Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) Kolondrum

Ott lesz a klíma nyáron, az nincs benne. Pályázat vonalra gondoltam én, nem is ok nélkül merült fel ez bennem. Szóval kialakul majd. Nem ez éves téma.

[ Szerkesztve ]

(#502) agyarka válasza Geresics (#487) üzenetére


agyarka
aktív tag

Az SE nél közel fix a string feszültsége, ezért a DC /AC konvertálás hatásfoka már 25% os terheléstől közel maximális, de alatta is minimum 93% (HD inverter). Ehhez hozzájön még az optimalizálók vesztesége amiről még nem láttam görbét.
A hagyományos inverterekhez képest én a flexibilitásában látom a legnagyobb előnyét. A tájoláson kívül db számban és paneltipusban is nagy a variációs lehetőség. Egy 3680 as inverter elég jó hatásfokkal elketyeg standard optimalizálóval 8 panellel ( rövidebb stringhez másik optimalizáló kell) és egészen 20 ( gyári program szerint 1 stringen 21) panelig (~270W os) bővíthető. Természetesen ekkora túlnapelemezésnél tájolástól és évszaktól függően már jelentős vágás lesz.

(#503) exabit válasza Geresics (#487) üzenetére


exabit
tag

Igazán hálás vagyok a válaszaidért, de lenne még kérdésem (de bárkitől jöhet válasz aki ért hozzá). A napelemektől hogyan szokták elvinni a DC kábeleket az inverterig? A tetőn a cserepek alatt viszik? Védőcsőben? Fém vagy műanyag védőcsőben? Egymás mellett vezetik a + és - ágat végig? A tűzvédelem miatt aggódok és hogy ne égjen le a ház persze. Persze nem én szerelném de azért szeretném tudni hogyan megy ez.

[ Szerkesztve ]

(#504) Geresics válasza exabit (#503) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ha kérdésed van kérdezz, erre való a fórum! ;)

Jellemzően gégecsőben, kábelcsatornában, kábeltálcán szokták vinni a kábeleket. Mehet mindhárom (+/-/EPH) egy csőben (csatornában, tálcában, stb.) nyugodtan. Egy szabály van: amelyik csőben egyenáram megy, ott nem mehet váltakozóáram! A cső (csatorna, tálca) fontos, hogy UV álló legyen!
A kábelszerelés, elhelyezés elég szigorú szabványok szerint kell történjen minden esetben, nem csak napelemeknél. Erről bővebb infót pl. egy OBO, vagy más gyár katalógusában találhatsz! :)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#505) come4


come4
csendes tag

Sziasztok. Napokban felszereltek a házunkra egy 6 kW 24 paneles rendszert. Ami feltünt igy néhány nap után hogy a PV1 feszültség az olyan 360V addig a PV2 60V korul van. Ez normális? A panelek egy déli oldalon vannak árnyékolás nincs.

http://antenna.shopcentrum.eu

(#506) Geresics válasza come4 (#505) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Tudsz küldeni fotót a napelemekről? Mi a pontos típusuk?
Tudsz küldeni fotót a DC fesz.értékekről? Mi az inverter típusa?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#507) szeva000 válasza come4 (#505) üzenetére


szeva000
addikt

Ezt látod a két string teljesítményből is. 60V-nál nem is működhet. Gondolom 12-12 elemre elosztották, a két sztringnek gyakorlatilag nagyjából azonosnak kellene lennie mind feszültség, mind áram téren. Tudsz valami grafikont feldobni? 60V nem lehet egyszerűen.... Ennyi

(#508) Konflikt


Konflikt
addikt

sziasztok
lenne par kerdesem, mikozben elkezdtem olvasni a topicot.

-BP (Godollo) korul kit tudtok ajanlani kivitelezot?
-kb 260-300kWh/ho atlagos fogyasztasra szeretnek napelemes rendszert.(most ugy 10k/ho, de emelkedni fog a fogyasztas) mi lenne ide az optimalis (inverter, napelemek tipusa es darabszama) infok: D-DKi teto, meredek (tetoteres), de %ot nem mertem meg. betoncserep.
-1x32A van jelenleg, ezt kellene boviteni?
-0%os MFB tamogatassal ki vitt vegig ilyet mar? energetikai van ervenyes a jelenlegi allapotrol, de ha jol ertem meg 2 db kell kesobb.
-milyen plusz koltsegek merulnek meg fel ha ezzel az opcioval szeretnem?
-szivesen fogadok altalanos jo osszefoglalo linkeket hsz-re, vagy oldalakra is (technologia, javasolt gyartok, topologiak, stb)
koszonom sracok:)

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#509) agyarka válasza Konflikt (#508) üzenetére


agyarka
aktív tag

A jelenleg kapható olcsóbb (~270 kWp) panelek kb. 1000 Ft / hó villanyszámlát váltanak ki. Pontosabb számoláshoz jó lenne a dőlés, és a déli iránytól eltérés ( illetve az országon belüli elhelyezkedés) . A dőlés saccolható, a tájolás meg műholdas képen megnézhető.
Itt lehet számolgatni:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
Árnyékkal hogy állsz?
Ilyen kis fogyasztás még 16A be is bőven belefér.

(#510) szeva000 válasza Konflikt (#508) üzenetére


szeva000
addikt

Az 1X32A akkor jó neked, ha nem akarsz sokat költeni már hálózatfejlesztésre és inverterből elég lesz az 5 vagy esetlegesen 6000W-os típus.
A mostani fogyasztásodra ezeknek a fele is elég majdnem. Természetesen azt nem éri meg kiépíteni, én mindenféleképpen 4-5kW-ot ajánlanék neked...inkább 5kW, ha még tervezel elektromos fűtéssel is.
Annyit tudok segíteni, hogy nálam átalakítottam mindent elektromosra, nagyon hidegben megy csak a kazán, így az 5kW-os rendszer 2 klímával is nagyjából takarja. Jobb lett volna egy 6kW-os rendszer, de nem fértem már a tetőn... ( természetesen én 3fázisra vezetékeltem mindent, főleg, hogy a főzőlap 2X20A-t képes zabálni :D . Egy fázisnál inkább ilyen problémákkal szembesülhetsz, hogy a 32A nem is olyan jó , mikor menne télen 2klíma meg mosógép, mosogatógép együtt és még főzni-sütni is kellene :) )
Amúgy minden rendben az 1fázissal csak ésszel kell használni.... Ez 3fázisnál már lényegesen problémamentesebb, de akkor 3X20A-hez kell 28A hálózatfejlesztés, ami nem kis összeg. Először ezt kell eldöntened, utána választani invertert igazából.

Én lebeszélnélek ezekről a 0%-os hitelekről :D Én is anno megnéztem...többe került volna a végén, mint egy banki 9%-os személyi kölcsön :D

(#511) Rolly válasza szeva000 (#510) üzenetére


Rolly
veterán

4-4,4kW-oss inverter elmegy 20 amperen. Nálunk 3x16A volt az egyik lett bővítve 20-ra a napelem miatt. 1,5 év alatt egyszer fordult elő, hogy az egyik 16A-t lelőtte a fogyasztás.... De tervezem én is bővíteni :)... a végcél 3x32A lenne :)

(#512) Geresics


Geresics
Topikgazda

Kicsi motorozok, és beindul az élet a topikban? Tök szuper! :C
Legközelebb nem is válaszolok azonnal, hogy mások is szóhoz jussanak! :DDD

(#507) szeva000
Jöhetnek ki ilyen feszültségek, már láttam ilyet! :K
Ott annyi volt a történet, hogy a napelemek szétszórva voltak a tetőn (helyhiány miatt), és aki összerakta "néha" tévedett, és nem jól kötötte be a pozitív/negatív vezetékeket, és az egyik adag napelem "kioltotta" a másik adagot! A toldókábeleket ki kellett cserélni, és máris jó lett minden!
A 2 munkapontos invertereknél pedig sokszor elég, ha az egyik munkapont épp jól meg, és akkor arról megy az inverter (működési fogyasztása), a gyenge munkapont pedig sz@rul ugyan, de megy amíg csak tud. Ezért szokás több inverteres, K-NY tetős rendszernél minden inverterre rakni keleti és nyugati sztringeket is! :K

(#508) Konflikt
300kWh/hó fogyasztásra általában jó megoldás a 12x270Wp körüli napelemes rendszer.
Mivel írtad a meredek tetőt, ezért adja magát a polikristályos napelem.
A betoncserép jó, könnyű szerelni rajta, és nem is törik.
Ekkora rendszerhez az 5-600V DCmax inverterek az ideálisok, vagy a SolarEdge - ha azt pl. árnyékoló tényező indokolja.
Ekkora rendszernek 1x16A is elegendő! :)
0%-os hitelt nemrég egyszerűsítették, azonban továbbra is kell közjegyzői papír, meg összesen 3 energetikai vizsgálat (amiből 1 már van, a másik kettő pedig ugyan azt kell mutassa, tehát elég +1 munkáját megfizetni). Sok idő megy el vele, de véghezvihető, csak sok türelem kell hozzá.

