Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23201) bb71 válasza kardkovacsi (#23198) üzenetére


bb71
őstag

én. Két hétre küldött a kivitelező választ pont ma a fényképpel illusztrált panaszomra, hogy 2 sorral feljebb KELLETT volna rakni a panelokat - mert még bőven volt és van hely a gerincig.

Válasz:
"Köszönöm a képeket, valóban van benne mozgástér, lehetne kicsit feljebb pozícionálni.
Azonban remélem, hogy az eresznek van annyi stabilitása és minősége, hogy a hazai hóhelyzetet kibírja, így nem lesz gond belőle remélem, hogy nincs feljebb helyezve a panelsor.
Köszönöm"

ezen már csak sírok... Benyelte a pénzt, utána a vízözön, a megrendelő le van sz@rva!
Bújnak ki a felelősség alól.

Ti mit írnátok neki, valami velőset?

[ Szerkesztve ]

(#23202) senki68 válasza bb71 (#23201) üzenetére


senki68
senior tag

Az egész ott lett elszúrva, hogy mikor kimentek szerelni, nem nyomatékosítottad, hova szereljék.
Így utólag már nehéz lesz.

(#23203) blueboi69 válasza bb71 (#23201) üzenetére


blueboi69
csendes tag

Kérdezz meg egy építészt/műszaki ellenőrt, hogy ilyenkor mit lehet tenni.
Esetleg megírni nekik, hogy kössetek egy újabb szerződést, hogy ha sérül az eresz, akkor megcsinálják neked vagy feljebbrakják.

Egyébként sztem érzik ők, hogy sarasak, de ennél nagyságrendekkel nagyobb bakikat is ejtenek szakemberek. Lássuk be, az itthoni hóhelyzet nem fogja leszakítani az ereszt.

(#23204) joghurt válasza bb71 (#23201) üzenetére


joghurt
addikt

Alapvetően az általuk végzett munka után felelősséggel tartoznak. Ha leszakad az eresz, és ez visszavezethető arra, hogy nem feljebb szerelték, jöhet tőlük a kártérítés. Optimális esetben a felelősségbiztosítójuktól.

A tej élet, erő, egészség.

(#23205) axioma válasza bb71 (#23201) üzenetére


axioma
veterán

A kornyezettol fuggoen ez termelesi minuszt is jelenthet [elobb kitakarnak a fak, epuletek]. Persze nem jelentos meg ugyse tudod mihez kepest, de amugy nalam siman tullog itt-ott mert panelenkent par centivel kevesebbre szamoltak... igaz, tudataban voltunk hogy hova esik a ho rola ha lecsuszik, es azzal nincs gond. Bar sok ho nem volt ott pedig ez a harmadik tele.

(#23206) Rolly válasza MrZed001 (#23200) üzenetére


Rolly
veterán

nekem abszolút magas :)

(#23207) kiliti válasza axioma (#23205) üzenetére


kiliti
csendes tag

Szerintem több dologtól függ, hogy elviszi-e az ereszt a panelról a hó.
1. milyen a lejtése a tetőnek
2. hány sor panel van egymás "fölött"
3. állóak vagy fekvőek a panelek
4. mennyire lóg bele az eresz a cserép síkjába (ha alatta van, elmegy felette a hó)
5. mennyire komolyak/nagyok a hófogók/hótörők
6. mennyi hó van a panelokon
7. segít-e gyorsulni egy megfelelő irányú szél
8. a csúszás iránnyal mekkora szöget zár be az eresz vonala
.... biztos sok van még :)

(#23208) senki68 válasza kiliti (#23207) üzenetére


senki68
senior tag

1. milyen a lejtése a tetőnek Nekem 20 fok és azon is megcsúszik a hó.
4. mennyire lóg bele az eresz a cserép síkjába (ha alatta van, elmegy felette a hó) Nem megy el felette. Ne számolj rá.

