Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) Rolly válasza xigris (#1700) üzenetére


Rolly
veterán

a másik tetőre tuti nem lehet felrakni 15 panelt? mert egy solaredge / maxim paneles rendszer még mindig lehet, hogy jobb lenne arra... észak nyugat cirka 30% körüli bukta a termelésnél és ráadásul nálad még a dőlésszög is sok így korán be fog árnyékolni a tető szerintem és későn kezd el termelni reggel... ÉNY-ra nem hiszem, hogy így megéri ... :(, de aki felméri az látni fogja...

(#1702) xigris


xigris
őstag

Ez a keleti oldal a ház eleje.

Necces

(#1703) Geresics válasza xigris (#1702) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Beesett most egy halom papír, amivel foglalkoznom kell, de mindenképp fogok erre reagálni valamit, mert nem elveszett az ügy! Azért is írtam privátban, mert látom a fényt az alagút végén, de időbe fog kerülni.
Addig, ha tudsz paramétereket a tetőről (esetleg rajzot), az megkönnyítené a helyzetem!
A tető borítása cserép, vagy cserepet imitáló lemez?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1704) xigris válasza Geresics (#1703) üzenetére


xigris
őstag

Köszi előre is a segítséget betoncserép,megkeresem a tervrajzot s jelentkezem.
Persze intézd a papírokat,nekem ráér. :R

(#1705) Petya25 válasza Rolly (#1699) üzenetére


Petya25
addikt

A múltkor próbáltam feszegetni az inverter kipukkan és csere témát, de nem volt rá válasz. Tehát elszáll x év után a gép és cserés, de már pont olyan nincs esete. Engedélyeztetni kell az egész rendszert újra Elmüstől mindenestül megint pénzért?

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#1706) LilProphet90


LilProphet90
senior tag

Sziasztok!

Elkezdtünk gondolkodni napelemen, kértünk már eddig ki több ajánlatot. Aki eddig kinn volt felmérésre, jóval alacsonyabb árajánlatot küldött (30%-kal). Szeretném megkérdezni, hogy aki ért hozzá, mennyire tartja elfogadhatónak ezeket a modulokat? Elvileg ez a legmagasabb kategóriás csomag.
[kép]

Illetve klímát mennyire javasoltok a fűtés kiváltásához? Két emeleti lakás van (80+40m2, sok szobával, tehát nagyon nem egy légtérben). Köszi bármilyen segítséget!

Zenei alapok, remixek: http://www.reverbnation.com/lilprophetmusic

(#1707) Borisz76 válasza LilProphet90 (#1706) üzenetére


Borisz76
veterán

Első körben nézd meg az éves fogyasztásodat.
Ezt az értéket szokás megcélozni ( talán minimálisan felülméretezve ) , hogy mennyi legyen a napelemek várható éves termelése.

Ezt követően a tető kerül górcső alá.
Ideális esetben Délre néz. Mekkora az egybefüggő tetőfelület. Minél több annál jobb.
Lehetőleg árnyék mentes ( fa, kémény ) legyen.

Ezek ismeretében érdemes ajánlatot kérni.

Másik az áram .....2-3 fázis, hány amper stb....

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#1708) agyarka válasza xigris (#1702) üzenetére


agyarka
aktív tag

Kicsit tagolt a tető, de attól még napelemezhető.

(#1709) agyarka válasza Petya25 (#1705) üzenetére


agyarka
aktív tag

Igen, jelenleg sajnos ugyanaz a procedúra, mint az új HMKE létesítése esetén, kivéve, hogy nem kell lecserélni a mérőórát.

(#1710) agyarka válasza LilProphet90 (#1706) üzenetére


agyarka
aktív tag

Önmagában klímával a helyiségenkénti fűtésszabályozás nehezen oldható meg. Tagolt épület esetén nagyon sok beltéri egység kellene.

(#1711) Petya25 válasza agyarka (#1709) üzenetére


Petya25
addikt

Köszi az infót.
Akkor jól gondoltam,
Mennyi kb a költsége?

