Hirdetés

2024. június 22., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45401) Vision válasza senki68 (#45399) üzenetére


Vision
veterán

Ha nem tudsz termelni a hálózatba, az egyenló a viszwattos rendszerrel, ami ugye tudjuk egy soha meg nem térülő beruházás.

Nagyjából igen, és persze, a megtérülés kérdéses. De olvass vissza, nézd meg mire reagáltam:

Illetve hibrid inverterre gondoltam, hogy később akkupakkot is hozzá lehessen majd kapcsolni (induláskor nem lesz).

Erre írtam azt, amit. A kolléga hibridet akar. Ha pedig azt akar, akkor ne vegyen szart. Illetve hoztam még egy szempontot, a túlfesz jelenségét. Ez nem jelenti azt, hogy neked ne lenne igazad, egyszerűen nem ugyanarról beszélünk. :)

Pedig a hibrid rendszeresek mindig ezzel érvelnek :)

Ezért hanyagolom már a szigetes csoportot, és inkább Andi hibridesét látogatom. Túl sok a szektás őrült. Én kényszer off-gridesként sodródtam bele ebbe az egészbe, otthonra nyilvánvalóan egy termelő invertert vásároltunk.

[ Szerkesztve ]

(#45402) airotkiv


airotkiv
csendes tag

Nekem ma kora du. éppen 6 fölé ment a 7,2-es rendszerem, de ennek a fele délre néz laposan, a másik fele kb 45 fokban dél-nyugatra sátortetőn, szóval nálam sosem lesz egyszerre kinn a max kWp. (viszont fél napig tartja 5 körül) Szerintem mára ez szép teljesítmény volt.

(#45403) mlaci01 válasza senki68 (#45400) üzenetére


mlaci01
tag

Ez nem lehet az ?

(#45404) 313313 válasza Vision (#45391) üzenetére


313313
addikt

Csak pl Démásznál semmilyen hibrid üzemmód nem engedélyezett, ha tippelni kéne az asszimmetrikus visszatáplálásra is harapnak...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#45405) asdf_ válasza mlaci01 (#45394) üzenetére


asdf_
veterán

Nem, az inverter csak névlegesen 10 kW, gyártófüggő, hogy mennyivel csinál többet (és ezt a szolgálatók is tudják) mint a papíron. A kínaiaknál sokszor 10% a plusz (és így pont meg is van a 11-ed).

(#45406) senki68 válasza mlaci01 (#45403) üzenetére


senki68
senior tag

Itt tudod szabályozni az inverter teljesítményét, de többet nem tudsz rajta állítani, mint amit a gyári specifikáció engedélyez.

Az SE 7kW-os inverter pl 7.4 kW-ot enged, a 10kW-os meg 10.6kW-ot. Gyártó függő, mennyivel lépi túl a névlegest.
Van amelyik semmivel.
A Growattról tudjuk, hogy jelentősen. Több, mint 1 kW-al.

Ezzel neked nem kell foglalkozni, ezek az inverterek így kaptak hálózati engedélyt. Neked bajod ebből nem lesz.

(#45407) senki68 válasza 313313 (#45404) üzenetére


senki68
senior tag

Az azért érdekelne, hogy távolról hogy szűri ki az asszimetrikus termelést.

(#45408) Géjza válasza Vision (#45401) üzenetére


Géjza
őstag

Köszi (nem csak neked, hanem mindenkinek) a kommenteket.

Nem ragaszkodom a hibridhez, csak amilyen kiszámíthatóan mennek nálunk a dolgok, így gondoltam nem árthat, ha az inverter már eleve tudja ezt a funkciót is és ne kelljen esetlegesen majd invertert cserélni, mert épp megint kicsesznek a napelemesekkel.

Háttérsztoriról annyit, hogy új építésű a ház, amire menne fel a rendszer, szerződés aláírásakor még minden rendben volt (visszatáplálás szaldós elszámolással mehetett még). Viszont építkezés közben jött a visszatáplálás stop, amit ki tudja mikor nyitnak meg megint és milyen feltételekkel. Vételárban benne van a rendszer (sima, kisebb kapacitású inverterrel). Ezen bizonytalanságok miatt áldoznék valamennyit a hibrid inverterre.

