Hirdetés

2024. június 23., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22902) süti5


süti5
őstag

Remélem mindenki elmorzsol egy könnycseppet a meghatottságtól a mai napos időjárás okán :)
26kWh, gyönyörű görbe, csak így tovább :DD

Visszanéztem, ennyi napi termelés utoljára novemberben volt :Y

[ Szerkesztve ]

(#22903) mauimagic válasza dknight (#22879) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Én is hasonló éves fogyasztás kiváltására telepíttettem napelemet tavaj.
Mosogatógép és szárítógép utána jött.
Én voltam olyan beteg, hogy 1-1 hétig fogyasztásmérővel mértem a nagy fogyasztókat.
3 fős háztartás, kicsi gyerek, sok mosás és szárítás.

Éves fogyasztásra felszorozva így alakul:

Mosógép 7kg 250 kWh
Szárítógép 8kg 135kWh
Mosogatógép ennél jóval kevesebb

Klíma sem nagyon dobja meg, ha csak hűtésre van.

Nekem 3.3 kWp fért fel a tetőre, DK-i fekvéssel, szóval nem ideális. Tavaj Április 20-tól Dec 31-ig 3.08 MWh jött le így is.

Annyi előnye van még az ilyen kis rendszernek, hogy engedélyezik 1 fázisra is (ha még így van), tavaj januárban épp várni kellett volna a 3 fázisú inverterre és sokkal drágább is lett volna.

Szépen elszálltak az árak, én 2020 végén megrendeltem, amikor kijött a felújítási alamizsnáról a rendelet, január első hetében szerződtünk. 1.2M volt a vége Huawei inverterrel Qcells panelekkel asszem.

[ Szerkesztve ]

(#22904) HunChris válasza süti5 (#22902) üzenetére


HunChris
senior tag

Szintúgy: 14,13 kWh (4,15 kWh/kWp) SE 3,4 kWp Qcells, dőlés - 33°, tájolás: -2°
cdl úgyis űbereli a nagyobb dőléssel ;)
Haver: 32.89 kWh (Huawei 10,2kwp Qcells 45 dőlés kb.40-45°, tájolás: 45°)
28,12 kWh (SE 10,72kWp Qcells fele dél, fele nyugat, dőlés 26°)

[ Szerkesztve ]

(#22905) süti5 válasza HunChris (#22904) üzenetére


süti5
őstag

Nekem 3,68kWh/kWp lett és örülök, mint majom a farkának :)

(#22906) Blackmate válasza HunChris (#22904) üzenetére


Blackmate
senior tag

26,66 kWh
Huawei 8KTL-M1
8,14 kWp Sharp NU-JC370
2 tető hajlásszög: 20 és 30 fok
azimut: -22 fok DK

(#22907) dknight válasza #39851264 (#22901) üzenetére


dknight
tag

Köszönöm a kimerítő válaszokat mindenkinek!

(#22908) cdl válasza HunChris (#22904) üzenetére


cdl
senior tag

:) 16.1 kWh lett tökéletes görbével. Rég láttam már ilyet.
Már hetek óta nincs nap errefelé. (December végén Olaszországban voltam, +6 8 fok, gyönyörű napsütés volt végig. Itthon tragédia idő.)

(#22909) HunChris válasza cdl (#22908) üzenetére


HunChris
senior tag

Tehát: 4,35 kWh/kWp :K
Görbe csúcsa mennyi volt neked? itt 2,4kw

[ Szerkesztve ]

(#22910) cdl válasza HunChris (#22909) üzenetére


cdl
senior tag

2.89 lett a csúcs.

(#22911) nihill válasza kiliti (#22893) üzenetére


nihill
őstag

meg se mozdul de nem is tudna, azt is külön csavar tartja

(#22912) senki68 válasza süti5 (#22902) üzenetére


senki68
senior tag

Valóban az utóbbi hetek legjobb termelése, de nálam azért ilyen jó átlag nem lett.
Keleti oldal már 11 órától megy árnyékba.

(#22913) korkor válasza süti5 (#22902) üzenetére


korkor
csendes tag

Szintén zenész: 12-13 kWh-ra számítottam, lett 15,6! Kellemes meglepetés. Tökéletes görbe, nulla felhő. SE5K és 4,62 kWp, 0 fok azimut, 35 fokos tetősík. mai csúcs 3.28kW. Sajna nálam a nap végét egy közeli dombtető leárnyékolja, de így sem rossz.

[ Szerkesztve ]

(#22914) süti5 válasza korkor (#22913) üzenetére


süti5
őstag

Nekem közel teljesen déli a fekvés, csak nagy fenyőim árnyékolnak kissé délelőtt.
Nem számottevő, mert 11 óráig fokozatosan kifut teljesen az árnyék, de biztosan nem elhanyagolható.
Kíváncsi leszek nyárra, mert akkor magasabban lesz a nap és gyorsabban kifut az árnyék is.

(#22915) -ZeeZee-


-ZeeZee-
senior tag

Jelenleg nincs napelemünk, de folyamatban van a tervezés, nincs elektromos autónk (plug-in hibrid), de ha lesz, akkor mire készüljünk már most a tervezéskor? Az sejtem, hogy a fogyasztást megdobja, ezért több napelemet kell felrakni. Arra gondolok, hogy kell-e nagyobb kismegszakító a jelenlegi 16A helyett, milyen kiállásokat kell esetleg előre megcsinálni, hogy ha lesz autó, akkor csak be kelljen kötni. A jelenlegi fogyasztás 3000kWh/év, erre gondoltam egy 4kWp-es rendszert (11-12db Trina Solar 370W, Fronius Symo 3.7-3-M vagy Fronius Symo 4.5-3-M). A fogyasztás azóta nőtt (szárítógép, 1500W-os fűtőpanel, forrólevegős sütő (vagy mi a szösz)), szóval, lehet, hogy már most is kevés a tervem.

Előre is köszönöm a segítséget. :R

(#22916) 313313


313313
addikt

Autózási szokásaid te ismered, hogy mennyit használod, mennyit töltenéd...
Autó tipusától függ a töltőbteljesítménye 3-5-7-11...kW
Napelemet 2,5kW-os inverter felett 3 fázisra lehet csak kötni.
Már lehet igényelni külön órát autó töltésre, jelenleg kedvezményes tarifával. Ám idő múlásával kifizettetik a benzin árában lévő jövedéki adókat és útdíjakat is a villany autósakkal, erre lesz jó a külön mérő, nyilván a nagyobb teljesítményű töltőegységeket majd direktbe kell rá kötni....
Napelem tervezéskor érdemes rászámolni 10-20 százalékot a fogyasztásra, mert a forgótárcsás órák nem mindent mérnek és mérhetnek jóval kevesebbet is, mint a valós fogyasztásod...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#22917) Rolly válasza 313313 (#22916) üzenetére


Rolly
veterán

Amíg az autót bármilyen konnektorból (ami elbír 10At folyamatosan) lehet tölteni, addig az otthoni töltésen keresztül nem lesz soha megadóztatva az elektromos autó... lesz majd gps-km alapú adó szerintem...

(#22918) gerii válasza 313313 (#22916) üzenetére


gerii
addikt

Ez a külön óra autó töltéséhez mit takar pontosan?
Jövő héten telepítenek nálam SE7k inverterrel egy rendszert, de a kocsi töltőt azt mondta a szakember, hogy függetlenül tudom később telepíteni.
Ha van esetleg erről valami cikk, szakirodalom a neten?

(#22919) Geresics válasza 313313 (#22807) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Az AC oldali bekötés nekem gyanús, hogy egy 4 eres alu kábellel történt, és a földelés, ami külön kábel kellene legyen, az elmaradt! :Y

A park helyileg hol van? (Pár hónapja beszéltem egy beruházóval, ahol ugyan ilyen forgatós+Sungrow rendszer épül, hogy legyek én az üzemeltetés vezetője, de túl távol van, költözni pedig nem akarok?)

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#22920) 313313 válasza gerii (#22918) üzenetére


313313
addikt

így indult egy poszt egyik fórumba, volt pár link, azok a hozzászólások eltüntek....

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#22921) 313313 válasza Geresics (#22919) üzenetére


313313
addikt

4-eres kábel, direktbe PEN-t kap az inverter és külön földelve mellette...
Helyileg Kiskunfélegyháza kb 10-12 park...

Emlékfoszlányaimban kutatva, eddig az összes parkba 4 eres volt az inverterek kábelja, és helyileg volt földelve, max közvetlen az inverter mellett volt szétválasztva a PEN.

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#22922) Geresics válasza 313313 (#22921) üzenetére


Geresics
Topikgazda

A 4 eres bemeneti tömszelence mellett van egy másik, oda kell(!) bekötni a földelést. Elég szomorú, ha ezen spórolnak, pláne, ha átmegy így minden vizsgálaton... :(((

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#22923) 313313 válasza Geresics (#22922) üzenetére


313313
addikt

Pedig ez egy jól megépített és relatív hibamentesen bekapcsolt park... Ennél voltam már sokkal rosszabbakba is...

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#22924) Geresics válasza 313313 (#22923) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Gyere ele egyszer hozzánk, megmutatom, hogy mi az, ami nálam átmegy az ellenőrzéseken! ;)
Pl. Horvátországban már a 100kW-os Fronius Tauroval kifejezetten szép (nem csak jó) rendszert csináltam! Ott már nem kellett kompromisszumokat kötnöm a főnökeimmel

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#22925) 313313 válasza Geresics (#22924) üzenetére


313313
addikt

Amúgy mi csak a trafóházat/kapcsoló állomást helyezzük üzembe, meg ellenőrizzük a mérő kört és felszereljük az elszámoló mérést. Ezek legyenek jók, többi milyen, nem ránk tartozik...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#22926) Geresics válasza 313313 (#22925) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Tudom! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#22927) leslieke válasza 313313 (#22916) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Inkább 30-40 százalékkal kell túlbecsülni a jelenlegi fogyasztást,
mert amikor majd “ingyen” lesz, akkor hajlamosabb lesz az ember máshogy gondolni az áramra.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#22928) 313313 válasza leslieke (#22927) üzenetére


313313
addikt

Nekem nem nőttem a fogyasztási szokásaim, mert "ingyen van". Kivétel mikor új gépet veszek(mert szükségem van rá)

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#22929) tbc2 válasza leslieke (#22927) üzenetére


tbc2
tag

Én is amellett vagyok, hogy egy család 5 kWp-nél kisebb rendszert ne telepítsen. Nálam is jelentősen nőtt a fogyasztás (kb. 2500-3000 kWh volt előtte), de ez egészen más okra vezethető vissza: nálam az volt a "nyomás", hogy ugyebár nagyobb rendszert szereltettem fel, hogy futureproof legyen a leendő elektromos autóhoz pár év múlva, ezért több lett (volna) a termelésem, és most majdnem mindent árammal csinálok, amit árammal is és gázzal is lehet. Ezek közül a messze legnagyobb tétel a fűtés: a kondenzációs gázkazánt padlóűtéssel csak a 0 fok alatti időszakokra használom, ahol a légkondik már eléggé ergya hatékonysággal működnek, de ilyen perverziókra is kell gondolni, hogy amikor pl. tésztát főzünk, akkor a vizet nem gázzal forraljuk fel, hanem vízforralóval, és csak a főzés idejére megy a gáz. Tudom, ez a kerekítési hiba kategória, de "ingyen" van az áram, és egyébként nem fogyna el. Az egyetlen, amit lehetett volna még "áramosítani", az a HMV, de jelenleg átfolyó vízmelegítéses, és abba nem ruháztam be, hogy legyen egy bojler is, az sose térült volna meg. Úgy számoltam, hogy a gáz-megtakarítással együtt kb. 20%-os az éves hozamom, és kb. 5 év a megtérülésem, ami szerintem nem rossz.

(#22930) Tony21 válasza tbc2 (#22929) üzenetére


Tony21
tag

Indukciós főzőlapot tudom javasolni, ha sok mágnesezhető aljú edényetek van. Ég és föld.

(#22931) süti5 válasza Tony21 (#22930) üzenetére


süti5
őstag

Csatlakozom, gáznál is sokkal gyorsabb, tényleg mindennél gyorsabb, akár csak egy nagy adag teát főz az ember vagy bármit kell gyorsan melegíteni, gyorsaságban, kényelemben nincs alternatívája.

(#22932) Tiédetis válasza süti5 (#22931) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Kivéve ha áramszünet van :)

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#22933) kardkovacsi válasza süti5 (#22931) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nem beszélve arról, hogy a gáz a helyiség levegőjét égeti el, közben meg azért kiköp magából egy kis ezt, azt. Gondolok itt mindenféle nitrogén oxidokra. Nem nagy mértékben de igen.

[ Szerkesztve ]

(#22934) süti5 válasza Tiédetis (#22932) üzenetére


süti5
őstag

Többen írják ezt az áramszünet dolgot, meg hogy áthidalni akkuval stb.
Nyilván lehetnek ilyen helyek vagy csak mi lakunk ilyen szempontból szerencsésebb helyen, de itt ha jól mlékszem pl. egyszer volt az utóbbi évben kb. 2 perces áramszünet.
Ezalatt azért tudjuk nélkülözni az indukciós lapot :)

(#22935) 313313 válasza süti5 (#22934) üzenetére


313313
addikt

Nem mindenhol egyformák a hállózati adottságok...
Felénk példáúl évek óta (10-20 éve) nem volt üzemzavar miatti hosszabb/nagyobb áram kimaradás...(megyeszékhely belváros/kertváros KÖF vonalak hurkolható kábel hálózatok, itt faág/jegesedés/szél nem nagyon játszik)
Ellenben tegnap volt valahol valami, KÖF-ön kapcsolgathattak, esetleg alállomási hiba, mert párszor elment a villany kb 1 másodpercre, a kondenzációs kazánunk ki is állt hibára és majd 3 órán át a hideg vizet keringette csak a padlóba. Egy ki, majd bekapcs megoldotta a problémát csak mint érdekesség említem meg, hogy néha nem árt ránézni a rendszerekre...

[ Szerkesztve ]

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#22936) Tony21 válasza Tiédetis (#22932) üzenetére


Tony21
tag

Áramszünet esetén sokkal fontosabb dolgok fognak hiányozni, mint a főzőlap. Gázkazán fűtési szezonban pl.
Mivel van plusz termelése, adja magát az indukciós főzőlap.
Kezelése kb. mint a gázé (ellenben a kerámialapos - lényegében rezsó - a tehetetlensége miatt újra tanulandó), csak sokkal gyorsabban éri el az edênyben a tartalom a hőfokot :)

(#22937) kardkovacsi válasza Tony21 (#22936) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Meg tegyük hozzá sokkal biztonságosabb is. Eleve a max hőmérséklet általában az edény max. hőmérsékletével egyezik, azaz jellemzően 100 fok körül. Ellenben bármi hőátadáson alapuló eszköz meg sok száz fokos. Egyikről ha lekerül az edény akkor már csak megéget, a másik megolvasztja a bőrt is.

(#22938) Andras6800 válasza kardkovacsi (#22937) üzenetére


Andras6800
senior tag

No igen. Nekünk is indukciós van és imádom. gyorsabban forral mint a vízmelegítő.. és ugyan olyan gyorsan állítható mint a gáz. Előtte volt sima kerámia lap. Az főzés után negyed óráig olyan forró volt, hogy ránézni sem lehetett.
Volt is urban legend, hogy amikor a kerámia főzőlapok elterjedtek, sok volt a konyhai sexbaleset :DD Ugye a ház ura főzés után felpattintotta az asszonyt a konyhapultra, annak meg odakapott a feneke :DDD

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#22939) Tiédetis válasza süti5 (#22934) üzenetére


Tiédetis
senior tag

Felénk sűrűn van. Legjobb válasza a szolgálatónak október környékén a "gólyamadarak" fészkelése miatti duma volt.
[22936] No meg a wifi is hiányozni fog

[ Szerkesztve ]

A T. rollok hozzászólásait ahogy eddig, ezek után sem olvasom

(#22940) kardkovacsi válasza Andras6800 (#22938) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nekünk előtte kerámia lap volt. Épp hezitáltunk mi legyen az új házban. Asszony meg egy műanyag edény alá véletlenül alákapcsolt és brutál befüstölte pár másodperc alatt az egész lakást. Na, jó akkor eldöntve :) indukciós lesz.

(#22941) süti5 válasza kardkovacsi (#22940) üzenetére


süti5
őstag

Nekünk lakásban indukciós volt, a nemrég vásárolt családi házban pedig kerámialapos. Decemberig bírtuk, kicseréltettük indukciósra itt is, egyszerűen sokkal jobb.

(#22942) tbc2


tbc2
tag

Az indukcióshoz kevés az egy fázis, ugye?

(#22943) KilgoreTrout válasza tbc2 (#22942) üzenetére


KilgoreTrout
senior tag

Nem, 1x32A is elég. Sok típusnál korlátozható a maximális teljesítmény, meg amúgy sem jellemző egyszerre maxon járatni mind 4 tekercset.

[ Szerkesztve ]

(#22944) Tony21 válasza kardkovacsi (#22940) üzenetére


Tony21
tag

én gázt gyújtottam műanyag alá ... ugye otthon nincs ilyen baj, mivel az indukciós lap el sem indul, ha nincs rajta megfelelő edêny :DDD
tbc2: nem feltétlenül, de nyílván több ampert kíván egy fázison.
Nálam 2x16A a főzőlap, 1x16A meg a sütő.

(#22945) senki68 válasza Tony21 (#22944) üzenetére


senki68
senior tag

Egyszerűbb hülyebiztost árulni, mint megtanulni a helyes használatot. Tiszta amerika. :(

(#22946) -ZeeZee-


-ZeeZee-
senior tag

Felmerült egy újabb kérdés bennem. Fronius tervezőnél ezt látom:

A 3.-at értem, 5-5 panel külön stringen, munkaponton. A másik kettőt hogy kell értelmezni?

Szerk: ezt vendégként nem tudom életre lehelni, amikor a 4-es pont inverter és méretezéshez érek, nem tud tovább számolni, azt mondja:

Az inverter méretezése nem lehetséges. Kérjük, ellenőrizze a célarányt, a modulok mennyiségét, vagy bővítse az inverterek választékát.

Valakinek van tippje mit rontok el?

[ Szerkesztve ]

(#22947) Tony21 válasza senki68 (#22945) üzenetére


Tony21
tag

Ez nem hülyebiztosság, ez így működik, hogy ha nem teszel rá megfelelő edényt, akkor nem működik ... működési elvéből adódóan. Ráteszel egy alu lábast, akkor sem működik, ráteszel egy műanyag edényt, akkor sem működik ... mert nem tud működni :)

(#22948) süti5 válasza Tony21 (#22947) üzenetére


süti5
őstag

És milyen jó hogy így működik....
Nekem most decmberben mikor lecseréltük az itt lévő beépített kb. 10 éves kerámialapot az volt az utolsó csepp a pohárban, mikor egyik lapon levest főztem, tehát a készülék be volt kapcsolva, otthagytam mert játszottam közben a gyerekkel, majd feleségem szólt a fürdőből hogy mi ez az égett szag mondom kizárt a leves nem tud odaégni... Mire kimentem látom, hogy az egyik virsliszacskó amit a tűzhely mellé tettem, de belógott az egyik karikára, magától beindult az a lap és megolvasztotta a műanyag zacskót, már tényleg füstölt, mikor kimentem. Lehet a kerámialap volt már szar, mert nem hinném, hogy be kéne indulnia bármitől ha rátesznek valamit, de ha be volt a készülék kapcsolva, néha eljátszotta utána is, hogy elég volt rátenni valamit és beindult maxon...

(#22949) umisu80


umisu80
csendes tag

Sziasztok, csinaltam egy fenykepsorozatot a haztetomrol ahova napelemet szeretnek. Szerintetek okos vagy nem okos rendszer kellene nekem ha a lathato tetore szeretnek napelemeket(DK tajolas), ha lehet indoklassal.

Koszi

[ Szerkesztve ]

(#22950) kiliti válasza süti5 (#22948) üzenetére


kiliti
csendes tag

Azt még tegyük hozzá, hogy ez a legdrágább féle főzőlap. Valamint ennek a legnagyobb az esélye, hogy elromlik, hiszen ez a fajta áll magasan a legtöbb alkatrészből. Oldalanként sok száz alkatrészből. Nekem az egyik oldalon egy zener dióda megadta magát (2,5 Ft), és már semmi sem működött. Egyik felébe új panel 70+ ezer ft + munkadíj. Szerencsére (segítséggel) meg tudtam javítani.
Mindettől függetlenül a legjobbnak tartom az indukcióst! Kisgyerek mellé főleg, a biztonsága, gyorsasága, precíz időzíthetősége miatt.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.