Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38651) I02S3F válasza steele80 (#38650) üzenetére


I02S3F
őstag

A szoftver központban keress rá a gnome shell extension shutdown kulcsszavakra és telepísd leírása alapján, ami neked szükséges.

(#38652) steele80 válasza I02S3F (#38651) üzenetére


steele80
senior tag

Köszönöm!

(#38653) GreenGoblin


GreenGoblin
tag

Sziasztok,
Ubuntu 20.04.2 LTS van most fent és lenne egy kérdésem. Beállítottam a gyári sötét témát de a képernyő tetején lévő tálcán a dátumra kattintva a lenyíló kis ablak az világos. Ill. mellette van az időjárás is (letöltöttem egy extensiont) ami szintén nem sötét ha lenyitom. Ennek így kéne lennie?
A másik kérdésem, hogy ha újraindítom a laptopom akkor az esetek többségében kilép a rendszerből és ott villog egy fehér kurzor de vagy percek telnek el, míg újraindul vagy abszolút nem indul újra. Ez nomrális?

Köszönöm

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38654) Csontbrigád


Csontbrigád
tag

Sziasztok,
Ubuntu Server 20.04 van az itthoni szerveremen, újraindítást kért, de nem indult újra.
Merre és hogyan keressem a hibát szerintetek?
Hardverek: Q1900-ITX, 2x2GB ram, 60G SSD system, 2x2TB RAID0 data.
Volt apt update, apt upgrade, apt autoremove a reboot előtt.
Köszönöm!

(#38655) Cyrin válasza GreenGoblin (#38653) üzenetére


Cyrin
addikt

igen, nem...

(#38656) GreenGoblin válasza Cyrin (#38655) üzenetére


GreenGoblin
tag

Köszönöm. Az utóbbival tudok valamit kezdeni?

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38657) ubyegon2 válasza Csontbrigád (#38654) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

#hibakeresés[link]

Szerverhez is jók ezek.

(#38658) Csontbrigád válasza ubyegon2 (#38657) üzenetére


Csontbrigád
tag

Köszönöm a választ!
Időközben rákötöttem egy monitort és egyértelműen nem az Ubuntu a gond, bekapcsolás után már a bios sem tölt be, csak a ventik pörögnek és világít a power led.
Alaplap problémára tippelek (élt 5 évet 7/24-ben).

(#38659) ubyegon2 válasza Csontbrigád (#38658) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! :( Akkor ennek 5 év folyamatos üzem volt megírva, lehetett volna rosszabb is, szerencsére hamar ki tudtad deríteni, hogy hw kampeca a dolog.

(#38660) GreenGoblin


GreenGoblin
tag

Használ valaki itt Chromium böngészőt és KeePassXC-t?
Ubuntu Software-ből töltöttem le mind két appot, feltettem a KeePassXC extensiont de nem működik. Firefox-nál is ez volt de ott meg tudtam oldani, hogy letöltöttem egy
keepassxc-snap-helper.sh-t. De itt nem oldotta meg. Egyébb ötlet valaki?

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38661) lev258 válasza GreenGoblin (#38660) üzenetére


lev258
veterán

20.04?
Mert snap csomagnál lehetnek meglepetések. Látom Firefox-nál is azzal volt gondod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38662) GreenGoblin válasza lev258 (#38661) üzenetére


GreenGoblin
tag

Igen azt olvastam de más Chromium nincs fent az Ubuntu alkalmazás boltjában.
Nem régóta használom a 20.04.2 LTS-t de vannak meglepetések ezen kívül.
Pl. Szintén az Ubuntu alkalmazás boltjában frissítem az update fület erre hibaüzenet:

Unable to download updates: you do not have permission to install software

Nem tudom ezt hova tenni.

Vagy kiírja, hogy van Update a Chromiumra de nem engedi frissíteni.

Unable to update snap has no updates available hibaüzenet, mikor ott van az update gomb.
:U

Eddig ez az 5. disztróm de mindnél volt valami baj. Kezdek kételkedni a tökéletes disztróban pedig ez most tetszik nagyon.

