Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38301) ubyegon2 válasza tordaitibi (#38300) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van a műhelyedben hegesztő dugalj? ;]

Csak áthoztam amonnan ezt az ide jobban illeszkedő, egyébként zseniális kérdést.....

(#38302) I02S3F válasza gregory91 (#38299) üzenetére


I02S3F
őstag

A nyelv pontatlan. Ezen kár töprengeni. Például azt mondjuk, hogy a súlyom 80kg, pedig az valójában a tömegem.
Több példát nem tudok.

(#38303) Marcsello31


Marcsello31
őstag

Hali! Akit érdekli az hogy hogyan fut egy arm64es linux felinstalálva a h96max x3 beltéri emmc tárhelyére akkor az nézze meg nyugodtan a videómat róla
[link] hang, wifi, lan, gpu ok, a box kíválóan menne szerver ként akár ut orrent szerverként is. vagy apache webszerverként is (:.

(#38304) #68216320


#68216320
törölt tag

Jól látom, hogy az Ubuntu 20.04 Desktop telepítő minimal install-t választva ugyanúgy felrak mindent, mint a normal install csak a végén letöröl pár csomagot?

Azért számomra ez rohadt ciki megoldás. Kényelmes a Canonical-nak, de rohadt gáz felhasználói szemmel.

[ Szerkesztve ]

(#38305) lev258 válasza #68216320 (#38304) üzenetére


lev258
veterán

Nem mai, de hasznos összefoglaló: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38306) #68216320 válasza lev258 (#38305) üzenetére


#68216320
törölt tag

Aha, elolvastam, köszi.

Hát, beigazolódott a sejtésem.
Tudom nem illik ilyesmit ebben a topic-ban mondani, de úgy érzem az Ubuntu-nál (és egyben a Canonical-nál) valami nagyon félre ment az elmult évek során. 12.04-től kezdődően használom a rendszert, hol csak parancsoros módban gui nélkül, hol teljes desktop os-ként, de egyre több bosszuságot okoz. Főként desktop vonalon.

Bocsánat, de éppen szívok vele két napja és ez kikívánkozott.

(#38307) I02S3F válasza #68216320 (#38306) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem van helye a topicban a negatív tapasztalatoknak és a kritikának is!

(#38308) Dave™ válasza #68216320 (#38306) üzenetére


Dave™
nagyúr

Szerintem is. Én ezért is váltottam, meg gondolom sokan mások is. Egyre kevésbé ez a "de facto" "Linux".

(#38309) ubyegon2 válasza #68216320 (#38304) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te eddig mindig a mini.iso-t használtad, most miért a desktop verzió hasonló nevű opcióját választottad? ;)

(#38310) #68216320 válasza ubyegon2 (#38309) üzenetére


#68216320
törölt tag

Dehogy mindig a mini.iso-t használtam. Természetesen ahol csak konzol kellett vagy magam pakolok fel mindent, ott igen, de ahol mehetnek fel a desktop komponensek, ott a desktop verziót. Pár beállítástól megkímél.

(#38311) ubyegon2 válasza #68216320 (#38310) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Akkor valamit rosszul értelmeztem, úgy láttam a 12.04 óta telepítettél minimal.iso-val, az meg régen nem volt desktop-ba integrálva, így az a mini.iso. Akkor úgy értem, hogy mini.iso-t is használtál.

sorry

[ Szerkesztve ]

(#38312) Frawly válasza cigam (#38240) üzenetére


Frawly
veterán

De nem minden oldható meg grafikusan. De ez nem hátrány, ha egy ideje linuxozik az ember, akkor rájön, hogy a konfigfájlok szerkesztgetése, és a terminál az jóbarát, sokszor egyszerűbb terminálban kiadni egy sor parancsot (végig sem kell írni, mert Tab billentyűkre kiegészíti), meg terminálban átírni egy sort egy konfigfájlban. Közvetlen módosítás, nem kell keresgetni, hogy hol vannak a beállítások, disztró és grafikus felülettől függetlenek, ráadásul a terminálban látszani fog, ha van valami hibaüzenet, vagy warning.

