Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Héraklész
tag
Tetszettek volna fejlődni. Érdekes, hogy Kína a nagy "másoló", aki csak kullog mások után, egyre több területen leelőz nyugati cégeket, emiatt van a nagy szankciózgatás. Hogy ez nekünk fogyasztóknak jó-e? Szerintem semmilyen hatalmi döntés nem a mi érdekünkben történik.
-
GhanBuri Ghan
őstag
Kár aggódni a Kuka miatt, már az is kínai cég.
Talán ha az európai szabályzók a verseny élénkítését célozták volna az utóbbi harminc évben, akkor az európai termelés ma is versenyképes lenne... -
válasz GhanBuri Ghan #2 üzenetére
Majd a sok képzett bevándorló megoldja. Meg a diverzitás is növeli a versenyt.
A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!
-
kilua
senior tag
Nem azt mondták hogy "a robotikai fejlődés miatt nem lesz szükség az olcsó képzetlen kínai munkaköre"?
Na igen, aki azt mondta az nem tudta mennyit fektetett be kína oktatásba.
[ Szerkesztve ]
-
totron
addikt
válasz GhanBuri Ghan #2 üzenetére
Ki az aki kiveszi a saját zsebéből a zsetont egy esetleges, jövőbeli szituáció miatt? Hogyan zajlott volna ez az élénkítés?
-
.mf
veterán
Hadd homályosítsalak fel. A másoló kínai cégek nem azért előznek be nyugati cégeket, mert annyira innovatívak lennének, hanem azért, mert az állam beáll mögéjük és megtolja őket vissza nem térítendő támogatásokkal, kedvezményes hitelekkel, adókedvezményekkel, stb, ezért sokkal olcsóbbak a termékeik (dömping), és le tudják tarolni a piacot. Miért jó ez a kínai államnak? Mert miután az összes erősebb konkurenst kiütötték és/vagy felvásároltak és monopol-helyzetben vannak, már ők diktálnak, megemelik az árakat, a nekik nem szimpatikus országokat még zsarolhatják is, hogy nem adnak. Ezt eljátszották már a ritkaföldfém-bányászatban egy évtizeddel ezelőtt (miután dömping-árakkkal monopolhelyzetbe kerültek, sokszorosára emelték az árakat, és országokat zsaroltak, hogy nem adnak, ha nem teszik ezt és azt), és máshol is erre hajtanak.
Szóval mint fogyasztó, az olcsóbb kínai termékekkel egy ideig nyersz, de miután leuralták a piacot és vége a versenynek, többet vesztesz, mert drágábbak lesznek a termékek és az innováció is megszűnik. Az államilag támogatott kínai termék sem a te érdekedben olcsó.Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/
-
kilua
senior tag
És amilyen állami támogatás Kína ad az mitől másabb mint amikor folyamatosan azt halljuk a hírekben, hogy "X a cég Y milliárd forint állami támogatást kapott hogy itt gyártson" ?
Itt is folyamatosan azon pörögnek a hírek hogy melyik ország hány milliárd euróval/dollárral/Yennel támogatja a helyi chipgyártást.
-
GhanBuri Ghan
őstag
A "másoló Kína" képét hadd árnyaljam ezzel a 2022-es adattal:
https://www.statista.com/statistics/732247/worldwide-research-and-development-gross-expenditure-top-countries/
Aki nem nyitná meg: R&D költések ország szerint, nominálisan számolva (nem PPP alapon). Kína magasan a második - és azóta valószínűleg tovább torzultak az arányok, nem a nyugati világ előnyére.
És itt még csak nem is lehet Kínát hibáztatni, versenyhelyzet van, ők ráfeküdtek arra, hogy "jobbat, olcsóbban" - mit is kínál ezzel szemben az EU? Ezer kifogást arra, hogy miért is választják még az európai cégek is Kínát? Bocs, de abból nem lehet kenyeret venni.
(arról ne is beszéljünk, hogy az USA legálisan saját cégeire költött támogatása (chipgyárakra, akkugyárakra - "inflation reduction act") a többszöröse annak, ami a kínai titokban elköltött, tiltott támogatásainak a legmagasabbra becsült összege. És akkor feltettük azt, hogy az USA egyetlen állami döntése sem részesített előnyben hazai céget)#5 totron
A kérdést úgy is fel lehet tenni, hogy ki az, aki a hosszú távú versenyképességet feláldozza a pillanatnyi haszon kedvéért.
Az élénkítést én úgy képzelem, hogy a nagy cégeknek kedvező, lobbizással áttolt törvényeket nem engedtem volna át, sőt, inkubátorházakkal és a bürokrácia csökkentésével segítettem volna a kis cégeket. Az tragikus, hogy Izrael, a "startup ország" sokkal több új területen előrébb jár, mint az EU - töredék R&D költésekkel.
Tegyük mellé azt, hogy mára már a nagy európai cégeket is hátrányba hozzák az európai szabályozások. (BASF konkrétan a teljes németországi gyártását Kínába költöztette. A BASF vezetője volt Habeck egyik gazdasági tanácsadója...) -
ddekany
veterán
A baj egyszerűen az, hogy az EU/USA volt olyan rövidlátó és koordináltalan, hogy függővé váltak Kínától. Így nem lehet kerek perec minden kereskedelemet megtiltani vele olyan alapon, hogy hát náci diktatúra.
-
Héraklész
tag
A protekcionizmus minden társadalmi rendszerben és korban jelen lehet. Kína pénzzel pumpálja stratégiai vállalatait, az USA akár háborúkat is kirobbant, hogy a térség nyersanyagát és a rombolás utáni felépítés lehetőségét megkaparintsák cégei.
A középkori királyságok céheiket óvták vámokkal és egyebekkel.
Érdekes lenne kideríteni, hogy az óriásvállalatok, mint a Black Rock, Vanguard tulajdonosai milyen kapcsolatban állnak a politikával. Ki befolyásol kit?
Nyilván nem férünk hozzá ilyen adatokhoz, ahogy a kínai támogatásokéhoz sem.Nem lényegtelen az sem, hogy ki honnan indult. Az amerikai cégeknek száz éveik voltak kialakulni, fejlődni. Kínában a Brit Kelet Indiai Társaság ópiumháburújától az 1970-es évek rabszolgamunkájáig masszív nyugati lerablás történt, miután eszmélt és lépett az adott kormány, elindítva/megengedve saját cégeket.
-
GhanBuri Ghan
őstag
válasz Héraklész #26 üzenetére
Tegyük hozzá azt is, hogy a szabad piacot mindig az erőlteti, akinek ez a hasznot hozza, tehát akinek a legnagyobb termelési kapacitása és hozzá a legfejlettebb technológiái vannak. Volt, amikor a hollandok képviselték ezt, és az angolok védték a saját piacukat (navigation act, 1651), utána már az angolok várták el mondjuk a kínaiaktól, hogy feltételek nélkül engedjék be a kereskedőiket a saját piacukra (ennek része volt az ópiumháborúk és az egyébként lakatlan angol Hongkong kereskedőbázissá alakítása), hogy a XX. században már az amerikaiak képviseljék ugyanezt.
Hát, most a kínaiaknak hozná a legnagyobb előnyt a szabad kereskedelem, persze, hogy ők mondják ezt, a nyugati országok meg védnék a piacukat.
