#37541) üzenetére


#40553216
törölt tag

Alaptulajdonság.
Távoli asztalt sosem használtam, de több felhasználó egyszerre be tud lépni a saját fiókjába és tudja használni a gépet. Éveken át távoli bejelentkezéssel frissítettem ismerős gépét, miközben ők a saját fiókjukat használták.

(#37544) sonar válasza Játékos (#37541) üzenetére


sonar
addikt

Megoldható.
xrdp servert kell telepíteni és a másik user már dolgozhat is távolról.
Viszont nem minden Desktoppal megy rendesen.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#37545) nagyfejü


nagyfejü
őstag

Sziasztok!
Fájlok másolásánál miért nincs folyamatjelző?
Igy nem tudom mi történik,
üdv

[ Szerkesztve ]

(#37546) I02S3F válasza nagyfejü (#37545) üzenetére


I02S3F
őstag

Apa Ubuntu felületen másolsz Nautilus-al? Vagy cmd?

(#37547) nagyfejü válasza I02S3F (#37546) üzenetére


nagyfejü
őstag

Nautilus al próbálom. a cmd még idegen.2 napja van ubuntu.

(#37548) nagyfejü válasza nagyfejü (#37547) üzenetére


nagyfejü
őstag

sikerült a Nemo! ott látszik.

(#37549) Játékos válasza sonar (#37544) üzenetére


Játékos
addikt

Köszönöm, és tomtyinak is.

Viszont nem minden Desktoppal megy rendesen.

18.04 Ubuntuval érdemes lehet próbálkozni?
Illetve a távoli asztal mehet Windows10 alól is?

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#37550) I02S3F válasza I02S3F (#37546) üzenetére


I02S3F
őstag

Az az "Apa" nem tudom hogy került oda... Bocsi érte!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.