Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#851) Geresics válasza Petya25 (#850) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Engem mindenképp érdekelne picit bővebben, főleg a rendszer felépítése és elemei! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#852) Petya25 válasza Geresics (#851) üzenetére


Petya25
addikt

Ez egy full passzív átfolyó rendszer, 19 csöves kollektor 200 literes tartállyal, ami közvetlenül tölti a 2 bojlert. Nyomott víz megy fel, gravitációval jön le, tetején pipával nyitott a tartály. kb 10 hónapot tud üzemelni, nagy mínuszokban a kivül futó csövek azért elfagyhatnak a szigetelés ellenére is, akkor inkább leürítem (pár csap átfordítás bent a házban). Dec-jan üzemszünet, tavasz-ősz kb 50%, máj-aug kb 100% fedezi a melegvíz igényt. Éjszakai áram van alatta, ha nincs elég jó ( kb 70fok) betáp, akkor szükség esetén bekapcsol. Napi 10 fokot emel kb a kilépő víz hőmérsékletén használat mellett is. Napfüggő, de még novemberben is 40 fokos víz szokott lejönni. Kollektor, cső-csap-minden, ácsmunka, vízszerelő egyben 200e alatt volt, most maga a "gép" olcsóbb már.

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#853) Darthforce92


Darthforce92
tag

Sziasztok! Mikroinverteres ,alapfogyasztást eliminálló megoldásról van valakinek tapasztalata ? Kripto valuta bányászat miatt nekem megérné. Tényleg csak annyi, hogy beledugom a konnektorba ?

(#854) agyarka válasza Darthforce92 (#853) üzenetére


agyarka
aktív tag

Szia! Magyarországon az ilyen készülékek nincsenek engedélyezve.

[ Szerkesztve ]

(#855) GIJoe válasza Darthforce92 (#853) üzenetére


GIJoe
addikt

Nem engedélyezett de itt akad, egy.. :B Szerintem ilyen szettre gondolsz...
Lehetsz első fecske, a tapasztalat engem is érdekel... ;)

[ Szerkesztve ]

(#856) elfelejtette válasza GIJoe (#855) üzenetére


elfelejtette
veterán

Ez ugyanaz, mint ez?

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#857) GIJoe válasza elfelejtette (#856) üzenetére


GIJoe
addikt

:K Kínából tuti megáfázzák, vámolják...
Illetve ott 60E ért panellel együtt adják, ha jól értelmezem...

[ Szerkesztve ]

(#858) GIJoe válasza elfelejtette (#856) üzenetére


GIJoe
addikt

a cellák árai is egyre kellemesebbek, ezeken töprengek 1 ideje :)
viszont kéne vmi relé, a villanyórába meg ne rázza a szerelőket ha lekapcsolják az áramot...

[ Szerkesztve ]

(#859) elfelejtette válasza GIJoe (#858) üzenetére


elfelejtette
veterán

Amit én linkeltem, az elvileg lekapcsol áramszünet esetén...

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#860) Geresics


Geresics
Topikgazda

Azt ne felejtsétek el, hogy az áram nem játék!
Konkrétan életveszélyes, és egy-egy hiba egy ember életébe kerülhet! Nem feltétlenül kell itt villanyszerelőre, kivitelezőre, vagy EON-os munkatársra gondolni! A saját családotok, a saját gyermeketek életébe is kerülhet egy hibás eszköz használata!

A kínai gondolkodás nélkül ráragaszt bármire bármilyen matricát! Azért van engedélyeztetett inverter lista, mert ott nagyon szigorú szabályoknak kell megfelelni, és nem csak az a lényeg, hogy lekapcsoljon, hanem, hogy azt milyen rövid idő alatt kell tudnia! Az ilyen konnektoros rendszerek a legalját képviselik jellemzően! Igen, mindig van kivétel, és biztos van egy csomó jó, de amíg azt egy akkreditált cég nem ellenőrzi, addig én nem merném a gyermekeim közelébe sem vinni az ilyet! Elég, ha csak megfogják a dugó két villáját, és kész a baj! Utána meg lehet reklamálni, hogy "de az interneten az volt írva, hogy..." :(((

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#861) GIJoe válasza elfelejtette (#859) üzenetére


GIJoe
addikt

most azon gondolkodom, a melléképületben csak 1 fagyasztó van, próbaképp lehet bevállalom később oda
Viszont azt nem tudom, hogy ha van egy ilyen fogyi mérős okos-konnektorom, ez a betáplált áramot is képes mérni, vagy téves lenne a logikám?