(#23209) kiliti válasza senki68 (#23208) üzenetére


kiliti
csendes tag

(#23210) senki68 válasza kiliti (#23209) üzenetére


senki68
senior tag

Ezzel csak az a baj, hogy egy sebes eső sem a csatornában landol.

(#23211) aranyi_j válasza -ZeeZee- (#22972) üzenetére


aranyi_j
újonc

Köszi!!

(#23212) kenuba01


kenuba01
tag

Sziasztok.
Napelemes rendszert szeretnék telepíteni.
Több cégtől van már ajánlatom, elég nagy árkülönbségekkel.
A véleményeket szeretném kérni melyik rendszer tűnik ésszerűnek.
Háromra leszűkítettem
Az elvárásaim:
- panelonkénti optimalizálás mivel 4 különböző és 2 tájolású (Dk,Dny) tetősík lenne érintett.
- minimum 8 KWp teljesítmény
- okosrendszer

1. ajánlat (8.25KWP)
22 db longi solar 375 Wp panel, solaredge SE8k 3 fázisu inverter, 22 db SE optimlizáló
a panelekre 12 év teljeskörű és 25 év teljesítmény gar, optimlizálók 25 év gar, inverter 12 év gar (110000 Ft-ért 20 évre bővíthető)
a tartószerkezetre 5 év gar
ez bruttó 3.8 millió

2. ajánlat (7,8 KWP)
20 db Recom puma full black 390 Wp panel, Huawei SUN 2000-8KTL-M1 wifis inverter, 10 db optimlizáló
a panelekre 25 év teljeskörű és 25 év teljesítmény gar, optimlizálók 25 év gar, inverter 10 év gar
a tartószerkezetre 30 év gar
ez bruttó 3,5 millió

3.ajánlat (7,8 KWP)
20 db Recom puma full black 390 Wp panel, solaredge SE8k 3 fázisu inverter, 20 db optimlizáló
a panelekre 25 év teljeskörű és 25 év teljesítmény gar, optimlizálók 25 év gar, inverter 12 év gar
a tartószerkezetre 30 év gar
ez bruttó 3,9 millió

Köszönettel

(#23213) bb71 válasza kenuba01 (#23212) üzenetére


bb71
őstag

hülyeséget írtam...

[ Szerkesztve ]

(#23214) cdl válasza kenuba01 (#23212) üzenetére


cdl
senior tag

1 szavazat az elsőre.

(#23215) süti5 válasza kenuba01 (#23212) üzenetére


süti5
őstag

Szintén az elsőt választanám. Ár/érték arányban egyértelműen a legjobb.

Bár mindjárt jön Valaki, aki szerint az egész a feléből is bőven kihozható :DD

(#23216) senki68 válasza kenuba01 (#23212) üzenetére


senki68
senior tag

Nem tudom, hogy van helyed, milyen árszinten ajánlották a panelokat, de én azért utánajárnék, hogy 450-490 panel milyen árban lenne. Össz teljesítmény ugyanaz lenne, csak kevesebb panelból, ergo kevesebb optimalizáló.
De ezekből az 1-re szavaznék.

(#23217) cdl válasza süti5 (#23215) üzenetére


cdl
senior tag

Az árakhoz már hozzá sem szeretek szólni. :)
Rohadt mázlisták vagyunk, hogy Nekünk már fent van a rendszerünk.

(#23218) kenuba01


kenuba01
tag

Sajnos az arak nagyon elszalltak...es azt az infot kaptam, hogy ez meg rosszabb lesz azev masodik reszeben.
En is az elsot tartom jonak...plane hogy a kivitelezo ceg 45km re van a masik pedig 180km re.

[ Szerkesztve ]

(#23219) Bobby81 válasza cdl (#23217) üzenetére


Bobby81
tag

Nagyon durván felmentek az árak.

