Hirdetés

2024. június 20., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44651) sunseeker2k5 válasza -ZeeZee- (#44650) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Értem. Tegyük fel hogy sikerül leterhelni azt az egy fázist. Nincs ráhatással, hogy mi történik az utcában : mellettem közvetlen van egy napelemes ház, aki a feltöltéssel tovább növeli a feszültséget illetve, az emberek napközben nincsenek otthon, tehát nem lesz nagy felvétel ezekben az órákban.

(#44652) bekesizl válasza sunseeker2k5 (#44651) üzenetére


bekesizl
csendes tag

Mostanában volt itt társalgás egy kisebb Huawei esetében a Q/U szabályozásról ilyen esetekre.
A nagyobbaknál nem működik ez?
Telepítő (vagy ilyen jogosultságú) tudja beállítani.

(#44653) sunseeker2k5 válasza bekesizl (#44652) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Erre gondolsz ?
https://support.huawei.com/enterprise/en/doc/EDOC1100059932/4385e6c4/setting-voltage-rise-suppression-q-u-curve

(#44654) leslieke válasza sunseeker2k5 (#44653) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ez mire is jó?

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#44655) 4D4M válasza sunseeker2k5 (#44651) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ezt inkább ne tegyük fel. A trafón lógó felhasználók számától függő ráhatásod van a feszültségre, ez általában [1/többszáz]. Ha megfelelően méretezett belső hálózatod van, akkor nagy biztonsággal kijelenthető, hogy utas vagy ebben a történetben: egyénként érdemben nem tudod befolyásolni a kialakuló feszültségeket.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#44656) leslieke válasza leslieke (#44654) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Megvan, megtaláltam a keresővel. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#44657) sunseeker2k5 válasza sunseeker2k5 (#44653) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Végigolvastam a Q/U-s hozzászólásokat, de nem lettem vidámabb. Ellenőriztetni fogom a telepítővel, de vélelmezem, hogy a 253-as szinten van. Jelenleg mindhárom fázison többet mér az inverter (260 is befigyel) tehát áll a rendszer. A szomszédé (Fronius) vidáman megy és esküszik, hogy nincs babrálva.
Nem ilyen lovat akartam.... ez szép szopás, hogy megveszed saját pénzeden a rendszert, de nem tudsz visszatölteni, mert vagy szar a hálózat vagy más ügyeskedik (amit én a kockázat miatt nem tennék). Sakk-matt :(

(#44658) bb71 válasza sunseeker2k5 (#44657) üzenetére


bb71
őstag

Nézd meg a saját szemeddel, hogy a szomszéd mit lát a Fronius mobil appban fázisfeszültségeknél!!!

(#44659) 4D4M válasza sunseeker2k5 (#44657) üzenetére


4D4M
aktív tag

A szomszéd inverter által mért fázisfeszültségeken túl érdekes lenne lenne még a mindkettőtök villanyórája által mért érték is.

ps.: bár függetlenül a mérési pontatlanságtól valószínűleg már a határon van a hálózat, tehát hosszútávon csak romlani fog a helyzet, amíg be nem avatkozik a szolgáltató.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#44660) Blamazs válasza sunseeker2k5 (#44653) üzenetére


Blamazs
senior tag

Ez nem beállítható itthon. Más a menüje az inverternek. Ilyen menüpont nincs is benne sajnos.

(#44661) ssarosi válasza sunseeker2k5 (#44657) üzenetére


ssarosi
tag

Érdemes megnézni a szomszédét, ha engedi.
Össze tudnád hasonlítani a sajátoddal, és abból el lehet dönteni, hogy tudsz valamit tenni, vagy csak várhatod a jószerencsét.
Kíváncsiságból megnéztem a saját hálózatom is.
Ha bekapcsolom a 2kW-os villanysütőt, akkor a sütő konnektorában 5V-al esik a feszültség. Ebből 1V esik a saját hálózatomon, és 4V-al csökken az óraszekrényben.
Ha 5kW-al megy (max.) a visszatáplálásom, akkor kb. 10V-al magasabb az inverterem kimenő feszültsége a kelleténél. Kötéshiba megkeresése, vagy légkábel csere lesz a vége. Nálam egyenlőre a 253V-os limit nem jelentkezik (max. 245V-ot mutat az inverter feszültség diagramja), első fogyasztó vagyok a trafó után, de ha lesz még több napelemes az utcában, nekem fog először gondot okozni.

