Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45701) Degeczi válasza BB9000 (#45700) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Érdekes, h még ebben sem egységesek: Szegeden a DÉMÁSZ ügyfélszolgálatán semmi szín alatt nem voltak hajlandóak szerződést nyomtatni, "majd postán küldjük ki"...

(#45702) senki68 válasza Degeczi (#45701) üzenetére


senki68
senior tag

Ez csak az E-onnál divat.
Opus Titász, beadod a készrejelentést, jönnek órát cserélni, aztán majd valamikor kapsz postán egy szerződést.

(#45703) gorbep válasza senki68 (#45702) üzenetére


gorbep
senior tag

Most Eon-nál is (Veszprém) előbb jöttek bekapcsolni, és utána jött postán a szerződés.. Mondták, hogy már megy az inverter?... Jó! Mondom az a régi, ez bővítés... Náluk nem az szerepel, hanem új HMKE! Akkor gyorsan kapcsoljam be az újat is, mert már mennének... :D Meglátták a szabványosított mérőszekrényt, és felvidámodtak, sima menet lesz... mondták ne tudjam meg milyen helyeken kapcsolnak be... szerintük a legtöbb kivitelezést nem is villanyszerelők csinálják... ahonnan épp jöttek, minden csakis kék vezetékekkel volt szerelve...

10 perc volt az egész... mindent fotóztak, nyomtattak... Pá!

- Micimackó! Hogyan betűzik azt, hogy szeretet? - Sehogy Malacka, azt érzik .......

(#45704) 313313 válasza senki68 (#45702) üzenetére


313313
addikt

Démásznál is.
2 szerződés van, egyik a HCS (Hálózati Csatlakozási Szerződés) ha ez nincs, nem tudod készre jelenteni. Fogyhely adatok vannak benne, műszaki leírás, inverter tipusa.

Aztán óracsere után kapcs szerződést villanyóra gyári számmal, hogy nem csak vételezel, hanem majd vissza is táplálsz.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#45705) senki68 válasza 313313 (#45704) üzenetére


senki68
senior tag

De bonyolult.

Opusnál csak 1 szerződés van.

(#45706) muldernova


muldernova
csendes tag

Minden napelem telepítő cég nagyon hirdeti a 15-20-30 év napelem garanciát. Viszont egyik sem garantálja azt...
Kérdésem : adott pl egy Risen napelem 12 év garanciával 25 év teljesítmény garanciával.
10év után meghibásodik, ki intézi a garanciális cserét és hol, mert sem szakszerviz sem garanciapont sincs Mo-n... És tudom,hogy neves telepítő céget kell keresni...de 10 év után ők is telibe fogják szarni a felhasználót...mert a telepítésre is fél évet kell várni...vagy lehet 20év múlva már meg is szűnik a cég....
A másik kérdésem:
12 év garancia van rá... 25 év teljesítmény garancia... Ha a napelem meghibásodik és nem működik 15év után akkor ugye nem tudja a teljesítményt... Ekkor érvényes a 25év garancia vagy az csak a degradálódásra érvényes?Ha meghibásodik arra nem?
Köszi a választ :)

(#45707) Andras6800 válasza muldernova (#45706) üzenetére


Andras6800
senior tag

A kérdésed nagyon jó. Ami azt illeti a legtöbb telepítő a telepítés utána a teljes összeg kifizetés másnapján kb telibe szarja a megrendelőt.
Érdekes lesz majd ez, amikor eljutunk ide a telepítések kora tekintetében.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#45708) cinemazealot válasza muldernova (#45706) üzenetére


cinemazealot
addikt

Idén lesz 6 éves a saját zsebből finanszírozott rendszerem, viszont Pentele ügyfél vagyok. Ezzel szerintem mindent elmondtam. :DDD Szerencsére kicsi a rendszer és német (SMA) az inverter, bízom a csillagok együttállásában.

(#45709) asdf_ válasza muldernova (#45706) üzenetére


asdf_
veterán

A Risennek van hivatalos importőre az országban, hozzájuk lehet gondolom menni, ha a napelemes cég megszűnt. Más kérdés, hogy se levenni nem fogja a hibás napelemet se felrakni az újat (és ingyen amúgy 3 év után az eredeti telepítő sem, csak ezt elfelejtik/"elfelejtik" közölni általában, megszokásból nyomja mindenki a sok éveket a garinál, de hogy mire, pontosan milyen körülmények között és feltételek mellett érvényes arra nem térnek ki). És legfőképp, a forgalmazó valószínűleg (de csak valószínűleg) nem fog foglalkozni olyannal, amely gyári szám szerint nem az ő (vagy elődje, mert a forgalmazó is változhat ennyi idő alatt) kezein ment keresztül.