(#862) konyi79 válasza Geresics (#860) üzenetére


konyi79
addikt

+1
Legfőképp mert az ilyen engedély nélküli partizán telepítéseknél, ha épp nincs fogyasztás a lakásban mennek a levesbe a megtermelt kW-ok, rosszabb esetben azt is ki kell fizetni, mert a nem oda-vissza mérő digitális fogyasztásmérők irény nélkül az áramot fogyasztásnak veszik.

[ Szerkesztve ]

(#863) Rolly válasza konyi79 (#862) üzenetére


Rolly
veterán

Meg ha lekapcsoltak az utcában az áramot akkor az utcán szerelő villanyszereloket megrazhatja az áram...

(#864) #09355392


#09355392
törölt tag

Sziasztok,

Olvasgattam ezt a topikot, és nagyon megtetszett. Hogy miért? Mert itt olyan emberek jöttek össze, akik elfogadják egymást, érdekli a másik véleménye, szerzett tapasztalata. Nincs odamondogatás, lenézés, ha nem egyezik a véleményük. Geresics topikgazdának külön elismerés a hozzáállásáért, a tapasztalatai megosztásáért. Én még soha nem fórumoztam, pedig 60 felé járok, ezért elnézést, ha nem ismerem a stílust.
Történetem a következő. Szeretem az újdonságokat, szeretek haladni a korra (már jó ideje). Így eset a választásom a napelemekre. 2017 decemberében elindítottam a folyamatot, egy 5 KW-os rendszer tervezetével. Több helyen érdeklőttem, és voltam személyesen is. Egy céggel meg is állapodtam, akik kijöttek személyesen, mert csak így adtak árajánlatot. Volt, aki ki sem akart jönni, mert ők mindent megoldanak helyeben, akár mi is van. Elég lett volna az én elmondásom.
Szárazabb rész. 2000-2100 kWh az éves fogyasztásom. A plusz KW-ot klímákkal akartam elfűteni, mert eddig is volt egy Fujitsu klímám, amivel a 75m2-res családi házamat ősszel, tavasszal, no megtélen is, ha úgy volt, befűtöttem. Addig sem volt használva a távfűtés. Ha ez összejött volna, leváltam volna a távfűtésről. Viszont megijedtem, hogy 3 klíma „zúgott” volna egész télen, mert elég érzékeny vagyok a zajokra. A plusz 600 000 Ft a 2 klímára is elgondolkodtatott. Így változtattam, és 3,08 KWp rendszer lett, 11x280KWp Canadian solar panel, SE 4000HE Solaredge inverterrel, mert a bővítés lehetőségét meg szerettem volna hagyni. Dél +20 fok tájolású, 5 fokos lejtésű féltetőre került fel a rendszer, mert csak ez nézett valamejest dél felé. A ház egyébként északi fekvésű, palatetős, ami megint messze van az ideálistól. Ilyen körülmények között is kellett nekem a rendszer. A panelek ilyen lejtés mellett nem öntisztulóak, megmarad rajta minden porszem, falevél, ezért kéthetente egyszer esővízzel leöblítettem. Van egy 1500 literes tartályom, amibe az esővizet gyűjtöm. Az még hozzá tartozik, hogy reggel 7-9 óráig a szomszéd fája árnyékol, késő délután a saját házam. Ez bele volt kalkulálva. A rendszer 2018.07.19.-én öntudatára ébredt. Mivel a nyári nagy áramtermelő kampány lassan lecseng, inkább majd vételezés, mint visszatáplálás folyik, ezért készítés és tesztelés alatt van egy excel tábla, ami nyomon követi, a termelést, visszatáplálást, vételezést. Meg lehet adni neki a várható éves termelést havi bontásban, ehhez párosítva az általam kalkulált havi fogyasztásomat, ami az elmúlt években volt, plusz a klíma fogyasztása is hozzá véve. Ha kész, tervezem ezt átültetni microsoft access adatbázisba, mert azt jobban szeretem. Vagy használ valaki valami hasonlót nyomkövető programot? Egy képet is feltöltök, ha sikerül, a programról. Ha van valakinek kérdése, vagy ha majd érdekli a kalkulátor, szóljon.
Szép napos időt mindenkinek!

(#865) Rolly válasza #09355392 (#864) üzenetére


Rolly
veterán

Szia, először is mikor van nálatok az éves leolvasás... nálunk nyáron. Ezt fontos bekalkulálni, van ismerős akinél december így ő az első rész évben nem nagyon tudott fűtésre áramot fordítani...

Tapasztalatom alapján a május-augusztus a csúcs termelés március és április illetve szeptember és október kb összesen annyi mint egy 1-1 csúcs hónap a maradék 4 hónap meg elenyésző nálam (korábban linkeltem az inverter online grafikonját azon is látszik)...

Nekünk 2000kwh van fűtésre kb évente (4,7kwps rendszer) fogyasztásunk kb 3000kwh / év. (tájolás főként kelet)

én is exelben követem a többi rezsivel... így kalkulálok illetve 1 év tapasztalat alapján tudom, hogy -1000 kw-ig mehetek le (azaz 1000rel több lehet télen (kb január végére) a kapott áram a visszatermelttől... Mással nagyon én most nem számolok... Idén januárban (első fél év után) csak -800ig mertem lemenni... Így júliusi elszámolásnál 300+-ban zártam...

(#866) Frenky89


Frenky89
őstag

Egy Fronius Symo 12.5-3-M-ről hogyan lehet eldönteni, hogy van-e benne WiFi modul?
A beállításokban a kapcsolódó pontban azt írja, hogy nem elérhető.

Ettől LAN-on még lehet csatlakoztatni?
Utólag lehet bele WiFi modult szerelni?

(#867) thora


thora
csendes tag

Sziasztok!

Megkértem az engedélyt az eontól, 5kva-es inverterre. Ők azonban csal 3 kva-es rendszert engedélyeztek mondván, hogy nő a feszültség és az nem jó "egyfázisú csatlakozással csak 3 kVA értékig kapcsolható be.
Az igényelt teljesítmény a megengedett 248,4 V fázisfeszültség helyett 250,9 V-ot
eredményezne, ami nem megengedett. A 248,4 V fázisfeszültség figyelembe vételével arányosan
csak 3 kVA kapcsolható be." . Beszéltem az egyik emberrel aki majd árajánlatot ad, azt mondta nem érti miért csak 3-at engedélyeztek mert az 5 sem emelné meg a feszültséget ennyivel, illetve szerinte a 3 is emelni fog a feszültségen...Kérdésem, hogy kb. 12-13.000 HUFos számla esetén (3300KW éves fogyasztás) megéri-e telepíteni a 3kw-os rendszert? Debreceni vagyok, debreceni vagy hajdú-bihari cégekkel van valakinek tapasztalata, esetleg ki kit tudna ajánlani?

(ja teljesen hülye vagyok a fizikához, azaz úgy magyarázzátok mintha egy ovissal szeretnétek megértetni :D)

Előre is köszönöm a választ!

(#868) Rolly válasza thora (#867) üzenetére


Rolly
veterán

ha déli tájolás akkor a 3kwp szerintem 3300kwh-t fog termelni évente... nekünk keleti tájolásnál 4770kwp termel 4800-4900 kwh-t...

(#869) #09355392


#09355392
törölt tag

Szia Rolly
Az éves leolvasás minden év augusztus 1. lesz. Ezt mondta az eonos szaki, aki kint volt átvenni a rendszert. Ezt hivatalosan megkértem tőlük, de még nem érkezett meg a válasz. Ha így lenne, akkor idén jól járok, mert júliusi tört havi termelésem pluszban jelentkezik. A július 19.-ei eon általi üzembehelyezésem előtt, még a júl. 10.-i telepítéskor, keletkezett némi visszatáplálás, plusz a 15.-ei hétvégén ment három teljes napot, mert betonoztunk, és a betonkeverő jólakott belőle. Az eonos csodálkozott is, hogy milyen hosszú volt a próbaideje a rendszernek. Amikor beírta az induló állásokat, mondta, hogy elfelejtette a visszatáplált mennyiséget beírni, (apró kacsintás) így az is nulla lett, mintha most kezdeném a visszatermelést. Vannak ilyen emberek is. Viszont ehhez az kellett, hogy eleve ilyen ad-vesz okos mérőm volt felszerelve. Így 212 KW-tal beljebb vagyok az első évben. Legalább is remélem

(#870) Geresics


Geresics
Topikgazda

(#864) pubi63
:R

(#866) Frenky89
A legbiztosabb, ha leveszed az inverter elejét, és megnézed, hogy benne van-e a kártya.
Igen, LAN-on még elérhető ha van benne wifi, ha nincs. Wifi kártyát utólag is lehet bele rakni.

