Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz WaterWave #34995 üzenetére
Van ott több is. pl. pár napló üzenet a működésével kapcsolatban.
Oké, hogy van ott egy startwm.sh fájl, de mi a tartalma?
Mindkettőt másol ki pastebin-re is linkeld be.Nekem nincs fent xrdp, lövésem nincs mi van benne gyárilag, hogy pl. figyelembe veszi-e milyen asztal környeztet indít, vagy nem. Sanszos, hogy nem indul el az xfce, Ezért csak az X-et látod.
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
Frawly
veterán
Ez jó neked, én simán csodálkozok rajta. Hozzáadja a PPA tárolót, lefrissíti a csomaglistát, akkor nehogy már ne találja meg a tárolóban az egyébként ott lévő csomagot. Vicc az egész. Max. ha valami cosmic-es tároló nem stimmelne, akkor csak a függőségekre írná ki, hogy nem telepíthetőek.
Azt sem értem, hogy a zárt driver miért nem megy neki. Az ő kártyájához való, legújabb verzió, igazából a disztró sem olyan régi (se a 18.10-es, se a 19.04-es), hogy ne menjen. Ilyen mélységébe nem tudok belemenni, nincs AMD kártyám, lehet a Studio kiadás sara, én megpróbálnék a helyében egy sima Xubuntu 18.10-es, rá az ukuu-t, azzal feltenni a 4.20.2-es kernelt, meg utána telepíteni rá a 18.50-es AMD GPU Pro drivert.
Szerk.: most látom, sima Ubuntun megy. Mondtam én, hogy a spéci, low latency kernel zavar be neki.
[ Szerkesztve ]
-
gyulank
addikt
-
válasz WaterWave #35004 üzenetére
Hát nehéz szülés volt, de a megoldás az volt, hogy nem a sima usernevet kell beírni hanem ki kell egészíteni a "keresési tartományban" megadott névvel (Beállítások -»Rendszer terület -»Hálózat -»DNS fül.)
Nekem lan van odaírva, és az RDP kliensnek lan\xfceusernevem formátumba kell megadni a felhasználónevet. Ezek után már belépett:[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
No kérem XRDP nél nem kell semmit se mókolni.
A baj az szokott lenni, hogy nem a latest verzió van a gyári tárolókban és ez a szivás forrása
[link]sudo add-apt-repository ppa:hermlnx/xrdp
sudo apt-get update
sudo apt-get install xrdpIlletve ami még szokott lenni, hogy a remmina néha a felbontást nem jól kezeli. De nekem minden problémám megszünt ha az utolsó xrdp-t használtam.
Illetve nagyon nagyon ritkán tapasztaltam olyat, hogy xrdp service-t újra kell bökni.A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!
-
Frawly
veterán
válasz gyulank #35005 üzenetére
A színprofilra nincs ötletem, az nem kernel/disztrófüggő. A legtöbb disztrón a colord systemd deameont használja a legtöbb progi, tipikusan az az xcalibre, amit írtam, vagy a grafikus felület saját beépített progija. Nem egy bonyolult dolog, ha nem sérült a fájl, meg a kijelzőhöz készült, nem kéne, hogy probléma legyen vele.
Az xcalibre kiír valamit terminálba, mikor betöltöd a színprofilt, ahogy írtam?
-
Frawly
veterán
válasz peterattila #35007 üzenetére
Ha csak ennyi a felhasználás, ahhoz elég a nyílt amdgpu driver, ami a kernelbe van beépítve, meg hozzá a Mesa. Lehetőleg valami olyan disztrót használj, amiben friss a kernel és a mesa csomag is, akkor elégnek kell lennie a nyílt drivernek, max. játékok alatt kicsit kevesebb fps-t kapsz vele, de nem kéne nagyon vészesnek lennie.
mpv-t is lehet használni. Érdemes meggyőződni, hogy a hardveres dekódolás menjen, ezt úgy a legegyszerűbb, hogy egy HD, UHD filmnél nézd a CPU terhelést, ha néhány %-nál nagyobb, akkor nem használja a GPU-t.
-
gyulank
addikt
válasz Frawly #35009 üzenetére
Amióta az Ubuntut telepítettem, még nem csináltam vele semmit. Azért mondom, hogy ez nem az a file, hanem magától írta ki a monitor típusa nevű színprofilt, meg amit hozzátett. Amúgy az a helyzet, hogy a driver csak egy probléma volt, a többit a videókártya topikjában részleteztem, de nem nagyon tudom, hogy hol mondanák meg, hogy a kártya a rossz, vagy a monitor, vagy a monitorbeállítások. Bár én a kártyára gyanakodtam eddig is, hisz csak azt cseréltem, és csak HDMI-n ilyen, plusz ma több centis vízszintes sötétebb-világosabb sávok vándoroltak lefelé miközben Windowsban kalibrálni akartam. Linuxon nem is tudom, mivel lehet kalibrálni a monitort.
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
Frawly
veterán
válasz gyulank #35011 üzenetére
Nem tudom mit értesz a monitor kalibrálásán. Ha a színek kalibrálását, ahhoz van Linuxra progi: displaycal, de ahhoz, hogy ez használd, kell kolorimétert venni, ami elég drága hardver, magánfelhasználónak nem szokta megérni, csak szervizeknek, meg profi stúdióknak. De lényegében az ilyen kalibrálók is egy ICM vagy ICC színprofilt gyártanak le, olyat, ami neked is van. Csak annyi előnyük van, hogy a színeket a te kijelződhöz igazítják, míg a gyári profil nem olyan pontos, mivel az ugyanazon kijelzők között is van egy kis különbség, nem tudják őket egyformára gyártani, így pedig eltérő kalibrációt is igényelnek, hogy a pontos színeket mutassák.
Ezt a színprofilt csak be kell tölteni, úgy, ahogy már írtam.
Egyéb módon, ami nem szín, szerintem nem lehet kalibrálni a régi monitorokat. Ha viszont Windows alatt is gond van a videókártyával, az nem Linux hiba lesz, hanem hardverhiba. Bár HDMI hiba esetén nem szabad még azonnal a kártyára gyanakodni, ki kell próbálni másik HDMI csatlakozót, ha több is van a kártyán, meg ki kell próbálni másik HDMI kábellel is, hátha csak a kábellel van a gond, vagy csak kifejezetten azt a fajta kábelt nem szereti a kártya vagy a kijelző.
-
Frawly
veterán
válasz gyulank #35013 üzenetére
Ilyet tud a Monica. Ez nem női név, hanem egy linuxos program neve, valami rövidítést takar.
De nem ajánlom, hogy szemre lődd be. Az emberi szem nem olyan érzékeny, hogy külön R/G/B-csatornára belőjön finom torzítási mértékeket. Ránézésre csak nagyon durván tudod állítgatni, csak jobban elcseszed, mint amilyen eredetileg volt.
Ha van a kijelződhöz színprofil, akkor használd azt. Azzal mi a baj? Még mindig nem sikerül beüzemelned?
Egyébként meg Windowsban nincs ilyen beállítás alapvetően, nekem úgy rémlik. Ami miatt mégis tudod állítgatni kézileg a színeke Winen, az amiatt van, hogy a GPU driverekhez mellékelt szoftver szokta tudni. De ha nem raksz fel ilyen drivert, akkor nem tudod kézzel a színeket állítgatni.
-
gyulank
addikt
válasz Frawly #35015 üzenetére
Rosszul tudod. A kártyát meg feladtam. A gyári icm mellett meg nem tudom értelmezni amit kiírt... Azóta meg kártya nélkül felszabadultan újra 2 meghajtóhoz hozzáférve visszatettem a stúdiót. A lényeg, hogy még nem is próbáltam itt színprofilt beállítani az általad mondott módszerrel, meg lehet, hogy a Windows még babrál rajta, és Linuxon kicsit más, meg nem árt tudni ilyet, ha mondjuk nincs Windows.
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
gyulank
addikt
válasz Frawly #35017 üzenetére
Én nem azt mondom, hogy az icm-en babrál, hanem a végeredményen talán. Mostanában olvasgattam Freesync-ről, és abba írtak ilyeneket. Ha abba beleszól, akkor nem kizárt, hogy nem egyforma a végeredmény a Linuxéval. Bár nekem nincs olyan emlékem, hogy bármi is változott volna miután telepítettem a színprofilt, úgyhogy sokmindent nem befolyásol. Régen, mikor még nem volt eldugva a control, akkor is benne volt, szóval Windows 7-ben szinte biztos. Előtte nem biztos, nekem is rémlik még régen volt egy fasza 32MB-os NVIDIA kártyám, amihez a driverben volt tán görbe is. Ezek a Windowsok már jobban szeretik uralni a dolgokat, van olyan HDD-m amivel együtt nem hajlandó betölteni, le kell húzni. Ha beállítok valamit alapértelmezett alkalmazásnak, akkor egy idő múlva félóráig kolompol, hogy ezt is visszaállította az alapértelmezettre meg azt is. Nehogy már én döntsem el mondjuk, hogy mivel akarok böngészni, vagy mivel akarok megnyitni egy fájlt!
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
HUmenetke
tag
Sziasztok!
Remélem jó helyen járok, problémám adódott az Ubuntuval. Adott egy Acer Aspire 5-ös laptop, tegnap telepítettem fel rá az Ubuntut. Amióta megvan, nem tudok rendesen gépelni, van hogy 10 karakterrel többet ír, vagy egyáltalán nem regisztrálja a leütött billt. Erre tud valaki megoldást?
köszönöm
-
lev258
veterán
válasz HUmenetke #35021 üzenetére
Még nézelődök, szóval ezt ne vedd biztosra, de láttam pár példát ilyen hibára (pontosan ezen a gépen). És nemcsak Ubuntun, Windows-on is tapasztalták. Többen garanciába visszaküldték a gépet. Na most nem tudom, hogy ez minden esetben segített-e, könnyen lehet valami sorozatgyártási hiba.
Még keresem, mi van, ha tisztán szoftveres gond van nálad.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
-
Frawly
veterán
-
b3Ro
senior tag
Felraktam az asztali gepemre regi kedvencemet az Ubuntu Mate 18.04, de par dolog nem mukodik ugy ahogy szeretnem. (x3470 + RX580 + 8gb ram)
Regen hasznaltam mar ubuntu alapu rendszert, sokaig Soluson volamAz elso, h smplayer-el nezek youtubos videokat, es pl.: 4k 60fps videonal 70%-os a cpu hasznaltsag. Vainfo-al megneztem, h mukodik e a vaapi, es papiron a valasz igen. Wiki alapjan fent van minden a hardveres gyorsitashoz.
A masodik problemam pedig a gpu venti szabalyozasa. Solus alatt a kovetkezo paranccsal siman ment
echo "105" > /sys/class/drm/card0/device/hwmon/hwmon0/pwm1
de jelenleg Mate alatt a kovetkezo valaszt kapom:bash: echo: write error: Invalid argument
Segitseget elore is koszonom.
[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz HUmenetke #35028 üzenetére
Utoljára még próbálj meg egy Ubuntu MATE 18.04-et is.
Ilyen jellegű szoftveres gondot nem láttam az interneten. Linuxon is legfeljebb a wifivel volt kisebb gond. Bár tudom, ez még mindig nem bizonyított, de azért linkelek egy hardveres gonddal foglalkozó oldalt.
berojocy: Nem lehet, hogy Solus-on frissebb kernel van? Mert volt valami hwmon matatás mostanság.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
gyulank
addikt
válasz Frawly #35027 üzenetére
Én azóta se értem, hogy az élesség hogy módosíthatta a gammát, de módosította. És tényleg D-SUB-on 75%-élességgel is jó, HDMI-vel meg 0% élességgel volt olvasható úgy, hogy rossz volt a gamma beállítás. Mert ha az jó volt, akkor hiába volt 0% az élesség, a betű nem volt jó.
ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64
-
prucam
tag
sziasztok,
van egy Ubuntu 16.04 LTS VPS-em:
uname -a
Linux 2.6.32-042stab127.2 #1 SMP Thu Jan 4 16:41:44 MSK 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linuxcat /proc/version
Linux version 2.6.32-042stab127.2 (root@kbuild-rh6-x64.eng.sw.ru) (gcc version 4.4.6 20120305 (Red Hat 4.4.6-4) (GCC) ) #1 SMP Thu Jan 4 16:41:44 MSK 2018Szerettem volna kicsit újabb kernelt rá telpíteni, de nem sikerült:
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.17-utopic/linux-headers-3.17.0-031700-generic_3.17.0-031700.201410060605_amd64.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.17-utopic/linux-headers-3.17.0-031700_3.17.0-031700.201410060605_all.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.17-utopic/linux-image-3.17.0-031700-generic_3.17.0-031700.201410060605_amd64.debmajd:
sudo dpkg -i linux-headers-3.17.0-*.deb linux-image-3.17.0-*.deb
…
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.17.0-031700-generic
E: /usr/share/initramfs-tools/hooks/fixrtc failed with return 1.
update-initramfs: failed for /boot/initrd.img-3.17.0-031700-generic with 1.
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/initramfs-tools exited with return code 1
Failed to process /etc/kernel/postinst.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-3.17.0-031700-generic.postinst line 1025.
dpkg: error processing package linux-image-3.17.0-031700-generic (--install):
subprocess installed post-installation script returned error exit status 2
Setting up linux-headers-3.17.0-031700-generic (3.17.0-031700.201410060605) ...
Errors were encountered while processing:
linux-image-3.17.0-031700-genericValaki tudna segíteni?
Köszi
[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz prucam #35039 üzenetére
"van egy Ubuntu 16.04 LTS VPS-em"
"Linux version 2.6.32-042stab127.2"
"Red Hat 4.4.6-4"
Nekem nem annak tűnik. 2.6 valamikor az Ubuntu 12.04 idejében volt. Bocsánat, még azelőtt.
Szerintem bármi is az, egy kernelcsere nem lesz egyszerű, de talán inkább lehetetlen. Valószínűleg a többi komponens is olyan régi, hogy a kernel inkább megadná magát. Az se bír ki mindent.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
lev258
veterán
válasz prucam #35043 üzenetére
Bármi is az a program, könnyen előfordulhat, hogy adott verziójú rendszer kell neki (nem csak a kernel fontos, hanem pl. gcc és egyéb csomagok is). Mindenesetre a tiéd biztosan nem egy szokványos 16.04 szerver.
Szóval még egy sikeres kernelfrissítéssel sem leszel előrébb.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
prucam
tag
válasz lev258 #35048 üzenetére
a telepítés után, apt upgarde után már ez van. Igen van pár depencies, de azok simán fel lehet rá telepíteni, majd a cofigure után, a make-el van a gcc-vel valami most fejből nem tudom leíni.
Ez van, megpróbáltam, hátha $3,5-ért. Életem első VPS-e. Így jártam.[ Szerkesztve ]
-
MrBrown26
csendes tag
Sziasztoo! Abban szeretnék segìtséget kérni, hogy azt lett volna a vágyam hogy dual bootba induljon a gép. Alapbóp windows10 van rajta és mellé akartam ubuntut. Amikor elinditottam a telepitőt nem ajánlotta fel hogy a jelenlegi rendszer mellé tegyem fel a windowst. Ezért az üres helyen létrehoztam swap, /, meg a biosnak helyet és igy telepitettem fel. El is indul, de csak akkor ha uefibe van. Ha átváltom legacyra a biosba akkor indul a windows 10. Mit tudok tenni ilyenkor ? Egy dell latitude 7480as gépem van.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
- Vezeték nélküli fejhallgatók
- Milyen RAM-ot vegyek?
- Milyen alaplapot vegyek?
- Milyen SSD-t vegyek?
- Milyen monitort vegyek?
- 180 Hz-es VA panellel jön az MSI 34 hüvelykes kijelzője
- PlayStation 5 Pro teszt
- Megjelent a Silent Hill 2 Remake
- További aktív témák...
- Védje meg számítógépét a vírusoktól!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
- Star Wars Outlaws GeForce RTX 40 Bundle - lepd meg magad!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest