Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#451) pxk10aa válasza Geresics (#449) üzenetére


pxk10aa
újonc

Szia,
A 9 panel az déli oldal, 7 a keleti, dőlésszög 35fok (átlagos családi ház, de nem mértem le), veszteség 10%, háztető beépítés, kristályos szilikon Cím: Szentendre
Nekem ez jön ki:
7x270=1,89 1740KWh keleti
9x270=2,43 2760kWh déli
Össz: 4500kWh
minusz az extra veszteség az inverter miatt.
Egy Fronius inverter ezekkel a paraméterekkel milyen hatásfokon működne kb?
Köszi
Üdv

(#452) Geresics válasza pxk10aa (#451) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A 9 napelemet benéztem, valamiért azt hittem, hogy kelet-nyugati elrendezésed van, ezért elnézésed kérem! :R
A 10% veszteség viszont kevés! Teljesen jó a gyári érték, ami 14%, nem véletlenül van az beállítva eredetileg :K

Nem az a lényeg, hogy Growatt, vagy Fronius, hanem a bemeneti paraméterek a fontosak! 300V alatti munkaponti feszültségekhez nem 800-1000V-os inverter kell, hanem 4-5-600V-os! A Growattnak is van ilyen, a kivitelezőnek annyi lett volna a feladata, hogy nem az "UE", hanem az "MTL" szériából visz invertert, és minden frankó! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#453) pxk10aa válasza Geresics (#452) üzenetére


pxk10aa
újonc

Szia,
Az 4000UA inverter speckója azt írja, hogy:
PV Voltage range 140V - 800V
Tehát a 7 elem esetén is 210-220V a munkaponti fesz. ami ebbe bele esik.

Tény, hogy az MTL széria ezt írja:
PV Voltage range 70V-500V
Tehát ez alacsonyabban indul, tény

Emiatt szerinted kérjem a kivitelezőt, hogy cserélje le MTL tipusra?

Köszi

(#454) Geresics válasza pxk10aa (#453) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A range csak egy tartományt jelöl, amiben képes működni, de attól még nem fog maximális hatásfokkal dolgozni! Töltsd le, és nyisd meg a ginverter.com oldalról a "Technical Specification" doksit, abban van hatásfok-görbe, ott jól látszik, hogy hány V-on milyen hatásfokon fog működni! Sajnos az UE széria nem mutat alulfeszelt görbét, de az MTL görbéje jól visszaadja, hogy kis különbségnél is jelentős különbség van, ez alapján lehet továbbgondolni, hogy nagyobb különbségnél vajon kisebb, vagy nagyobb lesz a "veszteség"?
Az optimális DC feszültséget, ahol az inverter max hatásfokon tud működni, azt amúgy "nominal voltage" címen kell keresni, a görbék pedig az ettől való letérést mutatják igazából...

Amúgy 3x hány amperes csatlakozásod van? Mert az UE az 3 fázisú, tehát ha 3x16A-ed van, akkor is jó, az MTL viszont egy fázisú, tehát legalább 1 fázisodnak 20A-esnek kell lennie (a másik 2 fázis mindegy milyen)!

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#455) pxk10aa válasza Geresics (#454) üzenetére


pxk10aa
újonc

3x25A a csatlakozásom van.

(#456) Geresics válasza pxk10aa (#455) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Oda simán jó az MTL. Már csak 1 baj van: a szolgáltatónál a 3 fázisú UE invertert engedélyeztették, nem az 1 fázisú MTL-t...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#457) HoryThePooh válasza Geresics (#201) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

Sziasztok!
Pár kérdés.

Tervbe van véve egy napelem rendszer otthonra, ha belefér még idén. Vecsés, ház gerince ÉK-DNY irányú.
Zsindely van fent, de nagyon nem szeretném ha megfúrnák alatta a colos deszkát.
Van valakinek tapasztalat, az alternatív rögzítési lehetőségekről zsindely tető esetében?

Vagy ott az udvar, van kb 400-nm szabad felületem hátúl a kertben. Onnan kb 35-40m a villanyóra.
Mennyire alternatíva egy földi telepítés?

Volt már egy köröm 2015-ben de akkor nem fért bele a keretbe és nem volt semmi kvázi támogatás. Most ez a 2 x 0% MFB hitel talán meggondolandó.
Ha valaki már vett fel ilyet és van tapasztalata, megírná? Jöhet privátban is.

Akkor nekem a 4-5 "maszek" mellet az en.home ajánlata volt még szimpatikus. Főleg, mert A-Z mindent intéztek volna (villanyóra csere, telepítés, adminisztráció), nekem csak a kasszához kellett volna fáradnom.
Róluk vélemény, kritika esetleg??

Vecsés, Pest környékén van Ajánlott napelem szerelő cég?

Köszi és Üdv
HTP

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#458) Borisz76 válasza HoryThePooh (#457) üzenetére


Borisz76
veterán

Hasonló kérdésemre ezt a választ kaptam. Földre telepítés kapcsán.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#459) HoryThePooh válasza Borisz76 (#458) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

Köszi!
Most hogy mondod ... van 35nm-es teraszom :D ,
csak elég lapos... talán 10-15 fokos a lejtése..

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#460) Geresics válasza HoryThePooh (#457) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Szia,
zsindely tetőre van külön ahhoz való kampó. Nem a lécbe kell rögzíteni, hanem a gerendák helyét kell kimérni, és oda becsavarozni. :K

Földi telepítéssel kapcsolatban (#458) Borisz76 már belinkelte a lényeget! Köszi! :R

0% hitelnél vannak extra költségek (3 energetikai vizsgálat + közjegyző), és sokkal-sokkal lassabban mennek a papírmunkák. Sok nyugtató kell hozzá, de végig lehet vinni - nekem több ügyfelem végigjátszotta már. Egyikük sem csinálná újra, és örülnek, hogy már túl vannak rajta.

en.Home alvállalkozókkal dolgozik. Van közöttük profi, van átlagos, és van balf@sz is. Sajnos nem tudom, hogy hova melyik megy. :(

A 10-15° teljesen jó, csak nem szabad abból engedni, hogy monokristályos napelem legyen akkor!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#461) HoryThePooh válasza Geresics (#460) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

Köszi Sir!

Ha jól gondolom ti nem jöttök fel (sajnos) Vecsésig telepíteni...?

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#462) Geresics válasza HoryThePooh (#461) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A mostani munkahelyem nem. Jövő hónaptól új helyen leszek, ahol nagyobb szabadságom lesz elméletileg, és jobban ki tudom magam élni, akár országosan is, de ott is kell némi idő, míg felveszem az új ritmusát! :B

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#463) HoryThePooh válasza Geresics (#462) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

Nem rohanok :DDD. Ez az év a terv... ;)

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#464) Rolly válasza HoryThePooh (#463) üzenetére


Rolly
veterán

azért érdemes minél hamarabb megcsinálni ha ez az év a terv mert a termelés kb 70%-a április szeptember között jön össze és az engedélyeztetés is minimum 1 hónap ... (nem sűrgetni akarlak) mi júniusban kezdtük és mire minden meglett augusztus 8 volt ... így a nyári termelésről majdnem lecsúsztunk :).... és rossz érzés volt látni szept-okt-nov-dec ahogy csökken a termelés :)

augusztus (9-től): 490
szeptember: 400
október: 306
november: 131
december: 109
január: 112
február: 160
március: 291
április (16-ig): 260

tehát augusztusban 22 nap alatt annyit termelt a napelem mint nov-dec-jan-feb összesen :( :)

(#465) HoryThePooh válasza Rolly (#464) üzenetére


HoryThePooh
aktív tag

OK. Fogtam :)

Most zárom a lakáshitelemet, utána ha megy OTP LTP-zek erre, mert az évi 72e állami támogatást szerintem megéri felvenni :) . Ettől függ mikor tudok belevágni. Uff

The one who has a true friend doesn't need a mirror :)

(#466) ALI_G


ALI_G
veterán

Sziasztok,
Ezt a cikket valaki letudná nekem fordítani laikus nyelvre? :R

(#467) Borisz76 válasza ALI_G (#466) üzenetére


Borisz76
veterán

Szeretnél napelemes rendszert de nincs rá elég pénzed.
Az állam anyagi támogatást nyújt.
Erre van X forint.
Csak hogy ez a pénz elfogyott mert annyira sok az érdeklődő.
Ezért felfüggesztik a további támogatást.

Megint írnak ki pályázatot ha lesz keret.
Egyszer , valahol olvastam , hogy 1 nap leforgása alatt elfogyott a lóvé.....annyian igényeltek!
Sokkal több pénz kellene rá szánni mert rettentően le vagyunk maradva több környékbeli országhoz képest a megújuló energia felhasználásában.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#468) exabit


exabit
tag

Egy 3,7kW-os 1 fázisú rendszerrel szemben milyen előnye/hátránya lehet egy 3 fázisú 4kW-os rendszernek? Családi házról lenne szó, visszatáplálós rendszerrel. A két inverter Fronius Primo 3.5-1 light, ill. Fronius Symo 3.7-3-S light.

[ Szerkesztve ]

(#469) Geresics válasza exabit (#468) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Primo 3.5-1
Bemenet (DC)
Max. DC feszültség 1 000 V
Max. DC áram (IDCmax) 12,0 A / 12,0 A
Max. SC áram (ISCmax) 18,0 A / 18,0 A
UDC start 80 V
DC névl. Fesz. 710 V
UMPP (min.) 200 V
UMPP (max.) 800 V
MPP-k száma 2
Sztring / MPP 2 + 2

Kimenet (AC)
Névleges AC telj. 3 500 W
Max. AC telj. (cosφ=1) 3 500 VA
Max. kimenő áram 15,2 A
Kábel keresztmetszet 2.5 mm² - 16 mm²
Max. hatásfok 98,0%

Általános paraméterek
Tömeg 21,5 kg
Méret (ma*szé*mé) 645 x 431 x 204 mm
Védelmi osztály IP 65

Symo 3.7-3
Bemenet (DC)
Max. DC feszültség 1 000 V
Max. DC áram (IDCmax) 16,0 A
Max. SC áram (ISCmax) 24,0 A
UDC start 200 V
DC névl. Fesz. 595 V
UMPP (min.) 250 V
UMPP (max.) 800 V
MPP-k száma 2
Sztring / MPP 2

Kimenet (AC)
Névleges AC telj. 3 700 W
Max. AC telj. (cosφ=1) 3 700 VA
Max. kimenő áram 5,9 A
Kábel keresztmetszet 2.5 mm² - 16 mm²
Max. hatásfok 98,0%

Általános paraméterek
Tömeg 16,0 kg
Méret (ma*szé*mé) 645 x 431 x 204 mm
Védelmi osztály IP 65

Lényeg:
A Primo előnyei:
- újabb,
- alacsonyabb DC feszültségnél indul,
- a minimum munkaponti feszültsége alacsonyabb
- 1 fázisú hálózat elegendő neki
- későbbi bővítés esetén új invertert lehet bekötni a 2. és/vagy 3. fázisra
+ hátránya, hogy magasabb az optimális munkaponti feszültsége.

A Symo előnyei:
- magasabb áramerősséget bír el a munkaponton (két sztringet lehet párhuzamosan kötni)
- későbbi bővítés akár 1, akár 3 fázisú inverter is lehet
+ hátránya, hogy mindenképp 3 fázisú csatlakozás kell legyen a telepítési címen

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#470) exabit válasza Geresics (#469) üzenetére


exabit
tag

Köszi a választ. Azt úgy gondolom értem hogy mit jelent hogy alacsonyabb DC feszültségen indul, viszont azt már nem értem hogy miben tér el ez attól hogy a minimum munkaponti feszültsége alacsonyabb. A munkaponti minimum ahol már jó hatásfokkal dolgozik, az UDCstart és UMPPmin között pedig csökkent hatásfokkal?

[ Szerkesztve ]

(#471) Geresics válasza exabit (#470) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Munkapont állítás gyakorlatilag terhelésillesztéssel lehetséges. Az inverter így tud áramerősséget kicsikarni a feszültség mellé. Tehát pl. megjelenik 80V az inverter bemenetén, az arra jó, hogy beinduljon az inverter. Miután "bebootolt" megpróbál terhelést illeszteni rá, aminek az eredménye az, hogy beesik a(z üresjárati)feszültség 80V alá, és leáll. De mivel leállt, ezért a feszültség felugrik, és eléri újra a 80V-ot, és az inverter elindul. Ez addig folytatódna, míg a terhelt feszültségszint nem marad stabilan 80V felett. Ezt csúfolják prellegésnek. Persze ez nem tenne jót az inverternek, ezért ilyen nem csinál, és 200V alatt meg sem próbál terhelést illeszteni rá.
Azt már csak halkan teszem hozzá, hogy olyan alacsony fesz.szinten a névleges 98% hatásfok jó, ha 88%-ot eléri, valamint az AC oldalon elmászik a cosφ is - de ez a lakosságot nem érinti...

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#472) ALI_G válasza Borisz76 (#467) üzenetére


ALI_G
veterán

Értem. Köszi! :R

(#473) szeva000


szeva000
addikt

Hi!

Mennyire jó ez a 630kW áprilisra egy 5kW-os rendszeren? Pontosan DNY-i tájolás, 10-10 napelem két sztringen egy Growatt 5000UE párosítással.

(#474) Geresics válasza szeva000 (#473) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Ennyi infó alapján nem tűnik rossznak. DE soha nem a napi/havi termelés a lényeg, hanem mindig az éves! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#475) szeva000 válasza Geresics (#474) üzenetére


szeva000
addikt

Nem tudom...elméleti síkon... Ha a most 2X10 nepelemet összesorolom 1X20-ra, működhet a dolog esetleg kicsit nagyobb hatásfokkal? Az inverter eméletileg 800V-is működik ugyebár. Néztem télen, nem igazán emlékszem 350V feletti értékekre stringenként. Reggelenként van nagyjából 320-330V, melegebb időben már 260-290V között.
Persze délután már nem biztos, hogy a legjobb lenne, mert az egyik már a kémény miatt visszább vesz. Igaz akkor már nem jelentős a hozam. Az utolsó 2óráról van szó. Egyébként így a mostani 2X10-es munkaponttal kb 91-92%-os a hatásfoka az inverternek.

[ Szerkesztve ]

(#476) makoss


makoss
addikt

Üdv!

Egy AL-KO Jet 802 kerti pumpához létezik valamilyen napelem rendszer?
Ha van ilyen, milyet tudnátok ajánlani ami normális áron van?
Lehetőleg hordozható :R

[ Szerkesztve ]

Külföldről nem rendelek semmit, csak itthoni boltból! Vagy újat, vagy semmit! "A kötözködés a bunkóság melegágya!"

(#477) Geresics válasza makoss (#476) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Korábban volt már hasonló kérdés - de sajnos nem tudom mi lett a végeredmény... :(

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#478) Geresics válasza szeva000 (#475) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Azt sajnos még nem tudom, hogy pontosan milyen napelemed van, viszont fura egy helyzet a Tied...
Ha megnézed a "Growatt 4000-6000UE Technical Specification" doksit, akkor a görbén látszik, hogy az inverter jobban bírja az alacsony feszültséget, mint a magasat, ettől függetlenül túl alacsonyak nálad a sztring-feszültségek. Ha minden tábla egy irányba néz, akkor érdemes volna kísérletezni 2 egymást követő napsütéses napon, és megnézni, hogy úgy mit muzsikál!
Kicsit olyan sejtésem van, hogy a napelemeid pozitív tűrésűek (tehát pl. a 250Wp teljesítményre azt mondják, hogy 250Wp -0% - +5% lehet). Ez miatt tud jobb áramerősséget, mint amit kellene neki.
Ha én volnék a helyedben, akkor tuti kísérleteznék, de mivel lövésem sincs, hogy mennyire konyítasz az elektronikához, lehet inkább erre nem buzdítanálak. Várd meg, hogy mennyit termel 1 év alatt, vesd össze a telepítő által ígértekkel, és később még mindig át lehet kötni - persze akkor is olyan által, aki látott már multimétert! :R

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#479) szeva000 válasza Geresics (#478) üzenetére


szeva000
addikt

A bal oldalt én csináltam...ezek csak az invertert rakták föl és a napelemeket már, mellé lehozták a DC oldalt :D

(#480) szeva000 válasza Geresics (#478) üzenetére


szeva000
addikt

Itt van egy decemberi és tegnap előtti PV dataegyébként. Ennyire is emlékeztem, 357V volt télen, de az is ritkán. Nem emlékszem hirtelen többre.
Melegben 2XX volt maximum. Már amit szeptember közepe óta láttam....

Jah, ez a napelem.. 6P30

[ Szerkesztve ]

(#481) Geresics válasza szeva000 (#480) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Jajj, de szép grafikon! Imádom! :C
Csodásan látszik, hogy mikor tud reggel terhelést illeszteni az inverter, mert akkor esik be a feszültség munkaponti feszültségre, addig csak üresjárati feszültség van! :K Ugyan ez igaz este is! Megszűnik a teljesítmény, és felugrik a feszültség! :K
Viszont délelőtt 8-10 között van valami árnyékoló tényező, ami csak részben érinti a napelemeket? Ezért van eltérés a két sztring között? Hmm... ha még áramerősség is volna a grafikonon, akkor minden jobban látható volna... :U

Van amúgy egy "B terv" is: átkötni a sztringeket! Mivel 2 munkapontot használsz már most is, ezért elég a tetőn mókolni: az árnyékhatás-mentes napelemek mehetnek a 2. munkapontra, a többi az elsőre.
Azonban itt mindenképp figyelni kell az eredményt! Elméletileg az inverter jól fog tudni működni, mert az 1. munkapont optimálisan kihajtja majd, és a 2. munkapont DC-DC konvertere is működni fog majd. Viszont itt tényleg alaposan meg kell nézni, hogy mit mutatnak a számok, mert saját mérésem sajnos nincs ilyen esetre, így inkább csak spekulálok, de pár éve egy Growatt fejlesztőmérnök azt írta nekem, hogy nyugodtan építkezzek aszimmetrikus terhelésre - bár anno a feszültségszintek egyeztek, csak az áramerősségben volt eltérés... Ilyenkor sajnálom, hogy már nincs meg a 8 sztringből álló, 4kW-os kísérleti rendszerem, mert azon gond nélkül tudtam volna ilyen tesztet végezni... :O

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#482) szeva000 válasza Geresics (#481) üzenetére


szeva000
addikt

Érdekes, mert ezt a feszültség esést nem látni máshol :)
Délután fél6 körül van árnyékom egy kémény miatt, akkor látszik is az egyik sztringen, kb fele teljesítménnyel megy, de már nem jelentős akkor a veszteség

[ Szerkesztve ]

(#483) Geresics válasza szeva000 (#482) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Pedig látszik, nézd csak meg alaposabban! :K
1. képen azért nem látszik erőteljesen, mert (december lévén) gyenge a fény, vagy inkább alacsony a beesési szög, és ezért egyszerre küzd mindkét sztring ezzel a problémával, mégis van közöttük eltérés. Megszűnik az árnyék, és meredeken elindul mindkét sztring teljesítménye felfelé!
2. képen kb. 8:30 és 10:00 között közel 1A eltérés van, ráadásul alacsony áramerősség mellett! Valami tuti van ott! :K
3. képen teljesítménygörbe van. Talán AC? Tippre igen, ezért csak egy görbét látunk. Ha DC volna, akkor látható volna a 2 munkapont teljesítménye külön-külön! :U
Utolsó képnél szintén ez a helyzet.
Az volna jó, ha egy grafikonon több görbe is volna, hogy együtt lehessen olvasni azokat, mint pl. itt.

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#484) szeva000 válasza Geresics (#483) üzenetére


szeva000
addikt

na, néztem egy jó napsütéses napot :)
Tényleg van ott reggel az egyik sztringen, a délutániról meg tudok természetesen.
A reggeli esetet sejtem mi lehet, de úgysem tudok ellene tenni. van egy brutál magas fenyő a szomszédnál és az okozza szerintem. Sok jelentősége nincs is, nem ebbe fogok belehalni az bizta, hogy párszáz wattot elbukok egy nap :D
Sokkal jobban aggaszt, hogy a március nagyon sz*r volt és így is 700kW mínuszban vagyok :D Nagyjából október-novemberre meg kellene legalább kb. 2000kW, hogy kijöjjek nullásra majd számlázáskor jövő márciusban.
Az a baj, nem volt egész évem, így nem is tudok saccolni sem.
Dee, ha nagyon nem áll jól a helyzet, van még vezérelt áramom 25A... akkor megy vissza a bojler rá.
A mostani fogyasztásaim alapján ez tűnik reálisnak....





[ Szerkesztve ]

(#485) exabit


exabit
tag

Szerintetek mennyi lehet a különbség a villamos energia termelésben a SolarEdge technológiája és a hagyományos inverterek között ha tereptárgy okozta árnyékolás nincs (csak felhő) és a napelemek tájolása mind azonos (déli, ugyanazon a tetőn)?

(#486) Rolly


Rolly
veterán

Sziasztok,

az alábbiakat produkálja a rendszerem

Össz teljesítmény (egy áprilisi full napos napon):

1. string: (12 keleti panel)
V:

A:

2. string: (4 keleti, két déli panel)
V:

A:

Jinko Solar Maxim optimalizerekkel panelek vannak fent.

Mivel a tájolás és a dőlésszög nem a legjobb (keleti tájolás főként és 25°-os tető) így a max termelés 3600W körül alakult ...

Most fejlesztést tervezünk 3 panelt raknánk fel a lenti tetőre (szintén Maxim optimalizerrel rendelkező paneleket) így a 2. string alacsony feszültség problémái szerintem meg fognak oldódni.

Szerintetek jobb lesz a plusz 3 paneltól a 2. string?
Esetleg aki hozzáértő szívesen fogadom a véleményét a görbékről :)

(#487) Geresics válasza exabit (#485) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Egy jó minőségű inverter árnyékmentes helyen jobban teljesít, mint a SolarEdge, mert kisebb a vesztesége, hiszen csak 1 DC-AC konvertálás történik, míg a SolarEdge rendszernél minden napelemen van egy DC-DC konverter, plusz az inverter végzi a DC-AC konvertálást.
Viszont, ha a napelemek között nagy a szórás, akkor a SolarEdge mindet "maxon" tudja járatni, és nem a legkisebb teljesítménye határozza meg a többit is, azonban eleinte ez nem hoz annyit, mint amennyit veszít amúgy is.
Nemrég voltam egy előadáson, ahol azt próbálták kihangsúlyozni (SolarEdge értékesítők természetesen), hogy a napelemek kopása nem azonos, és hosszú távon a SolarEdge jobban fog teljesíteni, mert a napelemek szórását kompenzálja. Persze gyakorlati tapasztalattal nem tudtak még szolgálni, azonban lehet benne valami a marketingen kívül is!
Tehát sajnos nem tudok egyértelmű válasszal szolgálni, mivel nem áll rendelkezésemre mért eredmény... :(

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#488) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Üdv! Milyen súlyt képviselnek a tetőre telepített napelemek? Kb. NAgy teher a tetőre nézve? Mozgat a téma. :)

(#489) elfelejtette válasza Kolondrum (#488) üzenetére


elfelejtette
veterán

Tartókerettel együtt kb. 20kg/db a napelemtáblák súlya. Te tudod, mekkora rendszerre lenne szükséged. Egy 4kW-os rendszer 14-16db.

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#490) Geresics válasza Kolondrum (#488) üzenetére


Geresics
Topikgazda

átlagosan 13-14kg/m2. Ez semmi pl. egy 150-180kg/m2 hóterheléshez képest!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#491) Borisz76


Borisz76
veterán

Kedves Geresics!

Tudom , hogy te kifejezetten napelemes rendszerekkel foglalkozol ezért a kérdésemre lehet nem is tudsz válaszolni.

Családi házat építenék a jövő nyáron. Ez sokak szemében egyszerűnek tűnik : keresni kell egy építész mérnököt.
Sokáig így gondoltam én is de jópár YT videó megnézése , értelmezése után rájöttem , hogy egy jó ház építéséhez nem egy szakemberre van szükségem hanem egy csapatra.
Építész mérnök , statikus , épület gépészet stb....stb....

Olyan tervezőirodát keresek Hajdú-Bihar megye területén , ahol ilyen szakemberek csapata közösen dolgozik egy adott terven , hogy optimális legyen az épület energetikai szempontból.
Szigetelés, nyílászárók, fűtés-hűtés, szellőztetés, vezérlés, villamos és informatikai hálózat.
Minden mindennel összefügg ezért egy jó ház tervezésénél minden apróság lényeges.
Egy ember ezt nem képes átlátni......

Ismersz ilyen komoly tervezőirodát?

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#492) Geresics válasza Borisz76 (#491) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Sajnos még Baranya megyében sem, nemhogy máshol :(

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#493) Borisz76 válasza Geresics (#492) üzenetére


Borisz76
veterán

Sajnálattal olvasom.
Ahogy eddig a dolgok állnak lehet , hogy a " profi " iroda és a kivitelezó cég megtalálása lesz a legnehezebb feladat.....

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#494) Geresics válasza Borisz76 (#493) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Biztos vagyok benne, hogy fogsz találni, szerintem inkább az lesz a gond, hogy nem fognak ráérni... :(

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#495) Borisz76 válasza Geresics (#494) üzenetére


Borisz76
veterán

Pont azért keresek ilyen korán , hogy a tervezésre legyen elegendő idő.
Mert csak akkor lehet jó házat építeni ha jó a kivitelezés és jó terv alapján készül.
Bármelyik rossz a kettőből a végeredmény is rossz lesz.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#496) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Nehéz. Oda ahova lenne. Kocsibeálló mérető tetőre mit lehet tenni ami valamit képes ellátni? A délelőtti óráktól kb 6 óráig süti a tető egyik felét a nap telibe, utána a másikat, de itt sokkal kevesebb a fény . Nem értek hozzá. Szóval a tető egyik fele telibe kap a nap nagy részében fényt, a másik kevésbé, főleg estefelé a lenyugvóból. Én nagy dologra nem tervezek, max ilyen udvar, kert villanyt.

[ Szerkesztve ]

(#497) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Ez a tájolás téma nem világos. Sőt semmi. Van olyan 5K villanyszámlánk /hó (ez már extra magas). Van egy kocsibeálló, ami nagyobb mint egy sima autó. Limó talán kicsit kilógna. Merre néz? Hát kb a tető két oldala Kelet és Nyugat, picit talán a beálló pécset célozza be ha a beállás irányát nézem. Itt a tető alatti tér nem kihasznált, a beálló masszív lábakon áll. Szóval ki mit mond? Vagy keressek céget? Mire elég egy erre telepített rendszer?
A meleg víz és fűtés cirkóból jön, csapot nyitom gáz indul = meleg víz. :) De van kályha is amúgy.
Úgy tudom 15K/hó a gáz télen itt. Én még nem tudom. :D
A beálló teteje nem valami hegyes tető, lapos felé hajlik. Képeket nézek. :)

[ Szerkesztve ]

(#498) Borisz76 válasza Kolondrum (#497) üzenetére


Borisz76
veterán

Elméletileg a 30-35 fokos dőlésű , pontosan délre néző tető a legoptimálisabb a napelemeknek.
Ha ettől kis mértékben eltér az még nem a világvége.
Google Maps-en meg tudod nézni az irányt....ha nincs iránytűd.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#499) Petya25 válasza Kolondrum (#497) üzenetére


Petya25
addikt

5k / hó villanyszámlát szerinten ve válts ki napelemmel.
Évi 60e spór..., kb 20 év alatt meg is térül.
2x de inkább 3x ennyinél reális a kiváltás.

Persze belehúzhatsz egy teljes házas hűtő-fűtő klímával meg egy elektromos kocsival.
Úgy rögtön jobb lesz. :)

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#500) Kolondrum válasza Petya25 (#499) üzenetére


Kolondrum
félisten

Hát ide egy elektromos autó kva jó lenne. Helyi szaladgálós ami ide fel is mászik ide. Melóba amúgy is free lenne a töltése. :D Itthon meg nap, kész főnyeremény, de ne szálljunk el. :D Köszi az infot & Borisz76!

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.