Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38901) lev258 válasza y@g4n (#38900) üzenetére


lev258
veterán

Szia.
Nálam a múltkor az volt a gond, hogy a használt webex szerver régebbi verziójú volt és abban még hivatalosan nem támogatott a Linux. Így én is kénytelen voltam Windows 10-re átmenni arra az időre.
Böngésző információ hamisítót nem próbáltam.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38902) y@g4n válasza lev258 (#38901) üzenetére


y@g4n
tag

Valami más lehet itt a sunyiság, (egyetemi órák egyébként)
kétféleképpen lehetséges csatlakozni órákhoz:
vagy direkt megadnak egy linket amin keresztül lehet csatlakozni (értekezletlista is jár)
vagy az lti.educonnector.io-n keresztül megy a request a webexnek, és ezen utóbbi lehetőség esetén jelentkezik a probléma,
most olyan órám van ahol direkt linket kaptunk, és gond nélkül tudtam ubuntun csatlakozni, és böngészővel sincs baja.

हरि बोल | हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे ह रे

(#38903) gregory91 válasza y@g4n (#38902) üzenetére


gregory91
senior tag

Direkt linkkel biztosan müködni szoktak(firefox alatt képes belassulniuk de annyira hogy egyszer restart is lett,azóta chromiumot használok).

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38904) Frawly válasza mtomi95 (#38898) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, van olyan szinten, hogy default legyen, már évek óta elég sok disztró teszteli a Gnome Wayland módját. Neked nincs teendőd, hiszen nálad csak akkor lesz default, ha frissen telepíted a 21.04-et, ha a meglévő rendszert frissíted, akkor nem aktiválódik. Másrészt hiába is default, ha hibákat tapasztalsz, bármikor kikapcsolhatod, és akkor a rendszer a Wayland helyett a X.org-ot használja.

A kettő között a különbséget elég nehéz megmagyarázni. A Wayland egy gyorsabb, modernebb grafikus protokoll, egyértelműen ez lesz a jövő. Folyamatban van a terjedése és fejlődése, egy ponton túl szinte mindenhol felváltja a hagyományos X szerveres megoldásokat.

Az X egy több évtizedes megoldás, amit erősen hekkelni kell, hogy modern dolgokat támogasson, hardveres gyorsítás, vsync, freesync, stb.. A Waylandnek ezen kívül a latencyje, CPU overheadje is kisebb.

Alapvetően te, mint laikus, nem is nagyon kéne változást tapasztaljál, a váltás után is minden ugyanúgy működik, a Gnome megoldja helyetted a különbségeket. Annyi, hogy ha használtál valami olyan scriptet, meg programot, ami valami X.org only megoldást használ, xrandr, redshift, X screenshot, xsetroot, stb., akkor azok nem működnek, de ezek helyett van waylandes alternatíva. Alapvetően 99,99999%-ban nem kéne különbséget tapasztalnod, vagy ha tapasztalsz, akkor pozitívabb irányban, pattogósabbak lesznek az ablakok, simább, lagmentesebb az ablakok mozgatása, görgetés, stb..

(#38905) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!

Bocs, ha hulyeseget irkalok, de ma feldobta a gepem, hogy minden keppen update-eljek. Nyomtan meki egy 'jovan'-t, erre dobott valami hibauzenetet, sajnos nem olvastam el. Gyorsan inditottam egy terminalt, es a szokasos modon elinditottam az update-et parancssorbol.
sudo apt update
5x inditottam el, mindannyiszor valami mas hibauzenettel allt ki.
Failed to fetch http://no.archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/focal/InRelease Temporary failure resolving 'no.archive.ubuntu.com'
W: Failed to fetch http://archive.canonical.com/ubuntu/dists/focal/InRelease Temporary failure resolving 'archive.canonical.com'
A legizgalmasabb ez az uzenet:
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Permission denied)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?

De aztan 6. alkalommal lefutott az update:
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
11 packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.

Nalam lehet a gond, vagy a szerver(ek) vacakol(nak)? Kezdjek idegeskedni, es log file-okat turni, vagy hagyjam a francba?

