Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38751) Teagol


Teagol
aktív tag

hw info [link] vagy hw info short [link]

[ Szerkesztve ]

(#38752) GreenGoblin


GreenGoblin
tag

Nálam új hiba van. Az Ubuntu alkalmazásboltja nem tölt be rendesen. A felső sor ahol az ajánlott appok vannak azokat látom, de a többit meg a kategóriákat nem tölti be. Nagy szürkeség.

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38753) Szőrös 


Szőrös 
veterán

Sziasztok, kezdő ubuntusként lenne egy kérdésem. A gépre több kijelző van kötve (23" 1080p, 27" 1440p, 43" 4k tv) az első kettővel nincs gond, viszont a tv-nél a a kép kicsit "túllóg" a káván (jó hülyén írtam le de talán érthető :D ). A beállításokba meg erre nem találtam semmit. Valamit lehet tenni ezzel?

[ Szerkesztve ]

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#38754) lionhearted válasza Szőrös  (#38753) üzenetére


lionhearted
őstag

Sokszor TV beállítással orvosolható, többnyire a kép beállítások között a képarányt állítónál.

Tegnap még működött...

(#38755) lev258 válasza Teagol (#38750) üzenetére


lev258
veterán

Szóval azt mondod, hogy a képernyő kikapcsolásán kívül (ha egyáltalán megtörténik) semminek sem kell történnie és az egér megzavarodik?
Az alkalmazásboltot nem ismerem, nem használom. Frissítés, újraindítás nem oldja meg? Onnan egyébként csak snap csomagok telepíthetőek az Ubuntu 20.04-en.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38756) I02S3F válasza lev258 (#38755) üzenetére


I02S3F
őstag

Logokban lenne érdemes szétnézni. Ha csak az egér fagy meg, akkor ezek szerint bill. az van?

Szerk. : bocs lev258, Teagol nak akart menni.
lev258 - Az alkalmazásboltos hsz. - t GreenGoblin írta, nem Teagol.

[ Szerkesztve ]

(#38757) Szőrös  válasza lionhearted (#38754) üzenetére


Szőrös 
veterán

Próbáltam az nem segített, ráadásul Win10 alatt nincs ez a jelenség.

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#38758) lev258 válasza I02S3F (#38756) üzenetére


lev258
veterán

Köszönöm, csak a zöld manót figyeltem. :U
Szőrös: Melyik monitor milyen kimeneten lóg? Hol tudsz beállítani?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38759) GreenGoblin válasza lev258 (#38758) üzenetére


GreenGoblin
tag

Újraindítás nem segített.
Már azon a szinten vagyok ezekkel a sok hibákkal hogy kukába vágom a gépem és inkább veszek egy olyan laptopot ami eleve Linuxal jön. Ott tuti nem lesznek zűrök...szerintem

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38760) Szőrös  válasza lev258 (#38758) üzenetére


Szőrös 
veterán

A 27"-es meg a TV hdmi-n, a beállítások - kijelzőknél néztem de ott nem találtam semmit, van valami más lehetőség is?

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#38761) lev258 válasza Szőrös  (#38760) üzenetére


lev258
veterán

Nvidia videókártya esetén annak külön beállító felülete van.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38762) lev258 válasza GreenGoblin (#38759) üzenetére


lev258
veterán

Terminálból indítva ki lehet deríteni, mi lehet a baja.
De én személy szerint idejét sem tudom, mikor használtam a beépített alkalmazásboltot.
Az, hogy mit raknak rá egy gépre, nem indikatív.
Rémlik, hogy voltak gondjaid, de nem emlékszem, próbáltál-e másik rendszert az Ubuntu helyett.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38763) Teagol


Teagol
aktív tag

Igen, csak az egér fagy le, billentyűzet működik, azzal indítom újra.

Holnap ránézek a logokra.

