Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) Petya25 válasza bluobluo75 (#150) üzenetére


Petya25
addikt

A jelenlegi áram ár és megtérlés mellett elég elszántnak kell lenni, hogy valaki belevágjon.
Ismerősömék hamarosan építkezni fognak és pl gázt nem kötnek be, na ők eleve így fognak berendezkedni, áramból kell kihozni mindent. Náluk reális egy napelemes minierőmű.

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#152) Geresics válasza Petya25 (#151) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem kell hozzá túl nagy elszántság, elég egy kis matektudás is ;]
Már a kisebb rendszerek is 10 év körül visszatermelik a saját árukat, ami könnyen kiszámolható, hogy jó beruházás, pláne a mai alacsony kamatok mellett! (Ha valaki igazán precíz akar lenni, és tudja mit jelent a pénz jelenbeni és jövőbeni értéke, akkor pláne tudja, hogy miért jobb ez, mint egy banki lekötés...)

Tovább megyek, ez egy értéknövelő beruházás! Ez azt jelenti, hogy az ingatlanod értékét növeli!

Amúgy most is azt mondom, hogy annak éri meg, akinek van rá pénze! (A hitel ilyen célra rossz biznisz.) Viszont, akinek van pénze, annak ez éri meg a legjobban!
Pl.:
- ha veszel egy autót, akkor amint beleülsz, máris jelentősen veszett az értékéből! Továbbá tankolni kell, biztosítást kell fizetni, adózni kell utána évente kétszer, stb.
- ha inkább értéknövelő beruházás miatt (meg mert jó móka) egy medencét csináltatsz, az is csak viszi a pénzt utána minden évben (nem is kicsit)...
- egy napelemes rendszer szinte bármilyen házra telepítve minimum 1, de általában 2-3 kategóriával növeli az ingatlan energetikai besorolását! Aki nézett körül az elmúlt 3 évben ingatlan miatt, az tudja, hogy ez mit jelent a tulajdonos számára...

Persze, ha gyártulajdonos vagy, és a napelemes rendszer árát egy új gép beszerzésére fordítod, azzal jobban jársz, de az emberek nagy része nem gyártulajdonos ;]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#153) Petya25 válasza Geresics (#152) üzenetére


Petya25
addikt

A 10 év eléggé optimista becslés már alapból, és ha valami bekrepál a 10. év végén, pl az inverter, akkor megy az feljebb is. Ha lesz ami max 5 év alatt 0-án van belevágok, meg kb mindenki aki tud erre szánni pénzt,

[ Szerkesztve ]

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#154) Petya25 válasza Petya25 (#153) üzenetére


Petya25
addikt

A rezsicsökkentés odavágott!

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#155) Geresics


Geresics
Topikgazda

Az elszámolás menete egy példán keresztül

Egy egyetemes szolgáltató által ellátott – HMKE*-t üzemeltető – felhasználó adott elszámolási időszaki (a példában éves) fogyasztása 4000 kWh, a HMKE által megtermelt villamos energia 4500 kWh, az összegzett vételezési/betáplálási mennyiségek szaldója tehát 500 kWh betáplálás.

A betáplálásért kapott összeg (ÁFA nélküli árral számolva): 500 kWh x 15 Ft/kWh = 7 500 Ft. (Ha az üzemeltető az ÁFA-körbe tartozik, a 27% ÁFA-val együtt 9 525 Ft.)

A saját megtermelt villamos energiával fedezett fogyasztás révén elért „megtakarítás” (ÁFA-val együtt számolva): 4000 kWh x 45 Ft/kWh = 180 000 Ft, azaz itt figyelembe kell venni a jelentős költségelemet képviselő „elkerült” forgalomarányos rendszerhasználati díjmértéket is.

Az egységnyi megtermelt villamos energiára jutó megtakarítás tehát a saját fogyasztásnak megfelelő mennyiségre 45 Ft/kWh (ÁFA-val együtt), míg a saját fogyasztáson felüli részre csupán 15 Ft/kWh (ÁFA nélkül), illetve 19,05 Ft/kWh (ÁFA-val együtt). Jól látható tehát, hogy a méretezés minden rendszer megtérülésének alapfeltétele!

A felhasználónak minden esetben (tehát a „végső” szaldó irányától és mértékétől függetlenül) és teljes összegben meg kell fizetnie az elosztói alapdíjat (és – ha a felhasználó a KIF III. nem profilos elosztási díjkategóriába tartozik – az elosztói teljesítménydíjat is).

Amennyiben egy HMKE-s fogyasztónál minden hónapban nagyobb a vételezési mennyiségek összege a betáplálási mennyiségek összegénél, akkor a fogyasztó számára indifferens, hogy havi vagy éves elszámolásban van, míg ellenkező esetben a fogyasztó kedvezőbb helyzetbe kerül az éves elszámolással.

* Háztartási Méretű KisErőmű

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#156) rii


rii
nagyúr

sziasztok!

azt szeretném megkérdezni, hogy 600-800 Ft-ból mit lehet kihozni?

hány W óránkénti fogyasztással lehet terhelni?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#157) rii válasza rii (#156) üzenetére


rii
nagyúr

úgy látom, 800.000-ért semmit se adnak .-(

a legkisebb rendszer is 1.200.000
és gondolom olyan 4.000 ft havi villanyszámlát vált ki ....

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#158) And válasza rii (#157) üzenetére


And
veterán

"és gondolom olyan 4.000 ft havi villanyszámlát vált ki ...."
Szerencsére nem kell tippelgetni, mivel a 2kW-os csúcsteljesítményből és a szokásos 13%-os éves hatásfokból számolva 2400 kWh körüli energiát képes termelni évente, és ezt oda is írták :U. Az havonta 200 kWh, alaphangon minimum 40 Ft/kWh-val számolva 8 ezer forint, de inkább több.

(#159) rii válasza And (#158) üzenetére


rii
nagyúr

" .... Az havonta 200 kWh .... "

a 200-at elosztva 30-al azt jelenti, hogy napi 6,67 kWh órával lehet gazdálkodni, ami 667 Wh?

az 6,67 óráig bír el egy 100W-os fogyasztót / nap?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#160) And válasza rii (#159) üzenetére


And
veterán

"a 200-at elosztva 30-al azt jelenti, hogy napi 6,67 kWh órával lehet gazdálkodni, ami 667 Wh?"
Így is fel lehet fogni, de ugye 6,67 kWh az 6670 Wh-val egyenlő, a villanyszámlát viszont havi fogyasztás szerint fizeted, a megtermelt energia pedig nem véletlenül éves átlagot jelent (nyáron nyilván több, télen kevesebb az egy nap vagy hónap alatt megtermelt átlagos energiamennyiség).
"az 6,67 óráig bír el egy 100W-os fogyasztót / nap?"
Az előbbiek értelmében egy 10-es szorzó ugyan kimaradt, de ennek így nincs értelme: ha a megtermelt energiát nem tárolod el (helyi akkumulátortelep segítségével, ami ekkora nagyságrendben már eléggé értelmetlen dolog egy egyéni fogyasztó számára a költségei miatt) vagy nem táplálod vissza a hálózatba, akkor az számodra elvész, a fogyasztók teljesítményfelvétele nem fog változni attól, hogy mennyi az aktuálisan előállított teljesítmény, ami a pillanatnyi fényviszonyoktól függ. Éves viszonylatban a megadott energiamennyiséget tudja előállítani, illetve a hálózatba visszatáplálva ennyi energiát (kilowattórát) tud neked megspórolni. Ha a havi 8-9 ezernél nagyobb a jelenlegi villanyszámlád, azaz havonta több, mint 200 kWh a fogyasztásod, akkor ez az összeg - éves átlagban - levonódik belőle, és csak a maradékot kell fizetned. Ha pedig a fogyasztásod ennél kevesebb, akkor az egyenleged pozitív lesz, tehát többet táplálsz vissza, mint amennyit fogyasztasz, viszont azt csak töredék áron veszik át tőled, lásd geresics legutóbbi eszmefuttatását.

[ Szerkesztve ]

(#161) Geresics válasza rii (#157) üzenetére


Geresics
Topikgazda

2kWp alatt egyáltalán nem érdemes belevágni, de még ott is magas a fajlagos költség! A Te linkeden pl. 495.000.Ft+ÁFA/kWp! Amúgy mindig azt javaslom, hogy a Ft/kWp árat érdemes nézni!
Azt csak halkan teszem hozzá, hogy egy 2kWp méretű rendszer nem fog 2400kWh energiát termelni Magyarországon! A legoptimálisabb (déli tájolás, 35°-os dőlésszög) esetén is "csak" 2300kWh a reálisan várható teljesítmény! Persze ettől eltérés lehet, de nem valószínű, hogy felfelé lesz!
Egy rendszer várható termeléséről a JRC (Joint Research Centre) European Commission adatbázisa alapján készíthetük kalkulációt, ami Európa legelismertebb napelemes kalkulátora. A kalkulátor a következő oldalon érhető el:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
A kalkuláció figyelembe veszi a földrajzi elhelyezkedést, az átlagos besugárzási értékeket és hőmérsékleti adatokat, illetve a tető dőlésszögét és tájolását, stb.
Természetesen a kalkuláció csupán tájékoztató adatokat tartalmaz, és a rendelkezésre álló adatok alapján készül, a valós termelés minden évben más lesz, az adott év napos óráinak, felhőzetének, széljárásának, a levegő tisztaságának, és egyéb befolyásoló tényezőknek köszönhetően. Eddigi tapasztalataink és saját méréseink alapján mégis ez a kalkulátor bizonyult a legpontosabbnak éves termelés tekintetében.

Szóval a 2kWp méretű rendszer fajlagosan drága, ezért a megtérülési ideje is hosszabb, mint pl. egy 3 vagy 5kWp méretű rendszeré (nem is beszélve az ipari méretekről)! Kicsivel nagyobb csak a rendszer, és már is 100eFt/kWp-al olcsóbb!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#162) rii válasza And (#160) üzenetére


rii
nagyúr

nem vágtam az átváltást, bocsánat .-)

csak szigetüzembódban tudok gondolkozni (ja amit linkeltem, az nem szigetüzmdú volt? ... elnézést)
mert a telket amit kinéztem, egy éven belül lesz áram ... és pont ezért kell az alternatív megoldások felé nézelődnöm .-(

napi 6670 Wh óra az már rengeteg ...
.-)
azzal már 10 órán át 667 W -ot is le lehet venni? (akkumulátort töltve a napelemmel persze)

ha én napi kb. 18 órán át szeretnék kb. 400W-ot fogyasztani, akkor az 7200 Wh (7.2 kWh) naponta, az (7.2 x 30 x 12) 2592 kW-os? 2592 kW rendszer kell hozzá?

(#161) geresics:
az elmu 800.000-ért hozná be az áramot ...
az is sok pénz ... a legkisebb napelem meg 1.200.000 hát az meg rengeteg .-(
de a nagyobb rendszerek meg már közel 2.000.000 .-(((

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#163) Geresics válasza rii (#162) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Sajnos nem, mert télen bizony előfordul, hogy napokig, vagy hetekig nem tudod feltölteni az akkumulátorokat.

A rendszer amit néztél, az hálózatra visszatápláló, azaz nem szigetüzemi. Az akkumulátorok pedig nem olcsók, de legalább jó drágák! Ráadásul tönkremennek 5-6 évente, és rettenetesen környezetszennyezők...

Sajnos nincs jó megoldás az esetedben.
Egyik ügyfelem úgy csinálta, hogy több telek-tulajdonos összebeszélt, és a hálózat-fejleszés költségét elosztották egymás között, így az eredeti 1MFt helyett 100eFt volt telkenként...

OFF: az más kérdés, hogy anno az EON azt mondta nekik, hogy cserébe ha új belépők lesznek, akkor költségarányos visszatérítést kapnak azok, akik kifizették a fejlesztést, most meg az új belépőkkel is újra fizettetett, és ők meg nem kaptak semmit, sőt...

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#164) And válasza rii (#162) üzenetére


And
veterán

Többször és többen írtuk, hogy az akkumulátoros energiatárolás ipari körülmények között is igen pazarló (van néhány darab sokszor 10 kVA-es UPS a közelemben a munkahelyemen), házilag pedig egyenesen nonszensz.
"napi 6670 Wh óra az már rengeteg ..."
Most azt leszámítva, hogy - amint arra a témában nálam sokkal járatosabb fórumtárs is utalt - a naponta megtermelt energiamennyiség igen erősen napfény-, ezért évszak- és időjárásfüggő, ha az energiatermelést az egyszerűség kedvéért egyenletesnek vennénk, akkor 6,6 kWh energia eltárolásához 12V-os névleges akkufeszültség esetén 550 Ah-s akkukapacitás kellene, vagyis 14 darab 40 Ah körüli autóakku. Most gondolj bele, hogy azokat néhány évente cserélgethetnéd, de ebbe inkább jobb bele sem gondolni :O.

(#165) Geresics


Geresics
Topikgazda

Ja, ha már az említett, példaként felhozott rendszernél járunk, akkor szeretném mindenki figyelmét felhívni egy napjainkban sajnos jelentős problémára: a rossz inverter-méretezésre!
Minden inverternek adottak a bemeneti paraméterei! Ezek ugyan gyártónként eltérőek, azonban nagyon nagy különbségek nincsenek!
Talán egy példával a legegyszerűbb szemléltetni:
- vegyünk egy manapság népszerű 2kVA-es (2kW-os) invertert. Maximális bemeneti feszültsége jellemzően 500V. Ez azt jelenti, hogy a sorba kapcsolt napelemek feszültsége nem haladhatja ezt meg, különben az inverter védelme letilt!
- az invertereknek van egy úgynevezett névleges feszültségszintjük, ami azt jelenti, hogy azon a szinten tudnak maximális hatásfokkal (pl.95%) dolgozni. Legyen ez a példa kedvéért 350V.
- a napelemeknek van ún. üresjárati (Voc) és munkaponti (Vmpp) feszültségük. Ez a napelem cellájának méretétől függ leginkább. A 250Wp körüli napelemeknél STC szerint ezek jellemzően Voc=37,8V, és Vmpp=30,5V. Ergo a 8db napelem esetén: Voc=8x37,8V=302,4V, míg a Vmpp=8x30,5=244V!
Ha az inverter karakterisztikáját megnézzük, akkor azt láthatjuk, hogy ilyen alacsony feszültség mellett a 95% helyett csak mondjuk 85%-kal tud dolgozni! Pontosan ezért vannak másféle napelemek is! Pl. a 200Wp körüli napelemek adatai jellemzően: Voc=45,1V és Vmpp=37V, tehát 2kWp esetén Voc=10x45,1=451V, és Vmpp=37x10=370V! Máris megvan az inverter ideális feszültségszintje!
Nem csináltam semmi extrát, mégis nyertem 10%-ot mégsem vesztettem el 10%-ot!

Sajnos a laikus ezt nem tudja (nem tudhatja), és a "szakemberek" sem mind figyelik! :(

Szerk.:
200Wp körüli napelemek cellamérete 125x125mm
250Wp körüli napelemek cellamérete 156x156mm
inverterkarakterisztikákat minden jó gyár feltűntet az adatlapján...

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#166) rii


rii
nagyúr

értem ... akkor ez kb. mindenképp felejtős .-(

(#163) geresics: már csak érdekesség kedvéért, ha szigetüzemmódban van, akkor az akkumulátorokra rá lehet tenni még szélgenerátort?

(#164) And:
jogos persze ... régen azt is mondták, hogy télen feleannyi W-or tud leadni.
elnézést, ha értetlen vagyok, csak nehezen látom át.

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#167) Geresics válasza rii (#166) üzenetére


Geresics
Topikgazda

igen, rá lehet tenni, de az már egy másik szakma! :DDD

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#168) tzimash


tzimash
őstag

üdv!

Growatt wifi modullal van tapasztalata valakinek?
Mi lehet az oka, hogy semmivel sem tudok csatlakozni rá (tablet-win8, pc-win7, telefon-android)?
Látom a hálózatok között (sárga pajzs van az ikonja mellett, vagyis nem védi semmi :F ) de nem tudok rá csatlakozni.

[ Szerkesztve ]

(#169) Geresics válasza tzimash (#168) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Fúú, ez necces kérdés...
Egyszer adtam kölcsön kipróbálásra egy informatikus kollégának egy Growatt WIFI modult, de neki is hasonló gondja volt. Neki 4400TL invertere van. Kipróbáltam más inverterrel, ott azóta is hibátlanul működik, a kollégának pedig másik modult még nem vittem. Lehet, hogy túl régi az inverter firmware-e, más ötletem nincs hirtelen...
Szerintem jelezd annak, akitől vetted az invertert és a WIFI-t.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#170) Khaosz55 válasza Geresics (#169) üzenetére


Khaosz55
addikt

Egyre jobban érdekel a napelemes rendszer.

Sajnos idén nem jön össze rá a pénz mert, fűtés fejlesztés, térkövezés és kerítés építés a terv.

Jövőre minden képen telepíttetni akarok napelemes rendszert. Meg kell néznem a számlámat, de ha jól emlékszem az éves energia felhasználásom 3800 KW.

Kétféle rendszer van a fejembe.
1. Ami kb ezt az energiát termeli meg. Nem tudom hány kWp kell hozzá. Győr családi ház 30 -35% tető.
2. Amin még elgondolkodom, hogy mi lenne, ha nagyobb rendszert telepítenék, és az átmeneti időszakban klímával fűtenék, vagy rásegítenék. Vagy esetleg egy elektromos árammal fűtő kazánt raknék a rendszerbe. Gondolom ennek rosszabb a hatásfoka, de komfortba jobb lenne mert nagyrészt padló fűtésem van. Ehhez azért elég nagy napelem rendszerre van szükség gondolom.

Ja nem tudom, hogy probléma-e a ház könnyű szerkezetes.

(#171) Geresics válasza Khaosz55 (#170) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha idén fejlesztitek a fűtést, akkor érdemes lehet hosszabb távon gondolkodni, és úgy osztani-szorozni egyet!
Én jövőre szeretnék építkezni, szóval még nem kalkuláltam ki a dolgokat, de az már most biztos, hogy vagy
a.) hőszivattyú+padlófűtés, vagy
b.) padlóba infra-fűtőfólia lesz a házban. Épp pénteken hoztam el infra-fűtőfólia mintát, és amint lesz időm, méricskélek egy kicsit, és meglátom mi lesz a véleményem róla...
Minden esetre, ha jól értem, akkor Neked már megvan a padlófűtés. Lehet, hogy jobban járnátok egy hőszivattyúval? Érdemes lehet kiszámolni, mert durván jó COP-vel rendelkező hőszivattyúk is vannak!
Ráadásul akkor még jól is jön, hogy nincs idén keret a napelemre, mert akkor lesz egy teljes mért szezonotok, és úgy már lehet méretezni a rendszert! :K
Ha a jelenlegi fogyasztásotokhoz kellene méretezni, és az a 30-35°-os tető dél felé néz, akkor monokristályos napelemből kb. 3,3 kWp; polikristályosból olyan 3,5 kWp méretű rendszerre van szükségetek. (A laposabb tető jobban kedvez a mononak!)

A könnyűszerkezetes ház egyáltalán nem probléma. :N

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#172) Krapter


Krapter
tag

Sziasztok.

A kinai napelem (Hareon Solar) + inverter (Growatt) mennyire gázos? Enhome-nak kegyetlen jó árai vannak, jó garanciával és kiszállási idővel plusz 12 havi részletfizetés 0%-ra.

Én egy 8kw rendszerben gondolkozom de máshol a nettó ár drágább mint enhomenál a bruttó!

Vagy ez a kínai napelemek cuccok is olyanok mint a csillagászati távcsövek, hogy a Japán Német a tuti precíz, de megfizethetetlen és egy mezei felhasználó észre se veszi és neki a kínai bőven elég?

[ Szerkesztve ]

(#173) Geresics válasza Krapter (#172) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,

küld át e-mail-ben [geresics<kukac>gmail.com] a kapott műszaki tartalmat, és segítek, hogy jól van-e tervezve a rendszer, mert sajnos hiába jók a termékek, ha nagyon sok rosszul párosított megoldás!

A kínai napelemtől nem kell félni, inkább attól, ha valaki azt mondja, hogy az övé nem kínai! Jelenleg a világon csak pár cég tudja előállítani magát a kristályt, és egy kivételével mind kínai kézen van! Az egy más kérdés, hogy valaki megveszi a wafer-t (szeletelt kristály), és rárakja egy üveglapra valahol máshol, és eladja, olyan címen, hogy "német napelem / magyar napelem / francia napelem / stb."...

A Growatt is kínai gyártó, de a jobb fajtából. Kb. Fronius minőségnek tartja a szakma.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#174) Krapter válasza Geresics (#173) üzenetére


Krapter
tag

Szia,

Még csak előárazás volt, még ház tervem sincs:) Csak A+-os házat akarunk építeni és gáz nem lesz, minden elektromos energiát fog használni és ezért kell a napelem.

De ha lesz valami akkor jelentkezem:) És előre is köszi. Valakinek van tapasztalata enHome-el különben?

(#175) Geresics válasza Krapter (#174) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Aha, szóval még egy CSOK ház! ;]
Elég sok ilyennel találkozom mostanság. Fűtést mivel oldod meg?

u.i.: a terveket alaposan nézzétek át, mert rengeteg elfuserált rajzot látok mostanában! Megvan a méret kívül-belül, csak épp élhetetlen a ház! :DDD

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#176) Krapter válasza Geresics (#175) üzenetére


Krapter
tag

Caleo infra padlófűtés, mindenhol laminált lesz még a fürdőben is:) (ott PVC laminált) /m2 ára olcsóbb jóval mint a hidegburkolaté (kivéve fürdő). Mikor gázos padló fűtésre adtak 3,8 milliós árat hátast dobtam és mondtam, akkor valami mást nézünk inkább.

Caleo kompletten olyan 10-12e Ft/m2 + 2 Ariston 100vagy80le bojler a fürdőkbe (80e/db) + átfolyásos villany vízmelegítő konyhába (40e). Valahogy ez jobban tetszik még úgy is, hogy napelem sokat elvisz de legalább nem kell gáz.

Tervező azt régóta ismerem, tapasztalatom alapján jó tervező eddig szépeket és élhetőket tervezett. Ő is ezzel kezdte, hogy ne ezen rugózzak mi lesz, hanem, hogy hogyan szeretnénk élni benne és úgy alakítja majd ki. Azt mondtam azt majd a feleségemmel beszélje meg.:)

[ Szerkesztve ]

(#177) Elemental válasza Krapter (#176) üzenetére


Elemental
addikt

NEM VÁLASZ AKART LENNI

Sziasztok!

Hálózatra visszatápláló napelem lesz telepítve a házunkra. Felvettük már a kapcsolatot pár céggel. A legutóbbi SolarEdge rendszert telepít, ami nekem szimpatikus. Bár ez lehet, hogy azért van, mert itt végre egy olyan emberrel tudtunk beszélni, aki tudott is normálisan válaszolni pár kérdésre. Árban is kb ott van, ahol a többiek, akitől eddig kaptunk árajánlatot. Azt mondta, hogy minőségi német paneleket raknak. Terveink szerint 5kwp-vel indulunk, 7kwp-s inverterrel, és ha szükséges, akkor bővítjük.
A kérdésem, hogy ez a solaredge rendszer jó? Gondolkodhatunk ebben?

[ Szerkesztve ]

(#178) Geresics válasza Elemental (#177) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Alapvetően jó a SolarEdge. Minden napelemen van egy DC-DC átalakító, így tudják optimalizálni a rendszer teljesítményét. Előnye, hogy ha egy-egy napelem árnyékban van, akkor az nem befolyásolja a többi napelemet. Hátránya, hogy drága! Aki nekem azt mondja, hogy "20db DC-DC konverter + 1 inverter" ugyan annyiba kerül, mint 1db inverter, arra furcsán nézek általában, mert ott valami nem stimmel.

A "német" napelemekkel kapcsolatban pont azt tudom elmondani, mint a "francia", a "magyar", és az összes többivel kapcsolatban: a világon nagyon kevés olyan gyár van, ahol magát a kristályt elő tudják állítani! Egy kivételével mind kínai kézen van! A közelmúltban hozott kínai-EU vámszabályok miatt ezeknek egy részét átköltöztették Taiwan-ra, de attól még ugyan úgy kínai kézben van. Minden "német", "francia", "spanyol", "magyar" napelemgyártó ezeket a kristályokat veszi meg, és csak rárakja egy üveglapra, ad neki egy alumínium keretet, és ráírja, hogy Made in akármi. Szóval így reklámozni magunkat nálam már a szándékos félrevezetés kategóriába esik, de hát mindenki más üzletpolitikát folytat...
Persze ettől még a rendszer pont ugyan annyira lesz jó, mint bármelyik másik.

Akárhogy is döntesz, a papírok legyenek rendben, a munka megkezdése előtt kössetek szerződést, ami minden részletre kiterjed, beleértve a feladatokat, és a garanciális feltételeket is! Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mindenről kérjetek áfás számlát is, mert az nélkül esélytelen az esetleges garanciális problémák ügyintézése!

Érdemes lehet még a szerződés megkötése előtt leellenőrizni a kivitelező céget is! Erre ma már rengeteg ingyenes weblap létezik, pl. e-cegjegyzek.hu vagy HVG-Céginfótár. Ha egy cég minimális törzstőkével rendelkezik, nemrég regisztrálták csak, minimális a létszáma, vagy úgy általában mindenből a minimumra törekszik, akkor ott túl sok probléma esetén simán eldobják a céget, és pár nap múlva nyitnak egy másikat, és már is ugrott minden garancia...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#179) Elemental válasza Geresics (#178) üzenetére


Elemental
addikt

Köszi az infókat!
Igen, ő is azt mondta, hogy mindet Kínában gyártják és azért lesz német, mert ott szerelik össze. Meg valami olyasmit mondott, hogy amikor legyártják, akkor valahogyan osztályozzák és ott válogatják szét a jobb minőségűt a rosszaktól.
Utána nézek majd a cégnek is.

(#180) Petya25 válasza Geresics (#178) üzenetére


Petya25
addikt

Szia
Ilyen paraméterekhez mekkora rendszert ajánlanál és mennyiért?
- éves fogyasztás 3800kWh
- ez most 134e jó magyar Ft-ba fáj
- dél / dél-nyugat nyeregtető

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#181) Geresics válasza Petya25 (#180) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ez így egy "kicsit" kevés infó! :DDD
Nagyon sok minden múlik az elhelyezési helyen! Nem mindegy, hogy mennyire kell tagolni az elrendezést (hány sorban lesznek a napelemek, hány sínt kell darabolni - mennyi lesz a hulladékanyag, amit már nem lehet felhasználni), hogy milyen árnyékoló tényezőkkel kell számolni (pl. kémény, antenna, fák, oszlopok, telefonvezeték, stb. árnyéka), milyen a tetőszerkezet (hódfarkú cserép, zsindely, stb.).
Az éves termelést meghatározza továbbá a pontos tájolás (déltől való eltérés [°]-ban), a tető dőlésszöge (vízszintestől való eltérés [°]-ban), a kábelezés hossza (mert bizony ott is van veszteség), földrajzi elhelyezkedés (észak és dél között itthon is jelentős eltérés realizálható), stb.

Alapvetően erre a fogyasztásra 3,2-3,5 kWp méretű rendszerben gondolkodnék. Hogy poli-, vagy monokristályos napelem a jobb a Te esetedben, az is a fenti részletek függvénye, az ár pedig mindennek az összegzése után derül ki (jobb esetben).

Ha érdekel a dolog, akkor küld el a pontos címet privátban, és rálesek guglimaps segítségével, hátha látszik valami! :U

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#182) Elemental válasza Geresics (#178) üzenetére


Elemental
addikt

Még annyit kérdeznék, hogy van-e a napelemekre bármi pályázat, vagy állami támogatás?

(#183) Geresics válasza Elemental (#182) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A rövid válasz: magánszemélyeknek nincs. :(

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#184) Elemental válasza Geresics (#183) üzenetére


Elemental
addikt

Köszönöm!

Azért ez nagy kár.

(#185) Petya25 válasza Geresics (#181) üzenetére


Petya25
addikt

Tudom sokkal összetettebb a dolog a 2 számnál, de a megtérülési idő kb mindent elmond (nekem). Kalkulálós oldalon kb csak a havi számlát kérdezik Ft-ban és arra tudnak ajánlani rendszer nagyságot, nyilván ezután pontosítani kell a kivitelezést és ezek nem naprakészek.
Csak érdekelne, hogy egy ekkora rendszerre alaphangon mit lehet számolni ma.
Fót, Rét utca déli oldala, egybefüggő felület, hullámos cserép, nincs árnyék csak egy kerülhető kémény.

[ Szerkesztve ]

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#186) Geresics válasza Petya25 (#185) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Fót, Rét utca déli oldala:

Van itt néhány ház. Egybefüggő felületet mondtál, tehát a tieteken nincs tetőablak, ugye? A tetőablak miatt kell sokszor "darabolni" az elrendezést, ami drágító tényező.
A hullámos cserépre való rögzítés valamivel drágább (kialakítása miatt) a hódfarkú cserépénél.
Nincs árnyék, csak a kéményé (a képen reggeli órákban készült árnyékhatást láthatunk).
Néhol a szomszéd ház egy sávot árnyékol nap közben, erre figyelni kell. Az utca közepén van egy dög nagy fa, ami jelentős árnyékot ad nap közben! Mivel nálatok ez nincs, így gondolom nem középtájon laktok.
A tető tájolása kb. 45° nyugat felé. A tető dőlésszöge kb. 30°, így a monokristályos napelem éves szinten valamivel több energiát termel.Ezek alapján Nálatok egy napelemes rendszer kb. 1060 kWh/kWp mennyiségű energiát tud előállítani, HA minden megfelelően van méretezve! Ez nagyon-nagyon fontos, mert ha a napelemek feszültségértékét szarul méretezik az inverterhez (nem a névleges bemeneti feszültségszintre számolnják a napelemek munkaponti feszültségét (Vmpp)), akkor az inverter névleges 95-96%-os hatásfoka helyett simán lehet, hogy csak 80-85%-kal tud működni!
Ezek alapján én 3,5 kWp méretű rendszert ajánlanék. Ezzel viszont az a baj, hogy a 14db 250Wp körüli napelem üresjárati sztringfeszültsége (Voc) nagyobb, mint 500V. A legtöbb inverter ilyen méretben 500V-ig jó, talán a Fronius Galvo 550V-os, ami még belefér!
Rossz megoldás az 1000V-os inverter - pl. Fronius Primo és Symo -, mert ott a névleges feszültség - ahol az inverter jó hatásfokkal tud dolgozni - 710V ill. 595V, mert rosz hatásfokkal dolgozna a rendszer. Szintén ugyan ilyen rossz megoldás 2 sztringből felépíteni a rendszert, mert a munkaponti feszültség (Vmpp) nagyon alacsony lenne, és ismét rossz hatásfokkal dolgozna az inverter.
A Growatt és sok másik gyártó invertere ebben a méretben Voc=max.500V, tehát kiesnek, vagy max. 13db 250Wp körüli napelemmel működhetnek.
Éves szaldós elszámolásról beszélünk.
Ha a lehető legnagyobb mértékű kiváltást szeretnéd, akkor a 3,5kWp lesz a nyerő egy magasabb feszültségű inverterrel.
Ha a legjobb ár/érték arányra törekszünk, akkor 13 napelemes rendszert javaslok, ahol Voc<500V, mert így nem kell felárat fizetni az inverternél. Ennek hátránya, hogy nem lesz éves szaldó esetén teljesen kinullázva az energiafogyasztás, hanem marad egy minimális villanyszámla, kb. 3-400 kWh évente.
Én az utóbbit választanám, de igazából Neked kell döntened!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#187) Petya25 válasza Geresics (#186) üzenetére


Petya25
addikt

Köszönöm, nagyon részletesen állítottad össze.
Az inverteres része nem is gondoltam, hogy ennyire összettet (nem is értek hozzá) de akkor a rendszer hatásfokát nagymértékben befolyásolja. Egy hozzávetőleges rendszer árat tudsz mondani erre "13 napelemes rendszert javaslok"? Telepítéssel papírmunkával együtt.

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#188) Geresics válasza Petya25 (#187) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ment PÜ! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#189) Geresics


Geresics
Topikgazda

Tegnapi bejelentés:
5 Milliárd Forint jut az Otthon Melege Program keretében vissza nem térítendő pályázatokra
- épületek homlokzati nyílászárójának cseréjére,
- homlokzatok hőszigetelésére,
- épületgépészeti rendszerek (pl. kazánok, radiátorok) energia-megtakarítást eredményező cserére, felújításra
- épületgépészeti rendszeréhez csatlakozó megújuló energiafelhasználás kialakítására (napelemes rendszerek, napkollektoros rendszerek, biomassza kazánrendszerek kiépítése)

https://www.youtube.com/watch?v=wQ6zJZ3559o

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#190) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Egy mini aquaponiás rendszert szeretnék készíteni, ehhez a pumpát napelemmel szeretném elsősorban meghajtani. Szeretném olcsón kihozni a dolgot, mert végülis ez csak amolyan hobby, szórakozás lenne számomra, nem szeretnék sok pénzt beleölni.

A napelemes rész kivitelezéséhez szeretnék kérni tőletek segítséget. Egyszerűt szeretnék, viszont egy-két dologgal nem vagyok tisztában (sok mindennel).

Készítettem egy kb. számítást tervezgetés közben, átnéznétek, hogy kb. jó lesz-e? Gondolom, egészen pontosan felesleges számolgatni, mert a napsütés mértékétől is függnek a dolgok.

Az akku ha 12V 6Ah, egy 5W-os teljesítmény felvételű pumpával ~ 12h-t bír.
Ennek a feltöltése egy 20W körüli napelemmel (kb. 1.6A töltőáram) ~ 6h alatt történik.

A másik, amihez segítséget kérnék, az a bekötés.

A rendszer elemei:
- 12V-os vízpumpa (5W-os tervezve)
- 12V napelem (20W-os tervezve)
- töltésvezérlő (kérdéses, hogy milyen kell)
- 12V zselés akkumulátor (6Ah körüli tervezve)
- 12V hálózati adapter (0.6A körüli tervezve)

A rendszernek úgy kellene működnie elképzelésem szerint, hogy a pumpa alapvetően napelemről+aksiról üzemel. Ha kimerül az aksi és a nap sem süt, akkor a hálózati adapterről menne.

Ehhez nem tudom pontosan, milyen töltésvezérlőre volna szükség és a részegységeket hogyan kellene bekötni (párhuzamosan? sorosan?).

Alapból olyan töltésvezérlőre gondoltam, ami első körben az aksira küldi a töltést, majd ha az már feltöltődött, akkor átvált a fogyasztó (pumpa) közvetlen üzemére a napelemről. Csak ennél nem tudom, hogy hogyan kellene bekötnöm a hálózati adaptert úgy, hogy ha a napelem nem ad elég áramot a pumpának, akkor az adapterről mehessen.

Előre is köszönöm, ha tudtok segíteni! :R

(#191) Krapter válasza Geresics (#189) üzenetére


Krapter
tag

Írtam emailt de nem válaszoltál rá

(#192) Geresics válasza Krapter (#191) üzenetére


Geresics
Topikgazda

PÜ-ben megbeszéltük azóta! :U

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#193) CWorm


CWorm
aktív tag

Sziasztok!

