Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38601) tordaitibi válasza sz.balazs.95 (#38596) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Annak az akkupakknak már majdnem mindegy, egyébként a 100% DOD se 100%, vagyis a nulla % az nem egyenlő a csontra merítéssel.

Tulajdonképpen esztétikai problémád van ezekszerint.
A felső határ amúgy tökmindegy hogy hány Wh, 65 vagy akármennyi mert túltölteni nem fogja, csak annyi megy bele amennyit az öreg cellák felvesznek.
Ez pl. legyen 50Wh.
Te azt szeretnéd hogy a minimum ne a nulla Wh (ami mint írtam nem nulla!) hanem pl. 10Wh.
Ez százalékosan 20%, ekkor fog kikapcsolni a géped.
Ezt akarod nullára állítani? Vagyis csak maga a kiírt érték a zavaró?

Ezt mint írták, egyszerűen be lehet állítani a laposon az Energiagazdálkodásba, az igaz hogy nem olyan lesz mint te akarod, nem nullánál hanem 20-nál kapcsol ki.
(azért nem tudom hogy lehet ezt mert soha nem volt laptopom)

Viszont.
Azt átlátod hogy tökmindegy hogy az általad keresett, és egyelőre nem talált überbonyolult módszert, vagy a pár katintással elérhető faék egyszerű módszert alkalmazod,
az akkuidőd ígyis-úgyis ötödével csökken, azaz 1 óra helyett 48 perc lesz.
Értem hogy zavar a % kiírás nem hiteles értéke, de én nem tudok semmi módszert átírkálni.

[ Szerkesztve ]

(#38602) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Fájlkezelő nem nyitja meg egyik mappát se a Helyek-ből, de az Asztalról, sehonnan ami az ADAT_1TB háttérvinyómra mutat.
Azt írja, nem sikerül belépni. Hát bammeg ott van, ha alul az Eszközök-be rányomok az ADAT_1TB -ra, akkor onnan megnyitja a gyökerét és onnan mindent meg tudok nyitni.
A Helyek-be ott vannak az elérési utak, hibátlanul, pl./media/tibi/ADAT_1TB/download és ennek ellenére nem képes.
Ezt már harmadszorra játsza el velem 9 hónap alatt. Ha ilyenkor ismét létrehozom az elérési utakat újra akkor meg utána hónapokig jó.
Csak ez irgalmatlan szopás mert kb. 20 szoftverem, az összes képkezelő, letöltő, böngésző stb. ide menteget, innen dolgozik és ilyenkor a fél os meghal.
Én meg órákig írkálhatok meg symlinkelhetek hogy mindent visszaállítsak.
Mi a búbánat ez?

Szerkesztve, megvan!!!!
Mi redves rűfrancért hozott létre ADAT_1TB MELLÉ egy ADAT_1TB1 nevű csatolási pontot?????? a media alatt?
Ez normális??
És minden ide mutat, a semmibe. Az eredeti meg Ismeretlen mappa...?
Ez hülye?

[ Szerkesztve ]

(#38603) PociAti válasza #40553216 (#38598) üzenetére


PociAti
senior tag

Nagyon kevés gyakorlati jelentősége van külön partíciót csinálni a home-nak. Úgy se tudod előre pontosan megtippelni milyen arányban lesz szüksége helyre a maradék partícióhoz képest.
És swap-ra se feltétlenül van szükség (erősen függ attól, mennyi RAM van a gépben).

(#38604) Cucuska2 válasza tordaitibi (#38602) üzenetére


Cucuska2
őstag

Tibi, hogy néz ki a /etc/fstab-od?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38605) tordaitibi válasza Cucuska2 (#38604) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nagyon egyszeruen, csak a / van benne es a swap.
Az osszes tobbi, szam szerint 2 sata lemezrol 6 particio mind cserelheto meghajtokent szerepel, ami kell a hasznalathoz az a 2 particio rendszerinditaskor automount.
Vagyis fstab nem hinnem hogy okozna ezt a duplikalasi anomaliat.

Fstabrol holnap este tudok szoveget mutatni, az egyik melohelyi gep produkalta ma del korul egy boot utan az adatparticio anomaliat.

[ Szerkesztve ]

(#38606) Cucuska2 válasza tordaitibi (#38605) üzenetére


Cucuska2
őstag

Én is már futottam bele ilyenbe, valami olyasmi volt a probléma, hogy USB volt bedugva, és azt mountolta az első helyre, és csak azután futott le egy másik lemez mountja. Az fstabban viszont ha megadod UUID-val, akkor az mindig ugyanoda mountolódik.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38607) tordaitibi válasza Cucuska2 (#38606) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Meg fogom fogadni a tanacsodat, de meg mindig nem ertem hogyan hozhat letre ugyanolyan neven csatolasi pontot.
Es mivel a nev ugyanaz, logikusan hozzabiggyeszti az egyest.
De meg igy se vilagos, oke, legyen ADAT_1TB1.
Viszont ott az eredeti is! Ott az ADAT_1TB csatolas, akkor miert nem azt a nevut hasznalja?
Es ugye cserelheto a lemez, oke, tevedjen. De ezutan akarhanyszor rebootolok, vagy leallok es boot, ugyanez lesz az eredmeny. Koprobaltam mielott toroltem a fantom csatolast, 2x reboot es 2x leallitas-inditas.
Kovetkezetesen ragaszkodott a ket adatparticiohoz, az nem lehet hogy 4x ugyanugy osszekutyuljon cserelheto lemezeket.
Pendrive nem volt bedugva ez 100℅.
Es a masik 5 particiot eddig, kb. 10 honapig sose mountolta.rosszul, ezt meg mar harmadszor.