Nálunk 6kW - 16 panel SE8kW inv. + 16 opti - 2,8 Mft

(#23220) kiliti válasza kenuba01 (#23212) üzenetére


kiliti
csendes tag

Ha jól értem, és csak 2 tájolásod van, akkor nem szükséges (e miatt) az optimalizált rendszer. Hiába egy sík 2 helyre tagolódik.
De ha az okosrendszer követelményed azt jelenti, hogy panelenkénti monitor kell, akkor valóban a Huawei és az SE maradt.

(#23221) kardkovacsi válasza Bobby81 (#23219) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Havernak egy éve 3.5M-ért raktak fel egy 8.36-ost...azért olyan sokkal nem több a 3.8 most. 10%. Az is Solar Edge volt, 19 darab 440-es panellal.

[ Szerkesztve ]

(#23222) süti5 válasza kardkovacsi (#23221) üzenetére


süti5
őstag

Nekem is szeptemberben 3,1M volt a 7,1 kWp-s 8k-s inverteres SE rendszer.
Nyilván országrészenként is lehetnek némi árkülönbségek, meggyőződésem, hogy itt Pest körül meg Pesten drágább egyébként....

(#23223) Bobby81 válasza kardkovacsi (#23221) üzenetére


Bobby81
tag

Az se mindegy mire akarja az emberfia megcsináltatni, mert mikor mondtam, hogy kp és nem pályázat és számolják újra. Egyből olcsóbb lett. Valahol több százezerrel is. :D

(#23224) cdl válasza süti5 (#23222) üzenetére


cdl
senior tag

Ne hidd. 2020 végén kértem árajánlatokat, a környékbeli (Debrecen) cégek 20-30%-al voltak drágábbak. A munkadíj-anyag megosztásról ne is beszéljünk. Így Váci cég nyert.

(#23225) mimic1979


mimic1979
aktív tag

CanadianSolar CS3L-375MS napelem 22db.
Fronius Gen24+ 10.0-3-M, 3 fázisú inverter + Wifi modul 1db.
Napelemes tartószerkezet
Túlfeszültség védelmek, szerelési anyagok
Santon DFS-14 tűzvédelmi kapcsoló
Tervezés, áramszolgáltatói engedélyeztetés
Kivitelezés, érintésvédelmi felülvizsgálat, kivitelezői nyilatkozatok
bruttò
3 679 361 Ft

Ebben a formàban szerintetek bízhatok? Vèlemèny?

[ Szerkesztve ]

(#23226) Geresics válasza mimic1979 (#23225) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Az összetevők jók (bár a WIFI modul alatt nem tudom mit ért, mert a GEN24-ben már nem Datamanager kártya van, hanem Pilot, és az alapból az inverter része), és az ár is jó. A kivitelezőről nyilván semmit sem tudni, annak Neked kell utánanézned!

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23227) mimic1979


mimic1979
aktív tag

wifi modul tèvesen lett belerakva. Ma voltak felmèrni, ès teljesen korrektek voltak. Szakèrtelemnek nem èreztem hiànyàt. 3 panel esik egy màsodlagos “reggeli” felületre, azt a 3 panelt kell csak optimalizàlni. Elmèletben 6kw elèg lett volna szàmla nullàzàsàra, de ennyi panelt fèr fel a tetöre ami termel is.

(#23228) kardkovacsi válasza mimic1979 (#23227) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ezt az optimalizálást azért érdemes lenne megnézni újra. Ha egy sztringre kötik és más a tájolás akkor márpedig Fronius esetén kell mindenkire optimalizáló vagy az a három inverter annyit fog termelni csak amennyit épp a másik sztringen lévő leggyengébb panel. Ha nagyon eltérnek egymástól akkor nincs is értelme felrakni.

Amúgy ezt hajlamosak a telepítők benézni mert konkrétan nem tudják hogy működik pontosan az optimalizáló.