(#867) thora
3300kWh éves fogyasztáshoz elegendő a 3kVA-es inverter, ráadásul azokra jellemzően tudsz 3,2-3,4kWp napelemet rakni, úgy meg már túl is léped a jelenlegi energiaigényedet.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#871) Frenky89 válasza Geresics (#870) üzenetére


Frenky89
őstag

Nincs benne kártya.

A Datamanager kártya, amit keresnem kell, ugye?
Mivel tud többet vagy kevesebbet a csak LAN vs. a Datamanager kártyás WiFi, ha csak egy inverterről van szó?

(#872) agyarka válasza Frenky89 (#871) üzenetére


agyarka
aktív tag

Úgytudom, hogy csak a DM hez van szoftveres támogatás, azaz csak DM kártyával lehet belépni a Fronius felhőjébe, ahol kész ökoszisztéma van az adatok, tárolására rendszerezésére, elemzésére.
DM nélkül kinyerhetőek az adatok az inverterből, de akkor magunknak kell gondoskodni a többiről.

[ Szerkesztve ]

(#873) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag

Takarítjátok a panelokat? Ha igen akkor mennyi időnként és hogyan? Nálam nagyon porosak, pedig egy hete elég sokat esett.

(#874) agyarka válasza qpakcovboy (#873) üzenetére


agyarka
aktív tag

Az alacsony dőlésszögűek gyorsan porosodnak azokat kb. 2 havonta. A többit csak akkor, ha vmelyik madár eltalálta, hogy ne legyen "hot spot".

(#875) Rolly válasza qpakcovboy (#873) üzenetére


Rolly
veterán

Nem nagyon szabad takarítani... Ha kell akkor lágy víz vagy esővízzel lehet különben vizkovesedik... Ami több kárt csinál mint a por...

(#876) Borisz76


Borisz76
veterán

E.ON Solar Home ! Ez volt már ?

Most fedeztem fel....

Itt Hajdúszoboszlón ők a szolgáltató.
Gondolom ha ők készítik a rendszert , akkor gyorsabban átmegy a rendszer a bürokráciás hálón....

Mit gondoltok, áraik is jók ?

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#877) agyarka válasza Borisz76 (#876) üzenetére


agyarka
aktív tag

Tavaly tavasszal kértem tőlük árajánlatot több rendszerre. Visszahívtak adategyeztetésre. Azt mondták az ajánlat 5 rugó lesz rendszerenként, és még hívnak időpontot egyeztetni. Azóta sem hívtak.

A határidők mindenhol kötöttek, és szerencsére be is tartják a szolgáltatók.

[ Szerkesztve ]

(#878) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Üdv. Gondolkodom egy napelemes rendszer kiépíésén. Tudnátok ajánlani korrekt cégeket a kivitelezéshez saját tapasztalaitok alapján? Békésben lenne. Köszi.

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#879) Borisz76 válasza Dr. Romano (#878) üzenetére


Borisz76
veterán

Magyar Napelem Napkollektor Szövetség

A " Regisztrált kivitelezők " résznél megyékre lebontva találod a vállalkozásokat.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#880) Dr. Romano válasza Borisz76 (#879) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Köszi, megnézem.

Valóban fel van a sorolva jópár. Az áron és mások véleményén kívül mire érdemes figyelni a választáskor?

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#881) Borisz76 válasza Dr. Romano (#880) üzenetére


Borisz76
veterán

Szerintem érdemes utánanézni a cégeknek, hogy mióta is működnek, mennyi a tőkéjük....stb.
Valamint szerintem lényeges, hogy összességében - esetleg alkatrészekre külön külön ( Inverter , Napelem ) - mennyi garanciát vállalnak.

Bár nekem még nincs rendszerem de tervezem....

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#882) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Arra gondoltam hogy neten kérek árajánlatot, de az egyiknél belefutottam ilyenbe:

Az általam választott inverteres megoldás:
mikro inverter
string inverter
string inverter teljesítmény optimalizálóval

Nekem kínai, itt melyik érdemes válaszatni?

Illetve a tető dőlésszögét illetve hosszát mivel szoktatok megmérni? :D

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#883) Geresics válasza Dr. Romano (#882) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A mikro inverter - ahogy azt a neve is mutatja - egy miniatűr inverter. Ennek lényege, hogy egy, vagy több napelemenként az egyenáramot váltakozóvá alakítsa, és úgy kerüljön visszatáplálásra. Előnye, hogy ha pl. Neked csak 3 napelemre volna szükséged, akkor nem kell egy olyan inverter, amire min. 10 napelemet kell kötni. Hátránya számtalan.

A sztring inverter a legelterjedtebb. Rengetegen gyártják, kiforrott technológia. Lényege, hogy a napelemeket 1 vagy több sztringre kötik, így a feszültségük összeadódik. Jellemzően 500 vagy 1000V-os inverterekről beszélünk, amit általában 12 vagy 24 napelem sorba (sztringbe) kötésével érnek el. Ettől persze számtalan eltérő megoldás van, de kb. ez a lényeg. Előnye, hogy olcsó, jól működő, kiforrott technológia. Hátránya, hogy egy napelem egy teljes sztring teljesítményét befolyásolja (pl. árnyék), valamint minden napelemnek ugyan abba az irányba kell néznie (azonos tájolás és dőlésszög)!

String inverter teljesítmény optimalizálóval - lényege a két fenti előnyeinek ötvözése. A napelemeket külön-külön DC-DC konverterrel látják el, ami minden egyes napelemből kihozza a maximumot, és a végén egy inverter alakítja át az egyenáramot váltakozóvá. Előnye, hogy több termelést képes lehozni a tetőről (az egyes napelemek nem korlátozzák egymást), és egy-egy napelemre vetülő árnyékhatás sincs befolyással a többire, és akár minden napelemnek lehet más a tájolása! Hátránya, hogy jelentősen drágább a sok teljesítményoptimalizáló miatt, valamint a több egység több hibalehetőséget hordoz magában.

Sajnos a szövetség kezdi túltolni a dolgokat - többek között az ajánlatkérő megoldásait is... :W

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#884) Dr. Romano válasza Geresics (#883) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Köszi szépen a részletes infót. :R

Hát jah, legalább az oldalon lenne egy ilyen korrekt magyarázat, mert aki még soha nem volt napelemben az nem biztos hogy alapból tudni fogja. :)

Nekem az lenne a legjobb ha kijönne valaki konkrétan ránézne és egyből adna árat.

Egyébként drágább azt megoldani ha pl. nem a tetőre kéri az ember hanem talajra döntve a hátsó udvarban? (ott zavartalanabb lenne a fény)

[ Szerkesztve ]

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#885) Geresics válasza Dr. Romano (#884) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Sajnos megyei elnökként nem mondhatok rosszat a szövetség tagjairól, de az a helyzet, hogy ma már bárki tag lehet, aki ellen nincs eljárás, és befizeti a tagdíjat. Én ingyen segédkezem, egy forintot nem kapok a szövetségtől cserébe, míg ott a fő szempont a bevételek maximalizálása... Már tavaly sem akartam elfogadni az újbóli felkérést, de nem is tiltakoztam. Idén is rábeszéltek, de jövőre már nem fogom ezt folytatni...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#886) freddyadu válasza Dr. Romano (#884) üzenetére


freddyadu
senior tag

Üdv!
Gyakorlatilag a tartószerkezet árával kerül többe.

(#887) freddyadu válasza Dr. Romano (#882) üzenetére


freddyadu
senior tag

Békés megyében tudok neked segíteni, konkrét árajánlattal is.

(#888) Geresics válasza freddyadu (#886) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Aha, nem. :W
Villámvédelem? :F

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#889) freddyadu válasza Geresics (#888) üzenetére


freddyadu
senior tag

A tartoszerkezet szabványos kialakítását értettem alatta...

Illetve a távolságok függvényében beléphet még a tűzvédelmi fokapcsolo is.

[ Szerkesztve ]

(#890) Geresics válasza freddyadu (#889) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Villámvédelem. Földre telepített rendszernél kötelező volna. :(((

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#891) thora


thora
csendes tag

Ajánljatok már nekem debreceni vagy vonzáskörzetéből származó céget, akik megbízhatóak! Akár privátban is jöhetnek az üzenetek. Köszi előre is!

(#892) Geresics válasza thora (#891) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Küldtem privátban. :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#893) thora válasza Geresics (#892) üzenetére


thora
csendes tag

Köszi már az árajánlatot várom!

(#894) Geresics válasza thora (#893) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Remélem tudtam segíteni, azon kevesek közé tartozik, akiknek a munkájával mindig elégedett voltam, pedig nem egy kivitelezővel találkoztam az elmúlt 9 évben!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#895) Borisz76 válasza Geresics (#894) üzenetére


Borisz76
veterán

Lennél kedves nekem is elküldeni?
Köszönöm szépen!

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#896) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag

A hidegebb hónapok alatt (december-január-február) verőfényes napsütésben ugyan annyi áramot kell termelnie a rendszernek, mint mondjuk tavasszal?