Grafikus felületen meg telepíteni kell mindenféle GUI-s szart hozzá, amiben a 4. beállítóikonra előjövő ablak 5 menüjének, 7. almenüjek 99. füléből Advanced gombra lenyíló rejtett beállítóablakban checkboxra feloldható csúszkájával állítható, ezt ember legyen a talpán, aki 99 screenshot alapján megtalálja, hogy hol kell állítani, főleg, ha nem olyan grafikus felületet vagy disztrót vagy nem ugyanazt a verziót használja, mint ami a leírásban van. Ráadásul minden újratelepítéskor el kell játszani ezt a sok kattintgatást. Míg terminálban visszahúzol egy .conf fájlt, vagy kiadsz egy sor parancsot és máris újra működik az egész, nem kell semmit keresgetni meg 99-et kattintani hozzá. Ráadásul a GUI-s megoldás, hogy ha crachel, azt nem is látod, nem lesz hibaüzenet, csak azt látja az ember, hogy nem megy.

Az a baj, hogy a Windows meg a Mac elhitette az emberekkel, hogy a grafikus felület a hatékonyabb, pedig pont, hogy a terminál, CLI, scriptek, konfigfájlok a hatékonyabbak. Sokkal hatékonyabb, egyszerűbb, gyorsabb workflow valósítható meg velük az esetek 99%-ban. Kicsit valóban tanulni kell hozzá, mert elsőre nem tűnik felhasználóbarátnak, de megéri beletenni a munkát.

(#38313) I02S3F válasza Frawly (#38312) üzenetére


I02S3F
őstag

Viszont nem bolond-biztos :)

(#38314) tordaitibi válasza Frawly (#38312) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Míg terminálban visszahúzol egy .conf fájlt, vagy kiadsz egy sor parancsot "

Elhiszed hogy így 60 felé múltkor rágugliztam hogy mi az ami kilistázza az usb eszközöket? Az lsusb. Nevess ki nyugodtan.
Életembe nem fogok fejből beírni a terminálba 10-20 sort, amiket csinálok ez 99%-ba valahonnan kivág, terminálba beilleszt.
EZ gyorsabb mint guin 15 kattintás? Csak a kivág-beilleszt 40 kattintás :)

"Az a baj, hogy a Windows meg a Mac elhitette az emberekkel, hogy a grafikus felület a hatékonyabb"

Megint el fog söpörni a népharag, de egy hardver lekérdezésnél, működő-nem működő eszköznél, driver csere, frissítés, eszköz tiltás, engedélyezés és még sok művelet, erre egy wines Eszközkezelőnél humánusabb megoldást nem láttam még.
És a Lemezkezelője is teljesen emberbarát. (az igaz hogy sok más meg szar rajta)
Az emberek zöme inkább vizuális alkat mint autodidakta bemagolós/írogatós fajta.

És mégegy, amit sokszor megfigyeltem, és nemrég egy kolléga is említett ilyesmit egy hsz-ba.
Valahogy így,
"egy keményvonalas Linuxosnak a gui említése is istenkáromlás.

Oké, az a keményvonalas maradjon meg teminálba,
egyébként gőzöm sincs terminálba hogyan lehet filmet nézni, tévét nézni, mailt olvasni és írni, böngészni a kedvenc elektromos és egyéb szakmai fórumjaimat, képeket nézegetni-szerkeszteni, elküldeni a barátomnak, csetelni vagy élőszóba viberezni, egy wifire csatlakozni, bankolni, stb. stb.
Ha az említett keményvonalas linuxos emberkének a Linux a HOBBIJA, akkor lelje benne örömét, de ne kényszerítse másokra.
Azokra, akik egy pc-be, laptopba a szórakozást, játékcentrumot, a hálón szörfözést, másokkal kapcsolattartást és kikapcsolódási formát látnak. fotelből intézik a pénzügyeiket, ésmég 1000 másra használják.
Arra hogy megkönnyítse és segítse az életüket, komfortosabbá tegye.

Komolyan mondom, néha olyan érzésem van hogy nem azért nem terjed el a Linux mint desktop rendszer mert nem jó, pedig nagyon jó! Hanem mert ezek a típusú "keményvonalas" emberek mintha a saját féltett játékszerüknek-tulajdonuknak tekintenék és senkit nem engednének a közelébe se.
Majd a nagy tömegek guin nézik a pina.hu oldalt, meg ilyesmi, jajjj nee.

Megint a vesszőparipám, ha pl. Androidot meg mediaboxot csak CSAK parancssorosan lehetne használni, hányan telefonálnának meg tévéznének a világon..?
Vagy PH-t csak terminálba lehetne használni, hány tagja lenne ennek a fórumnak?

Van egy ésszerű határ, ez mindenkinél más-más és ezen nem lehet átkényszeríteni az embereket.

Ezeket NEM azért írtam le mert a Linux nem használható jól gui alól, hanem hogy az átlagfelhasználóra ne kényszerítsen senki olyat amit a 99,9% nyűgnek él meg.

Ne kelljen a terminált használni.
6 Wines gépen 5 év alatt 2x kellett regeditet használnom és 3x kelett parancssort nyitnom.
5 év alatt.

[ Szerkesztve ]

(#38315) sonar válasza I02S3F (#38313) üzenetére


sonar
addikt

Miért a GUI az?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#38316) I02S3F válasza sonar (#38315) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem :), de szamárvezető!

(#38317) cigam válasza tordaitibi (#38314) üzenetére


cigam
félisten

Viszont amíg GUI-n maradsz van rá lehetőséget hogy
- magadtól megtaláld
- képeket jobban megjegyzel, jobban társítod valamihez, ezért könnyebben emlékszel rá.

Parancssorban esélyed nincs. Eleve tudnod kell hogy hol keresd a konfiglájlt. Tudonod kel mivel szerkeszted (pláne emelt jogosultsággal), milyen szintaktikát használ,....
Rengetegen félnek tőle, hogy elrontják, míg a GUI alatt fogják a kezüket (súgó, elérhető menüpontok/parancsok felajánlása) nem enged emelet jogosultsággal törölni szerkeszteni,....

Ha nincs az asztalra kirakva a parancsikonja, akkor nem találja meg a programját, és szalad hozzád, hogy miért nincs telepítve, miért törölted. Lövésük nincs az embereknek és nem is érdekli őket, hogy te milyen fasza smb.conf-ot tudsz szerkeszteni. Ők azt akarák, hogy jogklikk a mappán megosztás és kész. Esetleg meg megadni ki hogyan férhet hozzá.
Valamiért kikopott az összes GUI Samba beállító és nem értem miért nem készít senki hasonlót sem. Próbáltam utánna olvasni, de nem nagyon jött össze, hogy pl. a sambashare csoport mire jó.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38318) lionhearted válasza I02S3F (#38302) üzenetére


lionhearted
őstag

Mert az eszköz, amivel az egyszeri halandó ember méri a tömegét (aka. mérleg), az valójában a súlyát méri.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#38319) I02S3F válasza lionhearted (#38318) üzenetére


I02S3F
őstag

Hoppá :)! Ezt nem tudtam.

(#38320) Frawly válasza cigam (#38317) üzenetére


Frawly
veterán

De, parancssorban is meg lehet találni a config fájlt, man proginév is írja általában, meg find paranccsal is fel lehet kutatni. De általános elvek menték is meg lehet találni, felhasználói programoknál ~/.config/programnév/akármi vagy rendszerszintű programoknál, service-eknél /etc/ vagy /etc/conf.d/ vagy hasonlós, esetleg /usr/share/proginév. Tehát nem tűt kell keresni a szénakazalban. Ráadásul a terminálos megoldások kimenete szépen szűrhető, hogy áttekinthetőbb legyen, meg automatizálhatók a terminálos parancsok.

A GUI-nak meg az a baj hogy ha minden beállítást kivezetsz, akkor meg a kezdők a sok grafikus opcióban vesznek el, és nem találnak meg semmit. Meg minél több funkciója van, és minél többet lehet rajta állítani, annál bloatabb.

Eleinte én sem hittem el kezdő koromban veteránoknak, hogy a terminál hatékonyabb. Aztán fokozatosan jöttem rá, hogy de. Az is igaz, hogy aki keményvonalas terminálos, az nem default beállításokkal használja a terminált, meg shellt, hanem eleve valami nagyobb tudású, nem default terminált állít be, jobb betűtípussal és színsémával, egy csomó shell hack-kel, completion scripttel (Tab-os kiegészítéshez), alternatív shellel (pl. zsh, fish), mindenféle alias-szal, és terminálos csodaprogrammal (vifm, lf, ranger, nnn, stb.), saját fzf/find/fd-s megoldásokkal, vim/Emacs editorral és readline móddal, stb., így nem a maga natúrságában használják a terminált, hanem minden úgy van az ujjaik alá készítve, hogy 2-3 billentyűnél többet nem kell nagyon megnyomjanak, hogy egy adott progit, mappát, konfigfájlt, fontos gyakori funkciót elérjenek, egyáltalán nem kell gépelgetniük, meg keresgetniük semmit.

