Hirdetés
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- sziku69: Szólánc.
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- GoodSpeed: Ma a Samsung Galaxy S24 FE-re is megérkezett az Android 15-ön alapuló One UI 7.0
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Borisz76
nagyúr
A tető két oldalára? Milyen fekvésű az épület?
Mert a 388-s hozzászólásban én konkrét választ kaptam az ideális irányról és dőlésszögről.
A tető két oldala meg pont egymással hátnak van tehát a napelemek mondjuk délre és északra néznek / néznének. Ennek meg szerintem nem sok értelme van.
Dny , D , Dk ezekbe az irányokba eső tetőfelületre érdemes a panelokat felhelyezni.
De majd jön Geresics és jól megmondja...... -
leirert
újonc
Sziasztok, nekem egy kérdésem volna.
Napelem rendszer telepítését tervezem, de mivel az út túloldalán van két fa, mely időszakosan árnyékol, illetve két tetőoldalra tervezek telepíteni, ezért mindenképpen “okos” rendszerben gondolkodom.
Két lehetőség közül kellene választanom, a “szakma” véleménye érdekelne, melyik lenne a jobb választás.
1. SolarEdge komplett rendszer
2. Growatt MTL típusú inverterrel, illetve Tigo optimalizálókkal ellátott rendszer
Mindkét rendszer 4,4 kW, árban elhanyagolható különbséggel.Az interneten sokat olvastam mindkét megoldással kapcsolatban, de igazi összehasonlításra nem találtam leírást.
-
berzebub
aktív tag
Sziasztok!
Építkezés előtt állunk és kezdek eltávolodni a gáztól a elektromosság felé, főleg a napelemes rendszerek miatt. Lenne egy kérdésem: nálunk relatív sokszor van kisebb nagyobb áramszünet, ilyenkor az inverter lekapcsol és hiába a napelem akkor sincs se áram se fűtés. Ezt hogy lehet kiküszöbolni, úgy h ne kelljen leválni a halózatról?
-
válasz
Borisz76 #391 üzenetére
és ne feledkezz meg az kapcsolószekrény-inverter-napelem (tetőtér padlás) közti csövezésről sem... mi 40-es csöveket kértünk, hogy tuti elég legyen... a villanyszerelő azt mondta, hogy 32-est rak be mert elég az ... de végül 25-öst rakott be és így már nem volt elég ... és hekkelni kellett sajnos
Illetve nálunk sokat megy házon belül a vezeték így kellett tűzvédelmi leválasztó kapcsoló... is
...
-
Geresics
Topikgazda
válasz
Borisz76 #391 üzenetére
Sok türelmet kívánok az építkezéshez, szükséged lesz rá!
Ilyen kicsi rendszernél, mint egy családi házban kár veszteségekkel számolni - legalábbis ami a vezetékhosszt illeti. Ha nagyon-nagy távolságok volnának, akkor még mindig le tudod cserélni a 4mm2 szolár vezetéket 6mm2-re, de normál esetben ez is felesleges. Inkább arra kell figyelni, hogy pl. a vezeték épületen belül ne menjen 5m-nél többet, és/vagy ne menjen át szinteken, mert akkor kötelező távműködtetésű tűzvédelmi leválasztó kapcsolót beépíteni, amit ráadásul 30 perces tűzálló vezetékkel kell bekötni. Ez jellemzően felesleges extra kiadás, inkább jó nyomvonalat szoktunk választani.
Az inverterek általában IP65-ösek, tehát akár kint is használhatod (mint ahogy a földre telepített erőműveknél jellemzően van), de az élettartamának nagyon jót tesz, ha "száraz, hűvös helyen" tárolod, ahol nem éri közvetlen napsütés, és nincs kitéve extrém hőingadozásnak (mint pl. a napokban volt, hogy egyik este még -20°C volt, tegnap meg már +18°C-ban motoroztunk)! -
Borisz76
nagyúr
válasz
Geresics #388 üzenetére
Köszönöm szépen a választ.
Akkor majd a kész háznál vagy kicsit hamarabb jelentkezem.Kérdés : az invertel elhelyezésével kapcsolatos....
Gondolom a veszteség miatt érdemes az invertert minél közelebb elhelyezni a napelemtáblákhoz ?!Szeretnék egy külön helyiséget a műszaki berendezéseinek.
Kazán, hőtároló , inverter , valamint ide kerülne egy hálózati adattároló ( NAS ) és a hozzá kapcsolódó switch és a kábelek.....ez az elképzelésem egyelőre. -
Geresics
Topikgazda
válasz
Borisz76 #387 üzenetére
Szia (mert mi fórumlakók már csak tegezni szoktuk egymást
),
nagy általánosságban a 35° az ideális, és déltől kelet felé 3°-kal. De ez csak egy matematikai érték, ami ökölszámnak jó.Ha más a tájolás, más a dőlésszög más-más lesz jó - úgy, ahogy Te is írtad.
Úgy szoktam leegyszerűsíteni, hogy amíg van "dél" szócska a tájolásban, addig nagy baj nincs, és 30° alatt mono-, 45° felett a polikritályos napelem lesz a nyerő. A kettő között lehet vitázni előnyökről, hátrányokról, élettartamról, és árról.
Megépült háznál könnyű dolga van az embernek, mert adott a tető. Épülő háznál már baj van, mert a tető egy igen-igen drága dolog! Minél laposabb, annál kevesebb cserép kell rá, de ha túl lapos, akkor egyéb tényezők okoznak gondot - de ez miatt főljön a tervező feje, nem az enyém. Viszont ha az "olcsóbb" tető (laposabb, kevesebb cseréppel) valósul meg, akkor a drágább monokristályos napelem lesz a jobb.
Véleményem szerint ne a napelem döntse el, hogy milyen legyen a tető, hanem a tető határozza meg az alkalmazandó technológiát!Azt hiszem megint sikerült úgy válaszolnom, hogy bár tisztáztunk dolgokat, mégis csak nehezebb lett a dolgod. Sorry...
-
Borisz76
nagyúr
Kedves Geresics !
Csak elviekben...mert tervben a lakásépítés.
Új ház építése esetén a tető tájolása hozzávetőleg D / DK-i irányba fog nézni.
Mivel építés előtt állunk ezért kérdezném, hogy milyen dőlésszög a legideálisabb ?
Gondolom más-más az optimális a Poli és a Mono kristályos paneleknek.
A telek és a leendő épület adottságait figyelembe véve szinte biztosan nyeregtető lesz.
Árnyékoló tényező talán 1 db magasabb fa jelenti , de lehet ki is csapjuk a helyéről..... -
Petya25
őstag
Mivel nap és fogyasztás függő, azért arra még nyáron sem számíthatsz 100%-ra biztosan, hogy nem kell melegvízre költened. Persze lehetnek 0-ás hónapok, ahol gyakorlatilag leveheted alóla az áramot (villanybojler esetén).
Nálunk a tetőn melegszik a víz és megy a villanybojlerekbe, amki attól függően kapcsolnak be hogy milyen vizet kapnak. 80 fok betáp esetén már nem kapcsolnak be csak átfolyik rajtuk.
Dec-Jan felejtős, Febr-Máj 25-50%, Jún-Aug 50-100%, Sept-Nov 25-50%. -
Sziasztok,
tavaly nyáron raktunk fel napelemet a tető adottságai miatt főként keleti oldalra...
18 db 265wp-s jinko solar maxim panel lett felrakva (16 keletre - 10 fokban délre - néz, 2 délre) (4770wp napelem)
Egy SAJ Sununo plus 4K-M-RD inverter van wifi modullal (4KW-os inverter)télen került fel 3 klíma fűtésre amik havi 300-400kw körül fogyasztottak februárban.
A napelem körülbelül 1400KW "plusz" áramot termel amit el tudunk fűteni évente...Mivel ez nem elég október 15 - április 15 közötti időszakra, így gondolkodok plusz napelemek felszerelésére a tetőre, mivel a helyek nem ideálisak így maradnék a Maxim paneleknél (1 panelen 3 külön 'termelési egység van' így ha csak egy részét nem éri fény akkor nincs hatással a teljes rendszerre)
Déli oldalra tudnék még felrakni 6 DB panelt amibe néha árnyék lóg be (de ezt elvileg megoldja a maxim smart napelem - elvileg).
Hogy lehet bővíteni, mire kell figyelnem mennyire nyűgös a bővítés...
A legjobb az lenne ha a mostani inverter mellé felraknának egy 2KW-os invertert és arra kerülne a 8 déli napelem és a 16 keleti pedig a régi inverteren...Illetve néztem az új napelemeket és már van 330 wp-s panelek is ... De árban arányosan drágábbak a 265-275-ös panelekhez képest, de lehet a keleti oldalra lenne értelme ilyet rakni és a smart napelemek mennének át a déli oldalra...
-
Petya25
őstag
válasz
elfelejtette #381 üzenetére
Nekünk van egy 18 csöves, télre mindig leengedjük.
Pár fok mínuszt bír, de nem a tartály a szűk keresztmetszet, hanem a kívül futó csövek.
Hiába teszel rá (én tettem) csőhéjat azért a -20-at nem fogja kibírni, egy elfagyás több kár lesz, mint amit tudsz spórolni egy pár %-os téli időszakban. Árban már ez jobb, mint 5 éve, amikor mi vettük. -
Geresics
Topikgazda
válasz
elfelejtette #381 üzenetére
Én tuti leengedném télre, pláne, hogy bármikor jöhet egy ilyen -20°C-os éjjeli álldás, nem is beszélve arról, hogy attól a csövek még nem lesznek fűtöttek. Továbbá a fűtés egy egyszerű (és.rossz hatásfokú) fogyasztó...
-
Geresics
Topikgazda
válasz
elfelejtette #379 üzenetére
szerintem tűrhető az ára, bár vagy 5 éve nem is néztem napkollektorokkal kapcsolatban semmit.
Arra kell figyelni, hogy ezt a hideg beálltával le kell engedni, mert itt nem fagyálló kering a rendszerben, hanem a használati meleg víz (HMV)! -
elfelejtette
veterán
Sziasztok.
Nem napelem, hanem napkollektor témában kérdezném, hogy ez a napkollektor szerintetek megéri-e, illetve az oldallal van-e valakinek tapasztalata. Kiegészítő fűtőbetéttel tervezném a jelenlegi villanybojler kiváltására.
Köszönöm. -
Geresics
Topikgazda
Gondolom most volt óracseréd, így most 0-0-ról indul.
Most fogyassz bátran, augusztusig jön a nyár, amikor isnagysok lesz a termelésed. Mivel a téli fogyasztásod már nem látszik (azt elszámolták óracserekor), így esélyes, hogy több lesz a termelésed, mint a fogyasztásod. Ez csak az első tört évnél kavar be, utána már augusztustól augusztusig kell majd nézni. Ha júniusban-júliusban ránézel, akkor látod majd, hogy mennyire "szabad" klímáznod! -
dojcsi
újonc
válasz
Geresics #375 üzenetére
Köszi. Akkor ezek szerint visszatérhetünk majd valamikor ősszel erre a témára
Addig is attól a pillanattól fogva, ahogy majd beindulunk végre, mindenképpen figyelek, hogy többet fogyasszak, mint amennyit termelek, bár ez is egy feladvány lesz, lévén, hogy mostanában indulunk majd, és augusztusban leolvasnak majd
A teljesítmény görbék elemzéséhez valószínűleg fogok majd segítséget kérni. k
Köszönöm a segítséget -
Geresics
Topikgazda
Ha elkéred a kivitelezőtől a beépített napelemek adatlapját, akkor ott fogsz találni egy ún. hőfok-tényezőt. Ez azért fontos, mert az STC (Standard Test Conditions) szerint a napelemek névleges teljesítményét az STC szerint adják meg. (Ennek a lényege, hogy minden napelemet azonos körülmények között teszteljenek, így lesznek összehasonlíthatóak.) STC szerint 25°C cella-hőmérsékleten mérnek teljesítményt (ill. 1000W/m2 és 1,5 AM érték mellett).
A napelemeknek van egy olyan sajátos tulajdonsága, hogy minden egyes °C cella-hőmérséklet emelkedés 0,4% teljesítmény veszteséget jelent! Tehát, minden egyes 10°C cellahőmérséklet emelkedés 4% teljesítmény veszteséget jelent. Egy átlagos monokristályos napelem (átlaos tájolás, asztalméret, stb. mellett) 55°C-ig, a poikristályos viszont akár 75°C-ig is felmelegszik! Tehát a mono a névleges (jelen esetben 275Wp) teljesítményéből rögtön veszít nyáron 20%-ot, csak azáltal, hogy melegszik, tehát 220Wp lesz a teljesítménye.
Ehhez jön a légköri viszonyok (légszennyezettség, páratartalom, stb.) miatti eltérés az 1,5 AM-től, valamint az, hogy nem 1000W/m2 lesz a besugárzás...Arra, hogy a Te tetődön, a Te rendszereddel mi lesz majd, az túl sok mindentől függ, így arról majd mondjuk ősszel tudnék bármit mondani - természetesen a mért eredmények birtokában. A leírásod alapján azonban a rendszer jónak néz ki, kár aggódnod!
Hogy mire figyelj? Max arra, hogy menjen a rendszer, és hogy ne legyen jelentősen több a visszatáplálásod, mint a fogyasztásod!
Termelési görbéket pedig ha szeretnéd, szívesen segítek majd elemezni! -
dojcsi
újonc
válasz
Geresics #372 üzenetére
Na ez most kicsit összezavart. Azt mondod 4255W. Ha jól számolom, jelenleg 4400W a panelek névleges teljesítménye. Azt is mondod biztosan nem fogják azt a teljesítményt leadni. Akkor ha jól értem, igazából nem is bővíthető csak kb. 1-4 panellel? Tehát ne is nagyon gondolkozzunk abban, hogy erre az inverterre 6000W-ot rátegyünk?
Mindenesetre figyelni fogom mindenképpen, a bővítés még úgy is min. 1-2 év kérdése. Mint laikusnak, le tudnád írni, mire figyeljek? Mi az, ami segíthet az optimális tervezésben? -
Geresics
Topikgazda
Az adatlapja szerint max. 6200W mehet rá. Azonban fontos, hogy ha meg is kapja ezt a max DC powert, akkor sem fog több, mint 18,5A-t leadni (230V-nál ez ugye 4255VA - tehát 4255W).
A napelemek sosem fognak a hőfoktényező miatt maxon teljesíteni, tehát lehet még bővíteni.
Én figyelném most 0,5-1 évig a teljesítménygörbéket (főleg a tavasz és a nyár fontos), és azok alapján döntenék! -
Geresics
Topikgazda
Először is gratulálok a rendszeredhez!
Mivel 2 tájolásod van, és később bővíteni szeretnél, így akár optimálisnak is nevezhető!
Azért csak akár, mert ezt még egy olcsóbb 2 munkapontos inverter is tudná, de azzal csak a telepítési költségeken spóroltál volna.
Szóval nem kell aggódni, jól fog működni minden! -
dojcsi
újonc
Sziasztok! Igaz, most már mindegy, mert már meg van. Érdeklődnék, hogy szerintetek a solar edge 4000h inverter a 16 db amerisolar 275 poli panel párosítás 1 stringbe kötve, kissé dél keleti tájolással, (12 db panel 30, 4 db panel 40 fokos tetőn elhelyezve) mennyire lehet optimális? Elméletileg későbbiekben szeretnénk még pár panellel bővíteni.
-
Geresics
Topikgazda
Szia,
bátran olvass vissza, rengeteg hasznos infót leírtam már korábban konkrét kérdésekre reagálva!
Ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy mekkora rendszerre van szükséged, a legfontosabb kérdés, hogy mekkora az éves villamosenergia-fogyasztásotok? Lehetőleg kWh/év adatra volna szükség (a villanyszámlán van havi fogyasztás, azt felszorzod 12-vel, és már meg is van)!Aztán fontos a rendelkezésre álló felület minden paramétere (méret, tájolás, dőlésszög, árnyékoló tényezők, stb.) Nem ritka ugyanis, hogy valakinek alkalmatlan a teteje egy gazdaságilag megtérülő beruházásra, vagy épp nem fér ki akkora rendszer, amekkora indokolt volna.
Ezek a paraméterek határozzák meg azt is, hogy "milyen" napelemre lesz szükséged!Nem elhanyagolható tényező továbbá az ingatlan hálózatának paraméterei: villamos csatlakozási kapacitás (pl. 1x32A, 3x16A, stb.), a vezetékek minősége (pl. alu vagy réz, keresztmetszet - ha ismert hasznos extra infó lehet)
Pályázat helyett mos 0%THM hitelre lehet pályázni, ami valójában nem is 0%, hiszen egy rakás extra papírmunkával jár, pl. 3 energetikai vizsgálat, ill. pályázatírás, ami nyilván nincs ingyen, még ha nem is szerepel sehol külön tételként...
Bátran olvasgass korábbi kommenteket, és ha bármi konkrét kérdés merül fel, ne habozz feltenni, szívesen válaszolok akkor is, ha már másnak is megtettem, elvégre minden épület egyedi!
-
Yazre
csendes tag
Hali
Érdeklődni szeretnék.
Vidéken családi házra tetőre milyen mekkora napelemet érdemes felszerelni ?
Esetleg valami támogatást lehet hozzá szerezni és mennyibe fáj? -
g4b3n
tag
] Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni szigetüzem létrehozásához:
Adott egy 9-36 VDC @ 180 mA fogyasztó és egy 16 VAC @ max 1,2 A fogaysztó, amit illik mellé a javasolt 30-40 VA transzformátor.
Hogyan lehetséges összehozni a renszert?Amit elképzelhetőnek tartok, hogy 24V-os napelem rendszer, valaki 275-300 W-os polikristályos panel, egy 24V/10A pwm töltés vezérlő, 24 V-os akkupakk, akkor kellnene valami kisebb 24 Vdc 230 Vac inverter, csak ebből túl nagyok vannak 500 W a legkisebb, ami nagyon sok. És egy 230 Vac/16 Vac trafó lennne rákötve.
Hogyan kellene a bekötni a rendszert, ez már kicsit meghaladja a józan paraszti eszem. Képet tölöttem fel az elképzelésemről.
-
csixy
addikt
Jó, már a fenyőfáknál is betett 1-et, akkor ez egy példány átlagosan fejlett fenyőfa kárba nem veszését jelenti?
Ez mind 2018.02.14. óta eltelt időre vonatkozik . Azóta ma süt második alkalommal a Nap. A többi nap szürkületi borús idő volt eddig. -
csixy
addikt
Felteszem itt a solar web beállításaimat. Az lenne a kérdésem, hogy az FV berendezés profiljánál az
- Offset[kWh] és a
- Hozam offset sorba mit kell beírni.
- Jó-e a 0,35kg co2 tényező?
- a web oldalon a co2 megtakarításnál miért ír 0 értéket a fenyőfa szimbólumoknál ( a gyárkéményfüst-kg és az autó-kilométer szimbólum működik pedig ) ?
- Mit jelentene a Premium tagság a solar web oldalon és kellene-e érte fizetni? Ha nem kell fizetni ,miért nem egyből prémium tag mindenki?
- Ha a web boltból megjött a + 5 év garancia visszaigazolás emailban az inverterre a sorozatszámmal , akkor az érvényes is remélhetőleg ugye? -
Geresics
Topikgazda
Feltételezem ez nagyon helyszín (szigetelés, légköbméter, stb.), ill. felhasználási stílus (mikor, mennyit, stb) függvénye.
Örömmel segítenék, de mindenhez sajnos én sem értek. Erre a kérdésre talán egy klímás, vagy egy energetikus tudna válaszolni. Közülük is inkább az energetikusnak hinnék, mert ő nem akar klímát eladni...
Szerk.: viszont ha kapsz választ, engem is érdekelne!
-
Geresics
Topikgazda
Ez igaz. Azonban a banki kamatok jelenleg a béka se... sejhaja alatt vannak.
A villamos árakról amúgy semmi jóval nem kecsegtethetek sajnos senkit. A lakossági árak ugyan még fagyasztva vannak, de ez a választások után várhatóan ez változni fog, ugyanis a HUPX árak (leegyszerűsítve a villamos energia világpiaci ára, amolyan áramtőzsde) már most durván emelkedtek! Mit jelent ez a gyakorlatban? A munkahelyemen már 2018-ra 3Ft/kWh-val magasabb áron tudtam csak szerződni, mint 2017-re! Ez konkrétan 20%-os emelkedést jelent! Azért az ám jelentős! (Erre jönnek még rá a rendszerhasználati díjak.)
-
csixy
addikt
válasz
Geresics #209 üzenetére
A megtérülési idő számításába azt is bele kell venni , hogy miután a berendezés árát előre kifizetted, utána már gyakorlatilag NINCS fizetni való villanyszámlád és minden egyes be nem fizetett villanyszámla már neked kamatozna kamatos kamattal, ha a számlafizetés helyett a bankba betennéd. Így a megtérülési idő még kevesebb , mint amire eddig gondoltunk.
Nem beszélve arról, hogy nem tudhatjuk előre , hogy hogyan fognak mozogni a villanyszámla árak a jövőben. Gondolom, hogy nem lesz olcsóbb, csak esetleg drágább és a drágulás ez esetben a HMKE tulajoknak dolgozik. -
Geresics
Topikgazda
Teljesen jó párosítás!
A napelemnél sokan a márkát nézik, pedig az szinte tökmindegy. 4 vagy 5 olyan cég van a világon, aki magát a kristályt elő tudja állítani, és mindenki tőlük vásárol. Mindenki.
A 260Wp mára már nem nagyon kapható, inkább 270-275Wp a jellemző még a poli moduloknál is. Gondolom volt még egy kis beragadt készletük, és "jóárasítva" megkaptad!
Az inverter is teljesen rendben van, ha 1 sztringben kötötték rá a 17 napelemet, akkor a feszültség is közel optimális!
Azt ugye tudjuk, hogy Szeged a legnaposabb, Miskolc a legkevésbé napos városunk. Ennek megfelelően a Te rendszeredre a PVGIS kb. 4840 kWh/év termelést mutat. Ez persze egy statisztikai szám, amit az elmúlt 25+év adatai alapján kalkulálnak ki, ez minden évben más lesz! Vannak nagyon napos évek, és vannak kevésbé napos évek is, amit előre nem lehet tudni ugyebár. Ha Neked jövőre több jön ki, akkor örülni kell, ha kevesebb, akkor sem kell aggódni. Persze, ha lényegesen kevesebb, akkor azt meg kell nézni.Ja, még valami! Ne akarj következtetéseket levonni 1-2-10-20-50 nap termeléséből, mert nem igazán lehet!
A rendszernek mindig 1 éves termelését kell nézni!
-
csixy
addikt
válasz
Geresics #352 üzenetére
Na már épp idejét múlta, hogy utána olvasgassak,de kezd nyílni a csipám ki.
Az lenne a kérdésem, hogy ez a 17 darab Eurener PEPV 260 Wp polikristály napelem és a
Fronius Symo 4.5-3-S inverter milyen párosítás itt a messzi északon Miskolc mellett déli tájolással és kb 37-40°-os tetővel?
Mindegy már megvan , de mégis mire számítsak jövőképileg és egyáltalán?Lehet, ha túltermelünk akkor szereltetek klímát.
-
csixy
addikt
válasz
Geresics #352 üzenetére
Köszönöm szépen!
Én nem tudom , hogy az enHome-os verzió gyorsabb-e, mert azt nem ismerem. Én a félmaszek utat jártam be. Csak néhány szempont amit a Happy End előtt még időben ki kell pipálni:
- a szereplő tényezők ( lehet hogy mindegyik az ország más-más részében lakik)
- a tulaj és a helyszín
- aki a tetőtéri szereléseket és beszerzéseket végzi
- a forgalmazó bolt , ahol veszik az anyagot
- a fő villanyszerelő
- a tervező mérnök
- az ÉMÁSZ Hálózat kft
- az ÉMÁSZ Ügyfélszolgálat
- az ÉMÁSZ által küldött szerelő, aki majd a végén lecseréli a villanyórát- legyen egy jól megvizsgálható védőföldelés a rendszeren
- a villanyszerelő fel tudjon jutni a tetőtartóhoz, mert le fogja blombázni és fényképezni
- amikor az ÉMÁSZ hálózat engedélye megérkezik ,hogy lehet menni az ügyfélszolgálatra megkötni, ill. módosítani a három szerződést, akkor a Kivitelezői Készre Jelentést is vigyük magunkkal amit a villanyszerelő lepecsételt és aláírt. Ne feledkezzünk el az ÉMÁSZ által rendszeresített kitöltött és aláírkált meghatalmazásról sem, ha más az óra tulajdonosa.
- a folyamat közben egyszer a mérnök ott fog malmozni és várni az eredeti (már nem tudom hogyan hívják pontosan) forgalmazói avagy kereskedői nyilatkozatra, vagy igazolásra.
-ne szégyelljünk telefonálgatni a közreműködőkhöz, mert a tantusz mindig éppen nálunk pörög amíg meg nem csörgetünk valakit.
-lesz még négy vagy öt féle papír az elején amit emailban megküldenek és kitöltve aláírva visszascanelve vissza kell küldeni a mérnöknek.
-nem fontos, de ha nem értesz hozzá, akkor keríts egy informatikus ismerőst aki bekonfigolja a wifit a kütyün, vagy méginkább az UTP kábeles switches hálózatot és kioszt egy fix IP címet a routereden a kütyüdnek és megcsinálja a solar web fiókodat a neten (én még saját képet is belecsecsáztam).Kb ennyi . Ha ránézel a telefonra jusson eszedbe , hogy a Happy End még odébb van.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- LG 27UL550-W - 27" IPS / 3840x2160 4K / 60Hz 5ms / HDR10 / AMD FreeSync
- AKCIÓ! Gigabyte B450M R7 2700 16GB DDR4 512GB SSD RX 6600 8GB GDDR6 CM MasterBox 5 Lite 600W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Apple iPhone 14 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Dell Latitude 5495 Full HD IPS Ryzen 5 pro 2500u Radeon Vega Mobile Gfx i5-8350u verő Bp MPL Foxpost
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest