Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#801) Rolly válasza agyarka (#800) üzenetére


Rolly
veterán

Egyfázisú az a 4k-m a 3 fázisú a sima 4k... Más inverterukhoz találtam teljesítmény diagramot de ehhez nem

(#802) Rolly


Rolly
veterán

éves elszámolásban van 303kwh túltermelésünk ezt kiszámlázhatom az áramszolgáltatónak. Hogyan milyen formában lehet ezt kiszámlázni? Katás vállalkozó vagyok így is számlázhatom nekik? Vagy kell magánszemélyként adószámot igényelnem... és mint magánszemély kell kiszámláznom nekik s majd a 15% szját befizetni adóbevalláskor?

(#803) Geresics válasza Rolly (#802) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha többet táplál valaki vissza, mint amennyit fogyaszt, akkor ez a teendő, hogy kifizesse az EON. Feltételezem a többi szolgáltatónál is ez a menet... (Ezt a levelet egy ügyfelemnek írtam régebben.)

Szia ****,

az otthoni visszatáplálásoddal kapcsolatban is kaptam végre pontos leírást 4-5 üzenetváltás alatt. A lényeget bemásolom:

Amennyiben az elszámolási időszakban a termelt és az elhasznált villamosenergia-szaldó eredménye betáplálási többletet mutat, a többletenergiát az adott csatlakozási ponton értékesítő villamosenergia-kereskedő vagy egyetemes szolgáltató – a számla ellenében – megtéríti.

A számlakiállításhoz a NAV-nál szükséges adószámot igényelni a 351101-es ÖVTJ kóddal. Ezt követően tud számlatömböt vásárolni. A számlával együtt az adóelőleg nyilatkozat (http://www.eon.hu/hmke/pdf/adoeloleg_nyilatkozat_koltsegekrol_2017.pdf) megküldése szükséges.

Egyetemes szolgáltatásban vételezők esetén a számlakiállítónak a számlán Vevőként az E.ON Energiaszolgáltató Kft.-t kell feltüntetnie az alábbi adatokkal:
Székhely: 1134 Budapest, Váci út 17.
Cégjegyzékszám: Cg. 01-09-881828
Adószám: 13958147-2-44

A számlát az E.ON Gazdasági Szolgáltató Kft. 9224 Rajka, Pf. 20. címre kell megküldeni.

A honlapunkon ezzel kapcsolatban az alábbi linken tud még tájékozódni: http://www.eon.hu/hmke/folyamat/7

Ez magánszemély kérdésére volt válasz. Hogy a KATA mi módon befolyásolja az egészet, azt nem tudom, de hívd fel a szolgáltatót, és 10 perc várakozás után szerintem pillanatok alatt tudnak minden kérdésre válaszolni! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#804) agyarka válasza Geresics (#803) üzenetére


agyarka
aktív tag

A szolgáltatók szeretnék a számla adási kötelezettségre hivatkozni, ami érthető, a sok kicsi ki nem fizetett betáplálás sokra megy.

Elvileg lehet rugalmadabban is kezelni:
https://www.nkmaram.hu/pages/aloldal.jsp?id=618182

(#805) Ed_007 válasza agyarka (#804) üzenetére


Ed_007
aktív tag

Azért ez annyira gáz; hogy az oligopóliumok keménykednek a magánszemélyek ellen.
Büntetni kellene őket - de leginkább a vezetőiket és tulajdonosaikat; akkor változna a hozzáállásuk.

(#806) Rolly válasza agyarka (#804) üzenetére


Rolly
veterán

Ahogy nézem elmünél nincs ilyen ... viszont a szolgáltató váltásnál nem hiszem, hogy napelemmel érdemes váltani mert a váltásig tuti elbukja az ember a plusz termelését...

(#807) Elemental


Elemental
addikt

Olvastam itt többször, hogy az ingyen hitelnek vannak plusz költségei. Volna erről valami pontos infótok, hogy mik ezek?

(#808) agyarka válasza Elemental (#807) üzenetére


agyarka
aktív tag

Energetikai tanúsítvány 2 db ( jelenlegi, tervezett), közjegyzői díj, 2 millió kölcsön felett jelzálog, + opcionálisan a pályázat írás díja

https://www.mfb.hu/maganszemelyek/lakossagi-energiahatekonysagi-hitel-t32-p32

(#809) Elemental válasza agyarka (#808) üzenetére


Elemental
addikt

Köszi!