Ahogy látom a környékünkön 1 év alatt 4 ház is belevágott.
Sőt az egyik gazda a délnyugati oldal mellett az északkeletire is kirakott +17 panelt, tud élni. :)

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#1712) odipapa


odipapa
senior tag

40-50 méter távolság az invertertől a villanyóráig az nagyon gáz?
Kivitelezhető?
Veszteség van ilyen esetben?

(#1713) agyarka válasza odipapa (#1712) üzenetére


agyarka
aktív tag

Nem gáz, csak viszonylag sokba fog kerülni a vezeték ( és nyomvonaltól függően lehet, hogy a kiépítése is).
A veszteség a vezetékek anyagának, átmérőjének és az átvitt teljesítménynek a függvénye.

(#1714) agyarka válasza Petya25 (#1711) üzenetére


agyarka
aktív tag

Azt, hogy később mennyi lesz a költsége azt nehéz lenne megjósolni.
A kezdetekkor a HMKE papirozásához nem kellett mérnök, kis affinitással kézzel meg lehetett rejzolni.
Jelenleg vizsgához kötött és szabványos elektronikus formában is be kell adni a tervet. Önállóan is valószínűleg drágább, mint 1 projekt részeként.

(#1715) SteeWe


SteeWe
aktív tag

Sziasztok,

Itt nekem úgy tűnik nem zárt részbe kerül az inverter, hanem fedett, két oldalról határolt helyre [link]
Ilyen megoldás nálamis jobb lenne, mert a villanyóra mellett/felett lesz egy fedett kocsibálló. Oda kerülhetne az inverter.

De eddig úgy tudtam, az inverter élettartama szempontjából jobb, ha zárt helyre kerül, ahol valamennyire ki lehet küszöbölni a hőingadozást pl. 0 fok alatti hőmérsékletet.
Nálam erre megoldás a kazánház lenne, ami pont az elletétes oldalán van az ingatlannak. Onnan az villanyóráig kb. 30 méter vezeték kellene.

(#1716) kukif


kukif
csendes tag

Sziasztok,

nálam a telek egyik sarkában van egy alépítmény benne a villanyórával és egy kisebb kötődobozzal,
utána földben vezetett kábel jön be a házba, ahol van egy elosztó szekrényem

a kérdés az, hogy az invertertől elegendő a házban lévő elosztóig elvinni az AC kábelezést vagy a mérőhöz kell vinni (ami elég khm indokolatlan lenne szerintem)

(#1717) Geresics válasza kukif (#1716) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem kötelező az órához kötni, elég a házhoz, ha a háztól az óráig van megfelelő keresztmetszetű vezeték. :K

(#1715) SteeWe
Az inverter olyan, mint a rövidital: elvan hidegben/melegben, de jobb, ha száraz, hűvös helyen tárolod! :DDD
A élettartamát befolyásolja a környezeti hőmérséklet, és a napsütés is! Pl, ha egy déli falra felraksz egy invertert, és folyton telibe éri a nap, tuti, hogy pár év alatt kiég a kijelzője!

xigris
Már röstellem magam, de a hét vége felé bízom benne jut időm a Te házaddal is foglalkozni! :B

agyarka
Köszi a sok választ és segítséget, tök jó látni, hogy más is segít! :R

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1718) richlock


richlock
újonc

Sziasztok!

Gondolkodom egy új rendszer telepítésén kb 12 napelemmel.
Az utánaolvasgatások folyamán kiderült hogy ezzel az ad-vesz mérős megoldással ha áramszünet van,
akkor a házban is áramszünet lesz biztonsági szempontból (áramütés veszélye), hiába dolgozna a napelem verőfényes nappal.
Sziget üzemű inverterrel és sok akksival megoldható talán, de én szeretném minimalizálni a költséget.
Szóval szerintetek lehetséges -e az hogy csak minimalis akksi kapacitással (max 50 Ah) legalább nappal ellátni a házat napelem árammal áramszünet esetén, egyébként működjon az ad-vesz rendszer áram esetén?

1,
Van -e ilyen esetre hibrid inverter és cég, aki ezzel foglakozik, ami minimalis akksi kapacitással tenné ezt?