[ Szerkesztve ]

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38663) lev258 válasza GreenGoblin (#38662) üzenetére


lev258
veterán

A 20.04-től kezdve a Szoftverközpontban CSAK snap csomagok vannak. Annak kell utánaolvasni, hogy snap esetén a böngésző kiegészítők működése hogyan történik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38664) cappa72 válasza lev258 (#38663) üzenetére


cappa72
nagyúr

Ez a szoftverközpont eltér az eddig megszokot (18.04 és korábbi verziók) tárolóktól?
(apt-get install <csomagnév>)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38665) Véreshurka válasza GreenGoblin (#38660) üzenetére


Véreshurka
senior tag

A KeepassXC Settings > Browser Integration résznél bepipáltad a Google Chromium-ot?

El Psy Kongroo

(#38666) GreenGoblin válasza Véreshurka (#38665) üzenetére


GreenGoblin
tag

Nincs rá opció mert snap nem támogatott ezért kellett be terminálozni a keepassxc snap helper-t, ami firefox-nál működött de Chromium-nál nem. Remélem idővel javítják ezt. Addig marad a Bitwarden Chromium alatt.

Amúgy a többi hibával amit írtam az előző hsz-ben találkozott valaki?

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38667) lev258 válasza cappa72 (#38664) üzenetére


lev258
veterán

A terminálos telepítés nem ugyanaz. A Szoftverközpont az egy csili-vili grafikus program. A 20.04 előtt voltak benne sima és snap csomagok is. Azóta viszont csak az utóbbiak. A snap csomagok egy külön tároló részei, legalábbis erősen szétválasztható a többitől.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38668) lev258 válasza GreenGoblin (#38666) üzenetére


lev258
veterán

Egyébként a Google több olyan funkciót is ki fog iktatni a Chromium-ból (és így az azon alapuló böngészőkből), ami eddig része volt. Kizárólag a Chrome-ban lesznek elérhetőek.
Persze a te problémádnak a snap-Chromium+kiegészítők a forrása.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38669) GreenGoblin válasza lev258 (#38667) üzenetére


GreenGoblin
tag

Ha pl. terminállal telepítek akkor is snap-ot telepít?
Tehát lényegében ugyanaz a művelet mintha Ubuntu Software-ből telepítenék csak a grafikus felület nélkül?

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38670) lev258 válasza GreenGoblin (#38669) üzenetére


lev258
veterán

A használt parancstól függ. Vannak külön snap-es telepítő parancsok.
Chromiumból viszont már csak snap létezik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38671) mtomi95


mtomi95
senior tag

Üdv!
Van arra mód, hogy Gnome felületen működjön a compiz?
Főleg az imbolygóablakok miatt szeretném. KDE-n ugye oda compiz sem kell ehhez.
Ubuntu 18 van fent, Unity ablakkezelővel.

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#38672) ubyegon2 válasza mtomi95 (#38671) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem Gnome-on nem működik a compiz, de az extensions tartalmaz woobly windows megoldásokat: [link] [link]
Ezeket próbálgasd, hátha....Unity-ben alapból vannak ilyenek, nem? (nem ismerem egyáltalán, csak kérdezem)

Azt azért el kéne döntened, hogy Gnome vagy Unity..... :K

[ Szerkesztve ]

(#38673) mtomi95 válasza ubyegon2 (#38672) üzenetére


mtomi95
senior tag

A második linknek neki ugrok holnap, köszönöm! :K
Az első az nekem nem működött sehogyan.
Igazából a Unity is csak compizzal tudja. (az ilyen effektek miatt használom a Unity-t)
KDE-ben van gyárilag ott működik is, mindenféle trükk nélkül, de az nekem túl Windowsos kinézetű. :DDD

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#38674) tordaitibi válasza mtomi95 (#38673) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Bár lenne a Windowsban a KDE beállítási lehetőségeinek csak a töredéke... De nincs, hogy a villám vágjon Redmond környékére.

Kinézetet meg olyanra szabod amilyenre akarod, nálam sötét téma, csicsa csiricsáré effektekkel és színekkel megspékelve,
de igény szerint xfce alá butítható a kinézete, ezt komolyan mondom.

