- eBay-es kütyük kis pénzért
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- sziku69: Szólánc.
- Vízügy: árvíz, belvíz, aszály, stb.
- Wiz Khalifa: Grand Theft Auto VI - Érdekességek, látványosságok, képek, infók egy helyen.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- ubyegon2: Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Gurulunk, WAZE?!
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
agyarka
aktív tag
Melyik 4k, az 1 fázisú? Kicsit megtévesztő, hogy az előtagban van a különbség, a számozás meg ugyanaz.
Elvileg nemzetközi minősítései vannak, tehát tudnia kell a megadott hatékonyságot. A gyártó honlapján még nem néztem, de akinek nincs takargatni valója, az nyugodtan közzéteheti a különböző részterhelésekhez tartozó adatokat. -
Konflikt
addikt
válasz
Devil Smile #785 üzenetére
sajnos nem fognak reszelteket irni, en tobbszor kertem. az ajanlat se teteles. max h growatt inverter meg benq/ja solar panel (eppen amelyiket tudjak szerezni) ac/dc oldali tulfesz es egyeb szerelesei anyagok, tartoszerkezet, kabel gyartorol nem nyilatkoznak. csak azt ismetlik h ok az ELMU, es piaci ar felett nagyon magasan adnak ajanlatot.
keresre sem valtanak panelt es invertert, nem adnak mas ajanlatot
szoval nekem meg az elejen tetszettek, de full rugalmatlanok es lassan valaszolnak, ill. nem a legjobb anyagokkal dolgozbak es meg dragak is.
van mas a piacon nagy ceg akik adnak 10 evet ugyanugy. -
agyarka
aktív tag
válasz
Devil Smile #785 üzenetére
A panel (JA esetleg BenQ poli), inverter (Growatt vagy SE), tartószerkezet (Wintech Solar SH rendszer szett), Hensel AC doboz ( Weidmüller túlfeszültség és túláram védelem, szakaszoló kapcsoló), Hensel DC doboz (Weidmüller túlfeszültség védelemmel) központi raktárukból megy. Az egyebek ( AC, DC vezetékek és kábelek, érvéghüvelyek, MC4 kompatibilis csatlakozók, krimpelők, kábelkötözők) alvállalkozónként eltérőek.
-
agyarka
aktív tag
Kapott egy kis virtuális tuningot. -) Katalógus szerint a maximális hatásfoka 97,8, EU s hatásfoka 97%. Az inverter 900V ig skálázott, névleges feszültsége 600V amitől a leírt string feszültségek jelentősen elmaradnak. A rendszerelemek " kiváló " illesztése miatt a hatásfoka meg sem közelíti a katalógus értéket, úgyhogy nem csoda, hogy ekkora a hőleadása.
http://magyarnapenergia.hu/wp-content/uploads/2017/04/Haszn%C3%A1lati-%C3%BAtmutat%C3%B3_SAJ-Suntrio-Plus_HU.pdf
-
annyit néztem, hogy amikor igazán izzik az inverter akkor az adatai szerint hogy teljesít:
10:00 - 65 fokos az inverter
PV1: 302.2V-8.22A
PV2: 110.4V-9.86A
összesen (DC): 3573 W
aktuális termelés (AC): 3541 W
teljesítmény: 99,1%aztán. hogy az értékek igazak-e vagy sem azt nem tudom
...
az adatlapját megnézve lehet az a gondja, hogy a nominal dc voltage 360V... bár 80-tól indul az inverter és ezért melegedhet mert nagyon alacsony a pv2 feszültsége... tervbe van 3 panel még arra az ágra akkor ott 200V körül lesz...
PV1 átlag feszültsége 300V
PV2 átlag eszültsége 125V18 panel van fent két körre rakva a két string nem egyforma, mert más a tájolás az egyik tisztán keleti (talán 12 panel a PV1) A PV2-ből 4 keleti 2 déli (maxim optimizeres minden panel) s ide lenne még 3 délre majd bár ha sokat hozna az össztermelésen akkor még idén ha nem akkor jövő nyáron vagy utána lenne egy nagyobb bővítés cirka plusz 13 panellel (nyugati oldal)
-
válasz
Geresics #782 üzenetére
Csak kiegészítenélek, hogy az inverter elhelyezésénél kell számolni annak a hőtermelésével, így kamrába és spájzba kizárt hogy tenném ahol nem árt ha hűvös van, de igazából lakáson belül se raknám (kivéve garázs) nálunk ott van nyáron simán 35 fokra feltolja a garázs hőmérsékletét míg a klíma nélküli előszobában 30 fok van... Télen viszont jó (bár akkor a kisebb teljesítmény miatt kevésbé melegszik) mert így van passzív fűtésünk a garázsban
...
a milyen passzív inverter (Saj sununo 4k-m asszem) nyáron amúgy 60 fok körüli csúcs termelésen az inverter, télen 40-45 fok.. Hang körülbelül 0 csak minimális ciripelés hallatszik....
-
Devil Smile
őstag
-
Geresics
Topikgazda
válasz
Devil Smile #783 üzenetére
Kisokosról nem tudok, hiszen mindenki mást használ, így 100+100 variáns játszik.
A szolár kábel 20 éves minősítéssel kell rendelkezzen (UV álló, dupla szigetelés, stb.). A forgalmazó adja hozzá a papírt.
A tartószerkezetek is mindig a gyártójuktól kapják a papírt, a minősítést. A K2 honlapján pl. letölthető a sajátja, azonban ők pl. csak rendszer-garanciát vállalnak (tehát ha a tartószerkezetben meglátnak egy idegen csavart, akkor már buktad a garit).A felhasznált anyagokra valamelyik MSZ szabvány vonatkozik, de ha fegyverrel követeled sem tudom most rávágni, hogy melyik!
Kis guglizással szerintem megtalálható... -
Devil Smile
őstag
Van valahol egy "telepitesi kisokos?"
pl eloirasok a kabelekre UV allosag tuzallosag stb
tarto szerkezet, felhasznalt anyagok stb stb -
Geresics
Topikgazda
Helyszínismeret nélkül csak okoskodni tudok, hogy én hova tenném!
Amúgy az AC kábelt nem szükséges keresztülhúzni a házon, elég becsatlakozni az emeleti elosztószekrénybe, már ha van, és már ha elég vastag vezeték megy oda. Szóval helyismeret.
Az inverter ha aktív hűtéses, akkor működés közben a ventilátornak van jelentős zaja, ha passzív, akkor is azért van némi zaj. Hálóba semmiképp sem raknám! Kamra, spájz, garázs, lépcsőház, stb. általában az ajánlott hely.
Nem tudom, hogy a kivitelezők ezt mennyiért építik be. Hivatalosan tűzálló kábelezéssel kellene bekötni, de olyat még nem láttam, aki tényleg azzal csinálja, pedig nem is olyan drága a 30 perces tűzállósági minősítéssel rendelkező kábel.
Ha tippelnem kellene, akkor valahol 50-150eFt+ÁFA körülre saccolnám, de tényleg nem tudom. -
-
Geresics
Topikgazda
Nem nagyon szeretem áthúzni a túloldalra a kábeleket a cserepek alatt, de ez inkább ilyen berögződés (leginkább nyestek és ácsok miatt). Inkább kimennék az épület oldalára, a fal és a tető találkozásánál diszkréten kábelcsatornában vinném a vezetékeket, és a lefelé menő csatornát is "elrejteném" az eresz mögött.
Ha ilyen nagyok a távolságok, akkor lehet érdemesebb más helyet keresni az inverternek (speiz, padlás, stb.), mert ekkora távnálha szigorúa szolgáltató,akkorbizony számon fogja kérni a tűzvédelmi leválasztót! -
Petya25
őstag
válasz
Geresics #778 üzenetére
Nálunk kinti óraszekrény van, földszinti bejárati beugróban (észak).
A ház 3 szintes, és a nap(elem)es oldal (dél) pont a másik oldalon van, akkor hogy kell értelmezni a kábelhoszt kivül? Tegyük fel majdnem gerincen van a legfelső elem, onnan át kell jönni fent északra (1m), végig le az északi tető oldalon (7m), onnan le a szekrényig csiki-csuki forgatással (kb 8m). Cserép alatt viszik le a lécek között azután külső falon kábelcsatornában? Akkor mi is számít kívülnek?
[link] reggeli kép -
Geresics
Topikgazda
válasz
cellardoor12 #777 üzenetére
Mondhatni igen.
Konyhanyelven: ha a kábelnyomvonal a napelemek sarkától az inverterig, vagy az épületbe való belépésig (akkor, ha bent a kábel kevesebb, mint 5m-t tesz meg) <10m, akkor nem kötelező.
Azért fontos, hogy a napelemek sarkától, mert ha pl. van egy 12 napelemből álló sorod, akkor az már alapból 12m lenne, de az a rész szerencsére nem számít. -
cellardoor12
csendes tag
Jól vettem ki a tűzvédelmi szabályzatból, hogy kültéri inverter elhelyezés és 10 méternél kisebb DC kábelszakasz esetén elég az inverterbe integrált DC leválaszó?
-
Geresics
Topikgazda
válasz
cellardoor12 #774 üzenetére
A Galvo normál esetben kb. 40-50 €-val drágább, mint a Primo. A Growatt jelentősen olcsóbb, de az árkülönbözetnek a 2x szorzó nekem túlzásnak tűnik...
Más invertereket nem nagyon ismerek, mert ez a két márka nálam eddig bevált, és minden lakossági igényt ki tudtam velük elégíteni.
Nagyobb rendszereknél a Huawei ami nagyon jó, azokat előszeretettel használtam. Annak megjelent a lakossági invertercsaládja nemrég, de itthon még nem láttam őket... -
-
batman.
senior tag
[OFF]Ez a forrásom az LPE-s napenergiával fűtött medence ötletére, (ismeretlenül is gratulálok stormx
) amit továbbgondolva, már napelem hajtotta és vezérelte a rendszerem.
-
Devil Smile
őstag
Elvileg van medence topik de 2 ev alatt 45hsz szuletett benne..
par kerdesem nekem is lenne, de akkor majd ott felteszem on ba ha nem gond
-
batman.
senior tag
Karikába vannak tekerve, csináltam hozzá segédeszközt. Van topic ahol ezt megbeszélhetjük? Medence vagy valami hasonló ahol nem offolunk...
Először én is mértem, van egy négycsatornás usb hőmérőm, ami kapcsol relét az pedig ventillátor helyett a szivattyút kapcsolta (nem a jelenlegit) ezt egy atomprocis itx hajtotta, azt váltottam egy egyszerűbb omron termosztátra, ami jóval leegyszerűsítette a dolgot. De szerintem a jelenlegi helyzet fokozhatatlan, saját magát vezérli, hihetetlenül egyszerű. -
Engem majd érdekelne, hogy a csöveket hogy lehetett szépen elrendezni... Hasonlóban gondolkodom csak eddig én arra gondoltam, hogy ennek a szivattyúját vezérelem a vízhőfok alapján ha melegebb a csőben, mint a medencében akkor indul a szivattyú, de ez a megoldás leegyszerűsíti ... mert ha süt a nap megy a szivattyú...
-
batman.
senior tag
válasz
Geresics #441 üzenetére
Na megjött végre a kis kínai napelem, elsőre volt vele egy kis elkeveredés, sokáig tartott, de olcsó volt. Tökéletes lett a kis szigetüzem. Messze felülszárnyalja az elképzeléseimet, felhős égbolton is működik, csak kevesebb az átforgatott víz. Innen már „ingyen van” és a vezérléssel sem kell bajlódni, megoldja a nap. Mondjuk most épp nincs szükség rá, de ezzel kitoltuk 2-3 héttel a strandszezont. Ha jól számolom napos időben a 20 m3 vizet + 3 C fokkal emeli, magától kb. 2C, összesen 5C. Nagyon boldog vagyok vele, lehet hogy kedvet kapok valami nagyobbhoz is!