Most a rugózás azon megy, hogy +60k-s felárért menjen a sima 10kW-os inverter (SAJ R5-tel kalkulálva) vagy +220k-ért menjen 10kW-os Huawei hibrid inverter vagy SAJ 10Kw hibrid +610-ért. Victron, Deye, Fronius nem tudom mennyivel lenne drágább, mint ezek (guglit megkérdezem hamarosan).

(#45409) Daneeka válasza asdf_ (#45405) üzenetére


Daneeka
senior tag

Ennek amúgy mi az értelme? (a gyárilag bekapcsolt túl húzás)
Aki max 50kW-s invertert tehetne és letesz egy 50kW-st az nem követ el szerződésszegést ha valamelyik negyedórában 52kW kimenő teljesítményt regisztrál az óra? Aki 4,95 MW parkot épít nem szeg meg ezerféle üzemviteli, szerződéses, rendszerirányítói stb. előírást ha valamelyik negyedórában 5,05 MWh kimenő teljesítményt regisztrál az óra?

(#45410) Vision válasza Géjza (#45408) üzenetére


Vision
veterán

A Huawei/Fronius hibridjét én tényleg elfelejteném, csak pénzkidobás. Ha elvi alapon/hobbiból/bármilyen okból hibridet szeretnél, akkor manapság tényleg a Victron/Deye, de inkább utóbbi a mainstream választás.

Termelőből Fronius/SE.

Persze a pénztárcától sokminden függ. Ha nincs feszültség gond, a rendszer sem túl nagy, akkor vedd azt, ami neked megéri.

Az biztos, hogy a telepítő mondókáját kezeld fenntartásokkal. A legtöbbjük nagyon nincs képben a technikai részletekkel.

[ Szerkesztve ]

(#45411) Hohocali válasza 313313 (#45404) üzenetére


Hohocali
aktív tag

Itt érdekes ellentmondás lehet : ha az inverter tud asszimetrikusan visszatermelni, akkor pont ebből lesz a szimmetrikus visszatermelés. Kiszolgálja előbb a házat, a többit meg szimmetrikusan elosztva visszatermeli.
A "mereven" szimmetrikus inverterek meg kb. mindig aszimmetrikusan termelnek vissza.

"az armos chipek minden szempontbol elavultak, csak tok hulyeknek tudjak eladni oket , lasd ipad userek" by vers :)

(#45412) nimfas válasza Géjza (#45408) üzenetére


nimfas
addikt

Tavaly októberben a Deye 12k volt 1,5 millió Ft bruttó. Ahogy néztem múlt heten most is annyi. Nem tudom a 10k-s mennyi Google megmondja.

Én is a "kiszámíthatóság" miatt vettem. Ma is nyilatkoztak, de a szaldó szó elkerülte a szájukat, továbbra sem tudni semmi biztosat. Nem igazán értem mire jó ez.

(#45413) Vision válasza nimfas (#45412) üzenetére


Vision
veterán

Deyét én biztosan Alibabáról rendelnék inkább, ott azért jobb árat össze lehet bindzsizni.

(#45414) 313313 válasza nimfas (#45412) üzenetére


313313
addikt

Leszivatták saját magukat, MVM nem bír veszerezni Smart mérőt még legalább 1 évig, de inkább 1,5. Így pont az állami elosztóknál nem lehet havi szaldó és bruttó elszánolást bevezetni. A napi 3 tarifáról és maxi mutatóról már ne is beszéljünk...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#45415) 313313 válasza senki68 (#45407) üzenetére


313313
addikt

Smart mérő mindent is mér. Fázisonkénti visszatáplálási maxi, ha az nagyobb akár egy fázisban is, mint az inverter szimmetrikus visszatáplálási maximuma, már meg is van.
Pl 10kW az ugye fázisonként 3,33kW, ha egy fázison 3,5kW-nál több a visszatáplálás máris asszimetrikus a rendszer...
Bár nem hinném hogy ilyet néznek.