(#810) GIJoe


GIJoe
addikt

Üdv, elnézést az off ért, olyan dologra lennék kíváncsi amire ti biztos rávágjátok a választ, a topic miatt is, jönnek lecserélni a villanyórát, nincs e vmi egyszerű relé, v vmi a legolcsóbb megoldás, hogy véletlen se tápláljak vissza... van pár inverterem, sokszor van áramszünet, szerelgetnek, nem szeretném bajuk essen..
köszönöm a tippet... :R

[ Szerkesztve ]

(#811) agyarka válasza GIJoe (#810) üzenetére


agyarka
aktív tag

Ami visszatáplálás gátlókat a leírásokból ismerek azok mind a hálózatról működő inverterek teljesítményét szabályozzák. A villanyóra felé menő vezetékre rakott mérő adatai alapján csak annyira engedik termelni az inverter ( eket), hogy ne legyen kitáplálás.

Az ház felőli áramütést legegyszerűbben úgy tudod megakadályozni, hogy a szerelés idejére kikapcsolod az invertert + biztos ami biztos a főelosztónál megszakítod az óra felől bejövő vezetéket.

(#812) Geresics válasza agyarka (#804) üzenetére


Geresics
Topikgazda

(#813) agyarka válasza Geresics (#812) üzenetére


agyarka
aktív tag

Ezek szerint egyedül az ELMÜ nem hajlandó magánszemélyeknek nyilatkozat alapján fizetni.-)

A leolvasási időn kívüli óracserélgetéssel kapcsolatos elszámolással hiába kérdeztem őket, mellébeszélnek, ahogyan azzal kapcsolatban is, hogy hányszor vagyok köteles eltűrni a villanyórám nézegetését, ellenőrzését, felülvizsgálatát, utó ellenőrzését megspépelve szakszerű tevékenységükkel mint mérőóra szekrény átfúrása óra rögzítés céljából gipszkarton csavarral, szekrény ajtózár megrongálása a tipizált szekrénybe rosszul berakott nagyméretű óra miatt, feszültség alatti méretlen légvezeték szigetelő szalagos véglezárása ( tetőárbócon) . Közben mindenki egymásra mutogat, az Ügyfélszolgálati Kft a Hálózati Kft re, a Hálózati az egyik alvállalkozóra, aki meg a másikra, ők meg a Hálózati Kft re... . Simán mehetnének kabaréba, de inkább szórakoznak mint szórakoztatnak.

[ Szerkesztve ]

(#815) Rolly


Rolly
veterán

Mivel a kutunk vízhozama nagyon lecsökkent (alacsony dunai vízállás miatt) ezért ciszterna kiépítésén gondolkodom amibe napelemes szivattyúval lenne áttöltve a víz, s ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim:
- milyen szivattyút érdemes választani (12V vagy 24V-osat?)
- aksit érdemes a rendszerbe rakni egy töltésvezérlővel? Mert jó lenne ha esti locsolástól reggelig teletöltené a ciszternát?
- milyen panel ajánlott ilyen tevékenységhez ahova tudom rakni ott nyáron 8-3-ig süti a nap

(#816) Darthforce92 válasza Rolly (#815) üzenetére


Darthforce92
tag

Szerintem víznél megtudod csinálni, hogy kihagyod az akksik maximum duplikálod a napelemek , szivattyú teljesítményét és beiktatsz egy nagyobb hordót egy kis emeléssel.

(#817) czegee


czegee
csendes tag

Sziasztok,
Ma indult el a napelem termelésem (lecserélték az órát).

Fronius inverterem van, van itt esetleg olyan aki a solar.web-es felületet használja?

Nem igazán látom át még a dolgot mert nem volt még ilyen rendszerem segítsetek :)
A lényeg hogy egy családiházban lakunk bátyámékkal teljesen külön bejárattal ( alsó-felsző szint).
A napelemek csak az alsó szint termelésére vannak belőve.
A főmérő méri a felső szintet, az almérő az alsó szintet.
Van lehetőség arra hogy lássam pontosan mennyit termel a napelem?
Vagy milyen megoldást javasoltok az elszámolásunk egyértelműsítéséhez?

Ugye ideális esetben az alsó szint 0-ra fog kijönni, a többletet pedig úgyis ők fogják elhasználni, csak szeretném látni hogy tényleg kitermeli-e a rendszer az alsó szint fogyasztását.

A fronius solar.web-en az energiamérlegnél az van hogy utolsó frissítés dátuma június 29., milyen gyakran frissít? Vagy manuálisan kell? HELP :)

(#818) agyarka válasza czegee (#817) üzenetére


agyarka
aktív tag

Szia!
A termelésed az inverteren tudod megnézni, vagy exportálhatod USB meghajtóra, illetve ugyanezt mutatja a webes elérés. A villanyóra a helybeni fogyasztás miatt nem azt az értéket mutatja mint amit az inverter termel.

Nem sikerült megértenem pontosan hogyan van a kiépítés.
Ketten fizettek 1 villanyszámlát? A két szint között milyen óra van? ( kié, hitelesített, milyen irányba mér?)

Fronius webszerverrel az inverter kapcsolata rendben van?

[ Szerkesztve ]

(#819) agyarka válasza Rolly (#815) üzenetére


agyarka
aktív tag

Miért kellene éjszaka feltölteni a ciszternát, nem ér rá másnap reggeltől estig?

(#820) czegee válasza agyarka (#818) üzenetére


czegee
csendes tag

Igen egy számla van, igazából csak az a gondom hogy nem látom a termelési adatokat, sem a fogyasztást még mindig? A webserveres kapcsolatot hogy tudom ellenőrizni? Vagy valami egyéb beállítást kell? Az aktuális teljesítményt látom, csak a termelés/fogyasztásban nincs semmi

(#821) tboy72 válasza czegee (#817) üzenetére


tboy72
aktív tag

Nekem Fronius Symo 8.2M light van utólagos wifi modullal. Szívtam a wifi beállítással, de már megy. (Valószínülag az akkor használt routerrel volt a gond, mert utána sokszor megszakadt a kapcsolat az inverterrel. Mióta beüzemeltem egy XIAOMI Mi router 3G-t azóta mindig online.) Solar web szépen mutatja az össz termelést is.

(#822) czegee


czegee
csendes tag

Akkor most nem vágom mi van, jelkentést is próbáltam csinálni de nem kaptam meg azt sem, de a fő oldalon látom az aktuális teljesítményt, az energiamérlegen meg nincs elérhető adat...
Wifin fennt van az tuti mert azt látom....

(#823) czegee


czegee
csendes tag

Adatforrás nem található szerinte, de a komponenseknél van verziószám, illetve ip cím is ( az ip-re kattintva azt írja nem található az adott weboldal, vagy refuse connection).

A wifit rendszeresen ledobálja úgy hogy tőle 3 méterre van a router....

ui.: most kaptam egy ilyen emailt:

[ Szerkesztve ]

(#824) Geresics válasza czegee (#823) üzenetére


Geresics
Topikgazda

az inverteren a dátum és az idő jól be van állítva?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#825) czegee válasza Geresics (#824) üzenetére


czegee
csendes tag

ezt hol látom?

(#826) Geresics válasza czegee (#825) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Az inverteren kell beállítani a kijelző és a gombok segítségével :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#827) agyarka válasza czegee (#820) üzenetére


agyarka
aktív tag

Akkor ha jól értem, a házban 1 szolgáltatói mérőóra van, és van egy magántulajdonú mérőóra az egyik lakás - amelyikhez a HMKE tartozik- fogyasztásának mérésére. Utóbbi mit mutat? Csak a fogyasztást, vagy a visszatáplálást is fogyasztásnak méri?

Az almérőt át lehetne rakni úgy, hogy csak a másik ( nem termelő lakás fogyasztását mérje?

(#828) czegee válasza Geresics (#826) üzenetére


czegee
csendes tag

Ha haza megyek megnézem, ez okozhatja ezt a gondot?

(#829) czegee válasza agyarka (#827) üzenetére


czegee
csendes tag

Van egy eonos ad-vesz főóra ami méri ugye a teljes fogyasztását a háznak, és van egy sima almérő ami elé van bekötve az inverter hogy ne jelenjen meg a termelés rajta ( ez méri az alsó szintet). Az átrakás egyelőre nem megoldható, de lehet későbbiekben az lesz az egyszerűbb. Addig is ha látnám a pontos termelést az inverteren akkor nincs probléma, mert az almérő pedig az alsó szint fogyasztását méri csak. Amíg a termelt több mint a fogyasztott addig nem számít hogy mi van :)

(#830) agyarka válasza czegee (#829) üzenetére


agyarka
aktív tag

Ilyen bekötésnél nem szükséges átrakni az almérőt, amíg az elszámolásához megfelel minden félnek az inverter által mutatott érték.
Az inverter termelése a napló menüpontban érhető el.

(#831) czegee válasza Geresics (#826) üzenetére


czegee
csendes tag

Nem volt jó a dátum de nem változott semmi....

Ami zavarja a szemem hogy az adatforrás dátuma valami 2000.01.02-t mutat, az analízisben is ugyanezt a dátumot mutatja, tippre valamit az üzembehelyezésnél cseszett el a kolléga és most fingom sincs hogy tudnám ezt a gondot megoldani... Azért vettem bele wifi routert is hogy tudja m követni hogy mi történik a hálózaton bármikor erre egyelőre képtelen vagyok. Arról már nem is beszélve hogy 5 percenként eldobja a wifit az inverter....

(#832) tboy72 válasza czegee (#831) üzenetére


tboy72
aktív tag

Nekem is eldobálta, ezért (is) vettem a Mi Router 3G-t Azzal atomstabil.

(#833) czegee válasza tboy72 (#832) üzenetére


czegee
csendes tag

Értem, de egy 50e Ft-os routerem van ami szintén atom stabil...most az inverter miatt dobjam ki?

(#834) Geresics válasza czegee (#831) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A neten a dátumhiba miatt nem láttál dolgokat.
Ha a routered eldobálja, az már más kérdés. Fix IP esetleg?
Ill. telefonnál jártam már úgy, hogy más sávot kellett beállítani, mert eldobálta. Nem emlékszem pontosan, mert nagyon rég volt, de valami 1-12 (16?) közötti érték volt, és 7 felett hibázott a telefon wifije, de tényleg nagyon régen volt, és lehet, hogy nem így vannak a számok...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#835) czegee válasza Geresics (#834) üzenetére


czegee
csendes tag

Az oké de azóta sem frissített, utolsó frissítés dátuma június 29. 17:10 (aznap szerelték fel)

(#836) agyarka válasza czegee (#835) üzenetére


agyarka
aktív tag

Az inverter beállítások menüjében milyen intervallum van kiválasztva?

(#837) agyarka válasza agyarka (#836) üzenetére


agyarka
aktív tag

Beállítás menü / naplózási intervallum

(#838) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag

A meleg nagyon le tudja rontani a rendszer hatékonyságát. Ezt érdemes további panelokkal kompenzálni?

Fronius 5 kW inverter lett telepítve 19 db rcm 270-es panellal. A mostani kánikulában ezt tudta hozni:

(#839) Geresics válasza qpakcovboy (#838) üzenetére


Geresics
Topikgazda

az éves termelés a lényeg, nem a pillanatnyi :N
Ha az éves termelés hozza amit kell, akkor kár bővíteni! ;)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#840) Rolly


Rolly
veterán

No meglett a rendszerem 1 éves termelése... (1-2 fél napos-napos leállással) 4870 kw termelés lett
4770 wp-s rendszer keleti tájolás (10 fokban délfele néz a tető - 2 panel délre néz maxim ahogy azt korábban már írtam) 4kw-os SAJ SUNUNO 4k-m inverter... kicsit keveslem 5000 lett volna a cél (4700 körül tippel az eus oldal az adataim alapján)

Jelenleg a 4870kw jelenleg ebből kijön az éves fogyasztásunk és a téli klímával fűtés is így rezsinek gázból maradt:
- melegvíz
- padló fűtés
télen cirka 10-12.000 ft / hó
nyáron 3-4.000 Ft / hó

(#841) Geresics válasza Rolly (#840) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Gratula, és köszi, hogy megosztottad velünk! :C

Gondolom a 4770-et az inverterről olvastad le. Ha szabad megkérdezni mennyi ment vissza a hálózatba, és mennyi lett a vételezett energia ugyan ezen idő alatt? :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#842) Rolly válasza Geresics (#841) üzenetére


Rolly
veterán

4870-et az inverter írta... az óra állások:

első éves leolvasás 2018.06.15
- fogyasztás: 2462
- visszatáplálás: 2765
itt volt 303kw túltermelés (jövőre nem lesz csak -800 alá nem mertem menni... most látom, hogy -1000-ig simán le lehet menni télen)

2018.08.08 (2017 augusztus 9-én indult a rendszer):
- fogyasztás 2712 kW
- visszatáplálás 3742 kW
jelenleg: 727kW pluszban vagyunk...

rakok ide egy chartot a termelésről mivel az augustus 2017 törthónap illetve most is így kicsit fura de ez az elmúlt 1 év

Köszi, de talán az a legjobb az egészben, hogy tudom az elmúlt 1 évben 4870 kw-nyi árammal segítettem a környezetet... így ennyivel csökkentettem a saját co2 kibocsájtásomat... (és már csak 11 év a megtérülés :) ha délre nézne a tető akkor beleférne 10-be...).

Az inverter szerint (nem tudom mennyire valós az adat):
- 8,64 fát védtem meg
- 4,86 tonna Co2-t spóroltam meg :)

(#843) ALI_G válasza Rolly (#840) üzenetére


ALI_G
veterán

Szia! Ki telepitette es miert ezt az invertert valasztottad?

(#844) Rolly válasza ALI_G (#843) üzenetére


Rolly
veterán

a tisztaenergiak.hu telepítette a rendszert, ők voltak akik a solaredge / maxim optimizeres napelemek típusok közül a legjobb ajánlatot adták, (nem a legolcsóbb, de kijöttek pontosan felmérni, arra adtak árajánlatot amire kértem... stb).

fogyasztás alapján nekünk mindenki 3kwp-s rendszert ajánlott, miközben mi úgy kértünk, hogy kb 4kw-os rendszert szeretnénk mert majd a plusz áramot télen klímákkal fűtésre használjuk... (itt kb az ajánlatot adók fele kiesett...). Volt olyan kivitelező akinek leírtam mindent értsd 2016-ban épült ház (2017ben kértem árajánlatot) és erre kellene napelem és ezt kellene felmérni... Erre a válasza az volt, hogy ha kész a tető akkor jön felmérni... :D többet nem kerestem :)

Az invertert ők ajánlották. Eddig pozitív a tapasztalat. Ugye ez egy kínai inverter... 1 év alatt két nagyobb online frissítés volt a felületükön és az android appban is... illetve kisebb javítások is voltak...

3 fázis van nálunk, de olcsóbb volt az 1 fázisú inverter és a +4A bővítés mint a 3 fázisú inverter lett volna.

Ami tetszik az inverterben, hogy passzív így nem zúg benne a venti. Más inverterrel és teljesítményével nem tudom összevetni sajnos :(

(#845) GIJoe válasza Rolly (#844) üzenetére


GIJoe
addikt

Inverter nevet szabad kérdezni, ha nem titok... :B

(#846) Rolly válasza GIJoe (#845) üzenetére


Rolly
veterán

SAJ Sununo 4k-m

(#847) GIJoe válasza Rolly (#844) üzenetére


GIJoe
addikt

Nézegetem én is hogy mit hogy lehetne, de vhogy nekem a klímás hűtés fűtés nem szimpi, most az után kutakodom, mivel van 2 kutam hogy egy kútvizes hőszivattyús, napelemes rendszer nem e lenne jobb, meg mennyire működőképes, kaptam árajánlatot ATES 10 hőszivattyúra, baromira kevés a referenciájuk, szépeket írnak de jelez a rizikó detektorom is egyben... :B tényleg nagyon szimpi ez az inverter... :R

[ Szerkesztve ]

(#848) Rolly válasza GIJoe (#847) üzenetére


Rolly
veterán

Nálunk a lakásban a klímás fűtés-hűtés baromi jó lett ... azokban a szobákban ahol alszunk is úgy lett elhelyezve a klíma, hogy alváskor ne fújjon ránk... Télen lefele fújják a meleget, míg nyáron előre a hideget így direktbe sose fúj ránk a klíma... Éjszakára programjuk szerint leveszi a ventit éjszakaira... így csak akkor zavar ha leolvaszt (éjszaka néha hallom... az sajnos minimálisan zavaró) - persze aki a klímát nem bírja annak problémás lehet.

Most voltunk Horvátba nyaralni a klíma rám fújt és huzatot is kaptam... De otthon maximálisan elégedett vagyok a 3 kis (2-2,5kw-os) Daikinnal.... :)

Alapból központi hővisszanyerős szellőztető van a házon ott lett volna egy víz-levegő hőcserélő - kútvízzel - hogy a szellőztetéssel hűteni és fűteni tudjuk a bejövő friss levegőt (3-5 kw körüli teljesítménnyel), de a kutunk nyáron kiszárad így a kútfúrás 900e ft lett volna (kitermelő és nyelető ...) még szerencse, hogy nem kezdtünk bele...

Az inverter nekem is szimpatikus... azt nem tudom, hogy mennyivel jártam volna jobban egy jól csengő névvel... De ezt sajnos sose fogom megtudni...

[ Szerkesztve ]

(#849) mogyesz válasza agyarka (#808) üzenetére


mogyesz
aktív tag

január egytől jelzálog csak 5m felett van. :-D

és energetikaiból kell majd egy megvalósult is :-)

[ Szerkesztve ]

(#850) Petya25


Petya25
addikt

Akit esetleg érdekel napkollektor téma.
2 villanybojlerünk 5 fős háztartásban 33 kWh-t evett az elmúlt 4 hónap alatt összesen.
Kollektor nélkül a jellemző fogyasztás 120 kWh / hó volt.

[ Szerkesztve ]

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.