Egész nap rajtam lóg a gyerek, kevés az erre maradó idő :)

(#38764) GreenGoblin válasza lev258 (#38762) üzenetére


GreenGoblin
tag

Ez már kb. az ötödik linux disztró ami próbálok.
Mindnél volt hiba.
Van az a kommand hogy journalctl amivel kiadja a hibákat. Mindegyik disztrónál ugyanazokat dobja ki.

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38765) lev258 válasza GreenGoblin (#38764) üzenetére


lev258
veterán

Azt azért tudni kell, hogy nem minden hiba, amit a rendszer kiír.
Én azért adnék még egy esélyt, elölről nekifutva újra, minden problémát összefoglalva, illetve hardverinfókkal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38766) Teagol


Teagol
aktív tag

Úgy látom, amikor felnyitom a laptop kijelzőjét, akkor kapcsolja be. Tehát valószínűleg lekapcsolja. Ezek után lefagy az egér és a pöcök egér is. A billentyűzet működik, terminált tudok nyitni, a gépet újra tudom indítani. A var/log/auth.log alapján itt kellene látnom valamit, vagy máshol keressem a fagyás okát? [link]

Ubuntu 16.04 elején még hibátlanul működött.
Azóta kapott új ssd-t, amire új telepítésként 20.04 ment fel, de a hiba azóta is megvan.

[ Szerkesztve ]

(#38767) tordaitibi válasza Teagol (#38766) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hangosan gondolkodok,
kulso usb eszkozoket is elvesziti ilyenkor?
Arra gondolok ilyenkor kikapcsolja az usb tapellatast, bar a bill. is gyakran usb-s, de lehet itt kulon porton csatlakozik.
Ha igy van, bios, acpi, energiabeallitasok?

(#38768) Teagol válasza tordaitibi (#38767) üzenetére


Teagol
aktív tag

Nem. Az usb-s egér pl. működik tovább, de a tapipad és a pöcökegér nem megy.
A tapipadon a görgetés sem működik ilyenkor.
:(

(#38769) tordaitibi válasza Teagol (#38768) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Akkor sajnos otletem sincs.

(#38770) aujjobba


aujjobba
addikt

Ma a rendszer SSD-n az egyik particiot kisebbre vettem és a keletkezett maradékból csináltam egy új particiot.
Azóta nem tudok bootolni, csak a grub parancssor fogad.
Netes leírások szerint listázom a particiokat, keresek olyan amin van boot/grub vagy simán grub könyvtár, de egyiken sincs ilyen.
efi/boot és efi/ubuntu van, benne config fajlokkal.
Egy másik particion van /boot, de onnan tovább nem jutok.
Be kellene onnan talloznom a vmlinuz fájlt, de nincs olyan, az ls /boot parancsra azt kapom cannot read outside the partition.

Életre lehet ezt kelteni livecd vagy liveUSB nélkül?
CD meghajtóm nincs is, USB-re meg nem tudok rendszert csiholni, mert nincs másik gépem (vagyis van a céges Alma de azon kizárólag usbc portok vannak).

(#38771) lev258 válasza aujjobba (#38770) üzenetére


lev258
veterán

Éles rendszer alatt eleve nem ajánlott átméretezni. Gondolom UUID-k is változtak.
Live nélkül elég korlátoltak a lehetőségeid, még ha fájlok nem is sérültek.
Kérj meg egy ismerőst, hogy csiholjon neked usb-s telepítőt. Lehet azt Windows alatt is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38772) aujjobba válasza lev258 (#38771) üzenetére


aujjobba
addikt

A (hd0,gpt1) particion van /efi/ubuntu/grub.cfg amiben root-kent a (hd0,gpt2) UUID-ja van megjelolve.
Probaltam a configfile (hd0,gpt1) /efi/ubuntu/grub.cfg parancsot, de nem jutottam vele elorebb.
Fajlok latszolag nem serultek, legalabbis a (hd0,gpt2) particion latok mindent, ami mukodo rendszeren a /dev/sda1 volt (vagy sda2, nem emlekszem).