Kosz a segitseget, elore is!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38906) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Sziasztok. Ha pendrive-rol inditok valamilyen alap linuxot (ha jól láttam, a Mint most a legáltalánosabb user friend linux), lehetséges valahogy az SSD állapot ellenőrzése? Rettentő fura dolgot művel a win10-em. Programok, telepítők nem nyílnak meg, vagy megnyílnak, és pár másodperc után lefagy és szó nélkül kilép. Total Commander, kepmetszo, notepad, media creation tool telepítő, win10 telepítő, stb. Csökkentett módban akartam virus/malware keresést indítani, de az sem akar elindulni még csökkentett módban sem). Ezért gondoltam hogy talán az SSD makkant meg, de jó volna valahogy kideríteni. Persze a HD sentinel sem indul el most win10 alatt.

(#38907) lev258 válasza tvamos (#38905) üzenetére


lev258
veterán

"Failed to fetch http://no.archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/focal/InRelease  Temporary failure resolving 'no.archive.ubuntu.com'"
A "no" kezdet elég fura nekem. Bár elvileg létezik.
A másik meg tipikusan olyan, mint amikor nyitva van egy Synaptic/ Frissítéskezelő/Szoftverközpont (bolt) és emiatt nem fér hozzá bizonyos fájlokhoz.
Miért nem próbálsz egy másik szervert? Mindig találni jobbat a főszervernél.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38908) lev258 válasza Gabesz87 (#38906) üzenetére


lev258
veterán

Egyrészt tudsz S.M.A.R.T. adatokat nézni, ha az SSD támogatja. Másrészt a kipróbálást választva eleve tudod tesztelni a gép működését, pl. valamit letöltesz az SSD-re, megnézed, alakítod, ...

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38909) ubyegon2 válasza Gabesz87 (#38906) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebből a hsz-ből kiindulva találsz parancssorokat a SSD teszteléséhez.

De ha csak ezt az egy terminal parancsot lefuttatod, az is elég:

sudo smartctl -x /dev/sda

(az sda az ugye változhat, ha nem ez a meghajtó betűjele)

[ Szerkesztve ]

(#38910) tvamos válasza lev258 (#38907) üzenetére


tvamos
nagyúr

Miután lefutott hibaüzenettel, lehet, hogy nem zárta le azonnal a file-okat? Mert akkor az a hiba megvan.
Végül talált magától megoldást.
Akkor nem igazgatom ezeken az üzeneteken magam.
Kösz a segítséget!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38911) Frawly válasza tvamos (#38910) üzenetére


Frawly
veterán

Nem talált az magától semmit se, valószínű a szerver volt elérhetetlen, amit mirrornak felvettél, és időközben helyreállt az elérése, azért javult meg látszólag magától.

Máskor több infót írj, azt értem, hogy Ubuntu, de az is lényeges, hogy milyen verzió. Különösen, ha LTS, vagy valami nagyon régi verzió.

(#38912) gregory91 válasza tvamos (#38905) üzenetére


gregory91
senior tag

"E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Permission denied)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?"
Valami root folyamat ment, emiatt nem tudott lefutni.
A többire esetleg egy tükör-váltást javasolnék.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38913) Tanisz


Tanisz
senior tag

Sziasztok,

Keresgéltem a neten, az fórumban is, de lehet bamba vagyok így nem találtam meg a választ.

Ubuntu 20.04 GNOME LTS-t használok, van egy Asus Strix Claw egerem.
Az a gondom, hogy a dpi állító és az extra gondokra az egér vezérlés beragad, csak a hardver újracsatlakoztatására működik tovább.

Kérdésem az lenne, hogy a dpi váltó és az extra gombok funkciókat mivel és hogyan tudnám működésre bírni?
Bocs, ha láma a kérdésem, de eddig ilyen gondom más egérrel nem volt.
Hiába túrom a netet, nem találok semmi épkézlább megoldást a problémámra.

Segítségeteket előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#38914) lev258 válasza Tanisz (#38913) üzenetére


lev258
veterán

Találtam egy ilyet. [link]
Mivel ismeretlen oldalakról nem töltünk le és telepítünk csak úgy dolgokat, először elolvasnám, mit ír, illetve még keresgélnék egy kicsit.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38915) tordaitibi válasza Tanisz (#38913) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hasonló miatt kb. 3 napig szórakoztam, de olyan mint Winen, hogy a 9 gombos egeremen pl. a bal oldali 2. gomb a vagy a jobb oldali 1. gombra azt csinálja amit én szeretnék, azt nem tudtam elérni.
Vagy béna voltam. De nekem nem sikerült sehogysem.

(#38916) Frawly válasza tordaitibi (#38915) üzenetére


Frawly
veterán

Ezek ilyenek, mármint a spéci, RGB, laser precision 100 gombos ultra gaming Windows only pro egerek (és billentyűzetek, RGB ledek és headerök). Meghajtja a Linux kernel, meg a libinput csomag, de csak ilyen általános sablondriverrel, ami azt eredményezi, hogy félig megy, alap kattintások (jobb, bal, középső), görgetés, kurzort mozgatja, de egy csomó extra gomb, meg extra funkció nem lesz rajta elérhető, vezérelhető.

Néha lehet ezekhez kernelmodult forgatni, néha nem. Sok mindentől függ, milyen gyártó, modell konkrétan, milyen disztró, hányas kernel/gcc stb..

Most, hogy már te is átálltál a linuxos oldalra, a jövőben erre fokozottan figyelj hardvervásárlás előtt, hogy legyen a harveres kulturált linuxos támogatás. Kulturálton azt értve, hogy nem csak hogy van driver, de az nem ilyen hekkelős, forráskódból DKMS modulforgatós vagy githubos vergődés, hanem valami nagyobb driver, ami a disztrók majdnem mindegyikében a kernelbe beépítve jön alapból. Olyat már nem is érdemes venni, ami nem ilyen, főleg ha Windows only.

Ez tisztán hozzáállás kérdése is. Ha megveszel Windows only hardvert, az a gyártónak pozitív visszajelzés, hogy nem kell Linux drivert kiadniuk, mert elég a windowsos támogatás, így is veszik, inkább használnak Windows a hardverük miatt, szívesen betonozódnak be ebbe. Magyarul amikor fizetsz egy ilyen termékért, akkor meghálálod, hogy kicsesztek veled.

Meg azt kell érteni, hogy a gyártóknál ez nem erőforráshiány, hanem szimplán ménkű lustaság. Eleve megvan már a driverkód, Windowsra megírva, API, hardverhivások specifikálva, onnan már nem lenne túl nehéz átportolni más OS-ekre. Főleg, ha valami másik termékükhöz már van linuxos driver, mert akkor abból is felhasználhatnak általános libként részleteket. Tehát nem az van, hogy a gyártónál a pattanásos, kockás inges kóder nekiáll minden egyes termékhez 0-ról pötyögni Linux drivert, hanem munkamegosztás van, meg meglévő sablonokból, libekből, stb.-ből dolgoznak, és már csak egy kisebb erőfeszítés kell, hogy rendesen, multiplatformosan kódoljanak. Mondom, egyszerű igénytelenség meg nem akarás kérdése. Mert a gyártó hozzászokott, hogy minek fektessen ebbe bele akár 5 percet is, ha az emberek enélkül is veszik.

(#38917) tvamos válasza Frawly (#38911) üzenetére


tvamos
nagyúr

Bocsanat, valahogy elmaradt.
Ubuntu 20.04.2 LTS van nekem egy Laptopon.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38918) Tanisz válasza lev258 (#38914) üzenetére


Tanisz
senior tag

Köszi ezt megtaláltam, de nem akart működni :)

#38915 tordaitibi
köszi, én megelégednék azzal is ha megnyomom véletlen a dpi gombot, vagy bármelyik extra gombot nem fagyna le az egér :D nem kell nekem semmi extra funkcionalitás :D

#38916 Frawly
Na igen, én is ezt veszem észre, hogy valamihez azért nincs linuxos dirver, mert egyszerűen lusta, lehet benyomom extrába a Logitech egerem, ahhoz találtam 3th party driver, ha winfos kell (mondjuk gamelek), akkor asus strix claw, ha meg dolgozom a linuxon arra bőven elég a logitech egerem, csak azért na elég "vicces" ez így :)

http://projekt.azigazikincs.hu/ ''Homo loquax nonnumquam sapiens''; "Nam et si ambulavero in valle umbrae mortis, non timebo mala, quoniam tu mecum es. Virga tua et baculus tuus, ipsa me consolata sunt. "

(#38919) Frawly válasza tvamos (#38917) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, jó. Nem kell bocsánatot kérni, időközben rájöttem, hogy én olvastam félre, mert nem disztróupgrade-ről van szó, hanem csak sima update-ről. Bár annyiból releváns a verzió, hogy legyenek hozzá tárolók. De a 20.04 rendben van, az a legújabb LTS, azoknak a tárolóinak problémátlannak kéne lenniük.

(#38920) gregory91 válasza tordaitibi (#38915) üzenetére


gregory91
senior tag

#38913: ndiswrapper-utils

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38921) lev258 válasza gregory91 (#38920) üzenetére


lev258
veterán

Azt azért ne ajánlgasd csak úgy. Bár már régen néztem, de úgy rémlik, leállt a fejlesztése. Amikor még működött, akkor is okozott néha teljes fagyást egyes eszközökkel. Arról nem is beszélve, hogy egyáltalán működik-e még aktuális rendszereken vagy csak rosszabb lesz tőle a helyzet.
:F
Ők egerekről beszélnek, te meg wifihez javasolsz valamit.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38922) Furious


Furious
tag

Sziasztok!

Anyósomék vettek egy új laptopot amin Ubuntu 20.04 van telepítve, és szeretnék használni a Kréta nevezetű csoda dolgot a sulihoz, de amikor átmegy a webex oldalra az oktatás során, akkor üres oldal fogadja.

Kipróbáltam nálam is Virtualboxban ugyanez. A Firefoxnak felraktam a Cisco Webex Add-on-t, aztán ezen is végig szaladtam, de sajnos nem segített az sem, ugyanúgy blank page a webex test oldalán. Természetesen apt-get update, és egyéb verziófrissítések is megvoltak.

Tud valaki megoldást rá vagy rakjak nekik Windows-t és le van tudva? :F

[ Szerkesztve ]

“Work hard in silence, let your success be your noise.” - Frank Ocean.

(#38923) Furious válasza Furious (#38922) üzenetére


Furious
tag

Találtam megoldást (ez úgy tűnik működni fog), ha esetleg még másnak is lenne ilyen gondja, akkor ezeken menjen végig:

For Chromium and Google Chrome it works in the same way:
Install User-Agent Switcher addon
Switch it to Chrome on Windows (in the add-on)
Use Cisco WebEx

For Firefox:
Install User-Agent Switcher addon
Switch it to Firefox on Windows (in the add-on)
Use Cisco WebEx

“Work hard in silence, let your success be your noise.” - Frank Ocean.

(#38924) mtomi95


mtomi95
senior tag

Merjem használni az Ubuntu 21.04 bétát? Mármint “éles” rendszeren?

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#38925) tvamos válasza Frawly (#38919) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ugy nez ki, hogy a teamviewer-t stabilan nem szereti... arra mindig dob egy hibat, amit meglatva ujbol megprobalok frissiteni, es akkor mar mindenfele ossze-vissza hibakat dob. (Le kell nyugodni, es nem azonnal ujrainditani az update-et, hanem figyelmesen elolvasni a hibauzeneteket.)

Vegul ezt a tarolot kivettem a listabol, es igy mar minden rendben.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38926) májkimiki válasza mtomi95 (#38924) üzenetére


májkimiki
őstag

Kiadták hivatalosan. Mi baj lehet vele? Cuccaidról úgy is van mentés, nem?

[ Szerkesztve ]

(#38927) mtomi95 válasza májkimiki (#38926) üzenetére


mtomi95
senior tag

Hivatalosan is kiadták?

Amúgy kipróbáltam.
Buggos volt, de az Intel HD 2500-as IGP-m a ludas ebben.
Múltkor egy KDE-s Manjaro-t próbáltam és ott is ugyanezek a kis “pixel” hibák jöttek elő. Magában az ablakokban és annak bizonyos elemeiben.
Videó lejátszásban például sehol.
Lehetséges, hogy a Wayland miatt lenne? A Manjaroban is az lehet?
Átettem volna az Ubit X orgra, hogy megnézzem, de inkább vissza tettem a Linux Mintet…

[ Szerkesztve ]

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#38928) májkimiki válasza mtomi95 (#38927) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha kitolták a DW-ra, lehet annak tekinteni, de fejlesztői verzió. Mint minden más beta verzió.
Nem véletlen mondtam, cuccaidról legyen mentés és egy menekülő rendszer is. Ez nem nagyon kéne kérdés legyen.
A hardvered nem igen fogja tönkre vágni, ellenben minden is előfordulhat.

Manjaro-t nem használok, de Arch-ot igen. Ellenben, ha Wayland akkor Fedora Gnome, vanilla Arch Gnome és nincs belemókolva semmi. Ubiék meg hozzák úgy ahogy.

[ Szerkesztve ]

(#38929) growler válasza mtomi95 (#38924) üzenetére


growler
őstag

Milyen megfontolásból telepítenél egy fejlesztés alatt álló mindössze
9 hónapig támogatott kiadás Béta verzióját ? Mikor napokon belül
várható a végleges 21.04. (Persze erre is érvényes a fentebb írtak
többsége.)

(#38930) Frawly válasza mtomi95 (#38924) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem nyugodtan használd. 5 nap múlva jelenik meg, ennyire kicsivel a megjelenés előtt már nem nagyon szokott benne hiba lenni, nem szoktak dolgokon változtatni, ez már sok éves tapasztalat.

Vagy telepíts fel valami Arch-alapú rollingot, Manjaro, Arco Linux, azoknál nincs verziószám, a rendszer észrevételnül frissül, apránként, mindig csak pár csomag egyszerre, sose az egész rendszer. Így nem kell semmilyen megjelenésre várogatni, meg attól félni, hogy felteheted-e.

(#38931) #40553216 válasza Furious (#38923) üzenetére


#40553216
törölt tag

Ez is jónak tűnik ugyanettől az embertől.
Custom UserAgent String

(Külön jó pont a nemtommilyen brit akcentus. :DDD )

(#38932) #40553216 válasza Furious (#38923) üzenetére


#40553216
törölt tag

Köszi, ezek jó leírások és ötletek voltak, a gyereknél működik Ubuntu/Firefox kombón.

(#38933) leviske válasza mtomi95 (#38924) üzenetére


leviske
veterán

Kérdés mennyire hibatűrő feladatokra használod az éles rendszert. Komoly problémákba én nem ütköztem, bár a rendszer érzetre néha lelassul, illetve hajlamos a UI "activities overview" állapotban maradni, amit én egyelőre eddig csak ki/bejelentkezéssel tudtam orvosolni.

Megfontoltabbak nem hogy Ubuntu béta verziókat nem tesznek fel éles rendszernek, de egy egy verzióváltással is várnak 1-2 hónapot, ha nem futtatnak LTS-t.

#38929 growler: Lehet, hogy új hardver van a gépében. Nekem pl a LAN chiphez nem tudott a 20.10 drivert találni még aktív WiFi kapcsolattal sem, míg a 21.04 gond nélkül felismerte már live rendszer formájában is.

(#38934) mtomi95 válasza leviske (#38933) üzenetére


mtomi95
senior tag

Nem új a gép! :N Van driver mindenre.
Szimplán csak szeretek új disztribúciókat kipróbálni.
Aztán ha megtetszik használom azt, maradok rajta ameddig meg nem unom!
Minden fájl ami “fontos” az külön HDD-n van. Ha egy rendszert újra is kell telepíteni valami miatt akkor sem vesztek az időn kívül semmit. Talán annyit hogy jobban kopik az SSD. :DDD

De ez nem csak Linuxal van így! Régen Windows telefonon és PC-n is insidereztem és MacOS -t és iOS-t is mai napig bétában használom! Hamarabb kapok meg újdonságokat, küldhetek visszajelzéseket!

Az élet túl rövid ahhoz, hogy mindig biztonságosan távolítsd el az USB pendrive-ot...

(#38935) growler válasza mtomi95 (#38934) üzenetére


growler
őstag

"MacOS -t és iOS-t is mai napig bétában használom! Hamarabb kapok meg újdonságokat, küldhetek visszajelzéseket!"
Akkor neked az Arch vagy valamelyik könnyen telepíthető származéka
lenne inkább testhezálló. (Legalább bővülne azoknak a száma akiket
a Manjaro béta tesztelőnek használ. :) )

(#38936) Dave™ válasza growler (#38935) üzenetére


Dave™
nagyúr

Vagy a KDE Neon (igaz Plasma, de ez inkább csak előny :D ). Az alap a 20.04 LTS, viszont a Plasma és alkalmazásai gyorsabban frissülnek, mint Manjaro alatt. Plusz még jobb, olajozottabb is az egész.

(#38937) batyuska100


batyuska100
senior tag

Sziasztok!