Van a kepemen egy szinten ures Evolve csatolasi pont.
Ez nem kavarhat be? Miert ures, nulla ez?
Ez lehet a Samsung EVO ssd-m. De miert nulla elem?
Ezen a ssd-n van az ominozus ADAT_1TB particio is. Nem lehet hogy ez okoz valamit? Megprobalom torolni, mint az adat1 csatolasi pontot. De ha legyalulom ezzel az egesz 1 teras ssd-t, akkor en falnak megyek! :)

(#38608) Cucuska2 válasza tordaitibi (#38607) üzenetére


Cucuska2
őstag

Sajnos nem tudok érdemben válaszolni a kérdésedre.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38609) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Sziasztok! Tudtok egy jó, lehetőleg ingyenes videóvágó programot? Semmi különöset nem akarok, csak rövidebbre akarom vágni a videót.Peppermint Linuxot használok. Legutóbb az Openshot volt fent, de teljesen meghülyült össze-vissza vágta a videókat, nem ott ahol én akartam, a szerkesztő szerint vége volt a videónak, de az még mindíg ment, vagy azt szakaszt mentette el, amit kivágtam, olyan mintha el lenne csúszva a szerkesztő a lejátszótól, ...kiakadtam teljesen, töröltem a ... Próbáltam a youtubon vágni, de az az agyhalál 2, fél nap mire végez a feldolgozással.
Előre is köszönöm

(#38610) #40553216 válasza teleahocipöm (#38609) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali! Én tegnapelőtt képernyőfelvétel végét vágtam le Avidemuxszal.

(#38611) teleahocipöm válasza #40553216 (#38610) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Az előbb próbáltam, de nem tudom, hogy lehet vágni vele

(#38612) Cucuska2 válasza teleahocipöm (#38609) üzenetére


Cucuska2
őstag

Én a Kdenlive-re szavazok.
sudo apt install kdenlive

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38613) teleahocipöm válasza #40553216 (#38610) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi, így hogy írtad, nekiestem megint, kerestem valami ollóféleséget.. hiába, de végül rájöttem, elég gyorsan ment a vágás után, magától összefűzi a felmásolt videót, csak kár, hogy valami .mkv formátumban, de végül is lejátssza az Smplayer. Jó lesz, remélem nem hülyül meg ez is.

(#38614) teleahocipöm válasza Cucuska2 (#38612) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Csak saját projektet tudtam volna betölteni, biztos lehet videofájlt is de nem jöttem rá, mondjuk a fájl behúzást nem próbáltam.

A Pitivit próbáltam, de renderelésre 22 percet írt, ( a mentést valami .xges formátum lett volna) ezért tettem egy próbát ismét az Avidemux-al, ugyan azt a két videót vágtam meg és illesztettem össze, a Pitivi csak nemrég végzett, az Avidemux max 1 perc volt erős túlzással.
A Pitivi is jó lenne, csak borzalmasan lassú a mentése.

(#38615) PociAti válasza Cucuska2 (#38612) üzenetére


PociAti
senior tag

+1 szavazat a Kdenlive-ra. Képességei elég jók, megéri elsajátítani a kezelését.

(#38616) Cucuska2 válasza teleahocipöm (#38614) üzenetére


Cucuska2
őstag

Ne haragudj, de a projekteket nyitod meg, a fájlokat pedig importálod. Valószínűleg ezért nem sikerül neked.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38617) sonar válasza teleahocipöm (#38609) üzenetére


sonar
addikt

shotcut-ot nyúzom egy ideje nekem az jött be leginkább. Openshot-tal én sem tudtam megbarátkozni.
sudo apt install shotcut

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#38618) teleahocipöm válasza Cucuska2 (#38616) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Nem haragszom, de nem találtam hol importálhatnék fájlt, projekt import van, de arra valami hibaüzenetet dobott föl.

(#38619) teleahocipöm válasza sonar (#38617) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Ez egész jónak tűnik, most csak elindítottam, de holnap kipróbálom.

(#38620) tordaitibi válasza Cucuska2 (#38608) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Töröltem a cserélhető lemezek közül és betettem fstabba.
Ilyn lett:
/dev/disk/by-label/ADAT_1TB /media/tibi/ADAT_1TB auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

Nem a /mnt alá hanem ahol eddig is volt, a media/tibi alá csatoltam.
Persze nem én mert én még mindig gugliznék, a gnome-disks volt az ügyes aki beleírta az fstabba. :)
Tesztelem, azaz használom mint eddig és remélem jó lesz így.
Köszi a segítséget.

(#38621) growler válasza tordaitibi (#38620) üzenetére


growler
őstag

Ha ezt a cserélhető lemezt betetted az fstab-ba, akkor rendszerindításnál
ügyelned kell arra hogy csatlakoztatva legyen. Különben keresni fogja - sokáig!