(#509) agyarka
Ezt a panel/villanyszámla számítást eddig nem ismertem! :C
Nézzük csak: 270Wp termel kb. 300kWh/év energiát, ami 37Ft-tal számolva kb. 11100Ft/év, azaz 925Ft/ hó!
Tök jó, ma is tanultam valamit! :C

(#510) szeva000
Semmiképp nem ajánlanék nagyobb fogyasztást, ha egyszer már a 300kWh/hó is emelt fogyasztás! :N
A hálózatbővítés sok pénz. A fűtés átalakítása még több pénz. A nagyobb rendszer is sokkal több pénz. Mindezt azért, hogy több pénzt költhessünk, nekem nem tűnik gazdaságilag jó befektetésnek! :N
Az 1 fázissal sincs baj, emberek milliói használják gond nélkül! Igaz, ők nem költöttek sok pénzt elektromos fűtésre azért, hogy sok pénzt költhessenek hálózatbővítésre, még többet az épület meglévő rendszerének átalakítására, és még többet egy nagyobb napelemes rendszer kiépítésére! Ennyi költség mellett pedig a 0%-os hitel extra költsége szerintem jelentéktelen! ;] [Degec:OFF]

(#511) Rolly
12A x 230V = 2760 VA
16A x 230V = 3680 VA
20A x 230V = 4600 VA
20A x 230V = 5750 VA, de a fázisok közötti eltérés nem lehet nagyobb, mint 5kVA! (Ha 1 fázisod van, akkor a másik kettő 0A-nek minősül!) stb...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#513) Rolly válasza Geresics (#512) üzenetére


Rolly
veterán

ezt légyszíves magyarázd el :) nem értem: "20A x 230V = 5750 VA, de a fázisok közötti eltérés nem lehet nagyobb, mint 5kVA! (Ha 1 fázisod van, akkor a másik kettő 0A-nek minősül!) stb..."

(#514) Geresics válasza Rolly (#513) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Konyhanyelven: termelőegység beépítésénél úgy kell venni, hogy mindenkinek 3 fázisa van, annak akinek csak 1, annak a 2. és a 3. fázisra értelemszerűen 0kVA (kW) termelőberendezést lehet kapcsolni. Ennek a lényege, hogy a fázisok "szinkronban" maradjanak, egyik fázis se "menjen el" a többihez képest. Konyhanyelven.
A fázisok között nem lehet nagyobb, mint 5kVA eltérés, ami azt jelenti, hogy bármely fázist bármely fázishoz viszonyítva ennek igaznak kell lennie!
1 fázis esetén: 1. max 5kVA, 2. 0kVA, 3. 0kVA-ig igaz.
2 fázis esetén: 1. 0-5kVA, 2. 0-5kVA, 3. 0kVA.
3 fázis esetén ha három fázisú az inverter, akkor az mindig egyenlő arányban adja le a teljesítményt. Ha viszont több invertert használunk, akkor arra kell figyelni, hogy bármelyiket nézzük a másik kettőhöz, akkor nem lehet nagyobb a különbség 5kVA-nél. Létezik 6kVA-es, 1 fázisú inverter pl. Ezt csak akkor szabad beépíteni, ha a másik kettőn minimum 1, maximum 11kVA-es 1 fázisú inverterek vannak!
Életszerű példa:
Valakinek van egy 3kVA-es rendszere. Változtat az életvitelén (pl. albérlőt fogad), és a 2. fázisára is csinál egy 5kVA-es rendszert, mert az albérlő sokat fogyaszt. Aztán áttér az elektromos fűtésre, és rájön, hogy az 5+3kVA-es rendszere is kevés, ezért bővít a 3. fázisra. Mekkorát bővíthet? 0-8kVA-es, egy fázisú csatlakozásig bármit, hiszen bármely fázisok között az eltérés nem lesz nagyobb, mint 5kVA!
Kuszábban magyaráztam el, mint amilyen, de remélem azért érthető :DDD

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#515) Rolly válasza Geresics (#514) üzenetére


Rolly
veterán

Igen köszi így már értem :)

(#516) szeva000 válasza Geresics (#512) üzenetére


szeva000
addikt

Hát nem tudom, mi a jó befektetés szerinted, de én a 130e ft-ot hálózatfejlesztésre költöttem inkább, mint hülye szakértőkre :D
Az, hogy márciusban 36ezret kellett fizetnem a télre az átalakított elektromos fűtésem miatt, qrvára nem éri meg akkor :D
Igaz ebben még volt 1hónapnyi fűtés kazánnal.
Eddig 3-400e ft elment télen fűtésre símán ...
Ha 150ezret kellene az éves leolvasás után fizetnem az egész ház rezsiére, az is oké lenne.

[ Szerkesztve ]

(#517) Konflikt válasza agyarka (#509) üzenetére


Konflikt
addikt

szia, (#509) agyarka koszi a valaszokat:)

Pontosabb számoláshoz jó lenne a dőlés, és a déli iránytól eltérés ( illetve az országon belüli elhelyezkedés) .
34,5 fokot mertem, a tervrajzban 35 fok szerepel. lemertem a tajolast: 159 fok, azaz D-DK. Godolloi regio.
erre mit mondanal?

Árnyékkal hogy állsz?
nincs, sosem.