USB-A port csak ezen a nem boot-olo gepen van, es egy rPi-n, de ez utobbihoz nem tudom a PS2 billentyuzetemet csatlakoztatni, es SSH sincs nyitva rajta, szoval ez a ket opcio kilove.
A laptopon kizarolag USB-C van, abba a pendrive-ot nem tudom bedugni.
Bezarult a kor :)
Ha talalok nyitva tarto szamtech boltot veszek USB-s billentyuzetet plusz egy USBC(apa) - USBA(anya) kabelt a laptophoz, mindenesetre.

Kerdes: ha vegre helyreall a rendszer es keszitek dd-vel egy image-et a rendszermeghajtorol (120GB SSD), akkor azzal legkozelebbi elszallaskor helyre tudom majd allitani a gepet? Siman visszatolom a dd image-et az SSD-re liveUSB-rol es kesz?

[ Szerkesztve ]

(#38773) gregory91 válasza aujjobba (#38772) üzenetére


gregory91
senior tag

"Be kellene onnan talloznom a vmlinuz fájlt, de nincs olyan, az ls /boot parancsra azt kapom cannot read outside the partition."
Neked most nem a grub.cfg-re lesz szükséged hanem a vmlinuz és a initrd fájlokra.
Próbáld lefuttatni így a konzolba(grub):

insmod part_gpt
insmod ext2 vagy ext4 //ha nem megy akkor az teljes elérési útvonalra lehet szükség
A grub igen szegényes ezért modulokra van szükséged hogy a másik partició fájljait elérd,a fenti két sor talán megoldást jelenthet erre a problémára.
kernel (hd0,gpt1)/boot/vmlinuz-kernelverziószáma root=/dev/sda1
initrd (hd0,gpt1)/boot/initrd.img-kernelverziószáma
boot
Vagy kideríted az vmlinuz tartalmazó partició UUID-jét aztán így adod meg:
insmod part_gpt
insmod ext2 vagy ext4
kernel (hd0,gpt1)/boot/vmlinuz-kernelverziózáma root=UUID="UUID-d azonosítója"
initrd (hd0,gpt1)/boot/initrd.img-kernelverziószáma
boot

A másik megoldás a grub4dos de azt meg nem ismeri az ext4-et.
Ha sikerül bejutni akkor mountold fel a szükséges particiókat(szigorúan terminálban!).Majd futtasd le a update-grub és társait.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38774) aujjobba válasza gregory91 (#38773) üzenetére


aujjobba
addikt

Nem jutok tovabb a (hd0,gpt2)/boot utan, ott mar azt mondja 'attempt to read or write outside of partition'.
Kozben probaltam a BootRepair-t, de azon meg nem jelenik meg a Repair gomb, csak az infogyujtes.

(#38775) gregory91 válasza aujjobba (#38774) üzenetére


gregory91
senior tag

A (hd0,gpt1)-en mi a könyvtárfád(annyira részletesen nem szükséges)?

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38776) aujjobba válasza gregory91 (#38775) üzenetére


aujjobba
addikt

A gpt1-en efi/ubuntu es efi/boot, a gpt2-n a szokasos linux konyvtarak, var, opt, mnt, stb.

Kerdes: mi tortenik, ha liveUSB-rol ujratelepitem az Ubuntut? Megmaradnak vajon valahogyan a cuccaim?

(#38777) aujjobba válasza aujjobba (#38776) üzenetére


aujjobba
addikt

Ujratelepitettem az ubuntu-t, lepucolta az sda-t.
Elotte az sda2-t (ami a / konyvtarra volt mountolva az elozo rendszeren) lementettem dd-vel masik meghajtora.

Hogyan tudnam innen visszavarazsolni a cuccaimat?
Visszateszem dd-vel az ujdonsult sda2-re a mentest?

(#38778) tordaitibi válasza aujjobba (#38777) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sajnos ez nem Windows ahol letezik helyreallito telepites, a fajlok megtartasaval, legalabbis nem tudok ilyenrol.
Egy uj telepites termeszetesen gyalulja a particiot.
Nem tudom hogyan kell a dd mentest felcsatolni, de van ra mod, ebben a nalam sokkal okosabbak majd segitenek neked.
Onnan vissza lehet szedni ami kell.