(#44662) HunChris válasza ssarosi (#44661) üzenetére


HunChris
senior tag

"de ha lesz még több napelemes az utcában, nekem fog először gondot okozni." ez nem így van, a legtávolabbinak fog a trafótól, ahogy az alacsony fesz is ott fog jeletnezni.

(#44663) Blamazs válasza HunChris (#44662) üzenetére


Blamazs
senior tag

Én kb a az utolsó vagyok a sorban napelemesként. Küzdök is a túlfeszültséggel mint malac a jégen. Sajnos reggel mikor nincs még termelés már akkor is 240V az induló.
földkábelen jön be a villany, 2 éve lett szabványosítva a mérőhely....

(#44664) 313313 válasza Blamazs (#44663) üzenetére


313313
addikt

Gondolom nem a trafótól kapod közvetlen földkábelon, hanem a szabadvezetéki hálózatról, ami ha szencséd van igen hosszú és kellőképpen vékony....

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#44665) Blamazs válasza 313313 (#44664) üzenetére


Blamazs
senior tag

Az utcán lecserélték a légvezetéket a csavaros kötéses kábelre. De nem egészen a trafóig sajnos, az a másik utcában van, és oda a hagyományos vezetékkel csatlakoznak.
Annyit még hozzátennék, hogy ez a probléma azóta van mióta felkerült két rendszer az utcában pluszban. Előtte soha nem volt gondom a túlfeszültséggel.

[ Szerkesztve ]

(#44666) sunseeker2k5 válasza Blamazs (#44660) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Gondolom telepítő jogosultsággal igen (a leírás szerint), de megvárom mit mond a cég aki telepítette.

(#44667) sunseeker2k5 válasza Blamazs (#44665) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Kinek a területén vagy ? DÉMÁSZ ?

(#44668) zsiga19 válasza szekera (#44595) üzenetére


zsiga19
csendes tag

Nekem 7,68 kW-os rendszerem van 6 kW-os inverterrel, szóval néha vág, jellemzően tavasszal. 2020 szeptemberétől termel (először csak 5,68 kW volt, 2021 márciusában került fel még 2,4 kW). Augusztusban van az éves leolvasás. 2021 augusztustól 2022 augusztusig 3,2 MW túltermelésem volt. A melegvizet árammal állítottam elő, 3 klímám van (2 db 2,6 kW-os, 1 db 5,2 kW-os), jóformán nem használtam őket se hűtésre, se fűtésre ebben az időszakban. A fűtés idén február közepéig kondenzációs kazánnal ment (nekem is radiátoros és padlófűtésem van), akkor beüzemeltem egy hőszivattyús rendszert. Ennek (is) mérem a fogyasztását, februárban 320, márciusban (eddig a percig) 519 kWh volt. Úgy számolom, hogy ebben a nagyon enyhe télben majdnem 27 kWh volt a napi átlagfogyasztás a hőszivattyúnak. Amikor mínusz 3-5 fok volt éjszaka-hajnalban, akkor 40 körül evett (43,62 kWh február 27-én, 36,18 kWh március 5-én - ezek voltak kiugróan magas értékek ebben a két hónapban). 2021-ben 8.095, 2022-ben 8.782 kWh-t termeltek a napelemek. Ha úgy számolok, hogy 4 hónapot (november, december, január, február) fűtök, a 27 kWh-s napi átlaggal számolva az 3.240 kWh (3.226 kWh volt a túltermelésem). Ez alapján nekem nem marad elektromos autóra. A hőszivattyú úgy van beállítva, hogy 45 fokos előremenő vizet csináljon, a ház mondjuk 180 négyzetméter, a padláson 40 cm üveggyapot szigetelés van, a falakon 5-7 cm. A melegvíz előállítására elmegy átlagban 6-7,5 kWh naponta, a ház fogyasztása (hűtők, számítógépek, világítás, tévék, villanysütő, indukciós főzőlap, infraszauna stb.) 10-12 kWh átlagban naponta. Hátha segítenek számolgatni a fentiek :)

(#44669) Blamazs válasza sunseeker2k5 (#44667) üzenetére


Blamazs
senior tag

eon terület

(#44670) sunseeker2k5 válasza zsiga19 (#44668) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Csak kiváncsiságból : mekkora a hőszivattyú ? Szintén kondenzációs kazán, padlófűtés és 3 radiátor. 8 cm szigetelés a falon és 30 cm a födémen. Én is most álltam át (12 KW 3 fazisú Midea monoblokkos), de a melegvíz továbbra is gázról megy, mert a 300 literes tárolóval baromi sokat elvolt a HSZ és addig ugye nem fűt. A Midea nekem is megeszi a 40-50-et amikor -3-5 van, de én nem fix előremenővel használom, hanem időjárásfüggő görbével (ment egy hónapig fix 45-tel és utána lett időjárásfüggő, amivel kb 10%-ot tudok spórolni)

(#44671) sunseeker2k5 válasza Blamazs (#44669) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Köszönöm, akkor nem csak a DÉMÁSZ bénázik :)

(#44672) Blamazs válasza sunseeker2k5 (#44671) üzenetére


Blamazs
senior tag

Nem bénázásnak nevezném. A sok évi fejlesztés hiánya inkább. Amikor mérőhely szabványosítás volt nálam nem kevés pénzt fizettem hálózatfejlesztés címszóval. Valószínüleg az a pénz ment prémiumra meg új céges autóra. Most meg küzdhetek a szolgáltató mindenféle kifogásával, hogy miért nem tudják megoldani amire szerződtek.

(#44673) Blamazs


Blamazs
senior tag

Q/U-t be is állították nálam. ezek ellenére volt leállás ma is.
Mea culpa a kivitelezőmnek.
Innét már az eon jön. meglátjuk mit mondanak. Hosszadalmas küzdelem lesz ez.

(#44674) zsiga19 válasza sunseeker2k5 (#44670) üzenetére


zsiga19
csendes tag

Immergas Audax Pro 9 V2 a kültéri (9 kW), Magis Pro 9 V2 a beltéri. 1 fázisúak. Még nem próbáltam időjárásfüggő üzemmódban használni. A padlófűtésem egy hőcserélőn keresztül kapja a meleget, 38 fokra van állítva. Tartottam tőle, hogy ha ennél langyosabb vizet csinál a hőszivattyú, akkor a padlófűtésem nem fog meleget adni. Hogyan számoltad ki, hogy 10%-ot spórolsz az időjárásfüggő működéssel?

(#44675) asdf_ válasza Blamazs (#44673) üzenetére


asdf_
veterán

Na de P/U-t kell állítani... :U

(#44676) Gyuc


Gyuc
aktív tag

Sziasztok,
Fontos kérdésem lenne.
Olyat keresek aki oftre csináltatott telepítést és nem volt olyan inverter amire szerződött és egy másikkal fejezték be neki. A szerződés és a csatlakozási dokumentum is a korábbi inverterre szól. Okozott ez gondot a pályázat beadasnal?
Nálam sajna ez a helyzet és nem tudom mit tegyek.
Eon telepítés.
Köszi a válaszokat!

(#44677) Blamazs válasza asdf_ (#44675) üzenetére


Blamazs
senior tag

Nem tudom, nem értek hozzá. Volt itt már minden, de érdemben senki nem tudott segíteni. A linkelések Q/U-t tárgyaltak mindenhol.

(#44678) asdf_ válasza Blamazs (#44677) üzenetére


asdf_
veterán

P=teljestmény, tehát azt kell szabályozni.

Keresőnek: P/U feszültségfüggő teljesítményszabályozás

[ Szerkesztve ]

(#44679) Parci


Parci
HÁZIGAZDA

sziasztok!

adott egy se17k napelemes rendszer 8,4 kwp panellel. az utca végében lakom. leállogat az inverter néha. sokszor magas a feszültség, ma is volt 250 V körül az egyik fázison, viszont mégsem ezért áll le, hanem a support szerint:

"A hibanapló szerint THD (teljes harmónikus torzítás) túl magas a hálózaton azokon az időkben amikor a megállás történik. Okozhatja fogyasztó, eredhet a hálózatból, ha a maximális 5% értéket eléri az inverter megáll."

ezmiez a THD? mi befolyásolja, van-e bármi mozgásterem?

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#44680) senki68 válasza Parci (#44679) üzenetére


senki68
senior tag

Ezt én is most hallom először, csak rákerestem.
[link]

(#44681) supercow


supercow
őstag

Új cikk a magas feszültség probléma kapcsán.

In nomine Pasta, et Fusilli, et Spaghetti Sancti. Ramen.

(#44682) dbius válasza supercow (#44681) üzenetére


dbius
veterán

Megelőztél, pont most olvastam. Mintha rémlene, hogy van itt a topikban Ásotthalom környékéről valaki. Lehet pont az érintett?

(#44683) ecaddsell válasza Parci (#44679) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Nem teljesen szinuszos a feszültség. Bármilyen nem lineáris terhelés okozhatja pl. tápnál ha csak egyenirányítják és pufferelik a bejövő feszt. akkor a diódák csak a szinusz csúcsán nyitnak azaz ott terhelik a hálózatot, e-miatt a teteje vágva lesz (ezt régóta kötelező kompenzálni, minden PFC tápegység tudja). Okozhatja még pl. ívhegesztő stb.
Modern szkóppal és nagyfeszültségű (diff.) mérőfejjel lehet nézni a jelalakot (bár lehet a diff. mérőfejre valami hangkártyás rögzítést is lehet tenni, hogy a mintákat el lehessen tárolni).
Pl. lehet valami lakatos műhely van a közeledben stb. megpróbálod felderíteni vagy bejelented.
Fogalmam sincs mit tudnak vele csinálni...

(#44684) asdf_ válasza supercow (#44681) üzenetére


asdf_
veterán

És kb. mint minden nem szaksajtós cikknél, ordas hiba van benne. Rögtön az első mondatban :W , hiszen bizonyosan nem az mvm nexttel küzd emberünk, mert annak semmi köze nincs a szolgáltatott energia minőségéhez, hanem a hálózatos céggel. :U

(#44685) Degeczi válasza asdf_ (#44684) üzenetére


Degeczi
nagyúr

És hogyan fagynak le az informatikai eszközei a magas feszültségszinttől? :F
És mi az, h "a 260V már életveszélyes", a 230V még nem?
Mindenesetre ha tényleg rendszeresen 260V érkezik be, és nem ő állít elő annyit, annak gondolom könnyű az okát megtalálni egy szomszédnál.

(#44686) cOxeR válasza dbius (#44682) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nekem is ez ugrott be. :)

(#44687) cOxeR válasza Degeczi (#44685) üzenetére


cOxeR
Ármester

Nekem a szünetmentes visított egy időben, mert rendszeres pillanatnyi áramkimaradások voltak, de egész régiót érintette. Sokan kártérítést kértek, egy időben, utána érdekes megoldódott azóta se volt tervezetlen áramszünet.

(#44688) Samott válasza asdf_ (#44684) üzenetére


Samott
addikt

Jol gondolom, hogy mivel tanyat emlegetnek, ezert valoszinuleg messze van a trafotol es ez okozza a problemat?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#44689) lez68 válasza Gyuc (#44676) üzenetére


lez68
csendes tag

Tudtommal az OFT mellékletei nem kérik a csatlakozási dokumentumot és a MÁK-os formaszerződés is elég kiherélt. Az enyémbe pl. csak a kWp érték volt beleírva.

(#44690) Degeczi válasza cOxeR (#44687) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Gyanítom amúgy, h az újságíró vihette félre hülye megfogalmazással azt, ami eredetileg még korrekten hangozhatott el. Bár illene megjelentetés előtt átküldeni a kéziratot, de manapság tényleg nem mindenhol teszik meg.

(#44691) sunseeker2k5 válasza zsiga19 (#44674) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Köszönöm.
Nekem a HSZ méri a napi energia ráfordítást és ezeket jegyeztem le a 45 fok kézi és az időjárásfüggő beállításokkal egy-egy héten át. Januárban induláskor volt egy olyan hét amikor elég hideg volt és februárban akkor álltam át az időjárásfüggőre, amikor hasonló hideget jósoltak, ami be is jött. Tehát nem teljesen tudományos a megközelítés, de arra jó volt hogy a nagyságrendeket lehessen látni.

Én végig azt éreztem, hogy aki installálta a HSZ-t nem akart az időjárásfüggő görbével vesződni (funkció engedélyezése, görbe választás - nem nagy dolog) és ezért állította fix 45-re, mondván, abból baj nem lehet.

(#44692) sunseeker2k5 válasza ssarosi (#44661) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Fogok a szomszéddal is beszélni,hogy engedje meg hogy ránézzek(Fronius van neki). Egyelőre a telepítő válasza az volt hogy a Huawei-n fixen be van állítva az érték 253-ra és azt nem lehet állítani. Ezzel némileg ellenkező Blamazs screenshot-ja, amit persze fel is vetettem a telepítőnek. Most várok a válaszra.

(#44693) sunseeker2k5 válasza Blamazs (#44673) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Átküldtem én is ezt a telepítőnek, meglátjuk mit válaszol. Köszönöm a screenshot-ot.

(#44694) szekera válasza zsiga19 (#44668) üzenetére


szekera
csendes tag

köszi az infókat, kellenek mások tapasztalatai is, lehet okulni belőle
az idei évet a tapsztalatok mgszerzésére szán(hat)juk (amíg van éves szaldó)
eddig belefértünk a rezsicsökkentett kb. 2500 kWh limitbe, az energia árstruktúra megbolydulása és a kormány következetes energiapolitikája kényszerített ebbe a beruházásba, ill. az e-autó térnyerése (kapcsoljuk össze a hasznost és a kedvezőt)
a jelenlegi 7,6 kW-os rendszer elegendő lehet a (részben v. döntően) klímás hűtésre-fűtésre, az elektromos bojlerre és 1 e-autóra is (kb. napi 30-40 km ingázás)
ha szükség lesz rá, akkor jöhetnek a további panelek, akár a túlpanelezés is az inverter kapacitás kihasználása céljából
igyekszem már most rászoktatni magunkat a helybeni-azonnali fogyasztásra (mosó- és mosógatógép, klímák és öntözőrendszer ütemezése)
a fórum ebben is sok segítséget, támogatást ad

(#44695) asdf_ válasza Degeczi (#44685) üzenetére


asdf_
veterán

Szerintem okoscuccok lehetnek, mert az avr boost-os UPS-t nagyon régen kitalálták már, tehát számítógép meg ilyesmik lehetnek rajta, de okosvezérelten a fél világot nem lehet rákötni.

(#44696) 313313 válasza asdf_ (#44684) üzenetére


313313
addikt

Ez ilyen hergelős cikk, semmi tény,csak az,hogy szar...
10kW-os rendszernek elég a 3*16A nem kellett volna növelnie... szakmaiság 0...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#44697) Degeczi válasza asdf_ (#44695) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az OK, de minden okoseszközben kapcsolóüzemű táp van, jellemzően 100-240V-ra (de néha 90-250V) tervezve.
Ha kimaradások is vannak, érthető, de pusztán ingadozás nem ok fagyásra.

(#44698) sunseeker2k5 válasza sunseeker2k5 (#44693) üzenetére


sunseeker2k5
lelkes újonc

Megvolt a beálljtás (4 pontos Q-U curve, voltage suppression), de sajnos ezzel is megáll.

A telepítő szerint (idézem) "annyi hátránya van, hogy meddő energiát termel az inverter, ami lakossági szinten induktív meddő fogyasztás esetén 25% felett
(fogyasztott hatásos energiához viszonyítva) külön tételként fog megjelenni a villanyszámlán, kapacitív meddő fogyasztás esetén pedig már 0% felett is plusz költséget eredményez"

Mivel nem működik, nem tudom van e értelme hagyni a beállítást, főleg a negatív mellékhatások tükrében.

(#44699) butyu


butyu
csendes tag

Sziasztok!
Elég vakon vagyok a témában, ezért titeket hozzáértőket kérdeznélek.
A 100%-os támogatású pályázat keretében telepítenének 5 kW-os napelem rendszert, 9,5 kW energia tárolót, 5 db klímát (levegő-levegő hőszivattyú) és 2 db fűtőpanelt. Jelenleg a szabványosítás, óracsere fázisánál tartok. Jelenleg 3*16A, légvezetéken jön be a házba. A kérdésem a következő: érdemes- e teljesítmény bővítést kérni (3*20A v 3*25A) illetve H tarifás mérőt rakni a klímáknak?
Bocs ha láma kérdés volt, de fenntartásim vannak a kivitelezőmmel szemben...

Tedd vagy ne tedd, de ne próbáld!

(#44700) ftamas0201 válasza sunseeker2k5 (#44698) üzenetére


ftamas0201
senior tag

Én is sokat agyaltam ezen, de annyi van hogy ugye nem áll le az inverter csak leszabályoz nullára. Mert ha lekapcsol akkor törvény szerint 5 percig vagy mennyi ideig nem kapcsolódhat vissza a hálózatra.így pedig ha javul az érték azonnal tud valamennyit termelni. De én is arra jutottam hogy a leszabályzásra igazából addig nem ér semmit ezen felül mert a többiek az utcában nem csinálják meg, így nekik kedvezek jóformán ha én leszabályozok ők még jobban tudják gyúrni a hálózatot, jóformán ugyanannyi marad a feszültség az utcán.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.