Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15001) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Upgrade Ubuntu 12.04 LTS to Ubuntu 14.04 LTS

- sudo update-manager -d

Állítólag már tudja.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#15002) hcl válasza n00n (#15000) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát ez azért konfigtól és driverektől is függ.
Én majd pár hét múlva, ha lesz 2 napom, rakom újra (mondjuk egy esős hétvégén...)
Az asztalimon rengeteg szolgáltatás van, amit be kell lőni, az sokáig szokott tartani. De szegény 12.04-et rendesen lepusztítottam már, szóval ideje :D

Amúgy a 14.04-ből lesz KDE-s még?

Mutogatni való hater díszpinty

(#15003) n00n válasza hcl (#15002) üzenetére


n00n
őstag

Persze, van belőle KDE-s. Csak már az is közösségi projekt, mint a többi változat.

(#15004) buherton válasza Syl (#14999) üzenetére


buherton
őstag

Jó lett az a Nautilus 3.4.2. Jól eltalált a koncepciója. Annyira jól, hogy egyszer sem éreztem kéztetés arra, hogy kirpóbáljak mást, de ez a Files...

(#14996) Jim-Y: gyorsabb beírni, de ugyanúgy megy :) . Sőt próbáld ezt ki: l az ls rövidített verziója.

(#15000) n00n: Hidd el, hogy ha maradéktalanul működne stabilan és gyorsan, akkor nem tértem volna vissza. Annak ellenére sem, hogy pl. a GRUB is még béta. Engem soha nem zavart, hogy valami béta verzió csak ne legyenek benne őrjítő hibák ez az egy az elvárásom. Egyelőre kivárok, hogy mennyit tudnak javítani.

Mindig is megakartam kérdezni, hogy a frissítések esetén a rendszert is frissíti? Mindig csak a programok frissítését látom, de még nem láttam olyat, hogy unity, aptitude vagy hasonló csomag frissítéseket. Illetve még azt sem értem, hogy telepítés alatt be lehet pipálni, hogy frissítsen telepítés alatt. Ekkor miket frissít? Mert telepítés után mindig elég sok mindent lehet frissíteni.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#15005) tvamos válasza n00n (#15000) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen, en kivancsi lennek a konfigjaidra.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#15006) hcl válasza n00n (#15003) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hallod, az lehet hogy még jót is tesz neki. :DDD

Mutogatni való hater díszpinty

(#15007) sirály12


sirály12
őstag

Én egyelőre a laptopra raktam fel. Annyi probléma volt vele, hogy csak a harmadik próbálkozásra ment fel, mert a telepítő különböző fázisaiban egyszerűen behalt a telepítés. A három a szerencseszáma, mert akkor végig ment.
Ezt az oldalsó menüs marhaságot nem bírom megszokni, és nem is akarom, így ment rá egyből a kde, így már tökéletes. Bár itt is lett egy kis problémám, miszerint az asztali effektusok nem mennek. De ez legyen a legnagyobb bajom. Kikapcsoltam őket, így már semmi gond.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#15008) BoB válasza buherton (#14991) üzenetére


BoB
veterán

Files (új név) = Nautilus (régi név) (a csomag neve még mindig nautilus)

Próbáld ki a KDE-t (Kubuntu). A Dolphin (az ottani fájlkezelő) mindent tud amire az embernek szüksége lehet.

reboot -nak nincs is -h kapcsolója. (ami meg a shutdown -nál a leállítás kapcsolója), ráadásul nem kell megadni azt sem, hogy now.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#15009) Sonja


Sonja
veterán

Lenne egy kis problémám. VLC-vel néznék Blu-ray filmet, közvetlenül lemezről (eredeti). A magyar hangsáv DTS 5.1, míg az eredeti német DTS-HD. Az eredeti német hangsávot tökéletesen lejátsza, szépen szól. Ellenben a magyar hangsávot egyszerűen nem adja ki, teljesen néma. :( Én itt valamiféle codec problémára gondolok. Ahogy néztem terminalban a VLC kimenetét (-vvv paraméterrel indítottam a VLC-t), a DTS-re, és a DTS-HD-re is más codec-et használ (DTS-re dts decoder-t ír, míg a DTS-HD-re ts muxer-t). Van valakinek ötlete, hogy lehetne megoldani a problémát?! :F :B

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#15010) Videl válasza Giovanny (#14974) üzenetére


Videl
csendes tag

UEFI1 és UEFI2

Sonja: esetleg (sm)player?

Gondoltam felrakom az Ubuntu 14.04-et tartalékrendszernek, de kár volt. Ugyan simán feltelepült (elég szomorú, hogy egy LTS-nél ennek örülni kell), gyorsabb és szebb lett, de mégis egy bughalmaz. Legalábbis az én gépemen az. Olyan érzésem volt tőle, mintha tényleg valami béta3 és nem pedig végleges kiadás lenne. Mostmár tényleg nem kap több esélyt az Ubuntu. Még a Mint 17-et, illetve az Isist megnézem, hátha azokat nem csapják így össze.

[ Szerkesztve ]

(#15011) Sonja válasza Videl (#15010) üzenetére


Sonja
veterán

Azt használom alapból (az SMPlayer-t), de sajnos a Blu-ray lemezt egyáltalán nem akarja lejátszani. :( MPlayer CLI-ből elindítja, de a menűt nem kezeli. Ezért maradt a VLC, az mindenben jó, de a DTS hangot nem akarja kiadni. :U Eléggé szarakodás íze van ennek a Blu-ray lejátszásnak Linux alatt.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#15012) Aethelstone válasza Videl (#15010) üzenetére


Aethelstone
addikt

Az isis már unstable állapotban jobb, mint a 14.04

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#15013) Videl válasza Aethelstone (#15012) üzenetére


Videl
csendes tag

Az Ubuntu után kb. mennyivel később szokott megjelenni? Bevallom, már a Mintektől sem várok túl sokat az eddigiekből kiindulva.

(#15014) assemble válasza assemble (#14997) üzenetére


assemble
addikt

Kozben lecsekkoltem egy tok mas pendrive-al egy tok mas verziot (lubuntu 64 bit), es arra is azt mondja, hogy talalt ket hibat.
Valaki megnezne akinek pendrive-on fent van, hogy nala is ir-e hibakat? Mert most mar ott tartok, hogy vagy nem jol ellenoriz valamit, vagy minden pendrive-om szar...

(#15015) Aethelstone válasza Videl (#15013) üzenetére


Aethelstone
addikt

Változó. A Luna ugye a 12.04-re épül, 2013 nyarán jelent meg. Az Isis jelen formájában a 13.10-re, de azt rebesgetik, hogy idén nyáron kint lesz.

Szerintem a Luna-val nagyon nem lehet mellényúlni. Jók az alapok.

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#15016) joecontra válasza assemble (#15014) üzenetére


joecontra
addikt

Windows alól Win32DiskImager-rel, Linux alól dd-vel írd ki (nem tudom miről készíted) és jónak kell lennie.

Üdv,
J

(#15017) Aethelstone válasza assemble (#15014) üzenetére


Aethelstone
addikt

Nekem is két alkalommal döglött meg a telepítés. Elsőre silent halál. Másodikra meg telepítés közben leválasztotta a pendrájvomat magától. Aztán persze hányta a hibákat....

[ Szerkesztve ]

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#15018) woodworm válasza assemble (#15014) üzenetére


woodworm
veterán

Torrenten szedtem le az ubuntu.hu-s korai, visszavont megjelenés alapján. Rufus-szal írtam ki kártyaolvasóra. Vissza ugyan nem ellenőriztem, de hiba nélkül települt.

(#15019) Videl válasza Aethelstone (#15015) üzenetére


Videl
csendes tag

Köszi :)

Amúgy én is usb-ről telepítettem. A hivatalos oldalról töltöttem le és dd-vel írtam ki. Akkor ezek szerint már annak is örülhetek, hogy egyáltalán hajlandó volt települni.

(#15020) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Megint itt vagyok, mert valami nem gömbölyű.

Három winyóm van. A 750-es csak tárolásra, a 80-asra Win7 van telepítve, ezekről már rutinból lehúzom az adatkábelt, ha új rendszert akarok kipróbálni.

Adott a 200-as winyóm, amelyen két partíció van. 40 gigás az eleje, a maradék pedig a gyakran használt dolgokat, letöltéseket tartalmazza.
Lubuntu telepítő indít, gond nélkül fel is röppent a 40 gigás partícióra. Gép leállít, másik két winyó adatkábel visszadug.
Nézzük Win7 alatt, hogy mi történt. Amit látok, nem tetszik. A Lubuntu birtokba vette a második partíciót is, Win alatt elérhetetlen. Kért erre engedélyt? Nem. Akkor milyen alapon garázdálkodik? Töröltem a partíciókat, visszaállítottam az eredeti méreteket, gyorsformat az első (40 gigás) partíción. A maradékot békén hagytam.
Megjegyzem annyi eszem volt, hogy a második partíción lévő adatokat lementettem a 750-es winyóra.

Óvatosságból VirtualBox, nézzük az Ubuntut. Települt, meg minden, azonban hiába kísérletezek, nem tudom teljes ablakban futtatni. A teljes ablak megvan ugyan, de középen van egy doboz, érjem be azzal. Korábbi verziókkal, mi több, más disztribúciókkal ilyen problémám nem volt.

Utolsó esély. a 200-as winyón a 40 gigás partíció formatálva, a maradék "nyers", nem lefoglalt. Másik két winyó adatkábele lehúzva. Van rá esély, hogy a "szép új jövő" békén hagyja azt, amit nem akarok az orra alá dugni?

Megpróbáltam rövidebben fogalmazni, nem sikerült. :B

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#15021) fradi81 válasza Vakegérke (#15020) üzenetére


fradi81
veterán

'Kért erre engedélyt?'

Ha rábízod a telepítést, azt csinál amit akar, ha haladó módban te választod ki mit hova telepítsen, akkor úgy lesz.

A vbox-hoz kellhet a guest additions hogy teljes képernyős legyen. Nálam az oracle féle vbox van telepítve, az megy alapból teljes képernyőn.

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#15022) Vakegérke válasza fradi81 (#15021) üzenetére


Vakegérke
veterán

Ahamm... Van még mit tanulnom. :)

Stimmel, Oracle VM VirtualBox. Mint már mondtam, eddig nem volt gond a teljes ablakos megjelenítéssel, a szép új Ubuntu viszont rosszalkodik.

No, akkor zöldfülű haladóként telepítek. Köszönöm a tanácsot. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#15023) #40553216 válasza lionhearted (#14907) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ok. Nem is adja fel. Így friss telepítés lesz.

Viszont az Eee PC-re pendrive-ról közvetlenül nem tudom telepíteni, előbb az Ubuntut kell, utána átpofozni Lubuntura, mert a Lubuntu telepítővel nem látja a wifit, és nem ad hangot, amikor pl. a mediaklikk-en elindítok valamit. Ubuntu telepítővel ugyan azokkal a paraméterekkel megy a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#15024) Giovanny


Giovanny
őstag

Hogy kell ellenőrizni hogy működik-e a Trim?

Videl Köszi.

Zero Defect.No Compromise !

(#15025) assemble válasza woodworm (#15018) üzenetére


assemble
addikt

Koszi (tobbieknek is), most felvettem videora amikor ellenorizte lubuntu-nal (mert a vegen persze nem irja ki a hibakat szepen sorban, csak hogy osszesen mennyi volt), es osszesen ennel a ket cuccnal talalt mismatch-et:
.boot/grub/grub.cfg
.boot/grub/loopback.cfg

Kicsit utananezve szerintetek jol gondolom, hogy ezek csak a boothoz kapcsolodo konfig cuccok, amik a pendrive telepites miatt valtoztak meg, igy kvazi minden rendben van?

(#15026) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Már tanultam a 14.04 Béta 2 telepítéséből: két pendrive van a telepítésekre. Az elsőn az eredeti (nálam jól működő - nevezzük stabilnak) verzió és egy másikra másolom az újat. A sérült rendszer alóli írás nálam is rengeteg kellemetlenséget okozott még a visszatértében is. Két darab 2-4GiB-es tároló megvásárlása nem a világ.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#15027) lionhearted válasza Giovanny (#15024) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha Intel vagy Samsung SSD-n van, akkor valószínűleg igen. Egyébként erre még nem találtam jó módszert, én is most néztem meg, az fstrim-all parancsot futtatja, semmilyen kapcsoló nincs hozzá, ami visszajelzést adna. : ( Biztos, ami tuti, meghagytam mellette a saját trim futását is. (Halkan jegyzem meg, túl gyorsan fut le ahhoz, hogy az all felismerje a Kingston kütyümet..)

Egyébiránt, ez azt is jelenti, hogy sikeresen frissítettem a netbookomat, 12.04-ről. Kicsit állítgatni kellett, visszatenni a compiz-pluginokat (kicsit kiherélték a simát...), 1-2 régi szoftvert lecserélni (Jupiter-eeePC), de összességében elégedett vagyok. Tesztnek szántam, hogy vajon mennyire gördülékeny a frissítés. Egyelőre nem bántam meg.

Tegnap még működött...

(#15028) Syl válasza Fritz Teufel (#15026) üzenetére


Syl
nagyúr

Jól beszélsz! :K
Nekem is két pendrive van telepítésre kijelölve. Az egyiken YUMI-val van egy sor motyó (clonezilla, ubuntu variánsok stb.), ez az állandó, mondhatni write protected pen :D A másikra kerülnek a próba OS-ek.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15029) Giovanny válasza lionhearted (#15027) üzenetére


Giovanny
őstag

Nekem Samsung SSD-m van,semmi mód nincsen az ellenőrzéshez?

Zero Defect.No Compromise !

(#15030) Sonja válasza Giovanny (#15029) üzenetére


Sonja
veterán

Elméletileg ezzel lehetne ellenőrizni: sudo hdparm -I /dev/sda1

Természetesen a /dev/sda1 helyett a saját SSD-d add meg.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#15031) vicces válasza #40553216 (#15023) üzenetére


vicces
addikt

lubuntut én is próbáltam eeepcre, de szintén nem látja a wifit. jól kihagyták ezt a kártya támogatást belőle.
az új lts ubuntu, viszont nagyon smooth rajta pendriveról is :K csak azért nem telepitem fel, mert van egy régi nyomtatónk és winxp utáni rendszerekre még nem sikerült telepiteni. nyomtatni pedig kell és ez a nyomtatós gépünk itthon :O

viszont mindjárt csúszik fel az ubi az x200t-mre, mert itt is jól muzsikált pendriveról, esélyt igy nálam megkapta :R

:)

(#15032) Giovanny válasza Sonja (#15030) üzenetére


Giovanny
őstag

Köszönöm,nekem ilyen lett,szerintem működik.

Zero Defect.No Compromise !

(#15033) Aethelstone válasza Giovanny (#15032) üzenetére


Aethelstone
addikt

És a sudo hdparm -I /dev/sda1 | grep TRIM mit mond? :)

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#15034) Fire/SOUL/CD válasza Giovanny (#15032) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Ebből nem derül ki semmi. Én leellenőriztem és nem megy a TRIM a legújabb Ubi-ban sem, csak a ha a szokásos módon az fstab-ba beleírod a discard opciót. A TRIM működését manuálisan úgy lehet ellenőrizni, hogy létrehozol egy fájlt, meghatározod melyik szektoron kezdődik, törlöd a fájlt, majd egy kicsi várakozás után visszaolvasod azt a szektort. Ha a szektor tartalma megváltozik (általában 0-val lesz feltöltve, de egyes gyártók esetén más érték is lehet(pl egyes Samsung SSD-k 0xA5-el töltik fel), csak akkor működik a TRIM.

Szerencsére van rá script, terminálból

wget -O /tmp/test_trim.sh "https://sites.google.com/site/lightrush/random-1/checkiftrimonext4isenabledandworking/test_trim.sh?attredirects=0&d=1"

chmod +x /tmp/test_trim.sh

sudo /tmp/test_trim.sh tempfile 50 /dev/sdX

Megjegyzés: az utolsó sorban az sdX-ben az X-t az aktuális SSD-nek(amiről a Linux fut) megfelelően kell módosítani. Ha nem tudod, akkor Dashboard, begépeled hogy lemezek, elindítod, bal oldalt kijelölöd az SSD-t és egyből látni fogod, pl esetemben a Samsung 470-ről fut a Linux, azaz sdb lesz. [link]
(A script pont az teszi, amit fentebb írtam, elindítod, ütsz egy billentyűt, majd várakozik 2 percig és visszaolvassa a szektort.)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#15035) Giovanny válasza Aethelstone (#15033) üzenetére


Giovanny
őstag

Ezt :) Köszi.

Zero Defect.No Compromise !

(#15036) lionhearted válasza Fire/SOUL/CD (#15034) üzenetére


lionhearted
őstag

Ez pedig így nem igaz. A discard az online TRIM-et kapcsolja be, Ubiban offline TRIM van bekapcsolva (ellenőriztem ;) ), heti futással... ezért nem fogsz egyből eredményt látni.

Arról még megy a vita, hogy melyik jobb, de a kernel-ben nincs jól implementálva az online TRIM, így nagyobb mennyiségű adat törlésekor belassul.

@jános: Ez azt jelenti, hogy az SSD támogatja (supported), nem azt, hogy fut is.
Egyik módja, hogy ha lefuttatod a sudo fstrim-all parancsot, ha viszonylag megdolgoztatja a gépet, akkor látja az SSD-t, ha pillanatok alatt végez, akkor nem. Jobbat még nem találtam. Vagy online-ra kapcsolod be.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#15037) n00n válasza tvamos (#15005) üzenetére


n00n
őstag

1. Asus P5B - Core 2 Duo e6400 - Geforce GTS 450 - 3 GB ram
2. Valami Gigabyte - Amd Phenom II X3 - GeForce GTS 250 - 4 GB ram
3. Valami AsRock - AMD Phenom II 945 X4 - GeForce GTX 650 - 4 GB ram
4. Valami Gigabyte - Intel i3 3220 - 4 GB ram

Az alaplapokat nem tudom fejből, ha érdekel megnézem. De azon szerintem olyan sok nem múlik. :K

[ Szerkesztve ]

(#15038) Kendek válasza Fire/SOUL/CD (#15034) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Na jó, de az fstrim nem ugyanaz mint a discard csatolási opció. Azt próbáld ki, hogy futtatod a teszt szkriptet, majd mikor kiírja a 120 másodperces várakozást, akkor add ki az fstrim /csatolási/pont parancsot. A végeredménynek ugyanannak kell lennie mint discarddal, csak éppen nem kapja meg az SSD minden törléskor a TRIM utasításokat.

<-ƘƘ->

(#15039) tvamos válasza n00n (#15037) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nincs kozte core i + nvidia nvs... :(

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#15040) Aethelstone


Aethelstone
addikt

Elementary OS buziknak ( nekem is :D )

http://elementaryos.org/answers/the-next-edition-1

Addig is:

https://www.youtube.com/watch?v=-Rxj7w1jDDk

[ Szerkesztve ]

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#15041) RBJ válasza Aethelstone (#15040) üzenetére


RBJ
addikt

Akkor nekem is.
Jobban örültem volna ha az lts re építene az elementaryOS. Lehet ebből még a végén megint linux mint lesz. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#15042) Syl válasza RBJ (#15041) üzenetére


Syl
nagyúr

Olvasd el figyelmesen a linkelt szöveget. Az elementary LTS-re épül. Az Isis-t csak azért kezdték el a 13.10-zel, mert akkor még nem volt 14.04. De most hogy megjelent, arra fognak átállni. Ezért is a nagy késés.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#15043) Aethelstone válasza Syl (#15042) üzenetére


Aethelstone
addikt

Ez bíztató:

"shortly after the release of Ubuntu 14.04"

[ Szerkesztve ]

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#15044) RBJ


RBJ
addikt

Ettől megveszek mikor a multisystem hülyéskedik.
Lehet user error de kész vagyok. hiba a következő
"Húzd ki, majd csatlakoztad újra az USB kulcsod, mert a csatolási pont és a címke nem megegyező."

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#15045) Kendek válasza RBJ (#15044) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Már van valami erre a csatolási pontra csatolva, ezért toldotta ki egy alsó vonással. Így viszont valóban nem egyezik a címke és a csatolási könyvtár neve.

<-ƘƘ->

(#15046) RBJ válasza Kendek (#15045) üzenetére


RBJ
addikt

elvileg megegyezik a csatolási pont akkor hun a bibi? :Y

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#15047) Kendek válasza RBJ (#15046) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Én se elvileg, se gyakorlatilag nem ezt látom a képeden. De még le is írtam, hogy megtoldotta egy alsóvonással. Mit nem látsz ezen? :U

<-ƘƘ->

(#15048) assemble


assemble
addikt

Most azon ragodok, hogy hogy osszam ki a particiokat.
Szoval adott egy gep egy ssd+hdd komboval, es viszonylag ssd-kimelo megoldas lenne az idealis.
Alapvetoen nem szeretem a sok particiot, es nem szivesen csinalok minden cuccnak kulon, csak bizonyos cuccok az ssd-nek hosszutavon nem tesznek jol, ezert varialnek csak kicsit.
Illetve megjegyzendo, hogy egy (mar meglevo) win7 mellett lenne az egesz dual bootban, es az adatok elsosorban egy nagy kozos ntfs particion lennenek a hdd-n.

Ahogy kivettem, ezeket lehet erdemes hdd-re tenni: /var, /home, /tmp, swap.
Ami eleg kerdojeles pl, hogy melyik legyen primary, melyik logical.

Valahogy igy csinalnam:
(mar adott: 150 GB ntfs windows ssd-n)
/ 20-30 GB ext4 ssd primary/logical?
swap 4-8 GB hdd logical
/home 5-20 GB ext4 hdd logical
(maradek hdd: kozos adat particio, ntfs - ezt hova illik mount-olni? /data pl? Vagy /media/valami?)

Ami meg viszonylag kerdojeles:
/var 4 GB ext4 hdd logical?
/tmp 4 GB ext4 hdd logical?

Ez igy sztetek nagyjabol rendben lenne?

SSD-nel meg telepites utan meg ugye ellenorizni kell majd a TRIM-et, az alignalast (ez utobbit pl nem tudom hogy), noatime hogy be legyen kapcsolva sda-n (nem tudom alapvol azon lenne-e).

RAM-bol mivel csak 4 giga van, igy az ilyen mindenfele ramdisk varazslatok sztem eleg korlatozottan lennenek csak hasznalhatoak.

Elore is koszi a segitseget!

(#15049) RBJ válasza Kendek (#15047) üzenetére


RBJ
addikt

Látom én, hogy fától az erdőt.
Csak a file kezelőmmel csatolom fel az usb t csak akkor látja a multisystem. lehet ez a gond.
Próbáltam még a cimkét átnevezni multisystem_ re de így se megyen.
hogyan tudom parancssorral felcsatolni?

sudo mount -t vfat /dev/sdb1 /media/MULTISYSTEM
ezzel nekiestem de még mindig cimke gond van. :C

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#15050) Kendek válasza assemble (#15048) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Használj GUID partíciós táblát, UEFI-hez az kell amúgy is, és akkor nem kell a partíciók fajtájával törődni. De amúgy meg csak annyit kell tudni, hogy négy darab elsődleges lehet, szóval úgy kell felosztani, hogy abból ne számolj többet.
Egyébként szerintem felesleges ennyire óvni az SSD-t, és különben is, most akkor használni is akarod, vagy csakúgy van? Biztosan nem azért vetted, hogy aztán a vinyó lassítson továbbra is.
A noatime sem feltétlen jó, hiszen vannak olyan programok amelyeknek szükségük van erre az információra a helyes működéshez.
SWAP partíciót 4 GB RAM mellé szerintem már ne hozz létre, de a ZRAM-ot (tömörített RAM SWAP) beállíthatod esetleg.

(#15049) RBJ: Én amúgy nem használtam még ezt a progit, nem tudom, hogy egyáltalán miért kell egyezőnek lennie.

<-ƘƘ->

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.