(#38779) gregory91 válasza aujjobba (#38776) üzenetére


gregory91
senior tag

search -f /vmlinuz-ra milyen eredmény jön ki?
"Kerdes: mi tortenik, ha liveUSB-rol ujratelepitem az Ubuntut? Megmaradnak vajon valahogyan a cuccaim?"
Ha a telepítő észleli hogy van egy másik rendszered, akkor megkérdezi hogy mit csináljon a telepítéssel kapcsolatban.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38780) Szőrös 


Szőrös 
veterán

Hali, újabb kérdés: x box one contollert bt-n valahogy életre lehet lehelni? Káballel nincs gond úgy működik.

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#38781) Sonja válasza Szőrös  (#38780) üzenetére


Sonja
veterán

Nálam nem kellett semmit csinálni 20.04 alatt, és működik (Xbox One S Controller). :K BT-n késleltetés van, így csakis kábellel használom. :)

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#38782) Szőrös  válasza Sonja (#38781) üzenetére


Szőrös 
veterán

Az jó, nálam is 20.04 van és nem ismeri fel bt-n.

https://starcitizen.hu ha tudni akarod mi újság az univerzumban

(#38783) aujjobba válasza gregory91 (#38779) üzenetére


aujjobba
addikt

Újratelepítettem, legyalult mindent, azóta újra telepítettem a szervert nulláról.
Találtam leírásokat az előző particio dd mentésének felcsatolására, de sajnos egyik sem működött, nagyon meg lehetett sérülve.
Most majd megpróbálok értelmesebb backup mechanizmust kialakítani.

(#38784) Frawly válasza aujjobba (#38770) üzenetére


Frawly
veterán

Pár jótanács:
1) biztonsági mentés mindig legyen. Ha véletlenül nincs, akkor ne egy ilyen mentetlen rendszeren kezdjél el partícióméretezőset játszani
2) ha véletlenül kisebbre vetted, és megfelelő partíciónálóprogival csináltad (ami nem hülyebiztosságból még fájlrendszerrel felül is formázza, pl. a GParted ilyen), akkor visszaállítható, ha emlékszel, hogy pontosan mely szektoroktól mely szektorokig terjedtek a partíciót. Erre én azt a rendszert vezettem be, hogy az első partíció egész MiB-os határon kezdődik (2048. szektoron, 512 bájtos szekotorokat feltételezve), innen kezdve a boot vagy EFI partíció általában 100-500 MiB, egész MiB, majd erre rá a partícióim egész GiB-nak (1024 MiB-nak) a többszörösei. Így ezek után minimális emlékezettel ki tudom számolni egy elbarmolt partíciós táblánál is, hogy mik voltak a szektorhatárok, de egyszerűen fel is írhatod.
3) a dd-s mentés visszahúzása még mindig működhet, egy külső HDD-re is visszahúzhatod, majd átméretezed az illető fájlrendszer felett a partíciót nagyobbra (biztonság kedvéért jóval nagyobbra), és terminálban a sudo resize2fs segítségével megpróbálod átméretezni, így lehet újra működni fog. Nem garantálható semmi, de egy próbát megérhet.

(#38785) cappa72


cappa72
nagyúr

Találtam egy Minetest játékot tegnap este.
Minecraft ihlette játék, de ópenszósz. :)
A sima tárolóban lévő az nem ment, a snap-os az igen.
Jópofa. :K

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38786) gregory91 válasza aujjobba (#38783) üzenetére


gregory91
senior tag

Vagy sérült az image vagy a fájlrendszert nem ismeri fel.
Az utóbbi kiderítéséhez az adott fájlrendszer kezeléséhez szükséges csomagokat kellene feltenni(vagy az összes fájlrendszerét,ehhez a gpartedben a nézet>Fájlrendszer-támogatás menüpontban halászhatod össze).
Hirtelen jut most az eszembe a testdisk azzal talán lehetett volna parttáblát is javítgatni.De tartok tőle hogy a sok írás miatt....mindegy...

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38787) cappa72


cappa72
nagyúr

Ubuntu 20.04 esetén szeretnék futtatni egy szkriptet, amikor alvásba küldöm (suspend) a sztgépet.
Egyelőre nem találom, hogy hova is kellene tenni ama bizonyos szkriptet.
Két helyet olvastam a neten
/etc/pm/sleep.d/10_myscript.sh
/usr/lib/systemd/system-sleep/myscript.sh
Egyik esetben sem csinál semmit.
pedig csak egy sima
mate-screensaver-command --lock
parancsot szeretnék futtatni, mert alvás/felébresztés esetén nincs screen-lock. Nem zárja le a képernyőt.

Még kisfiam is azt mondta, hogy ez nem biztonságos, mert ha valaki betör, akkor simán használni tudja a gépet annál a felhasználónál, aki elaltatta. :D

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38788) duo válasza cappa72 (#38785) üzenetére


duo
őstag

láttam én is, irányítani nem tudom rendesen :B fura.

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#38789) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Sziasztok! Linux alatt feltepítettem a dosbox progamot, játszásra leginkább, de képes elvileg az imgt is betölteni, de azt hogy állítsam be a dosbox.conf fájlba? :)

(#38790) Frawly válasza Marcsello31 (#38789) üzenetére


Frawly
veterán

A fájl végére:
IMGMOUNT E /elérési/út/cd-lemezkép.iso -t iso
E:

Ez felcsatolja a lemezképet E: meghajtóként, majd át is vált rá.

#38787 cappa72: nem használok Ubuntut, de ott valami gikszer lesz, mert a gyári, Gnome-os Ubuntu főkiadásnak kéne tudnia suspendből és sleepből visszatérve screenlockot, kellene lennie erre a grafikus beállítómenüben valahol opciónak. Nézd át az összes kategóriát még egyszer, szerintem csak valahol egy apró betűs checkbox az alsó sorban és elkerüli a figyelmed.

Ami a scriptedet illeti, azt jól csinálod. Vagy elfelejtettél neki futtatási jogot adni, vagy a scriptben valami olyan parancsot futtatsz, ami rendszergazdai jogot igényelne.

[ Szerkesztve ]

(#38791) gyulank


gyulank
addikt

Windowson voltam, megállítottam egy YT videót, kimentem, mire visszajöttem ez fogadott. Vagyis az ami a tab megnyomása előtt volt. Ez most mi és mitől van, és mit lehet vele csinálni? Ez jön be mindig a menü helyett.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#38792) Frawly válasza gyulank (#38791) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, nincs itt semmi látnivaló, tipikus Win10 szívás, tudtodon kívül lenyomott egy sunyi update-et, felülírva vele az MBR-t is, majd erőszakoskodott, hogy indítsd újra, de mivel nem voltál gépnél, nem nyomtál neki halasztást, így szépen ki is lőtte a gépet, reboot, gondolom Linux bootolna default, de a GRUB nem tud bootolni.

Amit ilyen esetre linkelni szoktam, az ez a videó.

Ezt a jövőben könnyebb lenne elkerülni, ha mindkét rendszert UEFI boottal bootolnád.

(#38793) Marcsello31 válasza Frawly (#38790) üzenetére


Marcsello31
őstag

Szia! Megnézem! kíváncsi vagyok hogy megy e, mindjárt megírom :) köszi!

