Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38551) BigManus válasza tordaitibi (#38550) üzenetére


BigManus
addikt

Szerencsés ember...
Ha az én asszonyomat viszem fodrászhoz, másfél óra kevés, mert utána mehetek vele shoppingolni :DDD

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#38552) cappa72 válasza BigManus (#38551) üzenetére


cappa72
nagyúr

Akkor nem is neked, hanem a soppingolásnak csináltat frizu't? ;]

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38553) ubyegon2 válasza tordaitibi (#38550) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Super! Majd fog még ilyet csinálni a xapian, valószínűleg rengeteg indexet kellett frissítenie, vagy nem bivaly a CPU vagy sok az adat/meghajtó, amiatt csinálja ilyen sokáig. Én a helyedben leszedném a xapiant, mert egy helyen láthatod hasznát, a Synaptikban van keresőablak, ha leszeded, nem lesz. A Linux Mint-et évek óta nincs is fenn alapból ez, gondolom más indexelő service van, mert keresőm van a Synapticban. Viszont ha nem szeded le, legközelebb tudni fogod, hogy mi okozza a jelenséget. :K Amúgy ja, tényleg frissítés volt, csak nem a csomagok frissítése.

Ha ez sűrűbb lesz ezután, rámegy a gatyád a fodrászra! :D

[ Szerkesztve ]

(#38554) BigManus válasza cappa72 (#38552) üzenetére


BigManus
addikt

Ilyen irányból még nem közelítettem meg a kérdést, de mondtam neki, hogy a következő út előtt inkább a konnektorba p.sálok :DDD

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#38555) coco2 válasza tordaitibi (#38550) üzenetére


coco2
őstag

Ringyóz 10 különben pont ugyan azt csinálja. Amikor frissítéseket talál, hirtelen minden sokkal lassabb lesz, míg fel nem engedem azokat. Aztán ha letöltötte, és feltelepítette, lőn csoda, újra megy minden normálisan. Remélem, csak összeesküvés elmélet, hogy ugyan azt az update-terrort vezetik át éppen linux alá.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#38556) tordaitibi válasza coco2 (#38555) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nekem ilyet linux nem művelt eddig, ezért is írtam rémülten a fórumra.
De uby szerint nem ez hanem más volt az oka, bár pontosan nem értettem mi is.
Valamit indexelt.
Winem is van, a melóba több is, nem vettem észre ekkora belassulást, bár azokhoz képest (a legvackabb is I5) az én pc-im ovisok sebességre és procira.

(#38557) ubyegon2 válasza tordaitibi (#38556) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a xapian index ugyanaz kb, mint a Windowson az indexelő szolgáltatás, szerintem sok haszna nincs, nálam 6 éve tán Debian alatt csinálta ezt a 100%-os CPU pörgetést, azóta kerülöm a xapian-t. Ezen kívül még egyszer volt 100%-os CPU pörgetés, de az a xapian-nál még specifikusabb volt. Viszont Te okosan megnézted htop-ban, mi pörget, így minden más kizárható. Tényleg semmi köze nincs ennek az apt update && upgrade-hez.

(#38558) tordaitibi válasza ubyegon2 (#38557) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

köszi a részletest.
Nem bántom, eddig nem okozott ilyen fejtörést.
Oka lehet hogy kb. 3 napja lett a háttér ssd-re húzva 300GB film, egyéb?
És a mutatvány után ki is lett kapcsolva rögtön a pc.
Ma kapcsoltam be azóta először (mióta okostelefon van, komolyan mondom nehéz kikelni az ágyból és ülni a monitor előtt... :-) )

(#38559) ubyegon2 válasza tordaitibi (#38558) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Oka lehet hogy kb. 3 napja lett a háttér ssd-re húzva 300GB film, egyéb?
És a mutatvány után ki is lett kapcsolva rögtön a pc.

Naná! Nem értem a működését, de valami algoritmus tuti észlelte a nagy mennyiségű adatváltozást és végigscannelte a meghajtódat, épp imént olvastam egy pár éves hsz-t, ahol sok órát bíbelődött a xapian. Azért ha ez jól működik, nem szabadna neki nem idle időben szórakozni és főleg nem 100% proci pörgetéssel! Egyetlen előnye van, a hosszú CPU magas terheléssel tesztelte a hw környezetet és nem füstölt el a gép. :D (ezt most viccen kívül mondom)

Ja és igazán nincs mit, jó kicsit több évre visszamenőleg végiggondolni eseteket. :)

mióta okostelefon van, komolyan mondom nehéz kikelni az ágyból és ülni a monitor előtt...

Ne is mondd, ezer éve nem ültem a desktop előtt, félig hanyattfekve dolgozom a notebookon. Nagyon lustulunk! :N

[ Szerkesztve ]

(#38560) gyulank


gyulank
addikt

A lemezképeknél melyik mi a current, és a pending közül?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#38561) urandom0 válasza ubyegon2 (#38557) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nálam az első minden frissen telepített rendszeren, hogy az indexelő szolgáltatásokat letiltom, Windowson is, Linuxon is. Eddig egyedül a locate volt az, ami nem okozott észrevehető lassulást, azon kívül mindegyik.

(#38562) coco2


coco2
őstag

Postfix-el küzdött már meg valaki?

Ubuntu 20 server, postfix apt purge utan ujratelepítettem install guide szerint, és se kép, se hang. Az s-nail nem teszi a dolgát, Maildir nem jön létre. /var/log/mail.err üres. A 25-ös portot ellenőriztem, rajta csücsül a /usr/lib/postfix/sbin/master de látszólag semmit sem csinál. Ha kívülről rátelnetelek a 25-ös portra, süket, mint a nagyágyú. Neten ami hibakereső blogokat fellelni tudtam, ilyesmiről egyik sem tesz említést.

Ubuntu 20 lts-nak van valami direktproblémája postfix-el? Normális az, hogy egy mai linuxon ne keljen életre egy smtp protokol?

Esetleg valami más levelezővel kellene próbálkoznom?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#38563) lionhearted válasza coco2 (#38562) üzenetére


lionhearted
őstag

Egyelőre nem teljesen látom át, hogy mi az elképzelés, de ha teljesen a linkelt leírást követted, akkor esélyes, hogy kívülről jövő kérésekre nem fog válaszolni. Local networksnek meg kell adni azt a subnetet, ahonnan el szeretnéd érni, pl: 192.168.1.0/24

Tegnap még működött...

(#38564) coco2 válasza lionhearted (#38563) üzenetére


coco2
őstag

A leveleket olvasni elég, ha helyileg tudom. OepnSSH alapból van ubuntun, azt használom belépésre. Localhost default-on hagytam azt a text mezőt.

Az elképzelés nagyon egyszerű. Van egy teszt szerver kint interneten adott domain neven, és meg szeretném kapni az oda érkező leveleket. Még egy kicsit pontosabban az sem lenne rossz, ha az oda beérkező leveleket forwardolni is tudnám, de ne rohanjunk előre. Első körben csak látnám azt a 25-ös portot dolgozni. Jelenleg még azzal is bajok vannak.

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#38565) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hogyan tudok megszabadulni a snap-től?

tibi@TibiXubuntu:/snap$ dir
bin   core18       gnome-3-28-1804     gtk-common-themes
core  eiskaltdcpp  gtk2-common-themes  README

A szoftverektől sikerül, de a gtk, core, gnome nem megy sehogyse.

[ Szerkesztve ]

(#38566) growler válasza tordaitibi (#38565) üzenetére


growler
őstag

[link] ? (Mert a Gooogli a barátom)

(#38567) tordaitibi válasza growler (#38566) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Mert ezen túl vagyok..?

tibi@TibiXubuntu:/snap$ sudo snap remove snap-store        
snap "snap-store" is not installed
tibi@TibiXubuntu:/snap$ sudo snap remove gnome-3-34-1804
snap "gnome-3-34-1804" is not installed
tibi@TibiXubuntu:/snap$ sudo snap remove gtk-common-themes
snap "gtk-common-themes" is not installed

tibi@TibiXubuntu:/snap$ sudo snap remove core18      
error: cannot remove "core18": snap "core18" is not removable:
      snap is being used by snap gnome-3-28-1804.
tibi@TibiXubuntu:/snap$ sudo snap remove snapd
snap "snapd" is not installed
tibi@TibiXubuntu:/snap$ dir
bin  core  core18  gnome-3-28-1804  gtk2-common-themes  README
tibi@TibiXubuntu:/snap$

[ Szerkesztve ]

(#38568) lev258 válasza tordaitibi (#38567) üzenetére


lev258
veterán

A lényeget kihagytad.
sudo apt purge snapd
Ne a snap-nek mond, hogy törölje a snap-et. A gnome-os csomagnál meg elírtad a számot.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38569) tordaitibi válasza lev258 (#38568) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igazad van mert szolgaian másoltama terminálba.
Bocsánat!

Minden oké, nincs snap, sikerült.
Köszönöm growlernek is.

(#38570) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Előzőhöz kapcsolódva,
honnan tudom, melyik a nem snap hanem a normál telepítő?
Meg a DC klienshez nekem mi kell ebből a halmazból?

(#38571) #05413120 válasza tordaitibi (#38570) üzenetére


#05413120
törölt tag

Egyszerű, a Synaptic nem kezel snap csomagokat, használd azt.

[ Szerkesztve ]

(#38572) I02S3F válasza #05413120 (#38571) üzenetére


I02S3F
őstag

+1 a synapticra

tordaitibi - a szoftverközpontot úgyis leszedted ezzel a snap letörlős manőverrel

(#38573) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Sziasztok!

Olyan problémám van, hogy az akku értékeit szereném manuálisan beállítani, viszont erre sehol sem találok lehetőséget az oprendszeren belül.
Az van, hogy a rendszer valami különös megfontolásból azt hiszi, hogy a 0,0 Wh számít 0%-nak, míg az 56,2 Wh a 100%-nak, amik teljesen abszurd értékek, ezért nem is tudja ezeket elérni, a valóságban ezért kb. 92%-ig tud feltölteni, míg olyan 40% körül lekapcsol.
Holott van az energiastatisztikák között egy "energia feltöltve" című adat, ami az én esetemben 45,5 Wh, ami az általa gondolt kapacitásnak kb. 81%-a.
Hogy tudnám tehát azt megértetni a rendszerrel, hogy a 0% az kb. 18,5 Wh, nem pedig 0,0 Wh, és a 100% az kb 45,5 Wh és nem 56,2 Wh? :W

A power-calibrate progit ismerem, azzal állapítottam meg azt, hogy kb mennyinél kapcsol le, de ez csak egy ütemezett stress test az akkunak, nem segít a megfelelő értékek beállításában semennyit.

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38574) I02S3F válasza sz.balazs.95 (#38573) üzenetére


I02S3F
őstag

Biosból ez nem állítható?

(#38575) sz.balazs.95 válasza I02S3F (#38574) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

gyakorlatilag semmit nem tudok uefi-ből állítani, aminek köze lenne az enegriaellátáshoz.
van valami power saving mode, amit ki-be lehet kapcsolgatni, és ez minden.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38576) I02S3F válasza sz.balazs.95 (#38575) üzenetére


I02S3F
őstag

Kizárt dolig, hogy ne lehetne ezt beállítani. Csak folyton a tlp-t adja keresési találatnak a google.

(#38577) sz.balazs.95 válasza I02S3F (#38576) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Jó, de akkor hol lehet beállítani?
Én nem találtam semmi értelmes dolgot erre a problémára.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38578) I02S3F válasza sz.balazs.95 (#38577) üzenetére


I02S3F
őstag

Ez segít? link

(#38579) tordaitibi válasza #05413120 (#38571) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Amit csatoltam kepet az pont a Synapticbol lett kepernyofotozva.
A kerdesemet fenntartom, a 13 kozul melyiket kene telepitenem hogy legyen egy EiskaltDC direct connect szoftver a gepemen?
En elvesztem a 13 kozott.

(#38580) sz.balazs.95 válasza I02S3F (#38578) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Ez azt csinálja, hogy az alacsony és kritikus töltöttségi szint küszöbértékét lehet vele babrálni, de ettől még hamis százalék értékem lesz az akkura.
A semminél egy hajszállal több, de a problémát nem oldja meg.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38581) ubyegon2 válasza tordaitibi (#38570) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha azt látod egy csomag nevében, hogy metapackage, akkor azt célszerű felrakni, egyébként ha kijelölöd, látod is, hogy a képen szinte csak a cli-s és a gtk-s csomagot nem húzza függőségként magával. A cli és a daemon-t azért felraknám még az első mellé.
Ha enélkül is minden OK, akkor ne. :N

[ Szerkesztve ]

(#38582) I02S3F válasza sz.balazs.95 (#38580) üzenetére


I02S3F
őstag

Sajnos most nincs türelmem most bővebben utána nézni. Tehát könnyen nem lehet megoldani ezt a problémát!

(#38583) tordaitibi válasza sz.balazs.95 (#38573) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

En velemenyem.
Ez nem OS fuggo hanem hardveres.
Nem tudom hany eves az akkupakk.
A pakkba van egy mikrokontroller ami I2C buszon kommunikal az alaplapi charge modullal.
A pakk mikrokontroller szamolja a toltesi-kisutesi ciklusokat, minden ciklusnal meri a bevitt es a leadott energiamennyiseget.
Ez logikusan a pakk oregedesevel egyre kevesebb lesz.
Ez egy lassu, evek alatt kialakulo folyamat.
A buszon kuldott adatakbol a charge pump aramkor alkalmazkodik a pakkhoz, es innen olvassa ki az os is a pillanatnyi toltottseget.
Van beepitve egy maximalis ciklusszam is, efelett kesz, vege, letilt az akkupakk, akkor is ha esetleg meg hasznalhato is lenne.
Ezek ertelme a biztonsag, ha valami az elhasznalodas hataran van, es az a valami egy igen labilis litiumbazisu akku, ami tultoltve akar ki is gyulladhat, vagyis inkabb csereljek mintsem tovabb nyuzzak.

Ezokbol hiaba is boncoljuk fel a burkolatot es csereljuk a cellakat ujakra, nem fog mukodni mert a kontrollert is resetelni kellene.

Szerintem nalad ez van amit leirtam es ezen semmilyen szoftverrel es os-sel nem tudsz valtoztatni.

(#38584) tordaitibi válasza ubyegon2 (#38581) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Koszi, akkor a metapackage.
Megjegyeztem.

(#38585) sz.balazs.95 válasza tordaitibi (#38583) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

nincs cserélve benne a cella, teljesen gyári.
Kb. 5 éves, szóval volt ideje elöregedni, de ez akkor sem magyarázat arra, hogy miért 0,0 Wh a 0%, amit elvileg el sem lenne szabad érnie, mert az tönkreteszi az akkut.
A kérdés az, hogy honnan vesz a rendszer ilyen légből kapott értékeket, és hol lehet ezeket felülírni.
Én éppen csökkenteni szeretném azt a tartományt, ami a 0-tól 100%-ig van, mert a gyári értékek értelmezhetetlenek, ennek megfelelően pedig a működés sem optimális (sőt, kifejezetten szar)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38586) I02S3F válasza sz.balazs.95 (#38585) üzenetére


I02S3F
őstag

Szia! Úgy látom tlp-vel és a tlpui-val állítható, amit akarsz!

Ezt keresd: (a tlpui-ban) :

STOP_CHARGE_THRESH_BAT0 START_CHARGE_THRESH_BAT0

A BAT után lehet neked más szám szerepel!

Szerk. : A tlp-t és a tlpui-t telepítened szükséges!