(#38622) tordaitibi válasza growler (#38621) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ez egy beépített sata portos lemez, az sdb1 az Ubuntu, az sdb2 meg ugyanezen a lemezen lévő NTFS adatpartíció.
Én is csodálkoztam hogy cserélhetőre tette. Talán az NTFS miatt.

Vagyis fizikailag lehetetlen hogy ne legyen csatlakoztatva.

(#38623) I02S3F válasza tordaitibi (#38622) üzenetére


I02S3F
őstag

"Vagyis fizikailag lehetetlen hogy ne legyen csatlakoztatva." - Kivéve, ha a kábel a csatlakozásnál meglazul. :)

(#38624) Frawly válasza tordaitibi (#38620) üzenetére


Frawly
veterán

Na, ezért használok én kézi módszereket. Saját magam csatolok lsblk és blkid parancsok kimenete alapján, és saját magam írok fstab-ba. Semmilyen automatikás megoldás nem cseszi el a felcsatolásokat, hogy egyszer ide, egyszer oda csatolja. Ugyanez a xapian indexszel, indexet nagyrészt nem használok, csak egy konfigfájlokat nyitogató scripthez, de az saját szakállra indexelget, amikor én indítom, nem fogja meg a gépet.

A csatolásra tippem, hogy van két ugyanolyan label-lel ellátott partíciód, és a label alapján ugyanoda akarta csatolni, de nem tudta. Ezért a legbiztosabb az UUID-vel csatolás, bár ez is egyezhet, ha klónozott fájlrendszerről van szó.

#38598 tomtyi: látom megoldódott, de ez a gép tuti nem gyárilag jött Ubuntuval, mert akkor ilyen Basic Data FAT32-es partíció nem lenne rajta, azt a Win7-10 hozza létre. Garantálom, hogy eredetileg ez egy windowsos gép, aminek valaki feltolt egy Uborkát análisan, kondom és vazelines rásegítés nélkül. Ha nem vagy képben, hogy milyen partíciók kellenek, akkor bízd rá az Ubuntu telepítőjére, hogy az egész lemezt saját belátása szerint particionálja (egy partíció, de az LVM kötetekre osztva emlkeim szerint), és darálja be, ami rajta volt. Ha meg egyedi igényeid vannak, akkor neked kell eldönteni, hogy neked milyen és mekkora partíciók kellenek, ez valahol még a lemezmérettől is függ. Mindenesetre ezt a fura méretű 628 megás EFI, meg FAT32-es extra Basic Data szutykot, meg a többit is darálhatod befelé, jobb is tiszta lappal kezdeni.

Én úgy szoktam particionálni, hogy 100-500 megás EFI partíció, ez attól függ, hogy milyen Linux megy rá, meg milyen OS lesz esetleg mellette, egy Archnak egy szál magában elég a 100 mega, egy Gentoo-nak, ami feltolja mindig a régiek mellé kerneleket, meg a kerneleket halmozó Ubuntu, Debian vonalnak viszont kevés lehet (működhet, de renceresen pucolgatni kell kézzel), még a 200 is, ha mellett mondjuk még Windows is lesz. Az 500 mega biztonságos méret EFI partíciónak, ought to be enough for anybody. Ha nem akarsz UEFI-vel bootolni, akkor nem is kell ilyen partíció. Utána létrehozok 40-50 gigát rootnak, csak annak, ami marha sok, főleg minimalistább disztróknak (azok megvannak 5-10 gigából), de egy bloatabb Ubuntunak megint lehet kell annyi, mert a simán 10-20 gigát is megehet, és hízhat, apt cache telhet be, /var-ba logok hízhatnak, egyes alkalmazások pakolhatnak a /opt-ba is, és nincs az, hogy hirtelen betelő root partíció miatt nem tudna működni vagy indulni a rendszer, akár évek múltán. A maradékot meg egyben (vagy addig, míg mögötte egy másik OS partíciója nem kezdődik) home partíciónak, hogy egy esetleges újratelepítéskor megmaradjanak a home-ban a user beállításai, meg az egyéb adatok (felhasználói fióktól független doksik, torrent, film, letöltések, stb.). Swap az nem kell, vagy ha kell, akkor sem kell külön partíciónak lennie, lehet swap fájl, ezt akár telepítés után is létrehozhatod, csak akkor neked kell mkswap-pal terminálból formázni, meg fstab-ban felcsatolni. Ez a felosztás általában néhol overkill is, de jó benne hagyni tartalékot, mert ha valami partíciót túl kicsire szabsz, akkor utólag kínosabb partíciókat méretezgetni, meg újraparticionálni. Ha viszont normálisan particionálsz, jó eséllyel az életben nem kell többé hozzányúlni, legfeljebb egy újratelepítéskor csak a rootot formázod, meg a /home-on új felhasználói mappát kezdesz.

Ez mindig szokás, ízlés, igény kérdése leginkább. Abszolúte méretfüggő is, egy 120 gigás SSD-re nem szabnék 50 giga root partíciót, egy ilyen SSD olyan régebbi gépben van, amire úgyse telepítenék sok szutykot (meg második OS-t), akkor lehet arra mennék, hogy max. 250 MB EFI FAT32, 25-30 GB ext4 root, a többi ext4 /home-nak. De régen használtam már 500 gigásnál kisebb lemezt. Az sem mindegy, hogy a gépben mennyi RAM van, mekkora swap terület kell, de azt lehet a root partícióra is tenni swapfile formájában. A swapfile azért jó, mert később is módosítható a mérete, ha kiderülne, hogy túl kicsi vagy túl nagy.

