Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Szekkancspet


Szekkancspet
csendes tag

( Nem találtam ilyesmi témát, ha mégis van, bocsánatot kérek, és nyugodtan törölhető )Sziasztok!
Rengeteg ember van, aki a digitális fényképezés rohamos fejlődésének ellenére még mindig a ''hagyományos'' filmes gépeket részesíti előnyben, az ő számukra nyílt ez a topic, de azt hiszem, azok is nyugodtan benézhetnek, akik inkább a digitális fényképezésre szavaznak, hiszen a két terület rengeteg helyen átfedi egymást. Minden befér ide, ami valamelyest érinti a topic témáját, csak arra kérnék mindenkit, hogy a ''digitális vs analóg fényképezés''-t hagyjátok ki.
Én nemrég kezdtem el fényképezni egy régi praktika bx-20-as géppel, még igazából hobby szinten sem űzöm. Szeretném kipróbálni a fekete-fehér fényképezést, de nem tudom, hogy egyeltalán hol tudnék fekete-fehér filmet venni a gépbe ( nem igazán szoktam látni ), illetve hol tudom majd előhivatni. Érdekelne továbbá, hogy milyen különbségek vannak képminőséget tekintve a negatív és pozitív filmek között. ( Még dia-pozitívhoz se volt szerencsém sehol. )
Előre is köszönöm a válaszokat!

(#2) Smogus válasza Szekkancspet (#1) üzenetére


Smogus
őstag

Én is nagyon szimpatizálok minden filmes technikával :D
És tetszik is a topic ötlete remélem fog menni, bár biztos lesz aki majd azt modnja, hogy minek még több topic ide, de szerintem elfér
Egyébként a digitális és az analóg technika között csak a detekrot a különböző ha nagyon sarkítjuk a dolgot, egyik helyen ccd vagy cmos a másikon pedig film, fényérzékeny anyag egy szalagra felhordva, ezért is tényleg nem itt lenne majd a helye a ''melyik a jobb dolog'' vitának, de reméljük ez nem is lesz így :)

Szóval rátérve a kérdésedre, ff filmet sok helyen lehet kapni csak jó helyen kell keresni, mondjuk igényesebb boltokban, nálunk vidéken a fuji hivatalos forgalmazójánál nem tudtak adni nekem fuji diát, azt sem tudta az eladó hogy miről beszélek :(((
De mondjk Bp-n sok helyen lehet kapni, és álltalában válaják is a laborálást, mondjuk nem olyan nagy ördöngösség a hívás sem, érdemes megtanulni én is szemezek már egy ideje az ötlettel hogy kipróbálom
Hát minőségbeli különbségekről nem nagyon bírok neked beszámolni nega és dia között, a diának hihetetlen színei vannak, más eljárással kell őket előhívni
A természetfotósok is előszeretettel használják inkább a dia filmet a gyönyörű szinei miatt
A szines negatíval meg ugye elég könnyű jól exponált képet készíteni, nagy az a tartomány ami ráfér fényértékben mérve, ezért álltalában a képek többsége élvezhető lesz, diánál jobban oda kell figyelni az expozícióra.

[Szerkesztve]

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#3) Szekkancspet válasza Smogus (#2) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Tudnál mondani egy-két helyet Pesten ahol jó eséllyel indulok ff téren? Milyen árban lehet egy ff előhívás? Godolom technikailag egyszerűbb, de mivel már nem igazán van rá igény ( gondolom én ), valószínűleg drágább lehet, nem?

(#4) jakewyler válasza Szekkancspet (#1) üzenetére


jakewyler
senior tag

hello
anno én is analóg géppel kezdtem csak lusta voltam mindíg elmenni előhivatni a képeket meg asszem egy tekercs 26db kép fért ami 700HUF-ba került szal nem nagyon érte meg főleg úgy hogy a fele nem is lett jó :DDD
De semmi bajom nem volt a az analóg gépekkel csak már bejött helyére praktikusabb digitális :Y

Üdv:Jakewyler

(#5) Szekkancspet válasza jakewyler (#4) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Nehéz lenne megmondani hogy melyik a praktikusabb, ezért is kértem a legelején hogy ne is próbáljuk megtenni :)