[ Szerkesztve ]

(#23229) mimic1979 válasza kardkovacsi (#23228) üzenetére


mimic1979
aktív tag

Ràkèrdeztem. Azt mondta hogy csak azt a 3-at kell csak optimalizàlni. A vègsö ajànlatot hètfön kapjuk meg elmèletileg. Ha megjött az ajànlat ràkèrdezek ùjra.

[ Szerkesztve ]

(#23230) kardkovacsi válasza mimic1979 (#23229) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Mi a fő panel rész tájolása? Tető dőlésszög meg déltől való eltérés, meg mennyi annak a háromnak amit oda akarnak rakni?

[ Szerkesztve ]

(#23231) kardkovacsi válasza mimic1979 (#23229) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Mondom még egyszer, a telepítők 95%-a nem érti hogy működik az optimalizáló (facebook csoport tele van nagy napelem telepítő cégek embereivel, vezetőivel és mégis totál hülyeségeket írnak optimalizáló témában). Nem értenek hozzá. Azt hiszik a TIGO olyan mint a SE rendszer optimalizálója, de nem.
Eleve az optimalizáló árnyékra lett kitalálva nem eltérő tájolásra. Ilyen esetben minden panelra kell a sztringen optimalizáló különben nem jól fog működni. Pontosabban fog csak épp nem annyit termel mint amennyi az optimális lenne.
A vége az lesz kifizetsz 3 panelért 1.5x annyit amik rossz esetben fele annyit fognak termelni mint a többi. Jó kis 30 éves megtérülése lesz annak a három panelnak.

[ Szerkesztve ]

(#23232) mimic1979


mimic1979
aktív tag

Akkor mit mondjak neki? Kèt külôn tàjolàs esetèn. Azonos munkaponton lesznek 7 + 3. A 3 kora reggel esetèn tudna megindulni ràsegítve a màsik 7 re.

(#23233) kardkovacsi válasza mimic1979 (#23232) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Anno írtam egy FB poszthoz hozzászólást optimalizáló témában:

"A teljesítmény az áram feszültség szorzata, a napelem panelokon a feszültség közel állandó és az áramon keresztül "jön ki" a teljesítmény azaz ha jobban süt a nap nagyobb áramot tudsz "levenni" róla. Normál esetben ha minden panel egyforma gyártmány és ugyanúgy süti a nap, ugyanolyan áram feszültség kombinációt adnak. Viszont a napelem sajátossága, hogy a sztringen az áramoknak kell megegyeznie. Az optimalizáló egy DC-DC konverter azaz az optimalizáló a feszültséggel játszik. Tehát pl. a sztringeden 10A az áram, de van egy árnyékos panel amin csak 5A lenne akkor ha van rajta egy optimalizáló akkor szépen lecsökkenti a feszültségét az opti oldali kimenetén és az áramot meg a közös áramra húzza. Valahogy így működik a Huawei és a Tigo optimalizálója. Az SE rendszer kicsit más, mert ott az optimalizáló tud feszültséget is emelni azaz másik irányba kilógó panel is "helyre rakja" azaz mindenki egyforma áramon lesz és (ha jól tudom) az inverter lövi be az egyes panelok feszültség áram kombinációját (itt a sztring oldali áram és feszültségre gondolok, a minden panel annyit termel olyan árammal és feszültséggel amennyit tud). Na most a Huawei/Tigo rendszernek van egy hátránya, hogy ha a nem optimalizálós panelok keveset termelnek azaz alacsony a sztring árama akkor azok a panelok se fognak többet tudni mint amiken van optimalizáló mert ahhoz feszültséget kéne emelniük, hogy lecsökkenjen az áramuk de ezt az optimalizáló nem tudja. Tehát a kérdésedre a válasz, ha olyan panel termel kevesebbet amelyiken nincs optimalizáló akkor mindegyik el fog romlani az is amin optimalizáló van. Azaz ezek az optimalizálók valójában csak arra jók, hogy a gyengébben termelő napelemek ne rontsák el az egész sztring termelését, ami a legtöbb esetben jó is. Olyat sem tudsz, hogy egy nagyobb áramú panelt beköss a meglévő sztringbe, mert mindig arra a panelra kell optimalizálót raknod aminek kisebb az árama, ebben az esetben meg a sztring összes paneljára kéne tenned kivéve az újra."

Ez pont a te eseted. Van 7 panelod opti nélkül és hozzáraksz 3 másik tájolású panelt optival. Amikor reggel van a 3 panel termelne mint állat, mert akkor süti a nap, de a másik hétnek az árama alacsony lesz ezért az optimalizálók nem fognak tudni mit kezdeni ezzel. Amikor a másik hetet süti rendesen a nap és a 3 optist nem akkor tényleg a maximumon fog menni a sztring. A kérdés az, mennyire vannak egymástól tájolásban messze. Ha 90 fok van köztük akkor értelmetlen felrakni azt a három panelt.

Vannak nagyon speciális esetek amikor kiadja de ez ritka mint a fehér holló (ezért írtam, hogy szinte mindig). Ilyen például ha egy irányba néznek de mondjuk az optis panelok 7 fokos tetőn vannak a nem optisok meg mondjuk 23 fokon. Mivel nálunk a nap maximum 67 foknál magasabbra azaz 23 fokos tető az ahol 90 fokot még elérheti ezért a 7 fokos tetőn lévő elem mindig kevesebbet termel mint a 23 fokos. De ez nagyon ritka együttállás.

(#23234) kardkovacsi válasza mimic1979 (#23232) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Ha jól értem az egész tető egy sík, azaz 19 egy tájolás, meg másik három lenne a másik tájolás.
Talán az lehet a megoldás, hogy mind a 19-et egy sztringre rakja. A többiek segítenek abban, hogy ez mehet-e (Voc 41,1V). Még lehet jobb hatásfokkal is fog menni az inverter mint két sztringgel. Viszont így csak 7-es rendszered lesz.

De tényleg kéne a pontos tájolás, akkor többet tudnék mondani.

(#23235) Geresics válasza mimic1979 (#23232) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Asszem valahol lemaradtam. 22 paneled lesz, ami hogy fog elhelyezkedni?
1. irányba néz 12 panel,
2. irányba néz 7 panel,
3. irányba néz 3 panel?
Vagy ezek közül az első 2 ugyan arra néz? Lehet csak én vagyok fáradt, de ha egy fotóval, rajzzal, akármivel tudnál segíteni, akkor mi is okosabbak próbálhatnánk lenni! :DDD

(#23234) kardkovacsi
Bocsi, ezt a kommentedet nem láttam! :B

[ Szerkesztve ]

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23236) Geresics válasza kardkovacsi (#23234) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Igen, én is azért kérdezem, mert a 19 az 1. munkapontra tök jó. A Fronius kalkulátora (és a hazai mérnöki képviselete) szerint a 2. munkapont már működni fog 3db CanadianSolar CS3L-375MS-el! Ha odafér, akkor a 3 opti árából én egy 4. panelt vennék, és máris királyság van! :K

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23237) kenuba01


kenuba01
tag

Mennyire erdemes a solaredge inverter garanciat kiterjeszteni +8 evvel?
Milyenek a tapasztalatok ezzel az inverterrel Se 8k...
Mivel 110 euro azaz kozel 110k Ft lenne....vagy meger ennyit a 20 ev nyugalom 12 helyett?

(#23238) kenuba01


kenuba01
tag

Ha esteleg valakinek van jo tapasztalata, korrekt napelemes ceggel kapcsolatban...veszprem es gyor kozeleben, szivesen veszem. Meg nem dontottem el ugyhogy privat uzenetben johet info.
Koszonom

(#23239) senki68 válasza kenuba01 (#23237) üzenetére


senki68
senior tag

Erre nincs jó válasz. Van akinek megéri van akinek nem.
Inverterrel hosszútávú tapasztalatok nincsenek, ezek elég új fejlesztések.

(#23240) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Segítségeteket, tanácsotokat, ill. iránymutatást kérnék szépen. Szomorúan olvasom, hogy drágul a napelem ill. hogy az 50%-os támogatás is már csak idén van. Mindenképp szeretnénk igénybevenni, amíg lehet. Némiképp nehézséget okoz az, hogy októberben költözünk ide a házba, így éves villanyszámlát/fogyasztást nem tudok még. Azon is gondolkodom, hogy megvárjuk az 1 évet, és majd októberben lépünk, de ki tudja, mennyire szabadulnak el még inkább addigra az árak. Az első villanyszámlánk okt. közepétől dec.végéig szolid 51000 volt (1361kWh). Tegnap olvastam le újra, perpill. 990 kWh. Úgyhogy egy ~40k-s számla nagyjából most is borítékolható. :( Próbáltam netes kalkulációkkal informálódni, és ilyen 11,5-12 kWp-es rendszert dobál fel nekem az igények alapján (ferde tető, 45° lejtés, égetett cserép, D-i tájolás, nem árnyékos).

Solarzone pl. 31 db panelt ír (szerintem ennyi el sem fér egy oldalra):
1. 12 kWp Hyundai napelemes rendszer SolarEdge inverterrel (SMART) 5.250.000Ft
2. 12 kWp LG napelemes rendszer Huawei M1 hibrid inverterrel (SMART&HIBRID) 5.210.000Ft
3. 12 kWp Hyundai napelemes rendszer Huawei M2 inverterrel (SMART) 3.950.000Ft (ez ennyivel "rosszabb", vagy hogy hogy van kb. 1M árelőnye?)

Napelemek-napkollektorok.hu-n ez jött ki:
34db TrinaSolar 280W polikr. panel+Fronius inverter (árat mondjuk itt nem dob ki előzetesen)

NVSolar-nál meg pont hogy adatokat nem tudok, csak hogy 11,52kWp, és 4.380.000Ft.

Ezek reális "ajánlatok" lennének? Mielőtt konkrét ajánlatkéréseket kezdenék, gondoltam, érdeklődöm itt. Közben néztem az MNNSZ.hu ajánlatkérőjét is, ami linkelve van az összefoglalóban, de 1-2 pont nem tiszta itt: már konkrét inverter, napelem márkát kéne, hogy megnevezzek? Ill az inverteres megoldás sem tiszta.

(#23241) asdf_ válasza Gabesz87 (#23240) üzenetére


asdf_
veterán

Mire megy ez a rettenetsok áram? Mekkora kecó, mivel fűtesz?

1: az optimalizálók miatt lesz drága, az elmondottak alapján gyanúsan nem lesz szükséged rá
2: az LG napelem ára a csillagokban van bármi máshoz képest.

[ Szerkesztve ]

(#23242) cdl válasza Gabesz87 (#23240) üzenetére


cdl
senior tag

Kérj ajánlatot az MNNSZ oldaláról mindernképpen. A márkákal ne foglalkozz. Viszont a tető tájolása, mérete, dőlése fontos. Számold ki az éves fogyasztásod valahogy, lődd fölé kicsit.
Ha nincs árnyék, nem kell SE Neked.
Ez a fogyasztás nagyon sok, evvel kezdened kellene valamit. Bruttó elszámoláskor kemény villanyszámlád lesz így is.

(#23243) bullboy válasza Gabesz87 (#23240) üzenetére


bullboy
tag

Szia!
Hát ez: "Napelemek-napkollektorok.hu-n ez jött ki" nekem kissé elavultnak néz ki.
De majd a többiek megerősítenek vagy megcáfolnak.