Nem tudja valaki véletlenül, hogy a ma kapható mindenféle ledszalagok vajon üzemeltethetők-e valamilyen módon napelemről? Már egy órája túrom a netet és találtam ezerféle ledszalagot és ezerféle napelemes megoldást, de konkrétan ilyen darabolható ledszalagot, ami napelemről működne, olyat nem. Pedig nekem az erkélyre jól jönne olyasmi.:) Tehát nem égősorra gondolok, hanem szalagra, ami lapos.
Nem vagyok elektromos szakember, úgyhogy ha lenne olyan megoldás, hogy csak összedugom a szalagot meg a napelemet+akksit, az jó lenne.

Előre is köszönöm.

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#194) CWorm válasza CWorm (#193) üzenetére


CWorm
aktív tag

Illetve fénykábel is szóba jöhet (elnézést, csak már nem tudok szerkeszteni).

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#195) Geresics válasza CWorm (#193) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A napelem villamos energiát állít elő. Hogy azt a villamos energiát Te mire használod fel, az már tök mindegy! Lehet az telefontöltés, mosógép-működtetés, hálózati visszatáplálás, vagy épp LED-szalag működtetése is! :K
Az a nem mindegy, hogy milyen megoldást használsz!
A Te esetedben elegendő volna egy egyszerű napelem->töltésvezérlő->akku->fogyasztó (LED-szalag) összeállítás. Ezzel csak az a baj, hogy nem tudom mi a konkrét célod, ergo a részletekbe nem tudok segíteni, de az biztos, hogy ha jól akarod megcsinálni, akkor többe kerül, mint amit szánsz rá! :DDD

...és ismét nem győzöm hangsúlyozni: az akkumulátor drága, véges a kapacitása, pár évente tönkre megy, és rettenetesen környezetszennyező!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#196) CWorm válasza Geresics (#195) üzenetére


CWorm
aktív tag

Egy kb 7 méter hosszú szakaszt szeretnék megvilágítani így. A "korlát" betonból van, aminek a tetején van egy alumíniumlemez, ami kicsit túllóg és 45 fokos szöget zár be a fallal, arra gondoltam, hogy az alá elrejthetnék egy fényforrást és akkor az este megvilágítani szépen az erkélyt. Szóval kb ennyi az ötlet.:)
Ha az akksi ennyire környezetszennyező (erre igyekszem figyelni), akkor mit ajánlasz helyette? Egyszerűen oldjam meg, hogy hálózatról kapja az áramot?

Köszi

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#197) Geresics válasza CWorm (#196) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen, mindenképp a hálózati csatlakozással jársz jól! Olcsóbb, egyszerűbb, nem kell egy napelem (+töltésvezérlő, +akku) elhelyezésével vacakolnod, olcsóbb, nem merül le, olcsóbb, nem okoz gondot, hogy télen is legyen elég fényed (amikor alig süt a nap), stb. Ja, azt mondtam már, hogy olcsóbb? :DDD

Viccet félretéve: ha hosszú távban gondolkodsz (gondolom nem pár hónapig fogsz itt lakni), akkor egy igényesen kialakított, jó minőségű(!), kültéri LED megoldást keresel, és szakszerűen kötöd/kötteted be a hálózatba. Sokkal boldogabb leszel, amikor egy téli buli (vagy éjszakai meló, esetleg bármi más) után jösz haza, és lesz fényed... Ráadásul megcsinálhatod manuálisan kapcsolósra, vagy akár alkonykapcsolósra is. :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#198) CWorm válasza Geresics (#197) üzenetére


CWorm
aktív tag

Hm, végülis valószínűleg megodlható ez is, köszi a tippe(ke)t.:)

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#199) bluobluo75 válasza Geresics (#189) üzenetére


bluobluo75
őstag

Nem tudom változik-e ez, a miénk 150 négyzetméteres ház. :(

(#200) sellerbuyer válasza Petya25 (#151) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Tökéletesen egyetértek, csak engem anno ezért még megköveztek, ha ilyet leírtam.

A napelem ma még méregdrága és egyáltalán nem éri meg a legkisebb rendszertől (telefon akkutöltő) a legnagyobbig telepíteni. Egyáltalán nem térül meg, attól függetlenül, amit összehadoválnak róla azok, akiknek ez érdeke.

10 év vicc kategória. Tekintve, hogy ez alatt az akkumulátorokat 3-4-szer kell kompletten lecserélni, egy akku ára tízezres tétel... A napelemek pedig a teljesítményük töredékét adják az évek múltával. Arról már nem is beszélve, hogy 24 órás üzem elképzelhetetlen, tehát mindenképpen kell mellé hálózati áram. A felhasznált energiamennyiségnek csak töredékét állítja elő a napelem... hadd ne soroljam. Minden más duma csak kamu és lehúzás.

Egyetlen módon/esetben éri meg, ha valaki - pl. állam bácsi - kifizeti egy részét, vagy az egészet. Ingyért hogy a fenébe ne érné meg?! :D Ha nekem kell kifizetni az egészet, akkor annyi pénzért nem 10 évig, hanem 20 évig inkább az áramszámlát fizetem, kevesebbre jövök ki és nem kínlódok a napelemekkel (karbantartás, tisztán tartás, stb-stb...)! :N

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.