Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#751) Devil Smile


Devil Smile
őstag

Sziasztok ujra

a kerdesem az lenne hogy letezik valahol a growattnak olyan oldala ahol meg lehet nezni a telepitett rendszerek termeleset? fentebb lattam h a solaredgenek van valami hasonlora gondolok..

Nekem egy 6000UE-t ajanlottak ki..
:R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#752) Geresics válasza Devil Smile (#751) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Természetesen! :K

Itt pl. én is onnan ollóztam ki képet! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#753) Devil Smile válasza Geresics (#752) üzenetére


Devil Smile
őstag

Köszönöm, és itt hol látom , hogy mekkora a telepített rendszer?
Csak regisztrálás után jutok ilyen információkhoz?
Az érdekelne, hogy mennyi egy rendszer tényleges termelése, mert a kalkulátorok azt mutatják amire beállítják.
Bocsánat a sok hülye kérdésért, csak szeretem tudni pontosan mit kapok a pénzemért..

:R :R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#754) lsc válasza Geresics (#750) üzenetére


lsc
nagyúr

Amerisolar 280-as napelem?

Az élet kegyetlen .

(#755) Geresics válasza lsc (#754) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Semmi baja. Sokan fikázzák, hogy sz@r a minősége, de jellemzően nincs valódi tapasztalatuk vele, és "valaki mesélte" nekik, vagy csak simán abból indulnak ki, hogy olcsó.

(#753) Devil Smile
Nem igazán értem, hogy mit is szeretnél pontosan. :F
Minden rendszer egyedi, és minden rendszernek egyedi módon fog alakulni a termelése. Senki nem fogja tudni Neked megmondani, hogy a Te rendszered pontosan mennyit fog termelni. Erre van a JRC kalkulátora, de az is csak kalkulátor, és általánosít.
Ha pl. a szomszédodnak pontosan ugyan olyan a tetője, mint Neked, és pontosan ugyan olyan rendszer van rajta, mint amit Te szeretnél, akkor sem fogja tudni senki megmondani, hogy ha holnap beüzemelsz egy ugyan olyan rendszert otthon, akkor annak hogy fog alakulni a termelése, mert az évek különböznek egymástól. Korábbi évek alapján persze lehet sejteni, lehet saccolni, lehet kalkulálni. Erre vannak a kalkulátorok. :U

Az, hogy megnézed egy Demo user adatait, aki más méretű, más felépítésű rendszert mutat egy másik kontinensen (vagy akár csak pár száz/ezer kilométerrel arrébb), az a felület bemutatására jó, nem a termelésre. Growattnál az "Experience" gombra kell kattintani a demo felületért.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#756) lsc válasza Geresics (#755) üzenetére


lsc
nagyúr

Akkor lehet ettől a cégtől rendelem, egy 2,8-as rendszerre egy 1120000-as ajánlatot tettek. Ez a 3000-es inverter elbírna még egy vagy két napelemet pluszban /az ajánlatban 10 db van/, illetve lenne-e értelme /visszatáplálásra gondolok/?

Az élet kegyetlen .

(#757) Geresics válasza lsc (#756) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Több napelemet elbír (talán 13-at is), de ha nem fogyasztod el az energiát, akkor felesleges. A saját fogyasztásod erejéig minden megtermelt kWh kb. 36 Ft-ot ér, az éves fogyasztásodon felüli termelésed kevesebb, mint fele annyit kb.
Viszont ha beépítesz egy klímát, akkor azzal nyáron javítod az életminőséged, elő- és utószezonban pedig a fűtésszámlád tudod vele csökkenteni. (Télen, nagy hidegben már rossz a hatásfokuk, olyankor ne klímával akarj fűteni...)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#758) lsc válasza Geresics (#757) üzenetére


lsc
nagyúr

Klíma jó ötlet, azon is gondolkodunk, köszi. Majd még valószínűleg jövök egy-két kérdéssel.

Az élet kegyetlen .

(#759) Geresics válasza lsc (#758) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A klímában az a jó, hogy nem muszáj használni! :D (Nekünk is van otthon, és évente max 10 napot megy, mert a lombhullató fák nyáron árnyékolnak, de télen átengedik a fényt, viszont megtörik a szelet. Persze, amikor napok óta 38°C van, akkor nincs mit tenni, meleg van, és bekapcsoljuk. Jah, meg néha benti teregetés után párátlanításra használjuk!)
Amikor azt látod, hogy közeleg az éves leolvasás, akkor még tudsz is tervezni, hogy van-e feleslegesen elhasználható energia, vagy nincs.

Amúgy a napelemeknek tetőtéri helyiségeknél van még egy áldásos hatása: egész nap "árnyékban" vannak a napelemek! Sokkal élhetőbb egy olyan tetőtéri szoba, ahol nem izzanak a cserepek! ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#760) Devil Smile válasza Geresics (#755) üzenetére


Devil Smile
őstag

:R :R

Köszönöm az infót!
Tudom, h ezek csak megközelítő adatok, és 2 teljesen egyforma rendszer nem egyforma adatokat hoz..
Az infra itt mi célt szogál a paneleknél? A téli időszakban a fűtés szerepét látja el és az esetleges havazásnál az olvasztást?
Élettartamokról lehet tudni valamit? pl hogy garancia után 1 évet vagy 5-10 évet is elmennek még?
:R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#761) Geresics válasza Devil Smile (#760) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Infra? :Y

Hogy jön ide az infra? :F Infráról eddig szó sem volt!

Élettartam: az inverter élettartama 10-15-20 év közé datálható, a polikristályos napelem olyan 35 évig jó (lineáris teljesítmény-degradációval).

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#762) Devil Smile válasza Geresics (#761) üzenetére


Devil Smile
őstag

Az infra úgy jött ide, hogy kaptam olyan árajánlatokat amiben le van írva, hogy infrát nem tartalmaz..
Utoljára infrát a biztonsági kamerákhoz használtam, de az az éjszakai felvételekhez kell.. :DDD a napelemnek meg nincs szüksége ilyenre tudtommal.. hacsak nem azért mert fél a sötétben.. :)) Ezért gondoltam, hogy ez esetben fűtési célokat szolgál.. :F

Tehát esélyes, hogy nem döglik meg az inverter miután visszahozza az árát.. ( Az LG tv-m 2év 3hónaposan füstölt el 2év garival.. ment a kukába)

:R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#763) Geresics válasza Devil Smile (#762) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Az infrával fűtést szokták "talpraesett vállalkozók" mondani, hogy az milyen jó. El is mentem egy importőrhöz, aki amikor technikai jellegű kérdéseket tettem fel neki, a kezembe nyomott 2 fajta fóliát, hogy majd méregessem ki magamnak amikre kíváncsi vagyok, mert a kérdést sem érti.
Nos, én méregettem, hőkamerázgattam, stb, és rájöttem, hogy egy ordenáré nagy átb@szás! :W
Szerencsére az én méréseim mások is megcsinálták, sőt, még mágneses teret is mértek (ez nekem kimaradt anno)! Az eredmények sajnos megerősítik az én véleményem, sőt, még rontanak is rajta, mert kiderült, hogy még egészségtelen méretű mágneses teret is gerjesztenek!

A teljes cikket érdemes elolvasni:
Tények és tévhitek a padlófűtésről - avagy miért intelligens az infra?
(Kicsit bulvárosan fogalmaz itt-ott, de ettől még a szakmai része rendben van...)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#764) Rolly válasza Devil Smile (#762) üzenetére


Rolly
veterán

Napelemre nem hiszem, hogy raknának infra fűtést... Most nyáron 4 nap alatt annyit termelt a napelem mint egész januárban ... szóval ha ott havas és 1-2 napig az marad az nem oszt nem szoroz éves szinten... Idei télben kb 1,5 hetet lehetett hó a napelemeken... Ha már egy része kilátszik a napelemnek akkor elég gyorsan le tudja magát "olvasztani"

(#765) batman. válasza Geresics (#441) üzenetére


batman.
senior tag

Na megjött végre a kis kínai napelem, elsőre volt vele egy kis elkeveredés, sokáig tartott, de olcsó volt. Tökéletes lett a kis szigetüzem. Messze felülszárnyalja az elképzeléseimet, felhős égbolton is működik, csak kevesebb az átforgatott víz. Innen már „ingyen van” és a vezérléssel sem kell bajlódni, megoldja a nap. Mondjuk most épp nincs szükség rá, de ezzel kitoltuk 2-3 héttel a strandszezont. Ha jól számolom napos időben a 20 m3 vizet + 3 C fokkal emeli, magától kb. 2C, összesen 5C. Nagyon boldog vagyok vele, lehet hogy kedvet kapok valami nagyobbhoz is!
A költségek:
Szivattyú: 12 Euro
Napelem: 23 Euro
200m LPE cső 20E Ft. (megvolt)
Műanyag idomok csapok 5E Ft. (megvolt)
Összesen: 35.000 Ft
A képeken még csak a próbaüzem van, természetesen normálisan rögzítem az üvegház tetejére, és a kábelezés sem fog lógni.

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#766) Geresics válasza batman. (#765) üzenetére


Geresics
Topikgazda

:R :C

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#767) Rolly válasza batman. (#765) üzenetére


Rolly
veterán

Engem majd érdekelne, hogy a csöveket hogy lehetett szépen elrendezni... Hasonlóban gondolkodom csak eddig én arra gondoltam, hogy ennek a szivattyúját vezérelem a vízhőfok alapján ha melegebb a csőben, mint a medencében akkor indul a szivattyú, de ez a megoldás leegyszerűsíti ... mert ha süt a nap megy a szivattyú...

(#768) batman. válasza Rolly (#767) üzenetére


batman.
senior tag

Karikába vannak tekerve, csináltam hozzá segédeszközt. Van topic ahol ezt megbeszélhetjük? Medence vagy valami hasonló ahol nem offolunk...
Először én is mértem, van egy négycsatornás usb hőmérőm, ami kapcsol relét az pedig ventillátor helyett a szivattyút kapcsolta (nem a jelenlegit) ezt egy atomprocis itx hajtotta, azt váltottam egy egyszerűbb omron termosztátra, ami jóval leegyszerűsítette a dolgot. De szerintem a jelenlegi helyzet fokozhatatlan, saját magát vezérli, hihetetlenül egyszerű.

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#769) Devil Smile válasza batman. (#768) üzenetére


Devil Smile
őstag

Elvileg van medence topik de 2 ev alatt 45hsz szuletett benne.. :) par kerdesem nekem is lenne, de akkor majd ott felteszem on ba ha nem gond :R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#770) Geresics válasza batman. (#768) üzenetére


Geresics
Topikgazda

szerintem nyugodtan jöhetnek ide az offok, elvégre azért valahol kapcsolódik, és talán más is kedvet kap hozzá! ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#771) batman. válasza Geresics (#770) üzenetére


batman.
senior tag

Ha nem zavarok én szívesen maradok. :R
Megkeresem, hol találtam anno az infót az LPE csöves rendszerről, meg készítek fényképeket (ez lehet, hogy csak hétvégén lesz).

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#772) agyarka válasza batman. (#771) üzenetére


agyarka
aktív tag

Szia!
Engem is érdekelne. Köszönöm!

(#773) batman. válasza batman. (#771) üzenetére


batman.
senior tag

[OFF]Ez a forrásom az LPE-s napenergiával fűtött medence ötletére, (ismeretlenül is gratulálok stormx :R ) amit továbbgondolva, már napelem hajtotta és vezérelte a rendszerem.

[ Szerkesztve ]

Ba-ba-ba... Ba-na-na-na! Hozzászólás végén a valakinek egy ötlet? felhívásra - egyéb dolgok szoktak eszembe jutni: pld igyunk meg egy sört, vagy vigyük el a kutyát sétálni, ha nem kapsz tőlem választ a sarki kocsmában vagyok a blökivel.

(#774) cellardoor12 válasza Geresics (#739) üzenetére


cellardoor12
csendes tag

Köszönöm, elfogadták az érvelésed! Utolsó kérdés: a Galvo megéri-e a (majdnem) dupla árát mondjuk egy Growatt 3000s-el szemben? Ugyanis valóban nincsen sehol, viszont cserébe drágább, mint a Primo. Vagy más minőségi(bb) kínai? Zeversolar?

(#775) Geresics válasza cellardoor12 (#774) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A Galvo normál esetben kb. 40-50 €-val drágább, mint a Primo. A Growatt jelentősen olcsóbb, de az árkülönbözetnek a 2x szorzó nekem túlzásnak tűnik...
Más invertereket nem nagyon ismerek, mert ez a két márka nálam eddig bevált, és minden lakossági igényt ki tudtam velük elégíteni.
Nagyobb rendszereknél a Huawei ami nagyon jó, azokat előszeretettel használtam. Annak megjelent a lakossági invertercsaládja nemrég, de itthon még nem láttam őket...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#776) agyarka válasza Geresics (#775) üzenetére


agyarka
aktív tag

A Huawei inverterei a saját optimalizálóikkal működnek együtt, de részletes leírást nem olvastam róla.

(#777) cellardoor12


cellardoor12
csendes tag

Jól vettem ki a tűzvédelmi szabályzatból, hogy kültéri inverter elhelyezés és 10 méternél kisebb DC kábelszakasz esetén elég az inverterbe integrált DC leválaszó?

(#778) Geresics válasza cellardoor12 (#777) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Mondhatni igen. :K
Konyhanyelven: ha a kábelnyomvonal a napelemek sarkától az inverterig, vagy az épületbe való belépésig (akkor, ha bent a kábel kevesebb, mint 5m-t tesz meg) <10m, akkor nem kötelező.
Azért fontos, hogy a napelemek sarkától, mert ha pl. van egy 12 napelemből álló sorod, akkor az már alapból 12m lenne, de az a rész szerencsére nem számít. :N

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#779) Petya25 válasza Geresics (#778) üzenetére


Petya25
addikt

Nálunk kinti óraszekrény van, földszinti bejárati beugróban (észak).
A ház 3 szintes, és a nap(elem)es oldal (dél) pont a másik oldalon van, akkor hogy kell értelmezni a kábelhoszt kivül? Tegyük fel majdnem gerincen van a legfelső elem, onnan át kell jönni fent északra (1m), végig le az északi tető oldalon (7m), onnan le a szekrényig csiki-csuki forgatással (kb 8m). Cserép alatt viszik le a lécek között azután külső falon kábelcsatornában? Akkor mi is számít kívülnek?
[link] reggeli kép

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#780) Geresics válasza Petya25 (#779) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem nagyon szeretem áthúzni a túloldalra a kábeleket a cserepek alatt, de ez inkább ilyen berögződés (leginkább nyestek és ácsok miatt). Inkább kimennék az épület oldalára, a fal és a tető találkozásánál diszkréten kábelcsatornában vinném a vezetékeket, és a lefelé menő csatornát is "elrejteném" az eresz mögött.
Ha ilyen nagyok a távolságok, akkor lehet érdemesebb más helyet keresni az inverternek (speiz, padlás, stb.), mert ekkora távnál ha szigorú a szolgáltató, akkor bizony számon fogja kérni a tűzvédelmi leválasztót!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#781) Petya25 válasza Geresics (#780) üzenetére


Petya25
addikt

A beépített tetőbe nem tenném, gondolom némi monoton zúgása van, meg akkor az óráig még vissza is kell vinni plusz drótokat, ami 3 szintet tekintve belül nem annyira lenne könnyű. Ezért mindent kint vinnék az óráig. Ez a leválasztó nagy tétel?

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#782) Geresics válasza Petya25 (#781) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Helyszínismeret nélkül csak okoskodni tudok, hogy én hova tenném! :DDD
Amúgy az AC kábelt nem szükséges keresztülhúzni a házon, elég becsatlakozni az emeleti elosztószekrénybe, már ha van, és már ha elég vastag vezeték megy oda. Szóval helyismeret. :U
Az inverter ha aktív hűtéses, akkor működés közben a ventilátornak van jelentős zaja, ha passzív, akkor is azért van némi zaj. Hálóba semmiképp sem raknám! Kamra, spájz, garázs, lépcsőház, stb. általában az ajánlott hely. :U
Nem tudom, hogy a kivitelezők ezt mennyiért építik be. Hivatalosan tűzálló kábelezéssel kellene bekötni, de olyat még nem láttam, aki tényleg azzal csinálja, pedig nem is olyan drága a 30 perces tűzállósági minősítéssel rendelkező kábel.
Ha tippelnem kellene, akkor valahol 50-150eFt+ÁFA körülre saccolnám, de tényleg nem tudom. :(

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#783) Devil Smile


Devil Smile
őstag

Van valahol egy "telepitesi kisokos?"
pl eloirasok a kabelekre UV allosag tuzallosag stb
tarto szerkezet, felhasznalt anyagok stb stb
:R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#784) Geresics válasza Devil Smile (#783) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Kisokosról nem tudok, hiszen mindenki mást használ, így 100+100 variáns játszik.
A szolár kábel 20 éves minősítéssel kell rendelkezzen (UV álló, dupla szigetelés, stb.). A forgalmazó adja hozzá a papírt.
A tartószerkezetek is mindig a gyártójuktól kapják a papírt, a minősítést. A K2 honlapján pl. letölthető a sajátja, azonban ők pl. csak rendszer-garanciát vállalnak (tehát ha a tartószerkezetben meglátnak egy idegen csavart, akkor már buktad a garit).