Még a titkosítástól is függhet, mert ha pl. egész lemezes LUKS szoftveres titkosítást használ valaki, arra az a jó, hogy a booton kívül az egész lemez egyben, és az felosztva LVM kötetekre.

(#38625) tordaitibi válasza Frawly (#38624) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

En osztonosen tiltakozok barminem kezimunkatol ami fstabturkalassal, konfig fajlok terminalos piszkalasaval, nanoval es ilyenekkel jar.

"A csatolásra tippem, hogy van két ugyanolyan label-lel ellátott partíciód"

Lehetelen.
2 lemez,

sda
rendszer szamara fenntartott
win10
Mindenes
Manjaro

sdb
Ubuntu
ADAT_1TB
winsave
linuxsave

Es van ezekivul 3 pendrive
atmeneti
Ventoy
32gb_pen

Sehol nincs masik ADAT_1TB vagy ADAT_1TB1

Es mint leirtam, barmikor elo tudom idezni a duplikalt csatolast, az ADAT1TB particiot 5-10x le majd felcsatolom es megjelenik duplan.
De mindegy nemerdekes. Bedrotoztam fstabba, termeszetesen 250 kilometerre elkerultem a terminalt, rabiztam a gnome-disks guira.
Varom a fejlmenyeket.
Eddig kb. 3 havonta jelentkezett magatol a hiba.
Vagyis barminemu user error kizarva de mint irtam mindegy, tulelem. :)

[ Szerkesztve ]

(#38626) tasiadam


tasiadam
veterán

üdv

Korábban volt kérdésem egy dell 5410-ről, hogy elfelejtheti-e a boot ordert a lemerült elem miatt. SSD-vel nem volt gond. Visszakerült a HDD bele, és nem tud bootolni. Legacy-n van. Valaki említette, hogy 1 "diskre" kell rakni mindent, és akkor nem lesz ilyen gond.
most úgy áll, hogy a normal.mod-ot nem találja.
Hogy tudom ezt megoldani?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#38627) Frawly válasza tordaitibi (#38625) üzenetére


Frawly
veterán

Már pedig a kézimunkának több előnye is van:
1) megy minden disztrón, olyanokon is, amelyeken nincs fent alapból a Gtk3, Gnome, Gnome Disks (magyarításban: Lemezek), akár még grafikus felület nélküli szerveren vagy hálózati eszközön is
2) nem kell feltenni hozzá mindenféle GUI-s programot, ami régi, csotrogány gépeknél nagyon meghálálja magát
3) mivel te kézzel csinálod, nem detektálja semmilyen automatika hibásan, nincs az, hogy benne maradt egy külső meghajtó a gépben, és az borít fel valamit.
4) ha terminálban kézzel csatolod, akkor esetleges hibánál azonnal van értelmes hibaüzenet, hogy mi miatt nem tudta csatolni. Grafikus felületen csak azt látod, hogy nincs felcsatolva, azt nem tudod miért, lehet nyomozgatni.
5) kézi fstab-ot egyszer kell megcsinálni, UUID-vel lehetőleg, onnantól nem fog semmilyen probléma jelentkezni többé, nem hogy 3 havonta, nem havivérzés ez.

Pl. ezek a partíció meg pendrive listázásaid nagyon pontatlanok, sokkal több minden kiderülne az lsblk && blkid kimenetéből.

Ez különösen akkor jön jól, ha dd paranccsal vitézkedik az ember, vagy particionál és formatál, azoknál nagyon meg lehet szopni, ha valami automatika valami meghajtót vagy partíciót nem a szokásos helyre csatolt fel, te meg rossz meghajtóra ereszted rá a parancsot és adatvesztést okoz.

Ezt még 20-30 éve linuxozó vagy unixozó veteránok is be tudják szopni, nekem van ilyen ismerősöm, lemezképet akart kiírni pendrive-ra, még terminálban is csinálta, de reflexből nyomatta be a dd of=/dev/sdb parancsot, mert ugye a pendrive sdb nevet szokta nála kapni. Igen ám, de benne lett felejtve a gépben a pendrive, így bootkor az az sda jelet kapta, a rendszermeghajtó lett az sdb, és a koma szépen bedarálta magának az egész rendszerét. Komoly adatveszése persze nem volt, mert felhasználói adatokból mindből volt biztonsági másolat, de a rendszert húzhatta újra, ami nagy blama volt.

De ugyanez van bootolásnál is. Sokkal sírnak, hogy így nem bootol UEFI-vel, úgy törik el a GRUB, ha meg valaki kézzel telepíti terminálban, kézzel bekonfigolva, akkor tuti megy, és nincs az, hogy valami automatizált grafikus telepítő tolta el a beálíltásokat, vagy a default egyenbeállítások nem jók az adott gépre. Pont ezért nincs pl. az Arch Linuxnak sem telepítője.

(#38628) tordaitibi válasza Frawly (#38627) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezt nemrégen kifejtettem.
Nem vagyok terminálos se powershelles alkat.
És az átlagnak nevezhető több milliárd pc használó ebben nagyon hasonkít hozzám.
Az hogy eddig egyáltalán eljutottam, annk más, már sokszor részletezett oka van, de én nem akartam csk önhibámon kívül kellett valamennire beletanulnom.

Gui alól biztosn szűkebb a keresztmetszet de nekem 20 év alatt se Winen, se Linuxon a legvadabb rémálmomba se jutott eszembe hogy parancssorból partícionáljak, címkézzek, fájlrendszert hozzak létre.
Ott a gui, kiválasztom a lemezt, megadom a méretet, labelt, kész. Ez kb. 5 kattintás.
Igen, beírattam fstabba a partíciót. Megbíztam a disks alkalmazásban mert azt nálam 5623x okosabb emberek írták meg és pont erre írták hogy elvégezze ezt dolgot.
/dev/disk/by-label/ADAT_1TB /media/tibi/ADAT_1TB auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

Ezt én meddig gugliztam meg fórumoztam volna...? Azt se tudom mi mit jelent. És megmondom őszintén nem is érdekel.
Egy csatolási pont miatt nem akarok tanulni mert minek, mert ott a disks alkalmazás.
Winbe hasonlóan feék egyszerű, azt még LinuxMind Zoli is elismerte nem egy videójába hogy a Win Lemezkezelője egy teljesen jól sikeült korrekt egyszerű alkalmazás.
Ugyanilyen jó a disks is. Dehogy tanulom én meg a nosuid meg a többit egy csatolás miatt.

"Már pedig a kézimunkának több előnye is van:"
Ebben maximálisan egyetértek veled. Csak nem OS-nél hanem a barátnőim vonatkozásában :)


"kézi fstab-ot egyszer kell megcsinálni, UUID-vel lehetőleg"
Mondj nekem egyetlenegy átlagos Micikét, Géza bácsit, bárkit, nagymamát, diákot átlagembert aki ehelyett:
ADAT_1TB helyett ezt
F6D0E09DD0E06579 fogja magolgatni meg bemazsolázni, meg a Fájlkezelőbe mindenhol UUID alapján egy pillantással azonosítja a partícióit.
Én nem az biztos mert perpill 10 darab van a gépbe.

tibi@TibiXubuntu:~$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda      8:0    0 119,2G  0 disk 
├─sda1   8:1    0   549M  0 part /media/tibi/Rendszer számára fenn
├─sda2   8:2    0  39,7G  0 part /media/tibi/windows10
├─sda3   8:3    0  37,1G  0 part /media/tibi/Mindenes
└─sda4   8:4    0  39,1G  0 part /media/tibi/b40534ef-0fb4-424a-94
sdb      8:16   0 931,5G  0 disk 
├─sdb1   8:17   0    41G  0 part /
├─sdb2   8:18   0 722,7G  0 part /media/tibi/ADAT_1TB
├─sdb3   8:19   0  68,5G  0 part /media/tibi/winsave
└─sdb4   8:20   0  69,2G  0 part /media/tibi/linuxsave
sdc      8:32   1  29,4G  0 disk 
└─sdc1   8:33   1  29,4G  0 part /media/tibi/32G_PEN
sdd      8:48   1   3,8G  0 disk /media/tibi/ATMENETI


Ha ezeket label nélkül, csak UUID-vel írná ki, én azonnal meg is őszülnék mire azonosítanék egy partíciót. 1UUID van, az a Manjaro partíciója,
a / meg eléggé beszédes, az az Ubuntu ami alól most írok.

"Ez különösen akkor jön jól, ha dd paranccsal vitézkedik az ember, vagy particionál és formatál, azoknál nagyon meg lehet szopni"
Pontosan így van. Egyetértek.
Ezért nem így csinálom hanem guis célszoftból ami kiírja az adott lemez összes paraméterét, labelt, méretet, az eddig a lemezen lévő partíciókat, egy pillantással átlátható felületen.

"Ezt még 20-30 éve linuxozó vagy unixozó veteránok is be tudják szopni, nekem van ilyen ismerősöm, lemezképet akart kiírni pendrive-ra, még terminálban is csinálta, de reflexből nyomatta be a dd of=/dev/sdb"

Ez a legrosszabb példa neked, és a legjobb példa személyemnek mert ha a vérprofi linuxos veterán nem a terminálba huszárkodott volna hanem label alapján beazonosítja a pendrájvot, vagy urambocsá' elindít egy Etchert, akkor ez a szopás nem jött volna létre. :)
Én még olyat soha nem hallottam se nem tapasztaltam hogy az Etcher vagy a Rufus megírt volna cserélhető lemez helyett egy rendszer vagy adatpartíciót.

Kb. elmondtam a véleményem. Semmi huszárkodás vagy csakazértis nincs bennem.
Leírtam hogy én mit miért és hogyan, tudatlanul, egyszerűen csinálok.

Köszönöm a beszégetést és eszmecserét.