A hőmérséklet emelkedésével romlik a hatásfok, de a csökkenésével is?

Mindezt azért kérdezem, mert a telepítés után júniusban gyakran elérte a maximális 5000 kwh termelést. A nyáron a meleg miatt ez visszaesett 4000-4500-ra, de most a hidegebb idő beköszöntével nem ált vissza 5000-re.

(#897) Geresics válasza qpakcovboy (#896) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Sajnos nem. Télen sokkal kevesebb a napsütéses órák száma, sokkal több a felhő, minimális a direkt napsugárzás, és még a beesési szög is nagyon alacsony, továbbá a fény sokkal nagyobb utat tesz meg a légkörben, így az sokkal jobban "megkopik". Ha kiállsz nyáron egy fekete pólóban a napra, akkor hamar nagyon meleged lesz. Ha télen teszed ugyan ezt, nem lesz meleged. Erre szokták azt mondani, hogy nincs a napnak ereje, ami ugye nem igaz, mert a nap ereje nem változik, csak a beérkező napsütésé...

Számszerű példa: 2012 óta üzemeltetek egy kiserőművet (nem HMKE). Itt vannak a havi termelései 2013-ból:

január 5 466,00 kWh
február 6 149,00 kWh
március 13 088,00 kWh
április 23 969,00 kWh
május 29 163,00 kWh
június 29 973,00 kWh
július 35 897,00 kWh
augusztus 29 253,00 kWh
szeptember 18 429,00 kWh
október 15 509,00 kWh
november 6 051,00 kWh
december 5 587,00 kWh
Összesen: 218 534,00 kWh

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#898) konyi79 válasza qpakcovboy (#896) üzenetére


konyi79
addikt

Csak megerősíteni tudom a kollegát, sajnos hiába jobb az idő hűvösebbre fordultával a napelemek hatásfoka, nyáron a több napsütés és a beesési szög miatt jóval több a termelés. Bár jellemzően pillanatérték lehet magasabb ősszel a hűvöseb déli órákban, mint a forró nyáron, de télen, mikor a nap 19 fokon delel, esélye sincs a napelemnek hatékonynak lenni.
Íme egy 2017-es éves adat:

(#899) qpakcovboy válasza konyi79 (#898) üzenetére


qpakcovboy
őstag

Köszi a megnyugtató válaszokat. Így sikerült megértenem a dolgot.

(#900) Innox


Innox
tag

Sziasztok!
Napelem rendszer telepítés előtt állok. Már bekértem 2 cégtől ajánlatot, de nem minden részlet világos számomra.
Alap információk: évi 1500-1700 kWh fogyasztás, de most vettem egy villany bojlert (kb évi 800-1000kWh fogyasztást remélek 2 fős háztartásban), hogy a gázról átállítsam a háztartási meleg víz előkészítést. A tető DK 150° tájolású, és 35°-os, a felmérés alapján elférne rá 20 panel is. 1x32A-re a bővítés már el van indítva. A jövőben 5-10év tervezek elektromos Auto vásárlást és család bővítést, ezért előre láthatólag növekedni fog a villamos felhasználásunk.

A kiajánlott rendszer: ~ 3kWp
1. 10x mono perc 300Wp panel, SE 5000H inverter 2M
2. 12x IBC PolySol 285Wp, SE3680H inverter 1,8M

A fennmaradó energiát elhasználnám kiegészítő fűtésre. Tudnátok ajánlani Sopron és környékén megbízható kivitelezőt? Szerettem volna ellenőrizni a kiajánlott rendszert munkaponti és üresjárati feszültség kapcsán, de nem találtam az SE inverterekhez ilyen adatot (max DC feszültség), 480V szerepel a műszaki adatlapon, ami a jövőbeli 20 panel esetén karcsú szerintem. Arra számítok, hogy az invertert 12-15 év múlva cserélni kell. Kérdés, hogy most megéri-e megvenni a 5kVA-os invertert, vagy majd ha cserélek akkor érdemes nagyobbat venni a plusz panelekkel? Milyen ártöblettel lehet számolni az SE és olcsóbb inverterek esetén? Mennyivel drágábbak kb a mono panelek? Nem célom a legolcsóbb komponensek beszerzése, de feleslegesen sem szeretnék költeni. A megtérülés ha 12-14 év körül van nekem már megfelel. A kiajánlott árak jóval a korábban itt olvasott kWp/Ft felett vannak.

Köszi előre is.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.