Nemrég telepítettem fel a Kubuntu 20.04-es rendszert és a következő a problémám:
Egy régi Gigabyte GTS 450 OC 1 gigás kártyám van, ami Windows alatt tud kezelni 2 monitort probléma nélkül, de Linux alatt a másodlagos monitornak nincs a beállítások között a felbontása (1280x1024). Mi a baja?

(#38938) lev258 válasza batyuska100 (#38937) üzenetére


lev258
veterán

Az xrandr parancs listázza? Előfordulhat, hogy csak simán nem tudja kiolvasni a monitorból a lehetséges felbontásokat.
Az Nvidia drivert feltelepítetted hozzá? Annak a beállításait nézted?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38939) batyuska100 válasza lev258 (#38938) üzenetére


batyuska100
senior tag

[kép]
Nem listázza, a 390.141-es Nvidia driver van fent. Ez a rendszer nekem még nagyon új, nem tudom hogy hol kell benne drivereket felrakni/frissíteni.

(#38940) lev258 válasza batyuska100 (#38939) üzenetére


lev258
veterán

Itt listáz két monitort és mindegyikhez különböző felbontásokat. Ha szükséges, lehet egyedi felbontást definiálni.
A drivered rendben van, ne is keress másikat. Van viszont egy Nvidia vezérlőközpont valahol. Abba belenézhetnél.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38941) batyuska100 válasza lev258 (#38940) üzenetére


batyuska100
senior tag


Megvan, valamiért egy képcsöves monitornak hiszi. Az X Server Display Configuration fülnél sincs ott a felbontása a monitornak.

[ Szerkesztve ]

(#38942) lev258 válasza batyuska100 (#38941) üzenetére


lev258
veterán

Akkor marad az egyedi felbontás definiálása.
Itt visszautalnék korábbira. [link]
Nyugodtan kérdezz. A lényeg, hogy a megfelelő monitorhoz készítsük el. Ha sikerül, akkor utána a felbontásoknál (a sima beállításokban) meg kell jelennie kiválaszthatóként.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38943) batyuska100 válasza lev258 (#38942) üzenetére


batyuska100
senior tag

Hibát jelez.

(#38944) lev258 válasza batyuska100 (#38943) üzenetére


lev258
veterán

Nézem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38945) lev258 válasza lev258 (#38944) üzenetére


lev258
veterán

Lehet olyan probléma, amit az Nvidia driver okoz, de meg lehetne próbálni egy másik kábellel is, hátha.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38946) batyuska100 válasza lev258 (#38945) üzenetére


batyuska100
senior tag

A kábelnek szerintem nincs baja, Windows 10 alatt normálisan működik. 1-2 hónapja is próbáltam telepíteni, akkor a töltőképernyő után valami olyan felbontást állított be ami egyik monitornak sem tetszett. Safe módban elindult, kiderült hogy nincs driver. Felraktam a legfrissebbet de ugya azt csinálta.

(#38947) lev258 válasza batyuska100 (#38946) üzenetére


lev258
veterán

Az alap driver sajnos gyenge Nvidia esetén (ezért a múltkori anomáliák), a gyártói meg nem engedi azt a manuális felülbírálást, amit csinálnánk. Elvileg megoldható az Nvidia konfigurációs fájl megfelelő szerkesztésével, de nem kis munka és kezdőnek nem éppen egy jó élmény.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38948) batyuska100 válasza lev258 (#38947) üzenetére


batyuska100
senior tag

Azt nem értem, hogy a múltkori és a mostani próbálkozás között nem volt semmi hardverváltozás de tovább jutott. Most nemrég megpróbáltam egy 9400GT-vel amit a szekrény mélyén találtam, azzal még a Kubuntu feliratig sem jut el, de abban sem vagyok biztos hogy normálisan működik. Szerintem egy ideig szüneteltetem ezt a Linuxra költözést, majd ha veszek egy új videokártyát akkor azzal megpróbálom.
Köszi a válaszokat! :R

(#38949) lev258 válasza batyuska100 (#38948) üzenetére


lev258
veterán

Nvidia esetén bele fogsz futni ilyen indítási problémába. Úgy lehet kikerülni, ha nomodeset opciót használsz, utána pedig telepíted az Nvidia drivert.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38950) Dave™ válasza batyuska100 (#38948) üzenetére


Dave™
nagyúr

Intel és AMD integrálttal az ég világon semmi problémám nincs, elég sok gépen. Az egyik ráadásul egy Surface :D

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.