A költségek:
Szivattyú: 12 Euro
Napelem: 23 Euro
200m LPE cső 20E Ft. (megvolt)
Műanyag idomok csapok 5E Ft. (megvolt)
Összesen: 35.000 Ft
A képeken még csak a próbaüzem van, természetesen normálisan rögzítem az üvegház tetejére, és a kábelezés sem fog lógni. -
válasz
Devil Smile #762 üzenetére
Napelemre nem hiszem, hogy raknának infra fűtést... Most nyáron 4 nap alatt annyit termelt a napelem mint egész januárban ... szóval ha ott havas és 1-2 napig az marad az nem oszt nem szoroz éves szinten... Idei télben kb 1,5 hetet lehetett hó a napelemeken... Ha már egy része kilátszik a napelemnek akkor elég gyorsan le tudja magát "olvasztani"
-
Geresics
Topikgazda
válasz
Devil Smile #762 üzenetére
Az infrával fűtést szokták "talpraesett vállalkozók" mondani, hogy az milyen jó. El is mentem egy importőrhöz, aki amikor technikai jellegű kérdéseket tettem fel neki, a kezembe nyomott 2 fajta fóliát, hogy majd méregessem ki magamnak amikre kíváncsi vagyok, mert a kérdést sem érti.
Nos, én méregettem, hőkamerázgattam, stb, és rájöttem, hogy egy ordenáré nagy átb@szás!
Szerencsére az én méréseim mások is megcsinálták, sőt, még mágneses teret is mértek (ez nekem kimaradt anno)! Az eredmények sajnos megerősítik az én véleményem, sőt, még rontanak is rajta, mert kiderült, hogy még egészségtelen méretű mágneses teret is gerjesztenek!A teljes cikket érdemes elolvasni:
Tények és tévhitek a padlófűtésről - avagy miért intelligens az infra?
(Kicsit bulvárosan fogalmaz itt-ott, de ettől még a szakmai része rendben van...) -
Devil Smile
őstag
válasz
Geresics #761 üzenetére
Az infra úgy jött ide, hogy kaptam olyan árajánlatokat amiben le van írva, hogy infrát nem tartalmaz..
Utoljára infrát a biztonsági kamerákhoz használtam, de az az éjszakai felvételekhez kell..a napelemnek meg nincs szüksége ilyenre tudtommal.. hacsak nem azért mert fél a sötétben..
Ezért gondoltam, hogy ez esetben fűtési célokat szolgál..
Tehát esélyes, hogy nem döglik meg az inverter miután visszahozza az árát.. ( Az LG tv-m 2év 3hónaposan füstölt el 2év garival.. ment a kukába)
-
Geresics
Topikgazda
válasz
Devil Smile #760 üzenetére
Infra?
Hogy jön ide az infra?
Infráról eddig szó sem volt!
Élettartam: az inverter élettartama 10-15-20 év közé datálható, a polikristályos napelem olyan 35 évig jó (lineáris teljesítmény-degradációval).
-
Devil Smile
őstag
válasz
Geresics #755 üzenetére
Köszönöm az infót!
Tudom, h ezek csak megközelítő adatok, és 2 teljesen egyforma rendszer nem egyforma adatokat hoz..
Az infra itt mi célt szogál a paneleknél? A téli időszakban a fűtés szerepét látja el és az esetleges havazásnál az olvasztást?
Élettartamokról lehet tudni valamit? pl hogy garancia után 1 évet vagy 5-10 évet is elmennek még? -
Geresics
Topikgazda
A klímában az a jó, hogy nem muszáj használni!
(Nekünk is van otthon, és évente max 10 napot megy, mert a lombhullató fák nyáron árnyékolnak, de télen átengedik a fényt, viszont megtörik a szelet. Persze, amikor napok óta 38°C van, akkor nincs mit tenni, meleg van, és bekapcsoljuk. Jah, meg néha benti teregetés után párátlanításra használjuk!)