De csomó dologra rászállnak, járnak ki random ellenőrizni átvett rendszereket, hogy tényleg az van-e adott helyen, amire terv lett beadva/engedélye van.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#45416) Vision


Vision
veterán

Hallottatok már olyanról, hogy eonnál valakinek elkallódott a papíron beadott igénye? Folyamatosan ettől parázok, mert mi a csatlakozásit úgy adtuk be, és az online folyamatkövetésen csak az MGT-t látom, ezt nem (MGT is papíros volt).

Visszaigazolást megkaptuk amúgy róla még november elején.

[ Szerkesztve ]

(#45417) Géjza válasza nimfas (#45412) üzenetére


Géjza
őstag

Igen, a 10-es Deye 1.4 körül van. Az alap inverterem, ami benne van a vételárban meg kb 600k. Szóval 800-at mellé kellene raknom, hogy normális, jó minőségű hibrid inverterem legyen ezek szerint.

(#45418) nimfas válasza Vision (#45413) üzenetére


nimfas
addikt

Majd ha beszarik gari idő lejárta után akkor onnan rendelek. 😉

(#45419) Polllen válasza Vision (#45416) üzenetére


Polllen
nagyúr

Szerencsére nem hallottam még ilyenről. Az online követője az eon-nak nem túl acélos.
Pl itt van a postaládámban a visszaigazolás tőlük, hogy mehet a telepítés, online meg az van, hogy küldjek vissza tervet. :N

Az már csak hab a tortán, hogy minden hónapban fényképpel diktálok, de tavaly és idén is kijöttek leolvasni az órát, mert hogy nem látják... De a villanyszámla a fényképes diktálás alapján jön.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#45420) Vision válasza Polllen (#45419) üzenetére


Vision
veterán

Köszi, ez jó hír. Már csak azt remélem, hogy még idén meglesz a csatlakozási.

(#45421) Polllen válasza Vision (#45420) üzenetére


Polllen
nagyúr

Az én eon történtetem eddig:
Augusztus 1 igény bejelentés, November elején jelezték, hogy formai hiba van a kitöltésben, ezt pótoltuk azonnal, február 28-n megjött hogy telepíthetünk.

Olyan 4 havonta jutnak el egy ügyhöz ez alapján Fejér megyében. :N

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#45422) sunseeker2k5 válasza riffirafi (#45368) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Köszönöm a választ.

(#45423) senki68 válasza 313313 (#45415) üzenetére


senki68
senior tag

Az lehet, hogy mindent mér, de ha egy inverter tud asszimetrkus termelést, az még nem jelenti azt, hogy ami az egyik fázison nincs meg azt odaadja egy másik fázisnak.

Magát a Deye invertert ilyen téren nem ismerem, de az biztos, hogy SE, Fronius egyes típusai tudnak asszimetrikus termelést, de fázisonként nem tudják átlépni a teljesítmény korlátot. Tehát egy 10kW-os inverter tud fázisonként 3.33kW-ot és akkor se lesz ez több ha az egyik fázison csak 1kW a termelés.

És ha fázisonként nem lépem túl a limitet az életbe nem tudja kiszűrni távolról az asszimetrikus termelést.

(#45424) senki68 válasza nimfas (#45412) üzenetére


senki68
senior tag

Fronius Gen24 728 ezer+Áfa
Fronius Gen24+ 966 ezer+Áfa
SE Home Hub 1.049.000 +Áfa
Deye 979.000+Áfa.

Ezek nagyker árak, mind 10kW-os

(#45425) nimfas válasza senki68 (#45424) üzenetére


nimfas
addikt

Akkor nem annyival drágább a Deye a Froniushoz képest.

(#45426) JKalo


JKalo
tag

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni a Fronius symo (6-3,0) inverterrel kapcsolatban, hogy a max vágási - kimeneti - teljesítmény (ami az én esetemben jelenleg max ~100,9 % = 6059w) minimálisan emelhető ezeknél a készülékeknél biztonságosan ?
Csak azért merült fel bennem a kérdés, mivel a Huawei gyári beállításokkal (szomszédomban) 110%-nál vág.