(#6) csiga997 válasza Szekkancspet (#3) üzenetére


csiga997
őstag

Megnézhezheted az Emkét [link], Sajtólabor [link], esetleg a Fotolux a madách téren [link]. Ha nem is ők maguk hívják le a filmedet, de egész biztosan felveszik és megcsináltatják valahol. Esetleg érdemes kipuhatolni, hogy hova viszik, és akkor legközelebb egyből oda vinni (mondjuk, spórolhatsz ezzel egy százast.. :) )
De legegyszerűbb venni egy hívótankot, két vegyszeresflakont meg egy pár szárítócsipeszt és megcsinálni otthon magadnak. (Pl megveheted az enyémet :D) Nem egy nagy ördöngősség különben, csak egy jó sötét szoba kell a filmbefűzéshez, a többit már lehet világosban is.
A másik lehetőség, a kromogenikus film: ez egy szines C-41 eljárással hívható film, ami fekete-fehér negatívot ad. Ezt aztán bármilyen fotólabor elő tudja hívni neked. Mondjuk, a papírképekhez már ideálisan fekete-fehér papír lenne a legjobb, de olyat már nem hiszem, hogy sok helyen csinálnak manapság. (Szines papíron nem feltétlen kapsz igazi feketéket és szürkéket.) Ilyen film pl. az Ilford XP2 vagy a Kodak BW400CN, de a Konicának is volt, nem tudom azt gyártják-e még. [link] [link]

A dia vs negatív kérdésedre: a negatívfilm toleránsabb az expozícióra, tehát egy alul- vagy túlexpontált negatívról is még lehet jó papírképed. A diánál ez a tolerancia kisebb, ott max ±1 (de inkább ±1/2) blendét tévedhetsz, míg negatívnál kb -1 +3 blende még jó lehet. (A diafilmek inkább az alexpozíciót, míg a negatívok a túlexpontálást tűrik jól.) Általában mondva a diafilmek szinei telítettebek és kontrasztosabbak, de persze ez megint csak nyersanyagfüggő, mert vannak (legalábbis: voltak) kifejezetten telített negatívfilmek is (pl Agfacolor Ultra) és vannak alacsonkontrasztú diák is (pl Fuji Astia).

Hogy melyik a jobb, digitális vagy a film: ezen lehet vitatkozni, de nem érdemes. A hajó már elment. Filmre fotózni kezdeni ma olyan, mint elkezdeni Elvis-erekjéket gyűjteni. A Király halott.

(#7) Szekkancspet válasza csiga997 (#6) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Köszönöm, minden tiszta. Lenne még egy kérdésem: A gépem ( praktika bx-20 ) az elmúlt egy hétben elkezdett azzal szórakozni, hogy egyszerűen nem exponál. A felhúzással semmi gáz, minden úgy történik ahogy kéne, csakhogy ha lenyomom a gombot, nem történik semmi. Az egész mechanika mozdulatlan marad, csak egy elfolytott kis kattanást hallani, és semmi. Ez ügye elég gáz, mivelhogy az embernek nem mindig van ideje kétszer elsütni a gépet, ráadásul nagyon visszatekerni sem tudom a filmet, mert a fene tudja hogy mennyit ahhoz, hogy ne az előző képet csesszem el, tehát egy kockát ki is dobok az ablakon, és ez kb minden negyedik próbálkozásnál így van. Habár a közeljövőben szeretnék beruházni egy '' újabb '' gépre, de azért jó lenne valahogy orvosolni a problémát. Van valakinek ötlete, hogy mi lehet a hiba?

(#8) csiga997 válasza Szekkancspet (#7) üzenetére


csiga997
őstag

Fotó paradicsom: Füredi út 9/D
Ők lesznek a te barátaid. :D

[link]

[Szerkesztve]

(#9) Smogus válasza Szekkancspet (#3) üzenetére


Smogus
őstag

Tanév közben Pesten vagyok amúgy meg vidéken :D
pesten az Erőd fotó az én barátom, mindent megcsinál az ottani boltos, hív nagyít mindent rendesen eredeti ff papírra, a 6x6-ost is odaviszem, de előbb utóbb megtanulok hívni az biztos :D
Ott úgy van az írfolyam hogy 650forint a hívás én álltalában ennyivel meg is elégszem mivel utána szkennelem a negákat otthon a 6x6-ról szoktam egy kontaktot is kérni, olyan mint az indexkép :D az is olyan 600 forint körül van, szóval nem olcsó, az ff nyersanyag meg olcsónak mondható, 650forintól a csilagos ég, mondjuk efke ami horvát gyártmány 650, ilford teljes terméklistája megtalálható ebben a boltban
Ja a cím az Bp. II.ker Erőd utca számot nem tudok de nem hosszú az utca a Margit körútról nyílik


Az eladó hívó felszerelés komoly Csiga??? Lehet hogy érdekel ha jó állapotban van és jó áron ;]

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#10) Szekkancspet


Szekkancspet
csendes tag

Milyen ( esetleg használt ) gépeket tudnátok ajánlani 30e-körül? A nikon 801s-ről vannak valakinek tapasztalatai?

(#11) Smogus válasza Szekkancspet (#10) üzenetére


Smogus
őstag

Hát új normális tükörreflexes gépet nem nagyon kapsz 30alatt
az én Canon EOS300-asom is 40 volt
Használtan meg kapsz minden félét, és viszonylag jó áron is, ha valaki vigyázott a gépre tehát külsőleg is jó állapotban van a gép akkor szinte biztos hogy belülről is korekt a gép de ki kell próbálni őket
Én tudom ajánlani a régi gépeket, nekem is van pár, a régin az antikot értem :D mert már jó 50éves valamelyik :DD, szeritnem megvan a fílingje a régi gépes fényképezésnek, főleg ha teljesen analóg a gép

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#12) Protezis


Protezis
őstag

Megkerdezhetnem mi a jo a ff filmben?
Annyiba kerul mint a szines, szinesbol ugyanolyan ff kepet lehet csinalni mint ff filmmel, forditva viszont nem, ezenkivul a szines filmek elterjedtsege miatt a szines filmhivo gepek az elterjedtek, igy egy ff film elohivasa korulmenyesebb, hosszadalmasabb.

[Szerkesztve]

(#13) Rive válasza Protezis (#12) üzenetére


Rive
veterán

Megkerdezhetnem mi a jo a ff filmben?
Tudtommal több trükköt enged meg finomabb szemcsemérettel vagy mivel készül.

Jó kis topik lesz ez. Én egy EOS300-al babratolok, hol sikerül, hol nem. Most van folyamatban egy EOS/M42 átalakító beszerzése, bár egyelőre ez inkább krimi, mint beszerzés. Egy 200-as tele már akadt, féldög állapotban olcsó pénzért adták. Majd még egy közgyűrű meg egy fókuszkétszerező van tervben.

Ami kérdés: elterjedt ez a digitális papírkép. Rendes, 'analóg' papírképet hol csinálnak még? Jó áron, persze :)

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#14) Yaye válasza Protezis (#12) üzenetére


Yaye
őstag

FF-et lehet házilag laborálni-nagyítani, ami jó móka (és nem mellesleg gazdaságos) annak aki szereti a fényképezés ezen kézműves részét is művelni, ugyanez színes filmmel viszont fájdalom.

(#15) csiga997 válasza Szekkancspet (#10) üzenetére


csiga997
őstag

A 801s a legjobb amit a fehér kenyér feltalálása óta az emberiség produkálni tudott. Mostanra ráadásul olcsó is, mint a szemét. Itt bécsben legutóbb 80€-ért láttam egyet.

(#16) csiga997 válasza Smogus (#9) üzenetére


csiga997
őstag

Este megnézem otthon, hogy mik is vannak pontosan, mert már nem emlékszem és majd megírom.

(#17) csiga997 válasza Protezis (#12) üzenetére


csiga997
őstag

A szines filmnek (és a digitális cuccoknak) soha nem lesz olyan tónusterjedelme, mint a fekete-fehér filmnek van.
A szines film előhívása sokkal-sokkal körülményesebb, mint a fekete-fehéré. De felteszem te itt most nem az előhívásra, hanem az előhívatásra gondoltál, igaz? ;)
A ''szines filmről fekete-fehér nagyítás'' sem olyan egyszerű, mint ahogy azt elképzeled. Speciális (panchromatikus) papír szükséges hozzá, mert a normál fekete-fehér nyersanyagok többsége csak a kék fényre érzékeny. Ezért aztán a szines negatívról nagyított fekete-fehér képeken egy csomó szín egyszerűen eltűnik.

(#18) Smogus válasza Protezis (#12) üzenetére


Smogus
őstag

A szines negát cseszheted ha további terveid vannak vele
csak labor bírja hívni, mivel elég bonyolult az eljárás otthon nem igazán kivitelezhető
Továbbá, a hívás során rengeteg dolgot tudsz még manipulálni az ff negán, melegebb hívóban hívod, tovább hívod, push hívás, fáradt hívó stb. mindegyik egy kicsit más végeredményt eredményez
Ja és még talán a legfontosabb az archiválhatóság, a ff negán ezüst halogenid jelenik meg ami úgye nem igazán bomlik, akkor fog megsemmisülni a negád (jól tartott körülmények között) ha elveszted, tehát az idő nem nagyon fog rajta, ugyan ez a helyzet a ff papírra nagyított képeknél, nézzél meg egy szines nagyított képet ami már több éve folyamatosan a napon van, kifakul elszíneződik, egyszerűen lebomlanak a színek az UV hatására, ez ff képnél nem igazán okoz problémát

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#19) Protezis válasza csiga997 (#17) üzenetére


Protezis
őstag

A legtobb labot tudomasom szerint digitalis geppel dolgozik. Igy a fekete-feherre alakitas kb 2 kattintas. En nem ertek ezekhez, csupan 1-2 honapja fotolaborban dolgozom, ahol mar reg nem a sotetszobas muvelet zajlik - pontosabban az, csak gepekkel. Egyik oldalon beteszem a filmet, masik oldalon 20 perc mulva kijon a negativ. Ezt utana scannelik, es nemi digitalis szinkorrekcio utan (melyet ember vegez kepenkent) kinyomtatjak a hagyomanyos vegyszeres eljarassal. A hivo gep csak c-41 filmekkel boldogul, ff filmet mas csinalja. Ezert nem ertem az ff film letjogosultsagat.

Mod: Smogus: na jo, akkor mostmar ezt is tudom. mondjuk ha sokaig minosegromlas nelkul akarom tarolni a felveteleimet, akkor digitalisan tarolom, de azt hiszem ezzel a felfogassal itt nem leszek nepszeru :D

[Szerkesztve]

(#20) Smogus válasza Protezis (#19) üzenetére


Smogus
őstag

Hát a mai világban tényleg nincsen létjogosultsága már csak olyan elvetemült hülyék használják mint én is :D
most fűztem be egy roll-t a pajtás gépembe kipróbálom hogy milyen képeket csinál :D
poénnak jó, három blende állítási lehetőség van rajta, úgyhogy csak a komponálásra hagyatkozhatom, a többi a nyersanyag dolga :))

A pc ff dolog meg messze nem közelíti meg majd az ff film tónusait
de kivitelezhető

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#21) csiga997 válasza Protezis (#19) üzenetére


csiga997
őstag

Hát, lehet, hogy két kattintás, de aztán az olyan is... ;]

A digitális tárolásról: eszmeletlenül jó digitális képeim vannak 1986-ból, 8''-os floppyn. Odaadom majd megnézni, gondolom van 8''-os floppymeghajtó a gépedben, nem...? ;]
Most nagyon azt hisszük, hogy a ma elkészült digitális felvételeink aztán már az örökkévalóságnak szólnak, de könnyen lehet, hogy 20 év múlva nagyítóval kell majd keresned olyan számítógépet, ami olvas még CD-t... Meg megnyitja a jpeg-et...
No és az írható CD/DVD-k tartóssága is ébreszt némi kételyt...

(#22) Smogus válasza csiga997 (#21) üzenetére


Smogus
őstag

Hát igen igen :D
fránya digitális világ, ilyenkor csak röhögni tudok :D
a 100 éve készült nyersanyagot még most is le bírják világítani :))


Csiga
Egyébként ha megnézted hogy mid van otthon és tényleg eladó akkor érdekelene ár, meg állapot meg ilyenek

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#23) zsiga667 válasza csiga997 (#21) üzenetére


zsiga667
addikt

Aki nem menti át a képeit az éppen aktuális mainstream adathordozóra (és esetleg formátumba), az meg is érdemli hogy később ne tudja őket megnyitni... :U
És lassan eljutunk oda hogy (fizikailag) kevesebb helyet fognak foglalni a filmek digitalizálva (16bit-es .tif-ben, 24*36-os képkocka esetén mondjuk 20Mpixelre scannelve) mintha negatívon tartanád. De gondolom épp neked nem kell mondanom hogy milyen sok helyet tudnak foglalni a negatívok, ha valaki év(tized)eken át nyomja a gombot... ;)

(#24) csiga997 válasza Smogus (#22) üzenetére


csiga997
őstag

na ezek vannak:
két hívótank, egy Patterson (ha ez mond neked valamit ;)) 3 orsós, meg egy kisebb, már nem emlékszem milyen gyártmányú, 2 orsós. 120-as filmből a nagyban két tekercset lehet egyszerre hívni, a kisebben egyet. Vannak tartalék orsók is egy pár. Aztán van két összenyomható vegyszeres flakon (Hama), tölcsérek, szárítócsipeszek a hozzájuk való súlyokkal, talán 4 vagy 6 pár. Aztán van egy Durst sötétkamra lámpa, három szinű, hívótálak papírhíváshoz (2db, 24x30-as), papírcsipeszek (fém). Kontaktoláshoz használtam őket régebben. (Egy üveglap kell még hozzá, az gondolom van otthon ;)) Árat nem mondok így elsőre, mert fogalmam sincs, hogy mennyiért mennek ezek a dolgok mostanában. Mennyid van? :D

(#25) csiga997 válasza zsiga667 (#23) üzenetére


csiga997
őstag

Hát, mondhatod nekem is, végülis. ;) De számoljunk utána!
Egy mappába, ami nagyjából egy átlagos méretű A4-es iratgyűjtőnek felel meg méretre, belefér ~100-150 tekercs negatív könnyedén. De mondjuk, hogy csak 100. Ez 100*36=3600 felvétel.

Ha ezt ledigitalizáljuk az általad megadott paraméterekkel, akkor azt kapjuk, hogy az 3600*20M*3*2=432GB. Ezt ha lemented írható DVD-kre, akkor 432/4.7=92 db kell hozzá. Azért az sem kevés helyet foglal, feltéve, hogy nem hengerben ömlesztve akarod tárolni (ugye, itt most hosszútávú archiválásról beszélünk.) Ha biztonsági másolatot is szeretnél, akkor már 184 korongról beszélünk, ami még slim tokban tartva is... hát... szóval....
És aztán ezt 3 évente újraírni.... hááát.... öööö..... ;)

[Szerkesztve]

(#26) zsiga667 válasza csiga997 (#25) üzenetére


zsiga667
addikt

Ez mind igaz, de én nem a mai ~4,5GB/lemez kapacitású DVD-ről beszélek, hanem a nemsokára (mondjuk 5 év) elérhetővé váló holografikus tárolásról beszélek, ami egy DVD-méretű lemez esetén kb. 500-1000GB tárhelyet biztosít. Így azért már kicsit más a leányzó fekvése. ;)

És akkor még nem is került szóba az, hogy a keretezett diák mennyi helyet foglalnak. (Egy A4-es mappa helyett egy fél szekrényt...)

(#27) Smogus válasza csiga997 (#25) üzenetére


Smogus
őstag

Ment privát a hívó cucokkal kapcsolatban

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#28) adik


adik
őstag

Keblemre totyik! :)

eos 33 + Fuji dia filmek tömkelege. Minőségi ff hívás, ha még aktuális: Soós fotóban, a Deák térnél, dia pedig az Emkében, a Blahánál. 500, ill 800 hufért. FF filmet csak a Soósban szabad venni, és keresni érdemes a lejárt szavatosságúkaat, azokat olcsóbban adják, és mivel 1-2 éve járt csak le a szavatosságuk (ez örök infó, azaz mindig van olyan film, aminek fél-1-2 éve járt le a szavatossága), ezért a minőségük ugyanolyan, mint a frissnek.
színes negát is be lehet vállalni. esetleg +1/2 fé exponáláskor.
lejárt dia film színei elcsúsznak, szerintem felejtős.

Kettő, csipkebokor vessző!

(#29) adik válasza Protezis (#19) üzenetére


adik
őstag

A legtobb labot tudomasom szerint digitalis geppel dolgozik.

ez igaz. nézz meg egy otthon hívott - nagyított képet, és egy digiteset. megjegyzem: lehet otthon hívni színeset, csak mega-brutál költségekkel jár.

Igy a fekete-feherre alakitas kb 2 kattintas.

ez is igaz. duplán érvényes az előző megjegyzésem: egy ff film dinamikája igen komoly frusztrációt okoz akármilyen más médiának. PS olyat nem fog tudni, ugyanis nincs olyan bemenő adat. (ha érted mire gondolok)

En nem ertek ezekhez, csupan 1-2 honapja fotolaborban dolgozom, ahol mar reg nem a sotetszobas muvelet zajlik - pontosabban az, csak gepekkel. Egyik oldalon beteszem a filmet, masik oldalon 20 perc mulva kijon a negativ. Ezt utana scannelik, es nemi digitalis szinkorrekcio utan (melyet ember vegez kepenkent) kinyomtatjak a hagyomanyos vegyszeres eljarassal.

:( ha pedig tényleg érdekel a fotózás technikái háttere, akkor a dolgok esszenciájától fosztottak meg.

Kettő, csipkebokor vessző!

(#30) adik válasza csiga997 (#6) üzenetére


adik
őstag

A másik lehetőség, a kromogenikus film: ez egy szines C-41 eljárással hívható film, ami fekete-fehér negatívot ad. Ezt aztán bármilyen fotólabor elő tudja hívni neked. Mondjuk, a papírképekhez már ideálisan fekete-fehér papír lenne a legjobb, de olyat már nem hiszem, hogy sok helyen csinálnak manapság. (Szines papíron nem feltétlen kapsz igazi feketéket és szürkéket.) Ilyen film pl. az Ilford XP2 vagy a Kodak BW400CN, de a Konicának is volt, nem tudom azt gyártják-e még.

pont az említett Konicát próbáltam ki kisérletező-kínom-kedvemben. Két különböző objektívvel kattogtam. Az egyik szürkeárnyalatos képeket adott, a másik az igencsak zöldes-beütésű volt. Egész mókásan nézett ki, de jó volt :) igen, színes papírra ment, minden kérésem dacára, de a zöldes képek egész jók lettek, így még örültem is neki, de többet azért ilyet nem veszek.

Kettő, csipkebokor vessző!

(#31) pacorro válasza csiga997 (#21) üzenetére


pacorro
aktív tag

Az én Minolta rawjaim helyébe már most másikat csinált a Sony, szóval lesznek itt bőven gondok. Szerintem a jpg bukására sem kell 20 évet várni.

Viszont a negatívok meg a diák sem örökéletűek...
Az enyémeimen is van minden: ujjlenyomat, karc, van amelyiknek fakultak a színei...
Annyiból talán jobb a digitális állomány, hogy ott nincs minőségromlás. Vagy teljesen jó, vagy teljesen tönkremegy.

"Helytelen a képeimet a valósághűség szempontjából megítélni, mert nem bizonyos dolgokat vagy lényeket ábrázolnak, hanem vonalakból, síkokból és színekből alkotott önálló organizmusok." - Ernst Ludwig Kirchner

(#32) pacorro válasza zsiga667 (#26) üzenetére


pacorro
aktív tag

Viszont a keretezett diának olyan feelingje van, amit nem ellensúlyoz semmilyen helymegtakarítás. :(

"Helytelen a képeimet a valósághűség szempontjából megítélni, mert nem bizonyos dolgokat vagy lényeket ábrázolnak, hanem vonalakból, síkokból és színekből alkotott önálló organizmusok." - Ernst Ludwig Kirchner

(#33) adik válasza pacorro (#31) üzenetére


adik
őstag

Szerintem a jpg bukására sem kell 20 évet várni.

diát, meg ilyen dolgokat nem szívsen archiválnék jpg-be. egyébként igaza volt egy másik tagnak: nem árt néha átírni ezeket a dolgokat. ha módszeresen csinálja a felhasználó, akkor nem is fog tőle hülyét kapni

Viszont a negatívok meg a diák sem örökéletűek..

attól függ. a kis tubus, amibe beleteszik a laborban, az valóban sok mindenre alkalmas, de nega-tárolásra nem. amibe a diákat szokták belefűzni, az már alkalmas ilyen feladatokra. és az sem árt, ha tekercsenként kap egy azonosító számot, dátumot, és van hozzá egy index-kép. úgy még azt is fogod tudni, hogy mit hol kell keresni. (beszélni persze könnyű: itt, az íróasztalomon van alőttem 3 ilyen tubus szanaszét :B )

Kettő, csipkebokor vessző!

(#34) pacorro válasza adik (#33) üzenetére


pacorro
aktív tag

Hát ez az, sok mindent lehet, de általában az ember lustasága győz. :)

"Helytelen a képeimet a valósághűség szempontjából megítélni, mert nem bizonyos dolgokat vagy lényeket ábrázolnak, hanem vonalakból, síkokból és színekből alkotott önálló organizmusok." - Ernst Ludwig Kirchner

(#35) Smogus válasza adik (#33) üzenetére


Smogus
őstag

''attól függ. a kis tubus, amibe beleteszik a laborban, az valóban sok mindenre alkalmas, de nega-tárolásra nem''

Úgy utálom azt amikor belecsavarják abba a kis ku*** dobozba :D
szoktam mondani hogy ne is csavarja össze, olyan kicsire, csak lazán bele egy zacsiba azt viszem is, erre vissza másnap azt látom hogy benne van összecsavarva
aztán megyek haza azt küzdök hogy 6-osával felvágva el tudjam normálisan tenni
meg ugye a szkenner sem szeretni ha egyfolytában össze akar kunkorodni

A diakeret meg megéri a helyet amit foglal mert olyan jó elővenni azt nézegetni :))

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#36) adik válasza Smogus (#35) üzenetére


adik
őstag

láttam lefűzhető ''bugyit'', amibe bele lehet tenni a 6-osával vágott filmet. csak sajnos nem tudta megmondani a user, hogy hol és mennyiért lehet ilyet beszerezni. ti nem tudjátok véletlenül?

Kettő, csipkebokor vessző!

(#37) csiga997 válasza pacorro (#31) üzenetére


csiga997
őstag

Szerintem a jpg bukására sem kell 20 évet várni.

Én inkább úgy mondanám, hogy a 8 bites jpeg-nek a napjai meg vannak számlálva. ;)

Viszont a negatívok meg a diák sem örökéletűek...

A WC papír, ha becsomagolva tárolod rettentő sokáig eláll, viszont ha a seggedet törlöd vele.... :DDD
Megfelelő tárolás mellett - és ehhez igazán nem kell sok - azonban a filmek meglepően sokáig kibírják. (Fekete-fehér filmekből vannak 150 évesek is, amelyek ma is kifogástalan állapotúak, szinesből a kodachrome is bírja legalább ennyi ideig, a szines negatívok és E6-os diák már kevésbé időtállóak, de egy ~50 év nekik is kinéz. A nyomatokból a fekete-fehérek és a szines cibachrome/ilfochrome-ok ugyancsak 100-150 évet bírnak, a szines RA4-ek ~40-50 évet, a legtöbb gond a minilaboros RA-4R-ekkel van, mert ott nem mossák ki a fixírt a végén, csak vegyszeresen semlegesítik. De ha fény nem éri, egy 15-20 év még ott is bejöhet.)
A tárolásról pedig: nem kell itt valami nagy dologra gondolni, a negatívokat elég savmentes pergamen vagy celluloid tasakba lefűzve egy fénymentes papírdobozba tenni, mellé esetleg egy-két zacskó szilikonos nedvszívó bigyuszkával, és aztán csak vigyázni, hogy az egér meg ne egye.

(#38) csiga997 válasza adik (#36) üzenetére


csiga997
őstag

Több félét is lehet kapni, a Hama és a Henzo a legelterjedtebb. A pergamenes az olcsóbb, a cellofános a drágább. Egy 100-as csomag olyan 3-5e ft lehet, kiviteltől és bolttól függően. Ami fontos, hogy a negatívtartó szélesebb, mint egy normál A4-es lap, ezért az irodai iratfűzők nem a legalkalmasabbak a tárolásra (kilóg a széle és meggyűrődhet). Célszerű ezért negatívtartó mappát venni. Én a Panodiát ajánlom, de természetesen bármelyik másik gyártóé is jó lehet (pl. Henzo).
Fotoplust a róna utcában érdemes megpróbálni. [link]

[Szerkesztve]

(#39) Smogus válasza adik (#36) üzenetére


Smogus
őstag

Az általam már sokat említett Erőd fotó is forgalmaz ilyet
egyszer régen vettem vagy 50 darabot nem túl nagy összegért meg ott hívatok és ő ebben adja oda nekem :D
Szóval kapható :)
Én irodai irattartóban lefűzve tartom, pont nem lóg ki :)
ja és az a jó hogy ebből a lefűzős lapból van középformátúmú is nagyon jó dolog :D

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#40) Smogus válasza Smogus (#39) üzenetére


Smogus
őstag

Lejárt a mod idő :(

Szóval itt is van [link]
mondjuk nem a legolcsóbb, de van webshop is ;]

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#41) adik


adik
őstag

köszcsi, megnézem, és majd veszek valamilyet jól. Nem lenne baj, ha rendszerezném már ezeket, csak persze most valóban minden 100-ast meg kéne fontolnom. No mindegy, majd lesz valahogy :U

Kettő, csipkebokor vessző!