(#512) geresics
neked is koszi.

most lehet az lesz hogy elobb a betapot hozom rendbe, mert az indukcios miatt is kenyszermegoldas az 1x32A, 3x20A-ra bovitenek szerintem, ezt a temat kell koruljarnom.

ajanlani tudtok ELMU hiteles villanyaszt? ill. napelem kivitelezot?
koszi

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#518) Geresics válasza Konflikt (#517) üzenetére


Geresics
Topikgazda

kérj ajánlatokat a Napelem Napkollektor Szövetség oldalán, kiindulásnak jó szerintem! Vannak köztük ügyes fiúk is! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#519) agyarka válasza Konflikt (#517) üzenetére


agyarka
aktív tag

Gödöllőre 35 dőlés, (D)-21 fokos tájolásra a JRC (classic PVGIS, 14% rendszerveszteséggel) 1380 kW/ m2 éves hozamot ad meg kWp enként.

ELMÜ területén macerás a bővítés az ajánlott szerelői rendszerrel. Szabványos mérőhelyet kell kialakítani, aminek a feltételeit gyakran változtatják.

[ Szerkesztve ]

(#520) Konflikt


Konflikt
addikt

(#518) geresics: koszi, kertem es kaptam is joparat 2-en fel is hivtak, szoval most gyozom az ajanlatokat atnezni :D

(#519) agyarka: koszi neked is.
na jovok hamarosan egy halom specifikus kerdessel :D annyi mar kiderult hogy 18db panel fer fel maximum a tetore de meg kerdeses hogy mondjuk 14-el induljak kes kesobb jojjon a maradek.

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#521) Konflikt


Konflikt
addikt

marka / termek kerdeskor. az alabbi listakbol melyik gyartokat reszesitenetek elonyben?
napelem: S-Energy / Ulica Solar / RCM / Trina Solar / Sharp / Benq / Amerisolar (ezt valahol olvastam szidjak) / Canadian Solar / Winaico / SAJ / Qcells
inverter: sokan hasznalnak ajanlatban Froniust, akad meg Growatt is tobb helyen. ezenkivul: SolaX, Astrasun, Zeversolar, Kaco blueplanet / ABB fordult elo.

a legtobb ajanlat sajnos a szerelesre 1-2-3 evet ad csak, a tartoszerkezetre is csak neha jellemzo a 10 ev. 1-2 ajanlatot kaptam csak, ahol mindenre (szereles, tartoszerkezet) is kinalnak 12 evet - ezek bar dragabbak, de ezt preferalnam.

ill specifikus kerdes. :D jelenleg 3340 kWh eves teljesitmenyre lovok, amit 12db panellel le lehetne fedni. a tetore 18db ferne fel max (ezt mar helyszinen felmertek) igy az invertert erre terveznem, hogy kesobb konnyen tudjam tovabb boviteni 6 panellel ahogy no az igeny invertercsere nelkul.

a kerdesem hogy ha pl. S-Energy SN270P-10 panelbol 12 db-t vezerelne ez a tipusu inverter: Solax X1-3.6T, akkor a hatasfok hogyan alakulna (feszultsegek kapcsan, ) illetve ha felbovitenem 18 panelre kesobb akkor mi valtozna (sorbakotesek miatt magasabb feszultseg mit valtoztat a hatasfokon?)
tovabba egy fazison 16A-en ez az inverter rendben lenne? (mert a mostani 1x32-t bovitem 3x16A-ra, de egyfazisu invertert vennek, a jobb arfekves miatt - ha ez belefer meg a 16A-ba, a datasheetje alapjan igen)

koszi szepen sracok elore is:)

[ Szerkesztve ]

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#522) agyarka


agyarka
aktív tag

12 panellel a korábbi JRC becslés alapján 4471 kW lenne az éves termelésed, ami nagyon sokkal több mint a megcélzott. A megadott fogyasztásra 10 panel bőven elég. Nagyon nem éri meg túltermelni tizenpár Ftért - SZJA + számla adás nyűgje.

Panelből a Sharp, Q CELLS a jobbak közé tartozik, de a Canadian Solar idei (KuPower) panelei is nagyon jó ár érték arányúak. Panelből a legjobb Ft/ kWp arányút venném, közeli árak esetén a magasabb NOCT teljesítményűt és a hőmérsékletre kevésbé érzékenyt.

A Solax az egyik legjobb kínai inverter, de inkább maradj a Froniusnal. Alacsonyabb feszültségről indul, ami ilyen kevés panelnél jobban számít.
A Solaxról nem találtam teljesítmény görbét. Az általad választott 3,68 kW teljesítményű ilyen kevés panellel sokat menne rész terheléssel, ki tudja milyen hatásfokon.

1 fázisra a szolgáltató nem köteles megadni a 3,68 kW betáplálasi engedélyt ( elvileg 2,5 kW ig köteles, felette adható). Amennyiben megvan a 3 fázis szívesebben dobják vissza, hogy a 2 fázis fele tereljenek.

[ Szerkesztve ]

(#523) agyarka válasza agyarka (#522) üzenetére


agyarka
aktív tag

Jav.: 3 fázis felé tereljenek.

(#524) exabit válasza Konflikt (#521) üzenetére


exabit
tag

Ez tudom melyik cég mert Solaxot csak egy forgalmaz és én is nemrég túrtam fel a netet cégekre és ajánlatokra vadászva. Engem az tántorított el ezektől hogy büszkén hirdették a honlapjukon hogy valakinél az északi oldalra is szereltek napelemet..Oké hogy a vevőért mindent, de szerintem azért illett volna lebeszélni róla. Radásul az északi oldal még kapott is egy külön invertert.

(#525) Konflikt válasza exabit (#524) üzenetére


Konflikt
addikt

rajtuk kivul egyedul az enhome adott olyan ajanlatot, ahol 12 evet adnak mindenre, (azaz szereles, tartoszerkezet, inverter es napelem, akkor is, ha a gyarto mondjuk megszunik idokozben), ami az 1-3eves szerelesi garancias piacon szerintem kiemelkedo.

kaptal esetleg olyantol ajanlatot akik szinten ennyi garit adnak a munkajukra? az erdekelne. koszi

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#526) Konflikt válasza agyarka (#522) üzenetére


Konflikt
addikt

milyen szamokkal hogy jott kia 4471kW? (tudnal kuldeni egy screenshot-ot? akar privatban is jo) koszi.
igen, valoban nem eri meg, azalapjan amit beszeltem az ELMU-vel. igy annyira lonem be hopgy pont fedje.

panel: koszi. az S-Energy SN270P-10-rol mit lehet mondani? azt latom hogy a Samsung ernyoje ala tartozik, az vegulis szamomra jot jelent.

Solax: a Fronius 190e Ft-vel dragabb es meg kb. 40e Ft a wifi modul hozza. valoban megeri a felarat?
gorbet keruk toluk akkor.
a 3,68kW hogy jott ki amugy?

az engedelyeztetes mikor zajlik, amikro mar kiepitettek a nepelemes rendszert, vagy elotte? mert az elegge erdekes helyzet ha mar a falon van es aztmondjak nem teszik fel a ketiranyu orat hozza. tehat ez a riziko hogy nez ki? koszi

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#527) Geresics válasza agyarka (#522) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Akkor Nálad a JRC valahogy nagyon rosszul van beállítva! :Y
12x270=3240Wp sosem fog 4471kWh-t termelni! :(

A Solax pedig nem kétlem, hogy jó, de miből gondolod, hogy "az egyik legjobb kínai"?

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#528) agyarka válasza Geresics (#527) üzenetére


agyarka
aktív tag

Valamit félrenyomtam a JRC ben. Elnézést! -(
Nemrég olvastam egy tesztet:
https://www.cleanenergyreviews.info/blog/best-grid-connect-solar-inverters-sma-fronius-solaredge-abb

(#529) agyarka válasza Konflikt (#526) üzenetére


agyarka
aktív tag

Nem tudom, hogyan hoztam össze.( Újraszámoltatva 12 panel. Az S-Energy adatlapja teljesen átlagos. Mint mondtam nálam panelnél az ár döntene.
Inverter: Amit linkeltél adatlapot, azon szerepel a 3,68 kW ( 230V x16A).
Fronius felár megéri-e? Ezt csak utólag lehet megmondani. Osztrák cég, Magyarországon is kiterjedt szervizhálózattal rendelkezik.

Engedélyeztetés:
el lehet kezdeni az engedély nélkül is, csak nincs értelme kockáztatni.
Sorrend:
-Igénybejelentés,
-Tervezés és engedélyeztetése,
-készreszerelés,
- kivitelezés és ellenőrző mérések,
- szerződés kötés,
- óracsere.

(#530) Rolly válasza agyarka (#522) üzenetére


Rolly
veterán

4kwos egyfázisú inverterrel semmi gondja nem volt az elmunek nálam 3 fazisnal.. Pedig még 20amperre is bővítettünk...

(#531) agyarka válasza Konflikt (#525) üzenetére


agyarka
aktív tag

Azért én nem lennék biztos, hogy a szerződésben is 12 évet adnak a szerelésre! Kérj inkább szerződés tervezetet. Abból kiderül a garancia időkön kivül a titoktartási záradék, a munkanapban számolt határidő... .

(#532) Konflikt válasza agyarka (#531) üzenetére


Konflikt
addikt

konkretan telefonon rakerdeztem erre, es azt mondta igen. nyilvan a szerzodesben is egy kirtikus pont lesz ez, ha arra kerul majd a sor. te egyebkent kit biztal meg a kivitelezessel?

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#533) Geresics válasza Rolly (#530) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Pedig igaza van, 1 fázison 16A-ig köteles a szolgáltató befogadni a háztartási méretű kiserőművet, az felett egyedi elbírálás van. Eddig egy konkrét esetem van, amikor nem adták meg az engedélyt... :(

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#534) agyarka válasza Rolly (#530) üzenetére


agyarka
aktív tag

Hely, hálózati paraméterek, ügyintéző, ki tudja mi minden befolyásolja a döntésüket? Nálam kitalálták, hogy a 2 nappali mérőórám miatt nem lehet (EnHome szerződése lassan lejárt). Senmi gond, vegyék le amit több mint 2 éve úgysem használok. Elmü szerint nem lehet leszerelni, csak ha ajánlott szerelő igazolja,hogy a mérőhely szabványos ( 40 éves faszekrény épületen belül). B+ akkor szabványosítsa az ajánlott szerelőjük. Szabványosítás elutasítva 2x, mert ikerház vagyunk. Harmadszorra a MEE VET mérőhely létesítési Irányelveit megtanulva bementem személyesen az ügyfélszolgálatra, ahol szerencsére kifogtam egy normális ügyintézőt, aki eligazította Hálózati kft-st. Onnantól nagyjából sínen volt.

(#535) agyarka válasza Geresics (#533) üzenetére


agyarka
aktív tag

Mobilról nem tudom kikeresni, de 100% ig biztosan tudom,hogy 2,5 kW alatt köteles csak elfogadni. Amennyiben megítélése szerint a hálózat nagyobb betáplálást nem bír el, nincs kötelezettsége hálózat fejlesztésre. 2,5 kW ig van.

(#536) agyarka válasza Konflikt (#532) üzenetére


agyarka
aktív tag

Több mint 1 éve küzdök az említett céggel. Amint lezárul elmondom. Szerencsére a saját hibajavító brigádjuk kifogástalanul dolgozik, és az ő benti vezetőjük is korrekt.

(#537) agyarka válasza Geresics (#533) üzenetére


agyarka
aktív tag

http://energia.eon.hu/hmke/muszakiinformaciok/div1
"Egyfázisú termelőegység általában 2,5 kVA-ig csatlakoztatható a kisfeszültségű hálózatra, 5 kVA felett pedig csak háromfázisú csatlakoztatás megengedett. 2,5 és 5 kVA közötti névleges teljesítményű termelőegységek egyfázisú csatlakoztatását a hálózati engedélyes az üzletszabályzatában rögzítettek szerint, az elosztóhálózati-paraméterek figyelembevételével, az igénybejelentésre adott előzetes áramszolgáltatói tájékoztatóban írt feltételekkel engedélyezheti."

Valószínűleg a többi szolgáltatónál is így van.

(#538) Geresics válasza agyarka (#537) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Valóban így van. De az említett esetben a 4,2kVA-es invertert nem engedték csatlakoztatni, csak a 16A-es (3,68kVA-est), mindezt úgy, hogy az ingatlanon 1x32A volt és van. :W
2,5kW-os korlátozást még sosem tapasztaltam, az ország egyetlen pontján sem. Persze ez nem jelenti azt, hogy nincs ilyen, de én mindig a saját tapasztalataimat írom meg.
Ha gondolod, feltehetem a szövetségben a kérdést, hogy valaki kapott-e már ilyen szigorú korlátozást, ott azért elég sok kivitelező mozog... :U

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#539) Geresics válasza Geresics (#527) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Hmm... korrigálnám magam, ugyanis egy privát üzenet miatt belefutottam a Solax inverter honlapjába.
https://www.solaxpower.com/wp-content/uploads/2018/05/X1-mini-air-boost.pdf

Az inverter adatlapjának a linkje, láthatóan egy sima WordPress honlap. A linkben a "wp-content" rész ezt elárulja. Tehát a létező legolcsóbb megoldást választották, hogy megjelenjenek a világhálón, amivel képviselik a cégüket. Ebből egyesek arra következtethetnek, hogy vagy nem műszakiak, vagy nem veszik véresen komolyan azt, amit csinálnak. Innentől kezdve én nem biztos, hogy bizalmat szavaznék nekik, mert lehet, hogy az anyagbeszerzésnél, összeszerelésnél, minőségellenőrzésnél is a profitmaximalizálás volt az elsődleges cél, és nem a műszaki helytállás...

Persze nincs vele valós tapasztalatom, nem volt alkalmam sem szétszedni, sem méréseket végezni. Csupán megjegyeztem... :R

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#540) agyarka válasza Geresics (#538) üzenetére


agyarka
aktív tag

EON területén EnHome -s üzletkötő mondta, hogy nekik több esetben nem engedélyeztek 4kW ost.
Más fórumon azt olvatam, hogy vkinek 2 kW ra is nemet mondtak. Elmondása alapján az utcában a hálózat laikusként ránézve is rossz benyomást keltett.

(#541) agyarka válasza Geresics (#539) üzenetére


agyarka
aktív tag

Nem vagyok informatikus, de én nem látok abban kivetnivalót ha egy cég is használ ingyenes programot.
Honlap készítésnél ez nem tudom milyen bizonyítvány. Az biztos, hogy az említett honlap legalább gördülékenyen fut a lassú mobilomon, sok más oldal viszont még PC n is akadozik.
Operációs rendszereknél kimondottan kedvelem az ingyenes, nyílt forráskódúakat.

A Solax az ára miatt került be, igaz 5. ként, de bekerült.
https://www.cleanenergyreviews.info/blog/best-grid-connect-solar-inverters-sma-fronius-solaredge-abb

(#542) exabit válasza Konflikt (#525) üzenetére


exabit
tag

Nekem az enHome 10 évet adott (villamos szerkezetekre pedig 5 évet) de 20%-al magasabb árért, mindezt a leggyengébb műszaki tartalommal kombinálva, szóval ők elég hamar kiestek.
Nekem végül így lett: napelemekre 10 év, inverterre 5 év, mechanikai szerelvényre 10 év, villamos szerelvényre 5 év, kivitelezésre 10 év gari. Mivel nem nagyon olvastam olyanról hogy egy Fronius inverter megadná magát 5 év után ezért úgy vélem nem vállalok túl nagy kockázatot hogy nem bővítem az 5 évet 10 évre. A WiFi modul szerintem felesleges.
Amúgy meg elképesztő hogy egy hasonló teljesítményű Fronius inverter 190e Ft-tal lenne drágább mint egy Solax inverter. Egy Fronius Primo 3.6-1 Light bruttó 330e Ft. Érdekes dolog amúgy a kettő tömegét is összehasonlítani: 21.5 kg vs 14.6 kg, pedig ugyanakkora teljesítményűek.

[ Szerkesztve ]

(#543) agyarka válasza exabit (#542) üzenetére


agyarka
aktív tag

Az új Froniusokban mindegyikben alapból van LAN? Az esetleges garanciális ügyintézést megkönnyiti, ha az inverter online elérhető.

A súlycsökkentés lehet spórolás, de nem biztos. Szétbontás nélkül nem lehet a súlyból önmagában következtetést levonni, pl. az SE korábbi 1 fázisú invertere ~20 kg, a HD széria nincs 10 kg.

(#544) vamzi


vamzi
őstag

Sziasztok,

Még csak most ismerkedek a napelem technológiákkal. Mivel főleg külföldi csatornákról gyűjtöm az infókat, így nem vagyok tisztában a magyarországi lehetőségekről. Amit én szeretnék:
- 5kW napelem rendszer lakossági áram hálózatra kötve, de nem szeretnék visszatáplálni, emiatt 2 irányú órára nincs szükségem
- Ami áramot nem használok fel, az mind a power wallba (kb 1500db 18650-es lítium cellába ~10kWh kapacitás) menne a cellákról, ha azok is megtelnek, akkor le kell kapcsolni az áramtermelést.
- Elsődlegesen az akkukból használnám fel az áramot és csak akkor nyúlnék a hálózathoz, ha az akkuk üresek és a nap sem süt.

Erre van itthon lehetőség hivatalos úton? Tisztában vagyok vele, hogy a legelterjedtebb rendszerek sla akkukkal dolgozik, de ez a rész nem probléma nekem, meg tudom oldani az átalakítást lítium rendszerűre (MPPT)

Van megbízható cég, aki kínál ilyen rendszert?

(#545) agyarka válasza vamzi (#544) üzenetére


agyarka
aktív tag

Jó pénzért biztosan van, elég sok inverter képes némi kiegészítővel visszatáplálás gátlásra és a power wall kezelésére.
Miért szeretnél hálózatra nem tápláló rendszert? Mivel a közcélú hálózatra csatlakozik ( nem szigetüzemű) ugyanúgy terveztetni és engedélyeztetni kell, mint a normál HMKE rendszert.
Jelenleg az akkus rendszer sokkal drágább és több hibalehetősége van mint a szaldós HMKE nek.
A HMKE egyetlen hátránya, hogy 5kW os teljesítményre nem biztos, hogy engedélyezik csak 1 fázisra.

[ Szerkesztve ]

(#546) Geresics válasza vamzi (#544) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A külföldi csatornák jók, csak épp nem igazak az itthoni jogszabályokra. Az akkus rendszert felejtsd el - kivéve, ha tanyán laksz, de mivel írod, hogy amikor elfogy a szufla az akkukból, akkor a hálózatról vételeznél, ezért gondolom a tanya nem játszik nálad.
Az akku drága, rendkívül környezetszennyező, és max. 5 évente tönkre megy. Az is, amelyikre azt mondják, hogy tovább bírja. Ráadásul egy ilyen vezérlés, amit Te kitaláltál külön eljárást igényel, és rendkívül szigorú szabályzatok szerint kell kiépíteni, hiszen ha valami baj van, akkor az akár emberéletet is követelhet!!! (Nem válsz le teljesen valamiért a közcélú hálózatról, és visszafolyik az áram, a jómunkás ember felmegy az oszlopra szerelni - elvégre áramszünet van - és leesik áramütéssel. Ez nem játék.)

A magyar jogszabályok szerencsére úgy találták ki, hogy ne kelljen akku, ugyanis a szolgáltatói hálózat működik akkuként - a saját éves fogyasztásod erejéig! Felejtsd csak el nyugodtan az akkus megoldásokat, nincs neked arra szükséged idehaza! :N

u.i.: az MPPT alatt Te mit értesz? Mert nem értem igazán, hogy miért oda írtad ahova...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#547) agyarka válasza Geresics (#546) üzenetére


agyarka
aktív tag

Azt nem írta sehol, hogy szünetmentes ellátást akar. Szünetmentes ellátás csak un. hibrid (hálózattal párhuzamos és sziget üzemre is képes) inverterrel valósítható meg, amit a magyar jogszabályok nem engedélyeznek. Amennyiben a szünetmentesség nem feltétel, akkor sok normál HMKE inverterrel megvalósítható a leírt cél. A kitáplálást a kimenő teljesítmény folyamatos szabályozásával akadályozzák meg ( a villanyóra elmenő vezetékeket mérik külön mérővel).

(A munkavédelmi előírások szerint nem úgy van, hogy a jómunkásember csak a fázis leföldelése után mászhat az oszlopra?)

[ Szerkesztve ]

(#548) vamzi válasza Geresics (#546) üzenetére


vamzi
őstag

Amit írtál az mind az sla akkukra igaz, nem a lítium-ionra.

Mivel hobbiból gyűjtöm a 18650-es cellákat, ezért nekem nincs költségem az akkuk esetében. Jelenleg nagyjából 1500 darab cella van felhalmozva letesztelve (a teszt nagyon alapos, cellánként 1 hónapig tart). Szóval itt van 10kWh kapacitás, amit szeretnék kihasználni. MPPT ("Maximum Power Point Tracking") alatt a töltésvezérlőt értem, ugyanis ez a típus kifejezetten napelemhez és lítium ion akkukhoz való. Igazából egy DC-DC konverter, ami megvalósítja a CCCV töltést. Az élettartam pedig nagyban függ a felhasználás módjától. A környezetet pedig még kímélem is, mivel nem a kukában landolnak az akkuk, hanem újrahasznosítom azokat (rossz laptop akkukból gyűjtöm).

Nem UPS-t akarok, hanem függetlenedni a hálózattól amennyire csak lehet. Mivel 10kWh nem egy komoly kapacitás és a nap sem süt mindig, így kell egy backup megoldás, azaz nem szakadnék le végleg a hálózatról. Ha a kapacitásom felmenne 20-30kWh-ra, akkor úgy gondolom már el lehetne gondolkodni, hogy teljesen leszakadok.

Viszont akkor jól értem, hogy ha a napelem rendszerem teljesen független az áramszolgáltató hálózatától, akkor azt nem kell terveztetni és engedélyeztetni? Mert nekem ez az irány is jó. Világítás, klíma, szivattyú megy akkuról saját elszigetelt hálózaton, a maradék meg marad a normál hálózaton, amíg nem bővítem a kapacitást.

(#549) Konflikt válasza exabit (#542) üzenetére


Konflikt
addikt

szia
"Nekem az enHome 10 évet adott (villamos szerkezetekre pedig 5 évet) de 20%-al magasabb árért, mindezt a leggyengébb műszaki tartalommal kombinálva, szóval ők elég hamar kiestek."

mit ertesz leggyengebb muszaki tartalom alatt?
illetve ki kivitelezte neked a resnzert, aki 10 evet adott vegul akkor?

koszi!

Commodore Amiga 500 - es a kepzeleteinek tobbe semmi nem szab hatart! // VCIX-DCV&CMA

(#550) Rolly válasza vamzi (#548) üzenetére


Rolly
veterán

30KW nálunk napi termelés nyáron télen viszont annyit nem termelünk amennyit fogyasztunk... Ezért nem éri meg a sziget üzem mert fel kell készülnöd arra is, hogy napokig (akár télen 1-2 hétig) sincs érdemi termelés...

Amúgy hibrid (aksi + hálózati áram) rendszert elég nehéz lesz kivitelezni... bár technikailag megoldható. Nálunk a sima visszatáplálós rendszer is plusz tűzvédelmi kapcsolóval van szerelve így ha nincs áram nem termel a napelem, hogy ilyenkor (pl karbantartás közben) ne tápláljon vissza áramot a hálózatba.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.