A protekcionizmus egyébként érthető és (ésszel használva) segítheti az egy ország fejlődését, viszont a nyugati országok lelassulását pont a cégek nagyra növekedése, és a közöttük lévő verseny lecsökkenése (magyarul: a piac felosztása) okozta. Ugye az utolsó amerikai trösztellenes lépés az AT&T feldarabolása volt 1982-ben, pedig nem lehet mondani, hogy az volt az utolsó, méretével visszaélő monopólium... -
GhanBuri Ghan
őstag
válasz GhanBuri Ghan #27 üzenetére
Valaki magyarázza el nekem azt, hogy miért én kapok figyelmeztetést, ha bejön valaki a fórumba, a témához nem szól hozzá, ellenben mindenkinek beszól és személyeskedik? (igen, dabadab ámokfutására gondolok)
A moderátoroknak nem a topik rombolóitól kellene megvédenie azokat, akik tényleg a témához próbálnak hozzászólni? -
totron
addikt
válasz GhanBuri Ghan #28 üzenetére
Régebb óta van itt és/vagy nagyobb hátországa van, akár moderátori vagy ő maga is az. Az odakaffogós-magas lovas stílus valóban ostort kíván. Majd kinövi.
Biztos, hogy nem az AT&T volt az utolsó, de most nem jut eszembe amelyik azóta (és még az is csak a jéghegy csúcsa).
(#26) Héraklész, a háborús rész inkább konteó, én azt mondom. Vám ma is van, az lenne az alap? Határokon, csomagküldéskor, de a külföldre streamelt adók reklámjait sem láthatod.
Tényleg nem látunk bele.
-
PROHARDVER!
válasz GhanBuri Ghan #28 üzenetére
Mert személyeskedtél.
-
GhanBuri Ghan
őstag
válasz PROHARDVER! #30 üzenetére
Mármint abban a stílusban válaszoltam, amivel hozzám szóltak.
Csak érdeklődnék, hogy az mit kapott, aki az egészet elkezdte?#29 totron
Nálam biztos nincs itt régebb ótaNem, az utolsó nagy feldarabolás az AT&T volt. Még próbálkoztak a Microsofttal, de annak az lett a vége, hogy választható lett a default böngésző, az, hogy legyen külön cég az Office, a Windows és társai, az végül elsikkadt.
És ezzel párhuzamosan ment az, hogy a lobbizásra egyre több pénzt költöttek a cégek, és egyre megbecsültebb állásnak számított a lobbizási ügyek intézése. Nem akarok vádaskodni, de azért én itt látok némi összefüggést. -
válasz GhanBuri Ghan #31 üzenetére
Ne várd már el, hogy az exmoderátort regulázzák. Inkább dobj fel egy adblockert és úgy nézd a Prohardvert, lássák, hogy te is támogatod a munkásságukat .
Mert ugye, fórumozók nélkül ez a weboldal is olyan lenne, mint ami már 20 éve bezárt.A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!
-
Héraklész
tag
válasz GhanBuri Ghan #31 üzenetére
Én is kaptam figyelmeztetést.
-
-
Héraklész
tag
-
Tasunkó
senior tag
Na már a spájzban vannak.
Kérek egy számot a jútútú. Európai macskakilátókő Nugáton a helyzet változatlan
-
PROHARDVER!
Ez nem poltopik, és a melegezést és szivárványozást is legyetek szívesek mellőzni, mint a topikhoz egyáltalán nem tartozó témákat. Legyetek szívesek a szabályokat betartva fórumozni.
-
Sempronius89
tag
válasz PROHARDVER! #49 üzenetére
A 9-es hozzászólás kajak melegezést és szivárványozást váltott ki? Kb évente nézek fel erre a fórumra, de úgy tűnik dabdab állapota egyre romlik.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- HP EliteBook 845 G8 Tartós Fémházas Laptop 14" -60% Ryzen 5 Pro 5650U 6mag 16/512 FHD IPS Matt LTE
- HP EliteBook 845 G7 Fémházas Laptop 14" -45%Ryzen 5 PRO 4650U 16/512 FHD IPS SURE VIEW
- HP Elitebook 840 G8 i5 1145G7 / 32GB / 512GB / hibátlan!
- Nethome Plus, klíma wifi modul
- LG OLED55C12LA 2 ÉV GYÁRI GARANCIA
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest