Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) Geresics válasza flexxx2 (#300) üzenetére


Geresics
Topikgazda

a CIS az a Copper Indium Selenide napelem, hatásfoka 10-12% körüli. Ezt nyugodtan ki is húzhatod.
a PERC pedig a Passivated Emitter and Rear Cell rövidítése, ami gyakorlatilag egy felépítési struktúra.
Ezekről bővebben itt tudsz tájékozódni!

Méreteket tekintve szabvány nincs, de a cellák mérete fix (125x125 vagy 156x156), szóval nagy varázslat nem lesz gyártó és gyártó között. A klasszikus méret az 1640x992mm, és ettől valamilyen irányban eltérhetnek a gyártók (pl.1650x992, 1640x1002, stb.). Persze vannak nagyobb eltérések is, de akkor már a a teljesítmény is jelentősen változik, pl. 1580x808mm és 220Wp, vagy 1956x992mm és 310Wp - hogy csak pár példát említsek...
Viszont nagyon fontos méretben még a 3. dimenzió: a vastagság! A vastagság lehet 30-35-40-45-50mm is! Ez meghatározza a napelem merevségét, és a rögzítés mikéntjét is! Pl. sokszor látom, hogy 30-35mm vastag napelemeket fektetve rögzítenek, ami hosszú távon komoly problémát fog jelenteni a megrendelőnek sajnos...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#302) Remekelek28


Remekelek28
őstag

Sziasztok
Egy ilyen kissebb napelem mire elég? mivel tudom összekötni? csak 12 voltos cuccokhoz jó?

(#303) Petya25 válasza Remekelek28 (#302) üzenetére


Petya25
addikt

Krokodil csipesz a vége, kb lemerült autó akkut tudsz vele tölteni ha jól süt a nap (pár napig :) ).
Vagy egyéb 12V-os egyen eszközt működtethetsz vele, de a nap miatt tuti nem stabilan.

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#304) Geresics válasza Remekelek28 (#302) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Elfeland 10W 12V PolyCrystalline Cells Solar Panel
High efficiency and excellent performance
It comes with block diode (stop reverse discharge)
Provided with 2 alligator clips and 4m cable
Suitable for a variety of equipments, emergency lights, advertising lights, traffic lights, electric fans, solar water pumps, motorbike, boat, etc.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#305) Remekelek28 válasza Petya25 (#303) üzenetére


Remekelek28
őstag

Akkor gondolom egy laptop se működtethető folyamatosan mert az 12 volttal is működik. Bár,ha az akku benne van kikapcsolni sem fog. Csak kérdés,hohyan lehet csatlakoztatni.

Geresics: nem nagy az angol tudásom sajnos.

[ Szerkesztve ]

(#306) flexxx2 válasza Geresics (#301) üzenetére


flexxx2
őstag

Volt nálam az enhome. 2.65kwp polikristályos rendszert ajánlottak villanyszámla alapján. Solaredge napelemenként optimalizálás rendszer. Az inverterből solaredge se3500at írtak, ami szerintem jóval nagyobb mint kellene, nem elég egy 3000es?
Ha meg akarom úszni a tűzvédelmet (kb +120e), akkor kint az eresz alá kell rakni az invertert, hogy közel legyen a napelemekhez. Eső nem esik rá, meg napsütés se fogja érni, viszont sarokban lenne, ott a légmozgás korlátozottabb.
Mivel a tető tagolt, 2 sztring lenne. Az egyik dél, a másik keleti fekvéssel egy sarokról van szó. A sztring párhuzamos kötéssel van ha jól olvastam az irodalmat, vagyis a működési Volt tartomány nem adódik össze a 2 munkaponton?

Ezzel így 2 ajánlatom van, kb 1 árban ami érdekel. Mindkettő solaredge inverter+optim. Egyik mono de 2.2kwp (ez is elég lehet ha maradok a mostani fogyasztásnál), másik poli 2.65kwp.
Egyenlőre nem tudom melyik legyen.

(#307) Geresics válasza flexxx2 (#306) üzenetére


Geresics
Topikgazda

"2.65kwp polikristályos rendszert ajánlottak" - ez kb. az alja annak, amin még érdemes gondolkodni, mert a fajlagos költségek (Ft/kWp) itt már nagyok, pláne, ha egy 3,5kVA-es invertert tesznek hozzá! Javaslom nézd meg, hogy mennyire jön ki neked az egységár, azaz 1kWp=?Ft? Ha "csak" 3kVA-es inverterrel nézed az egységárat, kedvezőbbre kell kijöjjön.

"nem elég egy 3000es?" - De. Viszont lehet, hogy az épp nincs raktáron, vagy egy másik szállítmányból van, és magasabb a bekerülési ára. Kérdezd meg, hogy mennyivel olcsóbb ez az inverter?

"az eresz alá kell rakni az invertert" - semmi baja nem lesz ott, ha valóban úgy el lehet helyezni, ahogy írtad. Légmozgás egy spájzban, garázsban sem érné. A lényeg, hogy felfelé ki tudjon szellőzni. Kérdés, hogy nyáron, amikor 40°C van árnyékban, akkor ott hány fok lesz?

"A sztring párhuzamos kötéssel van" - ez egy "generátor". Ha sorba kötöd őket, a feszültségük (U=[V]) adódik össze, ha párhuzamosan, akkor az áramerősségük (I=[A]). Neked a teljesítmény (P=[W]) a fontos, ami ugye P=U*I. SolarEdge technológiánál a teljesítményoptimalizáló nem más, mint egy DC-DC konverter, és a gyártói adatlapja szerint minimum 8-at kell sorba kötni (P300-350-370 esetén). Mondjuk amíg nem ismerem a napelem pontos adatlapját, addig nem állítanám, hogy ez 100%-ig igaz, mert pl. vannak magasabb feszültségű napelemek, ahol a magasabb fesz. kompenzálja a kisebb darabszámot! Tehát a tutit csak minden infó birtokában lehet tudni!

"Egyenlőre nem tudom melyik legyen" - Én sem. Milyen a tető dőlésszöge? 25° alatt általában monót javaslok, 45° felett általában polit. Mennyi az egységára a két rendszernek (Ft/kWp)? Nyilván a poli olcsóbb. Viszont a mono jobb. Azonban túl nagy eltérés esetén mégis gazdaságosabb a poli, különösen ilyen kisméretű rendszernél! (Nagyobb rendszereknél hatványozottan előjönnek az előnyei a mononak, a legtöbb beruházó az ára miatt mégis a polit veszi. De ezt inkább off-ba rakom, mert megint csapongok, mint iskoláslány a cukorkaboltban...)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#308) flexxx2 válasza Geresics (#307) üzenetére


flexxx2
őstag

A panel JAP6 60-265. A vmp/v 30.81. Akkor 10 dbnál 310V lenne. A solaredge inverter hatásfok 97% 380v-nál. De nem találok hatékonyság görbét. Enhome se tud adni :(. Growatt-hoz találtam, de ez a grafikon kissé érthetetlen nekem. Mi a vízszintes tengelyen a %? Ja és a 3000es adatlapján volt ez, és a cím 1500-S. Gondolom ua mint a 3000es.

[ Szerkesztve ]

(#309) Geresics válasza flexxx2 (#308) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A vízszintes tengely a terhelés.
A Growatt 1500 és 3000 belseje szinte ugyan az, ezért azonos görbével kalkulálhatnak. Ez egyébként tök általános, minden gyártó így dolgozik.
Ilyen kis méret esetén, különösen figyelembe véve a két eltérő tetősíkot a SolarEdge-nél jobb megoldást nem fogsz találni szerintem. (Persze én sem ismerem minden gyártó minden termékét.)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#310) flexxx2 válasza Geresics (#309) üzenetére


flexxx2
őstag

Ha 2 egymástól 10 méterre lévő tetőrészre osztom szét a paneleket, solaredge optimalizálóval, az nem okoz problémát?

(#311) Geresics válasza flexxx2 (#310) üzenetére


Geresics
Topikgazda

a napelemeknek tökmindegy, hogy milyen messze vannak egymástól :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#312) flexxx2 válasza Geresics (#311) üzenetére


flexxx2
őstag

Köszönöm az eddigi segítségedet. Aszt hiszem az enhome-tól meg fogom rendelni. Ha majd jövőre kész lesz, akkor beszámolok a tapasztalatokról.

(#313) Geresics válasza flexxx2 (#312) üzenetére


Geresics
Topikgazda

:R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#314) szabos


szabos
tag

Sziasztok!

Közvetítő cégen keresztül rendelt már valaki napelem rendszert lakossági célra?

Rezsimentor KFT.-től kaptam árajánlatot többféle megoldással, szeretném szakértő véleményeteket kikérni.

Esetleg valakinek van velük kapcsolatban valami tapasztalata?

(#315) tomajer


tomajer
tag

Nna most nagyon felvagyok bosszantva! :-)
A szolgáltató karbantart, tehát, áramszünet van az egész környéken, reggel nyolctól, du. kettőig.
verőfényes napsütés van. Nekem elméletileg termelne a napelem, és lenne áramom ... de nincs.
Magyarázat? Megoldás? :-(

Léccilécci!
Tök bosszantó, hogy ott termelem a saját áramomat, és ők meg csakúgy lekapcsolják ...

hallotaxi.hu

(#316) Geresics válasza tomajer (#315) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Aki a napelemes rendszert csinálta Neked, erre nem tért ki? Mert ez egy tök általános kérdés, én már kérdezés nélkül is mindig el szoktam mondani... :F
A lényeg, hogy áramszünetet a szolgáltató azért csinál, mert dolgozni szeretne a hálózaton. Namármost, ha süt a nap, és a Te rendszered termel, akkor bizony simán lehet, hogy több energiát állít elő, mint amennyit Te el tudsz használni az adott időpillanatban, és mint tudjuk, ilyenkor a többlettermelés megy vissza a hálózatra, szegény villanyszerelő meg közben felmászik az oszlopra, és le is esik rögtön áramütéssel. Ezt nyilván nem lehet engedni, mert az életvédelem mindig fontosabb bármilyen gazdasági haszonnál, ezért is van a szolgáltatóknál "engedélyeztetett inverter lista", mert csak olyan invertert lehet beépíteni, ami áramszünet esetén (legyen az tervezett, vagy védelem miatt bekövetkező (pl. vezeték-szakadás, zárlat, áramütés, stb.)), az inverternek abban a szempillanatban le kell állnia a termeléssel!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#317) Borisz76 válasza Geresics (#316) üzenetére


Borisz76
veterán

És létezik rá megoldás ha az utcában / városban nincs áram valamiért de mondjuk az udvaron / tetőn ott figyel a napelemrendszer és szeretném, hogy nálam legyen áram ?

Esetleg kombinálva valahogyan a "szigetes" megoldással ?

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#318) tomajer válasza Geresics (#316) üzenetére


tomajer
tag

Valahol olvastam, hogy így van, de nem voltam biztos benne. Reméltem, hogy csak a hálózatról választ le. Mondjuk, nem rendszeres probléma ... most van először amióta fent van a rendszer. Ezért tudatosult bennem most a probléma ... :-(
És igen. Csatlakoznék az előttemszólóhoz ... létezik valamilyen megoldás, hogy hamár ott termelődik az én áramom, azt használhassam az elmű hálózatától elválasztva?
Merthogy nem termelhetek föl, az világos. De a saját házamat miért nem láthatja el?

hallotaxi.hu

(#319) Geresics válasza tomajer (#318) üzenetére


Geresics
Topikgazda

és (#317) Borisz76
Megoldás mindenre van, csak nem éri meg foglalkozni vele! :)
Értsétek ez alatt azt, hogy ki kell alakítani egy olyan megoldást, ami automatikusan galvanikusan leválasztja a lakásotokat a hálózatról, hogy a visszatáplálást megakadályozzátok. Irodáknál, gyáraknál ez a klasszikus szünetmentes üzemelés lényege. Onnantól, hogy a szükséges energiát mivel állítjátok elő, az már más kérdés. Persze az egész rohadt drága, és egy átlagos felhasználónak (ide értve a kisebb cégeket is) nem éri meg! Ha belegondoltok, egy munkahelynek ez termeléskiesést, azaz bevételkiesést jelent. Ezt a cégnek mérlegelnie kell, hogy mekkora kiesés, és ha olcsóbb egy szünetmentes megoldás kialakítása, mint amennyi pénzt ilyenkor "nem keresnek meg" (azaz buknak), akkor megcsináltatják. De itt milliókról beszélünk! Ráadásul akkumulátorparkra is szükségük van, hogy az energiatermelők beindításáig ne álljanak le a számítógépek, gyártósorok, és ne vesszenek el a fontos dokumentumok, ne sérüljenek fájlok, vagy épp ne menjenek tönkre megmunkálás alatt lévő munkadarabok.
Kisebb cégeknél ezt megoldhatják úgy, hogy beáll az áramszünet (bukják a mentetlen állományokat), és manuálisan leválasztják a hálózatot egy dög nagy kapcsolóval, majd bekapcsolják az aggregátort, és dolgoznak tovább. Persze a visszakapcsolás is manuális, és mindenféle előírást be kell tartani ilyenkor, de ez most nem is fontos.
Nézzük akkor a napelemes rendszer esetét!
A hagyományos inverterek onnan tudják, hogy van-e hálózat, hogy figyelik a szinuszhullámot. Ha az nincs, akkor lekapcsolnak. Ha egy cégnek van szünetmentes üzeme, akkor az is előállítja a szinuszhullámot, és a napelem azt hiszi, hogy minden rendben, mehet a termelés. Amíg süt a nap, addig a napelem előállít annyi energiát, amennyit tud, vagy amennyire pillanatnyilag szükség van. (Ha pl. 80kW energiát tud előállítani a napelem, de a hálózatról leválasztott telephely energiaigénye csak 60kW, akkor azt az inverter nem állítja elő - ezt saját tapasztalat alapján tudom mondani!)

Otthoni napelemes rendszer esetén tehát nem éri meg foglalkozni a témával. Ahhoz, hogy működjön,
- le kell választani az ingatlant a hálózatról,
- szinuszhullámot kell valamivel előállítani.
Egyik sem olcsó megoldás, pláne nem mindkettő együtt, és akkor még akkuparkról nem is beszéltünk...

Amúgy meg tételezzük fel, hogy kiesik egy-egy áramszünet miatt mondjuk évente 20kWh termelésetek. Ez 36Ft-tal számolva 720Ft. Évente. Egy sima villanykapcsoló a szobába többe kerül! :U

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#320) tomajer válasza stafff71 (#288) üzenetére


tomajer
tag

Ne nyomozz tovább! :-)
Ha a 380W-nyi akváriumod 24 órában megy, akkor az hevenyészett szorzással:
380x 24 = 9120W x 365 nappal = 3 328 800 W
Kb ennyivel vagy pluszban? :-)

hallotaxi.hu

(#321) tomajer válasza Geresics (#319) üzenetére


tomajer
tag

Köszi. Ennél olcsóbb megoldásra gondoltam :-)
Nem az elvesztett pár Kw a lényeg, hanem a hideg ház, amikor hazamegyünk ... a hűtők, a mindent elfelejtett, telekom settopbox, modem router :-(
De ez van. Amíg nem lesz rendszeres, addig nem foglalkozunk vele.

hallotaxi.hu

(#322) juppii


juppii
újonc

helló! most tervezem, hogy napelemeket szereltetek fel....több kivitelezőtől kértem árajánlatot, és több is a solaredge-t ajánlotta. viszont árban ezek jóval drágábbak mint az úgymond, normál napelem rendszerek. kérdésem az, hogy megéri-e emellett dönteni?

(#323) Geresics válasza juppii (#322) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,
szerintem csak indokolt esetben éri meg, gondolok itt arra,
- ha a napelemek egy (vagy több) része árnyékban van (ilyenkor a teljesítmény-optimalizálók miatt csak az árnyékos napelemen lesz teljesítmény-veszteség, de a többi napelem maximumon teljesít)
- ha különösen tagolt a tető (több tájolás, több dőlésszög, több árnyéktényező ("kutyaól")
- ha többféle napelemet alkalmaz valaki (más teljesítmény/méret/típus/stb.)
- ha valaki 100%-ig biztos benne, hogy később bővíteni fog, de most még nem érné meg neki
Más esetben is természetesen jobban teljesítenek a SolarEdge rendszerek, de annyival nem, mint amennyivel többe kerülnek. Remélem idővel csökken majd az áruk! :)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#324) Frenky89


Frenky89
őstag

Sziasztok!

A 400volt.hu-val van-e esetleg valakinek tapasztalata?

(#325) tomazin


tomazin
veterán

Sziasztok!

Olvasgattam a topicot, de nem láttam egy konkrét céget sem (vagy vak vagyok), aki megbízható, érdemes őket megkeresni. Ez szándékolt?

(#326) Geresics válasza tomazin (#325) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen, a fórumon szabályellenes a hirdetés! :K
Ráadásul nagy ez az ország, és ami jó a Pécsiek nem biztos, hogy jó a Veszprémieknek! :)

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#327) tomazin válasza Geresics (#326) üzenetére


tomazin
veterán

Nem hirdetésre gondoltam, azt talál az ember zsákszámra a neten, hanem [random(fórumtárs)] leírására, hogy a fúúúdesütanap bt.-vel nagyon elégedett volt, mert megsokszorozták a nap teljesítményét az elmúlt 80évben.
illetve amit eddig néztem céget nem szöszölt azzal,hogy milyen messze kell mennie.

[ Szerkesztve ]

(#328) Geresics válasza tomazin (#327) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Hát, én szoktam kérni a fórumtársakat, hogy miután megvalósult a projekt írjanak pár sort, de nem nagyon jött még ilyen jellegű komment eddig. :(
A saját referenciáimat pedig nem akarom ide tenni, mert még valaki megvádol önreklámozással, márpedig ezen a fórumon nem munkaszerzés céllal vagyok, hanem hogy segítsek a fejekben rendet rakni! :K
(Már dolgozom egy rendes összefoglaló megírásán, de még ki sem látok a fejemből, szóval az tolódik...)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#329) tomazin válasza Geresics (#328) üzenetére


tomazin
veterán

hát igen, mikor már megvan az ember, akkor el szokott dőlni elégedetten és nem azzal foglalkozik, hogy megírja hogy milyen buktatókat hogyan oldott meg, de ebben szerintem majdnem mindenki ilyen.
nekem is nehezemre esik elkezdeni egy összefoglalót

(#330) Geresics


Geresics
Topikgazda

Úgy fest január 8 óta egyszerűsödött, és olcsóbb lett a hiteligénylés napelemekre.

Ez csak extra infó, én továbbra is úgy gondolom, hogy akkor igazán jó befektetés ez, ha önerőből meg tudjuk valósítani! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#331) Elemental


Elemental
addikt

Szevasztok!

A elszámolási időszak az egy év? Tehát megnézik az éves visszatöltés és a fogyasztás különbözetét, és az alapján kell évente egy alkalommal fizetni?

Van a garanciához előírt évenkénti kötelező karbantartás? Ha van, akkor ez körülbelül mennyibe kerülhet?

(#332) Geresics válasza Elemental (#331) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,

a leolvasás évenként történik 3x80A csatlakozásig (kivéve ha valaki bediktálja havonta, mert akkor bizony havonta jön a számla, ami nem jó :N )
Mivel a leolvasás területenként van, és nem ügyfelenként, ezért az első év általában törtév. Pl. mindig áprilisban jönnek leolvasni, akkor ezután is áprilisban jönnek majd. Ha a napelemes rendszer augusztus óta működik, akkor az első áprilisig nem lesz teljes év, de utána már igen (áprilistól-áprilisig)!

Kötelező karbantartás nincs, aki ilyet akar kötni, az csak plusz pénzt szeretne magának.

500kW-os rendszereknél azonban szokás karbantartási/felügyeleti szerződést kötni, ami a státusz-monitoringon kívül tartalmazni szokta a napelemek lemosását, a fű nyírását, stb.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#333) Elemental válasza Geresics (#332) üzenetére


Elemental
addikt

Köszi szépen!

(#335) Geresics


Geresics
Topikgazda

Páran privátban kértétek, és pár embernek én említettem privátban, így hát gondoltam egyszerűbb, ha simán belinkelek pár képet a munkáimról - a teljesség igénye nélkül:
Napelemes rendszerek, amik az én munkám gyümölcsei :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#336) g4b3n


g4b3n
tag

Sziasztok!

Kisteljesítményű napelemes rendszert szeretnék készíteni, napi kb. 100W teljesítmény felvétellel számoltam 24 V-os rendszert kellene táplálni.
Szeretném túl méretezni hogy télen, sok egymást követő borús napon is működjön a rendszer.
Ahogy nézegettem az ajánlásokat 50 W napelem teljesítmény elég lenne, viszont abból csak 12 V-osok vannak, ami 25e/db, így 2 db kell sorba.
Na már most, akkor inkább betennék egy 270 W-os 24 V-os napelemet, mert az olyan 45e/db olcsóbb is, egy 10 A-os PWM-es töltségvezérlővel így sokkal 7/24-esebb a rendszer, alá pakolnék olyan 24 Ah-t.

Így élet képes a rendszer?

(#337) Geresics válasza g4b3n (#336) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A szigetüzemű rendszerekkel nincs túl nagy tapasztalatom, de nekem úgy tűnik, hogy jó így - persze csak ha a napelem üresjárati feszültsége (Voc) nem lépi túl a töltésvezérlő max. bemeneti feszültségét. Mivel nálad a téli termelésre kell fektetni a hangsúlyt (amikor ugye a szórt fény dominál), mindenképp polikristályos napelemet szerezz!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#338) g4b3n válasza Geresics (#337) üzenetére


g4b3n
tag

Köszönöm a gyors megerősítést, igen olvastam, hogy a polikristályos napelem jobban hasznosítja a szórt fényt.

(#339) olli


olli
tag

Sziasztok!
........ cég telepítette a rendszert, 14 db napelem JASOLAR JAP6(K)-60/265
GROWATT 3600 MTL-S inverterrel, szerintem.
Icuka, aki az intéző, nem a szerelő, szerint 270-esek a napelemek, szerelők elmentek.
Másszak fel és a táblák alatt keressem meg az adattáblát, vagy az inverteren keresztül a bekapcsolás után lesz erre valamilyen adat?

Mit kell még megadni a helyes számításhoz?

By cool !

(#340) Geresics válasza olli (#339) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,
sajnos az inverter nem tud Neked ilyen adattal szolgálni! :(
Fel kell menned, és a napelemről leolvasni az adattáblát, ami általában a kötődoboz alatt/felett van. Én be szoktam dugni a telefonom/fényképezőm, és lövök 5-6 képet, az egyik általában olvashatóra sikerül! :K
Mi a célod amúgy? Mire vagy kíváncsi?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#341) olli válasza Geresics (#340) üzenetére


olli
tag

A web oldalon jól adtam meg az adatokat?
Az inverter, 14 db 265 W napelem párosítás rendben van így?

By cool !

(#342) Geresics válasza olli (#341) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen, ha a tetőd pontosan dél felé fekszik, és 45°-os a dőlésszöge. A koordinátákat nyilván Te tudod! :)
De mi a célod, ha szabad megkérdezni? :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#343) olli válasza Geresics (#342) üzenetére


olli
tag

Meguntam a korrekten támogatott pályázati telepítésre várakozást, meg amúgy is mit képzelek, gyanús körülmények között előnyhöz jutni más, arra érdemesebb személyek rovására!
Remélem ötletet ad a kiépített rendszer a hasonló családi házban élőknek: kádár kocka, átfedett pala héjalással.

By cool !

(#344) syraly


syraly
csendes tag

Sziasztok!

Erősen gondolkodok napelemben. A tető két oldalára tudnám elhelyezni, délnyugatra 5 panelt, délkeletre kb 10-et. Problémás ez a felosztás? Spéci inverter kellene? Kb 5KW-ost terveznék, hogy legyen egy kis lehetőség bővítésre (de csak 1 fázis).

Köszönöm

(#345) Geresics válasza syraly (#344) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,

nincs azzal baj, ha a napelemek két egymástól eltérő felületen vannak, azonban akkor 2 munkapontos (2MPPT) inverterre van szükséged. Ilyen inverterek már 3kW felett léteznek 1 és 3 fázisban is, ez nem gond.
Viszont a napelemek számával már bajok lesznek, elég halványak a sztringek. Mondjuk, ha felfér a nagyobb méretű (1m x 2m) napelem, akkor lehet rakni 320Wp vagy nagyobb teljesítményűeket, és úgy már azért rendben lesz a dolog mind teljesítményben, mind munkaponti feszültségeben!

Ha a "bővítést" később tennéd meg, akkor fontos, hogy ezekre a felületekre bővíts, hogy a mezők tájolása azonos maradjon, különben kellene a 3. munkapont, azonban 3MPPT-s inverter 15kW felett van, és csak nagyon kevés gyártónál! Ilyen esetekben külön invertert szokás használni, azonban 1 fázis esetén ez nem túl szerencsés!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#346) syraly válasza Geresics (#345) üzenetére


syraly
csendes tag

Ha kicsik a stringek, akkor gyengébb fénynél nem érik el az inverter minimum feszültségét, és nem termel semmit?

A másik két oldalon nem gondolkoztam, mert nem túl naposak (északkelet, északnyugat).
Az 5+7*320 Wp jó lehet?

Köszi

(#347) Geresics válasza syraly (#346) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Működni, termelni fog csak épp sz@r hatásfokkal. Ha megnézed egy-egy inverter U-I karakterisztikáját, akkor jól látszik, hogy az optimális munkaponti feszültségen (Vmpp) tudja hozni a gyártó által megadott hatásfokot (pl. 96%). Ez azt jelenti, hogy a DC->AC konvertálásnál csak 4% a veszteség. (A napelemek egyenáramot állítanak elő, az inverter csinál belőle váltakozót, és ez ugye veszteséggel jár.) Ha a feszültség jelentősen alacsonyabb, mint az optimális, akkor lehet, hogy ugyan ez az inverter 10%-kal kevesebbet hoz! Ez persze extrém példa. Ha viszont a feszültség el sem éri az inverter indítási feszültségét, akkor a rendszer soha sem fog működni.

A feszültség viszont elég konstans egy rendszerben. Reggel, amint pirkad megjelenik az üresjárati feszültség (Voc). Mivel itt a napsütés még gyenge, így áramerősség nem párosul hozzá. Amint jobban süt a nap, és az inverter el tud kezdeni dolgozni, a feszültség "leesik" a munkaponti feszültségre (Vmp), és megjelenik az áramerősség hozzá. A kettő szorzata ugye a teljesítmény. Innentől a feszültség már csak a napelemek hőmérsékletével arányosan fog változni, de nem túl jelentősen, kb. -0,33%/°C. A napelemek cella-hőmérséklete befolyásolja az áramerősséget is (pl. 0,056%/°C), így jön ki, hogy ha a napelem felmelegszik 10°C-ot, akkor veszít 4%-ot a teljesítményéből.

A klasszikus 1650x992mm méretű napelemek jellemzően alacsonyabb feszültséggel rendelkeznek, így többet lehet sorba kötni. Ha Neked egymás mellett csak 10 napelem fér el, mert csak 10-11m széles a tető, de elfér a nagyobb napelem (1960x992mm), akkor azokkal jobban jársz, mert magasabb feszültséggel rendelkeznek. A magasabb feszültség persze nagyobb rendszernél gond is lehet, hiszen nem lehet annyit sorba kötni - ezért kell minden rendszert egyedileg méretezni, és egyedileg összenézni a helyszínt az invertert és a napelemet.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#348) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag

Tanácsot szeretnek kérni. Szeretnék telepíteni eg 4-4,5 kwh rendszert. A havi villanyszámla kb. 15 000 ft. Több cégtől kértem ajánlatot 1,9-2,1 millió forintba kerül a teljes kivitilezés.

Mivel nagyjábból azonos árak vannak ezért a másik szempont a garancia. Az enhome lett ebből a szempontból a befutó. Szerződnék is velük de több negatív tapasztalatot olvastam mint pozitívat és emiatt elbizonytalanodtam.

Újonnan alakult, vagy valami noname kis céggel nem szívesen szerződnék, mert tartok tőle hogy ha pár év múlva esetleg garancialis hiba lenne addigra megszűnnének es nekem kellene a gyartóval babrálni.

Ajánljatok légyszi olyan kivitelezőt akivel jók voltak a tapasztalatok.

(#349) Geresics válasza qpakcovboy (#348) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,

az árrak reálisnak tűnnek, de fontos volna hozzá, hogy mi a műszaki tartalom!
Cégválasztsá szempontjából azt javaslom, hogy az ajánlatadókat ellenőrizd egy on-line céges adatbázisban (pl. e-cegjegyzek.hu), ezekben sokat meg lehet tudni egy-egy cégről! Persze attól, hogy egy cég még új, attól még dolgozhatnak szépen! :U

Az enHome amúgy több alvállalkozóval dolgoztat, melyek között lehet jelentős eltérés is a jelek szerint...
Amúgy az ország mely területéről beszélünk?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#350) Geresics


Geresics
Topikgazda

A minap - ahogy sokan mások is - megkértek, hogy segítsek azzal, hogy átnézem a kapott ajánlatokat. A cégnevet, és egyebeket természetesen töröltem, nem is az a mondandó lényege. Általában elmondható, hogy az emberek első körben nem arra gondolnak, amire valójában szükségük van, jelen esetben is az első ajánlat még a nézelődés legelején érkezett:

1. Az ajánlat elég régi, és a teljesítménye kicsi (12x260Wp+Fronius Primo Light 3.0-1). Gondolom ez volt az első érdeklődésed, ami azóta jelentősen átalakult, kár is vele foglalkozni, azonban arra felhívnám a figyelmed, hogy egy (DC) 1000V-os invertert ajánlottak egy olyan rendszerhez, aminek a munkaponti feszültsége kb. 370V. Ez nagy hiba, mert a névleges 97,9%-os hatásfok innentől csak álom...

2. Az ajánlat egy egy oldalas Excel táblázatból generált pdf. Egységárakat, részleteket nem tartalmaz, csupán címszavakat - de legalább a napelem és az inverter pontos típusa meg lett adva. Tényleg nem akarok fellengzős lenni, de aki az ajánlatra nem figyel oda, attól hogy várhatjuk el, hogy egy műszaki telepítésnél jobban odafigyeljen? Műszaki tartalmuk nekik is hasonló, csak a több napelem miatt ide már jobban passzol az 1000V-os inverter - ez itt már nem hiba. Viszont csodálom a 260Wp teljesítményű napelemeket! Már tavaly is 270-eseket használtunk polikristályosból, a monoról nem is beszélve. Nem túl bizalomgerjesztő az összkép mindenesetre.

3. Itt már jobb az összkép, ők már 275-ös napelemeket ajánlanak! Sajnos típust nem írnak (ugyanis a 275Wp az teljesítmény, és nem típus), így csak tippelni tudok. Nem jobb, és nem rosszabb, mint bármi más. Mellettük szól még a garancia is. Viszont azt az invertert mindenképp cseréltesd ki egy Fronius Primo-ra! Amit ők ajánlottak Growatt 4200MTL az 2 munkapontos inverter, max. 600V DC bemeneti feszültséggel! A 16db napelem üresjárati feszültsége azonban 25°C cellahőmérséklet mellett kb. 612V! Ha ezt télen nézzük meg, és -10°C-al számolok, akkor 684V! Ez rengeteg hibát és leállást okozna! Ha megbontják a mezőt, és nem egy sorba kötik a napelemeket, akkor meg megint csak alacsony lesz a feszültség, és romlik a hatásfok - ergo ez (az amúgy nem olyan rossz) inverter nem jó ehhez a rendszerhez!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.