(#42) Smogus


Smogus
őstag

Meglaboráltam életem első negáját :D
hát vegyes élmények
Rohadtul oda kell figyelni, a nega sajnos már az elején el volt cseszve mivel egy pajtással csak gyorsan elnyomogattam, de sajnosn rosszul húzta a filmet és ezért egymásra lettek húzva a képek, kb a nega felén van 10 kocka :D
de az első az jó lett, hívás is jól sikerült, csak hát a képek nem érnek egy kapal szart sem kivéve az elsőt ;]

Szóval majd a következő jobb lesz :) remélem

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#43) Smogus válasza Smogus (#42) üzenetére


Smogus
őstag

Na látom egyedül örülök a sikeremnek :D:D:D:D:D:D
Na mindegy, azért felteszek egy kérdést hátha valaki errejár és tudja rá a választ vagy tud javasolni valamit.
Szóval az a lényeg hogy amikor a negáét kiveszem a tankból hívás után a felesleges vizet hogyan bírom normálisan eltávolítani, valami házipraktikát jó lenne hallani
Egyszóval ki hogy szokott csepteleníteni? ;]

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#44) adik válasza Smogus (#43) üzenetére


adik
őstag

még sose hívtam, és még nem is láttam hogyan csinálják, de állítólag van egy ''lehúzó'' nevű ketyere, aminek semmi köze a wc-lánchoz. az index fekete-fehér fórumán [link] vannak a dzsanisták. ha rászánom magam, és veszek pár teki ff filmet, tudunk beszélni egy muti meg hívást élőben?

Kettő, csipkebokor vessző!

(#45) Smogus válasza adik (#44) üzenetére


Smogus
őstag

Hát az a baj hogy ez a ketyere újonnan boltban drága és mindenki azt mondja hogy egyszer használta addig amíg végig nem karcolta vele a negát, és ez igaz lehet, mondjuk ami nekem van annak berepedt a gumija lehet hogy egy teljesen új nagyon jól müxik
Csak mindenki mondja hogy nem azzal csinálja és szeretnék érdekes praktikákat tanulni :D

A hívásról meg ha majd belejövök akkor szívesen.

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#46) csiga997 válasza Smogus (#43) üzenetére


csiga997
őstag

Lehet kapni csepptelenito folyadekot amit a vegso mosovizbe kell onteni es utana foltmentesen szarad. En egy ilfordot vettem anno, vagy 100 tekercsre eleg egy flakonnal. ;) Ez tkp egyfajta szappan, ugyhogy akar normal folyekony mosogatoszer is jo lehet (persze, nem a szuperszonikus dorzsolos ecetes almaillatu..)

(#47) Smogus válasza csiga997 (#46) üzenetére


Smogus
őstag

Hmm ennek utánanézek ha van ilyen és tényleg sokáig kibírja akkor veszek szerintem :D
Meg éri ha tényleg csak belcseppentem majd lerázom felteszem száradni és jó is lesz :))

Ja még egy kérdés, fixálás után meddig szoktál álltalában mosni?

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#48) pacorro válasza Smogus (#43) üzenetére


pacorro
aktív tag

''Na látom egyedül örülök a sikeremnek :D :D :D :D :D :D ''

Grat! :)

"Helytelen a képeimet a valósághűség szempontjából megítélni, mert nem bizonyos dolgokat vagy lényeket ábrázolnak, hanem vonalakból, síkokból és színekből alkotott önálló organizmusok." - Ernst Ludwig Kirchner

(#49) Smogus válasza pacorro (#48) üzenetére


Smogus
őstag

Köszönöm ;];]

[Szerkesztve]

Ha az emberi agy elég egyszerű lenne ahhoz, hogy megértsük, akkor egyszerűségünkben erre már nem lehetnénk képesek. -- http://smogus.deviantart.com/ --

(#50) Szekkancspet


Szekkancspet
csendes tag

Sziasztok!
Volt szerencsém rátenni a kezemet egy marha régi gépre. Nem tudom a tipusát, mert sajnos nem európai nyelven van ráírva, de egy csomó hasonlót találni mindenféle árveréses oldalon a neten. Két optika van rajta, az egyiken csak keresztülnézek, de semmi szerepe nincs a képalkotásban. Felülről nyitott, az egész, onnan kell belenézni a ''keresőbe'', és fel tudok pattintani egy kis nagyítólencsét a kererső felett. A gép nem a hagyományos 35mm-es filmet haszálja, hanem a régi 120as szabványt. Vannak valakinek tapasztalatai ilyesmi fényképezőgépekről? Szeretnék kicsit játszani vele, mert marha hangulatosnak találom, és szeretnék otthon előhívni néhány ff képet. A hívás mechanizmusa ugyanaz a 120as filmeknél mint a normál kisfilmnél? A két film anyaga ugyanaz, csak méretben különböznek? Akkor viszont sokkal nagyobb felbontással számolhatok?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.