(#23244) Gabesz87 válasza asdf_ (#23241) üzenetére


Gabesz87
addikt

Ezt mi is nagyon szeretnénk tudni, adni azt illeti. 325nm a ház, 3 szint (alsó szuteren szint garázs+tárolók; plusz két emelet). Kondenzációs gázkazánnal fűtünk, viszont van egy helyiség a középső szinten, ami utólag lett a házhoz építve, és terasszá nyitható. Itt egy mennyezeti kazettás klíma adja a fűtést-hűtest. Mi itt tároltuk a virágokat, így nonstop fűtött a klíma, de karácsony előtt kikapcsoltauk (más helyet találtunk a viragoknak). Valamint a fenti fürdő (tetőtéri jellege miatt) igen hideg (nem a tető, hanem a padlás födém van szigetelve), ezért ha fürdenek a gyerekek, ilyenkor megy ott egy hősugárzó. De egy fogyasztás mérőt bedugtam ide, ez nem nagy tétel. Ezen kívül autót töltök (phev br.9.9kW akksival), és amik még plusz fogyasztók, de gőzöm sincs vajon mennyit fogyaszthatnak, egy hovisszanyeros szellőztető, központi vizlagyito, központi porszívó, riasztó, IP kamerak, NVR, motoros tetőtéri ablak és redőnyök, és szauna (ami mondjuk nyilván jó sokat fogyaszt, de eddig összesen max. 10 alkalommal ha használva volt).

cdl: nagyon szeretnénk kezdeni vele valamit!

[ Szerkesztve ]

(#23245) kardkovacsi válasza Geresics (#23235) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Én is csak kérdeztem, hogy így van-e. De ha a 3-om beindítja a másik sztringet még jobb :)

(#23246) Geresics válasza kardkovacsi (#23245) üzenetére


Geresics
Topikgazda

Remélem rövidesen elkészül a játszóterem (szerviz részleg a cégnél), és akkor ki is tudom próbálni! :B
Már alig várom! :C

*MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

(#23247) csemberlen válasza Gabesz87 (#23244) üzenetére


csemberlen
őstag

Sok kicsi sokra megy. Hányan lakjátok? Mosó /száritogép hetente hányszor megy?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#23248) Gabesz87 válasza csemberlen (#23247) üzenetére


Gabesz87
addikt

4-en (2 kisgyerekkel)...mosó+szárítógép? K.va sokat! Minden nap, többször (sajna a gyerek ilyen bepisilős időszakában van, a kisebb meg még 1 éves, szóval mindennapos a leevett ruha). Gondolom ezek jócskán hozzájárulnak akkor a bődületes számlához.

[ Szerkesztve ]

(#23249) 313313 válasza Gabesz87 (#23248) üzenetére


313313
addikt

Hűtő, bojler nyomhatja meg... Meg a két elektromos fűtés, esetleg valahol valami zárlat és "szökik a villany"
Nálam 5 fő (2 felnőtt, 3 gyerek) 2 hűtő, elektromos tűzhely (kerámia, 2 naponta sütés/főzés), mosogatógép, mosógép(szárítógép nincs), 5,2-es on/off klíma (ő napi 3-4 órát megy, 9A-t kér ha müködik), van egy 3,6-os klíma az 4-5 naponta megy, fogyasztás szinte elhanyagolható, meg a többi apróságok, nekem így napi 15-16kW-ba áll meg/nap. Ez csak fűtés időszakban, tetőteret csak a nagy klíma fűti... Éves viszonylatba 4500-4800kWh-t fogyasztok...

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#23250) mimic1979 válasza Geresics (#23235) üzenetére


mimic1979
aktív tag

Igen. Az első kettő (12+7) egy írányba van azonos tetősíkon. A másik 3 panel 90 fokkal van a többihez képest. Sajnos több panel nem megy fel olyan felületre ami érdemben termelme (árnyékos nagyon). Minden tanácsra nyitott vagyok hogy a lehető legjobban "optimailzált" legyen el az elvert pénz :) A 3 panelre annyit mondott a "mester" hogy így korábban el tud indul a másik 7 panel (rásegít)

1-es munkapont: 12
2-es munkapont: 7+ 3

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.