A felhasznált anyagokra valamelyik MSZ szabvány vonatkozik, de ha fegyverrel követeled sem tudom most rávágni, hogy melyik! :DDD
Kis guglizással szerintem megtalálható... :U

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#785) Devil Smile válasza Geresics (#784) üzenetére


Devil Smile
őstag

köszönöm, csak azert erdeklodom mert nagyon uigy nez ki h az enhome lesz a kivitelezo igy kertem oket h kuldjek meg a felhasznalt anyagok listajat mert eleg sok helyrol hallottam h ingadozo a telepites minosege.. igy alairas elott ezeket ki akarom szurni... :R

Steam: hunsmile / Xbox GT: Smile0Gigi

(#786) Rolly válasza Geresics (#782) üzenetére


Rolly
veterán

Csak kiegészítenélek, hogy az inverter elhelyezésénél kell számolni annak a hőtermelésével, így kamrába és spájzba kizárt hogy tenném ahol nem árt ha hűvös van, de igazából lakáson belül se raknám (kivéve garázs) nálunk ott van nyáron simán 35 fokra feltolja a garázs hőmérsékletét míg a klíma nélküli előszobában 30 fok van... Télen viszont jó (bár akkor a kisebb teljesítmény miatt kevésbé melegszik) mert így van passzív fűtésünk a garázsban :)...

a milyen passzív inverter (Saj sununo 4k-m asszem) nyáron amúgy 60 fok körüli csúcs termelésen az inverter, télen 40-45 fok.. Hang körülbelül 0 csak minimális ciripelés hallatszik....

(#787) Geresics válasza Rolly (#786) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Akkor bizony az az inverter rettenetes hatásfokkal dolgozik! :Y
Mert hogy melegszik az inverter? Hát a DC/AC átalakítás vesztesége alakul át hővé... Nálad úgy fest, átlagon felüli a melegedés, ami sajnos átlagon aluli hatásfokot jelent! ☹️

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#788) Rolly válasza Geresics (#787) üzenetére


Rolly
veterán

Ezt hogy lehet kimerni / megtudni... Amúgy mivel full passzív az inverter... Amúgy a termelt árammal aranyosan melegszik...

(#789) Rolly válasza Rolly (#788) üzenetére


Rolly
veterán

annyit néztem, hogy amikor igazán izzik az inverter akkor az adatai szerint hogy teljesít:

10:00 - 65 fokos az inverter
PV1: 302.2V-8.22A
PV2: 110.4V-9.86A
összesen (DC): 3573 W
aktuális termelés (AC): 3541 W
teljesítmény: 99,1%

aztán. hogy az értékek igazak-e vagy sem azt nem tudom :( ...

az adatlapját megnézve lehet az a gondja, hogy a nominal dc voltage 360V... bár 80-tól indul az inverter és ezért melegedhet mert nagyon alacsony a pv2 feszültsége... tervbe van 3 panel még arra az ágra akkor ott 200V körül lesz...

PV1 átlag feszültsége 300V
PV2 átlag eszültsége 125V

18 panel van fent két körre rakva a két string nem egyforma, mert más a tájolás az egyik tisztán keleti (talán 12 panel a PV1) A PV2-ből 4 keleti 2 déli (maxim optimizeres minden panel) s ide lenne még 3 délre majd bár ha sokat hozna az össztermelésen akkor még idén ha nem akkor jövő nyáron vagy utána lenne egy nagyobb bővítés cirka plusz 13 panellel (nyugati oldal)

[ Szerkesztve ]

(#790) Rolly válasza Rolly (#789) üzenetére


Rolly
veterán

(persze a nagy bővítés vagy plusz inverterre menne vagy inverter csere lenne...

(#791) exabit válasza Rolly (#789) üzenetére


exabit
tag

Ez nagyon jó hatásfok, de 32W-ot passzívan disszipálni nem egyszerű úgyhogy a 65 fok könnyedén lehet.

(#792) agyarka válasza Geresics (#784) üzenetére


agyarka
aktív tag

MSZ HD 60364 7-712:2006
vonatkozik a villamos berendezések létesítésére.

Az egyes alkatrészek megfelelőségére vonatkozó előírásokat legkönnyebb jobb szakkatalógusokból kibányászni.

(#793) agyarka válasza exabit (#791) üzenetére


agyarka
aktív tag

Kapott egy kis virtuális tuningot. -) Katalógus szerint a maximális hatásfoka 97,8, EU s hatásfoka 97%. Az inverter 900V ig skálázott, névleges feszültsége 600V amitől a leírt string feszültségek jelentősen elmaradnak. A rendszerelemek " kiváló " illesztése miatt a hatásfoka meg sem közelíti a katalógus értéket, úgyhogy nem csoda, hogy ekkora a hőleadása.

http://magyarnapenergia.hu/wp-content/uploads/2017/04/Haszn%C3%A1lati-%C3%BAtmutat%C3%B3_SAJ-Suntrio-Plus_HU.pdf

[ Szerkesztve ]

(#794) agyarka válasza Devil Smile (#785) üzenetére


agyarka
aktív tag

A panel (JA esetleg BenQ poli), inverter (Growatt vagy SE), tartószerkezet (Wintech Solar SH rendszer szett), Hensel AC doboz ( Weidmüller túlfeszültség és túláram védelem, szakaszoló kapcsoló), Hensel DC doboz (Weidmüller túlfeszültség védelemmel) központi raktárukból megy. Az egyebek ( AC, DC vezetékek és kábelek, érvéghüvelyek, MC4 kompatibilis csatlakozók, krimpelők, kábelkötözők) alvállalkozónként eltérőek.

(#795) agyarka válasza agyarka (#793) üzenetére


agyarka
aktív tag

Most látom, hogy az egyfázisú SAJ nak is 4K a típusjele. Annak az említett konfigurációban valamivel jobb a hatásfoka.

http://magyarnapenergia.hu/wp-content/uploads/2017/04/SAJ-Egyfazis-3K-5K.pdf

(#796) Konflikt válasza Devil Smile (#785) üzenetére


Konflikt
addikt

sajnos nem fognak reszelteket irni, en tobbszor kertem. az ajanlat se teteles. max h growatt inverter meg benq/ja solar panel (eppen amelyiket tudjak szerezni) ac/dc oldali tulfesz es egyeb szerelesei anyagok, tartoszerkezet, kabel gyartorol nem nyilatkoznak. csak azt ismetlik h ok az ELMU, es piaci ar felett nagyon magasan adnak ajanlatot.
keresre sem valtanak panelt es invertert, nem adnak mas ajanlatot
szoval nekem meg az elejen tetszettek, de full rugalmatlanok es lassan valaszolnak, ill. nem a legjobb anyagokkal dolgozbak es meg dragak is.
van mas a piacon nagy ceg akik adnak 10 evet ugyanugy.

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#797) agyarka válasza Konflikt (#796) üzenetére


agyarka
aktív tag

2017 ben munkára 12 hónap!, napelemre 10 év ( gyártó 12 évet ad), inverterre gyári (Growatt 5, SE 12 év), egyéb elektromos szerelvényekre 5 év garanciát adtak ( kivéve az optimalizálók, amire a gyári 25 évet adják).

(#798) Rolly válasza agyarka (#795) üzenetére


Rolly
veterán

Nekem 4k-m van... Jó lenne hogy lehet megtudni a valós hatékonyságot... Mert rairni bármit rá lehet :(

(#799) Konflikt válasza agyarka (#797) üzenetére


Konflikt
addikt

jolhangzik.. :N :(

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#800) agyarka válasza Rolly (#798) üzenetére


agyarka
aktív tag

Melyik 4k, az 1 fázisú? Kicsit megtévesztő, hogy az előtagban van a különbség, a számozás meg ugyanaz.
Elvileg nemzetközi minősítései vannak, tehát tudnia kell a megadott hatékonyságot. A gyártó honlapján még nem néztem, de akinek nincs takargatni valója, az nyugodtan közzéteheti a különböző részterhelésekhez tartozó adatokat.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.