Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38951) leviske válasza batyuska100 (#38948) üzenetére


leviske
veterán

Amíg nVidia kártyákat használsz, kezdőként szerintem nem jó irány a KDE. Pláne nem a Kubuntu formájában.

Viszont én a helyedben még nem hagynám el ilyen hamar a váltási projektet. Próbálj ki egy sima Ubuntut, vagy egy KDE neont. A Kubuntu talán az egyik legelhanyagoltabb "nagy" disztró, mert se a Canonicaltól, se a KDE közösségtől nem kap különösebb figyelmet. Ilyesmi vagy ennél komolyabb problémák könnyebben előfordulnak rajta mint bárhol máshol.

(#38952) lev258 válasza leviske (#38951) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy én láttam, a manuális felbontás hozzáadásának (sikertelenségének) problematikája Nvidia kártya esetén mindenütt jelentkezik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38953) batyuska100 válasza Dave™ (#38950) üzenetére


batyuska100
senior tag

A Latitude E7240-es laptopomon is Kubuntu van, abban egy Intel HD 4400 van és azzal semmi gond nincs.

#38951 leviske: Amikor először próbáltam telepíteni akkor a Kubuntun kívül még kipróbáltam Black Panthert, Linux Mintet, Puppy linuxot (amik éppen ki voltak írva lemezre) de a lényeg az hogy mindegyiknél ugyan az a hiba jelentkezett, start logo után nem volt kép.

(#38954) Dave™ válasza batyuska100 (#38953) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az nVidia-s gépedben nincs integrált GPU? Mert semmi előnyét nem látom egy alsóbb kategóriás nVidiának egy nem túl régi intel integrálttal szemben, sőt, Linuxon utóbbi sokkal jobb élményt nyújt.

(#38955) batyuska100 válasza Dave™ (#38954) üzenetére


batyuska100
senior tag

Xeon X3440 van a gépben, elvileg ebben alapból nincs integrált, ha lenne sem tudnám használni mert az alaplapon nincs kimenet.

(#38956) Dave™ válasza batyuska100 (#38955) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja így már értem. Nekem egyszer volt rövid ideig nVidia kártyám Linux alatt, már az SDDM (bejelentkező képernyő Plasma alatt) is problémás volt, konfigfájlt kellett szerkeszteni, hogy ne legyen minden bolhaméretű. Intellel, AMD-vel semmi gond. 5+ éve használok kizárólag Linuxot otthon és munkában egyaránt, szerintem inkább a kártyát cseréld mint a motivációd ;)

(#38957) Véreshurka válasza batyuska100 (#38955) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Ugyan nem ubuntu (bár az az alapja) és nem is KDE (módosított Gnome), de egy próbát talán megérne: Pop OS, van kifejezetten Nvidia-hoz készült verzió is, a Download gombnál feljövő ablakban lehet kifejezetten azt is választani. Van 20.04 és 20.10 is, ha esetleg valamelyik szimpatikusabb léenne.

El Psy Kongroo

(#38958) Frawly válasza batyuska100 (#38939) üzenetére


Frawly
veterán

Pedig ahhoz a GTS450-hez a 390-es driver kell, jót tettél fel. Működnie kéne. A képen én azt látom, hogy egyáltalán nem CRT monitornak ismerte fel, hanem csak simán ismeretlennek.

A 9400GT-t hagyjad, az már egyáltalán nem támogatott modern Linuxon. Vagyis csak a nyílt driverrel, ami elég kaka, zárt driver utoljára a 340-es ág volt hozzá, de már az se támogatja a legújabb X.org verziókat. Azt engedd el, már 13 éves kártya. Ha most kell GPU-t venned, főleg Linux alá, akkor a 4 gigás RX550-et vagy RX560-at ajánlom, ezeknek még nem vadult be annyira az ára, mivel nem annyira jók bányászáshoz (az RX570-580-590 és RX5x00 és RX6x00 már jóval bedrágultabb). Esetleg Radeon HD77xx vagy 79xx, azok erősebbek is az RX550-nél, de többet is fogyasztanak, meg a VRAM kevesebb. Ha mégse linuxoznál, akkor meg a GTX750, 950-960, 1030GT (ebből kerülni kell a DDR3/GDDR3-s verzió) is megfontolandó. De csak akkor, ha most akarod venni, a jelenlegi árak mellett. Ha várhat, akkor később vegyél korszerűbb kártyát, mikor már normalizálódtak az árak.

(#38959) batyuska100 válasza Frawly (#38958) üzenetére


batyuska100
senior tag

Egyenlőre procit szeretnék vennni, a GT1030 igazán csábító a 30 wattos fogyasztása miatt. A notimon is tudok Linuxozni.

(#38960) Dave™ válasza batyuska100 (#38959) üzenetére


Dave™
nagyúr

a GT1030 igazán csábító a 30 wattos fogyasztása miatt

Akkor mit szólsz egy Ryzen 7 4700U-hoz, ami 30W-ból hozza a 1030GT és egy i7-9700 teljesítményét egy NUC méretű (ASUS PN50) eszközben? :D

(#38961) batyuska100 válasza Dave™ (#38960) üzenetére


batyuska100
senior tag

Jó, csak egy 1030 újonnan kijön 35-40k-ból, ez az Asus meg 110-210k az Árukereső szerint. Én szvsz sosem szerettem az ilyen kis méretű gépeket amibe még az atyaúristen is bele van integrálva (a laptopokat sem), mert ha elromlik valami azt csak külső eszközzel tudod helyettesíteni. Az asztali gépek (nagy része) tele van pcie meg pci slotokkal, ahova bármit be lehet szerelni és sokkal egyszerrűbb és kényelmesebb velük dolgozni.

(#38962) tordaitibi válasza batyuska100 (#38961) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem romlik az el olyan surun.
7 eves a mini pc-m, az elso 2 evet hardveres tuzfalkent huzta le evi 365 napos uzemben, 5 eve meg napi 12-14 orat megy. Ha most meghal szegenyke, mar megerte.

(#38963) batyuska100 válasza tordaitibi (#38962) üzenetére


batyuska100
senior tag

Lehet hogy amik nálunk voltak azok a külső hatások miatt mentek tönkre. Az egyik a műhelyben üzemelt, a másik meg a padláson szerverként. Asszem Dell vagy HP vékonykliensek voltak. Az egyik ismerősömnél volt valami első generációs Intel NUC, újonnan vette és 2 hónapig bírta. Netezés közben túlmelegedett (jelezte, majd kikapcsolt) és utána többet nem ment.

(#38964) tordaitibi válasza batyuska100 (#38963) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Abban nagy igazsagod van hogy a kulso korulmenyek dontoek lehetnek. En mini pc fan vagyok, eddig 3 darab volt/van. Mindegyik hibatlan most is pedig mindegyik atelt hurcibalos uzemet, +40 fokos es nulla fokos uzembe.
Fiamnal NuC megy 2 eve nonstop mint szerver.
A padlaster amit emlitettel, az szerintem hazavagna egy normal pc-t is, -10 es +60 fok nonstop uzembe.

(#38965) Frawly válasza batyuska100 (#38959) üzenetére


Frawly
veterán

GT1030 is vehető, ahogy írtam, csak akkor figyelj, hogy ne a DDR3 RAM-os verzió legyen, mert az sokkal rosszabb teljesítményt ad. Többféle variáns létezik belőle, nagyon nézd meg mit veszel. A GT1030 további hátránya, hogy Linuxnál megint csak a zárt driverrel kell vergődni, ami alap disztróknál azért elég simán kell menjen, mert jó hozzá a legújabb NV zárt driver, csak akkor szívás, ha a kernel hamarabb frissül, mint az NV driver, akkor megint lehet vele szívni. AMD kártyával ezeket a linuxos szívásokat szépen el tudod kerülni.

Azért ezeket a kártyákat ajánlottam, mert ezek most is vannak készleten, és ugyan drágábbak a szokásosnál, de nem annyira vadul, mint a jobb fajta GPU-k. Az oka az, hogy ezek nem annyira jók bányászathoz, de még elég jók modern OS alá, modern desktop felhasználásra (pl. videónézés, modern codec-ek hardveres kódolása ki/be), meg egy kis koca játékra 720p-ben, ha nincsenek nagy igényeid ezen a téren.

Az is jó, amit a kolléga írt, Ryzen 4700U-s laptop, nekem is olyan van. Nem is túl drága. Egy hátránya van, hogy általában nincs készleten sehol, ha meg is jelenik belőle raktáron 1-2 darab, azt perceken belül elviszik, hogy csak reccsen. Hiánycikk ez is sajnos.

(#38966) Tim82 válasza Frawly (#38965) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ha jól emlékszem így két ilyen kártya vásárlása után, DDR3 RAM-os verzió sose volt a GT1030-ból, SDDR4-es viszont igen és az a kerülendő, szemben a GDDR5-össel.

Megnézve, a gyári Nvidia oldalon (azért Google cache-ből, mert valamiért amúgy a holland nyelvü Nvidia oldalra menne tovább a találatról) is ezt írják: [link]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#38967) batyuska100 válasza tordaitibi (#38964) üzenetére


batyuska100
senior tag

Szigetelt a tető, nyáron max 28°C, télen 3°C volt az eddigi mért legmagasabb/legalacsonyabb értékek. Már 2.5 éve megy fent egy asztali gép.

#38965 Frawly: Először még procit szeretnék venni, mire vga-t veszek addigra valszeg jobban lemennek az árak. Eddig is 1030-at szerettem volna venni mert nem igazán játszok nagy gépigényű játékokkal. Volt a családban valami Ryzenes laptop, állítólag nagyon melegedett, szerencsére nekem nem kellett vele foglalkoznom.

(#38968) Frawly válasza Tim82 (#38966) üzenetére


Frawly
veterán

Igazad van, rosszul emlékeztem. A lényeg, hogy a gyengébbik verziót kerülni kell, mert az nagyon ergya, jobbfajta integrált GPU-k szintjét nem hozza.

@batyuska: ha már laptop, akkor a 11. genes Intel Tiger Lake laptopok is jók, az azokban lévő Iris Xe UHD 7xx is elég kellemes GPU-teljesítményt ad, és a CPU is ütős. Mondom, jó a mobil Ryzen, a 4xxx és 5xxx is, csak épp kapni nem nagyon lehet, nem a melegedés vele a baj. Míg inteles laptopok igaz, hogy alapból kicsit drágábbak, de azokat legalább lehet kapni, nem csak legenda szintjén léteznek. A melegedés úgyis inkább konkrét modell/hűtésfüggő, nem azon múlik, AMD vagy Intel.

(#38969) Ukeve


Ukeve
tag

Sziasztok! :)

Segítséget szeretnék kérni. Oracle VirtualBox-ban feltelepítettem az Ubuntu 20.04 LTS legfrissebb verzióját. Szeretnék benne futtatni egy Docker konténert. Ehhez szükségem lenne a DockStation és a Docker Desktop alkalmazásra. A DockStation-nek van ubuntu verziója, viszont a Docker Desktop-nak nincsen. Azt már kitúrtam a neten, hogy a Wine segítségével tudnám futtatni az exe fájlokat, viszont ez nekem sehogy sem sikerül. A Wine feltelepül, el is tudom indítani az exe fájlt, de nem fut végig a telepítés. Tudnátok bármiféle tanácsot adni, hogy hogyan tudnám ezt megoldani?

Előre is köszi a segítséget! :R

(#38970) lev258 válasza Ukeve (#38969) üzenetére


lev258
veterán

A Wine oldalán találsz információt arról, milyen programok milyen sikerrel futnak. Viszont elég körülményesnek tűnik, amit írsz. Emlékeim szerint vannak itt olyan kollégák (vagy a haladó topikban), akik használnak Docker-t, viszont sosem hallottam, hogy Wine-ra lenne szükségük hozzá.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38971) UberMutant válasza Ukeve (#38969) üzenetére


UberMutant
őstag

szia
dockstationhoz nem kell docker desktop (ami szerintem a docker engine valamilyen windowsos tákolmánya)
Minimal system requirement:
Docker v1.10.0+
Docker Compose v1.6.0+
Ubuntu 14.04 LTS or 16.04 LTS

ezek kellenek neked.
vagyis telepíts ez alapján:
https://docs.docker.com/engine/install/ubuntu/

(#38972) Cucuska2 válasza Ukeve (#38969) üzenetére


Cucuska2
őstag

Linuxra nincsen Docker Desktop, de az csak egy frontend a CLI-hez. Viszont van natív docker, futtasd azt.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38973) Ukeve válasza Cucuska2 (#38972) üzenetére


Ukeve
tag

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, végre sikerült beüzemelni, amit szerettem volna.

(#38974) pepe091


pepe091
MODERÁTOR

Sziasztok!

Hol tudom beállítani, hogy a felcsatolt HDD-met is tudjam írni? /media/felhasz/HDD alatt van, látom a fájlokat, olvasni is tudom, de írni már nem. Terminálban ls -l parancsra a HDD mappában drwxrwxrwx 1 felhasz-nev felhasz-nev -et ír minden mapppára. Ntfs fájlrendszer van a hddn, és ubuntu 20.04 rendszer van fent .

(#38975) Cucuska2 válasza pepe091 (#38974) üzenetére


Cucuska2
őstag

sudo mount -o remount,rw /partition/identifier /mount/point

https://askubuntu.com/questions/175739/how-do-i-remount-a-filesystem-as-read-write

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#38976) tordaitibi válasza pepe091 (#38974) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

ntfs-en tudtommal nem lehet ervenyesiteni a Linux jogosultsagokat, vagyis nagy ivbe tojik rajuk. En minden nap ntfs kotetekkel es cserelheto meghajtokkal dolgohok Linuxoknalatt es soha nem talalkoztam ezzel.
Egyeglen egy esetben, ha dualbootos a gep es a Windowsba be an kapcsolva a Gyors rendszerinditas, Fast startup.
Ilyenkor hiaba all le a Win, a olyan mintha hibernalva lenne, nem engedi el a lemezeket, es a Linux nagyon helyesen, nem irhat rajuk. Hisz egy masik OS ala vannak csatolva perpill.

(#38977) pepe091 válasza tordaitibi (#38976) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Ez volt a bibi, doualbootos a gép, és nem szoktam leállítani a wint eleve, csak hibernálni, de most kiléptem, és kikapcsoltam a fast startupot, és így természetesen egyből jó lett. Köszönöm szépen. :R

(#38978) tordaitibi válasza pepe091 (#38977) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nagyon szivesen.

(#38979) tvamos


tvamos
nagyúr

Az a probelemam, hogy nem tudok bejelentkezni a felhasznalommal a rendszerbe. Addig jut a gep, hogy irjam be a jelszot, de amikor beirom, nem tortenik semmi. Az egeret tudom huzogatni, de megakad a gep a bejelentkezo kepernyon. Legutoljara csinaltam update-et, telepitettem a gpartedet, majd a 2. SSD-men osszeb nyomtam a particiot, hogy letrehozzak egy ujat. (Az ujra szerettem volna swap-ot csinalni.) A rendszer, meg a home az 1. SSD-n van.Lubuntu 20.04-rol van szo, egy regi laptopon i7-tel, meg Quadroval.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38980) Frawly válasza tvamos (#38979) üzenetére


Frawly
veterán

Abban majdnem biztos vagyok, hogy az update a ludas és a Quadro kártyát hajtó zárt NV driver. Vagy a driver vagy a kernel vagy a X.org frissült, és az újabb csomag összeakad a többi régebbi verzióval. Ami inkább a millió dolláros kérdés, hogy mit downgrade-elj le. Esetleg Ctrl+Alt+F3-at nyomni, úgy kinyitni a tty3 konzolt (ennek nem kell grafikus felület), és kézzel nyomatni neki mégegyszer a sudo apt update && sudo apt upgrade, majd ha lefutott, akkor újraindítani még egyszer a gépet. Hátha segít, ha minden lefrissül.

Nem muszáj a 3-as konzolt kinyitni, lehet a 4-es, vagy 1-7-ig akárhányas. Most nem is emlékszek, hogy Ubuntu-származékokon hányad tty a grafikus felület. Azért írtam 3-ast, mert az biztosan jó.

[ Szerkesztve ]

(#38981) Frawly válasza pepe091 (#38977) üzenetére


Frawly
veterán

Arra majd figyelj, hogy a fast startupot genyó módon visszakapcsolják a nagyobb Windows Update-ek, anélkül, hogy erre figyelmeztetnének vagy erről megkérdeznének. Tehát most kikapcsoltad, de nem árt időnként ránézni, hogy nem kapcsolta-e vissza valami.

(#38982) pepe091 válasza Frawly (#38981) üzenetére


pepe091
MODERÁTOR

Oké. :R

(#38983) tvamos válasza Frawly (#38980) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszi a valaszt! Melo utan kiprobalom. Kikeszit ez az nvidia... de a Cuda meg kell. :O

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38984) gregory91 válasza tvamos (#38979) üzenetére


gregory91
senior tag

" Addig jut a gep, hogy irjam be a jelszot, de amikor beirom, nem tortenik semmi..."
"...telepitettem a gpartedet, majd a 2. SSD-men osszeb nyomtam a particiot, hogy letrehozzak egy ujat. (Az ujra szerettem volna swap-ot csinalni.) "
Ez lehet azért mert profil "működéséért felelős" fájljaiba nem tud írni.Lehet hogy írásvédettek lettek de lehet azért is mert betelt a tárhely.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#38985) tordaitibi válasza gregory91 (#38984) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezek a "partíció összenyomások" nem mindig jók.
Pláne külső eszközökkel. Winen a saját Partíció zsugorítása még nem hagyott cserben, bár nagyon ritkán használom, nem sokszor kellett.
Da az mégiscsak az os saját célprogramja és többet tud az épp futó os-ről mint a külső programok.

Kolléga jobban járt volna ha swapfájlt csinál, szerintem a külön swap partíció lejárt lemez. Én sokkalta praktikusabbnak találom a saját partíción belül a swapfájlt, sokkal homogénebb a lemezszerkezet, pláne nálam mekkora katyvasz lenne a több os miatt, még + partíciók, így is néha 17 van felcsatolva. :-)

És megoldható a swapfájlba hibernálás is, bár az nekem pilótavizsgát igényelt + OKJ gyorstalpalót és tanulmányutat Linushoz eszmecserére :D de ha nekem sikerült, akkor egy középső csopis ovis gyerek is megoldja.

(#38986) tvamos válasza Frawly (#38980) üzenetére


tvamos
nagyúr

Na most akkor az van, hogy nem ertem...
Sikerul parancssorbol megbizgetni a gepet, es az van, hogy "0" hely van a drive-on. Ez eleg erdekes...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38987) lev258 válasza tvamos (#38986) üzenetére


lev258
veterán

Akkor azért nem enged be.
Valamit nagyon összenyomtál.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38988) tordaitibi válasza tvamos (#38986) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A partíción, a linuxoson?
Ha Te 1,77 centi magas vagy, akkor egy 1,77 centi magas szobába a lábujadat se tudod kinyújtani, a hajad se nőhet mert ekkora.
Kb. ez van ha pontosan ugyanakkorára zsugorítottad mint az os mostani mérete, egy bájtot se tud írni mert tele a hely.

Jártam hasonlóan, megszaladt a numpadon a nulla és 20 helyett 200GB-ot adtam meg egy virtuális gépnek. Rögtön mirelitre fagyott,
F3 konzol, töröltem a fájlt és máris bootolt rendesen.
Szerintem a lehetséges minimumra lett zsugorítva, akkorára mint maga a rendszer.

Törölgessél konzolba legalább 1-2 gigát, inkább többet és nézd meg, elindul-e.
Vagy, nem tudom milyen külső programmal csináltad, töröld a swap partíciót és növeld vissza a linuxosat.

(#38989) tvamos válasza lev258 (#38987) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azon nem nyomtam ossze semmit. Az egy masik SSD.

A rendszer mindig is egy kulon 32GB-os SSD-n volt.

Amugy mik ezek a /dev/loop0, /dev/loop1... /dev/loop10 dolgok?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38990) lev258 válasza tvamos (#38989) üzenetére


lev258
veterán

Azok lényegtelenek. Többek között snap csomagokra is utalhatnak.
Akkor most van hely vagy nincs?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38991) tvamos válasza lev258 (#38990) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nincs hely, de sajnos nem tudom, mit lehet letorolni rola.

Talaltam valami log file-okat, azokat kitoroltem.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38992) lev258 válasza tvamos (#38991) üzenetére


lev258
veterán

Hol nincs hely? Mit látsz?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38993) tvamos válasza lev258 (#38992) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igy terminalban nem sokmindent latok. Inkabb csak benazok...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38994) Frawly válasza tvamos (#38993) üzenetére


Frawly
veterán

Terminálban a df parancs mondja meg, hogy melyik felcsatolt meghajtódon mennyi a hely: df -h | sort

Ha meg akarod nézni, hogy mi foglal sokat, melyik mappa, arra meg a du parancs való: du -sh /*/ 2>/dev/null | sort -hr

Egyébként simán lehet helyhiány is, azzal azért nem foglalkoztam, mert állítottad, hogy egy másik meghajtón zsugorítottál partíciókat, nem azon, amiről a Lubuntu fut. Nagyon elméletileg még inode-betelés is lehet, amikor még a meghajtón látszólag van szabad hely, de elfogytak az ún. inode-ok: df -i | sort

(#38995) tvamos válasza Frawly (#38994) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hat... ugy tunik, hogy a hatterben tortentek dolgok...

Letoroltem a swap file-t is, igy elindult a gep, es minden jonak tunik de...

A df ezt allitja:
/dev/sdb1 30639744 25220156 3840132 87% /

De nem tudom, hol vannak az adatok, mert a disk space analizer szerint meg:

Na most ezt en nem ertem. Nekem hianyzik vagy 5GB, ami 30-nal eleg sok. Vagy valamit rosszul ertelmezek?

/tmp mappaban van 4GB. Azt kitorolhetem? Ja, nem, csak 4K van benne... :(

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38996) tordaitibi válasza tvamos (#38995) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Letoroltem a swap file-t is," ...??
dik' hajjakmeg, eddig swap partíció volt :K

Ha file, törölted, és fstabba mi van? Benne van?
Azt hiszi még megvan?
Kérdezd le:
sudo cat /proc/swaps
kapcsold ki:
sudo swapoff /swapfile
Reboot, megvan a hiányzó hely?

Nálam a Filelight mutatja a swapot is,

[ Szerkesztve ]

(#38997) lev258 válasza tvamos (#38995) üzenetére


lev258
veterán

Az ext fájlrendszer zárol egy részt. Pont azért, hogy telítődés esetén ne a fájlok sérüljenek. Ennek mértékét lehet hangolni, ha szükséges.
Sok esetben a régi kernelek törlése már önmagában is megszünteti a problémát. Remélem a /home külön van.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38998) tvamos válasza tordaitibi (#38996) üzenetére


tvamos
nagyúr

"Letoroltem a swap file-t is," ...??
dik' hajjakmeg, eddig swap partíció volt

Azt rosszul irtam... Volt swap particio, csak nem azt hasznalta a rendszer, mert elrontottam a beallitasokat. Most vegre a particiot hasznalja.

Az fstabban eddig nem volt semmi, de mostmar beleirtam, hogy a particiot hasznalja, es igy mar jol mukodik.

(#38997) lev258 válasza tvamos (#38995) üzenetére
"Az ext fájlrendszer zárol egy részt."

Nos... az volt az elcseszerintes, hogy eredetileg nem volt kulon home, /home konyvtar volt a gyokerben, az "elso" SSD-n. Es en ugyesen, utolag csinaltam egy uj home particiot a "masik" SSD-n. At is mozgattam oda mindent, es mar azt hasznalja. Viszont az tortent, hogy a regi home-ot nem toroltem le, de mar nem lattam, hogy ott van. Szoval bootoltam USB-rol, es igy mar lattam, hogy van az "elso" SSD-n egy /home, meg van egy home particiom is. Ezt a masodikat hasznalta a rendszer, ugyhogy nemi kaland utan elokerult a hely. Hat ennyi tortent... mostmar ezt latom:
/dev/sdb1 30639744 11796152 17264136 41% /

Mindenkinek koszonom a segitseget, es a turelmet! :R

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38999) Frawly válasza tvamos (#38998) üzenetére


Frawly
veterán

De várj! Ez volt a gond, és most már megszűnt az eredeti probléma, bootol grafikus felületre az Lubuntu?

(#39000) gregory91 válasza tvamos (#38989) üzenetére


gregory91
senior tag

Képfájlok, számára szánt "virtuális meghajtók" tömbelege alapért. esetben üresek(ahhoz iso img fájlt kellene megnyitnod/mountolnod).A /dev/ mappát azért hagyd békén. :D
sudo apt-get clean illetve sudo apt-get autoremove is segíthetnek a "felszabadításban".
Ha másként nem megy akkor egy újabb gparted művelet 1 GB-al nagyobb mérettel(mondjuk ezek után tényleg óvatosan!).

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.