Amikor azt látod, hogy közeleg az éves leolvasás, akkor még tudsz is tervezni, hogy van-e feleslegesen elhasználható energia, vagy nincs.Amúgy a napelemeknek tetőtéri helyiségeknél van még egy áldásos hatása: egész nap "árnyékban" vannak a napelemek! Sokkal élhetőbb egy olyan tetőtéri szoba, ahol nem izzanak a cserepek!
-
Geresics
Topikgazda
Több napelemet elbír (talán 13-at is), de ha nem fogyasztod el az energiát, akkor felesleges. A saját fogyasztásod erejéig minden megtermelt kWh kb. 36 Ft-ot ér, az éves fogyasztásodon felüli termelésed kevesebb, mint fele annyit kb.
Viszont ha beépítesz egy klímát, akkor azzal nyáron javítod az életminőséged, elő- és utószezonban pedig a fűtésszámlád tudod vele csökkenteni. (Télen, nagy hidegben már rossz a hatásfokuk, olyankor ne klímával akarj fűteni...) -
Geresics
Topikgazda
Semmi baja. Sokan fikázzák, hogy sz@r a minősége, de jellemzően nincs valódi tapasztalatuk vele, és "valaki mesélte" nekik, vagy csak simán abból indulnak ki, hogy olcsó.
(#753) Devil Smile
Nem igazán értem, hogy mit is szeretnél pontosan.
Minden rendszer egyedi, és minden rendszernek egyedi módon fog alakulni a termelése. Senki nem fogja tudni Neked megmondani, hogy a Te rendszered pontosan mennyit fog termelni. Erre van a JRC kalkulátora, de az is csak kalkulátor, és általánosít.
Ha pl. a szomszédodnak pontosan ugyan olyan a tetője, mint Neked, és pontosan ugyan olyan rendszer van rajta, mint amit Te szeretnél, akkor sem fogja tudni senki megmondani, hogy ha holnap beüzemelsz egy ugyan olyan rendszert otthon, akkor annak hogy fog alakulni a termelése, mert az évek különböznek egymástól. Korábbi évek alapján persze lehet sejteni, lehet saccolni, lehet kalkulálni. Erre vannak a kalkulátorok.Az, hogy megnézed egy Demo user adatait, aki más méretű, más felépítésű rendszert mutat egy másik kontinensen (vagy akár csak pár száz/ezer kilométerrel arrébb), az a felület bemutatására jó, nem a termelésre. Growattnál az "Experience" gombra kell kattintani a demo felületért.
-
Devil Smile
őstag
válasz
Geresics #752 üzenetére
Köszönöm, és itt hol látom , hogy mekkora a telepített rendszer?
Csak regisztrálás után jutok ilyen információkhoz?
Az érdekelne, hogy mennyi egy rendszer tényleges termelése, mert a kalkulátorok azt mutatják amire beállítják.
Bocsánat a sok hülye kérdésért, csak szeretem tudni pontosan mit kapok a pénzemért.. -
Geresics
Topikgazda
válasz
Devil Smile #751 üzenetére
Itt pl. én is onnan ollóztam ki képet!
-
Devil Smile
őstag
Sziasztok ujra
a kerdesem az lenne hogy letezik valahol a growattnak olyan oldala ahol meg lehet nezni a telepitett rendszerek termeleset? fentebb lattam h a solaredgenek van valami hasonlora gondolok..
Nekem egy 6000UE-t ajanlottak ki..
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- Futás, futópályák
- Samsung Galaxy S23 FE - nincsen sárkány
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Le Mans Ultimate
- Milyen légkondit a lakásba?
- BestBuy topik
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Netfone
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7700X 32/64GB RAM RTX 5070 GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Dell Latitude 3420 - i5-11GEN I 16GB I 512SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Garancia!
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Fedezd fel a lenyűgöző világot az RTX4060 EAGLE OC segítségével! 0% THM rèszletre is!
- DELL Thunderbolt Dock - WD19TB modul 02HV8N (ELKELT)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest