Hirdetés

2024. június 21., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44901) senki68 válasza GalaHU (#44898) üzenetére


senki68
senior tag

Ha van egy havi 28 ezres villanyszámlád, arra minek egy 15kWp-s rendszer?
Azt értem én, hogy maxoljuk ki, de éves 18MWh az mire fog elmenni? Mert 5 Ft-ért eladni az áramszolgáltatónak nem nagy biznisz.

Kb havi 500kWh a fogyasztásotok, / és ebben már benne van a feleségem napi 60km futó i3-ának a töltése is./ az évi 6.000 kWh.

Megtérülést számolsz egy olyan rendszerre aminek az éves termelése 18 MWh, 6MWh fogyasztással.
Tegyél fel egy 5kWp-s rendszert, és annak számolj megtérülést. Az úgy arányban van egymással.

(#44902) leslieke válasza GalaHU (#44898) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Tedd fel az invertert, meg annyi panelt, ami a mostani fogyasztást fedezi, aztán majd akkor bővítesz panelekkel, amikor szükséged lesz rá, ahhoz meg már nem kell a szolgáltató sem. Így a mostani bekerülési költséged is kisebb lesz.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#44903) chemand válasza senki68 (#44901) üzenetére


chemand
tag

Ugyanez jutott eszembe amikor olvastam. A szolgáltatónak szeretne olcsó áramot termelni? Minek ekkora rendszer? :F

(#44904) WiZARD válasza WiZARD (#44897) üzenetére


WiZARD
addikt

javítottam a táblázat láthatóságát...

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44905) senki68 válasza WiZARD (#44897) üzenetére


senki68
senior tag

Van benne egy csomó Fronius és SE. Nem is rossz áron.

(#44906) WiZARD válasza senki68 (#44905) üzenetére


WiZARD
addikt

1 db fronius, meg 2 db se.
Árnyék nincs, nem tudom se-nek van-e értelme, illetve adott cégekkel ajánlott-e kezdeni.

(A világos szürke, 2 évvel ezelőtti ajánlatokat ne nézd)

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44909) asdf_ válasza WiZARD (#44897) üzenetére


asdf_
veterán

Gondolkodás nélkül a 44-es versenyző.

(#44910) kardkovacsi válasza süti5 (#44899) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nyilván hanem kéred akkor senkit nem érdekel.
Nekem is maradt így már bent 100 kWh, többe kerül az ajánlott levél mint amennyit adnának érte :)

(#44911) WiZARD válasza asdf_ (#44909) üzenetére


WiZARD
addikt

Igen, ők szimpatikusak voltak, 2 éve is jó árat adtak, 2 éve egyedül ők voltak akik foglalkoztak a tető mérettel és kiszamoltak mi fér el. Csak nem tudom valójában milyen cég.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44912) kardkovacsi válasza senki68 (#44892) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Azért kérdem :) mert nekem is fura kicsit.

Amúgy két opcióm van jelenleg a bővítésre. Ezek a zsindelyes Tongweiek illetve ajánlottak használt két éves 330-as panelokat, de 60e darabja amit kicsit drágállok. Mindenképp ilyen 9,6-9,7A körüli áramú panelokra lenne szükségem.

(#44913) wik_406 válasza WiZARD (#44906) üzenetére


wik_406
csendes tag

En SE-t tennek, ha kesobb boviteni is akarsz. Nem lesz gondod a panelekkel. Vagy, ha csak ket lepcsoben tervezel boviteni, akkor nem gond a hagyomanyos inverter.

Wik

(#44914) asdf_ válasza WiZARD (#44911) üzenetére


asdf_
veterán

Az 56-os mikor és mennyiért kínálta a Risen-t? Csak érdeklődésképp. Látom, hogy bazidrága, így nem futok lyukra, a mennyire drágán érdekel csak :)

(#44915) WiZARD válasza wik_406 (#44913) üzenetére


WiZARD
addikt

A tető mérete a korlátozó tényező, bőven több áram fogy (2 elektromos autó, hőszivattyú).
Most a tetőt akarom kimaxolni, de valami "alap" inverter bőven elég, nem kell se akku, se egyéb.
Árnyék sincs, így SE picit feleslegesnek tűnik számomra.

A távlati terv pedig hogy majd a kert végébe még 1 rendszer, külön inverterrel, akár akkuval...

#44914 asdf_: nettó 74 900/db, 5 napja.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44916) senki68 válasza WiZARD (#44915) üzenetére


senki68
senior tag

Sajnos csak eddig jutottak az ismereteid, hogy "Árnyék sincs, így SE picit felesleges"

Pedig az a 44-es még árban is versenyben van a többivel.

Miért jó 1 háznál 2 rendszer???

(#44917) WiZARD válasza senki68 (#44916) üzenetére


WiZARD
addikt

Milyen gyakorlati, mindennapi előnyt nyújt az SE, amiért megéri a felárat?
A kütyübuzi és mindent felügyelő énem számára vonzó, de néha sikerül meggyőzni magam, hogy ez csak korlátozott felárat ér meg.
Volt sales-es aki mondta hogy sokkal jobban kezeli az SE, ha elerepül egy madár a napelemek felett. Hát ő nem győzött meg.
De tényleg érdekel, nem kötözködésből kérdezem.

Jó esélye van a 44es versenyzőnek amúgy.

2 helyre tudok napelemet tenni - tető és a kert vége.
Most nincs arra keret, hogy a szükségleteket kimaxoljam és 20-25 kWp-t tegyek a kert végébe, akkuval. Egyszerűbb és olcsóbb a tetőre telepíteni (tartószerkezet kb egy áron van, de a kerti telepítéshez csak az a 100 méter 5x16os kábel is szemmel látható összeg, plusz még azt végig kell ásatni, stb)
Ezért maradt hogy legyen a tetőn ami elfér, és később úgy tudom bővíteni, ha a kert végébe teszek másik rendszert.
(na meg a meglévő 32+2x20A is korlátozó tényező, és a tavaly őszi pár nap alatt beadandó igénybejelntés mellett nem fért bele a bővítés, pedig minimum 3x32A kéne amúgy is)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44918) senki68 válasza WiZARD (#44917) üzenetére


senki68
senior tag

Például tudja az AFCI-t / ha bekapcsolják/ ezt az új optik is tudják, és még hőmérséklet figyelést. Biztonságos, mert bármi gond van optinként 1 volt a stringfeszültség. A legjobban bővíthető.

(#44919) WiZARD válasza WiZARD (#44917) üzenetére


WiZARD
addikt

Most jut eszembe, SE és Fronius esetén jön az EON mint probléma, mert 12 kVA-t volt a bejelentésen, és nekik 10 vagy 12.5 van. (Fronius IG PLUS 150V-3 lenne 12 kVA)
Így marad Huawei vagy Solplanet.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44920) senki68 válasza WiZARD (#44919) üzenetére


senki68
senior tag

Azt írtad, a tetőd véges, kimaxolod, a táblázatban 26 panel van, 9020 Wp-től 11480Wp-ig.
Erre simán elég egy 10kW inverter.
Én biztos nem dobnám ki pont azt a 2 invertert, amit magamnak is feltennék. :)
Kidobod a 2 csúcs invertert, és választasz a futottak még kategóriából. :)

(#44921) WiZARD válasza senki68 (#44920) üzenetére


WiZARD
addikt

Hiába elég a 10kW, ha 12 kW-ra van engedély és az eddigi infók alapján nagyobb esély van rá hogy az EON nem is fogad el kisebbet, mint hogy elfogadja. :W

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44922) Zolee897 válasza WiZARD (#44917) üzenetére


Zolee897
tag

"Milyen gyakorlati, mindennapi előnyt nyújt az SE, amiért megéri a felárat? "

Az eddigiek alapján azt hogy amit tud az SE, az megéri-e, azt itt senki sem tudja megmondani. Van itt, aki kb isteníti, de forintokkal ő sem tudja alátámasztani az állításait. Anélkül meg hitvita.

(#44923) asdf_ válasza WiZARD (#44921) üzenetére


asdf_
veterán

Csatlakozási bement már? Ha nem, akkor ráfeküdnék a telefonra, hogy az mgt-s 12 helyett mehet-e a 10. Lehetne SE rendszered, ráadásul egy szerintem igencsak hozzáértő telepítő által felrakva, ne már egy alsópolcos kínai solplanetet válassz már helyette...

(#44924) asdf_ válasza Zolee897 (#44922) üzenetére


asdf_
veterán

Kb. harmadik ár az ajánlatai között, itt szóba sem kerül, hogy megéri-e a SE vagy sem, mert Huawei-es meg Solplanetes árral versenyez, van majdnem egy áron az SE-s ajánlata. Nincs miről beszélni, halál egyértelmű merre kell menni.

Szerk: na jó, nem harmadik, azért sorbarakni ár szerint a táblázatban nem lett volna haszontalan...

[ Szerkesztve ]

(#44925) asdf_ válasza WiZARD (#44915) üzenetére


asdf_
veterán

nettó 74 900/db, 5 napja

:D :DD :D :DD Az úgy kb. 50% haszonkulcs, nem rossz ;) Mindig rájövök, hogy rossz szakmát választottam....

[ Szerkesztve ]

(#44926) senki68 válasza Zolee897 (#44922) üzenetére


senki68
senior tag

Igen, ilyenkor kellene forintosítani a biztonságot.

(#44927) wik_406 válasza WiZARD (#44915) üzenetére


wik_406
csendes tag

Valaki javasolta feljebb, hogy most ne maxold ki a tetot, hanem csak annyit, amennyi kell. Igy a megterulesed hamarabb lesz. Nagyobb inverterrel, de kevesebb panellel. Kesobb meg tudod majd boviteni, amikor szukseg van ra.
Ha string invertert teszel (pl: fronius, huawei, akarmi), akkor max ket stringed lehet, es stringeneknt nagyjabol meg kell egyezzenek a panelek parameterei (Aramerosseg leginkabb). Mivel a panelek gyorsan fejlodnek, nehez talalni ugyaolyat, hasonlo parameterekkel mar 1-2 evvel kesobb is.
Ha tobb koros bovitest tervezel, akkor lehet erdemesebb SE-t venni, mert ott nem szamit a panel tipusa, parameteri, mert az opti megoldja ezt a dolgot.

Wik

(#44928) WiZARD válasza asdf_ (#44923) üzenetére


WiZARD
addikt

Nem ment még be a dokumentáció, ez csak a tavalyi hajrában a csatlakozási akármi...
Írtam már emailt nekik, nem válaszoltak, majd holnap telefonon megpróbálom megtudni a hivatalos álláspontot.

Ki is jött az egyik legdrágább ajánlatnak...
(de most csekkoltam, üzleti titok az ajánlat, amit nem oszthatnék meg, így a cégnevet kicsillagoztam :DDD )

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44929) senki68 válasza wik_406 (#44927) üzenetére


senki68
senior tag

"akkor max ket stringed lehet,"

Ez így ebben a formában nem igaz.

"stringeneknt nagyjabol meg kell egyezzenek a panelek parameterei "

Ez sem igaz.

(#44930) WiZARD válasza wik_406 (#44927) üzenetére


WiZARD
addikt

Nincsenek pontos adataim a fogyasztásunkról még, december/január 1700 kWh volt (de akkor még ingyen volt a SUC, így egyik autót itthon keveset töltöttem), február 1350, március 1200-1300 körül lesz.
Szóval a tervezett 10 kWp az még mindig jóval kevesebb mint ami kellene.

A gyors fejlődés az elég relativ.
2 éve volt sales-es aki erre a tetőfelületre 17 kW invertert akart nekem eladni, mondván hogy mindjárt itt vannak a 600-800 Wp panelek és akkor elég a paneleket cserélni, nem kell invertert. Majd ő 325 Wp paneleket ajánlott amikor a többiek 370-390 Wp körüli paneleket ajánlottak. 2 év alatt pedig a 370-390 Wp körüli panelekről eljutottunk 400-410 környékére az ajánlatoknál. :C

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44931) senki68 válasza WiZARD (#44930) üzenetére


senki68
senior tag

Azt azért tegyük hozzá, hogy a teljesítménnyel a méret is növekedett.

(#44932) rsf


rsf
senior tag

Na megjött az éves elszámolásom.
1KWh túltermelésem lett és igen kiküldték a kitöltött igénylőlapot az 5Ft-ról. :)
Nem kérem vissza de csak azért nem, mert akkor jövőre az adóbevallásban szerepeltetni kell.

Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#44933) cdl válasza rsf (#44932) üzenetére


cdl
senior tag

Adómentes, nem kell.

(#44934) Zolee897 válasza asdf_ (#44924) üzenetére


Zolee897
tag

Ha jól látom az ajánlatait, akkor az SE-s rendszer kb 15-20%-kal drágább a Huawei-hez képest. Ha rosszul látom, szólj!

(#44935) Zolee897 válasza senki68 (#44926) üzenetére


Zolee897
tag

"ilyenkor kellene forintosítani a biztonságot. "

Ez az, ami eddig nem történt meg. Addig meg ez hitkérdés, ahogy írtam.

(#44936) cOxeR válasza senki68 (#44931) üzenetére


cOxeR
Ármester

Pontosan… nekem is azért lett “csak” 375wp panel mert arányaiban több wp fért fel, a méret miatt, olcsóbb is volt a több rögzítő ellenére.

(#44937) cOxeR válasza WiZARD (#44930) üzenetére


cOxeR
Ármester

Hozzam jöhetsz tölteni, lesz feleslegem. :DDD

(#44938) senki68 válasza Zolee897 (#44935) üzenetére


senki68
senior tag

Nem "HIT" kérdés, csak itt nálunk nem számít a biztonság. Arra ugye nem áldozunk.

(#44939) asdf_ válasza Zolee897 (#44934) üzenetére


asdf_
veterán

Ha tartja az ember magát a legolcsóbbat és a legdrágábbat automatikusan kidobom szabályhoz, akkor nem, mert 7,1% az eltérés/kWp (de ha nem dobja ki, akkor sem, mert "csak" 13,3% bár itt rögtön megkapargatnám, hogy 2 stringes dc dobozt tartalmaz-e az ajánlat) A végösszegben további 4% az már abból adódik, hogy 420W-os panelt raknak 405W-os helyett. Tehát a 4,56 milliót kellene összevetni a 4,88-cal. Ha belefér (nekem nem, ezt rögtön aláírom) gondolkodás nélkül dobnám azt a 320e különbséget, hogy SE legyen Huawei helyett.

[ Szerkesztve ]

(#44940) asdf_ válasza asdf_ (#44939) üzenetére


asdf_
veterán

Storno a 13%-os része, az nem Huawei-re vonatkozik, azt hittem a 411-es ár már Huawei. Tehát akkor 7,1% az eltérés.

(#44941) rsf válasza cdl (#44933) üzenetére


rsf
senior tag

Adómentes de attól még szerepeltetni kell vagyis kellene a bevallásban.
Én kaptam a tavalyiról Nav nyomtatványt az mvm töl.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#44942) Zolee897 válasza asdf_ (#44940) üzenetére


Zolee897
tag

Milyen táblázatot nézünk? Én a 2023 szám alatti részt nézem. Jót nézek?

pl Aleron Energia: Huawei 10kW: 5.1 millió, SE 10kW: 6 millió

Más cégnél nincs mindkettő ugyanazzal a napelemmel

(#44943) Zolee897 válasza senki68 (#44938) üzenetére


Zolee897
tag

"Nem "HIT" kérdés, csak itt nálunk nem számít a biztonság. Arra ugye nem áldozunk"

Én annyit állítottam, hogy eddig nem sikerült eddig ezt forintosítani. Esetleg össze lehetne hasonlítani a jótállási feltételeket és abból következtetéseket levonni. Én nem védem a Huawei-t, felőlem, kiderülhet, hogy szar, de egyelőre én azt látom, hogy kedvező árú és megfelelő minőségű vagyis ár/érték arányban nagyon jó.

Az SE biztos jobb, de a kérdés a kezdetektől az, hogy megéri-e. Ezt továbbra sem tudjuk. De ha te kiszámoltad annak idején, akkor rakd ide a hozzá való excel táblát, amiben kijött, hogy ár/érték arányban forintosítva jobb. Ha nincs ilyen táblázat, akkor nincs miről beszélni, max annyit lehet mondani, hogy te érzésre azt gondolod, hogy megéri.

[ Szerkesztve ]

(#44944) kardkovacsi válasza WiZARD (#44930) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Panel teljesítmény semmit nem mond a tetőre felrakható kWp-ről.
Vannak jelenleg is 600-700-as panelok csak épp azok méretre hatalmasak és jóval kevesebb fére fel belőlük mint a kisebbekből. Valójában sokszor a kisebb panelokkal jobban tele lehet rakni egy tetőt mint nagyobbakkal.

(#44945) asdf_ válasza Zolee897 (#44942) üzenetére


asdf_
veterán

Ha ársorrendet nézünk, akkor a 46-os sor Huawei versenyzik a 44-es sor SE-vel. 4,56m vs 5,1m (és 10,53 vs 10,92 kWp a napelem)

(#44946) WiZARD válasza kardkovacsi (#44944) üzenetére


WiZARD
addikt

Persze, ez oké.
Én eddig azt hittem, hogy a "standard" 1.7x1m 60 cellás panelek teljesítménye nőtt, de nem hasonlítgattam a pontos méreteket.

A táblázat (és az ajánlatok) arra épültek, hogy az egyik cég (Free energy) kiszámolta hogy 26 db 405ös panel fér el, és a többiektől is ez alapján kértem ajánlatot. Bár felajánlottam hogy tudok tervet küldeni.
Na ezzel mindössze ketten éltek és számoltak utána - Vertigo, Yuxta

[ Szerkesztve ]

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#44947) Zolee897 válasza asdf_ (#44945) üzenetére


Zolee897
tag

Két külön cég, két különböző napelem. Ezzel nem csak a két invertert hasonlítod össze, hanem a cégek árazáspolitikáját valamint a napelemek különbözőségét is. Ha pl az egyik jóval olcsóbban tudja beszerezni az egyik fajta napelemet, mint a másik cég a másikat, akkor az meghamisítja az összehasonlítást. Már ha az inverterek árait akarjuk összehasonlítani. Márpedig erről volt szó.

[ Szerkesztve ]

(#44948) gorbep válasza Zolee897 (#44935) üzenetére


gorbep
senior tag

Unokatestvérem tűzoltó.... azt mondta mindegy mennyibe kerül, csakis SE... :Y

[ Szerkesztve ]

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#44949) asdf_ válasza WiZARD (#44946) üzenetére


asdf_
veterán

Bár felajánlottam hogy tudok tervet küldeni.
Na ezzel mindössze ketten éltek és számoltak utána

Jól tették a többiek, hogy nem számoltak. Tökfölösleges egymást masszírozni olyan dolgokkal, hogy mi lenne ha. Elsősorban neked kell egy kiindulási ár (Ft/kWp), hogy milyen inverterrel és milyen panellel szerel a megkérdezett cég. A beérkezett ajánlatok alapján kiválasztod azt az egy maximum kettő-három céget, amellyikkel csináltatnád, és velük, kizárólag velük pontosítasz. A többit fölösleges túráztatni.

az egyik cég (Solar Express) kiszámolta hogy 26 db 405ös panel fér el

Itt viszont a kiindulási alap akár hibás is lehet. Merugye 26 darab 172*114 centis vagy 188*104 centis panelről volt-e szó? Mindkettő 405 wattos. Mert az egyik így fér el, a másik úgy. És az egyikből lehet, hogy elfér 26 de a másikból csak 24, neadjisten csak 22.

(Igen, tudom, a két sor akár ellent is tud mondani egymásnak, hogy akkor most akkor tervezgessen-e a kivitelező vagy sem)

(#44950) Borisz76 válasza gorbep (#44948) üzenetére


Borisz76
veterán

Az én unokatesó német tanár , azt mondja :
ha autó akkor csak BMW ! :U

Bocs de ez most kb ilyen kijelentés...

[ Szerkesztve ]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.