[ Szerkesztve ]

(#38587) tordaitibi válasza sz.balazs.95 (#38585) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Azert nulla mert a felhasznal ennyit tud hasznositani, csontra meritve.
Ami termeszetesn nem csontra merites mert akkor el lehetne dobni a pakkot.
Pl. a Tesla es mas villanyautok amikor megallnak akkor nulla a kiveheto energia de persze a pakkba van meg vagy 2-3kWh, de ennek felhasznalasa tonkretenne az akkuegyseget.
Olomakkunal a melykisutes kezdet tartomanya 10,5V, ekkor meg ki lehet venni az akkubol nemi energiat csak nincs ertelme mert 8V alatt kezdenek elgorbulni a cellalemezek es ez = az akku halalaval.
Egy futo ha a vegkimerules hataran doppingszerrel meg tovabb fut akkor elhasznalja azt a tartalekat ami a szervezete mukodtetesere kellene es meghal.

Kb. probaltam erthetoen leirni.

Latom egy kollega talalt valamit, kivancsi leszek az eredmenyre.
Szerintem ha sikerul is valamit atirni, az eredmeny az lesz hogy pl. mutat meg 25%-ot es kikapcsol mert a hardveres vedelmet semmivel nem lehet becsapni.
Irhat a laptop akar 50%-ot is, ha barmelyik celle feszultsege 2,7V ala esik akkor a pakk kikapcsol. Ezen sem a vudu, sem a raolvasas nem fog valtoztatni. Ugyanigy mindegy, vizualisan mit ir ki, a toltes leall ha a cellafeszultseg eleri a 4,2 voltot. Fizikailag innentol egy mikrowattot se lehet beletolteni. Es ha a min-max kozott nem 65 wattora, hanem csak 40 ment bele, mert ennyit bir mar csak az eloregedett pakk tarolni, akkor abbol se a joistenke, se Te nem fogsz tudni 65 wattorat kivenni.

Ne legyen igazam. De valami azt sugja hogy pedig de.

(#38588) I02S3F válasza sz.balazs.95 (#38585) üzenetére


I02S3F
őstag

Mondjuk 5 év az sok idő egy akkunak, még bizonyos conzumer laposoknak is!

(#38589) sz.balazs.95 válasza tordaitibi (#38587) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Igen, tisztában vagyok az akkuk működésével, csakhogy te épp az ellenkezőjét írod le annak, amit el szerenék érni:
Én azt szeretném, hogy 0 helyett egy általam megadott Wh érték legyen a 0%, hogy ne legyen az, hogy 40% körül fogja magát, és lekapcsol a gép, hanem a 0% az legyen, ahol lekapcsol, ami kb. 18,5 Wh, szóval ne is tudjon az alá menni, ezt akarom elérni, nem azt, hogy lejjebb tudjak menni vele.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38590) tordaitibi válasza sz.balazs.95 (#38589) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Okés. Értem. De akkor is akkubajos.
Ha úgy van ahogy leírtad, pl. 40%-nál kikapcsol villámcsapásszerűen a gép, annak nincs köze a maradék kapacitáshoz, annál inkább az öreg cellák belső ellenállás növekedéséhez.
Vagyis kicsit jobban megterheli a laptop, pl. 1 amperrel, és bezuhan a feszültség a kritikus alá, kikapcsol.
Viszont ha pl. 0,2 amperrel terheleled csak, akkor tudja tartani és így még ki tudnád venni belőle a maradék pl. 18,5Wh-t.
Mint a haldokló telefonakku.
Készenlétbe elvan akár 10 órát is, kiír 50%-ot, jön egy bejövő hívás és máris kikapcsol.

Hogy ebbe hogyn lehet beavatkozni hogy a pl. 45% legyen az alsó riasztási határ, arról gőzöm sincs, nincs laposom csak desktopok és ott nincs is ilyen opció az energiagazdálkodásba, logikusan.
de az az akku amúgy se lehet már valami acélos, mennyit megy el róla a gép?

[ Szerkesztve ]

(#38591) májkimiki válasza sz.balazs.95 (#38589) üzenetére


májkimiki
őstag

Ilyesmi kellene?
Xfce > Energiakezelő > Rendszer > Kritikus energia szint
-megadhatod %-ban
-megadhatod mit csináljon ekkor.

(#38592) Cucuska2 válasza tordaitibi (#38590) üzenetére


Cucuska2
őstag

Az mindig megvan, hogy magának újraírja a package-eket, hogy jók legyenek a százalékok, de kétlem, hogy ennyi energiát bárki rá akarna fordítani.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38593) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Sziasztok! Lefrissítettem a Man Jaro linuxos gépemet, mert jött egy teljes,
rendszer frissítés.
A frissítés után, újra indítottam a rendszert, de újra indításkor belépés után, elment a net a gépről, Frissítés előtt még volt netem "lan". Drirverek fent vannak, egy routerről kapja a netet linuxos gép meg a pcm is. A pcmen továbbra is van net, csak a linuxos gépemen nincs most net, és nem értem, hogy miért szált el. Régen nem volt gond. Van valami terminálos parancs restart, újra telepítés stb? Manjaro linuxom van a másik gépen "munkára"
. A válaszokat előre is köszönöm!

(#38594) ubyegon2 válasza Marcsello31 (#38593) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

# hibakeresés

pastebin-nel rakd be az aktuális kimenetet, célszerűságből ne ide, hanem a Manjaro vagy a Kezdő Linuxos topikba! Manjaro-hoz nem sok köze van az Ubuntu topiknak. ;)

De előbb a network állapotát mutasd meg a szakiknak:

sudo inxi -Nnxxx

(#38595) sz.balazs.95 válasza tordaitibi (#38590) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

kb. 1 órát ketyeg el normál terhelés mellett.
Az világos, hogy az akkuja már nem a régi, de attól még nem normális dolog az, hogy fixen 0 Wh a 0% töltöttség.
Éppen ezért lenne jó az alsó küszöbértéket feljebb emelni, hogy a valóságnak jobban megfelelő értéket jelöljön a százalékos érték, illetve ha direkt szűkebbre szabom a használható tartományt, azzal kímélni is lehetne az akkut, bár ez ezen az akkun már nem sokat segítene.
Ami viszont biztos, hogy a jelenlegi kalibrálatlansága az akkunak kicsit sem tesz jót.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38596) sz.balazs.95 válasza májkimiki (#38591) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Igen, ez már fentebb is lett javasolva, illetve már én is megtaláltam korábban a dconf-ban ennek a gnome-os megfelelőjét.
De a problémát ez nem oldja meg. Ez csak annyit csinál, hogy be tudom állítani vele, hogy mondjuk már 50%-on jelezze, hogy alacsony a töltöttség, én viszont azt szeretném megoldani, hogy amikor 50%-os töltöttséget jelez ki, az ne a 0-56 Wh tartománynak, hanem a 18,5-45 Wh tartománynak legyen az 50%-a, illetve ha adott töltöttségen van az akku, akkor ne a 0 Wh-hoz képes, hanem a 18,5 Wh-hoz képest jelenítse meg a százalékos értéket.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#38597) growler válasza sz.balazs.95 (#38596) üzenetére


growler
őstag

Tényleg csak ötlet szintjén - még nem használtam. [link]

(#38598) #40553216


#40553216
törölt tag

Na, most jött el az ideje egy gyárilag Ubuntuval telepített 2016-os Dellen újrarakni a rendszert. UEFI-s, az első partíció egy 629 MB-os ESP (ez gondolom az efi system partition rövidítése) jelű EFI, egy OS jelű, Basic Data partíció típusú, 32 bites FAT, utána a használt Ubuntu ext4 partíciója, a végén a swap partíció. Ha hagyom az UEFI-t, akkor az elsőn kívül minden mást törölhetek? Igazából úgy tervezem, hogy csak a másodikat, a FAT-partíciót akarom törölni, a volt Ubuntu-partíciót hagyom meg /home-nak, nyilván úgy, hogy a mostani /home-mappákon kívül minden mást letörlök. Mit gondoltok?

(#38599) Marcsello31 válasza ubyegon2 (#38594) üzenetére


Marcsello31
őstag

Szia köszönöm a segítséget! Meg fogom nézni, érdekes hogy az ubuntu linux alatt nincs ilyen gond, csak a manjaro linux alatt. :P

(#38600) zoli62 válasza Cucuska2 (#38537) üzenetére


zoli62
addikt

Konkrétan mire szűrjek?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.