A második meg nyilván működő panelnél érvényes, tehát a 25 év teljesítménygarancia nem hosszabbítja meg a 12 éves garit nem működés esetén. Ha teljes 25 év garit akarsz akkor pl. a 11+-os (tehát nem a sima 11-es) QCells a barátod. De nem lesz olcsó.

[ Szerkesztve ]

(#45710) tomi07


tomi07
tag

Egy kérdésem lenne azokhoz akik telepítenek. Milyen méretű kábelcsatornát használnak a födémáttöréshez és a szolár kábelek fali vezetéséhez? A felmérést végző hölgy nem tudta. A födémáttörést meg inkább én akarom megcsinálni előre. /Tapasztalatom alapján kevesebbet kell magam után javítani./

(#45711) 4D4M válasza tomi07 (#45710) üzenetére


4D4M
aktív tag

25-ös védőcsőben elférnek a DC kábelek és a föld. Ha kell tűzeseti leválasztó, annak kell 1 másik 16-os.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45712) asdf_ válasza 4D4M (#45711) üzenetére


asdf_
veterán

És ha az AC is fentről jön, akkor annak egy harmadik.

(#45713) tomi07 válasza 4D4M (#45711) üzenetére


tomi07
tag

Köszönöm, de cső helyett egyszerűbb egy kábelcsatornát végigtolnom. Ezek szerint egy 40x16 böven elég lesz hozzá. Egy szállal lejön a padlástérből és a falon az inverter tervezett helyéig. Csak a DC kábelhez kell, az inverter közvetlenül a biztosítékdoboz mellett lesz oda csak pár centi kell. Azt majd később a szereléskor. Itt az a lényeg, hogy a födémen és a szigetelésen keresztül vezető csatornát ne kelljen megszakítani. A falon meg a cső rosszul mutat.

(#45714) 4D4M válasza tomi07 (#45713) üzenetére


4D4M
aktív tag

Bár ez itt off, de ha ez a födém a termikus burok része, akkor egy gégecsövet van esély parazáróra visszajavítani, míg egy csatornát nem lehetséges. Adott esetben fenn áll a szigetelés eláztatasának veszélye. Ezen kívül ha igényes munkavégzés a cél, akkor a gégecsőbe is kellene a légtömör lezárás. Gumidugó, sikaflex stb.
ps.: a csatornába is mehetnek a csövek minden gond nélkül.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45715) tomi07 válasza 4D4M (#45714) üzenetére


tomi07
tag

Köszönöm, erre nem gondoltam. Végeredményben a belső falra mehet kábelcsatorna, a plafon síktól felfelé pedig cső.

(#45716) kardkovacsi válasza muldernova (#45706) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Senki :)
Mondjuk ha valami olyan cég paneleit veszed mint a Sharp akkor talán van esélyed, de még az is kétséges mivel adják veszik ezeket a cégeket (a Sharp Solar is már a Foxxcon tulajdona).

(#45717) tomi07 válasza muldernova (#45706) üzenetére


tomi07
tag

Hyundai-nál egységesen 25 év a garancia.

(#45718) senki68 válasza tomi07 (#45713) üzenetére


senki68
senior tag

Falon még jól nem mutatott a kábelcsatorna :)

Egyszerűbb lukat fúrni a födémben egy védőcsőnek, mint kivésni 40X16 téglalapot.

(#45719) senki68 válasza muldernova (#45706) üzenetére


senki68
senior tag

15 év múlva ledobom azt az elavult sz@rt, és teszek a helyére egy 4X nagyobb teljesítményűt. :)

(#45720) Daneeka válasza robi-k (#45676) üzenetére


Daneeka
senior tag

Innentől ők üzemeltetik, ügyvezetik stb.? Ekkoráknál legalább havonta van egy olyan jogszabályi változás, szerződéses esemény, műszaki probléma, hogy ha nem figyelnek pár napig bukhatják az egész kócerájt…

(#45721) muldernova válasza senki68 (#45719) üzenetére


muldernova
csendes tag

15év alatt azért lakosságiban lehet ,hogy csak "0" lesz a rendszer... Utána kezdene el + lenni... (Főleg,ha 1 inverter csere is befigyel)
Én nem szívesen dobálnám le, azért terveznék hosszabb távra...

(#45722) senki68 válasza muldernova (#45721) üzenetére


senki68
senior tag

Ha 10 év alatt nem térül meg, hozzá se fogj.

1 panelről volt szó, nem az összesről.
Inverterre meg több a garancia , és sokkal megfoghatóbb. A legtöbbhöz jár alapból 10-12 év. Ami akár 25 évre is kiterjeszthető.

Én ilyen dolgokon nem aggódom.

(#45723) tomi07 válasza senki68 (#45722) üzenetére


tomi07
tag

Nekem is kb 15 év a megtérülési idő. Legalábbis a jelenlegi árakkal. De politikus urak kijelentették:"Az energiaáraknál év végéig fenntartjuk a rezsicsökkentéses árakat." Ez lefordítva úgy hangzik szerintem: Jövő évtől emelés következik. A megtérülési idő onnantól rövidebb.

(#45724) ssarosi válasza senki68 (#45722) üzenetére


ssarosi
tag

Elszabtam az SE inverter garancia meghosszabbítását.
Nem gondoltam, hogy az üzembe helyezéstől számítva 4 hónapon belül kell megvenni.
Valóban így van?
Ha igen, gondolom nem lehet valahogy "megkerülni", hogy egy garanciális inverterre plusz garanciát vegyek?
Azért nem tűnik ez az eljárás számomra logikusnak, mert pl. a Suzuki autóhoz a 3 év teljes körű garancia lejárta előtt bármikor vehetek még +2 év teljes körű garanciát az éppen aktuális áron.

[ Szerkesztve ]

(#45725) senki68 válasza ssarosi (#45724) üzenetére


senki68
senior tag

Inverter 2 éves koráig hosszabítható a garancia.

Nem tudom ki mondta neked ezt a 4 hónapot.

A garancia van úgy, hogy a gyártástól számított 4 hónap múlva beindul, függetlenül attól, üzembe lett helyezve vagy nem.

Egyébként az SE honlapján lehet hosszabbítani, sorozatszám alapján , ha nem lehet hosszabbítani akkor jelez.

[link]

(#45726) senki68 válasza ssarosi (#45724) üzenetére


senki68
senior tag

Na rá is próbáltam soha nem hosszabbítottam garanciát.

(#45727) modflow


modflow
veterán

Ha van egy 2 kw-os rendszerem, akkor ehhez mekkora és milyen aksit érdemes venni?

(#45728) asdf_ válasza modflow (#45727) üzenetére


asdf_
veterán

Amíg szaldó van semmilyet. Huawei-hez meg amúgyis csak a sajátját tudod, semmi mást.

(#45729) senki68 válasza modflow (#45727) üzenetére


senki68
senior tag

A kérdést inkább úgy kellene feltenni, elfogyasztok naponta x kWh-t ehhez mekkora akksi kellene?

(#45730) kardkovacsi


kardkovacsi
senior tag

Azért durva, hogy tavaly augusztus óta alig volt olyan hónap amikor lejött volna legalább az előrejelzett érték. Nálam a szeptember 92%, október 94%, november 57%, december 76%, január 65%, február 114% és március 105%. Ezek egy kivételével mind a legrosszabb hónapok voltak az elmúlt 3-ból amióta megvan a rendszerem.

Áprilisban 925 kWh az előrejelzett és jelenleg, a hónap felénél van 346 kWh. Elég kétséges, hogy a 800 közelébe is fog egyáltalán érni a havi termelés. Elnézve az időjárás jelentést még csak olyan nap se lesz amikor egész nap zavartalan a napsütés a következő két hétben.

(#45731) asdf_ válasza senki68 (#45729) üzenetére


asdf_
veterán

1900-at évente és 2KTL-L1-e van. (összes hsz-e itt gomb). Nem nagyon van olyan eset, ahol ennél jobban nem lenne semmi értelme az akksinak, ez a szólj melyik ablakon szórod ki a pénzt és aláállok szitu kb. :D

(#45732) modflow válasza asdf_ (#45731) üzenetére


modflow
veterán

Amúgy miért?
Teljesen mindegy, mennyi a fogyasztás, az többnyire nem nappal van. Így ami termelődik, na az pont nincs felhasználva. Délután, este van fogyasztás, akkor meg nincs termelés, legalább is errefelé este nem nagyon süt a nap.
Így a temetésből pont nem nagyon használok fel semmit se, ha nem táplálom be nappal azt valamibe.

[ Szerkesztve ]

(#45733) 4D4M válasza modflow (#45732) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ha nem mondasz mást, akkor alapból gazdaságossági megközelítésben gondolkodik mindenki, aki tanácsot ad. Amíg szaldó van, addig akár lehet 0 kWh is a saját felhasználás, akkor sem leszel rosszabb helyzetben.

Ha másodlagos szempontjaid vannak, akkor hozzá kell tenned, hogy "nem érdekel a megtérülés, hanem..."

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45734) bobace válasza kardkovacsi (#45730) üzenetére


bobace
őstag

Igen, az általánosságban említett 1.1-es szorzó nekem sem jön ki így 1 évre. 5.6-os rendszer 6000 kwh lesz kb.
Ez az április sajnos vicc lett 830 körüli jóslatra 220-nál jár. De mikor tavaly áprilisban bekapcsolták, akkor is rossz volt az a 12 nap, kb 150kwh jött le, összeadva még a fele se lesz meg.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#45735) cinemazealot válasza modflow (#45732) üzenetére


cinemazealot
addikt

Azért mert az ilyen szintű fogyasztást először meg kéne próbálni átütemezni, hátha mégis jórészt kikompenzálható lenne az éppen aktuálisan termelődő nap- vagy szélenergiával. Egy időzítést vagy egy fény- vagy szélérzékelést (prognózist) sokkal könnyebb és olcsóbb feladat kivitelezni, mint bevásárolni akkumulátorból és csak azért is szürkületben fogyasztani. Persze tény, hogy nem olyan kényelmes.

(#45736) modflow válasza cinemazealot (#45735) üzenetére


modflow
veterán

Igen, értelek. De nappal nincs otthon senki, megy a hűtő, fagyasztó, riasztó, kamerarendszer és kb. ennyi.
Na ezek fogyasztása kb. semmi.

Délután, este megy lámpa, mikró, tv, házimozi, konzol, ne adj isten vacsihoz villanysütő stb., ami nem jut eszembe.
Ezt nem tudom megváltoztatni.

Jó, tudunk hétvégén nappal mosni, sütni, porszívózni nem tudom mi megy még árammal.

És a gazdaságosság azért másodlagos, mert fizetek elég adót, szóval nyugodt szívvel pályázok akksira, amiből megvalósítanám.

[ Szerkesztve ]

(#45737) edeleny válasza bobace (#45734) üzenetére


edeleny
őstag

A tájolás, elrendezés, dőlesszög nagyban befolyásoló tényező.
Kezdem a kollégával.
53 hetes a rendszere. Alig több mint egy éves. Egy tető sík, déli irány, 40 fok. A 10, kWp rendszer 13600kW hozott egy év alatt, az ősszel ködös Sajó völgyében.

Nekem, 4 tetősik, délnyugati irány. Van három panel, amiről most derült ki, hogy kB két hónapig jószerivel nap sem éri.
6,8 kWp rendszer, ha minden jól megy 6500 kW fog hozni. Ha, minden jól megy május 16-ig.

Az interneten előtt is ugyan ennyi hülye volt mint most, csak a világ nem tudta róluk, hogy azok.

(#45738) 4D4M válasza modflow (#45736) üzenetére


4D4M
aktív tag

Sajnos úgy áll a dolog, hogy nemzetgazdasági szinten sem a leghatékonyabb módja háztartási léptékű energiatárolásra elkölteni a befizetett adódat. Fajlagosan a lehető legdrágább. Az lenne az ideális, ha ezt a pénzt pl a MAVIR tolná bele energiatárolásba, de persze az ország távolabb nem is lehetne az ideálistól, szóval hajrá (:

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45739) Andras6800 válasza edeleny (#45737) üzenetére


Andras6800
senior tag

Ebben igazad van, de eddig az időjárás sem kegyes a napelemeknek.
Nagyon sok az esős, felhős nap. Hovatovább egész október - január olyan ködök voltak, hogy beszarás.
Nekem Dk (6 * 480 Wp) és Dny (9 * 480 Wp) tájoláson vannak panelek olyan 38 fokos tetőn. A Dny-i 38 fokra van déltől nyugatra, a Dk-i 52 fokra van keletre déltől.
Pest megyei telepítés.

De ami a lényeg, ha összenézem a tavalyi termeléssel mindenhol alatta vagyok. Illetve az SE becsültet (ami általában PVGIS alá lő) azért hozza.

Januárban is csak azért több az idei, mint a tavalyi, mert Jan 18.-án lett bekapcsolva a rendszer. És azért az kemény, hogy 2022 Januárban 12,5 nap alatt termelt 142 kWh-t a rendszer, míg 2023 januárban egész hónap alatt 191 kWh-t.

Ha Árpilist nézzük, most 342 kW-nál vagyok én is. Az SE becsült meg 829 kWh. Érdekes lesz, mennyi lesz meg. Bár szerdáig megint esőt mond.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#45740) Andras6800 válasza 4D4M (#45738) üzenetére


Andras6800
senior tag

Gazdaságossági szempontok alapján az lenne célszerű, amit írsz. Mezei serek meg bérelhetnének kapacitást. Mondjuk megnézem, hogy mikorra jutna el oda az MVM meg a többi számlázási rendszere, hogy ezt tudja kezelni. (Elvégre 2022 - 2023-ban fél év nem elég nekik, hogy korrekciózzanak 1 számlát....)

Másfelől ez az esetleges lokális áramszüneteken meg magas fesz problémákon nem segít.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#45741) ssarosi válasza senki68 (#45726) üzenetére


ssarosi
tag

Buktam az SE garancia hosszabbítást.
Elmúlt 2 éves.

(#45742) asdf_ válasza modflow (#45732) üzenetére


asdf_
veterán

Mert nulla a pénzügyi racionalitása. Most kerüél vagy 1,2 millába az egész. Fogyasztasz 1900-at/év, 38 Ft-os árammal az 72e Ft villanyszámla évente az 16 éves megtérülés. Most ebbe minek belerakni másik (amúgy több mint) 1,2 millát? Főleg, amiko a szaldó miatt amúgyis van 10 évre ingyen "akkumulátorod"?
Ha meg pályázatos, akkor akksi csak komplexben jár(t), tehát ablakcsere+hőszivattyú. A csak napelemes mellé nem jár az akkis (no meg ott amúgy a szaldó sem, de hogy mi lesz a szaldó után, azt még, most, annak megszűnte előtt 8 hónappal sem tudjuk, mert minek kössék azt az orrunkra (bár szerintem még a toronyban sem tudják, mint a hajótörött úgy sodródnak az eseménnyel, nulla behatással arra, hogy mi történik, egy a fix, hogy a szájban a broki folyamatosan)).

[ Szerkesztve ]

(#45743) lipi válasza ssarosi (#45557) üzenetére


lipi
újonc

Hali.
Köszi a screenshotot. Nagy segítség volt a finomhangolásban. Nem felhasználóbarát ahogy összerakták ezt a felületet az biztos.

(#45744) modflow válasza asdf_ (#45742) üzenetére


modflow
veterán

Értem, de azt hittem veszek egy Huawei LUNA2000-5KW-C0 - 400k-ért és kész.
Nem gondoltam, hogy még valamire rájön 0,8 milla, amit írsz.

A felhívásban ez van:
"a pályázati felhívás meghirdetésekor a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozóan úgynevezett nettó szaldó elszámolás van érvényben, mindazonáltal Kedvezményezett a pályázati kérelem benyújtásával vállalja, hogy az elszámolási mód változása esetén az új elszámolást alkalmazza;"

Mi az a nettó szaldó elszámolás?

"szaldó miatt amúgyis van 10 évre ingyen "akkumulátorod""
Pályázaton kívül miért lenne? Amikor ennek MINDENKI számára vége lesz nemsokárra?

(#45745) zsebibali


zsebibali
csendes tag

Sziasztok,
Eon területen a teljesítménybővítés (3*20A-ről 3*32A-re) ugye nem érinti a jelenlegi szaldó elszámolásomat? Ez egyébként új szerződést erredményez? Változik ilyenkor valami a meglévő napelemrendszer szempontjából? Pl éves elszámolás napja, vagy az is marad a korábbi? kb mennyi ideig tarthat míg átfut az Eon-on (elvileg csak kismegszakítókat kell cserélni). A szaldó vagy betáplálási lehetőség elvesztését nem szerteném kockáztatni.

(#45746) asdf_ válasza modflow (#45744) üzenetére


asdf_
veterán

Értem, de azt hittem veszek egy Huawei LUNA2000-5KW-C0 - 400k-ért és kész.

Marhára nem. Az csak a töltésvezérlő, azzal csak oda jutnál el, hogy már lenne mire rákötni az akkumulátort. De az egyfázisú Huawei-hez ilyen nem kell, arra ha jól rémlik direktben lehet kötni az akksit (ráadásul nem a Huawei-ét, hanem LG-t kb. 2 millióért)

Mi az a nettó szaldó elszámolás?

A jelenlegi rendszer, egy évben egyszer húznak vonalat és fogyasztás és betáplálás különbségét kell fizetni.

Pályázaton kívül miért lenne? Amikor ennek MINDENKI számára vége lesz nemsokárra?

Nem alapvetés, hogy pályázatos vagy, nem írtad külön most, én is utólag javítottam a hozzászólást, ha pályázatos, arra értelemszerűen a szaldó után írt rész vonatkozik. De igazából mindegy, mert az éves fogyastásod minimális, és amíg a politika dönti el, mennyit kell fizetni az áramért, nem a valóság, addig még bruttósként is értelmetlen lesz az akkumulátor. Ha lesz mondjuk havi szaldó ÉS nem fűt villannyal az ember, akkor 12 hónapból 8-ban megtermeled a fogyasztásodat. Semmi értelme akkumulátornak ilyen esetben
A szaldónak mindenkinek amúgy nem nemsokára lesz vége, aki pl. idén telepít és nem pályázatos, annak -elvileg- még lesz 10 év szaldója.

Indultál amúgy a pályázaton, vagy a kb. soha meg nem nyíló második körben tervezed?

(#45747) Andras6800 válasza zsebibali (#45745) üzenetére


Andras6800
senior tag

Szia,

pest megyei EON-nál bővítettem Januárban. kell új HH meg HCS szerződés. A Szaldot nem érinti. Bővítéskor (Amikor lecserélik a megszakítót) fotóztak mérőóra állást, de azóta sem küldtek még számlát, pedig elvileg kéne mint köztes elszámolás. Pest megyei EON-nál nem lehet módosítani az évfordulót és az ilyen újraszerződés sem módosítja.

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#45748) psg5


psg5
veterán

2022.12 .30-én volt éves elszámolásom. 2023. februárban nullásra állítottam a havi részszámlázást, (már a januári is átállt nullásra) mivel a HMKE szerződést megküldték, aláírtam visszaküldtem februárban. A szerződésben igénybejelentés 2022.08.23, csatlakozás ideje pedig 2022.09.13. Vagyis a szerződés elvileg szeptembertől hatályos. Egyébként a szerződés dátuma 2023. február. 10.
Március 23-ban sikerült csak kicserélniük mindehhez képest az órát és azóta termelhetek vissza. Azonban (kérésem ellenére amire még nem érkezett válasz) elszámolták a decembertől az óracseréig terjedő időszakot és ki is számlázták., ráadásul ebben a számlában meglepő módon az újabb elszámolási idő nem 2024 március, hanem maradt az év december végi.
Kérdésem, hogy mi szabályozza, hogy mikortól számolható az éves szaldó? (szerződés kötéstől, óracserétől, eredeti éves elszámolástól?) szerintetek? Illetve meddig tart most az éves szaldó? Naptári év vagy óracsere időtől?

F.K.T.

(#45749) 4Grider válasza psg5 (#45748) üzenetére


4Grider
nagyúr

Az ad-vesz felszerelésétől és marad az eredeti éves fordulónap.

(#45750) psg5 válasza 4Grider (#45749) üzenetére


psg5
veterán

Vagyis nem egy egész év az első évben a szaldós elszámolás ha évközben történik az ad-vesz csere?
Akinek mondjuk idén októberben cserélik ad-veszt annak (ha megszűnik az éves szaldó) csak két hónap lesz éves elszámolás?
Illetve akkor a szerződés nem alapja az elszámolásnak?
Legalább az ÁSZF szabályozza a fordulónapot és az ad-vesztől való elszámolást? (most olvasom de még nem találtam abban sem, szerződés pedig nem tartalmazza). S ettől eltérni nem is lehet fogyasztói kérésre sem?

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.