Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3001) leslieke válasza Laybee (#3000) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Próba másik billentyűzettel? Lehet hardveres a hiba.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#3002) Laybee válasza leslieke (#3001) üzenetére


Laybee
őstag

Vezetékessel nincs probléma, sőt ezzel se, csak a loginnál.. win alatt is minden ok.

(#3003) eternam válasza reset (#2960) üzenetére


eternam
tag

Ilyenkor várni kell. Elő szokott fordulni néha hogy valamelyik tároló nem elérhető ilyen olyan okokból, de ez természetes. Inkább köszönjük meg a Canonicalnak hogy ingyen fenntartják azt a hatalmas szerverparkot, amiből az összes Ubuntu használó frissíteni és szoftvereket telepíteni szokott.

[ Szerkesztve ]

Az emberek nem fogadták el az igazságot hatalomnak, ezért megtették a hatalmat igazságnak. Pascal

(#3004) Laybee


Laybee
őstag

Lenne még egy kérdésem. Mintben Caja az "intéző". Be lehet állítani, hogy a képek, dokumentum mappák a bal oldai sávban legyen, mert alapba nincsenek ott. Köszönöm előre is.

(#3005) Laybee válasza Laybee (#3004) üzenetére


Laybee
őstag

Tárgytalan...

(#3006) szoke12 válasza lionhearted (#2994) üzenetére


szoke12
őstag

halvány lila ibolyám sincs....
mindjárt géphez kerülök. hogy nézzem meg?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3007) lionhearted válasza szoke12 (#3006) üzenetére


lionhearted
őstag

sudo lshw -c video | grep driver

Mit dob ki? (kell várni egy kicsit)

Tegnap még működött...

(#3008) szoke12 válasza lionhearted (#3007) üzenetére


szoke12
őstag

configuration: driver=radeon latency=32 mingnt=8

ennyit ír ki.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3009) lionhearted válasza szoke12 (#3008) üzenetére


lionhearted
őstag

OK, akkor a nyílt driver van fent.
Húzdd újra a mesa csomagokat, majd rencofigold az Xet. (sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg)

Tegnap még működött...

(#3010) szoke12 válasza lionhearted (#3009) üzenetére


szoke12
őstag

Nagyszerű! Akkor van remény.
Húzdd újra a mesa csomagokat - Nem tudom, ez gyakorlatban hogy néz ki.(sudo apt-get ....?)

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3011) lionhearted válasza szoke12 (#3010) üzenetére


lionhearted
őstag

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri

Tegnap még működött...

(#3012) szoke12 válasza lionhearted (#3011) üzenetére


szoke12
őstag

köszönöm, de nem akarja. megcsináltam a reconfigot is, de úgy is kilép. :O

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3013) lionhearted válasza szoke12 (#3012) üzenetére


lionhearted
őstag

Akkor fogjuk meg fordítva. Nézzük mi változott:
/var/log/apt/history.log

Hiszen azt írtad, hugy upgrade után ment gallyra, bár nem tudom milyen friss csomagok vannak még arra a rendszerre, hiszen lejárt a support. : /

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#3014) szoke12 válasza lionhearted (#3013) üzenetére


szoke12
őstag

08.04 előtt nincs benne semmi.
márpedig nem most volt az az upgrade, hanem fél éve.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3015) St3ven


St3ven
addikt

A kb. egy óra időráfordítással beállítgatott, mappanézetű munkafelületem fél óra használat után hirtelen ilyenre változott:

És még újra se tudom rakosgatni a widgeteket meg parancsikonokat, mert kb. semmire se lehet kattintani a fenti képen. :F

Mit tudok tenni, hogy visszahozzam az eredeti állapotot?

A fehér sáv oldalt akármit csinálok ott, marad, csak abban a baloldali kis ablakban változik meg a háttérkép, ha lecserélem.

(#3016) hcl
Igen, restart után is maradt ez. Vissza tudom állítani az "Asztal" nézetűre, de pont azt akartam lecserélni a "Mappa" nézetűre, ami a - nevükben lévő ellentmondás ellenére - legjobban hasonlít a megszokott windowsos nézethez.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#3016) hcl válasza St3ven (#3015) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Restart után is ilyen?

Mutogatni való hater díszpinty

(#3017) St3ven válasza hcl (#3016) üzenetére


St3ven
addikt

Hm, mintha érzékelné a kattintásokat azon a "szellemfelületen", legalábbis indulnak el programok, amikre emlékszem, hogy kitettem a parancsikonját.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#3018) szoke12 válasza szoke12 (#3014) üzenetére


szoke12
őstag

Köszi! :R
Na restart után már megy. csak nagyon lassú, szaggat. Leszedtem az Ati honlapjáról hozzá a drivert. de az meg nem akar felmenni. Ha az felmenne, jobb lenne?
Ja, és hogy tehetem fel? Mert olvastam, de úgy nem megy, ahogy írják. :W

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3019) Kendek válasza szoke12 (#3018) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Radeon 9600-hoz nem alternatíva a zárt meghajtó, mivel nem támogatja.

<-ƘƘ->

(#3020) szoke12 válasza Kendek (#3019) üzenetére


szoke12
őstag

Hmm. És akkor mi legyen?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3021) floatr válasza St3ven (#3015) üzenetére


floatr
veterán

A kde4-es kubuntuval én eddig mindig így jártam többé-kevésbé. Egy rakat f... vagy én vagyok ideológiailag képzetlen hozzá.

(#3022) St3ven válasza floatr (#3021) üzenetére


St3ven
addikt

Kezdem én is ezt gondolni. :((

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#3023) God Vazzeg válasza floatr (#3021) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Szerintem újabb hw-re van csinálva x-el együtt, azért bugzik régebbi cuccokkal. Nekem fullosan megy a kubi, és volt már radeon 3650, majd geforce 8600gt, most meg egy geforce gt 240 van :U Minddel ment, mentek a zárt meghajtók is, bár nyílttal is működött minden, de így gördülékenyebb :K

(#3024) floatr válasza St3ven (#3022) üzenetére


floatr
veterán

Elfüstölt a gépben a videokari, egy régi közepes nvidia, és képtelen voltam úgy betolni helyette egy új alsó kategóriásat, hogy elinduljon a KDE, bárhogyan masszíroztam a driver környékén -- biztos nem a megfelelő helyen. Erre fogtam, úgyis kinézett már a frissítés, újraraktam egy unity-s alapot, és a feleségem, aki elég vehemens laikus felhasználó, mondta nekem h ez jóval használható lett a korábbihoz képest. Evvan.
Sokan fújjolnak a unity miatt, de szvsz sokkal összeszedettebb minden hibája ellenére, mint amit eddig próbáltam.

(#3023) God Vazzeg igazából nem is tudom mi lehetett a probléma, de nekem állandóan volt vele valami őrület problémám, főként a desktop volt instabil. Állandóan szétesett

[ Szerkesztve ]

(#3025) Kendek válasza szoke12 (#3020) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mit is mondtál, Maverick van rajta? Mert azzal sok mindent nem lehet már kezdeni, régóta nem támogatott kiadás. Mi lenne ha feldobnál egy 12.04 LTS-t? Az öt évig támogatott és friss. Persze nem azt mondom, hogy az Ubuntuval próbálkozz, de maximum egy Xubuntu, vagy ha nagyon gyenge a gép, akkor Lubuntu szóba jöhet.

<-ƘƘ->

(#3026) szoke12 válasza Kendek (#3025) üzenetére


szoke12
őstag

Igen, 10.10, de dual bootom van, és van fent egy 12.04 is az alapból így szaggat, akadozik. (az is ubi)

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3027) hcl válasza floatr (#3021) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nálam frankón megy a 11.04...

Én csak azt ütném, aki az Akonadit kitalálta.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#3028) God Vazzeg válasza szoke12 (#3026) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nekem a 10.04 nagyon szépen ment egy radeon 9200se mellett. Ha esetleg.. :U

(#3029) PuMbA válasza szoke12 (#3026) üzenetére


PuMbA
titán

10.04.4 az utolsó még támogatott rendszer, amin jól mennek a régi ATI-k. Más rendszert én nem találtam amin a használható kategóriába esnek.

[ Szerkesztve ]

(#3030) szoke12 válasza God Vazzeg (#3028) üzenetére


szoke12
őstag

Akkor ismerkedtem meg a linux ubival, amikor a 10.10 kijött, és igazából nem is tudtam miez. Csak kaptam egy Maverick telepítő cd-t egy rokontól. Felraktam, és úgy van. De szívesen visszább ugrok egyel.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3031) lionhearted válasza szoke12 (#3030) üzenetére


lionhearted
őstag

A régebbi bejegyzéseket szerintem még megtalálod csomagolva ugyanott.

De ha más megoldáshoz folyamodsz, akkor ok.
Annyit kell tudni, hogy zárt drájver nem támogatja már a kártyád, a régi zárt viszont nem működik az új X-el.

Azaz 2 dolgot tehetsz (mindamellett, hogy az AMD supportjával nem elégedsz meg :D ):
-régebbi oprendszert használsz (a mostani is az, de már nem támogatott sajna). De ettől még mennie kéne, HA eddig ment. De ha fél éve hozzá sem nyúltál, akkor nem is tudom, eddig nem zavart valami? Most sem változtattunk elvileg semmit rajta. Még azt sem tartom kizártnak (hisz kb fél éve volt), amikor lejárt a támogatás, (ha volt fent PPA) akkor azok is törölték a rendszered a támogatottságukból, és visszaugrás történt. Egyébként nem nagyon tudom elképzelni, hogy a Cannonical egy gyak. utolsó frissítéssel leöljön mindent.
Ha valóban viszaugrás történt, akkor lehet kutakodni a deb fájlok körül, és megtalálni a neked valót, és akkor azt fixen telepíteni.
Illetve régebbiként még mindig ott a 10.04.4, ami még támogatott (asztali fronton jővő ápr, szerver fronton még jó sokáig)
-új rendszer, de akkor meg kell vállni a gnome2-től (illetve a Unity-től is), lehet próbálkozni gnome3 classic/fallback - ki hogy hívja -, XFCE (Xubuntu alapból ilyen, vagy ubuntura feltéve), LXDE (lubuntu) felületekkel.

Tegnap még működött...

(#3032) szoke12 válasza lionhearted (#3031) üzenetére


szoke12
őstag

azért nem zavart, mert nem szoktam gépen filmezni, csak kb fél évente egyszer. pl. most.
de már szedem le a 10.04-et.
és valóban annak idején ment minden. videót is vágtam rajta.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3033) Rimuru válasza szoke12 (#3030) üzenetére


Rimuru
veterán

Nekem is Radeon 9600 van, szépen működ itt Arch alatt (persze nyílt driver).

Vigyázat, csalok!

(#3034) szoke12 válasza Rimuru (#3033) üzenetére


szoke12
őstag

lehet ránézek arra a rendszerre is. :D

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3035) God Vazzeg válasza szoke12 (#3034) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ha már ilyen próbálkozós vagy, zorin os 5.2 is lekezelte szépen a kis radeont :) És az nem is olyan régi, meg szép is szerintem :K

(#3036) szoke12 válasza God Vazzeg (#3035) üzenetére


szoke12
őstag

Lassan... Most szedem le az Arch-ot. (Tényleg 380MB a telepítője?)
Aztán jöhet a zorin meg a többiek. :DDD
Nyilván teszek egy próbát a Mint-tel is.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3037) Rimuru válasza szoke12 (#3036) üzenetére


Rimuru
veterán

Azért akkora mert csak netinstall van. Figyelj oda a telepítésnél, nehéz lehet egy Ubuntu után. Ajánlott olvasmány, a magyar leírás elavult!

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#3038) RBJ


RBJ
addikt

Lehet nagy hülyeséget kérdezek létezik olyan, hogy valamilyen tábla gépre vagy tabra mifenére mondjuk linux t pl ubuntut rákalapálni? :)) :DDD

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#3039) St3ven válasza floatr (#3024) üzenetére


St3ven
addikt

Ez már nekem is kezd egy kicsit sok lenni.

Nem elég, hogy wifi hotspotra képtelen vagyok csatlakozni, mióta feltettem a Kubuntut, most még ez a fenti ábrával illusztrált jelenség is. :(

Komolyan fontolgatom, hogy visszateszem a WinXP-t.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#3040) St3ven válasza God Vazzeg (#3035) üzenetére


St3ven
addikt

Azt hiszem, nekem is eljött az idő a Zorin kipróbálására.

Melyiket ajánlanád egy kétmagos 1,8 GHZ-es, 2GB RAM-mal és VIA Chrome-mal szerelt laptophoz?

Látom az 5-ös verziót, amit a kollégának ajánlottál, de van itt már valami 6-os is.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#3041) szoke12 válasza Rimuru (#3037) üzenetére


szoke12
őstag

Köszi, szóval netinstall. Mobilnetem van. Akkor neki se fussak? Mennyit fog leenni? A 300 MB is egy óra volt....

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3042) Rimuru válasza szoke12 (#3041) üzenetére


Rimuru
veterán

Úgy emlékszem az alap telepítés 110MB körül van, de erre kell még sok dolog. Igénytől függően még +200-300-tól a végtelenségig lehet menni. Meg azt nem tudom, hogy a mobilnetet mennyire lenne nehéz belőni, így nem ajánlanám a telepítést.

Vigyázat, csalok!

(#3043) szoke12 válasza Rimuru (#3042) üzenetére


szoke12
őstag

Androidos telómon van net, azt csatlakoztatom, és úgy megy. De ez csak futó rendszer alatt működik. 150 MB "gyors" adatforgalom van benne, utána lassú. De van, hogy sikerül wifit is befogni. Na olyankor van, hogy fél megás sebességre is képes. Van a telepítőnek live módja?

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3044) Zen Master


Zen Master
csendes tag

Sziasztok!

A bonuszneked oldalról van egy kuponom, ami csak Ubuntu alatt olvasható, Xp-n krix-krax lesz az egész. Ha windowson szeretném kinyomtatni, akkor mi lehet a megoldás? Köszi!

(#3046) szoke12 válasza Siriusb (#3045) üzenetére


szoke12
őstag

Köszi, megnézem, de van egy jó hírem: gond nélkül megy a lejátszás, úgyhogy lehet, hagyom is a telepítősdit. Már csak az zavar, hogy a DVD-ken nem nyitja meg semmi a menüt. pedig az egy hasznos dolog. Úgyhogy a vobokat nyitogatom....

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3047) leslieke válasza szoke12 (#3046) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

VLC kezeli a menüket.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#3048) szoke12 válasza leslieke (#3047) üzenetére


szoke12
őstag

Én ezt tudom, hogy kezeli, de most mégsem akarja. Egyszerűen kilép. Még jó, hogy nem többnyelvű a film. Meggyűlne a bajom a nyelvválasztással.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#3049) Rimuru válasza szoke12 (#3048) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem nehéz választani később sem: Hang -> Hangsáv -> "Választás". ;)

(#3050) leslieke: 1mp. :P

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#3050) leslieke válasza szoke12 (#3048) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ha megy a film -> jobb klikk a képen -> Hang -> Hangsáv. Itt lehet váltani a hangok közt.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.