(#38629) Frawly válasza tordaitibi (#38628) üzenetére


Frawly
veterán

Megértem az álláspontod, de ez egy beidegződés. A GUI elhiteti veled, hogy könnyebb, igazából meg bonyolultabb. Pl. fstab-ban nem úgy értettem az UUID-re csatolást, hogy /media/UUID-re csatolj, hanem csak a partíció azonosításánál. A csatolási pontban azt adsz meg, amit akarsz, csak létező mappa legyen, pl. /egyebek/aminek-kereszteled/akármi, csak tőled függ, hogy minek nevezed el, mit tudsz megjegyezni.

Amit még fstab-hoz nem árt tudni, hogy lehetőleg első alkalommal használni kell a nofail mountopciót, hogy ha valami el is van gépelve, akkor se lesz bootképtelen a rendszer.

Egyébként Arch-on van egy genfstab szkript, azt úgy kell használni, hogy felcsatolod kézzel oda a partíciókat, ahová akarod, az összes lemezt, ez fontos, semmi ne maradjon ki, nem muszáj UUID alapján, akárhogy, akárhova csatolhatod, de az végleges hely legyen. Aztán kiadod a genfstab -U parancsot és kiírja, hogy mit írjál az fstab-ba. Ezzel egy életre, UUID-vel beleírod a csatolási pontokat, nem kell neked semmilyen UUID-t nézni, minden oda lesz felcsatolva, ahová te csatoltad a szkript indítása előtt, méghozzá UUID alapján csinálja, nem lesz az, hogy következő bootkor valami meghajtónév eltolódik.

Abban egyetértek, hogy a példámban a veterán hibázott, rutinból ment, nem figyelt. Nem is az a lényeg, hanem hogy még egy veterán is beleeshet ebbe, nem hogy egy kezdő. Rufus nincs is Linux alá, Etcher van, de nem mindig írja fel normálisan bootolhatóra a lemezképet. A dd-vel biztosra lehet menni, de ez az egy veszélyes benne, hogy ha rossz meghajtónévre megy rá, akkor annak reszeltek. cfdisk legalább kiírja a meghajtót, amit particionál az ember, dd-nél viszont figyelni kell, 2-3× meg kell nézni, hogy tényleg a jó név van-e beírva, ennyiből nem felhasználóbarát, de rendkívül hatékony.

Egyébként az segítség lenne, ha be lehetne állítani Linuxban, hogy az ember egyes meghajtóknak név, csatoló, bájtra pontos méret alapján lehetne adni egy azonosítót, és így is lehetne rá hivatkozni /dev/előrelefoglalnév alapján, ami soha nem tolódna el. Ez kb. olyan lenne, mint egy címke, de ezt külön kéne eltárolni a rendszeren, de nem a céllemezen, mert ha dd-vel mész át egy egész meghajtón, akkor a rajta tárolt azonosító meg partíciós-tábla-UUID az elveszik, ez azért nem alkalmas az azonosítására. Meg dd-be be kéne építeni azt a biztonsági mechanizmus is, hogy default (hacsak kapcsolóval nincs letiltva), akkor nem enged arra a lemezmeghajtóra, fájlba, stb.-be írni, amiről a rendszer fut, meg kiírás előtt kiírná az eszközméretet is, csak a biztonság kedvéért. Ezzel sok ilyen véletlen bedarálást meg lehetne előzni.

Ezek az átneveződő eszközök egyébként a rákfenéi a Linuxnak, még hálózati eszközöknél is ingatag, hogy egyszer wlan0, egyszer wlp1s0, meg eth00 vagy enps2akármi, és ha valami script hivatkozik rá, akkor néha nem működik, mert drágalátos udev szájíz alapján átnevezte.

(#38630) Frawly


Frawly
veterán

LOL, pont most futottam bele magam. Új telepítés, hozzáadtam a /etc/fstab végére a tmpfs-ses ramdrive fix csatolását. Csak hiba csúszott a gépezetbe, mert ahonnan kivágtam a régi jól bevált sort, ott az egyik mező utáni Tab karaktert vizualizálva vágta ki a terminál, és ezt beillesztve nem vettem észre, hogy értelmetlen karakterek kerültek be a sorba. Reboot után a kernel hibával leáll, mivel az fstab elrontott sora miatt nem tud csatolni. Persze nem volt nehéz megcsinálni, írta mit kell nyomi, Ctrl+D a karbantartáshoz, ott root jelszóval bejelentkezni, majd az ott nyert konzolban nvim /etc/fstab kiadásával javítottam, majd reboot és jó lett. Azért nem tettem bele a nofail kapcsolót, mert ez egy jól bevált sor, nem gondoltam rá, hogy nem fog működni. Az is igaz, hogy egy kezdő egy ilyentől annyira megijed, hogy inkább újrahúzza a rendszert. Sőt, ha a nofail opció környékén van elgépelés, akkor meg a nofail se segít.

Mindegy, legközelebb így fogom csinálni, ezzel teszem be az utolsó, ramdrive-os csatolást, így nem lesz elírás:
tail -n1 /mentés/útvonala/etc/fstab >> /etc/fstab

(#38631) Kitakat


Kitakat
aktív tag

Sziasztok,
adott 2 usb porton levö micro sd 16gb kártya
Ezen futott eddig raid be a 16.04 ubuntu lts
GOndoltam felrakom ugyan ugy a 20.04 hát nem igazán megy már az install közben összeborul és error hibával kezdhetem elöröl olyan körkörös csoda.

Valaki tudna benne segíteni hogy mi lehet a probléma.
512m boot
a maradék lenne a rendszernek
+1m amit magának csinál boot

Ez alapján probáltam:https://linuxhint.com/install_ubuntu_server/

KÖszönöm a segitséget elöre

(#38632) cappa72


cappa72
nagyúr

Lecseréltem a 16.04-et 20.04-re.
Hosszú volt, nem tudom még, hogy megérte-e.
Ami bosszant:
A nas-ra kötött nyomtatót ez a négylábú madagaszkári jószág nem ismeri fel... mármint a Fossa a nas-nyomtatót.
Eddig örültem, mert mindenhonnan tudtam nyomtatni.
Most meg pont az asztali gépről nem.
Alapnak a 16.04-en beállított smb://192.168.1.149/HP_PRT_1 most meg se nyikkan. (HP deskjet 1000 j110)
A többi gépről továbbra is megy.
Egyszerűen nem találtam még meg a megoldást.
Már áttettem a régi (ubu 16.04-nél használt) ppd fájlt is, azzal is próbáltam, de nem, nem, nem indul a nyomtatás.
Merre felé induljak, hogy meg tudjam oldani?

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38633) Sonja válasza cappa72 (#38632) üzenetére


Sonja
veterán

Ehhez a részhez nem értek, de nem lehet, hogy az SMB1 hiánya a probléma? :F Mármint, hogy a 20.04 alatt alapból már nem engedélyezett az SMB1. Itt egy leírás az SMB1 engedélyezésére. Lehet nincs köze hozzá, csak egy ötlet volt. :B

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#38634) tordaitibi válasza cappa72 (#38632) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Most kb. azt se tudom mit beszélek, mert a kifejezések felét nem tudom mit jelent,
de egy Manjaro frissítésnél futottam bele hogy az addig jól működő nyomtatómat elvitte a cica, és az addigi ppd helyett valami foomatic nevűt megadva jó lett.

(#38635) cappa72 válasza Sonja (#38633) üzenetére


cappa72
nagyúr

Hm... végülis nem rossz a kiindulópont.
szerkesztettem, újraindítottam a szolgáltatást, és:
Eddig az smb nyomtató tallózása nem ment. Most viszont igen, és kiválasztható!
Igaz, még nem nyomtat, de már ez is előrelépés...
Köszönöm! :R

szerk.: illetve a nyomtatási feladatok esetén "hitelesítésig visszatartva" ... na persze a hitelesítést (usename password) sem működik...

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38636) Sonja válasza cappa72 (#38635) üzenetére


Sonja
veterán

Én úgy látom, hogy ez egy bug, ami elvileg javítva lett. Itt írnak róla, de az utolsó előtti hozzászólás szerint nincs javítva, és itt egy másik bugreport is, ugyan ezzel! Érdekes. :U

Szerk.: Ha még nincs fent, akkor tedd fel a python3-smbc és smbclient programokat.

sudo apt install python3-smbc smbclient

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#38637) cappa72 válasza Sonja (#38636) üzenetére


cappa72
nagyúr

Igen, ezeket már telepítettem, mert mert ezek nélkül még az smb fájlkezelés/megosztás sem ment.

Kár, hogy egy éve jelent meg a 20.04, és nem foltozták még be.
Megpróbáljam egy 20.10-nél is? ;] (nem komoly)

Hát a második linken gyakorlatilag ugyanúgy a 16.04-et hozza fel pédának, mint ahogyan nálam is az volt a működő...

ó... és van ubuntu felhasználóazonosítóm...

ééééssssmegvan...
AuthInfoRequired username,password
DeviceURI smb://<your username>:<our password>@<your cups device uri>
Ez kellett a /etc/cups/printer.conf-ba.
De ez csak workaround, nem igazi megodás.
Minden más eszközről megy (win10 2 gépen, ubu 16.04 3 gépen)... ez most kb. két órámba került. De most megy.

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38638) cappa72 válasza cappa72 (#38637) üzenetére


cappa72
nagyúr

Aztán végül elvileg javítva lett... De hát nekem is a legfrissebb van fent (1.5.12), és u.a. a gond, szóval tényleg csak elvileg. Kár.

"Launchpad Janitor (janitor) wrote on 2020-02-25: #53
This bug was fixed in the package system-config-printer - 1.5.12-0ubuntu1
---------------
system-config-printer (1.5.12-0ubuntu1) focal; urgency=medium"

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#38639) Frawly válasza tordaitibi (#38634) üzenetére


Frawly
veterán

Itt egy kulcskifejezés van, az SMB1, ami a Samba (Windows által használt file és nyomtatómegosztás) első verziója. Persze az évek folyamán volt több verziója is, de a régi windowsok (pl. XP), a régi verzión ragadtak. Ez addig nem is volt nagy probléma, amíg le nem csapott két éve a WannaCry nevű ransomware, amit letitkosított minden fájlt a windowsos megosztásokon, világbotrány lett belőle, mert egy csomó ember és cég adatait megsemmisítette. Ezért MS letiltotta a frissítésekkel, még újabb Windows-verziókban is, tűzzel-vassal irjta, és a Linux disztrók is kezdik kivezetni. A szívás viszont ott jön, hogy ez az SMB1 tudja a hálózaton gépi megosztások, nyomtatók felkutatását. Ez nem csak Linuxon szívás, hanem a Windowsnak minden verzióján. A megosztás továbbra is megy, újabb SMB verziókkal, de ha nem tudod eleve a megosztás nevét, akkor kitallózni nem tudod. Az egész gondot az okozta, hogy a SMB1 régi, amikor 35 éve megírták, akkor még nem voltak ilyen szigorú biztonsági követelmények, meg nem lógott minden gép az interneten, hogy boldog-boldogtalan, hacker és botnet támadja.

