Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37651) growler válasza Alveus (#37650) üzenetére


growler
őstag

Végül-is mi volt a gond? És mitől vált tárgytalanná? :)

(#37652) I02S3F válasza growler (#37651) üzenetére


I02S3F
őstag

És kézzel akart kernelt felrakni (saját kezűleg forgatni), vagy hivatalos csomagból?

(#37653) Alveus válasza I02S3F (#37652) üzenetére


Alveus
tag

Bekapcsolva felejtettem a secure boot-ot.

Hivatalos csomag.

(#37654) Frawly válasza kenguru99 (#37606) üzenetére


Frawly
veterán

Problémamentesnek kéne lennie a Ryzen Vega IGP-nek Linux alatt, egy a titka, ne olyan disztró alól próbáld, amiben régi kernel és régi csomagverziók vannak. A 20.04-es Ubuntu már teljesen jól kell támogassa, akár még a 18.04-es is, ha felteszed rá az összes frissítést a legutolsóig.

(#37607) Dave™: a 4K minden OS alatt problémás, ha csak egy IGP-d van. Akinek 4K-ra van igénye, vegyen rendes dedikált GPU-t, ami ki tud nyomni ilyen nagy felbontást.

[ Szerkesztve ]

(#37655) growler válasza Frawly (#37654) üzenetére


growler
őstag

"a 4K minden OS alatt problémás, ha csak egy IGP-d van."
Ezt azért vitatnám - nekem egy i5-8600-ba integrált UHD 630-as IGP-m van
de a 4K-t viszi mint a rongyot - meg sem kottyan neki.
(Az AMD-s APU-król nem tudok nyilatkozni.)

(#37656) kenguru99 válasza Frawly (#37654) üzenetére


kenguru99
aktív tag

Köszi, megrendelem. (4k nem aktuális még sokáig nálam)

(#37657) Dave™ válasza growler (#37655) üzenetére


Dave™
nagyúr

HDMI-n vagy DP-n használod?

Frawly Nincs elsőkézből származó tapasztalatom, csak egy intel mini stickkel, az m3 CPU-val meg valami harmatos IGP-vel köhög rendesen, de ott az egész TDP 4W. Az i3-7100-asom HD630-a viszont párhuzamosan tud 4 1080p streamet rögzíteni VAAPI-val, gondolom nem okozna neki gondot egy sima 4K-s megjelenítés. A gond inkább azzal van az intelnél, hogy a HDMI csak 1.4-es, így az limitálva van 30Hz-re. DP-n elvileg megy a 60Hz is.

[ Szerkesztve ]

(#37658) Dave™


Dave™
nagyúr

Azt hiszem örökké hálás leszek a Microsoftnak a Windows 10-ért. Ha nem kapott volna el az undor tőle 5 éve talán sosem váltok Linuxra, és nem tanulok meg rengeteg olyan dolgot, ami azóta rutinszerűen megy. Félnék a CLI-től, nem ismernék alternatívákat, nem tudnék parancssorból videót vágni, jpeget tömöríteni és teljesen hidegen hagyna a fejlesztés. Most viszont pont az Electront tanulmányozom, és a rossz hírével ellentétben szerintem a maga nemében zseniális. Ez csak úgy eszembe jutott :)

(#37659) Frawly válasza growler (#37655) üzenetére


Frawly
veterán

Talán egy UHD 630, Vega 3-8, meg normálisabb, újabb kiadású i5, i7, Ryzen talán viszi a 4K-t, a határon van az erejük. De azt kell érteni, hogy a 4K még rétegigény, IGP-től nem reális elvárni. Akinek tényleg 4K-ra van igénye, az vegyen dedikált GPU-s megoldást. Igen, drágább, többet fogyaszt, de ezt kell tudomásul venni, hogy extra igényekre extra árazás van, bár azért többet is kap az ember a pénzéért, jobb drivertámogatást, több médiakódek kikódolását, jobb teljesítményt 3D-s alkalmazások alatt, FreeSync/GSync támogatást, több display csatlakozót, stb-stb.. Ezeket az IGP-ket arra csinálták, hogy alap 720p, 768p, 900p, 1080p-s kijelzőket hajts meg vele desktopon, meg nagyon alap filmnézésre besegítsenek a CPU-nak, esetleg nagyon régi retró játékokra, annyira régi, hogy ilyen DX8-10 szintjére kell gondolni, max. 2006-8-ig bezárólag és kifújt. Nem valók 3D-s munkára, játékra, nagy felbontású vagy high framerate felhasználásra.

De ha csak ilyen C2D, C2Q, 1-3. genes mobil Core i hajtja, vagy ahogy a kolléga írja lentebb, ilyen lófütykös erejű M3 meg i3, Celeron N, Atom, AMD A4-A6 APU, stb. proci, az térdre fog rogyni a 4K-tól, azt előre garantálom nektek. Ha AMD, ha Intel, ha akármi az IGP. Persze, én tőlem elvárhatjátok a 4K-t, ti fogtok csalódni, nem én.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy IGP-nél jobban számít a procierő is. Dedikált GPU-nél kevésbé, bár egy határig ott is számíthat.

(#37660) growler válasza Dave™ (#37657) üzenetére


growler
őstag

Jelenleg HDMI-n. De megvan a lehetőségem a DP használatára is.

User manual:
"A HDMI port támogatja a HDCP 2.2, valamint a Dolby TrueHD és a DTS HD Master programokat
Hangformátumok. Támogatja akár 192KHz / 16bit 8 csatornás LPCM hangot is
Kimenet. Ezzel a porttal csatlakoztathatja a HDMI-vel támogatott monitort. A maximálisan támogatott
a felbontás 4096x2160 @ 30 Hz, de a tényleges támogatott felbontások a monitortól függenek"

"A DisplayPort kiváló minőségű digitális képalkotást és hangot nyújt, támogatva a kétirányú hangátvitelt.
A DisplayPort támogatja a DPCP és a HDCP tartalomvédő mechanizmusokat is. Használhatja ezt a portot
csatlakoztassa a DisplayPort által támogatott monitort. Megjegyzés: A DisplayPort technológia maximálisan képes támogatni
4096x2304 @ 60 Hz felbontás, de a tényleges támogatott felbontások a használt monitortól függenek."

(#37661) cappa72


cappa72
nagyúr

Na megint egy kis parancsoros jóság...
Történt pedig vala, hogy az egybe megkreált flac-et fel akartam bontani cue infó alapján.
Már megint qrvaeccerű':
shntool split -f *.cue -o flac -t '%n - %p - %t' *.flac
Hát kb. ennyi.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#37662) Frawly válasza growler (#37660) üzenetére


Frawly
veterán

De vigyázz, az, hogy a HDMI meg DP portod hányas, meg mit támogat, mekkora felbontás, mekkora framerate-en, az elvi korlát. A gyakorlatban limitál a GPU és a CPU ereje is, mivel gyenge hardvernél hiába tudná a csati kitolni a 4K@60Hz-et, ha beesik a framerate, mert gyenge mögötte a hardver. A CPU is számít, hiába a GPU tolja ki a képet, amikor desktopon kell progik ablakát meg ikonokat meg fene tudja miket renderelni, abban a proci is részt vesz, meg játékoknál is vannak feladatai a procinak, ami miatt a gyenge proci limitálhat.

Az én i5-2520M-es mobilprocimban lévő Intel HD3000 IGP már 1080p-n is köhögött, mikor külső monitorra van kötve, igaz ez valami régebbi verziós DP port, de akkor is. Már a desktopon is. Még akkor is köhögött, amikor már eGPU (AMD RX570 4GB) volt a laptopra kötve, modern verziós HDMI csatival, mert a CPU gyengesége továbbra is kijött.

Mert 4K-ra már kell a hardvererő, akkor is, ha a GPU hardveres gyorsít. Eleve a 4K már ott kezdődik, hogy a kijelző sem valami olcsó hozzá, akinek arra van pénze, az lehetőleg ne a GPU-n spóroljon. Ha mondjuk úton van, és laptoppal kell beérnie, és a kis fogyasztás miatt megpróbálja IGP-vel kihúzni, akkor meg érje be addig 1080p-vel, azért az sem kaka felbontás még. Aki meg 4K-t akar, az mindenképp prémium igény ma még, főleg média PC-nél meg laptopnál.

(#37661) cappa72: ezt én is használom, ajánlani tudom mindenkinek. Persze a legtöbb átlag user ettől idegenkedik, ha ezt megmutatod pl. ubyegonnal, a hitéből kitér, meg el fogja mondani, hogy az ő 12 giga RAM-os csodáján inkább marad a Cinnamonba integrált GUI megoldásnál, mert az neki mennyivel kényelmesebb. Igen, kényelmesebbnek tűnhet, addig, amíg csak egy-két fájlt kell így feldolgozni, de ahogy egész diszkográfiákat konvertál tömegesen az ember, és scriptekben automatizálja a dolgokat, ott jön ki, hogy az a split mennyivel hatékonyabb. Meg ennek az snhtools csomagnak függősége is alig, nem tölt be mindenféle Gtk-s szutykot.

(#37663) growler válasza Frawly (#37662) üzenetére


growler
őstag

Háát, nem tudom ... Tavaly nyáron lett felújítva a PC-m. Akkor került
bele az i5-8600. Előtte, (2010-től) egy i3-530-as volt benne az IGP-vel.
i3-530 -> [link]
i5-2520M -> [link]
Az 530-as benchmarkja lényegesen gyengébb mint a 2520M-é.
Ennek ellenére a legkisebb anomália nélkül lejátszotta a FHD-s tartalmakat.
HDMI kapcsolat / LCD TV viszonylatában.

(#37664) Dave™ válasza Frawly (#37662) üzenetére


Dave™
nagyúr

7 évig használtam egy 2520M-es notit FHD monitorral (HDMI-n), semmi probléma nem volt vele.

(#37665) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Egy ideje csak pislogok itt, lehet jobb lenne konkrét felbontásokat írnotok, mert most FHD lejátszásról jönnek a hsz-ek, de eddig 4K-ról volt szó. Azért van közöttük némi különbség.

(#37666) cappa72 válasza ubyegon2 (#37665) üzenetére


cappa72
nagyúr

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#37667) Dave™ válasza ubyegon2 (#37665) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ha végigolvasod azért könnyen követhető. A 4k-ra volt felvetés először hogy ahhoz minden IGP kevés (nem értettünk egyet), aztán meg hogy régen még a FHD is döcögős volt (ebben sem értettünk egyet). Ennyi történt eddig :)

(#37668) ubyegon2 válasza Frawly (#37662) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

12 giga RAM-os csodáján inkább marad a Cinnamonba integrált GUI megoldásnál, mert az neki mennyivel kényelmesebb. Igen, kényelmesebbnek tűnhet, addig, amíg csak egy-két fájlt kell így feldolgozni,

Te agylágyulásban szenvedsz? :) Meg is magyaráztad, miért kényelmesebb, ha csak pár fájlnál kell megcsinálni valamit. Anno srt-t kellett égetnem pár filmre, pár órát beleöltem, mire sikerült cli-sen. Ha lett volna GUI-s módszer, pár kattintással megcsinálom azon. Mi ezen a nehezen felfogható? Ki az a marha, aki ilyen esetben is szenved órákat, amikor a gépe bírja a pár kattintásos módszert is?

(#37666) cappa72

Jajjjjj :D

(#37667) Dave™

Értem, akkor sorry, én követtem amúgy, de mégis a 4K maradt meg bennem. Többnyire próbálom Frawly komát követni, most nem nagyon sikerült. :B FHD-vel nekem sem szokott gond lenni egyik öreg gépemen sem.

[ Szerkesztve ]

(#37669) Sub-ZeRo válasza cappa72 (#37666) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

:DDD

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#37670) Frawly válasza ubyegon2 (#37665) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, 4K-ról volt szó, de aztán én hoztam fel, hogy nálam az FHD desktop is köhögött. Igaz csak külső monitoron, de akkor eGPU-val is. Nem is azért írtam, hogy az FHD-t is ragozzuk, hanem itt valaki ugyanilyen korú hardvertől a 4K-t akarta elvárni.

Feliratot meg nem kellett égetned, maradjunk annyiban. Sőt, ha megtudom, hogy ilyet gányolsz, ráégetett felirat, neked annyi. Az ilyen feliratégetőknek meg moziba kamerázóknak, meg állóban filmezőknek már régen is mondtam, hogy meg ne lássam, mert ezért ütök. Gyorsan. Elsőként. De akkor nagyon nagyot.

[ Szerkesztve ]

(#37671) ubyegon2 válasza Frawly (#37670) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a 4K kicsit furcsállottam, hogy régi hw-ek is csak úgy lejátsszák, de majd megpróbálom a desktopon az A10 5800K-t beüzemelni, ha hazamegyek, hogy az mit szól hozzá.

Feliratégetés az szerencsére egy-két alkalom volt, nem nekem kellett, de valahogy gyorsan meg kellett oldani, hogy felrakjak egy filmet stream-be és más ötletem nem volt. Arra viszont jó volt, hogy elkonvertálgattam az ffmpeg-gel kicsit. ;] Egyébként rühelltem régen is az égetett feliratot.

(#37672) Frawly válasza ubyegon2 (#37671) üzenetére


Frawly
veterán

Az A10 le tudja játszani. Az A4-A6 szerintem nem, az A8 ki tudja. De tényleg az is lehet, hogy én tévedek desktop fronton, mert sokáig laptopot használtam, és a mobilprocik kb. 2× gyengébbek, eleve a fele annyi teljesítménykeret miatt, amiből még a nem épp a legjobb hűtés is levehet.

Stream kedvéért sem kell feliratot égetni. Ha valakinek felirat kell, nézi normális natív lejátszóval, veszi azzal a streamet. Minden nagyobb lejátszó tud már feliratot megjeleníteni, stream alatt is, ki-be kapcsolhatóan. A ráégetett feliratnak az a baja, hogy zavaró, nem leszedhető, és rosszul skálázódik a felbontással. Értem, hogy sok embernek fontos a felirat, de ne égessék rá. Egyszerűen gányolás.

(#37673) ubyegon2 válasza Frawly (#37672) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az A10 le tudja játszani.

Igazad lehet, mert úgy rémlik anno FHD-nél nagyobb felbontást is simán vitt. 2160 volt talán, de 4K is rémlik. Tényleg megnézem holnap. Mondjuk az A10 még egész erős a régi APU-k között, gondolom.

Minden nagyobb lejátszó tud már feliratot megjeleníteni, stream alatt is, ki-be kapcsolhatóan.

Persze, de valami online feltöltőoldalra raktam be és aki nézte máshol, valamiért nem jelent meg neki a felirat. Egy ilyen sorozat volt, más esetekben nem volt ilyen gond Én meg nem néztem még akkor soha ilyen stream módszerrel felrakott filmeket, szóval egyszerűbb volt ez a megoldás. Meg igazából érdekelt, hogyan, mekkora méretben konvertálgat a ffmpeg. Ha már belekezdtem, legalább valami érdekeljen a dologban. ;] Amúgy az ilyen fenti kínlódások sarkalltak arra, hogy qrva gyorsan vegyek egy NAS-t. :K

(#37674) Tutu7030 válasza ubyegon2 (#37673) üzenetére


Tutu7030
veterán

h264 esetében még lehet, hogy megy a 4k lejátszás, de én úgy emlékszem, hogy h265 kódolásnál már döcögött az a10-5800.

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#37675) v.attis


v.attis
őstag

Sziasztok!
Lili segítségével akartam készíteni egy Kubuntu pendriveot amin simán fut a rendszer, mintha telepítve lenne, de indításkor mégis feldobja, hogy Live módban akarom használni, vagy telepíteni akarom. Tehát csak egy telepítő pendriveom lett, nem egy feltelepült rendszer. Nem ez volt a célom, mit csináltam rosszul?

(#37676) lev258 válasza v.attis (#37675) üzenetére


lev258
veterán

A kulcsszó a persistent Live. Hogy mit rontottál el, azt így senki nem mondja meg neked. Ha nem sikerül kitalálni, van még program bőven, amivel próbálkozhatsz.
A Live módban megnézted, hogy megmaradnak-e a beállítások, új fájlok?
Egyébként ha úgyis telepíteni akarod a pendrive-ra, csináld rendesen. Mert a perzisztens mód nem egészen ugyanaz, csak imitálja.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37677) growler válasza v.attis (#37675) üzenetére


growler
őstag

Erről a Lili-vel kiírt telepítő pen.-ről tudsz telepíteni egy másik eszközre.
Ez lehet egy megfelelő nagyságú és sebességű másik pen. is.
De a pen.-ek alapvetően nem ilyen igénybevételre lettek tervezve.
Telepített rendszert futtatva rajtuk csökken az élettartamuk.
Szerintem jobban jársz egy USB3-as mobil HDD-vel.

(#37678) I02S3F válasza lev258 (#37676) üzenetére


I02S3F
őstag

És figyeljen, hogy a grub-ot hova telepíti. Esetleg húzza le a gépről a hdd-ket, ssd-ket, hogy ne zavarjon be!

(#37679) v.attis válasza lev258 (#37676) üzenetére


v.attis
őstag

Nem, ugyanúgy live módban indult megint.

(#37680) v.attis válasza growler (#37677) üzenetére


v.attis
őstag

Igen, közben én is olvastam. Vannitthon 3 pendrive, ha idővel egyik megmakkan, az sem gáz. A legkissebb is 8GB-os, azt beáldozom.

(#37681) v.attis válasza I02S3F (#37678) üzenetére


v.attis
őstag

Egy belső ssd-m van, azt mondjuk biosban tudom tiltani.

(#37682) growler válasza v.attis (#37680) üzenetére


growler
őstag

8GB az kevés lesz. Csak maga a telepített rendszer foglal majdnem ennyi
helyet. A letöltéseknek szinte semmi hely nem maradna.
Legalább 32GB-os kellene - az egy ideig elég lenne.

(#37683) I02S3F válasza v.attis (#37681) üzenetére


I02S3F
őstag

Ha így teszel, akkor azon az adat, meg semmi sem fog sérülni.

(#37684) v.attis válasza growler (#37682) üzenetére


v.attis
őstag

Az is van. Most épp arra próbálom, de kb 70%-nal megállt vagy másfél órája, nem megy tovább.
Milyen és főleg mekkora partíciókat csináljak egy 32-es pendrivera? Most egy EXT4-et adtam neki 10GB és egy swap-et, az is 10GB. De nem megy végig a telepítés.

(#37685) I02S3F válasza v.attis (#37684) üzenetére


I02S3F
őstag

1. Ctrl+alt+f1
2. Username: ubuntu
3. Jelszó: üres
4. tail -f /var/log/installer/debug - itt a log, amiben tudsz nézelődni, hogy mi a baj.

(#37686) growler válasza v.attis (#37684) üzenetére


growler
őstag

Ilyen kis méretű eszközön nem csinálnék külön /home partíciót.
Ha 4 vagy több GB RAM-od van, akkor SWAP partíciót sem.
A rendszer ilyenkor csinál SWAP fájlt.
Tehát, az egész eszközre 1 / (rendszer) partíciót.
(Mármint akkor ha Legacy (nem UEFI-s) telepítést csinálsz.)

[ Szerkesztve ]

(#37687) szoke12


szoke12
őstag

Sziasztok!

Kerestem már választ magyar és külföldi oldalakon is a problémámra, de nem találtam megoldást. Remélem, Ti tudtak segíteni :)
Van egy pár éves Dell E6410-es gépem. Amíg Ubuntu 16.04-et használtam rajta, addig nem volt semmi gond. Pár hónapja gondoltam felteszek egy újabbat. Bízva abban, hogy esetleg az újabbak jobban használják az erőforrásokat (pl a 16.04-en az nvidia driver ha fent volt, akkor néha nem ment a webkamera, meg néha meg-meg fagyott a kép - de anélkül gyönyörűen futott minden)
Először frissítettem a 18.04-re. Kezdte azzal, hogy random megfagyott (nvidia nélkül is). Utána frissítettem tovább talán 19.10-re (akkor az volt a legfrissebb). Viszont ekkorra már egyéb dolgok is jöttek mellé. Kezdtük azzal, hogy elsőre nem indult el a gép, hanem néhány mp után leállt, utána elindult.
A következő szint már az volt, hogy másodikra a bejelentkezésnél kifagyott. Mindemelett pedig nem lehetett altatni a gépet, mert utána már nem ébredt fel.
Utána feltettem a 20.04-et, semmi nem változott, azzal is 3. nekifutásra indult csak el.

Találkozott valaki ilyesmivel? Mi okozza?

Most egy Xubuntu 18.04 van fent, kipróváltam azt is, eg közben volt fent egy ubuntu Mate, de mindegyikkel ugyanaz. Már gondoltam az ssd-re is, vagy a ram-ra, de a diagnostic nem ír hibát. Folyamatosan próbálgattam nvidia driverrel meg anélkül is, de ugyanaz...

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#37688) I02S3F válasza szoke12 (#37687) üzenetére


I02S3F
őstag

Szia! Egy ötlet: nem a kernel a ludas? Esetleg a driverek?

A 16.04-et tudod még teljes értékűen használni? Nem akadály, hogy nem a legfrissebb? Ha nem boldogulsz, akkor legalább azt vissza tudod tenni!

De szóljon hozzá más is!

Esetleg én a logokban néznék szét!

(#37689) cigam válasza szoke12 (#37687) üzenetére


cigam
félisten

Nézd meg a Terminálba írt sudo dmesg paranccsal a kernel naplót. Lehet benne olyan bejegyzés ami segít kideríteni mi nem tetszik neki. Ha nem találsz egy rövid ráutaló üzeneteket, ne ide másold be az egészet, hanem egy szöveg megosztóra pl. [link]

A kifagy azt jelenti hogy onnan csak a Reset gomb segít, vagy egy idő után (20-30 mp) megint működik tovább. Mennyi memória van benne, milyen háttértárral? Induláskor válaszd a memóriatesztet, és fusson legalább egy éjszakán át (a 24-48 óra lenne az ideális, de még az sem mindig perdöntő)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37690) Frawly válasza szoke12 (#37687) üzenetére


Frawly
veterán

Nekem ez öregedő noti hardverhibájának tűnik. Ugyanis ha egy disztró 3. nekifutásra indul az gyanús. Ha driver, szoftverprobléma lenne, akkor 3-ból 3-szor sem menne. Ez az egyszer megy, egyszer nem tipikusan gyengélkedő hardverre utal. Első körben a 16.04-gyel próbálnám meg újra, ha azzal megy, akkor mondjuk egy Manjaro-val első körben, vagy valamivel, ami nem Ubuntu-alapú.

(#37691) v.attis válasza growler (#37686) üzenetére


v.attis
őstag

Nos, ez a pendrive telepítés nem sokat ér, baromi lassú. Mivel nagyon rég tervezem, hogy mélyebben bele merülök az Ubuntu világába (régebben is tettem erre próbákat, de az egész család használta a gépet és nekik nem tetszett...) ezért felraknám élesben a Win10 mellé.
A környezet:
- egy 9 éves Intel-es laptopom van, tehát nem i3 és társai világa, hanem még azt megelőző.
- 480GB SSD
- 6GB ram
- integrált Intel vga, de ez jó is, sosem játszom.
Szóval jelenleg 4 partíció van, ebből 3 a windows-é és van egy sajátom, amin dolgozom, adatot tárolok, élek...

Ha jól tudom MBR tábla csak 4-et támogat, mi történik, ha itt lecsípek a D-ből 50 gigát és létre horom a linux további 3 partícióját?
Hangsúlyozom, a D-ről dolgozom, tehát nagyon nagyon fontos, hogy épségben maradjon!
Van külső vinyóm, tudok biztonsági mentést csinálni, de ha megmakkan az egész, akkor vagy 2 nap mire helyre hozom és az nagyon nem jönne jól.

(#37692) v.attis válasza v.attis (#37691) üzenetére


v.attis
őstag

3db elsődleges partíció van:

(#37693) King Unique válasza v.attis (#37691) üzenetére


King Unique
titán

Ha egy tetű lassú pendrive-ra telepíted az Ubuntut standard módon (nem kell ehhez LiLi), akkor persze hogy lassú lesz a működés. :D Az olyanon max. a live rendszer fut gördülékenyen. Az igazán gyors pendrive-ok ilyen értékeket tudnak, a pendrive-szerű külső SSD-k (példa) és a standard külső SSD-k (példa) pedig még gyorsabbak nemcsak szekvenciálisan, hanem a random, illetve 4K írás-olvasás esetén is, ahol a standard pendrive-ok megint gyatrák (példa).

Egyébként a Windowsnál a lemezkezelőben a D meghajtónál kötet zsugorítása és kész, elég a nem lefoglalt (unallocated) területet leválasztani a Linux, illetve az Ubuntu számára, amit majd a telepítésnél particionál és formáz annak a telepítője. Valamint MBR-lemezen az igaz, hogy max. 4 db elsődleges partíció lehet, de a másik felállás max. 3 db elsődleges és 1 kiterjesztetten belül több logikai partíció, ahol a Linux telepíthető az utóbbira is (példa).

"D-ről dolgozom, tehát nagyon nagyon fontos, hogy épségben maradjon!"

Akkor a zsugorítás és telepítés előtt szépen mentést készítesz az adatokról a külső HDD-re. Ami amúgy sem árt, sőt ha jelenleg csak 1 példányban vannak tárolva a D meghajtón, akkor az adatbiztonság szempontjából olyan, mintha nem is léteznének. :B
+ Előtte akár a Windowsról, a jelenlegi partíciókról is lehet komplett mentést készíteni pl. a külső HDD-re és akkor pláne nincs miért aggódni, ha esetleg valami balul sülne el a particionálásnál, telepítésnél.

[ Szerkesztve ]

(#37694) Frawly válasza v.attis (#37691) üzenetére


Frawly
veterán

A Linuxot a Rufus nevű programmal írd ki, az normálisan kiírja. Lehetőleg valami normális sebességű pendrive-ra, ne olyanra, amit valahol ajándékba kaptál és 500 kbájt/sec-kel vánszorog.

Az teljesen jó, ha a 4. partíció ott van a Linuxnak. Annak elég egyetlen partíció, lehet a boot, home egy partíción, és az Ubuntu telepítőjébe jó ideje már a swap partíció sem kötelező, a swap fájl a default helyette.

A 9 éves laptop nem olyan régi. Az első Core i3 egyébként 10 éve jött ki, szóval nem ez a döntő. 6 GB RAM, meg 480 GB SSD elégségesnek tűnik, gondolom a proci sem annyira ergya, igaz azt nem írtad konkrétan micsoda.

(#37695) v.attis válasza King Unique (#37693) üzenetére


v.attis
őstag

Természetesen van még a legfontosabb adatokról google drive mentés is, autoszinkronnal, ez kb 12 GB.
Igazából kb 1 hónapja laktam be újra a rendszert, mert szinte minden frissítés okoz meglepetéseket, eltűnik a Bluetooth, nem csatlakozik automatikusan a wifire... Egyre gázabb. Pedig nem hekkelt, hivatalos!
Irtózom mostmár a windows újra belakásától, inkább tanulok egy új dolgot (ubuntu) hátha hosszú távon nyerek vele.

(#37696) v.attis válasza Frawly (#37694) üzenetére


v.attis
őstag

Pendrive nem gagyi, processzor P6100 két magos Intel. Ez egy nagyon jó kis gép, egy Samsung RV511. Körülöttem már többen több gépet is eltemettek, az enyém még most is pöpec, az aksija is bírja jól.
Csak a win10 nem pöpec... :DDD

(#37697) King Unique válasza v.attis (#37695) üzenetére


King Unique
titán

Ha van online mentés is, akkor oké, de azért nem árthat +1 offline sem, ha van annyi szabad hely a külső merevlemezen, lásd a téma topikjában javasoltakat.
Igen, hardvertől, szoftverkörnyezettől függően estlegesen lehetnek meglepetések, meg ugye a laptopok megint külön kategória, nem árt ha van megfelelő driveres támogatás az adott Windowshoz, stb. Amúgy használok én is több verziót, több gépen, beleértve laptopokon is és megfelelően működik a W10, szerencsére nincsenek ilyen gondjaim.
Nem kell újratelepíti állandóan a 0-ról, ezt nem tudom mégis honnan veszik egyesek, amikor egyrészt ott van az előző válaszban említett rendszermentés lehetősége, amivel 1:1-ben lementhető és szükség esetén 1:1-ben visszaállítható az OS. + A rendszer-visszaálllítás, in-place javító upgrade lehetősége fájlok, alkalmazások megtartásával, stb.
Jó, az Ubuntu telepítéséhez kaptál instrukciókat, mehet akár a megmaradt 1 db elsődleges partícióra is, vagy ha többet akarsz, akkor kiterjesztett és logikai partíciók. Ha Windows alól írod ki az Ubuntu telepítőjét pendrive-ra, akkor a Rufus esetében a DD képfájl módot javasolt használni, de akár még a sima fájlkezelős fájlmásolás is működhet.

[ Szerkesztve ]

(#37698) King Unique válasza King Unique (#37697) üzenetére


King Unique
titán

Ja, bocs, helyesbítek, az elsődleges partíció már nem opció, mivel a mellékelt screenshot alapján már van 4 db. Vagyis ha a D után létrehozott unallocated területre akarod telepíteni az Ubuntut, akkor csak a logikai partíció lehet opció 1 kiterjesztetten belül. Sőt, így már az sem, mivel ahhoz a 4. partíciónak eleve kiterjesztettnek kellene lenni és azon belül lehetne létrehozni több logikait... :(

[ Szerkesztve ]

(#37699) v.attis válasza King Unique (#37698) üzenetére


v.attis
őstag

#37692 hszemben egy újabb screenshotot találsz, azon 3db elsődleges van!

(#37700) King Unique válasza v.attis (#37699) üzenetére


King Unique
titán

Mármint ha erre gondolsz, akkor én ott is 4-et számolok: SR + C + WinRE + D. :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.