Továbbá szeretném megkérdezni, hogy a legfrissebb firmware (3.25.2-1) majd az országbeállítás milyen többletet, pluszfunkciót hozna? Érdemes-e frissíteni?

Köszönöm előre is a segítséget!
Üdv : Kalo

(#45427) senki68 válasza JKalo (#45426) üzenetére


senki68
senior tag

Ha 110%-ot szeretnél akkor huaweii invertert kell venni.
Ez nem emelhető a Froniusban.

Semmit. Nem is ajánlják a frissítést csak ha olyan hibád van amivel ez megoldható.

(#45428) JKalo válasza senki68 (#45427) üzenetére


JKalo
tag

ok, köszönöm!

(#45429) kardkovacsi válasza 313313 (#45415) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Akkor lehet nyugodtan bővíteni :) marad az éves szaldó még pár évig. Egész olcsóak lettek hirtelen itthon a panelok, gondolom a telepítések kezdenek kifogyni és ott rohad mindenkinél a hatalmas raktárkészlet.

"De csomó dologra rászállnak, járnak ki random ellenőrizni átvett rendszereket, hogy tényleg az van-e adott helyen, amire terv lett beadva/engedélye van." - nocsak ez érdekes és nem valami jó hír.
Mi van ha mondjuk egy 8,2-es Fronius helyett egy 8-as új Fronius GEN24-et találnak mi történik?

[ Szerkesztve ]

(#45430) 313313 válasza kardkovacsi (#45429) üzenetére


313313
addikt

Havi szaldónál az is kérdés, hogy hó elejétől hó végéig. Vagy az eredeti diktálásos napoktól 30 nap. Mert utóbbi még kivitelezhető lehet, de az első tutti nem, nem tud egyszerre x ezer mérőt adott hó végén/köv hó elején (2 nap alatt) leolvasni.

Nem tudom, a ők/én/mi a létra alja vagyunk. Írunk egy jegyzőkönyvet, ami alapján a cég majd támaszt egy követelést a fogyasztóval szemben....

Ha átvételnél/beüzemelésnél, akkor nem vesszük/veszem át, mert nem terv szerinti.

Ha x év után cserélsz, valami szankció úgy is lesz, mert szerződéstől eltérő invertert üzemeltetsz. Az inverter cserét hivatalosan papíroznod kell, és amig az újat nem veszi át a szolgáltató nem kapcsolhatnád be. Bővítésnél így megy.

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#45431) qpakcovboy


qpakcovboy
őstag


Ma lecserélték a Fronius primot (5.0-1) és felkerültek a további panelok is. Illetve a tanácsok alapján bekerült a dtsu666-h smart meter. Remélem holnap ideér a villanyász és megoldja az 1-3 fázis-mérőhely szabványosítás-vezetékelés kérdést....
Aztán vagy megszívom-vagy nem. Lehet mire elkészül napi szaldó lesz.

Egyébként elfogadható lenne ha mondjuk a szolgáltató féláron venné a megtermelt áramot, engem nem zavarna ha a megtérülés pont akkora várható, amikor a rendszer csereérett, mert tudnám, hogy co mentes volt a megtermelt energia nagy része

(#45432) asdf_ válasza kardkovacsi (#45429) üzenetére


asdf_
veterán

Egész olcsóak lettek hirtelen itthon a panelok
Azért tavaly év vége óta 10+%-ot esett a dollár, azt ne feledd.

(#45433) asdf_ válasza 313313 (#45430) üzenetére


asdf_
veterán

... és amig az újat nem veszi át a szolgáltató nem kapcsolhatnád be.

Na de a régit nem üzemeltetheted addig? Tegnap még a régi termelt, biztos úr... ma reggel cseréltem meg a kettőt, hiszen mára beszéltük meg, hogy jönnek átvenni, előtte csak a próbaüzemig volt fent, 5 kábelt kellett csak átdugni, 10 perc az egész... :D

[ Szerkesztve ]

(#45434) asdf_ válasza asdf_ (#45432) üzenetére


asdf_
veterán

És 20%-ot a csúcstól, 345 ma a dollár... Egy éve volt ennyi utoljára

(#45435) kardkovacsi válasza asdf_ (#45432) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Igen, ez igaz. Azért ennél nagyobb az áresés mint 10%.
Gondolom az is benne van, hogy itthon kezdenek kifogyni a telepítések és sokaknak ott áll raktáron a rengeteg panel, valahogy el kéne őket sózni csak nincs kinek. Se ipari se magán telepítés nincs.

(#45436) asdf_ válasza kardkovacsi (#45435) üzenetére


asdf_
veterán

De hát ott van 35 ezer pályázatos, az majdnem 500 konténer... Oh wait, aki nem ismerte a dörgést, és most kezdte csak el kivitelezni a pályázatosokat és túl van az első páron, most szembesült vele, hogy végső kifizetési igényt nem lehet beadni a felületen, így le is álltak a kivitelezésekkel. :U

(#45437) Polllen válasza qpakcovboy (#45431) üzenetére


Polllen
nagyúr

Sokan így lennénk ezzel.

Majd meglátjuk, h mi lesz.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#45438) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Mesterek! Ha van 8 db 265 W-os polikristályos panelem egy stringen, mekkora eséllyel sikerül hatékonyan bővíteni a rendszert, ha sorba kötök még velük 2-4 db 275...315 W körüli polikristályos táblát, amiknek a munkaponti árama nagyjából azonos vagy kicsit magasabb értékű? Működhet?

(#45439) PilG


PilG
kezdő

Rosszul tudjatok, Magyarorszagon most nagyon megy a napelem!
Hetvegen voltam Construman, annyi napelemes ceg volt, el se tudjatok kepzelni!
Bar lehet, hogy ok csak azert voltak ott, mert mar kifizettek a helypenzt a visszastop elott... :D

(#45440) 313313 válasza asdf_ (#45436) üzenetére


313313
addikt

Gondolom a pályázók negyedének/felének még beadott napelem kérelme sincs, mert októberbe még nem úgy nézett ki a helyzet, hogy fizetni is fognak...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#45441) 313313 válasza asdf_ (#45433) üzenetére


313313
addikt

Smart óra mér maxit visszirányba is. Ezt is figyelik és büntetik. Ciki mikor az energia ellenőr hamarabb ér oda jegyzőkönyvezni, mint a szerelő koléga átvenni a nagyobb rendszert....

Egyszer volt egy olyan bővítésem, hogy az átvétel napján ott volt a kivitelező, mert addig csak a stringgel ment az új inverter, hogy ne szúrjanak ki távolról semmit se....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#45442) BB9000 válasza Vision (#45416) üzenetére


BB9000
senior tag

Tegnap voltam EON ügyfélszolgálaton, ott is pont előttem egy olyan eset történt, hogy az ügyintéző nem találta a gépben azt az igényt, ami az ügyfél szerint időben (2022 október 31 előtt) be lett adva. A gép szerint a rendszerben nem volt bent. Több részletről nem tudok, nem az én ügyem.
Ha bizonytalan vagy abban, hogy hogy áll az ügyed, akkor javaslom a személyes ügyfélszolgálatot. Telefonon elérhetetlenek, e-mailben lepattintanak, csak a személyes ügyintézés működik.
Az se egyszerű, mert mindenkit megpróbálnak elhajtani azzal a dumával, hogy - csak interneten előre foglalt időponttal lehet sorszámot kapni, és csak sorszámmal lehet ügyintézőhöz kerülni.
Ez totál kamu! Az interneten napi 10 sorszámot osztanak ki, 3 hétre előre lehet foglalni, és már minden időpont foglalt, bármikor nézed a foglaló oldalt. Állítólag vasárnap szokták megnyitni az új hetet, akkor 1-2 percig a szerencsések tudnak foglalni.
Aki odamegy, nem dől be a kamu dumának, és sorbanáll 1-2-5 órát, azzal azért foglalkoznak.

(#45443) Vision válasza BB9000 (#45442) üzenetére


Vision
veterán

Vidéken szerencsére jobb a helyzet. Jövő héten beküldöm anyámat, az ő nevén van a szerzi. Az elektronikus visszaigazolás megvan arról, hogy maga az igény beérkezett hozzájuk.

(#45444) Degeczi válasza Vision (#45443) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Sokkal jobb, Szegeden a Démász fizikai ügyfélszolgálatára nem gond 1-2 napon belüli időpontot foglalni. A telefonos viszont ugyanúgy elérhetetlen, emailre meg közel egy hónap alatt válaszoltak.

(#45445) kardkovacsi válasza cinemazealot (#45438) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Működhet, mekkora az eltérés %-ban az Impp esetén, az a legfontosabb. Néhány % esetén simán menni fog.

(#45446) tothbe válasza PilG (#45439) üzenetére


tothbe
addikt

Megkérdezhetted volna bármelyiket. Én is voltam kint és beszélgettem is pár ismerős emberrel. Nem igazán pörög a biznisz. Nem is áll azért, de mehetne sokkal jobban. Nagyon sok embert elbizonytalanított, amit hallott/olvasott, hogy csak úgy lehet rendszert feltenni, hogy nem termelhetsz vissza és a megtérülést számolgatva így dupla-tripla időket kaptak.

By(e) Tothbe

(#45447) cinemazealot válasza kardkovacsi (#45445) üzenetére


cinemazealot
addikt

Nagyon köszi! :R Én is így sejtettem, de biztosra akartam menni.

Ha az utólag feltett néhány tábla munkaponti árama kicsit nagyobb, az csak azzal járhat, hogy a régi táblák visszafogják az újakat, de a régiek attól még maxon mehetnek, ugye? (Természetesen továbbra is feltételezve, hogy egyformán egy irányba néző, árnyékmentes és polikristályos panelekről van szó, amik adott fényviszonyok mellett nagyjából egyformán teljesíthetnek.)

[ Szerkesztve ]

(#45448) kardkovacsi válasza cinemazealot (#45447) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha kicsi a különbség, pár % akkor igazából nem lesz nagy veszteség egyik panel esetén sem. Odébb fog menni a munkaponton mindkettő a másik irányába. Azért görbe az a munkapont és nem fix pont :) Lehet néhány tized százalék veszteség lesz mert nem az optimum ponton lesz a munkapont, hanem a két különböző panel munkapontjainak az optimum pontján ami ugye nem esik egybe az egyenkénti optimumokkal.

(#45449) ssarosi válasza senki68 (#45399) üzenetére


ssarosi
tag

Nekem SE rendszerem van, és a garázsban "pihen" egy Heron 3,5/3kW-os aggregátor.
3 hete vettem.
A következő télre (ha valóban hideg lesz) vizionálok jelentős áramkimaradásokat.
Az asszony szerint hiányzik egy "kerekem".

(#45450) asdf_ válasza tothbe (#45446) üzenetére


asdf_
veterán

Nagyon sok embert elbizonytalanított, amit hallott/olvasott, hogy csak úgy lehet rendszert feltenni, hogy nem termelhetsz vissza és a megtérülést számolgatva így dupla-tripla időket kaptak.

De könyörgöm, jövő év végéig eltörlik a stopot (oké, elvileg). 25 év üzemből most nem halálmindegy, hogy 1 évet nem termel ki? Ne extrapoláljuk már a mostani állapotot két és fél évtizedre és számítsunk megtérülést ez alapján. Az mondjuk, hogy még mindig nem tudjuk, hogy mikortól és milyen számokkal és feltételekkel lesz a bruttós elszámolás, az viszont teljesen jogos nyűg és ez valós visszatartó erő lehet egy új megrendelés esetén, mert aki most adja a fejét megrendelésre, az jelenleg egy ismeretlen fekete lyukba ugrik (mert idén kb. tuti nem lesz kész a rendszere).

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.