Keress rá az SMB1-re Google-ban, olvasd el az első néhány találatot, ott írni fognak róla több részletet. A lényeget szem előtt tartva leegyszerűsítettem most neked ilyen bakteriológus = vasutas jelleggel.

(#38640) cooi11


cooi11
senior tag

Sziasztok!
Néz itt a közösségbe Ubuntu alatt Netflix-et?
Mert nálam hiányos?
Mit csináljak?

(#38641) Cucuska2 válasza cooi11 (#38640) üzenetére


Cucuska2
őstag

Mi az, hogy hiányos? A rohadt DRM miatt csak 720p-ig érhető el, a DRM készítői nem akarják támogatni a Linuxot.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38642) cooi11 válasza Cucuska2 (#38641) üzenetére


cooi11
senior tag

Windows vagy Windows app és android alatt
sokkal több kínálat jelenik meg.
A laptopom csak 720p-t tud!

(#38643) Frawly válasza cooi11 (#38640) üzenetére


Frawly
veterán

Több infót please. Mi az, hogy hiányos? Egyébként ahogy már írták, 720p only, meg egy csomó tartalom nem érhető el Amerikán kívül. Ez ilyen, én is ezért mondtam vissza, helyesebben azért, mert még az előre letöltött tartalmakat sem tudtam megnézni a telón, valami 1043-as hibát írt, az adta meg a végső lökést, hogy nem fizetek azért, hogy szivassanak. Nem a Linux itt a probléma, hanem a szolgáltatásuk kaka. Linux támogatná az 1080p-t is, sokáig vitte is a böngészőkhöz készült 1080p plugin, de aztán a Netflix kavart valamit, hogy szándékosan ellehetetlenítse. Ez egy ilyen cég, hogy mit csinálj? Semmit nem tudsz ellene tenni. Ez vagy megfelel, és fizetsz érte tovább, vagy visszamondod, ahogy én tettem.

(#38644) Sonja válasza Cucuska2 (#38641) üzenetére


Sonja
veterán

Viszont Firefox alá van egy kiegészítő (ez), amivel általában megy az 1080p!

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#38645) tordaitibi válasza Frawly (#38639) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nagyon szépen köszönöm a részletes leírást de mivel aktívan Winezek 20 év óta, pontosan tudom mikor kapcsolta ki a W10-en Microsoft az smb1-et, bár még visszakapcsolható.
És tisztába vagyok azzal is hogy ez micsoda és a biztonsági réseivel is.

(#38646) Frawly válasza tordaitibi (#38645) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, jó, csak akkor meg nem értem, hogy mit nem értettél abból, amit írnak, mert világosan erről volt benne szó. Azért feltételeztem, hogy mégse ismered a témát. Ha félreértettem, akkor bocs.

Egyébként ez a Linux másik előnye, hogy multiplatformosan megtanít szemlélni a dolgokat, míg egy windowsos user sok mindenről nem érti, hogy hogyan működik, ő csak azt látja, hogy be kell kapcsolni, meg megosztás, aztán működik (vagy nem). Nem is lesz motiválva, hogy a részletekkel tisztában legyen, meg megnézze más rendszereken van-e jobb alternatíva. Ezért térül meg sokszorosan, ha linuxos témával küzd valaki, meg annak olvas utána, hogy az a tudás, amit összeszed, az nem csak Linux-specifikus lesz, hanem univerzális.

(#38647) tordaitibi válasza Frawly (#38646) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ne haragudj, biztosan nekem címezted a válaszodat?
Az elsőt?
nem a smb-re reagáltam, hanem a nyomtató ppd és foomatic témakörben vagyok tudatlan. amit el is ismerek. :)

(#38648) Frawly válasza tordaitibi (#38647) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, akkor itt értettem félre az egészet, szó szerint azt írtad, hogy „egy szót se” értettél. A PPD-t el sem magyarázom, az házi feladat, keresőzés gyakorlására se rossz. A foomatic-ról bevallom, hogy arról meg én se tudom micsoda, az magamnak lesz házi legfeljebb, ha nem leszek ménkű lusta utánakeresőzni.

(#38649) cooi11 válasza Frawly (#38643) üzenetére


cooi11
senior tag

Köszönöm!

(#38650) steele80


steele80
senior tag

Sziasztok! Ubuntu 20.10-el kapcsolatban lenne egy olyan kérdésem, hogy a kikapcsoló gombot önállóan ki lehetne-e tenni a felsőpanelre? Elég macerás ezzel a lenyíló menű gombbal kikapcsolgatni. Illetve videóknál látom, hogy szerepel a felsőpanelen a kikapcsoló gomb, de nálam csak a lenyíló fül van és ott a válogatás a lehetőségek között.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.