Egyébként meg a GUI nem istenkáromlás, de ha az ember elér egy szintet, akkor belátja, hogy 1) felesleges, 2) nem hatékony, 3) csak erőforrás-növelésre jó. Nálam is voltak idők, amikor a GUI-k felsőbbrendűségében hittem, persze ehhez hozzá kell tenni, hogy akkor frissen váltottam én is windowsról, és sok berögződés még bennem volt. Sőt, ma már azt is látom, hogy ez a grafikus felületezés, MacOS, Windows, GeOS, stb., mind visszafejlődés az IT-ben, amik anno úgy tűntek, hogy előrevisznek, de igazából nem. Az átlag laikus ugyan közelebb hozták az IT-ben, hogy különösebb tanulás nélkül tudnak használgati a gépen alap dolgokat, de összességében visszalépésnek tekinthetők.

#38314 tordaitibi: ez, amit írsz rendben van. Ezen én is átestem kezdőként, hogy fejben kellett tartani parancsokat, meg nehéznek tűnt. De aztán ez az érzés megszűnik, ahogy ismered meg a terminálos megoldásokat és egyre többet használod. Pl. a jövőben már emlékezni fogsz, hogy ha valami USB-s eszközzel baj van, és infó kell egy USB-s eszközről, már reflexből pattan fel a terminál, bele meg kezded csapatni az lsusb parancsot, de még azt se kell végigírni, hanem lsu + Tab + Enter, és már olvashatod is a kimenetet, nem kell a grafikus indítómenü századik bugyrában mindenféle grafikus panelt elővenni, meg előtte egy csomó szutykot feltelepíteni mindenféle függőséggel, amik ráadásul egy csomó felesleges dolgot is írnak GUI-n, mikor neked csak egy adott infó kell, egy adott USB eszközről, és egy terminálos paranccsal sokkal gyorsabban megleszel.

(#38321) I02S3F válasza Frawly (#38320) üzenetére


I02S3F
őstag

A man-ek olvasgatása nem hasztalan? Haver mondta, hogy ettől (az olvasgatástól) nem leszek jó a gyakorlatban.

Ezek szerint érdemes a parancsokat le is tesztelni? Kipróbálni a kapcsolókat?

(#38322) májkimiki válasza I02S3F (#38321) üzenetére


májkimiki
őstag

Fogsz tudni autót vezetni, ha csak elolvasol róla egy könyvet, de nem próbálod ki a gyakorlatban?

(#38323) I02S3F válasza májkimiki (#38322) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszi :)!

(#38324) I02S3F válasza I02S3F (#38321) üzenetére


I02S3F
őstag

Közben tovább okultam. A manpage egy "dokumentáció", használati utasítás, amihez elolvastam annak használati utasítását. A manpage nem feltétlenül azért van, hogy végigolvasd az egészet. Különösen, ha keresel egy konkrét funkciót ( egy megoldandó feladat miatt) . Erre van a / gomb, amivel lehet keresni benne:).

Az apropos vagy man - k kifejezés segít még azt is megtalálni, hogy milyen parancsot keresek.

Király :)!

Még, hogy bonyolult a terminál használat. Csak meg szükséges tanulni kérem :)

(#38325) Marcsello31 válasza májkimiki (#38322) üzenetére


Marcsello31
őstag

Hogyne! Úgy megyek majd mint a szél :D

(#38326) tordaitibi válasza Frawly (#38320) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Megértelek. és el is fogadom amikt felhoztál.

Csak Te, és mások is 1 dolgot értsenek meg velem kapcsolatba.
Nekem az OS, se a Linux, sem a Windows, sem az Android nem hobbim.
Hanem használati eszközöm, olyan mint az autóm vagy a bármi más.
Ennek ellentmondani látszik hogy évek óta nyűglődök, pontosabban fogalmazva nyűglődtem több fórumon, itt is. Viszont ez a megszűnt.
És ennek oka hogy sok-sok szívás után (amit nem érzek önhibámnak erről sokszor írtam hogy egy teljeséggel érthetetlen és magmagyarázhatatlan hardver inkompatibilitás miatt nem ment nálam 6 disztró, és az Ubuntu pedig a 7. hónapja tökéletesen megy, úgy vigyázok rá mint szűz lány a lábaközére) a Linux beállt nálam egy olyan állapotra ami nekem teljességgel megfelel.
És én ezek után nem fogom babrálni, nem akarok vele semmit bütykölni mert nekem ez nem hobbim vagy kielégülésem hanem nekem egy használati tárgy.

