-
LOGOUT.hu
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
tbc2
tag
válasz leslieke #22927 üzenetére
Én is amellett vagyok, hogy egy család 5 kWp-nél kisebb rendszert ne telepítsen. Nálam is jelentősen nőtt a fogyasztás (kb. 2500-3000 kWh volt előtte), de ez egészen más okra vezethető vissza: nálam az volt a "nyomás", hogy ugyebár nagyobb rendszert szereltettem fel, hogy futureproof legyen a leendő elektromos autóhoz pár év múlva, ezért több lett (volna) a termelésem, és most majdnem mindent árammal csinálok, amit árammal is és gázzal is lehet. Ezek közül a messze legnagyobb tétel a fűtés: a kondenzációs gázkazánt padlóűtéssel csak a 0 fok alatti időszakokra használom, ahol a légkondik már eléggé ergya hatékonysággal működnek, de ilyen perverziókra is kell gondolni, hogy amikor pl. tésztát főzünk, akkor a vizet nem gázzal forraljuk fel, hanem vízforralóval, és csak a főzés idejére megy a gáz. Tudom, ez a kerekítési hiba kategória, de "ingyen" van az áram, és egyébként nem fogyna el. Az egyetlen, amit lehetett volna még "áramosítani", az a HMV, de jelenleg átfolyó vízmelegítéses, és abba nem ruháztam be, hogy legyen egy bojler is, az sose térült volna meg. Úgy számoltam, hogy a gáz-megtakarítással együtt kb. 20%-os az éves hozamom, és kb. 5 év a megtérülésem, ami szerintem nem rossz.
Új hozzászólás Aktív témák
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után