2,
Ez műküdhet?
Áramszünet idején a hálózati inverter leválasztása a bejövő hálózatról egy kapcsólóval. Aztan az akksiról egy 12V-230V-os olcsó inverterrel táplálni a hálózati invertert, így az elindul és a napelemek újra termelenek immár csak a ház fogyasztására. Az akksit pedig lehetne nappal tölteni és biztositaná az inverter működését, persze csak nappal. A kis akksi ejszakára kevés lenne. Szerintem ez lehet a legolcsóbb megoldás, ha életképes.

(#1719) xigris válasza Geresics (#1717) üzenetére


xigris
őstag

Szia! Volt kint egy helyi szerelő,azt mondta az inverter kívülre tenné a tető alá,valamennyi nap érné meg a hideg is.
Olyan 3kw rendszert mondott 12 napelemmel,a megtörésre nem tenne előre.
Én viszont szeretném túlméretezni mert a kalkulátorok szerint ez az irány csak 90%.
Így jó lenne egy 4.6 rendszer vagy az már sok? évi 3900Kw az évi fogyasztás

(#1720) agyarka válasza xigris (#1719) üzenetére


agyarka
aktív tag

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
Oldalon tudsz kalkulálni.
Mounting position : Building integrated,
Estimated system losses: 10%.

(#1721) agyarka válasza richlock (#1718) üzenetére


agyarka
aktív tag

Szia!
Milyen gyakran van áramszünet nálatok?
Van olyan fogyasztó amihez nem elég egy sima UPS?
A Growatt és a Fronius gyárt hibrid invertereket, amik hálózat kimaradás esetén önálló működésre képesek.
A Magyarországon engedélyezett Growatt ról nincs bővebb információm, a leírásokban nem találtam nyomát, hogy a napelemeket használja a hálózat kimaradásakor.
A Fronius Hibridnél az inverter termel, ha kimarad a hálózat és megfelelően süt a nap. Magyarországon sajnos ezeknek a Fronius - oknak nincs szolgáltatói engedélye.

(#1722) richlock válasza agyarka (#1721) üzenetére


richlock
újonc

Nincs gyakran, általában az éves karbantartás ami egy nappali kiesés. Csak gondoltam hogy ne kelljen a gázkazánhoz a keringető szivattyúhoz, hűtökhöz külön UPS, ha már ott lenne a napelem rendszer.
Sajnálom hogy ezekre a hibrid Froniusokra nincs engedély.
Akkor a 2. pont még talán működhet, ha saját magad leválasztod a hálózatról a grid invertert és biztosítasz neki egy kis teljesítményű AC 230 V-os bemenetet....

(#1723) pjen válasza richlock (#1722) üzenetére


pjen
félisten

Hűtő nem nagyon szereri az UPS-t.Nálam a 800W os Legrand letérdelt egy 240 literes elux hűtőnél.A 400w os sövény nyírót simán vitte.

(#1724) agyarka válasza pjen (#1723) üzenetére


agyarka
aktív tag

12 órás áramszünet nem szabad, hogy gondot okozzon egy rendes fagyasztónak vagy hűtőnek. Nem kell közben nyitogatni.

(#1725) czegee


czegee
csendes tag

Sziasztok, egy gyakorlati kérdés merült fel.
A napelemek tisztítását mennyire kell komolyan venni? Halottam/olvastam pro-kontra verziókat. ( Vidéki családiház forgalomtól mentes helyen, polikristályos stringes rendszer)

[ Szerkesztve ]

(#1726) Geresics válasza czegee (#1725) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha vidéki, családi ház, ami ráadásul forgalomtól mentes, akkor minden bizonnyal szép tiszta a levegő is. Normál esetben itt nem kell takarítani külön, majd az eső lemossa.
Egyszerű példa: ha az autóm Pécsett ázik meg, mindig koszos lesz. Ha a nagymamám falujában, akkor pedig tiszta.
DE!
Mást is figyelembe kell venni! Pl. a napokban volt megint jelentős mennyiségű sivatagi homok a légkörben, amit az eső annak rendje és módja szerint ki is mosott! Minden koszos jelenleg amerre megyek!
Vagy: az egyik napelemes rendszernél tudom, hogy van szép virágoskert, valamint 5-800m-el arrább (valamelyik szomszédnál) méhkasok. Ne tudd meg hogy néz ki! Tele van méhsz@rral az összes napelem, és már rá is égett a felületére!

Szóval nem egyértelműen kijelenthető, hogy kell-e takarítani, vagy sem! :N

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1727) Rolly válasza Geresics (#1726) üzenetére


Rolly
veterán

Nálunk most a sivatagi eső után nem látszik nagy különbség a termelésben (mondjuk mi északon vagyunk Dunakeszin)

(#1728) Geresics válasza Rolly (#1727) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Pécsett elég ramatyul nézett ki minden! Szerencsére tegnap délután/este volt nagy zuhi, ami segített! :)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1729) czegee válasza Geresics (#1726) üzenetére


czegee
csendes tag

Köszi a gyors választ.
Igazából lassan egy éve van fent napelem, ránézésre kicsit poros de nem vészes.

(#1730) Borisz76


Borisz76
veterán

Ha már porosodás.....

Elvetemült gondolat , hogy egy kerti csepegtető rendszerhez hasonlót felszerelni a napelemek felső síkjához?

Ha sokáig nincs eső és porosak a táblák ....csak kinyitom a csapot és szépen lemossa róla a port.

Nincs rendszerem még csak most ez beugrott.... :))

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#1731) Geresics válasza Borisz76 (#1730) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Nem jó ötlet. A csapi víz kemény, és vízköves is lehet tőle! ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1732) Borisz76 válasza Geresics (#1731) üzenetére


Borisz76
veterán

Erre nem is gondoltam....

Ha a csapvizet kiváltom előre összegyűjtött csapadékvízzel?
Nagy tartályból lehetne felnyomni alkalmanként egy kis szivattyúval.....

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#1733) Geresics válasza Borisz76 (#1732) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Azt hiszem azt feketevíznek hívják (nem értek hozzá, nem biztos), de egy ismerősöm gyűjtött vizet, és bekötötte a WC-lehúzására. Teljesen elfeketedett a WC-kagylója, ki kellett cserélnie, és ki is kötötte...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1734) Borisz76 válasza Geresics (#1733) üzenetére


Borisz76
veterán

Én szürkevíznek ismerem azt ami a mosogatóból és a kádból , zuhanyzóból lefolyik.
Ennek a hőenergiáját is szokták hasznosítani.

Esővíz esetén nem tudom , hogy milyen névvel illetik de az biztos, hogy lágy, lágyabb mint a csapvíz.

De ezek szerint nem igazán elterjedt megoldás az amit eredetileg elképzeltem, ötleteltem......
Én konkrétan még sehol nem láttam de talán nem is véletlenül.....

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#1735) pjen válasza agyarka (#1724) üzenetére


pjen
félisten

30 fok melegben egy hűtőnek gond lehet.Azért néha ki kell nyitni.

(#1736) agyarka válasza pjen (#1735) üzenetére


agyarka
aktív tag

Éppen ez lényeg, csőtörésnél elzárják a vizet, ezért nem akkor kell csinálni a heti nagymosást, a hűtőt, fogyasztót sem áramszünet idején nyitogatjuk. Van amit muszáj ( WC, keringető szivattyú) működtetni, és van ami ideig -óráig halasztható.

(#1737) pjen válasza agyarka (#1736) üzenetére


pjen
félisten

Ahogy gondolod.Én azt akartam közölni,hűtőhöz nem jó az UPS.

(#1738) agyarka válasza pjen (#1737) üzenetére


agyarka
aktív tag

Én meg azt, hogy az esetek nagy többségében szerencsére a hűtőnél nincs rá szükség. -)

Hűtőhöz azért nem jó a 800W os UPS, mert ugyan valódi szinuszhullámot biztosít, de a hűtő indulási áramfelvételéhez nem elég.

[ Szerkesztve ]

(#1739) pjen válasza agyarka (#1738) üzenetére


pjen
félisten

Én tudom,hogy mért csapja le. :)

[ Szerkesztve ]

(#1740) czegee


czegee
csendes tag

Akiknek esetleg fronius invertere van jól működik a solarweb? Nekem tegnap dél óta nem frissíti a termelést, viszont az aktuális teljesítményt látja (azaz fent van a wifi hálózaton)

Tippek esetleg hogy mitől lehet?
Tegnap délután direktben rácsatlakoztam ip alapján az inverterre ott láttam a termelést, csak a webes felületen nem.
Lehet valahogy kényszeríteni manuális frissítést?

[ Szerkesztve ]

(#1741) biker válasza czegee (#1740) üzenetére


biker
nagyúr

egyértelműen, több nyelven kiírja popupban, hogy adatkarbantartási problémák miatt késve lesznek láthatóak az adatok, és elnézést kérnek

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1742) czegee válasza biker (#1741) üzenetére


czegee
csendes tag

Igen az az üzenet ma reggel jött csak és már tegnap óta nem jó :)

(#1743) biker válasza czegee (#1742) üzenetére


biker
nagyúr

gondolom idő kellett mire kiderült, nem 2 perc javítani a hibát???

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#1744) pakfong


pakfong
tag

Sziasztok!

Amennyiben napelemmel szeretném kiváltani a fűtést is, át lehet számolni a gázfogyasztást, hogy az kb mennyi villamosenergia lenne?
Kb 13-14000 Ft/hó a villany, kb 160000 Ft/év. Gáz+villany kb 510000 Ft/év.

Másik verzió, hogy csak rásegítek a fűtésre klímákkal.

Köszi előre is a válaszokat.

A fórumon ha nem reagálok a kérdésedre, írj pm-t. | Königssee: https://www.youtube.com/watch?v=vjuWUe6Rz6s

(#1745) agyarka válasza pakfong (#1744) üzenetére


agyarka
aktív tag

A gázfogyasztásod m3 ben mennyi? Milyen gázfűtésed van? Melegvíz gázról megy?

(#1746) Geresics válasza xigris (#1702) üzenetére


Geresics
Topikgazda

No, végre eljutottam odáig, hogy megrajzoljam a háztetődet! :DDD
Most pdf-et nem generáltam belőle, de nem is a rétegrend a fontos jelenleg...

Elrendezés

Amiből kiindultam: a cserepek betoncserepek, szélességük 15cm, átlagos léctávolság 32cm.
A tető dőlésszöge 30°, a tájolása kb. kelettől dél felé 15°, a várható termelés kb. 970-1000kWh/kWp.
Megnéztem, hogy 1x2m-es napelemek hogy férnének el, de nem igazán lesz tőle jobb, így én nem erőltetném...

(A rajz kezdetlegességért elnézést kérek, szerencsére nem kiviteli tervet kellett most rittyentenem! :B )

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1747) peat


peat
csendes tag

Sziasztok!

Ha egy meglévő rendszert bővítenék 1-2 napelemmel (az inverter elbírja) az garancia vesztéssel jár? Vagy nem befolyásolja.?

"A játék az nem játék"

(#1748) Geresics válasza peat (#1747) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Normál esetben nem jár gar.vesztéssel.
Persze, ha nem ugyan az a telepítő teszi fel, akkor a kivitelezésre vonatkozó rész erősen megkérdőjelezhető adott esetben 🤔

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#1749) pakfong válasza agyarka (#1745) üzenetére


pakfong
tag

Hogy érted, hogy milyen gázfűtés? Földgázzal fűti a gázkazán a fűtővízet a radiátorokba. A melegvízet meg bojler csinálja szintén földgázról. A sütő meg földgázról meg villanyról is megy.
Fűtési szezonban 500 m3 körül van a havi gázfogyasztás, nyári hónapokban meg 50 m3 körül.

Ez a kalkulátor oldal pl nem tudom jól számol-e:
[link]

A fórumon ha nem reagálok a kérdésedre, írj pm-t. | Königssee: https://www.youtube.com/watch?v=vjuWUe6Rz6s

(#1750) Rolly válasza pakfong (#1749) üzenetére


Rolly
veterán

500 M3 / ho az nagyon sok cirka 5000 kWh... Nekünk évi 600 M3 a gáz fogasztasunk ebből cirka 180 M3 gáz kell a melegvízhez évente. (2en élünk egy 92+18 nemes házban részben klímával futve. Korábban 1000 M3 gáz fogyott

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.