Ugyanez volt androidon. Első ilyen eszközömnél mindennapos vendég voltam az Android szakmai topikba, megtudtam hogyan lehet rootolni stb.
Jelenleg 3. éve élek egy Xiaomi telefonnal.
Az első hónap eltelt azzal hogy megkértem a hivatalos, legális bootloader nyitási engedélyt, majd kipróbáltam 4 custom romot.
(MIUI nekem nem, azzal nem tudok együtt élni, se a Google kötelező szarságaival és erőszakosságával)
Majd a 4 közül választottam, ennek 3 éve és azóta 1x fordultam elő a szakmai topikjába kérdéssel.
Mert nekem így jó a telefon, teljesen azt és úgy csinálja ahogy nekem tetszik. Éppen ezért hozá sem nyúlok, nem kotorászok benne adb-n, nem babrálom a systemet, nemt urkálok benne terminál emulátorral. Mert jól működik.

Ugyezt játszottam el az eddigi összes Windowsommal is.
Megcsináltam ahogy nekem jó, a mostani W10-be nem épp egyszerű néhány dolgot beállítani, rendszeres látogatója és kérdezője voltam a W10 topiknak.
Miután mindent belőttem ahogy nekem kell, azóta nem voltam abba a topikba. Mert minek?

És a mostani Linux, az Ubuntu.
Eddigi írásomból lejöhetett hogy általánosságba kedvelem a stabil megoldásokat.
A fél tucat disztrót sem disztróhuszárságból próbálgattam 2 év alatt hanem azért mert mindegyik szépen csődöt mondott a hardveremen és nem hittem el hogy egyedül én vagyok ennyire nyomorék.
Miután az Ubuntu felkerült a gépemre, először el se hittem hogy nem produkálja a megszokot anomáliákat, a fagyásig terjedő napi szopatásokat.
Kezdtem tesztelni, kapott mindent, gyilkoltam. Miután mindent hiba nélkül, békésen tűrt, elkezdtem belakni.
És kb. 1-2 hónapja volt az utolső hogy itt, és más topikokban tanácsot kértem, egy kis szkript megírásához ami a kényelmemet szolgálja.
Ez is megszületett, és ezzel a rendszer beállt a 100%-ban nekem elvárt és megfelelő formájára.

És én innentől kezdve békén hagyom. Nekem nem kell a terminál, se semmi piszkálgatás. Mert jól működik. Innentől kezdve bekapcsolom, használom, ennyi.

És tudom hogy itt sokan nem rekednek meg ezen a szinten. Piszkálgatják, élvezik hogy valami újat kicsalogatnak belőle, faragják.
Másik fórumon valaki hatalmas örömmel jelemtette be hogy sikerült lefaragni a RAM használatból DE cserékkel meg minimal koncepciókkal 50-100MB-ot, így feláll a rendszere 500 megával.
Megemeltem neki a kalapomat, elismertem a munkáját.
Másik oldalról meg picit megmosolyogtató. Nekem 8GB ramom van. Most őszintén, nem azért vettem a gépbe hogy az használja...?
Nekem meg feláll a rendszerem 660 megával. Ki a lőtéri sánta kutyát érdekli? Ha van még 7340MB ram?
Meg minek farigcsáljak bármin, ha van egy 1TB ssd-m, amin nem mindegy hogy a Win, vagy a Linux épp 26, csak 18, vagy épp 100GB helyet foglal?
Azért tettem a gépbe hogy használjam, swappoljon rá, tegye a dolgát.

Amiket leírtam, azzal az átlagos felhasználók 99,9999%-a így van ahogy én. A maradék mérési hiba.

Elhiszem hogy ez egy szakmai topik. Elhiszem, hogy itt az átlagnál többen vannak fúr-farag alkatok, akik szeretnek bíbelődni a rendszerükkel.
Elhiszem hogy a terminál nagyon-nagyon jó célszerszám mert magam is tapasztaltam néhányszor.
De ez nem az átlag. Az átlag hozzám hasonlóan belakja a tendszerét és 5-10 évig használja utána.
Nem fog man parancsokkal meg leírásokkal bíbelődni. Majd jön ide a topikba ha belefut egy-egy számára megoldhatatlan hibába, pl. új nyomtatót nem tud használni stb.
Aztán gépiesen copi-paste a terminálba, működik az új nyomtatőja megköszöni a segítségeket és évekig ide se néz.

Kb. átment amit szerettem volna kifejezni?

Kérdezhetitek, akkor miért is vagyok még itt, ezekbe a Linuxos topikokba?
Talán, mert itt egészen jó fej emberkék vannak (pl. a W10 topikba elszabadult már rég a kivagyiság, van ott 4-5 valóban nagytudású emberke és azok a kiskirályok, ez nem jó), ezt az Ubyval és néhány más emberkével lefolytatott többszörös csatározásaim ellenére is állítom, Ő is teljesen jó fej csak talán nem találjuk a hangot egymással de ez nem gond.
És mégegy, az évek alatt talán valami ragadt rám a koszon kívül, és ha alapfokú, egyszerű kérdéssel talál ide valaki, próbálok segíteni. Amit tudok. Én is sok segítséget kaptam és jó érzés valakinek továbbadni.

Hát kb. ennyi.

(#38327) I02S3F válasza tordaitibi (#38326) üzenetére


I02S3F
őstag

"Én is sok segítséget kaptam és jó érzés valakinek továbbadni." - Tök jó :)!

(#38328) Dhampir válasza tordaitibi (#38326) üzenetére


Dhampir
félisten

Tetszett mindaz, amit írtál. :)

(#38329) Buncaman


Buncaman
tag

Sziasztok!

Az alábbiban szeretném a segítségeteket kérni.

Tervezek végleg váltani Linuxra, pontosabban egyik ubuntu variánsra. (Kubuntu)
Ellenben rengeteg fájlom van, amit logikusan nem szeretnék elveszíteni.
Tudom, hogy az NTFS fájlrendszert kezeli az ubuntu is, csak a mag rendszere nem tudja kezelni. (Lehet ezt nagyon felszínesen foglamaztam meg, akkor bocsi.)
Ha megmaradnak a merevelemezeim, akkor az azokon lévő adatokat látni fogja a Kubuntu, miután a fő lemezt tisztítottam majd telepítettem?

Illetve, valahogy szeretném megmenteni a word, excel fájlokat. Az online felületre rakáson kívül van más megoldás? (ott is Chrome-ot fogok használni, de ha a gépen maradhatna meg a fájl annak örülnék igazán) :DDD

Előre is köszönöm mindenkinek a tippeket, ötleteket! :)

Ui.: Korábban használtam Linuxot, de csak laptopon. Mivel szívem húz felé, teljesen váltani tervezek.

Elérhetőség az adatlapomon.

(#38330) vadkörte válasza Buncaman (#38329) üzenetére


vadkörte
addikt

"Tervezek végleg váltani Linuxra, pontosabban egyik ubuntu variánsra. (Kubuntu)"
Először is, jól gondold meg (ne kövezzetek meg)! Ha nagyon régen használtál linux-ot, akkor lehetnek új dolgok. Én nem szívesen ugranék bele azonnal a mély vízbe. Ha megoldható a külön médiára telepítés - NEM GRUB ALAPÚ DUAL BOOT - akkor én így telepíteném. Ha nem, akkor először virtuális gépen ismerkednék vele és amikor már biztos vagyok a dolgomban, akkor telepíteném a fizikaira. A Kubuntu nem rossz választás, ha Ubuntu alapú rendszerben gondolkodsz, a KDE felületet a végtelenségig - és azon túl is - lehet finomhangolni, de az alapbeállításokkal is jól el lehet vele lenni és nem zabálja le a gatyádat.

"Ha megmaradnak a merevelemezeim, akkor az azokon lévő adatokat látni fogja a Kubuntu, miután a fő lemezt tisztítottam majd telepítettem?"
Ha külön van adat és külön rendszerlemez, természetesen igen, bár lehetséges, hogy telepítened kell majd az NTFS-3g beépülőt. Kicsit majd masszírozni kell az fstab-ot, de menni fog a dolog. Hosszú távon, ha már nem lesz a gépen Windows, az ext4-re áttérés lesz a megoldás, mert bár kezeli az NTFS-t a linux, de sok a de... A telepítés idejére én azért lehúznám azt az adat lemezt :DDD
Az office file-okat nem kell megmenteni, nem toronyba zárt szűz hercegnők. A LibreOffice - amennyiben nem valami nyakatekert többszörösen egymásba ágyazott függvényekből álló és szétmakrózott Excel táblázatról van szó, egész jól elboldogul az MS állományokkal. A Writer-nél sem tapasztaltam nagy problémákat - nekem inkább az a kellemetlen, hogy 2007 óta szalagos Office-t használok, a LO meg hagyományos menüs... - a Base viszont nem kompatibilis az MS Access adatbázisokkal.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#38331) tordaitibi válasza Buncaman (#38329) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha az adataid masik particion vannak, vagy van lehetoseged a C meghajtorol atmozgatni oket egy masik particiora, akkor minden gond nelkul lekezeli az ntfs-t, en evek ota ntfs adatparticiot hasznalok.
Ha jelszavas a Win akkor elso korbe vedd ki a jelszokorest. Ha esetleg Ha BitLockert hasznalsz, kapcsold ki.
Kapcsold ki a fast startup, gyors rendszerinditast es a hibernalast.

Ahogyan irtak, a legpraktikusabb egy masik lemezre, ssed-re tenni a Linuxot, ha megsem tetszik, egyszeruen eltvolitod a lemezt.
Ha a Win melle telepited, az eltavolitasnal nem egyszeru muveletekbe futsz majd bele mert bootkepesse kell tenni a Wint.

Ha ezt valasztod, akar maradhat is a Win, Linux alol siman elered a C meghajtodat az osszes adattal. Akar megadhatod a Linuxba hogy az eddigi Wines Letoltesek, Kepek, Videok stb. mappa legyen a Linux ugyanezen mappai.
Roppant praktikus.

Viszont ha ntfs marad akkor par havonta erdemes egy windowsos toredezettsegmentesitest lefuttatni.
Ha ssd, akkor ez szuksegtelen.

[ Szerkesztve ]

(#38332) Dave™ válasza vadkörte (#38330) üzenetére


Dave™
nagyúr

Szerintem csak így lehet. Így rá van kényszerülve az ember a problémák megoldására, és egyrészt rengeteget lehet belőle tanulni, másrészt sok új dolgot lehet felfedezni, miközben végleg el lehet engedni a Windowst. Én is így csináltam 5 éve, igaz még volt egy virtuális gépem az Office miatt pár évig, de ma már bőven kiváltja az online Office, vagy még inkább a Google Docs, így már évek óta nincs más a gépemen, még virtuális formában sem. Egyiken sem a 3-4 közül. Ja és amikor megléptem alig tudtam valamit, de aztán gyorsan belerázódtam - muszáj volt :)

(#38333) Buncaman válasza vadkörte (#38330) üzenetére


Buncaman
tag

Köszönöm a segítséget!

Először akkor lehet a virtuális gépen gyakorolom be a dolgot, hogy tapasztalatot szerezzek. :) igaz régen Linux volt egy munkagépen, az is volt 1-2 éve.

Annak nagyon örülök az LO lefogja kezelni a fájlokat, ezen aggódtam :) De ahogy írtad, egy biztonsági mentés nem árt :DDD

Tordaitibi

Neked is köszönöm! :R NTFS valszeg maradni fog, de majd még tervezem a továbbiakat ezek alapján. :DDD

Elérhetőség az adatlapomon.

(#38334) growler válasza Buncaman (#38333) üzenetére


growler
őstag

Az NTFS-el az a probléma, hogy Ubuntu alól nem lehet töredezettség-mentesíteni.

(#38335) vadkörte válasza Buncaman (#38333) üzenetére


vadkörte
addikt

"...igaz régen Linux volt egy munkagépen, az is volt 1-2 éve."
Az én olvasatomban a régen nem= 1-2 éve, nálam a régen min. 10-15 év. :D Azért 1-2 év alatt nem változott akkorát a világ. Ha van már valami linux-os előéleted, mire vársz? Vágj bele!
Backup viszont MINDIG legyen, sőt, az sem árt, ha a backup-nak is van backup-ja!
Az ismerkedési fázisban hagyhatod az NTFS-t, de ha tartós lesz a kapcsolat én átállnék valami linux-kompatibilisebb file-rendszerre.

#38332 Dave™
Persze lehet egyből a mély vízbe is, senki sem tiltja. Én nem mertem meglépni. Ha nem jön be az felér egy öntökönrúgással. Mára már csak a grafikai programjaim miatt használok Windows-t. A videóvágást is el tudom intézni linux-on (a KDEnlive meglepően kezes és sokoldalú).

Üdv. V. Körte

(#38336) Dave™ válasza vadkörte (#38335) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én vektor és rasztergrafikát is Linuxon használok. Nem mondom hogy nincs kompromisszum, de eddig még mindent siekrült megoldani, amit szerettem volna, tehát nem a szoftverek limitálnak :)

(#38337) tordaitibi válasza growler (#38334) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igy van de ha ssd, ami szerintem ma mar altalanos, akkor nem is kell.

(#38338) growler válasza tordaitibi (#38337) üzenetére


growler
őstag

Így van ! :) De jelen esetben: " Ha megmaradnak a merevelemezeim,"

(#38339) tordaitibi válasza growler (#38338) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ok, igazad van, felszinesen olvastam.

(#38340) Buncaman válasza vadkörte (#38335) üzenetére


Buncaman
tag

Közben elkezdtem backupolni a fontos fájlokat külső hdd-re :C
Amint megvagyok vele, inditom a telepítést.
Mivel több HDD van a gépben, megvan a menete, hogy adatvesztés nélkül meglesz a formázás és NTFS leváltás. (Fájlok ide-oda mozgatása)

Elérhetőség az adatlapomon.

(#38341) Marcsello31


Marcsello31
őstag

kiégtem,. feltelepítettem mindenestül a kali linuxot a tvboxomra :D. Minden drivere meg van :D lövök majd egy videót.

(#38342) Marcsello31 válasza Marcsello31 (#38341) üzenetére


Marcsello31
őstag

Innen szedtem le a linuxot ami elfut a h96maxomon,
[link] https://www.offensive-security.com/kali-linux-arm-images/

(#38343) tordaitibi válasza Buncaman (#38340) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Tényleg nem azért mert én 2 rendszert használok a mai napig, és nem azért hogy rávegyelek a szerintem logikus és átmanetileg, vagy akár végleges kivitelezésre.
Csak nálam ez ragyogóan bevált, és esetleges bármilyen gebasz esetén a háttértár simán hozzáférhető, bármilyen live rendszerről vagy akár a gépből kiszerelve.
[link]

(#38344) tordaitibi válasza Marcsello31 (#38341) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Csak kíváncsiságból, a Kali (és az elődja a BackTrack) az egy eléggé célszerszám, nem átlagos disztró, médiacenternek pl. nem a legjobb választás :)
Mi a célod vele?

(#38345) I02S3F válasza tordaitibi (#38344) üzenetére


I02S3F
őstag

+1

(#38346) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Van itt nekem egy Dell Latitude E6420 szamitogepem, meg egy logitech anywhere 2 mouse-om. Az op rendszer Ubuntu 10.10LTS. Elinditom a BlueDevil Wizardot, de nem latja az egeret. A telefonom latja, es a telefonom is latja az egeret. De a laptop nem latja az egeret. :( Jo lenne, ha tudnatok valami megoldast.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38347) lev258 válasza tvamos (#38346) üzenetére


lev258
veterán

10.10
Hát az elég régi. És nem is LTS. Nem ismerem az egeret, de simán lehet, hogy nem támogatja, vagy magát a bluetooth-ot nem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38348) tvamos válasza lev258 (#38347) üzenetére


tvamos
nagyúr

Bocs! Typo volt. 20.10 nem LTS. Eloszor LTS-t (20.04) akartam telepiteni, de aztan meggondoltam magam. Most lett kesz 20 perce.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#38349) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

2 és fél év aktív linuxozás után jöttem rá, most 5 perce hogy van Direct Connect kliens Linux alá is.
Vannak még bőven hiányosságaim :B
Viszont azonnal el is akadtam.
Kubuntu alá melyik kell nekem, a QT, a GTK, vagy a metapackage?

[ Szerkesztve ]

(#38350) lev258 válasza tordaitibi (#38349) üzenetére


lev258
veterán

KDE alatt a Qt előnyösebb.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.