(#38675) ubyegon2 válasza mtomi95 (#38673) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;)

KDE-ben van gyárilag ott működik is, mindenféle trükk nélkül, de az nekem túl Windowsos kinézetű.

Na ja, a Gnome az, ami eléggé elüt a klasszikus asztal elrendezéstől. Egyébként amit még nagyon fluidúl meg lehet csinálni compizzal, az az XFCE felület! Emellett jóval pörgősebb az egész a Gnome/Unitynél.

(#38676) Dave™ válasza mtomi95 (#38673) üzenetére


Dave™
nagyúr

Alapból igen, de 10 perc alatt csinálhatsz belőle Unity-re hajazót vagy macOS utánérzést is, ha ez a probléma.

(#38677) mtomi95 válasza tordaitibi (#38674) üzenetére


mtomi95
senior tag

Rosszul fogalmaztam! :DDD
Engem a Windowsra emlékeztet a KDE, de a valóságban a Windows 10 néz ki úgy mint a KDE.

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#38678) oszi666


oszi666
őstag

Sziasztok
email/naptár klienst keresek ubuntu-ra.
A céges office365 fiókomat szeretném szinkronizálni. Az Evolutionnal az az egy bajom van, hogy amikor létrehozok új eseményt, nem tudok meghívni embereket, pontosabban amikor elkezdem beírni az emberek nevét, akkor nem dobja fel a lehetőségeket. Ha ez utóbbi is megoldható nekem az is jó.
Szóval olyan klienst keresek ami kezeli az office365 fiókot, feldobálja a lehetőségeket eseménynél meghíváskor, és legyen notification esemény előtti emlékeztetőkre, és legyen ingyenes. Ezekből az evolution csak a meghívásos dolgokban bukik el, egyébként nekem teljesen jó.

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#38679) ubyegon2 válasza oszi666 (#38678) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez esetleg nem lenne jó az említett célra? Nem ismerem, mivel nem használok MS termékeket...

Run Office 365 Apps on Ubuntu with an Open Source Web App Wrapper

Ez nem tudom jó lenne-e céges fiókhoz: https://www.office.com/?auth=1

(#38680) oszi666 válasza ubyegon2 (#38679) üzenetére


oszi666
őstag

hát ha jól látom ez annyit csinál, hogy a web-office appokat nem böngészőből kell megnyitni, de megnézem azért köszi :)
nekem valami olyasmi jó lenne, mint a windows10-en az outlook, vagy a Posta/Naptár alkalmazás, még csak nem is kell egyetlen appba integrálva lennie a két dolognak

It is not birth, marriage, or death, but gastrulation, which is truly the most important time in your life.

(#38681) ubyegon2 válasza oszi666 (#38678) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezekből az evolution csak a meghívásos dolgokban bukik el, egyébként nekem teljesen jó.

Kipróbáltam egyik emailcímmel, küldi a meghívókat. Naptár-ban az adott feladatra duplabalkatt, a bal felső ablakba beírogattam az emailcímeket, mentés és putty, már jelezte is a gmail böngészőben, hogy meghívóm érkezett. A Google Calendarba is ott a meghívás.

kb így, mint a példában:

Szóval ha csak ez hiányzott, akkor próbálgasd, mert működik. ;)

(sose használok ilyen klienseket, szóval többet nem nagyon tudnék segíteni) Privátba ment még egy kép.

[ Szerkesztve ]

(#38682) huntiger


huntiger
tag

Üdv,

Olyan problémám lenne, hogy az ubuntu alapú disztrók első körben úgy kapcsolnak be, hogy laggol a gép. Újraindítom, és második, néha harmadik indításra rendbe jön minden.
Egy sima egyszerű kis laptopról van szó:
Intel Celeron Dual Core B830 / 1,80GHz CPU, integrált Intel videókártya.
Mi lehet a probléma?

(#38683) Frawly válasza huntiger (#38682) üzenetére


Frawly
veterán

Próbálj terminálban egy sudo dmesg kimenetet nézni, töbször is, miközben lagol, megnézve mit ír ki. Hátha írja az okát.

(#38684) huntiger válasza Frawly (#38683) üzenetére


huntiger
tag

Ilyeneket ír többek közt:
bios left intel gpu interrupts enabled disabling
Cannot satisfy mem with a huge-page mapping

(#38685) Formaster


Formaster
addikt

Sziasztok! Nem tudom mennyire illik ide, remélem nem gond, ha mégsem.

Adott egy webes bejelentkezési felület linux szerver alatt, ami egy adott portra válaszol. Hogyan tudom ezt elrejteni a kintről érkező lekérdezések elől? Nem szeretnék ddost kapni pl. Az sem lenne gond, ha csak belső hálóról érném el, viszont a portot nem zárhatom le teljesen, mert akkor senki nem éri el a szervert kívülről. Tehát csak az adott php-t nem akarom, hogy kintről elérjék. Van erre valami iptable, vagy Nginx alatt kellene megcsinálni? A kérdés a hogyan. :R

(#38686) lionhearted válasza Formaster (#38685) üzenetére


lionhearted
őstag

Szia!

Mivel úgy írod, hogy belső hálózat meg külső, így feltételezhető hogy a határán van tűzfal. Ha ott nincs nyitva, akkor nem elérhető már most se.
Egyébként az adott gépen lévő tűzfalon se árt korlátozni, ez Ubuntus gépeken az ufw nevű csodával van segítve. Pl: ufw allow from 192.168.1.0/24 to any port 8080/tcp

Tegnap még működött...

(#38687) Formaster válasza lionhearted (#38686) üzenetére


Formaster
addikt

A gond az, hogy nem korlátozhatom a teljes portot, csak a specifikus login.php fájlt, mert kívülről elérhető kell maradjon a port. Azonban a login.php esetében már nem gond, ha azt a fájlt csak belső lanról tudom elérni, mert van a hálózattal vpn-em. :R

(#38688) GreenGoblin


GreenGoblin
tag

Ubuntu telepítéskor nem pipáltam ki az
Install this third-party software-t.
Ezt utólag lehet aktiválni valahol?

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38689) growler válasza GreenGoblin (#38688) üzenetére


growler
őstag

sudo apt install ubuntu-restricted-extras
(Telepítés közben fogadd el az EULA-t.)

(#38690) lev258 válasza GreenGoblin (#38688) üzenetére


lev258
veterán

Persze, lehet. Csak nem feltétlenül szükséges.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38691) GreenGoblin válasza lev258 (#38690) üzenetére


GreenGoblin
tag

Csinál érdekes dolgokat a laptopom. Arra gondoltam hátha ezt aktiválva talál valami frissítést ami helyre rázza. Bár ez az Ubunta már sokadik disztróm és mindnél volt valami gebasz. Lehet csak a laptopom nem szereti a Linuxot.

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38692) lev258 válasza GreenGoblin (#38691) üzenetére


lev258
veterán

Nem ez, illetve nem ennek a hiánya okozza.
Inkább a hibáról írj.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38693) GreenGoblin válasza lev258 (#38692) üzenetére


GreenGoblin
tag

Majd lefotózom ha legközelebb előjön de azt hiszem említettem már hogy néha ha újraindításra megyek elkezdi, kilép a rendszerből de a bal felső sarokban villog a kurzor és hosszú percek után indul csak újra vagy újabban megakad és nem csinál semmit. Ilyenkor kell a kikapcsoló gombot hosszan nyomva kikapcsolni a gépet.
Vagy tegnap pl. kikapcsoláskor ugyanez. Kilép a rendszerből majd fekete kép de a kurzor helyett valamit kiír. Betűk, számok meg valami time out-ot ír ki másodpercben. Ilyenkor is a bekapcs gombot hosszan nyomva kell kikapcsolnom.

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38694) lev258 válasza GreenGoblin (#38693) üzenetére


lev258
veterán

Van egy olyan ismert probléma, hogy leállításnál egy időre megakad, 90 másodpercet vár, aztán kilövi a zavaró folyamatot. De ez teljesen szabályos leállítást eredményez végül, csak várni kell.
Ha nálad nem erről van szó, sőt, hibaüzenet is van, akkor megéri utánanézni.
Nem tudom, a laptopról magáról írtál-e már korábban. A rendszer egyébként 20.04?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38695) GreenGoblin válasza growler (#38689) üzenetére


GreenGoblin
tag

Ha jól emlékszem ezt a parancsot már futattam de nem vagyok teljesen biztos benne. Bakker öregszem a memóriám sem a régi.

[ Szerkesztve ]

.. ....... .- -- ....... -... .- - -- .- -.

(#38696) I02S3F válasza GreenGoblin (#38695) üzenetére


I02S3F
őstag

Ha megróbálod telepíteni, akkor kiírja, hogy ha már volt telepítve.

Kis okoskodással a historyból is ki tudod szűrni (grep meg history parancs)

(#38697) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Itt is megpróbálom, egy másik fórumon nem sikerült megoldni és Gugli kartárs is csődött mondott.
Szeretném automatizálni a frissítéseket, a' la Windows módra.
Csinálja a háttérben, ne is tudjak róla.
Oka megvan, majd felvázolom ha igény mutatkozik .

A Frissítéskezelőbe a guis pöttyök betételén túlvagyok, és a terminálos unattended-upgrade megoldásokon is.
Eredmény nulla- 1 hete próbálom, bár lefut a log szerint de semmit nem csinál, ugyanúgy megjelenik a Frissítéskezelő ikon a panelen, és ugyanúgy manuálisan kell végigvinni mint eddig.
Például itt a tegnapi Megasync próbálkozása, látszik hogy látja a frissítést de képtelen telepíteni.
Checking: megasync ([<Origin component:'' archive:'' origin:'obs://private/DEB/xUbuntu_18.04' label:'DEB' site:'mega.nz' isTrusted:True>])
pkgs that look like they should be upgraded:                                                                                                                 
Fetched 0 B in 0s (0 B/s)                                                                                                                                    
fetch.run() result: 0                                                                                                                                        
blacklist: []                                                                                                                                                
whitelist: []                                                                                                                                                
No packages found that can be upgraded unattended and no pending auto-removals 

(#38698) growler válasza tordaitibi (#38697) üzenetére


growler
őstag

[link] ??
Ha jól emlékszem neked 18.04-ed van - válaszd az ahhoz tartozó ajánlást.

[ Szerkesztve ]

(#38699) tordaitibi válasza growler (#38698) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha a csökött agyammal jól értelmezem, itt kell átírni?
APT::Periodic::Update-Package-Lists "1";
APT::Periodic::Download-Upgradeable-Packages "1";
APT::Periodic::AutocleanInterval "7";
APT::Periodic::Unattended-Upgrade "1";
Az utolsó kettő az nálam nulla, én mindkettőt "1"-re állítottam, ha jól értelmezem ha
APT::Periodic::AutocleanInterval "1" ; akkor minden nap lefut?
Nekem az kéne, minden nap mert ez a Kubuntu kb. havi 100 csomago dob fel, szinte nincs gépindítás hogy ne visítozna a panelon a Frissítéskezelő.
A rekordja az másfél óra alatt 3 volt.
Ezért szeretném automatizálni,
rányomok, felugrik a gui, ráadásul a melóhelymen valamiért 1-2 perc mire bedarálja a tükröket, aztán még mazsolázik, majd jalszókérő ablak, jelszó bepötyög, a fene se kíváncsi erre naponta többször is.

[ Szerkesztve ]

(#38700) growler válasza tordaitibi (#38699) üzenetére


growler
őstag

Szerintem az: APT::Periodic::AutocleanInterval "7"; legyen "7"
(Ha jól értelmezem ez automatikus tisztítást végez.)

Fordíttasd le az oldalt, és olvasd el figyelmesen.
Mert pl. ez is fontos lehet:

A legfontosabb: szüntesse meg a „ updates” sor törlését a két perjel törlésével az elején:
"${distro_id}:${distro_codename}-updates";

Meg:
Ajánlott: távolítsa el a nem használt kernel csomagok és függőségek és ellenőrizze, hogy a rendszer automatikusan újraindul, szükség esetén kitörlöd és adaptálása a következő sorokat: ; ↑ Ubuntu Server 18.04: Lehet, hogy a sor végén pontosvesszőt kell hozzáadnia.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.