(#38794) gyulank válasza Frawly (#38792) üzenetére


gyulank
addikt

Hát az Ubuntu igényelte az EFI partíciót, szóval az úgy indult elvileg. De én szoktam frissíteni, és pl. pár napja frissítettem, azóta időnként lefagy egy darabig, de nem volt grub baj. És ma se volt semmi telepíteni való. Az indult volna alapból, de mindegy mi indult volna alapból, mert alapból a grub menü indulna el, ami most ezt csinálja helyette. Tehát nem az van, hogy nem találja a partíciót, mert amúgy akkor azt írná ki, meg előtte lenne menü.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#38795) Marcsello31 válasza Frawly (#38790) üzenetére


Marcsello31
őstag

Szia! Megpróbáltam bebootoltani a parancsal a wi95.img, ez azért lenne jó, hogy régi játékokkal tudjak játszani win95 alatt, dosboxból, itt a kép, mintha nem tudná megnyitni, Válaszul azt írja hogy The image must be on a host or local drive
Drive E Does not exist. De a dosbox program legalább már megy.
Ez nálam már csak a dosbox.conf fájl konfigurálásán múlhat szerintem.
kép: [link]
Szerinted milyen parancsal lehetne elindítani a win95öt vagy 8at dosbox alatt? :D

(#38796) lev258 válasza Marcsello31 (#38795) üzenetére


lev258
veterán

A DOSBox-nak elég jó leírásai vannak a neten, abból megtanulod és megérted, hogy lehet pl. CD meghajtót kreálni benne és oda ISO-t csatolni.
Egyébként maga a DOSBox nem jó a játéknak? Vagy a Wine? Emlékeim szerint a Win95 is legtöbbször DOS-ban indítja őket.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38797) lev258 válasza gyulank (#38794) üzenetére


lev258
veterán

A Grub-ot (illetve rendszerindítót) kell újrarakni. Elég egyértelmű.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38798) Marcsello31 válasza lev258 (#38796) üzenetére


Marcsello31
őstag

Szia! Valószínűleg ez lesz a megoldás majd, utána nézek a neten, sikerült már dosbox ban játékot futtatni, pl a régi kedvencemet gta1et :). Még csak nem is akadt, pedig linuxalól megy. Arra lennék kíváncsi, hogy ha egy windows98at tudnék feltelepíteni a dosboxban, majd azon keresztül talán?! régi windowsos játékokkal játszani, az szuper lenne, persze nem lét kérdés csak kíváncsi vagyok, meg érdekel a téma. Maga a dosboxxal nincs gond, mindene megy, de az elérési út nem világos, hogy a home/marci/dosbox mappát miért nem látja a progam.. Ugye linux alatt a meghajtónk neve nem C: :)

(#38799) lev258 válasza Marcsello31 (#38798) üzenetére


lev258
veterán

"Emlékeim szerint a Win95 is legtöbbször DOS-ban indítja őket."
A Windows 98 esetén is sokszor van ilyen. Vagyis ezek az esetek kiválthatóak DOSBox-szal. A többire meg a Wine. És ezek hatékonyabb (és gyorsabb) módszerek, mint a virtuális rendszer (mert lényegében azt akarsz).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38800) Marcsello31 válasza lev258 (#38799) üzenetére


Marcsello31
őstag

Igen ezt szerettem volna, de ha nem akkor nem, amit nem írtam még az az, hogy egy arm64es processzoros panelen ubuntu linux fut, ami arm64es rendszerű, nem x86os és nem x64es. Az arm64es panelen, egy ubuntu linux desktop fut, emulátor mentesen. Azon van a dosbox rá telepítve, és igen amúgy így is futnak a dosos játékok ez nem is volna gond, csak kíváncsi lettem volna, hogy mit produkál pl windows95 alatt...De majd a neten megnézem ezt. :) De köszönöm hogy időt fordítottál rám. :) Valahogy majd rá jövök. Winét is fel tudtam telepíteni az arm64 alapú ubuntu linuxra, de nem teljes a compatibilitása mert a nagyon gagyi egyszerű exe programok indulnak csak el, pl egy ezeréves starcraft.exe már nem. :Y :R Hardwerileg lenne teljesítmény, egy 4gbyteramos 4magos és 2.10ghz futó gépről van szó amin linux van, vagy android. arm64windows még csak nem is köszön be alatta. :D Az egész panel nem nagyobb a tenyeremnél de mégis linux fut rajta, vicces, :).
wine notepad.exe elindul és a többi is, ha terminal alatt indítom, de a komolyabbak már nem sajnos.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.